Avtor
Barbara

Utrip Planice 2025: morje slovenskih zastav, maskot in navdušeni obrazi

27. 03. 2025 18.45

Z najmlajšimi se je začel največji slovenski zimski praznik. Več kot 4000 slovenskih otrok je z raznobarvnimi transparenti in zastavicami preplavilo dolino pod Poncami, za domače orle je tako na kvalifikacijah za naslednje dni skupno navijalo več kot 13.000 obiskovalcev.

Četrto življenje Titovega Galeba, ki ni bil tako luksuzen, kot smo verjeli

19. 03. 2025 19.47

Ladja, ki je bila nekoč znana kot ladja miru. Gre za nekoč znamenito ladjo Galeb, ki je skoraj 30 let veljala za plavajočo rezidenco jugoslovanskega voditelja Josipa Broza Tita. Na njej naj bi preživel 318 dni, pristal v številnih evropskih, azijskih in afriških pristaniščih ter se srečal z množico svetovnih voditeljev. Dolgo časa propadajoča ladja bo sedaj na krov znova privabljala ljudi, vendar tokrat ne državnikov, na njo bo namreč lahko stopil vsak, ki si bo želel ogledati prvo hrvaško muzejsko ladjo.

'Še preden razumem jezik, v njem pojem'

14. 03. 2025 07.00

Razumete natakarja na hrvaški obali? Znate v Londonu vprašati za pot od podzemne železnice do hotela? Kako pa bi se na indonezijskem podeželju pozanimali, kdaj pripelje naslednji avtobus? Ali pa na ulicah Ria de Janeira vprašali, koliko je ura? Ramona Irgolič iz okolice Maribora je jezikovno suverena v vseh naštetih državah – in še mnogo več. Prepotovala je 80 držav, živela v desetih in je hiperpoliglotka.

Primerjali smo cene v Italiji, Avstriji in Sloveniji

10. 03. 2025 20.24

Veliko napetosti na področju mednarodnih trgovinskih odnosov lahko močno vpliva na inflacijo in dvig cen. Spremembe v trgovinskih politikah, uvedba novih carin ali trgovinski konflikti lahko povzročijo višje stroške za podjetja, ki strošek nato prenesejo na končne potrošnike. Primerjali smo cene nekaterih izdelkov v Italiji, Avstriji in Sloveniji. In kaj se je pri nas najbolj podražilo? Februarja so se najbolj podražili čokolada, maslo in hrana za dojenčke. V zadnjih desetih letih pa so se izrazito podražili tudi krompir, sveže sadje in oljčno olje.

Za Astrid ni meja, vsaj tistih časovnih ne

07. 03. 2025 07.00

Ima tudi vaš dan v norem tempu življenja premalo ur? Bi radi imeli več hobijev in prostega časa, pa delate v službi do poznega popoldneva, potem pa morate v trgovino, psa peljati ven, otroke pa na trening in v glasbeno šolo in je dneva konec?

Vsestranska umetnica Astrid: V prvi vrsti sem mama

06. 03. 2025 19.24

Se tudi vam zdi, da ima v norem tempu življenja dan premalo ur? Bi radi imeli več hobijev in prostega časa, pa delate v službi do poznega popoldneva, potem pa morate v trgovino, psa peljati ven, otroke pa na trening in v glasbeno šolo in je dneva konec? Čeprav je njen dan enako dolg kot naš, se zdi, da ga zna pevka, harfistka, plesalka kabareta, režiserka, producentka, kostumografinja, menedžerka glasbene skupine in celo kreativna direktorica v zasebnem podjetju Astrid Ana Kljun za svoje obveznosti nekako podaljšati in ga tako učinkovito izkoristi do zadnje minute. Še več, ob vsem naštetem še uspešno vzgaja svojo 5-letno hčer in skrbi za mačka.

Trgovina na zaupanje: izberete izdelke in denar pustite v škatli

04. 03. 2025 19.30

Ob vse več lokalnih cestah lahko srečate vsak dan sveže založene stojnice, sadje in zelenjava pa samevata brez prodajalca. Vse namreč poteka po principu poštenosti. Vzamete, kar želite, na ceniku pogledate, koliko kaj stane, pustite denar in se odpeljete. Obiskali smo eno od takšnih trgovinic v bližini Domžal.

Kako nove metode zdravljenja spreminjajo prihodnost onkologije?

03. 03. 2025 19.23

Medtem ko svet išče pot do miru, znanost išče rešitve v boju proti raku. Od elektroporacije do imunoterapije. Da bi lažje razumeli, kaj pomenijo novi načini zdravljenja, smo se odpravili v enega od laboratorijev na Fakulteti za elektrotehniko, kjer se ukvarjajo z elektroporacijo in razvijajo nove načine, ki so v pomoč tako onkologom kot pacientom.

Za sedem kvadratov veliko sobo pričakuje 79 tisoč evrov

17. 02. 2025 18.52

Ne mine mesec brez poročanja o novih bizarnih ponudbah s slovenskega, predvsem pa ljubljanskega nepremičninskega trga. Tokrat izpostavljamo oglas zasebnega prodajalca, torej najverjetneje lastnika nepremičnine, ki sobo, veliko sedem kvadratnih metrov, prodaja za neverjetnih 79 tisoč evrov. To je več kot 11 tisoč evrov na kvadratni meter.

60 let poroke: Vse, kar sva imela, sta bila dva prazna kovčka, star lavor in likalnik

14. 02. 2025 07.00

Danes, na valentinovo, veliko govorimo o ljubezni. Kakšna pa je ljubezen po 60 letih skupnega življenja? Ali sploh še obstaja? Kati in Jure Golub iz Voklega pri Kranju sta se poročila na ledeno mrzel zimski dan leta 1965. Ona je bila hudo prehlajena, kupila si je novo šminko, a se z njo pozabila namazati, v volnenem kostimčku in salonarjih jo je tako zeblo, da je takrat rekla: "Tudi če me mož jutri zapusti, se ne možim nikoli več." In ni se ji bilo treba. Zakonca sta skupaj še danes, pred nekaj tedni sta praznovala biserno poroko.

Na šoli 'pomanjkljivo oblečene' odbojkarice: poslikavo prepleskali

13. 02. 2025 18.51

V Kanalu ob Soči dviguje prah odstranitev poslikave z odbojkarji in odbojkaricami na tamkajšnji osnovni šoli. Razlog pa – pomanjkljivo oblečeni igralci, predvsem odbojkarice. Šest let je poslikava krasila tamkajšnje zidove zunanjega stopnišča, nikogar ni motilo, ne krajanov ne staršev razlaga predsednica likovne skupine, katere člani so umetnino tudi ustvarili. Z novim šolskim letom pa je vodstvo šole poslikave prepleskalo.

91-letni frizer: Danes so frizure grde

07. 02. 2025 07.00

Odštevate leta, morda celo mesece ali dneve do upokojitve? Ali pa imate svoj poklic tako radi, da si nikakor še ne želite na plačilno listo zavoda za pokojninsko zavarovanje? Med slednje sodi Janez Novak s Koroške Bele pri Jesenicah. Po poklicu je frizer in v svoj salon, ki ga ima v domači hiši, še vedno z veseljem sprejme kakšno stalno stranko. Nič nenavadnega, boste rekli, saj veliko ljudi dela še po upokojitvi. Ampak gospod Novak je star 91 let.

Vrtci dražji, bodo razliko v ceni plačali starši?

06. 02. 2025 19.43

Dolgo pričakovana plačna reforma v javnem sektorju dviguje plače tudi zaposlenim v vrtcih, številne starše pa medtem skrbi, ali bo vnovičen dvig cen vrtca znova padel na njihova ramena. 15 občin je namreč z novim letom cene vrtčevskih programov že povišalo. Medtem ko drugje višje cene še napovedujejo in ob tem opozarjajo na spremembe pri povprečninah, pa s strani države dodatnega denarja za kritje razlike v ceni vrtcev ni pričakovati.

'Dallas ni bil nič v primerjavi s tem, kar sledi. Upam, da je pripravljen'

03. 02. 2025 19.08

Da gre pri zgodovinski menjavi superkošarkarjev za napačno potezo, ne menijo samo najbolj goreči pristaši Dallas Mavericksov, ampak tudi številni ljubitelji košarke po vsem svetu. A čeprav se zdi, da se z menjavo lahko okoristijo le v Los Angelesu, je lahko kupčija, kot trdijo nekateri pravniki, kljub izgubljeni možnosti za sklenitev superpogodbe, težke vrtoglavih 334 milijonov evrov, celo poslovna zmaga za Dončića.

V steni spali na leseni gugalnici, v Himalajo potovali z avtomobilom

31. 01. 2025 06.00

Veverice niso le ljubki glodavci, ki plezajo po drevesih, pač pa tudi legendarni Mojstrančani, ki so tako dobro plezali po gorah, da so se z zlatimi črkami zapisali v zgodovino alpinizma. Janko Ažman, Klavdij Mlekuž, Janez Brojan in Zvone Kofler so se konec 60. let združili v skupino alpinistov in gorskih reševalcev Mojstranške veverice, čez nekaj let so medse sprejeli še Janeza Dovžana in Miha Smoleja z Dovjega.

V Kočevju zaposlili 11 zdravnikov z območja nekdanje Jugoslavije

24. 01. 2025 19.15

Da v Sloveniji primanjkuje zdravnikov in zobozdravnikov, ni novi podatek, kot tudi ne, da si pomagamo primanjkljaj nadomestiti z zdravniki iz držav nekdanje Jugoslavije. Lani je za priznanje poklicnih kvalifikacij zaprosilo 123 zdravnikov in zobozdravnikov ter 136 drugih zdravstvenih delavcev. Ker pa so bili postopki dolgotrajni, so marsikoga odvrnili od pridobivanja poklicne kvalifikacije. Sedaj naj bi bilo drugače, saj je vlada potrdila predlog zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu, ki bo te postopke skrajšal. Odločitev pozdravljajo tudi v ZD Kočevje, kjer so iz držav nekdanje Jugoslavije pripeljali 11 zdravnikov, s katerimi so zelo zadovoljni.

Mojster maket: Ko je umrl Prešeren, v Kranju ni bilo snega

24. 01. 2025 06.00

Po 12 letih dela, 50 tisoč vloženih urah, 200 kilogramih porabljenega lepila in urgenci zaradi vdihavanja hlapov Kamničan Igor Grabnar v soboto postavlja na ogled svoj življenjski projekt. V Šenčurju namreč odpira muzej Slovenija v malem – edini muzej daleč naokrog, ki si ga lahko obiskovalec ogleda s povečevalnim steklom.

Hrvaški župnik na spletu objavil zneske daritev ob blagoslovu hiš

23. 01. 2025 19.43

Na Hrvaškem je župnik naselja Stara Drenčina ob blagoslovu hiš kar na družbenem omrežju objavil seznam o tem, koliko je vsak od skupno 2500 faranov daroval cerkvi. V objavi je zapisal imena, priimke in točne zneske, da o dobrotnikih in darovih ni bila obveščena le vas, ki si po nedavnem potresu še ni opomogla, pač pa je ob tem tudi vsa Hrvaška lahko izvedela, kdo je cerkvi daroval le 10 in kdo 200 evrov.

92-letni Janez: ukraden deček, ki je tri leta preživel v taborišču

22. 01. 2025 19.00

Letos mineva 80 let od konca 2. svetovne vojne. Temu spominu so se poklonili tudi na Gimnaziji Kranj, kjer so otvorili razstavo o taborišču Auschwitz in ukradenih otrocih. Danes 92-letni Janez Žmavc je bil eden od približno 650 ukradenih otrok, ki so jih leta 1942 zbrali v celjski osnovni šoli in jih nasilno ločili od staršev. V taborišču je kot 10-letni deček preživel tri leta, ki so ga za vedno zaznamovala.

Sklad Jerneja Šugmana, ki mladim umetnikom odpira vrata

17. 01. 2025 19.06

Študentom dramske umetnosti in drugim nadarjenim mladim umetnikom, ki so se znašli v stiski, starejši kolegi pomagajo s posebnim štipendijskim skladom, ki so ga poimenovali po preminulem velikem igralcu Jerneju Šugmanu. Že leto po njegovi smrti, to je leta 2018, so namreč ustanovili sklad, ki mladim gledališčnikom pomaga finančno, a ker ta z deljenjem pomoči vztrajno usiha, je vsaka donacija podpornikov, poudarjajo, več kot dobrodošla. Če bi torej mlade umetnike radi podprli tudi vi, lahko prispevate s pomočjo QR-kode oziroma številke tekočega računa.

Burno slovo poslanca Aleksandra Prosena Kralja od družbenih omrežij

15. 01. 2025 20.28

"Čas je, da se poslovim, ne le od tega prostora, ampak tudi vsega drugega, zdaj lahko umrem mirno," so besede, ki k sreči niso napovedale najhujšega, pač pa zgolj odklop od družbenih omrežij. Zanje se je poslanec Gibanja Svoboda Aleksander Prosen Kralj rekoč, da jih je med drugim uporabil za ozaveščanje o tem, kako daleč lahko gremo ljudje na spletu, že opravičil. Je pa s spornim zapisom, ki je kratko malo napovedal samomor, v javnosti zbudil debato o ustreznosti izražanja, še bolj pa o stopnji politične kulture naših politikov.

Kako bo dolgotrajna oskrba zaživela v praksi, če pa kadra ni?

14. 01. 2025 18.48

S 1. julijem prihaja novi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki sicer prinaša več pravic kot doslej, kljub optimističnim napovedim ministrstva pa jih utegne veliko pustiti le na papirju. Informacijski sistemi so nepripravljeni, občine in izvajalci ne vedo, kako dolgotrajno oskrbo ustrezno vzpostaviti, prenizko povišanje plač pa ob tem napoveduje velike luknje v kadrovskih bazenih negovalcev in oskrbovalcev. Kako bo zakon torej zaživel v praksi?

Zakaj v bitki z gasilci še vedno zmaguje ogenj?

14. 01. 2025 13.27

Za obvladovanje tako obsežnih požarov, kot divjajo po Kaliforniji, so potrebne ogromne količine vode in gasilcev. Ne enega ne drugega v Los Angelesu nimajo. Gasilci so prepuščeni samim sebi in odvisni od vremena, ki pa jim ni naklonjeno. Močan veter, drugačen način gradnje hiš, hribovit teren in gosto rastlinje so razlogi, ki po mnenju strokovnjaka za požarno varnost še dodatno prispevajo h katastrofi. Potegnili smo nekaj vzporednic med trenutnimi losangeleškimi požari in največjim požarom v zgodovini samostojne Slovenije.

Tik pred požari več tisoč poklicnih gasilcev ostalo brez službe

13. 01. 2025 19.33

Uničujoči požari, ki so celotne skupnosti spremenili v gore pepela in bodo po nekaterih ocenah očitno povzročili največ škode v zgodovini ZDA doslej, še vedno pustošijo okoli kalifornijskega Mesta angelov. 14 tisoč gasilcem je divjanje zubljev delno sicer uspelo zajeziti, a se ob tem zdaj srečujejo z nepredstavljivimi scenariji: v ceveh in hidrantih zmanjkuje vode, v ekipah zmanjkuje gasilcev. Zakaj je teh premalo in zakaj si pri gašenju ne pomagajo z morsko vodo?

Kdo vlamlja v jajcemate? 'Očitno mislijo, da so v njih milijoni'

13. 01. 2025 19.02

Minuli vikend je bilo na udaru več avtomatov po Sloveniji, v katerih lahko kupujemo jajca in druge izdelke slovenskih kmetov. Nepridipravi so se med drugim spravili na mesomat v Vodicah in jajcemata v Mengšu in Domžalah. Avtomate so uničili, s tem povzročili za več tisoč evrov škode, in iz njih pobrali vso gotovino. Da ne gre samo za denar, pač pa za ogromno truda, ki ga terja delo s kokošmi, pa poudarjajo pretreseni kmetje.

Na Hrvaškem novi val podražitve živil

10. 01. 2025 20.02

Zdi se, da bodo po cenejše izdelke v Avstrijo ali Italijo kmalu vse pogosteje zahajali tudi Hrvati, z novim letom jih je namreč zajel nov val podražitev živil. Za 15 centov se je na primer podražila kava, vse višje so tudi cene mesa, mleka, olja in čokolade. In čeprav so cene omenjenih živil, kot ocenjujejo hrvaški strokovnjaki, trenutno na najvišji ravni v zgodovini, mnogi trdijo, da je to šele začetek podražitev.

Splezal je na vagon in zagorel

10. 01. 2025 08.30

Ko je bil Zagrebčan Mislav Gverić star 13 let, je rabutal češnje ob železniških tirih v bližini doma. S prijateljem sta se domislila, da bi splezala na vrh enega od stoječih vagonov, pri čemer je Mislav prekinil električni krog v območju visoke napetosti. Zaradi električnega udara je izgubil zavest, njegovo telo je zagorelo. Ker se je to dogajalo leta 1992, ko je na Hrvaškem divjala vojna, v Zagrebu ni bilo niti opreme niti kirurgov, da bi pomagali hudo opečenemu dečku, zato so ga četrti dan po nesreči premestili v Ljubljanski UKC, kjer so mu rešili življenje.

Paliativna oskrba kljub pomanjkanju kadra in kapacitet vse bolj razširjena

08. 01. 2025 19.44

Medtem, ko je koalicija predstavila predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, pa je še kako pomembno govoriti tudi o paliativni oskrbi, torej o tem, kako se lajša življenje tistim, ki se spopadajo z najhujšo diagnozo, ki ne pomeni ozdravitve. Paliativna oskrba je v Sloveniji vse bolj razširjena. Mobilne ekipe za paliativno oskrbo ima že večina slovenskih regij, največja težava pa je še vedo pomankanje kadrov in kapacitet.

Ogenj je poslopje 'požrl' do tal, a na pomoč je priskočila celotna skupnost

28. 12. 2024 07.00

Družina Knez je v začetku novembra v požaru izgubila skoraj vse. V Belovem pri Laškem jim je namreč ogenj povsem uničil gospodarsko poslopje z vsemi stroji za kmetijstvo in kmetijskimi pridelki. A tudi zahvaljujoč sokrajanom danes z optimizmom zrejo v prihodnost. Na pomoč jim je namreč priskočila celotna skupnost.

Mnogi tujci Slovenijo izbrali za božično-novoletne praznike

25. 12. 2024 17.49

Ob sončnem vremenu so se številni odpravili na kakšen izlet, mnogi tujci pa so Slovenijo izbrali tudi za preživljanje božično-novoletnih praznikov. V gorenjskih turističnih središčih so z obiskom zadovoljni, dobro obiskan je tudi Bled, ki sicer ne velja za klasično zimsko destinacijo, a dobra praznična ponudba in pravljična kulisa otočka sredi jezera vseeno privabljata turiste s celega sveta.