Inflacija

65 odstotkov Evropejcev meni, da je članstvo v EU dobra stvar

22. 06. 2022 07.00

Spomladanska raziskava Eurobarometra kaže, da je ruska vojna proti Ukrajini okrepila podporo javnosti EU. Gospodarske sankcije EU proti Rusiji podpira 80 odstotkov vprašanih, 59 odstotkov vprašanih meni, da mora biti obramba svobode in demokracije prednostna naloga. Zaradi vojne v Ukrajini 61 odstotkov Evropejcev ni prepričanih, da bo njihovo življenje ostalo nespremenjeno. Rusijo pozitivno ocenjuje le 10 odstotkov vprašanih, so poglavitne ugotovitve tokratne raziskave. Da je članstvo države v EU dobra stvar, ocenjuje 67 odstotkov anketirank in anketirancev iz Slovenije.

Johnson znova v Kijevu, Ukrajini ponujajo velik program vojaškega usposabljanja

17. 06. 2022 10.54

Po navedbah ukrajinskih virov je bila kemična tovarna Azot v mestu Severodoneck v ruskem obstreljevanju skoraj popolnoma uničena. Intenzivni spopadi za nadzor nad mestom se nadaljujejo, ruske sile pa si še naprej prizadevajo napredovati iz smeri Popasne, da bi nato z juga obkolile Severodoneck in Lisičansk. V času novih hudih napadov na vzhodu Ukrajine se je njeno glavno mesto znova odločil obiskati britanski premier Boris Johnson. Ukrajinskemu predsedniku je ponudil program usposabljanja ukrajinskih sil pod vodstvom oboroženih sil Združenega kraljestva.

Putin: Rusija ne nasprotuje članstvu Ukrajine v EU

17. 06. 2022 20.13

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes zagotovil, da Rusija ne nasprotuje članstvu Ukrajine v EU. Kot je dejal, ne gre za vojaško organizacijo, vsaka država pa ima po njegovem pravico, da se sama odloči glede pristopa gospodarskim zavezništvom.

Glede na ceno pšenice se obetajo nove podražitve kruha

17. 06. 2022 12.55

Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij na Bledu gosti kongres Mednarodnega pekarskega združenja (AIBI), ki obravnava tudi aktualne izzive, s katerimi se sooča panoga. Kot so ob uvodu v strokovni del kongresa izpostavili udeleženci, se glede na razmere na trgu tudi v Sloveniji obetajo nove podražitve pekovskih izdelkov.

Majska inflacija v območju z evrom 8,1-odstotna, v EU 8,8-odstotna

17. 06. 2022 12.38

Inflacija v območju z evrom je maja dosegla 8,1 odstotka, kar je 0,7 odstotne točke več kot aprila, kaže druga ocena evropskega statističnega urada Eurostat. V EU se je inflacija z aprilskih 8,1 odstotka povzpela na 8,8 odstotka, je sporočil Eurostat. Slovenija je maja beležila enako inflacijo kot Nemčija in nekoliko višjo od povprečja v območju evra.

Posojila bodo dražja, pot do lastnih nepremičnin pa še težja

16. 06. 2022 18.52

Ne le hrana in energenti, dražji bo tudi denar, obdobje zgodovinsko nizkih obrestnih mer in ugodnih posojil se očitno poslavlja. Banke po dvigu ključnih obrestnih mer Evropske centralne banke napovedujejo dražje in težje dostopne kredite. Že težja bo torej pot do lastne nepremičnine, manj pa bo tudi investicij. Po drugi strani pa bodo nekoliko na boljšem varčevalci, Deželna banka denimo kot prva z avgustom ukinja ležarine za fizične osebe s prihranki nad 100.000 evri. Počasi bodo rastle obrestne mere na depozite.

Obrestno mero dvignila tudi švicarska centralna banka

16. 06. 2022 12.02

Centralnim bankam razvitih držav, ki zaostrujejo denarno politiko, se je pridružila tudi švicarska. Schweizerische Nationalbank je svojo ključno obrestno mero zvišala za 0,5 odstotne točke na minus 0,25 odstotne točke. Gre za prvi dvig po 2015, v SNB pa ne izključujejo dodatnih. Inflacija v Švici je sicer primerjalno razmeroma nizka.

Golob: Naredili bomo primerjavo cen med trgovci in jo tudi javno objavili

15. 06. 2022 22.18

Znani so težko pričakovani prvi ukrepi, s katerimi se bo vlada Roberta Goloba spopadla s krizo, ki jo povzroča vojna v Ukrajini. Vlada bo od torka delno regulirala cene naftnih derivatov. Na avtocestah bodo trgovci cene regulirali sami, na bencinskih servisih zunaj avtocest pa bo vlada regulirala maržo trgovcev. Ti ukrepi naj bi prinesli ceno okoli 1,7 evra na liter 95-oktanskega bencina in 1,8 evra za liter dizla, na avtocestah pa naj bi bile cene višje za 20 odstotkov. V oddaji 24UR ZVEČER je bil gost premier Robert Golob, ki je pojasnil prvi sklop ukrepov za blažitev draginje.

FED z največjim zvišanjem ključne obrestne mere po novembru 1994

15. 06. 2022 21.07

Ameriška centralna banka Federal Reserve je v boju zoper naraščajočo inflacijo zvišala ključno obrestno mero za 0,75 odstotne točke na med 1,5 do 1,75 odstotka. Gre za največje zvišanje po novembru 1994. Pred petkom, ko je ministrstvo za delo ZDA poročalo o vztrajanju visoke inflacije in so borzni indeksi zgrmeli navzdol, so analitiki v skladu z majskimi napovedmi centralne banke pričakovali povečanje ključne obrestne mere za 0,50 odstotne točke. A inflacija je medtem FED prepričala, da je potreben močnejši ukrep.

Banka Slovenije v prihodnjih letih napoveduje umiritev inflacije

15. 06. 2022 11.11

Banka Slovenije je zvišala napoved gospodarske rasti Slovenije za letos. Če je decembra lani napovedovala štiriodstotno rast, bo ta po novem znašala 5,8 odstotka. Razmeroma visoka rast je posledica močnega prenosa aktivnosti iz prejšnjega leta, tekoča rast in pričakovanja se namreč umirjajo. Inflacija bo ostala visoka in bo znašala devet odstotkov.

Pretresi na kripto trgu: Bitcoin v enem dnevu izgubil skoraj desetino vrednosti

13. 06. 2022 19.40

Novo strmoglavljenje najbolj razširjene in priljubljene kriptovalute – bitcoina. Njegova vrednost je v enem dnevu padla skoraj za desetino – pod 23 tisoč evrov, kar je najnižje v zadnjem letu in pol. Vrednost kriptovalut sicer že zadnjih nekaj tednov vztrajno pada, vzrok za to pa vse višja inflacija, naraščanje obrestnih mer in vsesplošna negotovost na vseh finančnih trgih.

Zahtevana donosnost na evrske državne obveznice po seji ECB še navzgor

13. 06. 2022 15.56

Zahtevana donosnost na državne obveznice evrskih držav, ki se je zviševala že prej, se je po četrtkovi seji sveta Evropske centralne banke in napovedi prvih dvigov obrestne mere po 11 letih še dvignila. Donos do dospetja slovenskih obveznic je blizu treh odstotkov.

Ruski naslednik McDonald'sa odprl prve restavracije in požel navdušenje

12. 06. 2022 16.06

Nekdanje restavracije ameriške verige s hitro prehrano McDonald's v Rusiji so znova oživele. Podjetje Okusno & pika z ruskim lastnikom je v nedeljo odprlo 15 restavracij v Moskvi in širši regiji, pred katerimi so se vile dolge vrste navdušenih domačinov.

Obrestne mere v bankah letijo v nebo. Kako naj ravnajo potrošniki?

11. 06. 2022 07.07

Kakšna nočna mora čaka kreditojemalce ob pogledu na vse višje obroke zaradi naraščajočih obrestnih mer? Te so v zadnjih dveh mesecih dobesedno poletele v nebo, najbolj na udaru pa so tisti, ki jim višino bančnega posojila določa t. i. variabilna obrestna mera. Evropska centralna banka je zaradi naraščajoče inflacije prvič po enajstih letih dvignila obrestne mere za četrt odstotne točke. Obeti so tako slabi, da za jesen napoveduje še eno zvišanje.

Svet ECB bo depozitno obrestno mero zvišal za 0,25 odstotne točke

09. 06. 2022 13.52

Svet Evropske centralne banke (ECB) je sklenil, da bo obrestno mero za deponiranje presežne likvidnosti preko noči pri ECB, ki je trenutno pri minus 0,5 odstotka, na julijskem zasedanju zvišal za 0,25 odstotne točke. Temu bo septembra predvidoma sledilo še eno zvišanje, tako da bo obrestna mera prvič po juniju 2014 izšla iz negativnega območja.

OECD: Svet bo plačal drago ceno zaradi ruske invazije na Ukrajino

08. 06. 2022 12.58

Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je zaradi vojne v Ukrajini sklestila napoved letošnje svetovne gospodarske rasti. Ta naj bi bila triodstotna in ne 4,5-odstotna, kot je OECD napovedoval decembra. Svetovno gospodarstvo bo zaradi ruske invazije na Ukrajino plačalo visoko ceno, so zapisali.

Skoraj 200-odstotni porast turizma, odpirajo se tudi azijske destinacije

08. 06. 2022 06.00

V prvi četrtini letošnjega leta so turistična potovanja beležila velik porast, v tem času se je na potovanje odpravilo 117 milijonov ljudi, turistični obisk pa je v primerjavi z istim obdobjem lani višji za 182 odstotkov. Svetovna turistična organizacija ocenjuje, da naj bi bil v naslednjem mesecu še višji, saj je covidne omejitve pri potovanjih začela odpravljati tudi Azija.

Na tisoče britanskih železničarjev konec meseca v tridnevno stavko

07. 06. 2022 20.37

Na tisoče britanskih železničarjev bo junija izvedlo tridnevno stavko, največjo po letu 1989, so sporočili iz sindikata RMT. Stavkovno akcijo je minuli mesec na glasovanju podprla velika večina članov sindikata, razlog pa je spor glede plač in odpuščanj.

Kakšni bodo vladni ukrepi proti naraščanju cen hrane in energentov?

05. 06. 2022 19.14

Po delovnem vikendu na gospodarskem ministrstvu v kabinet predsednika vlade potuje analiza razmer v Sloveniji in ukrepov, s kakršnimi so se v drugih državah lotevali ekstremne draginje energentov in hrane. Začeli bodo iskati rešitve za Slovenijo. Kakšni bodo vladni ukrepi za predrago hrano? Kakšne alternative bodo našli za to, da bomo jeseni na toplem in ne zapravljali na stotine evrov za gorivo? Kdo se bo odpovedal kolikšni proviziji ali zaslužku ali nas bo vlada reševala in hkrati obremenila z drakonskimi ukrepi? Začela se je tekma s časom.

Življenje v Sloveniji zadnjih 20 let še ni bilo tako drago

02. 06. 2022 19.06

V maju je inflacija dosegla 8,1 odstotka, kar je največ po aprilu leta 2002, cene blaga so se v primerjavi z majem 2021 dvignile za skoraj deset, cene storitev pa za približno pet odstotkov. Najbolj so se v zadnjem letu podražili energenti, z njimi pa tudi praktično vse osnovne življenjske potrebščine. Inflacija se z energentov torej širi na blago in storitve. Kaj vse je dražje in za koliko? Se je kaj morda pocenilo?

V EU dosežen dokončni dogovor o sankcijah proti Rusiji

02. 06. 2022 16.41

Potem ko so voditelji EU v začetku tedna dosegli politični dogovor o šestem svežnju sankcij proti Rusiji, vključno z delnim embargom na uvoz ruske nafte, so članice dosegle še dogovor na tehnični ravni, je francosko predsedstvo Svetu EU zapisalo na Twitterju. Dogovor so dosegle, potem ko so s seznama sankcioniranih oseb umaknili patriarha Kirila.

Kriza zaradi vojne v Ukrajini: tudi v Sloveniji obsežna odpuščanja in znižanja plač?

15. 05. 2022 00.15

Ko smo že videli luč na koncu tunela in korak k življenju, kot smo ga pred epidemijo koronavirusa poznali nekoč, so Evropo in svet pretresli novi izzivi. Rusko-ukrajinski konflikt je pretresel finančne trge in, kot poudarjajo številni ekonomisti, močno povečal negotovost, kar zadeva okrevanje svetovnega gospodarstva. Višje cene primarnih proizvodov povečujejo nevarnost dolgotrajne visoke inflacije. Kaj bosta za nas dolgoročno pomenili vojna in inflacija, kaj za podjetja in s tem za ljudi? Bodo obstoječe razmere v svetu vplivale tudi na številne spremembe na delovnopravnem področju?

Bruselj Hrvaški prižgal zeleno luč za prevzem evra

01. 06. 2022 17.12

Z letom 2023 se bodo poslovile hrvaške kune, saj bo Hrvaška postala 20. članica evroobmočja. Še zadnji 'blagoslov' je našim južnim sosedom prižgala Evropska komisija, ki je dokončno ocenila, da Hrvaška izpolnjuje kriterije za prevzem evra. Ostale neevrske članice – poleg Bolgarije in Romunije so to še Švedska, Češka, Poljska in Madžarska – izpolnjujejo kriterije le delno.

Nemški odgovor na rast cen energentov: vozovnica za devet evrov

01. 06. 2022 16.43

Čez poletje se bodo Nemci po svojih mestih lahko vozili za devet evrov mesečno. S poceni uporabo vlakov, avtobusov in metroja želi vlada ublažiti finančne posledice draginje za prebivalce, hkrati pa jih tudi spodbuditi k opuščanju prevažanja z osebnimi avtomobili. Vseeno so znižali tudi trošarine na naftne derivate, kar je ceno litra goriva spustilo pod dva evra.

Inflacija maja na letni ravni še pospešila in dosegla 8,1 odstotka

31. 05. 2022 10.53

V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin maja na letni ravni v povprečju zvišale za 8,1 odstotka, od aprilskih pa so bile višje za dva odstotka. Majska letna inflacija je najvišja po aprilu 2002, ko Slovenija še ni bila v EU in območju evra, največ pa so k njej prispevale višje cene naftnih derivatov in vojna v Ukrajini.

Podražitev na podražitev: kako dolgo se bodo še dražili hrana in energenti?

27. 05. 2022 20.54

Od hrane in energentov do storitev. Se cene res ne bodo vrnile na raven pred krizo? Kako dolgo se bodo še dražili hrana in energenti? Kaj prinaša vse višja inflacija? Kako bi se morala reševanja draginje lotiti nova vlada? O tem smo se pogovarjali z ekonomistoma Emilom Erjavcem z Biotehniške fakultete in Markom Pahorjem z Ekonomske fakultete v Ljubljani.

Na Madžarskem gorivo po regulirani ceni, a le za domačine

26. 05. 2022 17.47

Na Madžarskem bodo od petka zgolj vozniki avtomobilov z madžarskimi registrskimi oznakami lahko točili gorivo po regulirani ceni 480 forintov (1,24 evra) na liter. Pri polnjenju rezervoarja vozila s tujo registracijo bo treba plačati tržno ceno, je na novinarski konferenci povedal vodja kabineta madžarskega predsednika vlade Gergely Gulyas.

Na Otoku ob rastočih cenah energije v dodatno obdavčitev naftnih velikanov

26. 05. 2022 16.14

Britanski finančni minister Rishi Sunak je predstavil 15 milijard funtov (17,6 milijarde evrov) težak sveženj pomoči potrošnikom, ki so jih prizadeli visoki računi za energijo. Vladni sveženj bo delno financiran s pomočjo začasnega izrednega davka na naftne velikane, kot sta BP in Shell.

Dražji krediti bi lahko umirili ceno nepremičnin

25. 05. 2022 19.59

Evropska centralna banka napoveduje dvig obrestnih mer v juliju in septembru, kar pomeni konec dolgoletnih negativnih obrestnih mer in posledično dražje kredite za potrošnike. Nekatere slovenske banke se z višanjem fiksne obrestne mere na spremembe že pripravljajo. Ekonomisti ocenjujejo, da bodo dražji krediti umirili inflacijo in cene nepremičnin.

Cene naraščajo, katere naložbe se kljub temu izplačajo?

25. 05. 2022 12.43

Cene življenjski potrebščin občutno naraščajo. Letna inflacija je aprila dosegla 6,9, mesečna 2,6 odstotka. S podobno situacijo smo se nazadnje spoprijeli septembra 1992. Kaj ta inflacija pravzaprav pomeni, kako vpliva in še bo vplivala na potrošnike? Ali bomo manj trošili in skušali vsak evro privarčevati? Ali se bomo odpovedali zgolj določenim dobrinam in 'luksuzu', denimo počitnicam, ker so cene turističnih paketov in letalskih kart poletele v nebo? Se v turbulentnih časih visoke inflacije sploh izplača investirati? Pogovarjali smo se s strokovnjakoma za ekonomijo.