AvtorBarbara

Kulinarična dobrodelnost: Pahor pripravljal orehove štruklje za otroke
24. 12. 2024 18.49
Medtem ko se bodo v številnih domovih mize šibile pod vsemi dobrotami, med nami živi vse več takih, ki si ne morejo privoščiti niti toplega obroka – predvsem starejših, ki s svojimi pokojninami ne morejo preživeti. Zanje že 11. leto zapored skrbijo v ljubljanski Pokušini pod strehco, kjer vsak dan v tednu nahranijo najmanj 50 ljudi. Da smo lahko dobrodelni na kulinarični način pa so dokazali tudi otroci Mladinskega doma Malči Beličeve, ki so skupaj z nekdanjim predsednikom Borutom Pahorjem pod budnim očesom kuharskih mojstrov pripravljali orehove štruklje. Z njimi bodo razveselili otroke, ki božično-novoletne praznike preživljajo v mladinskih domovih, kriznih centrih in drugih zavodih.

V množičnem pretepu na Krvavcu poškodovanih šest oseb
16. 12. 2024 18.25
Na Krvavcu sta v noči na soboto praznovali dve zaključeni družbi – ena je v hotelu slavila 18. rojstni dan – po naših informacijah je bila slavljenka vnukinja lastnika podjetja RTC Krvavec, druga, pretežno hrvaška skupina, pa je na plaži uživala na timbildingu. Nekaj fantov iz druge skupine naj bi bilo povabljenih, da pridejo na rojstnodnevno zabavo, tam pa naj bi se vnel prepir, ki se je kmalu spremenil v brutalen pretep. Kolegi so bili obliti s krvjo, povsem izmaličenih obrazov, na tleh so ležale razbite steklenice, nam je prizor opisoval še vedno pretresen udeleženec pretepa s Hrvaške. S kolegi se zdaj sprašujejo, ali je Policija na terenu res storila vse, kar bi v tem primeru morala.

V pustnem kostumu na oder za 23 let
13. 12. 2024 06.00
Si predstavljate, da se pri šestnajstih za pusta našemite v Piko Nogavičko, ste tako pristni in izvirni, da vas opazi znan režiser, in naslednjih 23 let preživljate sobotne matineje na odru v gledališču, kjer uprizarjate znamenito pegasto rdečelasko Astrid Lindgren, nad vami pa so navdušeni tako otroci kot starši? To se je zgodilo Kranjčanki Nežki Kukec.

Ukradeni otroci: 'Vse bi naredila, da najdem svojega brata'
11. 12. 2024 19.07
"Še danes se moja mama spominja svetlih las svojega sina Andreja, ki ga je neka ženska brez pojasnila odnesla iz porodne sobe. In to je njen zadnji spomin nanj." To je le ena od zgodb, ki jih bodo na nadaljevanju zaslišanj pred preiskovalno komisijo o domnevno ukradenih otrocih pripovedovale priče. Po doslej zbrani dokumentaciji in zaslišanju 16 prič so ugotovili pomanjkljivosti oz. nepopolnosti v zabeleženih podatkih bolnišnic in statističnega urada. Pred preiskovalno komisijo je sedla tudi sestra Natalija Franko, katere brat Andrej naj bi umrl ob rojstvu leta 1995.

Sirec v Sloveniji: Zadnje štiri dni smo srečni. In upamo. Končno
09. 12. 2024 18.56
Zaradi vojne v Siriji je bilo šest milijonov ljudi primoranih zapustiti državo. Slovenija je sicer od leta 1995 sirskim državljanom podelila 339 statusov mednarodne zaščite. Eden od njih je tudi Wasim Saflo, ki je v Slovenijo prišel pred enim letom. Pogovarjali smo se tudi z Alijem R. Taho, ki v Sloveniji živi že 12 let in je svojo domovino zapustil zaradi študija. Oba sogovornika padec Asadovega režima vidita kot priložnost in upanje za demokratično Sirijo.

Slovenec, zaradi katerega Američani obožujejo polko in kranjsko klobaso
29. 11. 2024 06.00
Jožefina Udovič iz Jelšan se je pred 90 leti – bila je še najstnica – odločala, ali naj ostane v domači hiši pri mami, ki je pravkar postala vdova, ali se preseli na drugo stran Atlantika k moškemu, ki jo je želel za ženo, v Cleveland. Izbrala je slednje, ker je bila prepričana, da bodo njeni bodoči otroci, ko jih bo imela, tam bolje živeli.

Zakaj ženska po porodu posteljice ne sme odnesti s seboj domov?
22. 11. 2024 19.08
Posteljica je organ, ki v nosečnosti obdaja plod, ob porodu pa se odlušči od stene maternice in porodi kmalu za otrokom. Običajno se ženske, ko dobijo v roke novorojenčka, s tem ne ukvarjajo, organ pa navadno konča med medicinskimi odpadki. Si pa nekatere porodnice želijo posteljico po porodu odnesti domov, jo posaditi na vrtu, uporabiti za odtis na papir ali pa jo celo zaužiti v smutiju. Čeprav je to pri nas prepovedano, so štiri porodnišnice pod določenimi pogoji ženskam delček tkiva dovoljevale odnesti s seboj, devet pa ne. Na neskladje je po pritožbi porodnice, ki ji postelje niso želeli izročiti, opozoril varuh človekovih pravic, na zdravstvenem ministrstvu pa so še enkrat poudarili, da porodnišnica posteljice v nobenem primeru ne sme predati.

Zakon o pozabi: 'Treba je odpraviti diskriminacije'
21. 11. 2024 16.25
Izvedeti, da si zbolel za rakom, je verjetno eden največjih šokov v življenju. Življenje se ustavi. A še nikoli preživetje bolnikov s to zahrbtno boleznijo ni bilo večje. Obstaja življenje po diagnozi in zdravljenju. Obstaja velika možnost, da se boste vrnili nazaj v svoje staro življenje. Pa se boste res lahko? Bolniki z rakom in tisti, ki so ga premagali, namreč trčijo v zid, ko bi radi sklenili zavarovanje ali dobili kredit. Tam namreč naletijo na vprašanje o svojem zdravstvenem stanju in se pri odgovoru zanje vse konča. Bi lahko to popravil zakon o pozabi, o katerem so poslanci razpravljali, v petek pa bodo še glasovali?

Pravica do odklopa: kaj sploh je odklop?
15. 11. 2024 18.55
Kako prekomerno delo, ko se ne znamo odklopiti od vseh klicev in elektronskih sporočil vpliva na naše duševno zdravje? Zdravniki ugotavljajo, da slabo. Vse več je namreč različnih stisk, tesnobe, izgorelosti in depresije. Ljudje se preprosto ne znamo več odklopiti, ves čas moramo biti dosegljivi, kar nas pravzaprav jezi, po drugi strani pa imamo slabo vest, če česa ne bomo naredili takoj in zdaj, prisoten je tudi strah zaradi morebitne izgube službe. Predstojnica kliničnega inštituta za medicino dela ukrep pravice do odklopa pozdravlja, a treba je ljudem razložiti, kaj odklop sploh je.

V sedmih dneh bo pretekel sedem maratonov na sedmih celinah
15. 11. 2024 07.24
Sean Swarner prihaja iz ameriške zvezne države Kolorado, septembra je dopolnil 50 let, pred dnevi je obiskal Slovenijo in se iz naše države odpravil naravnost na izhodišče svojega novega športnega podviga – včeraj je začel neverjetno misijo, na kateri bo pretekel sedem maratonov na vseh sedmih celinah in to v, pozor, naslednjem tednu dni.

Dobrodelni koncert za malo Sio, ki bije težko bitko z rakom
13. 11. 2024 21.13
Vsak starš si želi, da bi imel zdravega in nasmejanega otroka, ki bi med odraščanjem kot drugi otroci počel vragolije in užival v otroštvu. Takšno željo sta imela tudi mlada starša Maruša in Dušan za svojo triletno Sio. A vmes je posegla kruta usoda; Sia je namreč februarja zbolela za rakom nevroblastom. Triletna deklica je od takrat prestala že dve operaciji, kemoterapijo in obsevanje. Zdaj pa se je družina, oče je namreč na negi, mama pa na bolniški, znašla še v finančni stiski. Zato jim je na pomoč priskočila lokalna skupnost, ki za Sio v četrtek organizira dobrodelni koncert.

Je v Sloveniji res vse več bolniških odsotnosti?
12. 11. 2024 16.53
Smo res veliko več bolni kot pred epidemijo covida ali gre preprosto za izkoriščanje sistema? Opazen je namreč porast kratkotrajnih bolniških odsotnosti z danes na jutri, ki trajajo do tri dni, največ pa naj bi jih bilo pred ali po koncu vikenda ter ob prazničnih dneh. Trend se je razmahnil po tem, ko se je začelo odpirati in zapirati bolniške na daljavo, brez obiska osebnega zdravnika. In kje je takih bolniških največ ter ali jih kdo preverja?

8. decembra bodo prebivalci Kočevja odločali o usodi oskrbe na domu
06. 11. 2024 19.46
Na volišča bodo 8. decembra znova odšli prebivalci Kočevja. Tokrat zaradi referenduma, kjer bodo odločali, ali naj oskrba na domu ostane v rokah zasebnega zavoda Jutro ali pa se prenese na javni občinski zavod. Občina meni, da bodo oskrbovancem ponudili boljše storitve in da bo s tem tudi manj pritožb nad delom sedanjega izvajalca. Na Zavodu Jutro pa so prepričani, da bi sprememba lahko ogrozila sistem oskrbe in da bi občani lahko celo ostali brez nje.

Rekli so mu, da ne bo več hodil, a danes teče maratone
01. 11. 2024 06.59
Odraščanje je proces, ki traja leta, desetletja. Pri nekaterih se ne konča nikoli. A so tudi ljudje, ki morajo odrasti v trenutku. Tim Marovt je bil do svojega enajstega leta nadarjen smučar. Njegov telesni razvoj in uspehi so nakazovali, da bo postal vrhunski, da bo morda lahko uresničil svoje otroške sanje in se potegoval za olimpijsko kolajno. Toda 2. julija 2014 je pri deskanju na vodi utrpel nenavadno poškodbo hrbta in ohromel od pasu navzdol.

Kopanje enkrat na teden in pet minut za obrok: starostniki v neznosnih razmerah
28. 10. 2024 19.13
Kako bi se počutili, če bi se lahko okopali le enkrat na teden ali celo na deset dni? Da morate ves obrok pojesti v petih minutah? Takšna je realnost naših starostnikov v domovih za ostarele, kjer je pomanjkanje osebja vse bolj očitno. Samo v Domu starejših občanov Črnomelj jim za normalno delovanje primanjkuje 15 ljudi. Če bo šlo tako naprej, bo sistem razpadel in s tem je ogrožena varnost in dostojno življenje stanovalcev, že nekaj časa opozarjajo tudi v aktivu vodij služb zdravstvene nege in oskrbe, kjer ne izključujejo niti protesta.

Rak dojk: samopregledovanje je ključno, zaupajte mamografiji
24. 10. 2024 16.55
Zagotovo ste na družbenih omrežjih že zasledili oglas za kakšno čudežno zdravilo, ki pomaga pozdraviti vse, tudi raka. Zdravniki opozarjajo, da ne nasedate tovrstnim reklamam. Ne le da v večini primerov ne pomagajo, taki izdelki lahko celo pospešijo razvoj rakastih celic. Tako se nekatere ženske izogibajo tudi mamografiji in iščejo alternativne diagnostične metode. V mesecu oktobru, ki je posvečen raku dojk, zdravniki zato opozarjajo, naj ženske zaupajo svojim ginekologom in onkologom ter zaupajo v znanost, saj denimo le mamografija pokaže napovedane spremembe, torej še preden se rak razvije.

V enem letu na poti v službo in nazaj prehodi pet tisoč kilometrov
17. 10. 2024 06.00
Si predstavljate, da bi bila vaša pot v službo in iz nje vsako jutro mirna in brez stresa? Da bi namesto prometnih poročil o zastojih poslušali ptičje petje, namesto gneče pred in za vami gledali sončni vzhod in občudovali krasne razglede, namesto po trdem asfaltu kilometre premagovali po mehkih, z mahom prekritih gozdnih tleh. To ni utopija, pač pa že tri leta in pol realnost Petra Krajnika iz Zaprevala nad Selško dolino.

Zanimanje za cepljenje proti gripi vedno večje
14. 10. 2024 19.22
Po tem, ko je takoj po s covidom zaznamovanih letih zanimanje za cepljenje proti gripi nekoliko upadlo, se letos spet povečuje. Proti tej bolezni, ki je najbolj nevarna za starejše, otroke in bolnike s pridruženimi boleznimi, se sicer lahko cepimo že od prejšnjega tedna in tako preprečimo hujši potek, zaradi katerega je vsako leto hospitaliziranih med 500 in 600 bolnikov. Hkrati pa se lahko cepite tudi proti bakterijski pljučnici in covidu.

'Vsako jutro berem sezname, ali so preživeli noč'
03. 10. 2024 11.18
Mohamed Jodeh je slovenski državljan. Rodil se je v Gazi, v Palestini, tri leta po ustanovitvi izraelske države, avgusta 1951. Študiral je v Zagrebu, od konca sedemdesetih let živi v Sloveniji, poročen je s Slovenko. Bil je uspešen podjetnik, posel je predal sinu, sam pa z ženo uživa upokojensko življenje. In se vsak dan trudi vzpostaviti stik s svojimi sorodniki v Palestini.

'Ne morem hoditi, a letos sem prekolesaril 1700 kilometrov'
19. 09. 2024 06.14
Ko je bil Igor Plohl star 29 let, se mu je nekega poznojunijskega dne zlomil klin na lestvi. S približno treh metrov je padel v globino in ohromel od pasu navzdol. Čisto lahko bi se smilil sam sebi, objokoval usodo, a želja po samostojnosti je bila prevelika. Ko je negiben ležal v bolnišnici, povsem odvisen od drugih, je sanjal svoje stanovanje, sanjal, da bi si sam služil kruh, da bi se lahko znova ukvarjal s športom in potoval. In vse to zdaj ima.

Fides o vladnem predlogu sprememb zdravstvenega zakona: 'To je strel v prazno'
12. 09. 2024 15.34
Potem ko je vlada predstavila novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi zdravnikom onemogočila delo hkrati v javnem sektorju in pri zasebnikih, pa so na noge skočili v sindikatu Fides in Mladi zdravniki. Nad vladnim predlogom zgroženi, saj pravijo, da se bodo s tem čakalne dobe še podaljšale. "Vladni predlog je strel v prazno," pravijo, razkorak med zasebnim in javni zdravstvom se bo samo še poglobil, spremembe zakonodaje pa so po njihovem mnenju v več delih tudi ustavno sporne. Bolnišnice o predlogu še niso podale svojega mnenja, saj kot pravijo morajo direktorji predlog konkretno preučiti.

'Iskala sem strah, da bi izpodrinil žalost'
05. 09. 2024 07.00
Andreja Počkaj prihaja iz majhne vasice v osrčju Brkinov in že v otroštvu si je želela potovati. Ampak najprej njena starša nista imela dovolj denarja, nato kot dijakinja in študentka ni imela časa, ko je končno diplomirala in se zaposlila, pa ni bilo nikogar, ki bi potoval z njo. Odločila se je, da je čakala dovolj – šla je na pot sama.

Junaki 3. nadstropja zbirajo denar za infuzijske črpalke
02. 09. 2024 19.55
"Vsi, ki smo preboleli bolezen, smo junaki," pripoveduje 13-letni Gal iz Braslovč, ki je kot prvošolček zbolel za levkemijo. V Sloveniji za različnimi oblikami raka vsako leto zboli okoli 80 otrok in mladostnikov, rak je tudi drugi najpogostejši vzrok smrti pri osebah, mlajših od 15 let. In prav september je mesec ozaveščanja o otroškem raku. V bolezni nihče noče in ne sme biti sam, tudi najtežja oblika bolezni ne sme biti tabu tema in z razumevanjem in povezovanjem lahko Junakom 3. nadstropja Pediatrične klinike v Ljubljani pomagamo pri boju za življenje.

'Vedno sem rekla, da imam dve mami'
22. 08. 2024 20.30
Mama je ena sama, razen ko ni samo ena. Prava mama je vsaka ženska, ki otroka ljubi bolj kot ljubi sebe, ne glede na to, ali je prišel iz njenega telesa ali ne. Vsako leto pari pri nas posvojijo od 30 do 50 otrok. In čeprav je posvojitev trenutek, ki ga nekateri starši čakajo dolga leta, je lahko, ko se končno zgodi, tudi težko. V društvu Deteljica pomagajo tako staršem, ki se odločajo za posvojitve, kot tudi otrokom, ki so posvojeni.

Vodjo mariborskega Akvarija-terarija ugriznila ena najbolj strupenih kač na svetu
13. 08. 2024 19.34
Ena najbolj strupenih živali na svetu, klopotača, je ugriznila vodjo mariborskega Akvarija-terarija, ki se sicer ponaša s 120 vrstami rib in 50 vrstami plazilcev, dvoživk in insektov. Protistrup je dobil v ljubljanskem kliničnem centru, saj ga v mariborskem niso imeli, je pa že izven smrtne nevarnosti. Še dobro, da je kot strokovnjak vedel, katera kača ga je ugriznila, da so zdravniki lahko hitro ukrepali.

Najstniška mama: Podojila sem novorojenko in šla pisat maturo
08. 08. 2024 11.15
Hana Marenk je svojega Tadeja spoznala, ko je bila stara 17 let. Še preden je zapustila najstniška leta, je zanosila, ustvarila sta si skupen dom in se poročila. In čeprav bi kdo mislil, da je pri teh letih možna le nespametna, zaletava ljubezen, obsojena na propad, sta mlada zakonca dokaz, da ni tako.

Kirurg, ki je tekel v službo: Zaradi športa se mi je nehala tresti roka
01. 08. 2024 10.02
Kirurg Brane Breznikar je želel sredi osemdesetih let izboljšati svojo kondicijo, a ker ob napornem delavniku ni našel časa za to, se je odločil, da bo v službo – namesto da bi se peljal z avtomobilom – tekel. Ker mu to kmalu ni bilo dovolj, je začel še kolesariti. In ker se kot nekdanji plavalec najbolje počuti v vodi, si je zgradil bazen. Štirideset let kasneje je za njim več kot petdeset izjemno zahtevnih triatlonskih preizkušenj Ironman. 74-letnik je danes upokojenec, ki čisto vsak dan vsaj delno posveti športu.

Prvi jadralni padalec: S sabo smo vzeli žago, če bi me bilo treba reševati z drevesa
25. 07. 2024 12.44
Letos mineva 42 let, odkar je prvi Slovenec poletel z jadralnim padalom. To je bil danes 64-letni Dare Svetina iz Koritnega pri Bledu, tedanji član jugoslovanske padalske reprezentance. Ker pravega jadralnega padala niso imeli, so na Dobrčo odnesli enega od klasičnih padal, ga razstavili in upali, da bo poletelo.

V ljubljanski Mestni hiši so se na žalni seji poklonili Aniti Ogulin
19. 07. 2024 19.34
V ljubljanski Mestni hiši so se na žalni seji poklonili Aniti Ogulin. Velika humanitarka nas je v torek po težki bolezni zapustila v 73. letu starosti. Na zadnjo pot jo bodo z državniškimi častmi pospremili jutri ob 11. uri na ljubljanskem pokopališču Polje. Še pred tem so se lahko vsi, ki se jih je dotaknila, in teh je ogromno, vpisali v žalni knjigi, ki sta bili odprti tako v Mestni hiši kot tam, kjer je Anita Ogulin najraje delovala, torej v prostorih Zveze prijateljev mladine Moste Polje, ki zdaj nosi tudi njeno ime.

Milijonar iz Žirovnice: Vsak si sam kroji usodo
18. 07. 2024 15.40
Še preden je začel hoditi v osnovno šolo, je sosedu napeljal elektriko. Namesto da bi šel študirat, je odprl svoje prvo podjetje. Danes je Roman Bernard eden najbogatejših Slovencev, solastnik uspešnega mladega podjetja, ki bo letos najverjetneje podvojilo prodajo. Čeprav bi lahko živel kjerkoli na svetu, ostaja v domači Žirovnici in je hvaležen, ker sta tudi poslovno ob njem dve najpomembnejši ženski v njegovem življenju – žena in hčerka.