KONGRES

Kongres o cestah in prometu
26. 10. 2000 00.00
Slovenske ceste in promet v 21. stoletju je osrednji naslov letošnjega 5. slovenskega kongresa o cestah in prometu, ki se je v organizaciji slovenskih društev cestnih in prometnih strokovnjakov, združenih v Družbo za raziskave v cestni in prometni stroki Slovenije, včeraj popoldne začel v blejski Festivalni dvorani.

ZRJ sprejeta v Pakt stabilnosti
26. 10. 2000 00.00
ZR Jugoslavija je na današnjem srečanju delovnega omizja Pakta stabilnosti za JV Evropo za človekove pravice in demokratizacijo v Bukarešti postala polnopravna članica pakta. Kot je poudaril koordinator pakta Bodo Hombach, je "pakt stabilnosti prva mednarodna organizacija, ki je svoja vrata odprla ZRJ". Hombach, ki je pooblaščencu jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice Goranu Svilanoviću simbolično izročil bakreni ključ, je še dejal, da je omenjeni korak posledica "političnih sprememb v Beogradu".

Kongres o cestah in prometu
25. 10. 2000 00.00
Slovenske ceste in promet v 21. stoletju je osrednji naslov letošnjega 5. slovenskega kongresa o cestah in prometu, ki se je v organizaciji slovenskih društev cestnih in prometnih strokovnjakov, združenih v Družbo za raziskave v cestni in prometni stroki Slovenije, popoldne začel v blejski Festivalni dvorani. Uvodni prispevek v prvi tematski sklop predavanj, ki bo osvetlil promet in prometno infrastrukturo v luči vstopanja Slovenije v EU, je pripravil Janez Potočnik, vodja ožje pogajalske skupine za vstop Slovenije v EU. Področje transporta je po njegovih pojasnilih eno od tistih, kjer pogajanja sicer še vedno potekajo, vendar je večina ključnih vprašanj rešenih. Še posebej je opozoril, da Slovenija zamuja s sprejemom dveh zakonov, in sicer zakona o letalstvu in pomorskega zakonika, ki sta že dalj časa v obravnavi v državnem zboru.

Konec tedna štirje kongresi
25. 10. 2000 00.00
V Portorožu bodo od jutri do sobote, 28. oktobra, potekali štirje kongresi z mednarodno udeležbo, in sicer Imunološki kongres, Kongres hematologov in transfuziologov, Kongres zdravstvene nege s področja hemato-onkologije in Kongres hematološkega društva laboratorijskih tehnikov. Na kongresih bo sodelovalo okoli 350 slovenskih in tujih strokovnjakov, so sporočili iz ljubljanskega kliničnega centra.

SPS napovedala izredni kongres
21. 10. 2000 00.00
Socialistična stranka Srbije (SPS) nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića se bo 25. novembra v Beogradu sestala na izrednem kongresu, je v sporočilu za javnost zapisal izvršilni odbor stranke. Izvršilni odbor je ob tem kongres označil kot bistvenega za politično prihodnost stranke. V izjavi za javnost so še zapisali, da bo potrebno razmisliti tudi o zamenjavi predsednika stranke.

Kongres SLS+SKD pred božičem
20. 10. 2000 00.00
IO SLS+SKD v Kamniku pod Krimom v gostilni Pri Koširju za zaprtimi vrati analizira izid stranke na nedeljskih parlamentarnih volitvah. Med sejo je predsednik stranke Franc Zagožen izjavil, da bo IO svetu stranke predlagal, naj v najkrajšem možnem času, skliče prvi redni volilni kongres stranke. Predvidoma naj bi sicer na seji razpravljali tudi o tem, ali bodo dali zeleno luč za pogajanja o vstopu stranke v koalicijo z LDS, toda Zagožen pričakuje, da danes odločitve o tem še ne bo. Sklic izrednega kongresa so zahtevali nekateri člani zaradi nezadovoljstva z volilnim izidom. Zagožen je še napovedal, da sam ne bo več kandidiral za predsednika stranke.

VIII. kongres Eurochambres
20. 10. 2000 00.00
Več kot 500 uglednih evropskih poslovnežev in predstavnikov gospodarskih zbornic se je zbralo v Berlinu na kongresu Združenja evropskih gospodarskih zbornic (Eurochambres). Udeležence je najprej pozdravil predsednik ZRN Johannes Rau. Zavzel se je, da bi združena Evropa morala imeti svojo federalno ustavo, ki bi jasno opredelila temeljne pravice članic, njihove pristojnosti in odnose med institucijami. Evropa se mora graditi od spodaj navzgor.

Kongres in skupščina Slovenskega zdravniškega društva
20. 10. 2000 00.00
Začel se je deseti dvodnevni kongres in 137. skupščina Slovenskega zdravniškega društva (SZD), kjer bodo med drugim izvolili novo vodstvo za naslednje štiriletno obdobje. Za predsedniško mesto poleg dosedanjega predsednika Pavla Poredoša kandidira še predstojnik bolnišnice Golnik Jurij Šorli, za dve podpredsedniški mesti pa se bosta potegovala sedanja podpredsednika Zoran Zabavnik in Janez Vrbovšek. Na popoldanskem delu kongresa bo približno 150 udeležencev razpravljalo o stanovski problematiki z naslovom Delovne obremenitve in življenjski slog slovenskih zdravnikov.

Podpora Zagožnu
19. 10. 2000 00.00
V prostorih poslanske skupine SLS+SKD Slovenske ljudske stranke v državnem zboru so se danes na neformalnem srečanju, na katerem so analizirali slab volilni rezultat, sestali poslanci in nekateri ministri te stranke. Glede možnosti odstopa predsednika stranke Franca Zagožna so soglasno ocenili, da mora ta voditi stranko do kongresa, ki ga želijo temeljito pripraviti v začetku prihodnjega leta, je novinarjem med sestankom dejal poslanec SLS+SKD Janez Kramberger. Razpravljali so tudi o tem, ali bo stranka pripravljena sodelovati v prihodnji vladni koaliciji. Po besedah Krambergerja so glede tega vprašanja mnenja zelo deljena, večina poslancev pa se opredeljuje zato, da bi bili v opoziciji.

600.000 frankov za razminiranje
18. 10. 2000 00.00
Francoski veleposlanik v Sloveniji Olivier de la Baume in direktor Mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF) Jernej Cimperšek sta danes v Ljubljani podpisala sporazum, s katerim bo Francija v sklad prispevala 600.000 francoskih frankov. To je že druga francoska donacija v ITF, ki ga upravlja Slovenija. Sredstva bodo tako kot pri prvi donaciji namenjena razminiranju v BiH. Francija je doslej v ITF namenila skupno 1.200.000 francoskih frankov. Francoski veleposlanik je ob tej priložnosti pohvalil dejavnosti ITF in odlične odnose med državama. Poudaril je izjemno učinkovitost ITF in še zlasti preglednost nad tem, kje in za kaj sklad porabi denar.

Kongres o skrbi za osebe s posebnimi potrebami
16. 10. 2000 00.00
Društvo defektologov Slovenije v sodelovanju z ljubljansko pedagoško fakulteto, Skupnostjo organizacij za usposabljanje Slovenije in z ministrstvom za šolstvo bo od 18. do 20. oktobra v Portorožu pripravilo drugi mednarodni kongres dežel delovne skupnosti Alpe Jadran, ki je nadgradnja kongresa pred 10 leti. Udeleženci bodo razmišljali o sedanjem stanju družbene skrbi za vzgojo, izobraževanje in socialno varnost oseb s posebnimi potrebami na območju držav Alpe Jadran. 119 strokovnih prispevkov, ki jih bodo predstavili strokovnjaki in praktiki iz Slovenije in petih drugih srednjeevropskih držav, bodo izdali v zborniku, po besedah predsednika organizacijskega odbora Karla Destovnika pa bo tokratni posvet do sedaj največje strokovno srečanje na področju dela z ljudmi s posebnimi potrebami.

Najvišji Pinnacle nagradi Festivalu Lent
06. 10. 2000 00.00
V New Orleansu je septembra potekal 45. letni kongres mednarodnega združenja festivalov in prireditev (IFEA - International Festivals & Events Association), na katerem podeljujejo nagrade Pinnacle awards kot najvišje dosežke na področju oblikovanja festivalov. Med tisoč svetovnimi festivali se je predstavil tudi Festival Lent, katerega celostno podobo za leto 2000 je oblikoval Didi Šenekar. Festival Lent 2000 je prejel najvišji prestižni nagradi omenjenega združenja: za plakat Festivala Lent 2000 je letos že tretjič zapored dobil zlato Pinnacle nagrado, za programsko knjižico pa je ravno tako prejel zlato nagrado, in sicer drugič zapored.

Clinton za odpis dolga revnim državam
03. 10. 2000 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je skupaj z nekaterimi republikanskimi in demokratskimi politiki, verskimi voditelji ter znanimi osebnostmi, med katerimi je bil tudi pevec skupine U2 Bono,

Večina Britancev proti evru
02. 10. 2000 00.00
70 odstotkov Britancev bi glasovalo proti vključitvi Velike Britanije v evro območje, kažejo izidi ankete, ki jih je v današnji izdaji objavil britanski dnevnik The Sun. Samo 22 odstotkov vprašanih podpira vstop v evro območje, kaže anketa, ki jo je Sun izvedel po neuspehu referenduma o evru na Danskem. 46 odstotkov vprašanih je tudi menilo, da bi Velika Britanija morala izstopiti iz Evropske unije, medtem ko jih je bilo 43 odstotkov nasprotnega mnenja.

ZDA z EU dosegle pomemben dogovor
01. 10. 2000 00.00
ZDA in Evropska unija so včeraj dosegle dogovor o odlogu štiri milijarde dolarjev vrednih gospodarskih sankcij proti ZDA v trgovinskem sporu zaradi neusklajenosti v obdavčitvi nekaterih ameriških izvoznih podjetij s pravili Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Ob polnoči bi se namreč iztekel rok, ko bi morale ZDA svojo davčno zakonodajo uskladiti s pravili WTO, v skladu z današnjim dogovorom pa bo ameriški kongres imel za uskladitev zakonodaje čas do 1. novembra. EU se je tudi strinjala, da ne bo uvedla nobenih kazni dokler sodišče WTO v Ženevi ne bo ugotovilo, ali je nova ameriška davčna zakonodaja v skladu z mednarodno. Gre sicer za največji trgovinski spor, ki so ga ZDA izgubile na sodišču v Ženevi, ki je presodilo, da davčne olajšave ameriškim izvoznim podjetjem niso v skladu s pravili WTO.

Kongres združenja direktorjev bolnišnic
29. 09. 2000 00.00
V Opatiji na Hrvaškem te dni poteka 18. Kongres evropskega združenja direktorjev bolnišnic. Na kongresu dejavno sodeluje tudi slovenska delegacija. Na posebno povabilo organizatorjev srečanja direktorjev evropskih bolnišnic je državni sekretar ministrstva za zdravstvo prim. Janez Zajec, dr. med, danes udeležencem predstavil način financiranja in standardizacijo slovenskih bolnišnic.

Fujimori išče podporo ZDA
29. 09. 2000 00.00
Perujski predsednik Alberto Fujimori po težavah doma išče podporo v Združenih državah Amerike. Na svojem kratkem obisku v Washingtonu se je včeraj najprej srečal z generalnim sekretarjem Organizacije ameriških držav Cesarjem Gavirio, danes pa naj bi se sestal še z ameriško državno sekretarko Madeleine Albright. Kot je sinoči povedal tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Philip Reeker, Fujimori na obisku išče podporo ZDA za mirno in demokratično spremembo oblasti, ki bi bila tudi v skladu s perujsko ustavo.

Elektronska odisejada
29. 09. 2000 00.00
Pod tem naslovom je od 13. do 17. septembra v Istambulu potekal 37. letni kongres evropskega združenja kliping agencij FIBEP 2001. Kljub temu, da so

Začenja se nefrološki kongres
27. 09. 2000 00.00
Na Brdu pri Kranju bo drevi slovesnost ob odprtju 2. slovenskega nefrološkega kongresa, ki ga ob 30. obletnici dialize in transplantacije ledvic v Sloveniji pripravljata Klinični oddelek za nefrologijo in Društvo nefrologov Slovenije.

Srečanje slovenskih znanstvenikov
24. 09. 2000 00.00
Svetovni slovenski kongres bo 28. in 29. septembra na Bledu pripravil prvo srečanje znanstvenikov in raziskovalcev iz Slovenije z njihovimi rojaki iz tujine z naslovom Poti znanosti k edinosti Slovencev. Kongres je namenjen predvsem izmenjavi znanja in izkušenj ter navezovanju novih vezi in strokovnih prijateljstev.

7. kongres Zveze za Primorsko
23. 09. 2000 00.00
V Ajdovščini je bil danes 7. kongres Zveze za Primorsko. Na njem so pozdravili julija podpisan sporazum o sodelovanju z LDS na državnozborskih volitvah in predstavili vse kandidate s skupne liste ZZP in LDS, ki se bodo za glasove potegovali v 11. volilnih okrajih na Primorskem. Sprejeli pa so tudi nekaj sklepov, katerih skupni cilj so zaobjeli v geslu Odprimo vrata prihodnosti!

Delegati SNS predvsem o programu stranke
23. 09. 2000 00.00
V sežanski občinski stavbi se je danes dopoldne začelo zasedanje 6. kongresa Slovenske nacionalne stranke (SNS), na katerem bo, kot predvideva predlog dnevnega reda, približno 50 delegatov dopolnilo in aktualiziralo program SNS ter ga tako "pripravilo" za letošnje državnozborske volitve. Kongres naj bi tudi potrdil manjše spremembe statuta, ki jih zahteva novela zakona o političnih strankah in opravil volitve v organe SNS.

6. kongres SNS
23. 09. 2000 00.00
Slovenska nacionalna stranka, ki se 22 dni pred državnozborskimi volitvami bori za vstop v parlament, je danes na kongresu spremenila statut stranke, sprejela program in izvolila novo - staro vodstvo. Kongres Slovenske nacionalna stranke, ki je bil precej skromnejši –

Ferrero-Waldner o pravicah manjšin
21. 09. 2000 00.00
Avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner je danes na 11. Evropskem kongresu narodnih skupnosti v Osojah na avstrijskem Koroškem kandidatke za članstvo v Evropski uniji spomnila, da je spoštovanje človekovih pravic, vključno s pravicami manjšin, eden od kriterijev za članstvo v EU. V Evropi in svetu še vedno obstajajo države, v katerih varstvo in podpora manjšin skoraj da ne obstaja, je še dodala Ferrero-Waldnerjeva. Ferrero-Waldnerjeva je poudarila, da je skrajni čas, da države priznajo raznolikost svojih državljanov, obstoj manjšin in legitimne interese pripadnikov manjšine, pri čemer pa ni izrecno navedla nobene države. V povezavi s tem je Ferrero-Waldner poudarila, da je za zaščito manjšin odgovorna vsaka posamezna vlada.

Evropski Judi proti odpravi sankcij
15. 09. 2000 00.00
Kongres evropskih Judov s sedežem v Parizu je protestiral proti odločitvi 14 članic EU o odpravi dvostranskih ukrepov proti Avstriji, ki so jih uvedle februarja ob vstopu svobodnjakov (FPÖ) v avstrijsko vlado. V včerajšnjem sporočilu za javnost je Kongres evropskih Judov pozval evropske vlade, naj uradno ne sprejemajo ministrov FPÖ v avstrijski koalicijski vladi.

Kongres genetskega društva na Bledu
13. 09. 2000 00.00
Na Bledu se je začel 2. kongres slovenskega genetskega društva, na katerem sodeluje tudi veliko tujih strokovnjakov. Na kongresu bodo govorili o vseh vejah genetike: mikrobni, rastlinski, živalski in humani.

Končan kongres LDS
09. 09. 2000 00.00
S potrditvijo volilnega programa se je v Cankarjevem domu sklenil dvodnevni kongres Liberalne demokracije Slovenije (LDS), ki mu je ob 16. uri sledila volilna konvencija, na kateri so se prvič predstavili kandidatke in kandidati LDS za oktobrske parlamentarne volitve. Osnovno izhodišče volilnega programa LDS je, da je konec tranzicije, prehodnega obdobja, tekme z drugimi državami kandidatkami za vstop v EU, ter da je potrebna nova razvojna strategija. Ključna politična cilja LDS ostajata vključujoča družba in odprta država, ključni elementi za dosego teh ciljev pa so znanje, informacijska infrastruktura in solidarnost. LDS bo na letošnjih volitvah volivke in volivce nagovorila s sporočilom "Slovenija gre naprej!". Na volilni konvenciji LDS so se predstavili vsi kandidati in kandidatke stranke za letošnje parlamentarne volitve. Poleg predsednika stranke Janeza Drnovška kandidirajo skoraj vsi dosedanji poslanci stranke in večina nekdanjih ministrov. Poleg Mirka Bandlja, Slavka Gabra, Boruta Šukljeta, Dimitrija Rupla, Pavla Gantarja, Jožefa Školča, Igorja Bavčarja in Toneta Ropa je prvič na kandidatni listi LDS tudi Mitja Gaspari, in sicer kot nestrankarski kandidat. Med kandidati LDS za poslance je novinec tudi generalni sekretar stranke Gregor Golobič. Kot omenjeno, kandidirajo vsi dosedanji poslanci LDS, razen Jožefa Zimška, pa tudi neodvisni poslanec Ciril Pucko.

SDS vendarle na volitvah
09. 09. 2000 00.00
Pod geslom Čas je za Slovenijo je zasedal 6. kongres Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), na katerem je 406 delegatov soglasno odločilo, da se bo stranka vendarle udeležila letošnjih državnozborskih volitev po popravljenem proporcionalnem volilnem sistemu

Začetek programskega kongresa LDS
08. 09. 2000 00.00
V Cankarjevem domu se je začel dvodnevni kongres največje opozicijske stranke Liberalne demokracije Slovenije. Na kongresu bo stranka sprejela volilni program in spremenila statut stranke.

Kongres SDS v Murski Soboti
08. 09. 2000 00.00
V Murski Soboti bo jutri zasedal 6. kongres Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), na katerem bo več kot 400 delegatov odločilo, ali se bo stranka udeležila letošnjih državnozborskih volitev po popravljenem proporcionalnem volilnem sistemu. Izvršilni odbor SDS bo delegatom predlagal odhod na volitve, delegatska podpora predlogu pa bo terjala spremembo resolucije o volilnem sistemu, ki je bila maja lani sprejeta na zadnjem kongresu socialdemokratov v Portorožu.