AvtorBarbara

Sanjska služba: 25-letna Lucija je bila tri leta stevardesa v Dubaju
11. 07. 2022 18.56
Biti skoraj vsak dan v drugi državi, na drugem kontinentu. Sanjski poklic kajne? To službo je skoraj tri leta opravljala 25-letna Lucija Vrankar, ki je bila stevardesa v Dubaju pri letalski družbi Emirati. Simpatično mlado žensko mladina pozna predvsem po videih na Tik Tok-u, YouTube profilu in Instagramu, kjer je svoje življenje v Dubaju in potovanja po svetu delila z milijoni sledilcev. Prepotovati šest kontinentov, spoznati ogromno novih ljudi in živeti daleč od doma so sanje marsikoga, vendar je bilo domotožje, kot pravi Moravčanka, preveliko.

Ali posmrtno življenje res obstaja?
08. 07. 2022 18.44
Se po smrti resnično vse konča? Ali bomo še kdaj srečali svoje ljubljene osebe, ki smo jih prezgodaj izgubili? Smrt je za marsikoga od nas tabu, še večji tabu pa je posmrtno življenje. Znanstveniki so v naravoslovju že večkrat dokazali, da energija ne gre v nič in da ne nastane iz nič, kar bi lahko pomenilo, da tudi ob naši smrti vendarle nekaj ostane, torej energija. S tem se strinja tudi dvojna doktorica Francka Premk, znanstvenica, profesorica, ki je tuje jezike poučevala na univerzah v Švici in Sloveniji. Pred petimi leti je izgubila moža, a izgubo dojema le kot fizični umik. Ta nadvse zanimiva ženska, ki bo kmalu praznovala 80. rojstni dan, med drugim v knjigi Čudež življenja bralcem na razumljiv način skozi pogovore s pokojnim možem predstavi svoj pogled na smrt in življenje po tej.

Kako se morajo obnašati politiki?
07. 07. 2022 19.14
Velikokrat smo glede obnašanja naših politikov kritični, da ne prevzemajo odgovornosti za svoja dejanja in obnašanje. Kritike v zadnjem času letijo vsepovprek glede obnašanja in ravnanja predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič. Da ne upošteva črk zapisanega državniškega protokola in da si po svoje tolmači poslovnik Državnega zbora. In tu se odpira vprašanje, kakšno je pravilno obnašanje v politiki, kaj je dovoljeno in kaj ne. Ne samo na protokolarnih dogodkih, kjer so politiki pod drobnogledom kamer, ampak tudi pri medsebojni komunikaciji na sejah v parlamentu. Kje je meja in kakšna so pravila?

Podražitve ogrevanja opazne tudi poleti
04. 07. 2022 17.29
Če vsak pri sebi na položnici vidi, kaj vse se draži, pa so te podražitve enormne, praktično nepredstavljive, ko gre za skupne prostore v stanovanjskih soseskah, poslovnih objektih in domovih za starejše. Tudi podražitve v vrtcih so ogromne, a naj občani tega še ne bi občutili, vsaj ne do konca leta, torej v času pred volitvami. Za te podražitve bo poskrbela Mestna občina Ljubljana. A tudi tisti, ki skrbite, da bodo radiatorji čez zimo dobro greli, ste opazili, da se je cena dvignila za četrtino. Če je še lani srednje velik radiator stal okoli 150 evrov, je njegova cena danes čez 200 evrov.

Kako deluje metoda stimuliranja možganov s transkranialno elektro stimulacijo?
17. 06. 2022 19.36
Si predstavljate, da vam na glavo namestijo posebno kapo in po določenem tretmaju tudi sami kar naenkrat bolje razumete na primer jedrsko fiziko? Ne gre za znanstveno fantastiko ampak za metodo, ki jo je v sodelovanju z kliniko na Harvardu razvil portugalski profesor Bruno Riberio. Z novo nevroznanstveno metodo – stimuliranje možganov s transkranialno elektro stimulacijo. To metodo svetovni voditelji, managerji in športniki uporabljajo tudi kot pomoč pri spopadanju s stresom in pritiski.

Raziskovalec Jan Malec na TikToku širi znanje o jedrski fiziki
17. 06. 2022 18.44
Družbena omrežja že dolgo niso več samo kraj, kjer objavljamo svoje fotografije, utrinke iz življenja in se povezujemo z ljudmi s celega sveta. Informacije o zdravstvu, znanosti in svetu na spletnih platformah z zabavnimi videi že leta širijo tudi številni svetovni znanstveniki – med njimi je tudi Jan Malec, raziskovalec Instituta Jožef Štefan.

14 dni v komi: 'Občutek, ko si ujet v svojem telesu, je grozljiv'
16. 06. 2022 19.22
Potem ko je svet pretresla zgodba 12-letnega britanskega dečka, za katerega so zdravniki presodili, da mu ni več pomoči, smo pri strokovnjakih preverili, kako dolgo pri nas ohranjamo pri življenju ljudi, ki so odvisni zgolj še od aparatur. Ni vzorca, ugotavljamo, zdravniki se odločajo o vsakem primeru posebej. In drugo vprašanje: Ali človek, ki je v komi, kar koli čuti ali pa morda sliši? O tem je spregovorila Ema Hrustanović, ki se je iz umetne kome prebudila pred šestimi leti.

Bavčar bo nedolžnost dokazoval še na sodišču za človekove pravice
01. 06. 2022 18.51
V ponedeljek je prišel na prostost, v sredo je znova sedel pred sodnika. Nekdanjega prvega moža Istrabenza bolj kot politika LDS, osamosvojitelja in prvega notranjega ministra samostojne države, poznamo zaradi domnevnih davčnih utaj, mešetarjenja z delnicami več družb in pranja denarja. Zaradi kravjih kupčij je Igor Bavčar za rešetkami sedel dobra štiri leta, zdaj pa se je znova znašel na sodišču.

V Afganistanu vedno hujše omejevanje pravic žensk
26. 05. 2022 19.28
V Afganistanu se srečujejo s hudim zatiranjem in omejevanjem žensk, ki se zadnje tedne in mesece le še stopnjuje. Tam ženske ne smejo potovati brez moškega skrbnika, obiskovati srednjih, kaj šele višjih šol, prav tako večina pod novo staro oblastjo od avgusta lani ne sme več opravljati svojega dela. Pred tedni so z odlokom zapovedali obvezno nošenje burk v javnosti in s tem obnovili ortodoksna pravila oblačenja, ki so za ženske veljala že v času talibanske oblasti države med letoma 1996 in 2001. A tokrat so šle oblasti z ukazi še korak dlje.

Je permisivna vzgoja kriva za nasilno vedenje otrok?
26. 05. 2022 19.23
Velikokrat je vzrok določenih vedenj otroka tudi vzgoja staršev v ranem otroštvu in mladostništvu. Kdaj otroku postaviti meje, ga kaznovati za nekaj, kar je naredil narobe? Ter mu na drugi strani puščati dovolj svobode in zaupanja? Permisivna vzgoja namreč uči prav to, da otroku puščaš vso svobodo in ga učiš skozi dovoljenje in pohvale. Pa je to res dobra izbira? Vedno več je medvrstniškega nasilja, ki se na žalost prevečkrat konča z najhujšim scenarijem, torej samomorom. Kako preprečiti takšne odklone, kaj bi morale narediti izobraževalne institucije, starši, da ne bi prihajalo do še večjih konfliktov?

Kdo so etični hekerji?
26. 05. 2022 19.09
Za neverjetnih 300 odstotkov se je v poepidemičnem obdobju povečal kibernetski kriminal, kar pomeni, da se nepooblaščen hekerski napad na informacijske sisteme, ki je v glavnem posledica človeške nepazljivosti, zgodi vsakih 39 sekund. Da več kot 70 odstotkov slovenskih organizacij nima ustreznega načrta za odziv na take napade in da je na tem področju varnosti končno treba nekaj ukreniti, čedalje pogosteje opozarjajo etični hekerji oziroma strokovnjaki za informacijsko varnost. Kakšno je njihovo poslanstvo, kaj sploh počnejo in kako se razlikujejo od tistih zlonamernih hekerjev?

'Mladi danes so v sladko-kislem položaju'
25. 05. 2022 19.07
Trenutno v Sloveniji po podatkih Statističnega urada živi več kot 380 tisoč mladih, starih od 18 do 34 let. In kako je biti mlad v Sloveniji? Česa se veselijo, česa bojijo? S kakšnimi težavami se med vstopanjem v odraslost spopadajo? In kako gledajo na mladost starejše generacije, ki so živele v čisto drugačnih časih?

Kako se lahko politiki izmikajo dvigovanju pošte?
24. 05. 2022 19.26
Po šestih letih je sojenje zaradi žaljivega tvita Janeza Janše o novinarkah Eugeniji Carl in Mojci Šetinc Pašek, kjer ju je zmerjal z odsluženimi prostitutkami, končno dobilo epilog. Višje sodišče je potrdilo, da je Janša kriv razžalitve novinark, zastaranja ne bo. Sodni postopek je med drugim tekel tako dolgo, ker mu detektiv kljub večkratnim poskusom domnevno ni mogel vročiti vabila na obravnavo. Kdo pri nas sploh vroča sodno pošto in za kakšne postopke sploh gre? Kako se lahko denimo politiki in gospodarstveniki izmikajo dvigovanju pošte? Kako je z varovanimi osebami?

Rdeči čevlji kot simbol upora: seksizem v slovenski politiki
23. 05. 2022 19.19
Ko je bila nekdanja sodnica Urška Klakočar Zupančič izvoljena na čelo Državnega zbora, so bili prej kot njena kredibilnost in znanje pomembni njena obleka in čevlji. Sledil je plaz opazk in zbadljivk moških političnih kolegov na račun njenih rdečih čevljev, pridružile so se jim celo nekatere ženske. Seksizem, šovinizem in diskriminacija zaradi zunanjega videza, tako v naši družbi kot drugod po svetu, niso nič novega.

Na poletni olimpijadi gluhih slovenski atletinji osvojili štiri medalje
19. 05. 2022 19.06
Leja Glojnarič je bila zlata v mnogoboju in skoku v višino, Iris Breganski pa bronasta v mnogoboju in skoku v višino. Njun uspeh sta dopolnila še teniški igralec Marino Kegl s četrtim mestom in atlet Taden Enci, ki je v teku na 400 metrov zasedel 11. mesto. Športniki invalidi velikokrat premikajo meje razumnega, zato so lahko vzor mnogim od nas, ko mislimo da česa ne zmoremo. In ker si želimo, da bodo vsi gluhi in naglušni razumeli, o čem teče beseda, smo pogovor z odlikovanima atletinjama podnaslovili.

V Novi Gorici bodo prenovili edini eksotični park v Sloveniji
19. 05. 2022 18.51
Propadajoča orientalska lepotica – umetelno delo arhitekta Antona Laščaka v Novi Gorici, ki je dolga leta propadala, bo zdaj končno začela dobivati prenovljeno podobo. Najprej so začeli s prenovo petih hektarov parka, kjer je arhitekt Laščak, ki ga lahko primerjamo tudi s slovitim Plečnikom, imel edini eksotični park v Sloveniji, kjer se je nekoč bohotilo kar 114 različnih vrst rastlin. Bo pa na vrsto prišla tudi prenova vile, občinarji si želijo, da bi bil projekt zaključen do leta 2025.

Kako je z ugovorom vesti med slovenskimi ginekologi?
17. 05. 2022 17.15
39-letni Hrvatici, Mireli Čavajda, bodo po nekaj tednov trajajoči borbi s hrvaškim zdravstvenim sistemom v ljubljanskem UKC-ju zelo kmalu opravili poseg prekinitve nosečnosti, saj nosi otroka, ki je neozdravljivo bolan. Njena zgodba se je začela zaradi ugovora vesti ginekologov na Hrvaškem, ki jim njihovo prepričanje in vest nista dovolila, da opravijo splav. Takšnih ginekologov je na Hrvaškem dve tretjini. Kako pa je z ugovorom vesti pri nas, od kdaj ga imamo uzakonjenega?

Vlaganje v informacijsko varnost podjetij je nujno potrebno
12. 05. 2022 19.04
Stroški lanskih kibernetskih napadov so po navedbah italijanske družbe Leonardo, ki deluje na področju aeronavtike, obrambe in varnosti, presegli šest tisoč milijard dolarjev. In če mislimo, da so slovenska podjetja premajhna in zato hekerskim napadalcem nezanimiva, to ne drži, sploh zato, ker so nas nedavni napadi na informacijske sisteme več slovenskih ustanov in gospodarskih družb znova opomnili, da so kibernetski napadi postali stalnica današnjega časa. Kako se pred takimi čedalje pogostejšimi napadi, v zadnjem letu so jih na policiji obravnavali več kot 200, obvarovati, kako jih sploh prepoznati in kaj storiti, če so napadalci že vdrli v sistem našega podjetja?

Kaj je povzročilo padec kriptovalut?
11. 05. 2022 18.36
Da se nam jeseni obeta kriza, ni več nobena novost. Zato mnogi razmišljajo, kako privarčevati, dokler še lahko. Doma ti denar poje inflacija, zlato je dobra naložba, pravijo. Zadnja leta pa so najbolj vabljive in hitro rastoče zagotovo kriptovalute, borze s temi navideznimi kovanci so ves čas rasle. Vsaj dokler se ne zgodi padec. In zdaj se je zgodil: padec zgodovinskih razsežnosti. Kaj se je pravzaprav zgodilo? Če ste imeli na primer v lasti LUNO, torej kriptovaluto, ki je bila vredna tudi prek 100 evrov, je ta danes vredna le še okoli evra. V zadnjem dnevu je vrednost padla za 99 odstotkov. In v prostem padu so praktično vse valute, tudi najmočnejša Bitcoin, pa Ethereum. Izginjajo milijarde evrov, ki so bile ali pa jih tudi ni bilo, na svetovnih borzah. Črna sreda, ki je v resnici črni teden.

Pri obnovi strehe Plečnikovih Križank sodelovalo preko sto strokovnjakov
09. 05. 2022 18.15
Šest let so bile Plečnikove Križanke brez strehe, saj je bila stara pomična streha poškodovana v snežni ujmi aprila 2016. Obnova je trajala tako dolgo, ker se je zapletlo, potem ko niso dobili soglasja za vpenjanje enakega tipa strehe, kot je bila prvotna. Projekt obnove je bil velik zalogaj, pri katerem je sodelovalo več kot sto različnih strokovnjakov. Novo streho je zasnoval arhitekt Peter Gabrijelčič. Trinajst med seboj povezanih ločnih jeklenih prostorskih nosilcev z razponom od 32 do 35 metrov nosi zgolj osem kar 12 metrov visokih vitkih stebrov. In ne boste verjeli, nova streha, ki je sicer začasna, zdrži težo metra in pol snega. Toliko ga je v Ljubljani zapadlo leta 1952.

Vrt v Novi Gorici krasi 70 izmed stotih ohranjenih vrst burbonk na svetu
09. 05. 2022 18.09
Če ne spadate med deset odstotkov nesrečnežev s senenim nahodom, je pomlad čas, ko še posebej občudujemo in vonjamo naravo, ki brsti in cveti. Zagotovo pa je v tem času vreden ogleda vrt frančiškanskega samostana Kostanjevica v Novi Gorici, ki se bohoti v prečudovitih barvah in omamnem vonju burbonskih vrtnic. Vrt krasi kar 70 različnih vrst in ta goriška zbirka je druga največja v Evropi, takoj za Parizom.

Kako zavarovati računalnik pred vdorom hekerjev?
05. 05. 2022 19.01
Na računalnikih imamo kup pomembnih in dragocenih stvari, od osebnih fotografij in videoposnetkov, do službenih dokumentov in shranjenih kod za spletno nakupovanje. In kaj naredimo, da to zavarujemo? Napadi in kraje prek spleta niso nič novega. Le škoda je vse večja. Kdo nas napada in kaj lahko naredimo, da hekerjev ne spustimo v svoje računalniško okolje?

Hotelirji upajo, da bodo to sezono dosegli številke iz leta 2019
03. 05. 2022 18.36
Od 27. do 30. aprila so v hotelih občine Piran zabeležili 20.400 prenočitev, kar je 14 odstotkov več kot v enakem obdobju leta 2019. Skoraj tri četrtine vseh hotelskih prenočitev so ustvarili domači gostje. Leta 2019 so slovenski gostje ustvarili le dobro četrtino prenočitev. Hoteli so bili 90-odstotno zasedeni, veliko gostov pa je izbralo zasebne nastanitve. Tudi na Bledu so bili zadovoljni z obiskom, saj so bili velikonočni in prvomajski prazniki zelo dobro obiskani. Hoteli so bili polno zasedeni, med gosti pa največ Italijanov, Madžarov, Nemcev, Hrvatov, Srbov in Američanov ter tudi slovenskih gostov. Za poletno sezono upajo, da bodo dosegli številke iz leta 2019.

Mednarodni dan plesa: bistvo je, da pri plesu človek uživa
29. 04. 2022 18.49
Za ples ni nikoli prepozno, pravijo plesalci in učitelji, pomembno je samo, da se odločimo in prepustimo dobrim rokam plesnih učiteljev. Če bi radi na naslednji zabavi vsem vzeli dih z vašimi plesnimi gibi, kar pogumno. Kakšen pa je trening profesionalnih plesalcev hiphopa in rekreativnih plesalcev družabnih plesov?

Slovenci v kratkih rokavih na morje, z Brnika 14 čarterjev
27. 04. 2022 19.58
Praznični dan je marsikdo izkoristil za izlet na obalo ali na Bled, kar se je poznalo tudi na cestah. Spet drugi so se že tradicionalno podali na počitnice k sosedom Hrvatom, številne turistične skupine pa so potovale od mrzle Islandije do vročega Dubaja. Prvomajske počitnice so se začele, mednarodni turizem pa se po dvoletnem primežu protikoronskih ukrepov vendarle vrača v stare tirnice, z veseljem ugotavljajo slovenski in hrvaški turistični delavci. Ali to pomeni, da je pred nami rekordna poletna sezona?

Kako politiki s kampanjami pritegnejo pozornost mladih na spletu?
21. 04. 2022 18.41
V oddaji SVET smo v ospredje pred volitvami postavili vsebino: torej dali smo prostor in čas politikom, da povedo, za kaj se zavzemajo, kako razmišljajo, pa tudi, da smo lahko videli, kdo so. Imajo pa politiki v zadnjem času za svoje predstavitve ob televizijah, radijih in seveda jumbo plakatih še en velik prostor, kjer je dovoljeno vse in še več: splet, kjer politiki v želji, da bi nagovorili predvsem mlajše volivce, poskušajo vzbuditi njihova čustva, celo negativna, s kampanjskimi bizarnostmi namesto z vsebinskimi argumenti in političnimi programi.

Bukovčanka ugotovila, da je na njenem naslovu prijavljenih več fiktivnih sostanovalcev
08. 04. 2022 18.35
Pred dnevi je Nada Peršuh zgroženo ugotovila, da je na njenem domačem naslovu v Bukovcih poleg moža in hčerke prijavljenih še šest neznanih oseb, nekatere za stalno. Po pomoč se je obrnila na območno upravno enoto, kjer je izvedela, da zakon ob vpisu na naslov ne predpisuje niti overitve podpisa niti fizične navzočnosti lastnika objekta, kar pomeni, da bi se lahko pod njeno streho s ponarejenim podpisom naselil praktično kdor koli.

Na Ekvadorju priredili praznovanje za 103. in 105. rojstni dan
07. 04. 2022 19.13
Kakšne zabave za rojstni dan imate radi? Glasne in bučne ali mirne in intimne? In kako mislite, da boste praznovali svoj 103. oziroma 105. rojstni dan? Se vam zdi to neumestno vprašanje, saj menite, da ga tako ali tako ne boste doživeli? No, enako sta verjetno mislila tudi gospod Hoze in gospa Mélida iz Ekvadorja, pa sta vseeno prav te dni dočakala častitljiva jubileja. Bili sta tudi praznovanji, a dve zelo različni.

Na enem naslovu poleg družine prijavljenih še šest neznanih oseb
07. 04. 2022 19.09
Nič nenavadnega ni, če se poštar pri dostavi pošiljk in pisem zmoti, morda celo večkrat – je pa sila neobičajno, če na vaš domač naslov dalj časa prihaja pošta ene in iste – vam neznane osebe. Skoraj mesec dni se je to denimo dogajalo Nadi Peršuh iz Bukovcev v občini Markovci. Potem ko je pisma neznanih oseb, tudi vabil na zdravstvene preglede, večkrat vrnila na pošto, pa je po obisku upravne enote izvedela, da je na njenem naslovu prijavljenih več tujcev – in to celo s stalnim prebivališčem.

Iz Dubaja prispela maketa slovenske kranjske čebele
06. 04. 2022 19.04
Dobrodošla doma, kranjska sivka. Priletela je iz pet tisoč kilometrov oddaljenega Dubaja, kjer je na Expu predstavljala Slovenijo. Stokrat povečano 3D-maketo čebele si je v našem paviljonu ogledalo več kot pol milijona ljudi. Do 20. aprila si jo lahko ogledate v Cankarjevem domu, kjer so na strehi doma pred 11 leti dom našle že prave čebele, ki pridno pridelujejo mestni med.