KONGRES

NSi o privatizaciji NLB
21. 09. 2001 00.00
Andrej Bajuk, predsednik stranke NSi je v zvezi s prodajo dveh največjih slovenskih bank dejal, da je koncept, po katerem bi največji kreditojemalci postali hkrati tudi lastniki bank, nesprejemljiv.

ZDA bližje povračilnemu udarcu
19. 09. 2001 00.00
Ameriški predsednik Bush je potrdil resolucijo kongresa o pooblastilih za uporabo vojaške sile. Potrdil je tudi zakon o 40 milijard dolarjev pomoči za odpravo posledic terorističnih napadov.

Osmi dan po napadu
19. 09. 2001 00.00
ZDA so za odpravo posledic napadov in za boj proti terorizmu namenile 40 milijard dolarjev, predsednik Bush je potrdil tudi resolucijo kongresa o pooblastilih za uporabo vojaške sile. Talibani pa ZDA pozivajo k potrpežljivsti.

Večje pristojnosti obveščevalnih služb
17. 09. 2001 00.00
CIA in FBI sta tarča kritike politikov in javnosti, ki ne razume, zakaj ameriški obveščevalci niso uspeli preprečiti terorističnih napadov. Obrambni minister Powell meni, da je potrebno spremeniti izvajanje obveščevalnih operacij. George Bush pa je prebivalce New Yorka pozval, naj se danes vrnejo na delo.

Ashcroft za poostritev kazni
17. 09. 2001 00.00
Ameriški pravosodni minister Ashcroft je pozval kongres k sprejemu zakona o povišanju zaporne kazni za tiste, ki sodelujejo s teroristi ali jim nudijo zatočišče. Medtem pa reševalci nadaljujejo iskanje morebitnih preživelih napada na WTC.

Haider za regijo miru
14. 09. 2001 00.00
Jörg Haider, koroški deželni glavar, se je s predsednikom vlade Furlanije-Julijske krajine Renzom Tondom dogovoril za oblikovanje Regije miru, ki naj bi se ji priključila tudi Slovenija.

V Pentagonu našli črni skrinjici
15. 09. 2001 00.00
Preiskovalci so našli črni skrinjici letala, ki je med torkovim terorističnim napadom strmoglavilo na Pentagon. Kot je za 24 ur povedal predstavnik Pentagona, je FBI skrinjici že prenesel v laboratorij, kjer bodo poskusili rekonstruirati potek dogodkov.

Časa za preživele zmanjkuje
13. 09. 2001 00.00
Reševalci so pod ruševinami WTC-ja v New Yorku našli pet preživelih gasilcev, ki so se skrili v avtu. Newyorški župan Giuliani pa je povedal, da v mestu pogrešajo 4763 ljudi.

Bush: ZDA bodo svet popeljale do zmage
13. 09. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je danes dejal, da bodo "Združene države svet popeljale do zmage". Napovedal je tudi, da si bo jutri v New Yorku ogledal razdejanje po torkovem terorističnem napadu.

Avstralci zajeli še en čoln
11. 09. 2001 00.00
Avstralska obalna straža je izsledila še en čoln z begunci. Šlo naj bi za skupino okoli 130-ih ljudi, predvsem iz Afganistana. Avstralski premier Howard pa je končal obisk Washingtona, kjer je iskal podporo.

Makedonci postavili cestne zapore
04. 09. 2001 00.00
Makedonci, ki so jih iz njihovih domov pregnali albanski skrajneži, še vedno zapirajo ceste, ki ležijo ob mejnih prehodih z ZRJ. Za vozila Nata, Kfor-ja in OVSE so cestne zapore neprehodne.

Ameriški ocenjevalci sklenili obisk
30. 08. 2001 00.00
Ameriški vojaški izvedenci so zaključili obisk na ministrstvu za obrambo, med katerim so preverjali pripravljenost slovenske vojske za vstop v Nato.

Clintonova pisateljska pomoč
27. 08. 2001 00.00
Nekdanjemu ameriškemu predsedniku Billu Clintonu bo pri pisanju spominov pomagal tudi pisatelj in dobitnik Pulitzerjeve nagrade Taylor Branch.

Ameriški raketni preizkus uspel
15. 07. 2001 00.00
Direktor ameriškega programa za izgradnjo protiraketne obrambe (NMD) letalski general Ronald Kadish je na novinarski konferenci v Washingtonu zatrdil, da je bil preskus sestrelitve sovražne rakete z obrambno uspešen. Prestrezno raketo so v noči na nedeljo po srednjeevropskem času izstrelili s pacifiškega otoka Kwajalein, okrog 21 minut potem, ko je bila iz letalske vojaške baze Vanderberg v Kaliforniji izstreljena "napadalna" raketa, deloma predelan medcelinski izstrelek minuteman 2.

Slovenski dan v Kanadi
10. 07. 2001 00.00
Slovenske organizacije v Kanadi - Kanadsko-slovenski svet, Vseslovenski kulturni odbor, Kanadsko-slovenski kongres in Slovensko letovišče, so skupaj pripravile že 42. praznovanje z naslovom Slovenski dan, ki se ga je udeležilo več kot 1.100 kanadskih Slovencev. Slavnostna govornika na praznovanju, ki je bilo tokrat posvečeno 10. obletnici slovenske samostojnosti, sta bila dva - predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS) Bernard Sadovnik in predstavnica kanadsko-slovenske mladine Klavdija Kuri. Praznovanje je s sveto mašo odprl torontski nadškof kardinal Alojzij Ambrožič, udeležil pa se ga je tudi slovenski veleposlanik v Ottawi Božo Cerar. Proslavo je obogatil kulturni program, med katerim so nastopili citrarka Barbara Žunič, Šentjurski pevski zbor iz Slovenije, mladinska plesna skupina Nagelj, ter župnijska pevska zbora in recitatorka.

FIFA proti rasizmu
08. 07. 2001 00.00
Mednarodna nogometna zveza (FIFA) je na kongresu v argentinski prestolnici Buenos Airesu najavila oster boj proti rasizmu v nogometu. Delegati so sprejeli posebno resolucijo, v kateri pozivajo klube, sodnike, nogometaše, navijače, trenerje in medije, da se z vsemi sredstvi uprejo naraščajoči rasni nestrpnosti na nogometnih stadionih, proti razpihovalcem rasizma pa tudi ustrezno ukrepajo. Na kongresu sta na temo boja proti rasizmu spregovorila tudi francoski reprezentant Lilian Thuram ter legendarni Brazilec Pele, delegati pa so 7. julij tudi določili za mednarodni dan boja proti rasizmu v nogometu.

Ameriški senatorji o smislu sankcij
05. 07. 2001 00.00
Ameriški senatorji v odboru za mednarodne odnose pod vodstvom demokrata Josepha Bidena so sprožili razpravo o učinkovitosti in smislu gospodarskih sankcij, ki jih ZDA uvajajo proti tujim državam, da bi jih na tak način prisilile v spremembo politike. Republikanski senator Richard Lugar je med razpravo priznal, da so skoraj vse sankcije neučinkovite, saj velikokrat škodijo tudi ameriškim proizvajalcem, ki ne morejo prodajati v države, za katere so razglasili sankcije. Lugar je zato pripravil predlog zakona, s katerim bi sankcije naredili bolj učinkovite.

Bush imenoval direktorja FBI
05. 07. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je za novega direktorja ameriške zvezne policije FBI imenoval zveznega tožilca Roberta Muellerja. Na položaju bo nasledil Louisa Freeha, ki se mu mandat sicer izteče leta 2003, FBI pa predčasno zapušča iz zasebnih razlogov. Muellerja mora sedaj potrditi še kongres.

ZDA čestitala Sloveniji ob 10 obletnici
27. 06. 2001 00.00
Ameriški senat je ta teden z aklamacijo sprejel posebno resolucijo, v kateri je Sloveniji čestital ob deseti obletnici samostojnosti. Kot je danes še sporočilo slovensko zunanje ministrstvo, je resolucijo predlagal republikanski senator iz Ohia George Voinovich, podprli pa so jo senatorji Joseph Biden, Mike DeWine in Tom Harkin.

Svetovni kongres o smrtni kazni
21. 06. 2001 00.00
V poslopju Sveta Evrope (SE) v Strasbourgu se je danes začel prvi svetovni kongres o smrtni kazni, na katerem sodeluje približno 110 udeležencev iz vseh petih celin. Kongres sta odprla generalni sekretar SE Walter Schwimmer in predsednik francoskega združenja Skupaj proti smrtni kazni Michel Taube.

Evnuhi razmišljajo o svoji vlogi v politiki
18. 06. 2001 00.00
Na tisoče evnuhov iz vse Indije se bo zbralo na kongresu na severu države, da bi našli načine za promoviranje svoje vloge v politiki, so povedali prireditelji kongresa. Evnuhi, ki jim v Indiji pravijo hijras, so pretežno moški, ki jih kastrirajo v puberteti, nagovarjajo pa jih kot ženske.

Končan kongres ZLSD
11. 06. 2001 00.00
Borut Pahor ostaja predsednik, Dušan Kumer pa glavni tajnik ZLSD, so odločili delegati 4. kongresa stranke, ki je končal dvodnevno zasedanje v koprski Bonifiki. Pahor in Kumer sta bila edina kandidata za predsedniško in tajniško funkcijo, in sicer je prvi prejel 325 glasov, drugi pa 285. V drugem krogu volitev je bila za podpredsednico stranke izvoljena Breda Pečan, člana strankinega predsedstva sta postala Danilo Tomšič in Jernej Brvar, članica pa Jožka Hegler. Nadzorni odbor bo po koprskem kongresu vodil Aleksander Ravnikar, njegovi člani pa bodo Majda Cvetanovski, Vida Florjančič, Tomaž Horvat, Anton Kovše, Jožefa Miklič in Jože Vuk. Delegati so za podpredsednika ZLSD izvolili Miloša Pavlico, predsednik konference je postal Boris Sovič, podpredsedniško mesto v istem organu pa je zasedla Danica Simšič. Izvoljeni so bili tudi en član in dve članici predsedstva stranke: Aurelio Juri, Janja Romih in Tjaša Žgavec.

Kongres ZLSD
09. 06. 2001 00.00
Več kot 400 delegatov na 4. kongresu ZLSD v Kopru voli individualne funkcije in organe stranke, vključno s predsednikom stranke. Na kongresu bodo dopolnili statut stranke in se opredelili do predlogov resolucij s področij zunanje politike, gospodarstva, socialne politike in regionalizma.

Pred kongresom ZLSD
07. 06. 2001 00.00
Po besedah predsednika stranke ZLSD Boruta Pahorja je za 4. kongres ZLSD, ki bo konec tedna zasedal v koprski dvorani Bonifika, vse pripravljeno, stranka pa je v njegovo pripravo vložila veliko energije in znanja ter tako oblikovala poglede na prihodnost stranke in države, do katerih se bodo opredeljevali delegati. Pahor je za zdaj tudi edini kandidat za vodenje stranke po koprskem kongresu.

Blatter zavrača možnost odstopa
30. 05. 2001 00.00
Predsednik Mednarodne nogometne zveze (FIFA) Joseph Blatter je kategorično zavrnil možnost odstopa zaradi propada marketinškega podjetja ISMM/ISL ter nastale izgube pri FIFA. "Kongres mi je ta mandat dal in v tem trenutku sploh ne bi imel pravice odstopiti," je povedal Blatter v pogovoru za francoski časnik L'Equipe in dodal: "To bi bila izdaja. K odstopu bi me lahko navedla le bolezen ali nesreča." Blatter je napovedal celo, da bo za predsedniško mesto kondidiral tudi v naslednjem mandatu.

Kitajska bo vrnila letalo
29. 05. 2001 00.00
Kitajska in ZDA sta se dogovorili o vračilu poškodovanega ameriškega vohunskega letala, ki je 1. aprila, po trčenju s kitajskim lovskim letalom, zasilno pristalo na kitajskem otoku Hainan. Tako se bo najbrž končala nekajmesečna zaostritev odnosov med državama, ki je bil kar hud preizkus za novo administracijo Georgea Busha. Po dogovori bodo izvidniško letalo EP-3 razstavljeno prepeljali v transportnem letalu ruske proizvodnje Antonov-124. Kitajska je vseskozi zahtevala javno opravičilo Washingtona in prevzem odgovornosti za nesrečo, šele potem pa je izpustila zajeto štiriindvajsetčlansko posadko.

Proti usmrtitvi duševno prizadetih
28. 05. 2001 00.00
Predstavniški dom in senat teksaškega kongresa sta sprejela predlog zakona, ki predvideva, da v tej ameriški zvezni državi ne bi več izvrševali smrtne kazni nad duševno prizadetimi obsojenci. Guverner Teksasa Rick Perry, ki je na tem položaju nasledil predsednika ZDA Georga Busha, je napovedal, da predloga zakona za zdaj še ne bo podpisal. Perry bo počakal na izid primera teksaškega obsojenca na smrt Johna Paula Penryja pred zveznim vrhovnim sodiščem. Teksas je sicer od leta 1982, ko so ponovno uvedli smrtno kazen, usmrtil 246 oseb, od tega 6 duševno prizadetih.

FIBA zavrnila ULEB
25. 05. 2001 00.00
Delegati, med katerimi je Slovenijo zastopal generalni sekretar zveze Iztok Rems, so predlog evropskega biroja FIBA zavrnili z 29 glasovi proti, 18 za in dvema vzdržanima.

Tudi DeSUS o referendumu
22. 05. 2001 00.00
Predsednik DeSUS Janko Kušar in izvršni odbor DeSUS pozivajo svoje člane in volivce, naj se 17. junija v čim večjem številu udeležijo referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo ter naj podprejo novelo. Kot je dejal Kušar, so člani izvršnega odbora na današnji seji menili, da gre pri javni polemiki o referendumski pobudi zlasti za merjenje politične moči, več kot 500 milijonov tolarjev, ki jih bo država porabila za izvedbo referenduma, pa bi veljalo nameniti za onkološki inštitut ljubljanskega Kliničnega centra.

Nesoglasja v SDS
22. 05. 2001 00.00
Vrenje v socialdemokratski stranki po kongresu v Celju se nadaljuje. Poslanec Franc Čebulj je vodstvu stranke poslal pismo, v katerem je napovedal zamrznitev odnosov. Kaj to pomeni, v stranki za zdaj še ne vedo. Predsednik socialdemokratov Janez Janša zadeve ne želi komentirati, preden se ne pogovori s Čebuljem. Čebulja, ki ima zelo zvišan krvni pritisk, na sejo poslanske skupine ni bilo. Po nekaterih informacijah naj bi se za nekaj dni umaknil v bolnico. Po besedah Janeza Janše so o Čebulju sicer imeli namen razpravljati, vendar brez njegove prisotnosti tega niso storili. Ostali poslanci SDS pričakujejo, da bo Čebulj ostal v njihovih vrstah. Tudi sam Franc Čebulj je že med celjskim kongresom stranke dejal, da o izstopu iz stranke ne razmišlja, da pa bi bilo treba urediti demokratične sile znotraj stranke in narediti korak naprej od sedanje prakse.