Inflacija

IMF pošilja tri milijarde, sledijo privatizacija, višji davki

01. 09. 2022 20.31

Šrilanka je z Mednarodnim denarnim skladom (IMF) dosegla predhodni dogovor o posojilu v višini približno tri milijarde evrov. Sporazum je sicer odvisen tudi od tega, ali bodo šrilanške oblasti sledile predhodno dogovorjenim ukrepom. "Ta dogovor je le začetek dolge poti, ki je pred Šrilanko, da izide iz krize," je novinarjem v Colombu povedal visoki uradnik IMF Peter Breuer.

Rekordna inflacija v območju evra

31. 08. 2022 11.28

Inflacija v območju evra je avgusta na letni ravni dosegla 9,1 odstotka, kar je nova rekordna raven, je sporočil evropski statistični urad Eurostat. Rast cen, ki jo poganjajo zlasti cene energentov v luči ruske vojne v Ukrajini, je bila v primerjavi z julijem višja za 0,2 odstotne točke.

Rusija: najbolj sankcionirana država, gospodarstvo pa raste

31. 08. 2022 06.00

Od začetka ruskega napada na Ukrajino je minilo že več kot pol leta. Zaradi neodobravanja ruske vojaške agresije je najmanj 46 držav in ozemelj sprejelo sankcije proti Rusiji. Od 22. februarja je bilo proti državi skupaj izrečenih 9117 ukrepov, s čimer je Rusija postala najbolj sankcionirana država na svetu. A rusko gospodarstvo se kljub temu, vsaj po zadnjih podatkih, vrača na predvojno raven.

Številni po šolske potrebščine tik pred začetkom novega šolskega leta

30. 08. 2022 09.40

Druga polovica avgusta je čas, ko številni hitijo v knjigarne in trgovine, kjer nakupijo šolske potrebščine za novo šolsko leto. Tudi letos ni nič drugače, pravijo trgovci, ki bodo poskrbeli za to, da šolskih potrebščin ne bo zmanjkalo; niti za tiste, ki bodo nakupe opravili prve dni po začetku pouka.

Ministrica ob predlogih sindikatov ocenjuje, da bodo dogovor težko sklenili kmalu

29. 08. 2022 21.11

Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja v današnjem nadaljevanju pogajanj še niso dosegli dogovora. Ministrica za javno upravo ob predlogih, ki sta ju predstavili pogajalski skupini, ocenjuje, da bodo dogovor težko sklenili kmalu. Pogajanja bodo nadaljevali čez teden dni.

Ponorele cene energentov in začetek boja za preživetje

29. 08. 2022 13.50

Slovenija tako kot celotna Evropa hiti s sprejemanjem interventnih zakonov in postopkov, s katerimi bi omejila ponorele cene energentov. Trg ne deluje več, pravijo ekonomisti, a cene kljub temu, da so borze nelikvidne, torej brez vsake otipljive podlage, rastejo v nebo. Slovenija se sooča z drugo najvišjo ceno električne energije v Evropski uniji, pred njo je le še Avstrija. Recesija je neizbežna. Prvi ukrep, tako Robert Golob, mora biti hiter in odločen poseg Evropske komisije na energetske trge, kar pomeni začasno zaustavitev trgovanja na terminskih borzah.

Poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo

29. 08. 2022 06.39

Ministrstvo za infrastrukturo je v medresorsko usklajevanje dalo osnutek zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo. V primeru ugotovljenega tveganja pri oskrbi z energijo so med drugim predvideni ukrepi za zmanjšanje porabe plina in elektrike in za zagotovitev dobav ter državno jamstvo za nakup plina zunaj EU. Srečanje z vodji strank, stroko in energetskimi podjetji je pokazalo enotnost v zavedanju, da je sodelovanje v energetski krizi nujno, je ocenil premier Robert Golob. Glavni izziv so nedelujoči energetski trgi, kjer bi bila potrebna regulacija, je dejal in napovedal, da bo o tem danes govoril tudi s predsednico Evropske komisije.

Sindikat delavcev trgovine zahteva višje plače, pripravljeni tudi na stavko

25. 08. 2022 11.52

Delavci v trgovini so ob trenutni gospodarski situaciji in pogojih dela vse bolj nezadovoljni, inflacija pa jih postavlja na rob preživetja, opozarja Sindikat delavcev trgovine Slovenije. Zato je sprožil peticijo Dovolj je, ki se med drugim zavzema za višje plače in ureditev delovnega časa. Če odziva ne bo, so pripravljeni tudi stavkati.

Macron svari Francoze, da je konec izobilja in brezskrbnosti

24. 08. 2022 12.17

Francoski predsednik Emmanuel Macron je Francoze posvaril, da se začenja novo obdobje, ko bo konec izobilja in brezskrbnosti in se bo treba čemu tudi odpovedati. Priča smo veliki spremembi, je dejal in izpostavil dve veliki krizi, vojno v Ukrajini in sušo.

V BiH začasno ničelna stopnja DDV na osnovna živila

24. 08. 2022 10.19

Stopnja davka na dodano vrednost (DDV) na osnovna živila, hrano, otroško opremo ter semenski in sadjarski material bo v Bosni in Hercegovini začasno znašala nič odstotkov. DDV na luksuzne izdelke bo znašal 22 odstotkov, ostali izdelki in storitve pa bodo ohranili dosedanjo, 17-odstotno stopnjo DDV. Ukrep naj bi veljal do konca leta, ni pa jasno, ali in kdaj bo stopil v veljavo, saj morajo opredeliti še nabor izdelkov.

21 držav med kladivom in nakovalom: cena vojne v Ukrajini

24. 08. 2022 09.22

Šest mesecev vojne v Ukrajini je močno zaznamovalo Evropo. Odzivi držav pa so različni, precej so povezani z zgodovinskimi izkušnjami z Rusijo in odvisnostjo od njenih energentov.

'Če ne bomo dvignili cen mesa, ne bomo preživeli'

19. 08. 2022 19.32

Zaradi astronomskih cen elektrike in plina se bo meso, ki ga že zdaj kupujemo po krepko višjih cenah kot v začetku leta, kmalu še podražilo. Po ocenah direktorja Celjskih mesnin bo treba cene zvišati vsaj za 15 odstotkov, sicer mesarji ne bodo preživeli. Svoje je naredila tudi huda suša, in če bo ta vztrajala, bi se zaradi izpada krme jeseni lahko soočali s pomanjkanjem mesa.

Julijska inflacija v območju z evrom 8,9-odstotna, v EU 8,6-odstotna

18. 08. 2022 11.56

Inflacija v območju z evrom je julija dosegla 8,9 odstotka, je v drugi oceni potrdil evropski statistični urad Eurostat. To je nova najvišja raven, inflacijo pa še naprej spodbujajo predvsem visoke cene energije. V EU se je inflacija z junijskih 9,6 odstotka povzpela na 9,8 odstotka. Slovenija je julija zabeležila 11,7-odstotno inflacijo.

Britanska inflacija julija najvišje v zadnjih 40 letih

17. 08. 2022 12.15

Inflacija v Veliki Britaniji je julija na letni ravni znašala 10,1 odstotka, potem ko je bila mesec prej pri 9,4 odstotka. Gre za najvišjo stopnjo inflacije v zadnjih 40 letih, je sporočil britanski statistični urad. K inflaciji so največ prispevale višje cene kruha, žita, mleka, sira in jajc. Nov inflacijski rekord je julija dosegla tudi Hrvaška. Najbolj so se dvignile cene v skupini prevoz, sledijo cene hrane in brezalkoholnih pijač.

Pretepeno truplo našli v gozdu tik ob vasi, kjer je živela z moževo družino

15. 08. 2022 17.10

V Afganistanu so leto nazaj talibani znova prevzeli oblast. Obnovili so politiko zatiranja žensk, manjšin in političnih skupin. Aalam Gul Jamshidi opisuje primer svoje 16-letne hčerke, ki se je poročila z več kot dvakrat starejšim moškim in bila ubita. Ker je bila njegova družina, katere člane so sumili umora, v okrožju vplivna, je lokalni talibanski vodja v Jawandu sklenil, da je to vprašanje, ki ga je treba rešiti med družinama, in primer je bil zaključen. Nedavna poročila kažejo, da se je število prodaj in dogovorjenih porok otrok povečalo zaradi vse večje humanitarne krize po talibanskem prevzemu oblasti.

Gladina Rena tako nizka, da ogroža največje evropsko gospodarstvo

13. 08. 2022 11.00

Evropska reka Ren postaja presuha, ovira dobavne verige in povzroča več težav nemškemu gospodarstvu. Nizek vodostaj ovira ladijski promet, tovorne ladje morajo zdaj prenašati manjše tovore, transportni stroški pa le naraščajo. Upadajoča gladina reke pa bo omejila tudi pošiljke energentov ter prevoz kemikalij in žita

Vse dražji uvoz hrane si le stežka privošči že 60 držav

11. 08. 2022 12.43

Visoka inflacija, vse višje cene energentov in vojna v Ukrajini povzročajo težave po vsem svetu. Več kot 60 držav si tako le stežka privošči uvoz hrane, je razvidno iz elektronskega sporočila posebne delovne skupine ZN za prehransko varnost, ki ga je pridobil bruseljski spletni bilten Politico.

Predlagana davčna reforma bi po ocenah GZS hromila gospodarsko rast

11. 08. 2022 10.59

Gospodarska zbornica Slovenije je preučila in se opredelila do predloga sprememb štirih davčnih zakonov. Predvsem so se osredotočili na predlagane spremembe zakona o dohodnini. Medtem ko nekatere spremembe zbornica podpira, ima pri nekaterih zadržke oziroma jim nasprotuje.

Olje cenejše za skoraj polovico, pšenica 40 odstotkov, cene surovin 'strmoglavljajo'

11. 08. 2022 09.49

Koronska kriza in ukrajinska vojna sta povzročili, da so cene večine surovin narasle na rekordne vrednosti, kar je spodbudilo svetovno inflacijo. A trend se že kakšen mesec spreminja. Pri mnogih dobrinah cene padajo. Vendar to ni dober znak, pravijo strokovnjaki.

Bi stanovanje? Vprašalnik, gospodinjska opravila, soba za 49 tisočakov

09. 08. 2022 09.49

Si želite živeti na "edinstveni lokaciji, v neposredni bližini najpomembnejših družbenih, kulturnih, poslovnih in trgovskih stavb v središču slovenske prestolnice"? S temi besedami prodajajo eno najdražjih stanovanj v Ljubljani. Zanj bi odšteli nekaj več kot 2,7 milijona evrov. Kakšna pa je najcenejša ponudba? Sobica v bližini ljubljanskega UKC, 10 kvadratov, cena pa 49 tisočakov. Podobno je na drugih koncih Slovenije ter tudi pri oddaji nepremičnin. Ob tem pa še banalni pogoji za najemnike.

Kaj konkretno dohodninske spremembe pomenijo za naše plače?

03. 08. 2022 20.56

Delodajalci so močno v skrbeh zaradi napovedanih davčnih sprememb. To je velik korak nazaj, pravijo v njihovem združenju, in pomeni realno manjši zaslužek delavcev, ki ga že tako ali tako spodkopava inflacija. V sindikatih pa imajo na drugi strani, kot pravijo, mešane občutke: ukrepe za najbolj ranljive pozdravljajo, a po njihovem namerava vlada ukiniti tudi nekatere dobre rešitve.

'Želeli so samo njoke. Tega nisem hotel postreči, ker to ne more biti dobro'

03. 08. 2022 08.38

Čeprav hrvaški gostinci s svojimi precej zasoljenimi cenami polnijo naslovnice ne le doma, ampak kar po Evropi, so prepričani, da brez pomoči države ne bodo mogli preživeti nove, tokrat ekonomske krize. Če ne bo ukrepov, pravijo, bo korona videti kot otroška igra.

Za izvedbo spremljanja cen osnovnih živil prispele zgolj tri ponudbe

01. 08. 2022 20.41

Osnovne življenjske dobrine so iz dneva v dan manj dostopne, tudi nakupovali vozički so bolj prazni kot običajno. Rekordno inflacijo bo vlada jeseni poskušala znižati s košarico 15 t. i. osnovnih skupin živil. Javno bodo objavili cene različnih trgovcev in jih s tem odvrnili od izrazitih podražitev. Pri Trgovinski zbornici Slovenije so do vladnih namer sicer še naprej skeptični, potrošniki pa od ukrepa pričakujejo dostopne cene hrane. Preračune in primerjave med trgovci bo za vlado opravilo zunanje podjetje, ministrstvo za kmetijstvo je odpiralo ponudbe. Prispele so zgolj tri, najcenejšo je za slabih 18 tisočakov poslalo celjsko podjetje Marcelino.

Ivanc: Visoka inflacija bo vztrajala še vsaj dva meseca

01. 08. 2022 16.08

Cene življenjskih potrebščin so se v mesecu juliju zvišale za 11 odstotkov, v juniju pa za 10,4 odstotkov. Glavni ekonomist na GZD Bojan Ivanc pravi, da bo inflacija vztrajala še vsaj dva meseca. Po podatkih Statističnega urada so se najbolj zvišale cene uvoženih proizvodov v skupini oskrba z električno energijo, plinom in paro.

Golob: Ukrepi bi se morali pri inflaciji poznati septembra

29. 07. 2022 16.38

Ukrepi za omilitev draginje, ki jih sprejema vlada, bodo začeli veljati s septembrom, tako da bi se moralo to takrat poznati pri inflaciji. Draginjski dodatki za socialno ogrožene so predvideni za jesen, takrat bi se moralo tudi že videti, ali bo samoomejevanje trgovcev glede cen hrane zaleglo, je dejal premier Robert Golob.

Inflacija v Sloveniji julija na letni ravni zrasla na 11 odstotkov

29. 07. 2022 10.54

V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin julija na letni ravni v povprečju zvišale na 11 odstotkov, na mesečni pa za odstotek. Največji vpliv so imele višje cene naftnih derivatov. Poletne sezonske razprodaje oblačil in obutve so mesečno inflacijo znižale za 0,6 odstotne točke, je danes objavil državni statistični urad.

Ministri na dan zaslužijo od 180 do 280 evrov bruto, kakšne so mesečne plače?

28. 07. 2022 20.15

Veste, koliko znaša mesečna plača ministra v vladi Roberta Goloba? Na račune so bile nakazane prve plače, ker so v prvih dneh junija potekale primopredaje poslov, pa so tudi stari vladi za junij izplačali enodnevno plačo. Golobova vlada je ohranila višino plačnih razredov, ki so bili za ministre in državne sekretarje določeni v mandatu pretekle vlade pod vodstvom Janeza Janše. Za kakšne zneske gre in koliko so nekdanji ministri zaslužili v enem dnevu?

Kaj zvišanje obrestne mere pomeni za kredite?

27. 07. 2022 20.24

Soočamo se z visokimi cenami energentov, vse višjimi cenami hrane, obeti za gospodarsko rast pa se ob vojni v Ukrajini slabšajo. Da nas bo visoka inflacija spremljala še nekaj časa, napoveduje predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde. Zaradi vsega omenjenega so tu ukrepi, kot je zaostrovanje denarne politike. Prvič od leta 2011 so se zvišale obrestne mere. Namesto dviga za 0,25 odstotne točke, je Evropska centralna banka zaradi rekordne inflacije obrestne mere zvišala za 0,5 odstotne točke. Kaj to pomeni za vaše kredite?

Svet ECB obrestne mere zvišal za 0,5 odstotne točke

21. 07. 2022 06.13

Svet Evropske centralne banke je skladno z napovedmi dvignil glavne obrestne mere za evrsko območje, in sicer kar za 0,5 odstotne točke. Gre za prvo zvišanje obrestne mere v 11 letih. Junija so sicer napovedali dvig za 0,25 odstotne točke. Predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde je ob tem povedala, da "svet Evropske centralne banke z današnjimi sklepi odločno stopa na pot zaostrovanja oziroma normalizacije denarne politike".

V Sloveniji inflacija junija z 10,8 odstotka precej nad povprečjem območja evra

19. 07. 2022 11.33

Inflacija v območju z evrom je junija na letni ravni dosegla 8,6 odstotka, kar je 0,5 odstotne točke več kot maja, je potrdila druga ocena evropskega statističnega urada Eurostat. V EU se je letna rast cen življenjskih potrebščin minuli mesec povzpela za 0,8 odstotne točke na 9,6 odstotka, v Slovenji pa za 2,1 odstotne točke na 10,8 odstotka.