AvtorBarbara

Zgodba 22-letne Olge, ki je iz Ukrajine v visoki nosečnosti pribežala v Slovenijo
04. 04. 2022 17.34
Pred grozotami vojne je v Slovenijo pribežala tudi 22-letna Olga. Visoko noseča je tri dni potovala do poljske meje, kjer jo je pričakala njena teta in odpeljala v Radence. Olga je pred enim tednom rodila zdravega fantka Danila, nato pa sta za njo prišla ves stres in zaskrbljenost, kako je z njeno družino v Ukrajini, zato je njeno zgodbo pripovedovala njena teta Ljudmila.

Prebivalci Postojne nezadovoljni s talnimi označbami
31. 03. 2022 18.29
Na občinski cesti v Postojni so zarisali nove talne označbe in uredili tudi kolesarsko stezo, vendar občani s prometno novostjo niso zadovoljni. Pravijo, da je bila ta cesta že prej zelo ozka, zdaj pa je še bolj. Težko je, ko se tam srečata tovornjak in avtobus. Na občini pa odgovarjajo, da talne označbe in s tem nova kolesarska steza niso čisto nič drugačne, kot so talne označbe v drugih občinah.

Nadaljuje se sojenje Sebastienu Abramovu
28. 03. 2022 18.34
Pred sodnika bo znova sedel tudi Sebastien Abramov, ki je zdaj v priporu zaradi kaznivega dejanja umora Sare Veber. Abramov trdi, da je nedolžen, da svojega takratnega dekleta ni zahrbtno umoril, kot mu očita tožilstvo, pač pa da je šlo za nesrečo. Da ni kriv se je branil tudi že v dveh predhodnih postopkih – v aferi odrezana roka in pri goljufiji staršev pokojne Sare Veber, a je bil v obeh primerih kasneje pravnomočno obsojen.

Mladi nogometaši in atleti so se preizkusili na smučeh
25. 03. 2022 18.49
Kako združiti športe, ki si niso sorodni, te dni na Krvavcu odkrivajo mladi športniki iz Hrvaške in Madžarske, ki so v okviru projekta Skills4sport prišli v Cerklje na Gorenjskem. Gre za mednarodni projekt, pri katerem se mladi nogometaši in atleti preizkušajo in učijo še drugih športov ter nabirajo kilometre po zasneženih strminah Krvavca.

V krizi vse manj samomorov
22. 03. 2022 19.54
Če bi ob vseh slabih novicah in po dveh letih epidemije ter zdaj še vojni na evropskih tleh rekli, da ljudem množično zmanjkuje upanja, bi se, če upoštevamo statistiko, zmotili. Zdi se, da se v ljudeh v teh časih sproži preživitveni nagon. Stroka pravi, da je v zadnjih dveh letih manj samomorov kot prej. NIJZ je med epidemijo postregel s podatkom, da je za posledicami samomora v letu 2020 umrlo 369 oseb. Na svetu zaradi samomora vsako leto umre okrog 800 tisoč ljudi, kar pomeni, da se vsakih 40 sekund zgodi en samomor. Zakaj v kriznih časih lahko pričakujemo njihov upad?

Edvard Kaloh: šestletnik, ki navdušuje z znanjem matematike
18. 03. 2022 18.44
Bi znali na pamet množiti in deliti dvomestna in trimestna števila, pa našteti čim več decimalk števila Pi? Vse to zna šestletni Edvard Kaloh iz Maribora. Mali matematični genij naravnost obožuje računanje, pa ne samo množenje in deljenje, všeč so mu tudi ulomki in koreni. Letos je osvojil tudi prvo mesto na mednarodnem tekmovanju v računanju.

'Lastno mnenje je največja groza današnjega časa. Je znak hudega individualizma'
18. 03. 2022 17.54
Nezaupanje v medije se je po epidemiji koronavirusa z rusko-ukrajinsko vojno začelo še poglabljati. Kdor je prej dvomil v poročanje o virusu, zdravstvu in cepivih, zdaj dvomi o dogodkih na vzhodu. O vprašanju, zakaj ljudje ne zaupajo več medijem, niti strokovnjakom, ki so ključni pri razumevanju svetovnih kriz in kako zaupanje vanje spet vzpostaviti, smo se pogovarjali z antropologom in psihoterapevtom.

Ali se pomanjkanje neona že pozna na cenah avtomobilov?
16. 03. 2022 18.21
Ko smo že mislili, da je težav s pomanjkanjem čipov in mikrovezij po poldrugem letu pandemije covida konec, napetosti na Zahodu napovedujejo novo krizo, tudi v tehnoloških panogah. Glavna ukrajinska proizvajalca neona, ki pokrivata več kot polovico svetovnih potreb po tem žlahtnem plinu, uporabljanem za izdelavo omenjenih čipov, sta namreč ustavila njegovo proizvodnjo in izvoz. Pomanjkanje bomo zdaj občutili predvsem pri cenah elektronskih naprav, še bolj pa v dobavah in pri cenah avtomobilov. Ali so spremembe že občutne?

Na ukrajinsko-moldavski meji: 'Prostovoljci beguncem vlivajo upanje v boljši jutri'
15. 03. 2022 19.37
Množice ljudi, ki jih je vojna pognala iz domovine, se zgrinjajo tudi na ukrajinsko-moldavsko mejo, kjer je naša ekipa od blizu videla, kaj doživljajo begunci in kako težko jim je. Tam je tudi ogromno požrtvovalnih prostovoljcev, ki so prav tako pustili svoje življenje, kot ga poznajo in prišli pomagat Ukrajincem.

Nekdanji zmagovalec ukrajinskega MastercChefa zdaj kuha za sorojake, bežeče pred vojno
11. 03. 2022 18.56
V vojni je še bolj kot v miru pomembno, da obdržimo vsaj kanček rutine in da počnemo, kar smo v miru radi in dobro počeli. To pravi ukrajinski kuharski mojster, ki v opustošenem Kijevu že od začetka ruske invazije s svojim poklicem pomaga državi in rešuje življenja. Jevgen Klopotenko je svojo vrhunsko restavracijo v središču Kijeva zaradi vojne čez noč spremenil v kuhinjo, v kateri zdaj kuha množicam, pa tudi sorojakom, ki državo branijo na bojiščih. Zakaj se je odločil za tako velikodušno potezo in kako lahko z njo Ukrajini pomaga prav vsak?

Vse več slovenskih podjetij uvaja skrajšan in fleksibilen delovni čas
09. 03. 2022 17.31
Kaj je – poleg plače – še pomembno za dobro počutje in delovno učinkovitost? Vse bolj se kaže, da tudi delovni čas. V agenciji za zaposlovanje Manpower Slovenija so se zato odločili uvesti štiridnevni delovnik in svojim zaposlenim tako omogočili delo od ponedeljka do četrtka. V Podjetju Plastika Skaza so najprej uvedli šesturni delovnik v režijskem delu, nato pa še fleksibilen delovni čas. V mariborskem podjetju Mikro+polo pa imajo denimo neomejen dopust.

Na zasebnih naslovih prijavljenih že 2500 ukrajinskih beguncev
09. 03. 2022 19.23
Naši centri za nastanitve so od začetka vojne sprejeli 135 ukrajinskih beguncev, s stopnjevanjem konfliktov na vzhodu pa ubežnikom v Sloveniji trenutno s streho nad glavo večinoma pomagajo širokosrčni posamezniki. Pri znancih in sorodnikih naj bi bilo po nekaterih ocenah zdaj že 2500 ukrajinskih beguncev, še več pa jih bo v prihodnje ob prihodu k nam potrebovalo tudi zdravstvene storitve, socialno varstvo, pravno pomoč in celo izobraževanje. Kaj vse beguncu iz Ukrajine ob vstopu v Slovenijo pripada? In kdo oziroma kaj to zagotovi?

'Za namestitev beguncev bi morali uporabiti malo manj kot vse športne dvorane'
01. 03. 2022 18.26
Že več kot 660 tisoč je Ukrajincev, ki so se v begu pred strahotami vojne zatekli v sosednje države, številka pribežnikov se je tako od ponedeljka povečala za približno 140 tisoč. A število ukrajinskih beguncev vztrajno narašča in za naslednje tedne, celo mesece, napoveduje celo največjo begunsko krizo stoletja, ki seveda že dosega tudi Slovenijo. Prve namestitve v begunskih centrih so že pripravljene, v njih smo prve ubežnike namreč sprejeli že v preteklih dneh.

'Samo vrniti se želim domov, v mirno državo. Vse imamo tam, družine, može, prijatelje'
01. 03. 2022 18.29
Prvo noč v Sloveniji sta že prespali prvi begunski družini iz Ukrajine, ki so jima na varno pomagali v velenjskem podjetju Esotech, saj je njihov zaposleni vodja gradbišča v Ukrajini. Dve ženski in dva otroka so se skupaj z možmi odpravili na pot, dvakrat so poskušali, a neuspešno, po 55 urah jim je tretjič vendarle uspelo. Na poljski meji jih je čakalo najtežje slovo, posloviti se od moža in očeta, mu obrniti hrbet in oditi na varno, v Slovenijo.

Bo Igorju Bavčarju odobren pogojni izpust pol leta pred iztekom kazni?
22. 02. 2022 19.16
Nekdaj cenjeni politik, osamosvojitelj in gospodarstvenik, prvi mož Istrabenza, ki je danes obsojenec in zapornik, Igor Bavčar, naj bi bil kmalu prost in bo v miru lahko igral košarko in lovil ribe na vikendu na Blokah. A svoje kazni še ni odslužil in tudi ne vrnil milijonov. Pa mu je komisija pred dnevi vseeno, za zdaj še neuradno, odobrila pogojni izpust. In četudi je Bavčar še v drugih kazenskih postopkih, pojasnjujejo pravni strokovnjaki, je pogojni odpust vseeno mogoč.

Domačini v Vodicah pripravili sprejem za srebrnega Žana Kranjca
21. 02. 2022 19.49
Olimpijski ogenj v Pekingu je ugasnil, Sloveniji pa so naše športnice in športniki pričarali izjemne igre in domov prinesli sedem kolajn, kar nas med vsemi državami udeleženkami uvršča na 15. mesto, glede na število kolajn na prebivalca pa so pred nami le Norvežani. V Slovenijo se je vrnila še zadnja olimpijska medalja, ki jo je v veleslalomu osvojil Žan Kranjec. V Vodicah so mu domačini pripravili tudi bučen sprejem.

Izraelski poslovnež preko aplikacije za zmenke ženske okradel za več milijonov evrov
07. 02. 2022 19.28
Da so tujci lahko nevarni, so nas svarili že kot otroke. Da je pri spoznavanju neznancev preko spletnih aplikacij za zmenke treba biti previden, pa še danes marsikdo spozna prepozno. Kot denimo posameznice, ki so podlegle čarom izraelskega poslovneža. Podlih iger poslovneža Simona Levajeva, ki je preko aplikacije Tinder številne ženske očaral, nato pa jih okradel za več milijonov evrov, je danes toliko, da so po njem posneli celo dokumentarni film. Kako si je podlež uspel pridobiti naziv trenutno najslavnejšega prevaranta na svetu?

Srednja šola v Postojni išče 20-letnike, ki so ob rojstvu prejeli leseno pručko
07. 02. 2022 19.28
Prav posebna darila so prejeli novorojenčki pred 20 leti v postojnski porodnišnici, dobili so namreč lesene pručke. Staršem jih je podarila Srednja gozdarska in lesarska šola Postojna ob svoji 20-letnici. Zdaj, ko je minilo novih 20 let, pa želijo najti takratne novorojenčke in jih znova obdariti.

Sindrom sklonjenih glav: v življenju v zaslone povprečno zremo 34 let
04. 02. 2022 18.46
Pravijo, da v tla gledajo ljudje, ki jim je nerodno. A bodimo iskreni, morda ne zaradi sramu. Dejstvo je, da v resnici vse bolj gledamo v telefone namesto v čudež, ki je okoli nas. Naravo. Kdaj ste nazadnje pogledali v nebo ali v krošnje dreves? Bi še znali prepoznati vrste dreves ali razločiti med vrstami ptic? Pa med vrstami oblakov? Danes brez raznih aplikacij še vreme težko predvidimo, a to sploh ni težava - ob psiholoških in nevroloških posledicah prekomerne uporabe elektronskih naprav, buljenje v zaslone lahko pripelje celo do dolgotrajnih poškodb mišic hrbta, vratu in ramen.

Na delovna mesta se vračajo upokojenci, v ribniškem vrtcu navdušeni
02. 02. 2022 18.23
Koronavirus povzroča vedno večje težave tudi delodajalcem, saj zaradi karanten in bolniških odsotnosti skoraj v vseh dejavnostih primanjkuje kadra. Kot kaže, bodo zdaj težave pomagali reševati upokojenci, ki jim vlada pripravlja pravno podlago, s katero se lahko začasno vrnejo na delo. Tako bo tudi v ribniškem vrtcu, kjer so na pomoč poklicali upokojene vzgojiteljice. Korist je obojestranska: ravnatelj bo s tem rešil težavo pomanjkanja kadra, vzgojiteljice pa so navdušene, ker se bodo znova znašle v vrvežu otroških igralnic.

V 88. letu umrl idejni oče Domačice in piškotov Plazma
01. 02. 2022 19.05
Številne generacije so ali pa smo odraščale ob piškotih Domačica. In še danes je prva slaščica, ki jo ponudimo otroku, keks Plazma. Idejni oče in izumitelj obeh legendarnih izdelkov Petar Tutovac se je danes v Srbiji poslovil, umrl je v 88. letu starosti. Tutavac je bil prvi izšolani mojster izdelave keksov v nekdanji skupni državi in prav domačica je bila njegovo diplomsko delo in prvenec v slaščičarski industriji. Po čem pa smo si Slovenci zapomnili legendarno čajno pecivo, oblito s čokolado?

Pomilostitve čarovništva: ali lahko to pričakujemo tudi v Sloveniji?
01. 02. 2022 18.54
Le kdo še ni slišal za Harry Potterja, čarovnice iz Eastwicka ali Sabrino s črno mačko? Čarovništvo danes preko televizijskih zaslonov navdušuje številne, a na žalost še zdaleč ni bilo vedno tako. V 16. in 17. stoletju so po Evropi v čarovniških procesih namreč usmrtili več kot 50.000 ljudi, od tega kar 80 odstotkov žensk. Spomin nanje bi danes mnoge države rade počastile z množičnimi pomilostitvami, kot so to zadnji storili Katalonci. Lahko kaj takega pričakujemo tudi v Sloveniji?

Kipar ženskih aktov: 'Kamnita mednožja so mi pravzaprav rešila posel'
28. 01. 2022 19.41
Pravijo, da se danes z umetnostjo težko dobro služi. In prav priložnost za večji zaslužek je kiparja svetnikov prelevila v izdelovalca kamnitih mednožij. Ženske akte je kipar iz Koprivnice na Hrvaškem sicer ustvarjal že prej, prav v času epidemije pa je povpraševanje po 30-centimetrskih kipcih golih teles še poskočilo. In kaj je bil povod za to?

Radeški župan z zahvalo vsem, ki so rešili planinca iz Save
28. 01. 2022 19.40
Več kot 25 gasilcev, reševalcev in policistov je prejšnji teden v Vrhovem v Občini Radeče ob reki Savi pomagalo planincu, ki mu je med upokojenskim izletom spodrsnilo in je padel v mrzlo reko Savo. V desetih minutah so moškega iz vode rešili gasilci in potapljači. Podhlajenega so oskrbeli reševalci, požrtvovalno delo vseh reševalcev pa je ganilo radeškega župana, ki se je vsem po vrsti iskreno zahvalil.

Objave iz eAsistenta na Instagramu: gre za zlorabo osebnih podatkov?
25. 01. 2022 19.00
O dobrih in slabih ocenah, neopravičenih urah in zamujanju k pouku so starši danes lahko prav hitro seznanjeni prek platforme eAsistent, a taka komunikacija med učitelji in starši mnoge očitno zabava. Med drugim tudi avtorje novega Instagram profila eAsistent_vpisi, ki v objavah deli sporočila o šolskih prekrških, namenjena seveda staršem. In kaj bi vi storili, če bi o ukoru svojega otroka izvedeli na družbenem omrežju? Ali če bi kot učitelj v spletni objavi opazili svoje podatke? Ali bi to lahko pomenilo zlorabo osebnih podatkov?

104-letnica preživela špansko gripo, svetovno vojno, kljubuje tudi covidu-19
24. 01. 2022 19.43
Preživela je špansko gripo, drugo svetovno vojno, čas komunizma, osamosvojitveno vojno, 30 let naše države, epidemijo covida-19 in še vedno je tu. Še vedno je čila in zdrava. 104 leta ima Monika Kovač. Še vedno bistra gospa, ki pri častitljivi starosti še vedno dobro sliši in vidi, zadnjega pol leta živi v Centru starejših Medvode, kjer nam je z največjim veseljem pokazala svoje umetnine, saj zelo rada slika.

Zdrava prehrana navdih za novo podjetniško idejo
20. 01. 2022 20.03
Kolikokrat se vam zgodi, da ste lačni, pa nimate časa za kuhanje, ali pa da ste na dieti in bi radi pojedli kaj zdravega, pa zato ne bi radi porabili preveč časa? Z vsemi temi vprašanji se je soočal tudi Rok Erklavec, ki je pred več kot letom dni ustanovil novo podjetje. Gre za vnaprej pripravljene obroke, ki so zdravi in brez ojačevalcev okusov. Pogrejejo se v petih minutah. Ker pa zdravo in "fitnes" prehrano velikokrat povezujemo samo z rižem in piščancem, je Erklavec s svojo ekipo pripravil več kot 25 različnih okusnih obrokov.

Naskok za nov Guinnessov rekord: nakvačkali 212 grbov slovenskih občin
20. 01. 2022 19.44
Predstavljamo vam zgodbo o tem, kaj je prava potrpežljivost. To je kvačkanje oziroma ure in ure dela 212 kvačkaric – da bomo povsem točni in se izognili krivici, 211 kvačkaric in enega kvačkarja. Skupaj namreč naskakujejo nov Guinnessov rekord. Ne glede na korono – ali pa morda ravno zaradi nje – so si vzeli čas in se organizirali ter pridno nakvačkali vseh 212 grbov slovenskih občin. In to ne majhnih, ampak dober kvadratni meter velikih grbov. Ker pa to menda še vedno ne bi bilo dovolj za Gunnessov rekord, se niso ustavili pri tem, ampak so kvačkali naprej. Ali jim je uspelo postaviti rekord, bodo izvedeli čez dober teden.

Novo življenje zapuščene blejske Pristave? Postala naj bi petzvezdični hotel
18. 01. 2022 18.40
Eden najbogatejših Slovencev, podjetnik Otmar Zorn, namerava zapuščeno blejsko Pristavo, ki jo je kupil pred nekaj leti, preurediti v petzvezdični hotel z od 80 do 100 sobami različnih velikosti. Zgradba je bila sicer med obema vojnama zgrajena kot konjušnica, kasneje predelana v večstanovanjsko stavbo, nato v trgovski kompleks, zdaj pa že desetletja propada.

Otožni ponedeljek, najdepresivnejši dan v letu
17. 01. 2022 18.46
Bančne račune smo zaradi praznikov izpraznili, novoletne zaobljube so že srečale svoj konec, za nameček pa je zunaj še temačno in mrzlo. Vse našteto je pod vplivom polne lune, drugih retrogradnih nebesnih teles in še seveda epidemije pripeljalo do otožnega ponedeljka, najdepresivnejšega dne v letu. Kako smo ga občutili Slovenci?