Gostilne

Kako bomo uživali na gostinskih terasah? 1,5 metra razdalje, za mizo največ štiri osebe

15. 04. 2021 10.31

Državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Simon Zajc je predstavil podrobnosti odprtja teras, ki se jih bodo lahko prihodnji teden razveselili v osmih statističnih regijah. Kot je povedal, je zahtevano strogo upoštevanje higienskih navodil NIJZ. Pri mizi bodo lahko sedele največ štiri osebe, a kot je povedal, ni nujno, da so te iz istega gospodinjstva. Čeprav so gostinci težko pričakovali vnovičen zagon dejavnosti, pa v sindikatu z novim vladnim odlokom niso zadovoljni. Sprašuje se namreč, kaj bo s subjekti, ki nimajo vrtov in teras. Zahteva, da se panoga zažene v celoti.

V osmih regijah se v ponedeljek lahko odprejo terase gostinskih lokalov

14. 04. 2021 07.47

S ponedeljkom bo v goriški, gorenjski, obalno-kraški, pomurski, posavski, podravski, koroški in zasavski regiji spet dovoljena strežba na terasah in vrtovih, in sicer od 7. do 19. ure. Prišlo je tudi do spremembe pri dostavi hrane, ki je sedaj brez časovne omejitve. Vlada je sicer podaljšala večino koronskih omejitev, dopolnila pa je seznam cepiv, ki se upoštevajo kot izjema pri prehajanju meja. Po novem se upoštevata tudi cepivi Sputnik V in Johnson & Johnson.

Gostinci razočarani ob novih ukrepih: prihodnjo soboto pol leta od zaprtja lokalov

09. 04. 2021 22.23

Zakaj se trgovine, frizerji, avtopralnice, knjižnice, muzeji in še kaj odpirajo, terase gostiln pa ostajajo zaprte? Tudi v tujini stroka pravi, da ne predstavljajo visokega tveganja. Po novem vladnem semaforju je njihovo odprtje sicer predvideno v oranžni in ne več rumeni fazi, a kdaj jih bodo odprli, še ni jasno. V Sekciji za gostinstvo in turizem pri obrtni zbornici so ogorčeni. Gostinci imajo zaprte lokale že pol leta. Bijejo plat zvona. Nekateri sicer pravijo, bolje, da je zaprto, kot da nas vsak drugi teden odpirajo in zapirajo. Razočarani pa so tudi gostje, ki bi na teresi želeli v miru spiti kavo.

Vlada naj primarno omogoči odpiranje turizma in gostinstva

10. 03. 2021 12.32

Odbor DZ za gospodarstvo je razpravljal o ukrepih za pomoč gostinstvu in turizmu v epidemiji. Koalicija je poudarjala ustreznost ukrepanja v danih možnostih, opozicija se je spraševala o učinkovitosti in pravočasnosti. Predstavniki panoge so pozvali k dodatnim, prilagojenim ukrepom. Po večmesečnem zaprtju gostinskih lokalov v državi so mnogi gostinci zaradi nevzdržnih stroškov, ki jih ne morejo več kriti iz prihrankov ali prepočasne ter prenizke pomoči države, trajno zaprli svoja vrata, je opozoril poslanec SD Matjaž Han.

Cvar: Sproščanje je upanje, da v gostinstvu čim prej začnemo obratovati nemoteno

05. 03. 2021 08.02

Od ponedeljka bo v posavski in jugovzhodni statistični regiji dovoljeno izvajanje gostinskih storitev na terasah in vrtovih lokalov. V sekciji za gostinstvo in turizem so sicer predlagali, da bi se gostinske dejavnosti odpirale tako v notranjih kot zunanjih prostorih. Kljub temu predsednik sekcije za gostinstvo pri OZS Blaž Cvar meni, da gre za korak v pravo smer. Napovedal je tudi, da bodo prihodnji teden združenja, ki zastopajo turizem, na nujni seji odbora za gospodarstvo podala ključne predloge za PKP 9.

Dare Kaurič v novem singlu z nadvse aktualno problematiko

04. 03. 2021 19.17

V času koncertne abstinence je Dare Kaurič, ustvarjalni zasvojenec vedno novih skladb, neumorno ustvarjal. Ena zadnjih tovrstnih zadevščin je tudi skladba "Nekoč (ko se bodo gostilne odprle)" z nadvse aktualno problematiko, ki se dotika vsakega, ki pogreša družbo, spontano druženje in vse, kar gre zraven.

Janša: Ne načrtujemo rezov, temveč okrevanje

01. 03. 2021 13.46

Z makroekonomskega vidika se je leto 2020 po besedah premierja Janeza Janše končalo bistveno bolje od napovedi. Pričakuje sicer tretji val epidemije, a tudi, da bomo padec BDP nadoknadili. Na vprašanje prvaka LMŠ Marjana Šarca, ali je pričakovati kakšne varčevalne ukrepe, pa je odvrnil: "Nobenih rezov ne načrtujemo, načrtujemo okrevanje."

'Interpretacija pravil se spreminja, ko jih kršijo posamezni ministri'

22. 02. 2021 14.20

Stranka SD bo zaradi nejasnosti, povezanih s pogoji za delovanje gostincev, ki v zadnjih tednih povzročajo nemire v panogi, zahtevala izredno sejo odbora DZ za gospodarstvo, po potrebi pa tudi izredno sejo DZ. "Na nas se obračajo številni jezni gostinci," je pojasnil poslanec SD Soniboj Knežak.

Ideja za valentinovo darilo: nepozaben romantičen pobeg v slovensko Toskano

11. 02. 2021 12.14

Bliža se valentinovo ali praznik zaljubljencev, ki ga po vsem svetu praznujemo 14. februarja. Že veste, s čim boste razveselili svojo drago ali dragega?

Žnidaričeva: Gostilne nismo najeli mi. Golubović vpletene poziva k odstopu

10. 02. 2021 06.00

V oddaji 24UR ZVEČER so soočili poslanca opozicije, vodjo poslanske skupine LMŠ Braneta Golubovića, in poslanko SMC Mojco Žnidarič. Govora je bilo o poslovnem sestanku, ki se je odvil v prleški gostilni. Na njem naj bi pili le vodo, Žnidaričeva je sicer priznala, da so udeležencem v ločenem prostoru ponudili še prleške sendviče. Da ne gre za ravno preprost prigrizek, namigujejo domačini: skrivnostno recepturo naj bi sestavljali ocvrti in pečeni piščanci, zorjeni steaki, pečena svinjina in postržjača. Opozicija: takšna dejanja v zrelih demokracijah pomenijo odstop.

Kdo lahko med epidemijo obišče gostilne, ki bi morale biti zaprte?

09. 02. 2021 19.34

Kdo, če sploh kdo, lahko v času epidemije obišče gostilno? Tudi podjetniki imajo lahko v gostiščih sestanke, a na kaj več kot vodo ne morejo računati – tako vladne odloke za omejitev širjenja okužb tolmačijo v Obrtno-podjetniški zbornici. Restavracije sicer lahko obratujejo v hotelih, a le za goste, ki so tam nastanjeni. Večinoma gre za športne ekipe in tuje poslovne partnerje. Tako je na papirju. Kako pa je v praksi?

So Počivalšek in gostje pili vodo, vzeli sendviče ali jedli specialitete?

09. 02. 2021 16.33

Če so udeleženci srečanja v sicer zaprti gostilni v Prlekiji z ministrom Počivalškom na čelu še včeraj zatrjevali, da so pili samo vodo in radensko, je organizatorka sestanka Mojca Žnidarič danes povedala, da so bili na voljo tudi sendviči, "zagotovo pa ni bilo pogostitve z žabjimi kraki". Težava ni v tem, kaj so pili, težava je v tem, da so gostilne zaprte za vse državljane, za vlado in ljudi okoli nje pa ne, opozarja opozicija. Počivalšek pa pojasnjuje, da je uporaba prostorov gostišča za poslovni sestanek zakonita in da je kot gospodarski minister na obisku opravljal svoje naloge.

Lokalne valute: zdravilo za težke čase

09. 02. 2021 15.27

Lokalne ali komplementarne valute so v Evropi prisotne že desetletja. V Nemčiji jih poznajo na desetine, najstarejšo različico imajo v Švici, kjer je v uporabi že od leta 1934. Ideja je po mnenju Tomija Jurmana lahko zdravilo za premagovanje težkih časov med epidemijo covida-19, ker pospeši okrevanje lokalnega gospodarstva. V oddaji Preverjeno smo obiskali Kamnik, Kidričevo in Celje, kjer že trgujejo z lokalnimi boni.

Odpikajmo korono

27. 01. 2021 06.00

Več kot polovica Slovencev je v anketi Inštituta Mediana zaradi cepljenja proti novemu koronavirusu zaskrbljenih. Dvomi razžirajo, teorije zarot, dezinformacije oziroma lažne novice so glasnejše in zato preglasijo zavedanje, da je cepljenje zaenkrat edina pot, ki nas vodi do normalnega vsakdana. Dejstva o cepljenju, ozadja in zgodbe bodo zato v ospredju nove teme Dejstev, ki smo jo poimenovali 'Odpikajmo korono'. Z uvodnim komentarjem jo je pospremila odgovorna urednica informativnega in športnega programa POP TV Tjaša Slokar Kos.

Nova infrastruktura v Ljubljani: izgradnja cest, železniške proge in zapora

07. 01. 2021 21.16

Vlada je na današnji seji potrdila besedilo dogovora med vlado in Mestno občino Ljubljana (MOL) v skladu z zakonom o glavnem mestu za obdobje 2020–2023. Vanj so uvrstili 29 programov in nalog, med drugim več infrastrukturnih projektov, pa tudi ureditev prostorske problematike zapora in sodišč.

Na silvestrovo v Celju obtičal avtobus Moldavcev, pomagala jim je civilna zaščita

02. 01. 2021 13.15

Državljani Moldavije so bili na poti na Portugalsko, ko se jim je v Celju pokvaril avtobus. Ker so imeli zaplete s plačilom popravila, bi se lahko zgodilo, da bi 53 moldavskih državljanov moralo prvo noč v letu 2021 preživeti pod milim nebom. A na pomoč jim je priskočila celjska civilna zaščita, ki je zanje uredila prenočišče in hrano. Tako so poskrbeli tudi za varnost občanov, saj so preprečili, da bi se tuji državljani v času epidemije razkropili po mestu.

Gostinci na robu prepada. Želijo si države, ki bi ji lahko zaupali

25. 12. 2020 07.00

Prvi val epidemije koronavirusne bolezni smo še preživeli, drugi pa nas je že pošteno dotolkel, pravijo gostinci. Če so do zdaj še nekako shajali, nekateri so tudi izkoristili pomoč države, pa bodo iz trenutne krize težko izšli. Nekateri so morali prodati inventar, da so lahko izplačali plače, večinoma so si za poplačilo stroškov izposodili od prijateljev in družin. Pravijo, da so določeni ukrepi in tudi pomoč, ki jih država sprejema, popolnoma nesprejemljivi. Duševne stiske se povečujejo, izhod iz krize pa bo vse prej kot rožnat.

Od burnega prepira 'Si jedla sir?' do legendarnega 'fačuzija'

04. 12. 2020 07.10

V zadnjih 18 letih smo se nasmejali ob gledanju resničnostnih šovov in zabavnih oddaj ter pokazali, da mala Slovenija premore ogromno talentov: od kuharskega, pevskega do plesnega. Dobili smo novo besedo 'fačuzi' in bili priča prepiru v hiši Big Brother, ki še danes ni pozabljen: 'Si jedla sir?!'.

Na strehi gostilne so se ugnezdile štorklje, še isto leto zanosilo vseh pet natakaric

25. 11. 2020 06.07

Saj poznate tisto o štorkljah, kajne? Veljajo za simbol življenja in rodnosti, so prinašalke sreče in blaginje. Zato se je tudi lastnik pivovarne na severu Avstrije razveselil, ko se je na dimniku stare pivovarne ugnezdil par štorkelj, in je nestrpno pričakoval nov zarod mladičev. Ti so res neverjetno hitro prišli, a niso bili štorkljini. Vseh njegovih pet natakaric mu je namreč sporočilo, da so noseče. Lastnika pivovarne, ki se je novic o nosečnosti svojih natakaric sicer zelo razveselil, zdaj skrbi, kaj bodo štorklje prinesle prihodnje leto.

Delavec picerije se je zlagal, v karanteni pa sta zato pristala skoraj dva milijona ljudi

20. 11. 2020 18.35

V Južni Avstraliji je delavec ene od picerij povzročil vsesplošno razburjenje, saj je zaradi njegove laži v karanteni pristalo 1,7 milijona ljudi.

Anini Michelinovi zvezdici v sodelovanju z lokalnimi kmeti odslej tudi na domačih mizah

18. 11. 2020 20.01

Slovenski gostinci in dobavitelji imajo hude težave, saj nimajo komu prodajati. Tudi restavracije, ki so bile letos prvič nagrajene z Michelinovimi zvezdicami. Ana Roš že desetletja ustvarja svoje krožnike s sestavinami, ki jih dobi pri lokalnih kmetih. Ker ve, kako dragoceni so, se je odločila, da jim poskuša kar najbolj pomagati, tako pa lahko vsak postane vrhunski kuhar oziroma lahko vsaj skuha to, kar bi sicer dobil v nagrajeni restavraciji.

Gostinski delavci: Pogoji za razpis diskriminatorni

17. 11. 2020 12.11

Gostinstvo niso le restavracije in gostilne, ampak tudi okrepčevalnice, pravi bralec, ki se mu pogoji za prijavo na javni poziv za sofinanciranje obratovalnih stroškov podjetij v gostinstvu in turizmu ne zdijo pošteni. Pristojno ministrstvo pojasnjuje, da bi, če bi razširili nabor dejavnosti, presegli vse limite tega poziva. Hkrati ponosno poudarja, da je poziv prvič v celoti avtomatiziran in tudi enostaven, a podjetniki že opažajo težave.

V Italiji strožji ukrepi, v ZDA drugi dan zapored največ dnevnih okužb

06. 11. 2020 08.09

V Italiji so v veljavo stopili novi ukrepi v boju proti novemu koronavirusu. Med drugim bo odslej po vsej državi veljala policijska ura med 22. in 5. uro. V Avstriji so v zadnjih 24 urah sicer potrdili nekoliko manj novih okužb kot v preteklih dneh, a se povečuje število hospitalizacij. Ob tem pa pristojni opozarjajo, da pri 72 odstotkih okužb ni mogoče več odkriti izvora okužbe. V ZDA pa medtem že drug dan zapored beležijo najvišje dnevno število novih okužb.

Orlek: Boljši cajti bodo prišli, smo optimisti

06. 11. 2020 08.00

Knap'n'roll prvaki iz Zagorja, zasedba Orlek, s pesmijo Ko se vino več ne toči ponuja himno za letošnje martinovo. Posnela je tudi zabaven "koronski" videospot, ki temelji na resnični zgodbi. V klepetu pa so nam povedali nekaj besed o "zanimivih" časih, v katerih smo se znašli.

Po obiskih volišč strm porast okužb v ZDA

05. 11. 2020 08.05

V Združenih državah Amerike, kjer je bil v torek volilni dan na splošnih volitvah, so v zadnjih 24 urah potrdili 99.660 novih okužb z novim koronavirusom, kažejo podatki Univerze Johnsa Hopkinsa. To je največ do zdaj. Razmere se še zaostrujejo v Evropi, države zato sprejemajo nove ukrepe za zaustavitev širjenja, v Angliji je začela veljati delna karantena. V Italiji se krepi upor proti koronskim ukrepom.

Kraljica Elizabeta II. in njen soprog znova v karanteno na grad Windsor

03. 11. 2020 07.00

Britanska kraljica se je s princem Philipom vrnila na grad Windsor. Tam bosta skupaj preživela drugo obdobje karantene, ki so ga v Angliji zapovedali zaradi pandemije covida-19, so sporočili iz Buckinghamske palače. Tja se za daljše obdobje odpravljata že drugič letos.

V Nemčiji zapirajo bare in restavracije, v Franciji umrlo 416 oseb

02. 11. 2020 06.42

V več članicah EU bodo v veljavo stopili strožji ukrepi za zajezitev novega koronavirusa, ki se spet pospešeno širi. V Nemčiji ne smejo več obratovati bari in restavracije, v Belgiji pa do 13. decembra uvajajo še strožje ukrepe, ki po besedah premierja Alexandra De Crooja pomenijo karanteno. V Franciji je v zadnjih 24 urah umrlo 416 oseb s covidom-19. Razmere se slabšajo tudi v Italiji, premier Conte je zato napovedal strožje ukrepe. Popolno zapiranje javnega življenja nameravajo uvesti le v žariščih, ne pa po vsej državi. Na Hrvaškem pa so zabeležili največje število smrti od začetka epidemije.

Veselje v Avstraliji: nič novih okužb, začenja se odpiranje

01. 11. 2020 11.55

V Avstraliji v zadnjem dnevu prvič v skoraj petih mesecih niso zabeležili nobenega lokalnega prenosa okužbe s koronavirusom. V Evropi se medtem širjenje virusa nadaljuje.

Pred dobrimi 100 leti v obeleževanje 1. novembra posegla španska gripa

01. 11. 2020 08.27

Dan spomina na mrtve bo zaradi epidemije letos drugačen kot sicer. Zvonka Zupanič Slavec z Inštituta za zgodovino medicine Medicinske fakultete v Ljubljani je spomnila, da imamo na območju današnje Slovenije že izkušnje s širjenjem nalezljive bolezni okoli 1. novembra, in sicer z drugim valom španske gripe leta 1918.

Državo podpira turizem, tega gastronomija. In ta je tik pred tem, da klecne

28. 10. 2020 06.00

Eden največjih poražencev koronakrize bosta – kot kaže – prav gotovo turizem in vrhunska kuhinja, ki je Slovenijo postavila na svetovni zemljevid. Letos so to potrdile Michelinove zvezdice, s katerimi je Slovenija dohitela in prehitela Hrvaško. Te so prav tako pokazale, kaj je prihodnost slovenskega turizma kot butične destinacije sredi neokrnjene narave z restavracijami in gostilnami z vrhunsko kuhinjo, ki k nam privablja tuje goste. Vsi smo bili zadovoljni, gostinci, gostje in država, ki je pobirala davke in se na krilih gostincev promovirala po svetu, zdaj pa se je vse to ustavilo in gostince, tudi vrhunske, pahnilo na rob preživetja. Bomo pustili, da komparativne prednosti Slovenije izginejo s svetovnega zemljevida?