Avtor
Barbara

Prve dame so se na obisku v Sloveniji preizkusile v krašenju lectovih src

22. 04. 2024 18.36

Medtem ko so predsednica in predsedniki na Brdu pri Kranju sedeli za skupno mizo, je za dobre odnose skrbel tudi prvi gospod, predsedničin soprog Aleš Musar, ki je vodil spremljevalni program za prve dame. Visoke gostje je odpeljal na izlet v Radovljico, kjer so se med drugim preizkusile tudi v krašenju v Sloveniji avtohtonih lectovih src. Kako se prvi gospod znajde v ženski družbi in s kakšnimi darili so predsedniški pari zapustili našo državo?

'Še danes ga omenjamo, on ni izginil'

18. 04. 2024 08.08

Skoraj dve leti po tem, ko je Mirela Čavajda – ker hrvaška zdravstvena stroka in politika nista imeli posluha zanjo – v ljubljanski porodnišnici opravila splav v 28. tednu nosečnosti, je danes 41-letnica srečna mama dveh živahnih in zdravih dečkov. Mlajši, Jura, bo čez en mesec upihnil prvo svečko. "Še danes ga omenjamo, on ni izginil. Jaz nimam dveh sinov, jaz imam tri sinove," pripoveduje ob spominu na Grgo, svojega drugorojenca, ki zaradi invazivnega možganskega tumorja, ki so ga odkrili v šestem mesecu nosečnosti, ni imel možnosti za preživetje.

'Ko pri nas ekipa komaj poleti, je v tujini že pri bolniku'

12. 04. 2024 18.41

Slovenija je edina država v evropski družini, ki že desetletje nima urejenega sistema helikopterske nujne medicinske pomoči. Več let na to opozarja dolgoletni reševalec Robert Sabol, ki pravi, da se na tak način igramo s človeškimi življenji. "Res je, da kupujemo nove helikopterje, a nismo uredili osnov. Začnimo pri treh primarnih bazah, iz katerih bi v vsak konec države v 15 minutah priletel helikopter z ekipo, ki bi lahko rešila življenje."

Življenje na Madagaskarju: zaslužijo 1,40 evra na dan, do večje bolnišnice je 13 ur

11. 04. 2024 07.00

Ko govorimo o misijonarjih in o njihovem delu, najprej pomislimo na Pedra Opeko. A po vsem svetu je razpršenih več kot 40 slovenskih misijonarjev in na Madagaskarju jih je poleg Opeke še pet. Na skrajnem jugovzhodu otoka, tam, kjer je zaradi tolp najbolj nevarno in zaradi ciklonov najbolj neprijetno, deluje duhovnik, ki prihaja iz Polhovega Gradca, Janez Krmelj.

Župnik z Goričkega: Na morju bi imel barko, tu pa imam krave in traktor

28. 03. 2024 08.51

Duhovniki imajo te dni polne roke dela s pripravami na največji krščanski praznik – veliko noč. Župnik z Goričkega Dejan Horvat pa ne opravlja zgolj slovesnosti velikega tedna in se pripravlja na nedeljsko vstajenjsko mašo, pač pa vsak dan nahrani še več kot trideset krav in 14 konjev ter načrtuje vzdrževanje stotih hektarjev travnikov in gozdov.

Nina Grilc: Ne bi bilo pošteno, da ga kar pospravimo v predal

21. 03. 2024 07.00

Vsak človek se slej ko prej v življenju sooči z izgubo bližnjega. Nekateri se poslovijo po dolgem boju z boleznijo, drugi odidejo nepričakovano, nenadoma. Za tiste, ki ostanejo, ni noben način težji ali lažji, slovo vselej boli. Kako se pobrati? Kako ne le preživeti, pač pa živeti naprej?

Kamnik izpadel iz kvote urgentnih satelitskih centrov: 'To je igranje z življenji'

16. 02. 2024 17.57

"To je igranje z življenji, nismo drugorazredni državljani," so razburjeni in jezni v Kamniku, ki bi po novi uredbi izpadel iz kvote 15 urgentnih satelitskih centrov. Direktor kamniškega zdravstvenega doma in župana Komende in Kamnika pravijo, da je nedopustno, da bodo morali po njihove občane prihajati iz Domžal in iz Ljubljane.

Koliko je vredna kri? ZTM: Cene so prenizke, podražitev je potrebna

25. 01. 2024 18.47

Še en spor, ki se bije na plečih pacientov. Ali želi Zavod za transfuzijsko medicino na račun dobrodelnega darovanja krvi 'mastno' zaslužiti? To je očitek UKC Ljubljana, ki ne priznava zahteve zavoda, da bi se cene krvi in krvnih pripravkov podražile za 20 odstotkov. Revizijsko poročilo, ki ga je naročil UKC, naj bi namreč pokazalo, da so bile transfuzijske storitve v zadnjih petih letih preplačane za več kot 12 milijonov evrov. Ker je pogodba med zavodoma že potekla, je zdaj kot mediator nastopilo ministrstvo za zdravje, ki je obe strani povabilo na sestanek. Kakšen je bil izplen?

Čez tri dni se ukinja dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Kaj to prinaša?

28. 12. 2023 18.30

Čez tri dni se ukinja dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga bo nadomestil obvezni zdravstveni prispevek. Tega bomo morali, za razliko od dopolnilnega, plačevati vsi, stal pa nas bo 35 evrov na mesec. S tem bodo samodejno prenehale veljati zavarovalne police, ki ste jih zavarovanci sklenili pri zavarovalnicah, ki izvajajo dopolnilno zavarovanje. Zadnja premija dopolnilnega zavarovanja, ki jo je treba plačati, je tista za ta mesec.

Kako so božič preživeli tisti, ki so jim avgustovske poplave odnesle domove?

25. 12. 2023 19.05

Če je božič v mnogih domovih potekal v mirnem in družinskem vzdušju, polnem ljubezni, pa praznike precej drugače preživljajo tisti, ki so jim avgustovske poplave odnesle domove. Kako žalostno je postavljati smrečico in jaslice ob tem, ko veš, da jih postavljaš v tujem domu? Ko ni ostalo več nobenih spominov, ki ob prazničnih dneh še tako goreče pridejo na plano.

Iz ruske sirotišnice prišla v Slovenijo in nato več let trpela spolne zlorabe

04. 12. 2023 20.06

Iz krempljev pošasti, ki jo je dolga leta zlorabljala že kot komaj 10-letno deklico, je uspelo pobegniti danes 30-letni Katji Pančur. Kot majhna deklica je skupaj s štiri leta starejšo sestro živela na ulicah Sankt Peterburga v Rusiji, nato pa jo je iz sirotišnice v Slovenijo pripeljal znani budistični voditelj Shenpen Rinpoche. "Zame je bil rešitelj, oče, ki ga nikoli nisem imela. Kot komaj 10-letno deklico me je pod pretvezo zdravljenja z rokami začel spolno zlorabljati. Pri 15 letih sem tudi zanosila," svojo zgodbo, o kateri piše tudi knjigo, začne Pančurjeva.

Hladen tuš za srčnega kirurga Klokočovnika

30. 11. 2023 19.19

Srčni kirurg Tomislav Klokočovnik je doživel hladen tuš. Po tem ko je več mesecev čakal na odgovor zdravstvenega ministrstva, ali mu bo prižgalo zeleno luč za operiranje v Celju, mu je zdaj sporočilo, da dovoljenja ne bo dobil. Razlog pa je, da bolnišnica ni pridobila predhodnega dovoljenja ministrstva za zdravje za oddajo prostorov na najem, zato je po njihovem mnenju pogodba nična. Vse bolnike, ki jih zaradi zapletov niso uspeli operirati, so morali preusmeriti nazaj v čakalne vrste UKC Ljubljana in UKC Maribor.

Hokejisti Olimpije skupaj za soigralca: 'Stojimo z njim tudi to bitko'

24. 11. 2023 20.09

Če boste prišli na tekmo hokejistov Olimpije v Tivoli, boste s tem naredili tudi nekaj dobrega. Tekma bo namreč imela več kot le tekmovalni naboj. Hokejski klub Olimpija bo vsem navijačem, ki bodo prišli na nedeljsko tekmo, ponudil posebne hokejske pake, denar od nakupa pa bo šel za nekdanjega borca na ledenih ploskvah, Aleša Kranjca, ki se bori z zahrbtno boleznijo ALS. Vsak zbran evrov bo namenjen Aleševemu zdravljenju v Združenih državah Amerike.

V Zagorju ostali brez treh pediatrinj, direktorica zdravstvenega doma miri

17. 11. 2023 16.36

V Zagorju razburja odhod vseh treh pediatrinj v enem samem letu. Zadnji dve sta odločitev sprejeli v začetku novembra. Brez svojega pediatra tako ostaja okoli 2000 otrok. Direktorica zdravstvenega doma miri, da bosta začasno odhode nadomestili dve družinski zdravnici, ki bosta sprejeli otroke in mladostnike. Pa so starši s tako rešitvijo za svoje otroke sploh zadovoljni?

Krajani Strug, ki se v domove ne bodo več vrnili: Zgodovina kraja je končana

09. 11. 2023 18.41

Agonija prebivalcev Strug se morda počasi vendarle bliža koncu. Preselitev zaradi grozečega plazu je postala dejstvo, po za večino neprespani noči prihaja sprijaznitev, da se v svoje hiše nikoli več ne bodo vrnili. Čeprav so še vedno šokirani, pa so po drugi strani veseli, da so po treh mesecih vendarle izvedeli resnico. A pred njimi so še težke odločitve: katero od možnosti, kje bodo poslej živeli, naj izberejo?

Otroci v Šibeniku ostali brez predstave: nasprotoval ji je duhovnik

31. 10. 2023 19.30

Bučam, čarovnicam in okostnjakom, ki so v tem delu leta vse bolj razširjeni tudi pri nas, so se v Šibeniku nekateri uprli, ker otroška predstava o noči čarovnic ni bila po godu domačemu župniku. Zanj je bilo namreč v nasprotju z vero in praznikom vseh svetih, da ženska v čarovniškem kostumu otrokom prerokuje iz krogle in kart, kar je pripeljalo celo do odpovedi predstave.

Katere destinacije so tokrat glavni hit turističnih agencij?

28. 10. 2023 07.00

Bližajo se prve počitnice po začetku šolskega leta. "Končno," si verjetno misli marsikateri učenec, dijak, pa seveda tudi učitelji in starši. Kam se tokrat odpravljamo Slovenci? Iskali smo najbolj zaželene destinacije za jesenski oddih. Razmere v svetu niso najbolj naklonjene potovanjem, zato na Mladiki opozarjajo, da naj bodo vsi državljani previdni, da naj se na pot dobro pripravijo in naj se izogibajo lokacijam po Evropi, kjer se odvijajo protivojni protesti.

Težave z dobavo zdravil: kaj to pomeni za bolnike?

23. 10. 2023 15.46

Se vam je že zgodilo, da ste nujno potrebovali zdravilo, pa ga v lekarni niso imeli? To se dogaja bolnikom s Parkinsonovo boleznijo, s katero v Sloveniji živi 10.000 ljudi. In s takšnim odgovorom, da zdravila za moža ni, je bila soočena tudi Ljubljančanka Meta. Preklicala je vse lekarne, na koncu pa so zdravilo Nakom mite po skoraj tednu dni telefonskih klicev dobili v Dolenjskih lekarnah v Črnomlju. Kaj pa za bolnike pomeni, če zdravil ne jemljejo oziroma vzamejo nadomestek?

Poklukar kljub nadzoru ljudem ob meji zagotavlja normalno življenje

19. 10. 2023 16.11

Notranji minister Boštjan Poklukar je zagotovil, da bo nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko ljudem, ki živijo ob meji, omogočal normalno življenje. To pričakuje tudi od italijanskih oblasti, ki bodo od sobote izvajale nadzor na meji s Slovenijo. Medtem ko prebivalci ob južni meji uvedbo mejnih kontrol podpirajo, saj da se bodo počutili bolj varne, pa je popolnoma drugače ob zahodni meji.

Reševalci iz Škofje Loke najhitrejši in najboljši na svetu

16. 10. 2023 18.41

Za življenje se vam ni treba bati, če se znajdete v bližini ekipe nujne medicinske pomoči škofjeloških reševalcev Team ABCDE Slovenia. Ti so se septembra na lastno pest podali na prestižno svetovno tekmovanje iz nujne medicinske pomoči na Cipru, se izkazali v strokovnosti in hitrosti, predvsem pa poznavanju svojega področja dela in na koncu pometli z vso konkurenco in osvojili naslov prvakov.

V 'slovenski Silicijevi dolini' bodo gradili visokotehnološki kampus

12. 10. 2023 18.54

V tako imenovani slovenski Silicijevi dolini, natančneje v Ajdovščini, so javno razkrili načrte za gradnjo prvega visokotehnološkega kampusa. Vključeval bo prostore za proizvodnjo, raziskave in izobraževanje v biotehnološki industriji – med drugim je podjetje Sartorius BIA Separations, ki bo kampus gradilo, sodelovalo tudi pri razvijanju zdravila za dečka Krisa – in po napovedih ustvaril 200 novih visoko plačanih delovnih mest.

Pečečnik bi prodal Plečnikov stadion

12. 10. 2023 18.43

Dejstvo je, da eden najbogatejših Slovencev Joc Pečečnik 15 let čaka na končanje sage okoli Plečnikovega stadiona v Ljubljani. Vlade so se menjale, obljube so ostajale, spremenilo se ni nič: gradbenega dovoljenja ni dobil, zato ima po 15 letih vsega dovolj in stadion prodaja. "To je ogledalo, kako se v naši državi dela z investitorji," je povedal.

Beg 'zdravniških' možganov: večina se jih v Slovenijo ne vrne

09. 10. 2023 15.48

Nezavidljive razmere čakajo Valentino Prevolnik Rupel, ki bo, če bo dobila zeleno luč državnega zbora, prevzela vodenje ministrstva za zdravje. Kako bo reševala nedopustno dolge čakalne vrste, luknjo v zdravstveni blagajni in težave s pomanjkanjem kadra? Kadra med drugim primanjkuje tudi zato, ker se vse več zdravnikov odloča za odhod v tujino, kjer imajo boljše pogoje za delo. Naša novinarka se je pogovarjala s srčnim kirurgom Jurijem Matijo Kališnikom, ki v tujini ostaja že osem let, vendar ga akademska sfera še veže na domovino. Dr. Federico Potočnik pa se je po specializaciji odločil za študij v Ameriki, a se je vrnil domov, da bi s pridobljenim znanjem pomagal izboljšati naš zdravstveni sistem.

Kaj želi doseči islamistična teroristična skupina Hamas?

09. 10. 2023 15.41

Zakaj se tako obsežen napad dogaja zdaj, če je jasno, da bo izraelski odgovor izjemno slabo vplival na palestinsko ljudstvo? Najhuje bo za ljudi v Gazi. Čeprav gre za teroristično skupino, je Hamas pravzaprav tisti, ki vlada v Gazi. Gre za območje med Egiptom in Izraelom, 40 kilometrov dolg in 10 kilometrov širok pas zemlje, ki je povsem odrezan od sveta, odvisen od Izraela in povsem ograjen. Hamas je vedel, da ljudje v Gazi po vseh letih v odprtem zaporu nimajo kaj izgubiti in da imajo podporo za tak napad.

Družinski zdravniki si najbolj želijo ureditve primarnega zdravstva

04. 10. 2023 16.09

Učinkovitih sprememb od nove kandidatke za zdravstveno ministrico ne pričakujejo samo državljani, ki že obupujejo nad našim zdravstvenim sistemom, ampak tudi zdravniki, ki si predvsem želijo, da nova ministrica ne bi dajala samo praznih obljub. Že v preteklosti smo videli, da recept za učinkovitega zdravstvenega ministra ni le diploma Medicinske fakultete, so razlagali družinski zdravniki, ki odobravajo dejstvo, da kandidatka prihaja iz druge stroke. Najbolj si želijo ureditve primarnega zdravstva, saj, kot pravijo, noben zdravstveni sistem ne deluje brez trdne baze.

Afriška prašičja kuga se naglo širi, vse večje tveganje tudi pri nas

04. 10. 2023 15.50

Čeprav primera v populaciji domačih in divjih prašičev v Sloveniji še niso zabeležili, predstavlja naglo širjenje afriške prašičje kuge z vzhoda vse večje tveganje za prašičerejce in svinjino tudi pri nas. Zato je Uprava za varno hrano na območju celotne države zaukazala ukrep postavitve ograj okoli izpustov, območij proste reje in obor, kjer gojijo prašiče. Tako se namreč lahko prepreči stik gojenih glav živine z divjimi in močno zmanjša tveganje za prenos okužbe. Je ta ukrep lahko dovolj?

Kako uspešna je v resnici komunikacija z izbranim zdravnikom?

28. 09. 2023 18.58

Medtem ko še vedno več kot 140 tisoč ljudi nima izbranega osebnega zdravnika, tisti, ki ga imajo, pa do njega vse težje pridejo, čeprav epidemije covida že dolgo ni več. V marsikaterem zdravstvenem zavodu telefoni zvonijo v prazno ali pa zaposleni v ambulantah vztrajajo le pri stikih prek aplikacij. Zato smo v praksi med ljudmi preverjali, kako so zadovoljni s komunikacijo z izbranim družinskim zdravnikom. Obiskali smo tudi ambulanto ZD Ljubljana, enoto Šentvid, kjer imajo že skoraj leto dni dodatno administrativno pomoč, v obliki študentov višjih letnikov medicine, ki se javljajo na telefone, kadar se sestre ne morejo.

Okužba z RSV: sreča ob rojstvu sina se je v nekaj dneh spremenila v moro

25. 09. 2023 19.19

Z jesenjo in zimo prehajamo v čas, ko se znova začenja sezona raznih respiratornih obolenj. Največ težav pri otrocih, mlajših od 5 let, povzroča respiratorni sincicijski virus ali RSV, ki je težava na svetovni ravni in v sezoni po svetu lahko povzroči tudi do okoli 3,6 milijona hospitalizacij. Za dojenčke in malčke je lahko celo smrtno nevaren. Svojo težko izkušnjo okužbe z virusom RSV pri komaj 10 dni starem sinu je zaupala Tamara Narat, ki vsem staršem svetuje, naj upoštevajo navodila zdravnikov in, če imajo novorojenčka, naj doma ostanejo tudi sorojenci, ki sicer obiskujejo vrtec.

Lindtov čokoladni imperij odslej tudi pri nas

19. 09. 2023 18.34

Pred mnogimi, mnogimi leti, točneje v obdobju Majev, si za eno bučo dobil štiri zrna kakava, za zajca deset zrn, za sužnja pa sto zrn kakava. Danes seveda čokolado plačamo v evrih, a za en evro dobimo zelo različno kakovost čokolade. In tudi zelo različne okuse. Danes je vse, povezano s čokolado, prava znanost. In prav to, znanost, že vse od leta 1836 naprej, poganja enega največjih čokoladnih imperijev Lindt.

Klara in Gašper: zgodba, rojena na hodnikih onkologije

19. 09. 2023 18.30

Največja bitka, ki jo bojuješ in kjer zmagaš, je preživetje ob diagnozi raka. A ob vse boljših rezultatih zdravljenja, ob vse večjem znanju, ki ga stroka ima, je vedno več spoznanj, da se mladi, ko raka premagajo, soočijo z novo realnostjo. Kaj pa zdaj? Kako in kje najti službo, bodo imeli družino? In prav to si želijo v slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, bolje pomagati mladim, da se po bolezni vrnejo nazaj v življenje. Da diagnoza ne pomeni konca, sta dokazala tudi Klara Čampa in Gašper Kramar, ki ju je prav težka diagnoza povezala in iz solz se je rodila ljubezen.