AvtorBarbara

Ne le naš, tudi nemški izobraževalni sistem hrepeni po spremembah
15. 03. 2023 17.15
Velika luknja pri nas nastaja v bazenu učiteljev. Sviz ocenjuje, da jih manjka skoraj pet tisoč. A teh težav nimamo samo v Sloveniji. Podobno je namreč tudi v Nemčiji. Ne le, da je njihov izobraževalni sistem, tako kot pri nas, potreben korenite prenove, tam trenutno primanjkuje nekje med 30 in 40 tisoč učiteljev in učiteljic. Kako pomanjkanje učiteljev torej rešujejo Nemci in kakšno je stanje z učitelji pri naših severnih sosedih?

Spomini zadnjega otroka Auschwitza: Kot da nas zgodovina ni naučila nič
14. 03. 2023 19.47
Kaj pomeni sovraštvo do nečesa ali nekoga, zelo dobro ve 90-letni Oleg Mandić iz Opatije, ki je kot zadnji otrok skupaj z mamo in babico zapustil zloglasno taborišče smrti. Samo 10 let je imel, ko so ga kot političnega zapornika odpeljali v zloglasni Auschwitz, kjer je preživel sedem mesecev. Smrt je bila moja sopotnica iz dneva v dan, skoraj 80 let kasneje razlaga Mandić, ki ne more razumeti, da nas zgodovina ni naučila ničesar, kajti sovraštvo vedno rodi sovraštvo.

V katerem jeziku so funkcije vaše mobilne naprave?
06. 03. 2023 18.39
Vas kdaj moti, da na spletnih aplikacijah ali prek pretočnih storitev gledate svoje najljubše filme in serije, pa slovenski podnapisi ali sinhronizacija niso na voljo? Ali pa kdaj težko razumete programe mobilnika in funkcije lastnega avtomobila, ker so ukazi v njem le v tujih jezikih? Preverili smo, kako ljudje občutijo primanjkljaj materinščine v napravah in operacijskih sistemih, čeprav je to pravica, ki jo varuje celo Zakon o javni rabi slovenščine.

Ali se nakup električnega vozila še vedno izplača?
03. 03. 2023 18.44
Če sta bila ob velikem pojavu električnih vozil v Evropi pred leti v ospredju okoljska ozaveščenost in skrb za zeleni prehod, sta do zdaj v številnih državah že skoraj pošla. V ospredju sedaj ostaja le finančna korist, ki je povzročila, da zanimanje za nakup električnih vozil med evropskimi kupci upada prav zato, ker prvotnih subvencij in privilegijev, kot recimo brezplačna polnjenja, ni več. Cene avtomobilov na tako imenovano zeleno energijo pa so v primerjavi z enakovrednimi modeli na klasični pogon precej višje.

'Glavni razlog, da v domovih za ostarele ne pride do sprememb, je denar'
03. 03. 2023 18.41
Kaj storiti, ko svojec po zahtevnem zdravljenju zapusti bolnišnico s kanilo, ki mu omogoča dihanje, vi pa nimate časa, da bi zanj ves čas skrbeli? Zanj ne morejo poskrbeti niti v domu za starejše, saj nimajo ustreznega kadra. Prav na to opozarjajo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, zato ponovno pozivajo ministrstvo za zdravje, da z dopolnitvijo kadrovskih normativov in drugimi ukrepi domovom omogoči zaposlovanje dodatnih diplomiranih medicinskih sester.

Slovenski gimnazijci na mednarodni konferenci pripravili razstavo o seksizmu
02. 03. 2023 18.55
Ženske so zaradi svojega spola velikokrat tarče spolne diskriminacije. Seksizem je v družbi prisoten že zelo dolgo, prav tako se dolgo borimo proti stereotipom o spolnih vlogah. O seksizmu so se pogovarjali tudi dijaki tretjega letnika umetniške gimnazije, ki so pripravili razstavo Kaj je imela oblečeno, ki je na ogled v ljubljanski mestni hiši. Tam med drugim poteka tudi mednarodna konferenca FemCities z naslovom Seksizem, ki jo organizirajo v sodelovanju z mestom Dunaj. Dijakinje so razlagale, kakšne izkušnje imajo s seksizmom in kako se proti njemu borijo.

Recept za življenje 100-letne Matilde: Jeza in žalost škodujeta
27. 02. 2023 18.33
Le redki so pri teh letih pri takih močeh kot Matilda Horvat iz Maribora, ki je 100 let praznovala pred dvema tednoma. Zgovorna 100-letnica pravi, da se sploh ne počuti toliko staro in da ima občutek, kot da je ravnokar napolnila abrahama. Ne ovira je niti moderna tehnologija, saj vsak dan po Skypu pokliče hčerko, ki živi na Švedskem. Sama skrbi zase, pospravlja po stanovanju, kuha in hodi v trgovino. "Dokler sem na nogah, sem živa," pravi. Njen recept za življenje pa je, da jeza in žalost škodujeta.

Javna najemna služba pridobila le šest stanovanj: lastnikom se ne splača
24. 02. 2023 18.54
Na državnem stanovanjskem skladu lahko za 75 kvadratnih metrov veliko stanovanje ponudijo manj kot 400 evrov najemnine. Za toliko v Ljubljani danes ni mogoče najeti niti spodobne garsonjere. Prav take prenizke ponudbe za lastnike praznih stanovanj so prvi krivec, da se za sodelovanje z javno najemno službo in neprofitno oddajo v zadnjem letu in pol ni odločilo več kot 30 oseb, na trgu lahko namreč za bivališča dobijo veliko več. Kje se je zataknilo, da služba, v katero so že v času prejšnje vlade polagali upe k reševanju stanovanjske problematike, ni pripomogla več in kaj z njo nameravajo zdajšnji odločevalci?

Z medicinsko sestro na nočnem dežurstvu: 12 ur zbranosti, ko večina spi
22. 02. 2023 18.36
Tako kot primanjkuje zdravnikov, primanjkuje tudi medicinskih sester. Te, ki v poklicu vztrajajo, pa so na robu izgorelosti, utrujene in podplačane. Naša novinarka se je z ekipo pridružila nočni izmeni v urgentnem centru Splošne bolnišnice Jesenice. Naš poklic je plemenit in odgovoren in tu ni prostora za napake, pravijo medicinske sestre.

Koliko stanovanj sploh potrebujemo, kdo jih bo gradil in kje?
20. 02. 2023 19.31
Velikopotezne vladne obljube in načrti za reševanje stanovanjske politike v državi so v začetku meseca poželi kar nekaj vzdihov olajšanja, a zdaj so vse glasnejši tudi pomisleki, predvsem med stroko. Nepremičninski strokovnjaki, arhitekti, tudi gradbinci napovedane spremembe sicer pozdravljajo, a se ob tem vse glasneje sprašujejo, ali si koalicija na področju stanovanjske politike v prihodnje morda le ni zadala preveč ambicioznih ciljev. S financiranjem stanovanjskih skladov naj bi v prihodnjih letih zgradili 20.000 novih stanovanj, nihče pa nima odgovora na vprašanje, kdo bo gradil in kje, jasno pa ni niti, koliko stanovanj po državi primanjkuje.

Slovenski šolarji so svetovni rekorderji
16. 02. 2023 18.53
Uspelo nam je! V neprekinjenem skupinskem reševanju spletnega kviza so slovenski osnovnošolci premagali Britance in jim odvzeli naslov Guinnessovih rekorderjev iz leta 2019. Več kot 20 tisoč otrok je prek svojih mobilnikov združilo moči in se povezalo na spletni kviz o varni rabi interneta. Na vsa vprašanja jih je odgovorilo približno pet tisoč manj, kar je bilo dovolj za rekord in dokaz, da splet, če poleg tablice vklopiš tudi možgane, ni nevaren.

Meta Hrovat: Nesreče se spomnim, ker nisem bila v nezavesti
14. 02. 2023 18.34
"Hvaležna sem, da lahko od nesreče odkorakam z eno izkušnjo več, nekaj brazgotinami na obrazu in malenkost krivim noskom," se je prvič po hudi nesreči, ki jo je doživela konec januarja med turno smuko na Mali Ponci, na družbenem omrežju Instagram oglasila nekdanja smučarka Meta Hrovat. Z nami pa je spregovorila o tem, kaj se je v trenutkih po padcu dogajalo v njenih mislih, o tem, kako zahtevno je okrevanje in ali je alpskemu smučanju res dokončno pomahala v slovo.

Policisti po Sloveniji poostrujejo nadzor tudi za voznike tovornjakov
13. 02. 2023 19.58
Pust je pred vrati, z njim pa tudi maškare, ki na rajanju pogosto rade pregloboko pogledajo v kozarec. Policisti tako v tem tednu ne bodo nadzorovali le psihofizičnega stanja voznikov, bdeli bodo tudi nad vozniki tovornih vozil in avtobusov. Da bi bilo takih nesreč kot pretekli teden, ko so na pomurski avtocesti v avtobusu življenje izgubile tri osebe, in nesreč tovornjakov in kombiniranih vozil čim manj, v tem tednu policisti poostreno skrbijo po Sloveniji.

Novo ambulanto za osebe brez zdravnika v ZD Polje v štirih urah obiskalo 29 ljudi
30. 01. 2023 14.19
V enoti Polje ZD Ljubljana so odprli prvo ambulanto za paciente brez izbranega družinskega zdravnika. V štirih urah jo je zaradi zdravstvenih težav obiskalo in se v njej opredelilo 29 ljudi, nekateri so v skladu s triažo dobili termine za prihodnje dni. Prvo takšno ambulanto so odprli tudi v enoti Bežigrad.

Pokalo je, se dimilo in odmevalo: redno usposabljanje rezervistov
27. 01. 2023 18.44
Tudi v Sloveniji ljudje, ki sicer opravljajo povsem običajne službe in živijo običajno življenje, vsaj enkrat na leto v roke primejo orožje. Govorimo o pogodbenih pripadnikih rezervne sestave Slovenske vojske, tako imenovanih rezervistih. Slovenija jih šteje 757. Skupina 59-ih je pri Kozini zaključila redno usposabljanje, ki je trajalo teden dni. Simulacijo napada na objekt, kjer je sovražnik zavzel talce, je med pokanjem in v gostem dimu pospremila naša kamera.

Katere droge so v Sloveniji najbolj razširjene?
26. 01. 2023 18.40
Če so na eni strani droge večmilijonski posel, so na drugi strani prekletstvo. V Sloveniji vsak teden zaradi drog umre vsaj en uporabnik le-teh. In če je droga zaradi majhnega trga v Sloveniji celo dražja kot drugje, pa to uporabnikov ne ustavlja. Mladi, pa tudi starejši vse pogosteje posegajo po sintetičnih drogah. Ekstazi, tabletka, ki jo uporabljajo predvsem na zabavah, stane zgolj pet evrov, gram kokaina pa med 80 in 100 evrov.

Hrvate v Zambiji čaka dolgo dokazovanje nedolžnosti
25. 01. 2023 18.48
46 dni so čakali v prenatrpani enoti skupaj z obsojenci, moški so bili ločeni od žensk, s partnerjem pa so se na dan lahko na kratko srečali za nekaj minut. Hrvaško osmerico, ki ji v Zambiji sodijo zaradi suma trgovine z otroki, so oblasti izpustile iz pripora. Kljub plačani varščini in izročenim potnim listom štiri hrvaške pare, ki jim očitajo tudi nezakonito posvojitev otrok, še vedno čaka dolgo dokazovanje nedolžnosti. Njihovo gibanje po Zambiji tudi ni prosto. S posebnimi prepustnicami se namreč lahko gibljejo le po mestu, v katerem bodo nadaljevanje sojenja čakali v zasebnih nastanitvah, ki jim jih je priskrbel odvetnik.

Pomanjkanje mikročipov ovira vse od proizvodnje telefonov do avtomobilov
24. 01. 2023 18.28
Ko gledate v televizijo, računalnik ali mobilni telefon, nevede uporabljate tudi drobne mikročipe oziroma možgane teh elektronskih naprav. Njihovo pomanjkanje smo v zadnjih treh letih občutili tudi v Sloveniji, predvsem na področju avtomobilske industrije. V Revozu so že lani morali zaradi suše čipov za nekaj mesecev zaustaviti proizvodnjo, v Adrii Mobil pa so jo morali prerazporejati med oddelki. Kako to v prihodnje preprečiti, se sprašujejo mnogi. Velja pa, da imata lahko tako Evropska unija kot Slovenija pri obnavljanju zalog čipov pomembno vlogo.

Življenje na 22 kvadratnih metrih: 'Tukaj človek lahko znori'
24. 01. 2023 09.08
Dve leti sta minili od tistega usodnega decembrskega dne, ko je potresni sunek nekaj minut čez poldan za vedno spremenil življenja Petrinjcev. Sedem družin je ostalo brez svojih ljubljenih, med njimi je komaj nekaj dni po dopolnjenem 13. rojstnem dnevu nehalo biti srce deklice. In kakšna je Petrinja danes, ko teče že tretje leto od rušilnega sunka, ki je zemljo tresel 20 sekund? Več kot 1600 ljudi še vedno vsako noč preživi v zabojnikih pred svojimi hišami, ker se bojijo spati med štirimi stenami. 220 pa jih živi v kontejnerskih naseljih na le nekaj kvadratnih metrih, ker jim je potres vzel vse.

'Poklic' vlomilca ni sezonski
19. 01. 2023 17.14
Vsako jutro prebiramo policijska poročila zadnjih 24 ur in skoraj ne mine dan, ko ne bi brali o ukradenih kolesih, orodju in še čem, za kar bi si marsikdo mislil, da jih nihče ne bi želel ukrasti. Policisti tako spodbujajo k malce več pazljivosti tudi med zimo, saj poklic vlomilca ni sezonski poklic. Preverili smo, kaj je največkrat na meniju tatov?

Sojenje za dvojni umor: je pomočnik med rubljenjem postopal agresivno?
18. 01. 2023 19.04
Pred sodnico je znova sedel domnevni dvojni morilec, 66-letni Branko Krklec iz Škofije v Šmarju pri Jelšah, ki naj bi v izogib rubljenju avtomobila pred letom dni ustrelil najprej pomočnika sodnega izvršitelja, potem pa še zapisnikarico. Ob forenzičnem izvedencu in kriminalistki so na sodišču ponovno zaslišali sodnega izvršitelja, ki je pravzaprav oče ubitega in brat ubite. S podrobnim izpraševanjem so predvsem želeli razčistiti, ali sta pokojna odvzem avtomobila res izvajala po zakonitem sklepu sodišča, pa tudi, ali obstaja možnost, da je pomočnik ob postopku rubljenja postopal agresivno.

Ambulanta za neopredeljene v Mariboru: tehnične težave so odpravljene
13. 01. 2023 18.46
V Mariboru bi morala vrata odpreti prva ambulanta za osebe brez osebnega zdravnika, a se to ni zgodilo. In kaj je šlo narobe? Imeli so tehnične težave v informacijskem sistemu, ki ga ureja Zavod za zdravstveno zavarovanje. Na ZZZS zagotavljajo, da tehničnih razlogov, da ambulante s prihodnjim tednom ne bi začele delovati, ni več.

Višje plače, višje cene vrtcev?
11. 01. 2023 17.42
Vsaj malo pa so prisluhnili dolgoletnim željam pomočnic vzgojiteljic, da njihova plača ne bo sramotna za delo, ki ga opravljajo. Ministrstvo je ponudilo dvig plač za štiri plačne razrede, za tri v januarju, še za enega spomladi. A za plače zaposlenih v posameznem javnem zavodu so v resnici odgovorne občine, ki se zdaj sprašujejo, od kod bodo denar zanje jemale. Številne župane zato že skrbi, da bodo morali zvišati cene vrtcev.

Kakšno je ljubezensko življenje slovenskih politikov?
09. 01. 2023 18.50
Predsednik vlade Robert Golob ima novo ljubezen. Zasledili so ga na koncertu v Vatikanu, ki se ga je udeležil s Tino Gaber, lepotico, ki je medijsko znana po svojem videzu in nekdanjih ljubezenskih zvezah. Ljubezensko življenje drugih politikov prav tako ni dolgočasno. Nekdanji predsednik vlade Miro Cerar ima tretjega otroka s četrto partnerko, nekdanji predsednik vlade in države Drnovšek je svoje ljubezensko življenje močno skrival pred javnostjo in naj bi hčer spoznal šele po dobrih 20 letih. Izjema pa ni niti Janez Janša, ki je ločen in znova poročen z mlajšo partnerko Urško. Medijski svet pa je lahko spremljal tudi ločitev Zmaga Jelinčiča.

ZD Bežigrad spreminja način vpisa: odslej bodo paciente za opredelitev vabili
06. 01. 2023 08.05
Tudi danes se je pred ZD Bežigrad že od zgodnjih jutranjih ur vila dolga vrsta ljudi, ki so čakali na priložnost, da pridejo do osebnega zdravnika. Prvi v vrsti je bil starejši moški, ki je tja prišel že opolnoči. Srečo je imelo tokrat več kot 550 čakajočih, ki je v temi in mrazu dočakalo svoj vpisni listek s številko. A da si se moral za to v vrsto postaviti že sredi noči, je pravi "škandal", so se strinjali čakajoči. Zdravstveni dom medtem nastalo situacijo obžaluje in sporoča: "Odslej bomo paciente za opredelitev vabili." Prednost bodo imele najbolj ranljive skupine:

V letu 2023 dela prostih dni kar 11, le dva padeta na nedeljo
02. 01. 2023 18.45
V minulem letu je večina praznikov padla na vikende, letos pa so prazniki bolj prijazno razporejeni. Na nedeljo namreč padeta le dva praznika, poleg 1. januarja, ki je že za nami, še dan državnosti - 25. junija. Na dneve od ponedeljka do petka pa jih bo prišlo skupaj 11, medtem ko je bilo lani prostih dni na ta račun le osem.

Poglobljene stiske, telefoni za duševno pomoč so pregorevali
02. 01. 2023 16.41
Blišč, darila, družina in prijatelji, povsod veselje in nasmejani obrazi. Takšno je bilo vzdušje zadnje decembrske dni, ko se je večina zabavala in trenutke preživljala v krogu najbližjih. Marsikomu pa je to veselje povzročilo veliko bolečine in žalosti. V težkih trenutkih, ko ljudi preganjajo črne misli, je lahko tudi glas popolnega neznanca na telefonu rešilna bilka, ki jo potrebujemo. In tak telefon je tudi Samarijan, ki deluje 24 ur na dan. A v zadnjem času je slišati vse več opozoril obupanih ljudi v duševnih težavah, ki več ur ne pridejo do proste linije.

Dobrodelni maraton že osmo leto greje slovenska srca
22. 12. 2022 18.50
Tistim, ki pomoč najbolj potrebujejo, pa z dobrodelnim maratonom naproti prihaja ekipa Radia 1. Ta bo z ustvarjanjem neprekinjenega 28-urnega radijskega šova med prazniki tudi letos pomagala družinam v najhujših stiskah, med drugim tudi trem otrokom z Dolenjske, ki so pred kratkim ostali brez mame. Ta je v bolnišnici umrla mesec dni po tem, ko jo je nekdanji partner napadel pred njihovimi očmi. Zdaj zanje skrbi 69-letna babica.

Slovenci na kulinaričnem prvenstvu v Luksemburgu prejeli srebro
13. 12. 2022 19.14
Losos z glazuro, pire črne leče s sipinim črnilom, jagnječji hrbet z lešnikovo skorjico in še kar nekaj vrhunskih in dovršenih jedi je na prestižnem svetovnem kulinaričnem prvenstvu v Luksemburgu konec novembra v elitni kategoriji članskih reprezentanc slovensko kuharsko reprezentanco odelo v srebro. Med skupno 15 moštvi je slovenska kuharska trinajsterica ostalim 3000 kuharjem na tekmovanju uspela dokazati, da se lahko postavlja ob bok svetovnim virtuozom visoke kulinarike. Pa tudi, da je marsikaj mogoče, čeprav je bil rok za priprave zelo kratek in četudi je na tekmovanju nastopila s pretežno mlado ekipo, ki izkušenj z največjih svetovnih tekmovanj pravzaprav še ni imela.

To zimo podarjamo toplino: ko žaljive besede bolijo bolj kot udarci
09. 12. 2022 18.38
V prazničnem decembru, ki pa žal za vse ni tako vesel, v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Moste-Polje začenjamo praznično Verigo dobrih ljudi. Letošnja kampanja je vezana na energetsko krizo, saj veliko družin že sedaj težko shaja, zaradi draginje pa jim bo to zimo še težje. Zato jim to zimo podarjamo toplino. Začenjamo z zgodbo mame dveh otrok, ki je dalj časa trpela moževo psihično nasilje. Sprva ni bilo v njunem zakonu nič narobe, povezovala ju je ljubezen, a se je vse spremenilo po rojstvu drugega otroka. Dan za dnem so padale žaljive besede, ki so bolele bolj kot udarci. Vse dokler ni zbrala poguma in z otrokoma odšla.