AvtorNeža Steiner

Se vse črnograditelje preganja enako?
15. 05. 2024 06.23
Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'
14. 05. 2024 06.00
"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Razkrivamo nedovoljene bazene, teniška igrišča, dele hiš na državnih parcelah
13. 05. 2024 06.00
Bazeni, teniško igrišče, nadstreški, deli hiš na državnih parcelah. Tam nimajo pravice graditi. Zakaj? Ker se nahajajo na vodnih zemljiščih, namenjenih za javno dobro, torej mora imeti pravico do uživanja vsak. Gre za privatiziranje javnega dobrega? To sebično in neodgovorno ravnanje, kot pravi dr. Igor Zelnik z biotehniške fakultete, ogroža tudi sosednje objekte, zgrajene legalno. Kakšne posledice ima lahko to v primeru poplav? Kako bo ukrepala direkcija za vode, ki skrbi za vodotoke?

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o inflaciji, minimalni plači, pokojninah?
07. 04. 2024 07.11
V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter družbenih omrežjih. Katere trditve o pokojninah, migrantih, minimalni plači in inflaciji držijo?

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o migrantih?
06. 04. 2024 11.17
V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter na družbenih omrežjih. Katere trditve o migrantih držijo?

Kako dobro skrbimo za poplavno varnost?
26. 03. 2024 19.10
Neurje v noči s sobote na nedeljo nas je spomnilo na lanski avgust, a k sreči razen nekaj nevšečnosti ni bilo hujšega. Po državi se sicer hiti, da bi bili vodotoki pred poletjem urejeni, protipoplavni ukrepi pa pripravljeni. Država je 30 let to skrb, vključno z gradnjo na poplavnih območjih, zanemarjala, urejanje vodotokov pa prepustila zasebnikom. Je bila lanska šola, ki nas je stala skoraj 10 milijard evrov, dovolj dobra?

24UR Forum: Kako iz razsula potegniti slovensko zdravstvo?
12. 03. 2024 06.00
Od polnih urgenc, pacientov na hodnikih, nevzdržnega čakanja na preglede, operacije ... Do tega, da nam zdravniki in medicinsko osebje ne bi uhajali čez mejo, kjer so v zdravstvu predvsem boljši delovni pogoji. Po včerajšnji posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo v celoti objavljamo poglobljene prispevke novinark Brigite Potočnik in Nike Kunaver, ki sta naslovili nekaj najbolj perečih področij zdravstva.

24UR Forum: Medicinske sestre za tekoči trak, politiki k zasebnikom?
11. 03. 2024 19.46
V posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo na POP TV smo opozorili na alarmantne številke: več kot 137 tisoč bolnikov čaka nedopustno dolgo in to je skoraj polovica vseh čakajočih. Zaradi dolgih čakalnih dob pridobivajo zasebniki, koncesionarji. Ti zdravnike in zdravstveno osebje privabljajo z boljšimi pogoji dela, z boljšim plačilom. Tudi sami pa priznavajo, da potrebujejo močan javni sistem. Ga bo vlada okrepila?

24UR Forum: Koga bomo videli nocoj v posebni oddaji o zdravstvu? Razkrivamo goste
11. 03. 2024 16.00
Za vas pripravljamo posebno informativno oddajo 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo. Studio z občinstvom, relevantnimi gosti in voditeljico Majo Sodja smo selili na Štajersko, na Filozofsko fakulteto Maribor. Gostje bodo pojasnili, kaj potrebujejo, da bodo v javnih bolnišnicah lahko delali, da bodo uvajali nove metode zdravljenja, prelomne operacije, da bodo lahko operirali najtežje bolnike in da bomo vsi do kakovostne in varne oskrbe prišli pravočasno.

Kje končajo milijoni za vzdrževanje vodotokov?
06. 03. 2024 06.00
Država je skrb za vodotoke prepustila zasebnikom. Osem območij je razdeljenih med pet koncesionarjev – Hidrotehnik, Nivo Eko, Drava VGP, Pomgrad-VGP in VGP Novo mesto. Je koncesionarski sistem zastarel? Je nadzor okrnjen?

'Občinske strukture so izsilile gradnjo na poplavnih območjih'
05. 03. 2024 06.00
30 let je država vodotoke postavljala na stranski tir, gradili smo na poplavno ogroženih območjih in rekam – tudi zaradi zasebnih interesov – jemali prostor. Ob tem pa ignorirali opozorila strokovnjakov. Kljub pogostim katastrofalnim poplavam se država v preteklosti ni dovolj zganila. Bomo tokrat ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Časa zmanjkuje, opozarjajo strokovnjaki, zaradi podnebnih sprememb so pred vrati še hujše katastrofe.

Sanacija vodotokov: Strah, da se bo dogodek pozabil
04. 03. 2024 06.00
Država oziroma ministrstvo za naravne vire ima pred seboj hud izziv. Lotiti se mora prenove zastarelega sistema in hkrati sanirati 1,3 milijarde evrov škode na vodotokih. Po interventnih delih namreč sledi naslednja faza, to so sanacijska dela oz. povrnitev vodne infrastrukture v prvotno stanje pred poplavami. Koliko časa bo program skrit javnosti? Za zaprtimi vrati so ga videli župani. Kakšni so načrti?

Vodotoki: 'Smo država brez nadzora'
02. 03. 2024 12.44
Avgustovske poplave so povzročile več kot milijardno škodo na vodotokih. Zakaj stroka pravi, da bi lahko bila škoda manjša? Ekipa 24UR Inšpektor se je odpravila na prizadeta območja ob Savinji in Muri ter preverila, kako potekajo interventni ukrepi na vodotokih. Govorili so z domačini, 'lokalci', stroko, izvajalci in odgovornimi. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno? Poplave so razgalile dejstvo: 30 let smo zanemarjali vodotoke. Bomo ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Odgovori v Inšpektorju.

Po avgustovskih poplavah: smo bagre prehitro spustili v reke?
01. 03. 2024 06.00
Skoraj 10 milijard evrov škode zaradi avgustovskih naravnih nesreč za prebivalstvo, gospodarstvo in okolje. Uničene hiše, tovarne, ceste in mostovi. In težko pričakovani izredni ukrepi. Od avgusta lani je bilo zaključenih več kot 1000 delovišč, v teku jih je še 200. Predvidoma bodo dela končali do konca letošnjega marca, na težje dostopnih predelih pa do junija. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno?

Je zaradi stavke v zdravstvu ogrožena pravica do bolniške odsotnosti?
01. 02. 2024 18.42
Zdravniška stavka pušča posledice na pacientih. Ti ne morejo do bolniških listov, ostajajo brez pregledov in posegov. Na drugi strani pa bolniško potrebuje vedno več ljudi. Leta 2022 rekordnih 56.128 zaposlenih. Koliko delavcev, ker ne dobijo bolniškega lista, je prisiljenih, da delajo bolni? Delavci smo pravico do bolniške odsotnosti dobili davnega leta 1892. Je zdaj ta pravica ogrožena?

Absentizem v zdravstvu: ena medicinska sestra dela za dve, tudi za tri
11. 01. 2024 06.00
V novomeški bolnišnici je v povprečju bolniško odsotnih 140 zaposlenih na dan, v ljubljanskem kliničnem centru 101 oz. 2194 na mesec, v murskosoboški pa 71 na dan. Če novomeškim bolniškim prištejemo še druge odsotnosti, manjka tretjina zaposlenih. Kako organizirajo delo? Veliko je nadomeščanj, nadur in preobremenjenosti. Na intenzivni enoti posledično medicinske sestre delajo za dve, tudi za tri. Kakšno je stanje v drugih bolnišnicah in zdravstvenih domovih?

Med 100 zaposlenimi jih vsak dan šest manjka zaradi bolezni ali poškodbe
10. 01. 2024 06.00
Med 100 zaposlenimi v podjetju vsak dan šest zaposlenih manjka zaradi bolezni ali poškodbe. Po treh mesecih se vrne polovica ljudi, po enem letu skoraj nihče več. Zakaj so poklicno oboleli delavci in delavke v Sloveniji že trideset let 'ogoljufani' za svoje pravice? So delno krivi delodajalci? "30 let smo zanikali in zdaj zamujamo. Strah me je, da rabimo naslednjih 50 let za to, kar je grozljivo," opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Od 70 sumov poklicne bolezni sta priznani le dve.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'
09. 01. 2024 06.00
46 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'
08. 01. 2024 06.00
Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Nad enim letom na bolniški 100 odstotkov ljudi več kot leta 2015
05. 01. 2024 06.00
Pri bolniški odsotnosti naj bi šlo za začasno nezmožnost za delo. Kaj pa kažejo številke? Ravno nasprotno. Če je bilo še leta 2015 več kot eno leto na bolniški 4200 ljudi, jih je bilo predlani že 8500. Nimamo pa sistema, kako ljudi vračati nazaj. Metoda Dodič Fikfak opozarja, da se "30 let praktično nič ni naredilo, da do dolgotrajnih bolniških odsotnosti ne bi prišlo". Kaj kažejo prakse iz tujine?

Rekorderja: prvi 12 let na bolniški, drugi prejel 24 tisoč evrov nadomestila
04. 01. 2024 19.26
V rubriki Dejstva tokrat o bolniških odsotnostih. Na bolniški je iz leta v leto več ljudi, lani je bilo na bolniški listi rekordnih 56.128 zaposlenih, ob tem pa izgubljenih več kot 20 milijonov koledarskih dni. In kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila, da prejme zgolj 500 evrov nadomestila, zato se bolniški, če se le da, izogne. Posledično dela s hudimi bolečinami, delovni dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne samo v enem mesecu. Drug rekorder je na bolniški že 12 let. V rubriki Dejstva skozi oči bolnikov in strokovnjakov razkrivajo neenakosti in pomanjkljivosti bolniškega sistema.

Na bolniški je iz leta v leto več ljudi, rekorder pa že 12 let
04. 01. 2024 06.00
Na bolniški je iz leta v leto več ljudi. Lani – rekordnih 56.128 zaposlenih. Izgubljenih pa več kot 20 milijonov koledarskih dni. Katere so anomalije bolniškega sistema? Naš bolniški sistem namreč ne pozna časovne omejitve in je tudi zato evropsko neprimerljiv. Takšen sistem v Evropi pozna le še Bolgarija. Absentizem pa siromaši zdravstveno blagajno. Poznamo rešitve?

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?
03. 01. 2024 06.00
Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

Rekorder, ki je na bolniški skoraj osem let, mesečno dobi več kot 20 tisoč evrov
07. 12. 2023 17.20
Ena največjih težav slovenskega zdravstva je med drugim bolniška odsotnost. Stanje je v zadnjih letih skrb vzbujajoče, saj število bolnikov na dolgotrajni bolniški skokovito narašča. Če je bilo še leta 2015 več kot eno leto na bolniški 4.200 ljudi, jih je bilo lani že 8.500. Rekorder, ki je na bolniški skoraj osem let, pa mesečno dobi več kot 20 tisoč evrov. Kako je to mogoče? Kaj počnejo nadzorni organi, komisije? Absentizem namreč siromaši zdravstveno blagajno. Ekipa Dejstev se je poglobila v drobovje bolniškega sistema.

Kriminal v Sloveniji narašča, a je pod 10-letnim povprečjem
24. 11. 2023 06.00
V Sloveniji je letos – do 31. oktobra – za 10,2 odstotka več kaznivih dejanj kot v enakem obdobju lani. So pa kazniva dejanja v državi še vedno pod 10-letnim povprečjem. Se vračamo na stare tirnice kriminala pred epidemijo covida-19? S porastom kriminala se sooča tudi ljubljanska občina, kazniva dejanja so narasla za pet odstotkov. Med storilci prevladujejo državljani Slovenije. Kako pa je s številom posilstev v Ljubljani?

Kakšen je v resnici porast kriminala v Ljubljani?
17. 11. 2023 06.00
Zakaj je letos več kaznivih dejanj? Zakaj se jih 90 odstotkov zgodi v mestnih okoljih? S porastom kriminala se sooča ljubljanska občina – največ pri posilstvih in spolnem nasilju. Je Slovenija še varna država? Je strah, da med storilci kaznivih dejanj prevladujejo tujci – utemeljen? Na Policijski upravi Ljubljana se zavedajo, da so večja varnostna tveganja povezana z nastanitvijo migrantov v azilnem domu na Viču. A kaj kažejo podatki?

Bosta infekcijsko kliniko gradili podjetji Kolektor Koling in CGP?
09. 11. 2023 06.00
Infekcijsko kliniko v Ljubljani bosta za 95,5 milijona evrov gradila idrijski Kolektor Koling in novomeški CGP. Tako je odločil Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu. Njuna ponudba je bila med tremi prispelimi najcenejša in tudi edina dopustna. A odločitev še ni pravnomočna. Se bodo drugi ponudniki na odločitev urada – v osmih delovnih dneh – pritožili? Bodo kliniko, ki se je v dveh letih podražila za skoraj 50 milijonov evrov, začeli graditi, kot je načrtovano, januarja 2024? V Mariboru pa je klinika, ki je nedavno izgubila 40 milijonov evrov evropskega denarja, še v fazi projektiranja. Je proračunski denar zagotovljen?

Financiranje SDS-a in preiskave denarnih tokov: preiskujejo tudi Snežiča?
24. 10. 2023 06.00
Leta 2018 je odmevala afera z nezakonitim kreditom za SDS v višini 450.000 evrov, ki ga je zagotovila Dijana Đuđić, glavni protagonist pa naj bi bil prav Rok Snežič, kar je ves čas zanikal. Stranka SDS je kredit vrnila, a zgodba se ni končala tukaj. Posle, povezane z Dijano Đudić, sta pod drobnogled vzela Policija in tožilstvo. V katerih postopkih sta se skupaj znašla Snežič in Đudićeva?

Kakšen vpliv ima Nova Slovenija na Darsu?
24. 10. 2023 06.00
Valentin Hajdinjak, nekdanji podpredsednik Nove Slovenije, je kljub menjavi vlade ostal na vrhu Darsa. Hajdinjaku, imenovan je bil v Janševi vladi, se je na Darsu pridružil še en član NSi Damijan Jaklin. Kakšen vpliv ima stranka na Darsu? Razkrili smo namreč tudi fotografijo prvaka stranke Mateja Tonina, ki se je ob obisku v Riku Ribnica fotografiral pred še nedobavljenim kamionom Darsa. Nova Slovenija je bila doslej članica štirih vlad, v vsaki je sodelovala z SDS. Vzponov in padcev med strankama je bilo v preteklosti več, v vladi Roberta Goloba pa so se ponovno pojavila trenja.

Valentin Hajdinjak: 'Gospoda Snežiča ne poznam'
23. 10. 2023 06.00
Valentin Hajdinjak dobra tri leta vodi največje državno podjetje Dars. Za predsednika uprave je bil imenovan v času vlade Janeza Janše, s katerim sta v preteklosti že sodelovala, Hajdinjak je bil namreč piarovec v prvem Janševem mandatu. Je bil politično nastavljen? Bil je namreč podpredsednik stranke Nova Slovenija, danes ostaja le član, pravi. "Morebitna politična pripadnost ne bi smela biti niti plus niti minus, ko govorimo, da bi nekdo zasedel kakšen položaj," zagovarja Hajdinjak. Je danes, ko vlado vodi Robert Golob, njegov položaj ogrožen? Je eden redkih, ki je z nasprotne politične opcije ostal na vodilnem mestu. Pozna tudi Roka Snežiča, prijatelja Janeza Janše?