Inflacija

Maldivi, Zanzibar, Karibi ... Slovenci se vse bolj odločajo tudi za oddaljene destinacije
24. 05. 2022 16.40
Bliža se poletje in posledično so mnogi z mislimi že ob morju, ali na kakšnem avanturističnem potovanju. Preverili smo, za katere destinacije je med slovenskimi turisti največ zanimanja. Sta vojna v Ukrajini in svetovna inflacija vplivali na ponudbo in cene aranžmajev? In kaj lahko turisti pričakujejo na samih destinacijah?

V BiH vse več lačnih zaradi revščine
24. 05. 2022 13.02
Medtem ko se vlada v Bosni in Hercegovini ukvarja s prihajajočimi oktobrskimi volitvami, manj pa z ukrepi za zajezitev inflacije in subvencijami za najšibkejše, je v državi vse več lačnih. Po zadnjem poročilu Svetovne banke je v BiH na meji lakote 800.000 ljudi, hrana pa se iz meseca v mesec vse bolj draži.

Več kot pol življenja delata, a že pred koncem meseca je njuna denarnica prazna
24. 05. 2022 06.00
Kaj čaka tiste, ki se že tako komaj prebijajo iz meseca v mesec? Je dostop do interneta v 21. stoletju nuja ali luksuz? Kako mati samohranilka s tremi otroki sploh preživi z minimalno plačo? Takšnih vprašanj je veliko, odgovorov pa malo. Včasih je lahko vsak, ki je delal, preživljal družino, danes pa je, četudi si zaposlen, to včasih zelo težko. Epidemija je s seboj prinesla tudi veliko podražitev – od ogrevanja, elektrike in goriva pa vse do osnovnih življenjskih potrebščin, kot so nekatera živila in pripomočki za higieno. Prejšnji mesec so cene osnovnih življenjskih potrebščin močno poskočile; takega dviga cen v Sloveniji nismo doživeli vse od leta 1992, torej 30 let.

Kaj nas čaka ob vse višji inflaciji?
23. 05. 2022 19.10
Nas čaka recesija? To je vprašanje, ki si ga zastavljajo Evropska unija, države, podjetja, vse bolj pa tudi že potrošniki. Pandemija še vedno povzroča težave, polizdelki iz Kitajske še vedno prihajajo z zamudami, dobavne verige pomembnih prehrambnih izdelkov so zaradi vojne v Ukrajini prekinjene, pšenica se je v letu dni podražila za 80, nafta za 90 odstotkov. Kaj nas čaka in kaj v spopadu z vse višjo inflacijo in nižjo gospodarsko rastjo državam priporoča Evropska unija?

Do konca septembra konec z negativno obrestno mero
23. 05. 2022 12.00
Evropska centralna banka (ECB) je pripravljena na dvig obrestnih mer v juliju in septembru, ki bi pomenil konec negativne obrestne mere, je sporočila njena predsednica Christine Lagarde. To je njena prva javna napoved dveh dvigov obrestne mere v kratkem času, ki so jo njeni kolegi sicer napovedovali že nekaj časa.

Oxfam se zavzema za obdavčitev milijarderjev
23. 05. 2022 09.27
Zaradi pandemije covida-19 smo vsakih 30 ur dobili novega milijarderja, zdaj pa bi lahko z enako hitrostjo milijoni ljudi zapadli v skrajno revščino, je pred začetkom svetovnega gospodarskega foruma v Davosu sporočila mednarodna dobrodelna organizacija Oxfam, ki se je ob tem zavzela za obdavčitev najbogatejših.

V BiH marca rekordna inflacija, najvišja v regiji
19. 05. 2022 13.59
Letna inflacija v BiH je marca znašala rekordnih 10,2 odstotka, so pokazali podatki državnega urada za statistiko. S tem je imela najvišjo stopnjo inflacije v regiji: na Hrvaškem je letna stopnja inflacije marca znašala 7,3 odstotka, v Srbiji 9,1 odstotka, v Sloveniji pa 5,4 odstotka.

Šrilanški premier: Zalog bencina imamo le še za en dan
17. 05. 2022 09.12
Novi predsednik vlade Šrilanke je opozoril, da bodo zaloge bencina v državi kmalu pošle – dovolj jih je le še za en dan. Ob tem je ocenil, da bo morala centralna banka tiskati denar, saj denarja za izplačilo plač javnim uslužbencem ni. Otoška država se sooča z najhujšo gospodarsko krizo v zadnjih 70 letih, ki je povzročila hudo pomanjkanje zdravil, goriva in drugih osnovnih dobrin.

Letošnje počitnice na Hrvaškem bodo občutno dražje
16. 05. 2022 16.37
Cene namestitev v kampih in hotelih na Hrvaškem so se že povišale za od 20 do 25 odstotkov, kažejo analize. Na vrhuncu poletne sezone pa bi lahko bilo bivanje v hotelu dražje za 50 odstotkov. Razlogi za višje cene namestitev so povezani z rastjo cen hrane, energije in stroškov dela. Kljub temu je cenejše namestitve še mogoče najti predvsem v južnem delu Hrvaške, ocenjujejo poznavalci.

Levica: Nakup boxerjev je neracionalen
12. 05. 2022 08.23
Po tem, ko je minister za obrambo Matej Tonin v sredo podpisal Memorandum o soglasju k programu Boxer v okviru OCCAR in poudaril, da smo s podpisom končno tam, kjer bi morali biti pred 15 leti, so na obrambnem ministrstvu pojasnili podrobnosti projekta. Brigadir Anže Rode pa je pojasnil, da vozila s svojimi karakteristikami izpolnjujejo vse zahteve in bodo zaščitila življenja pripadnikov SV pri izvajanju nalog, obrambi Slovenije. Na nakup oklepnikov so se odzvali v Levici.

Putin se pripravlja na 'dolgo vojno', napredek ukrajinskih sil v Harkovu
11. 05. 2022 07.59
Vladimir Putin se pripravlja na dolgo vojno v Ukrajini, najbrž pa niti zmaga na vzhodu ne bo končala konflikta, so opozorile ameriške obveščevalne službe. Medtem se na vzhodu nadaljujejo ostri boji za ozemlje, ki ga skuša zavzeti Rusija. Tudi iz ruske regije Belgorod ob meji z Ukrajino so poročali o novih napadih iz sosednje Ukrajine. Kot je sporočil guverner te regije, naj bi bil v napadu z ukrajinske strani ubit en človek, še trije so bili ranjeni. Na območju ruskega Kurska pa naj bi sestrelili ukrajinski dron. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je dejal, da se trenutno osredotočajo se na posledice vojne in ne na mirovno diplomacijo. Češka je medtem 100 svojim državljanom odobrila odhod na fronto v Ukrajini.

Kaj je povzročilo padec kriptovalut?
11. 05. 2022 18.36
Da se nam jeseni obeta kriza, ni več nobena novost. Zato mnogi razmišljajo, kako privarčevati, dokler še lahko. Doma ti denar poje inflacija, zlato je dobra naložba, pravijo. Zadnja leta pa so najbolj vabljive in hitro rastoče zagotovo kriptovalute, borze s temi navideznimi kovanci so ves čas rasle. Vsaj dokler se ne zgodi padec. In zdaj se je zgodil: padec zgodovinskih razsežnosti. Kaj se je pravzaprav zgodilo? Če ste imeli na primer v lasti LUNO, torej kriptovaluto, ki je bila vredna tudi prek 100 evrov, je ta danes vredna le še okoli evra. V zadnjem dnevu je vrednost padla za 99 odstotkov. In v prostem padu so praktično vse valute, tudi najmočnejša Bitcoin, pa Ethereum. Izginjajo milijarde evrov, ki so bile ali pa jih tudi ni bilo, na svetovnih borzah. Črna sreda, ki je v resnici črni teden.

Guverner hrvaške centralne banke: Prevzem evra neizogiben
11. 05. 2022 13.01
Prevzem evra na Hrvaškem, ki je v najboljšem primeru načrtovan s 1. januarjem 2023, je neizogiben, je ocenil guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić. Hrvaško gospodarstvo je namreč močno "evroizirano", valutno tveganje pa zato zelo veliko. O evru se trenutno več razpravlja tudi na Češkem.

Lagardova: natančnega termina za prvo zvišanje obrestne mere še ni
11. 05. 2022 11.03
Predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde je na konferenci o 30 letih neodvisnosti Banke Slovenije v Ljubljani spregovorila o pričakovanem dvigu obrestnih mer na območju evra.

'Putin bi lahko sprejel bolj drastične ukrepe in uvedel vojno stanje v Rusiji'
10. 05. 2022 08.43
V Mauripolu naj bi umrlo precej več civilistov, kot so do sedaj predvidevali. Hkrati je v jeklarni Azovstal še vedno ujetih okoli sto civilistov, Rusija pa vseeno nadaljuje obstreljevanje. Prav tako naj bi bilo v jeklarskem kompleksu več kot tisoč vojakov. Ukrajinska obveščevalna služba meni, da je pšenica, ki so jo ruske sile ukradle na zasedenih območjih Ukrajine, že v Sredozemlju, najverjetnejša destinacija pa je Sirija. Ameriški obveščevalci pa predvidevajo, da bo Putin ob nadaljevanju vojne postal vse bolj nepredvidljiv.

Bitcoin od novembra s 50-odstotnim padcem
09. 05. 2022 07.10
Vrednost bitcoina je po podatkih borze kriptovalut Coinbase ob koncu tedna še naprej padala. Spustila se je pod 34.000 dolarjev (okoli 32.360 evrov). Največja kriptovaluta na svetu je tako od vrha, ki smo ga zabeležili v novembru, padla za 50 odstotkov. Ethereum, druga največja kriptovaluta na svetu, je prav tako padla v vrednosti, v zadnjem tednu za več kot 10 odstotkov.

Kako v teh časih varčevati za svojo pokojnino?
09. 05. 2022 00.15
Za svojo bodočo pokojnino varčujemo samo enkrat v življenju in popravnega izpita žal ne bomo imeli, pravijo strokovnjaki iz FINANČNE HIŠE d. o. o.

Turčija aprila s skoraj 70-odstotno inflacijo
05. 05. 2022 10.22
Stopnja inflacije je v Turčiji aprila dosegla skoraj 70 odstotkov, so pokazali objavljeni podatki tamkajšnjega statističnega urada. Indeks potrošniških cen je aprila porasel za 69,97 odstotka, potem ko je bil marca pri 61,14 odstotka. Gre za ogromen izziv za vlado turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana.

Prihaja nov val podražitev. Kako bomo prešli obdobje vse večje draginje?
05. 05. 2022 06.00
Novega vala podražitev se ne da več zaustaviti, so prepričani v gospodarstvu. V zadnjem letu smo sicer podražitvam priča na praktično vsakem koraku. Kaj torej prinaša deregulacija cen naftnih derivatov? Kaj pomeni odločitev Banke Slovenije, da bodo krediti spet bolj dostopni? Kaj bo s plačami in dodatki, kot je kilometrina?

Ameriška centralna banka zvišala ključno obrestno mero za pol odstotne točke
04. 05. 2022 20.09
Ameriška centralna banka Federal Reserve (FED) je napovedala največje zvišanje obrestnih mer v več kot dveh desetletjih. Ključno obrestno mero je namreč zvišala za kar pol odstotne točke, na raven med 0,75 in 1,0 odstotka, ter napovedala nadaljnja zvišanja.

Banka Slovenije rahlja nekatere omejitve na področju kreditiranja
04. 05. 2022 16.14
Banka Slovenije bo zaradi naraščajočega tveganja za finančno stabilnost, ki izhaja iz nepremičninskega trga, prilagodila makrobonitetno politiko. Bankam bo dala bolj proste roke pri presoji, komu bodo podelile kredit, bodo pa morale povečati kapitalski blažilnik.

Na prvomajskih protestih v Turčiji in Nemčiji spopadi med policijo in protestniki
01. 05. 2022 15.46
Turška policija je v Istanbulu aretirala 164 demonstrantov, ki so se kljub opozorilom udeležili nedovoljenega protesta, je sporočil urad guvernerja Istanbula. Po poročanju medijev je prišlo tudi do spopadov s policijo, ko so se demonstranti poskušali odpraviti na trg Taksim v središču mesta. Dortmundska policija je medtem na enem od številnih shodov, ki so potekali tudi v Nemčiji, uporabila solzivec, da bi razgnala skrajno leve protestnike. Hkrati pa naj bi prišlo tudi do spopadov med skrajno desnimi protestniki in njihovimi nasprotniki v mestu Zwickau na vzhodu Nemčije.

Inflacija na letni ravni višja za 6,9 odstotka: kriva draga hrana in bencin
29. 04. 2022 11.13
Cene življenjskih potrebščin so se aprila na letni ravni zvišale za 6,9 odstotka, kar je 1,5 odstotne točke več kot v marcu. Na mesečni ravni so se po marčnem 1,1-odstotnem padcu tokrat dvignile za 2,6 odstotka. K inflaciji so največ prispevale cene naftnih derivatov in hrane, je objavil statistični urad.

Evrsko območje v prvem trimesečju z nekoliko počasnejšo rastjo
29. 04. 2022 11.39
Bruto domači proizvod (BDP) območja z evrom se je po sezonsko prilagojenih podatkih v prvih treh mesecih letošnjega leta na četrtletni ravni povečal za 0,2 odstotka, kar je malenkost nižja rast kot v prejšnjem četrtletju. Celotna EU je v tem času zabeležila 0,4-odstotno gospodarsko rast, kaže prva ocena Eurostata. Stopnja inflacije v območju evra ostaja na rekordnih ravneh, saj vojna v Ukrajini še naprej spodbuja rast cen energentov. Po oceni Eurostata je imelo 19 držav s skupno evropsko valuto aprila 7,5-odstotno inflacijo, potem ko je bila marca rast cen 7,4-odstotna.

Negotovost zaradi ukrajinske krize, napoved rasti BDP znižana na 4,2 odstotka
28. 04. 2022 06.17
Po seji vlade je finančni minister Andrej Šircelj predstavil nacionalni reformni program in program stabilnosti za leto 2022, ki ju mora Slovenija tako kot preostale države članice najpozneje do konca tega meseca poslati v Bruselj. Z dokumentoma je povezan okvir za pripravo proračunov. Da sta bila dokumenta sprejeta v času izjemnih tveganj, je uvodoma poudaril minister. Spomnil je, da je po koronakrizi prišlo še do vojne v Ukrajini. Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je napoved rasti BDP za letos znižal za pol odstotne točke, s 4,7 odstotka na 4,2 odstotka.

Inflacija v evrskem območju se bliža vrhuncu, strah pred nemiri v Afriki
28. 04. 2022 14.52
Po Svetovni banki se je oglasila še Evropska centralna banka (ECB). Rast cen življenjskih potrebščin v območju z evrom, ki jo je dodatno pospešila ruska invazija v Ukrajino, je "zelo blizu" vrhuncu, je v Evropskem parlamentu opozoril podpredsednik ECB-ja Luis de Guindos. Inflacija je v Nemčiji že poskočila na najvišjo raven v štirih desetletjih. Mednarodne finančne inštitucije svarijo, da bi podražitve hrane in energije medtem lahko pripeljale tudi do družbenih nemirov v Afriki.

Visoka pričakovanja: 'Naj ne pozabijo, da so državo dobili v upravljanje, in ne v last'
25. 04. 2022 07.23
Predstavniki sindikalnih central ocenjujejo, da so volivci na včerajšnjih državnozborskih volitvah zavrnili smer, v katero je Slovenijo peljala dosedanja vlada premierja Janeza Janše. Želijo si obnovitve socialnega dialoga in sklenitve socialnega sporazuma, v šolskem sindikatu pa tudi takojšnjo obravnavo njihovih stavkovnih zahtev. Na drugi strani gospodarstveniki vseh stanovskih združenj opozarjajo na številne izzive, s katerimi se bo morala soočiti nova vlada, kot sta okrevanje po pandemiji covida-19 in rast cen. V zdravniških vrstah pa od nove vlade pričakujejo prioritetno reševanje težav v zdravstvu.

Pred volilnim molkom: samohvale, ostre kritike in puške v koruzi
22. 04. 2022 15.50
Na petem in tudi zadnjem soočenju na POP TV so predstavniki strank spregovorili o legitimnosti volitev, korupciji, neodvisnosti medijev in civilni družbi. V studio je Petra Kerčmar povabila Roberta Goloba (Gibanje Svoboda), Janeza Janšo (SDS), Tanjo Fajon (SD), Luko Mesca (Levica), Mateja Tonina (NSi), Zdravka Počivalška (Povežimo Slovenijo), Alenko Bratušek (SAB) in Marjana Šarca (LMŠ). Slišali smo lahko samohvale, ostre kritike, ne le eno omembo "puške v koruzi". Prav tako pa še o kulturi dialoga, korupciji, varnosti in svobodi. Kaj je Slovenijo postavilo na svetovni zemljevid? Predstavniki strank se tu ne strinjajo, eni so izpostavili pozitivne, drugi negativne točke.

Skupščina Petrola potrdila razdelitev delnic, delničarjem 30 evrov bruto na delnico
21. 04. 2022 17.14
Skupščina Petrola je potrdila predlog uprave, da se vsaka delnica družbe razdeli na 20 novih, postopek pa bo stekel 19. avgusta. S tem naj bi povečali likvidnost in omogočili dostopnost Petrolovih delnic novim vlagateljem. Delničarji bodo letos prejeli dividende v vrednosti 30 evrov bruto na delnico, kar je osem evrov več kot lani.

IMF napoved rasti za Slovenijo poslabšal na 3,7 odstotka
19. 04. 2022 15.19
Mednarodni denarni sklad (IMF) Sloveniji za letos po novem napoveduje 3,7-odstotno rast BDP. Ocena iz najnovejšega poročila o svetovnih gospodarskih obetih je za 0,9 odstotne točke slabša od tiste lani oktobra. Napoved za prihodnje leto je s 3,0 odstotka slabša za 0,6 odstotne točke. Povprečna inflacija naj bi medtem letos dosegla 6,7 odstotka.