KONGRES

Redni kongres SLS + SKD

03. 03. 2001 00.00

Po izvolitvi delovnih organov prvega rednega kongresa SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, ki zaseda v Murski Soboti, so delegati sprejeli kongresni poslovnik, nato pa so poslušali poročila o delu stranke v obdobju po združitvenem kongresu nekdanje ljudske stranke in krščanskih demokratov, ki sta jih poleg sedanjega predsednika SLS+SKD Franca Zagožna predstavila še predsednik glavnega odbora stranke in vodja njene poslanske skupine Janez Podobnik ter predsednik strankinega sveta Jože Zupančič. Vsi trije so pozvali delegate, naj prispevajo k enotnosti SLS+SKD, ki je nujna za ponovno krepitev stranke.

Haider sprožil nov škandal

02. 03. 2001 00.00

Koroški deželni glavar Jörg Haider je vnovič povzročil škandal, tokrat z zmerljivko na račun vodje judovske skupnosti v Avstriji Ariela Muzicanta. Haiderja so obsodili predstavniki levičarskih strank, pa tudi koalicijske Ljudske stranke. Haider je že pred dnevi ozmerjal nemškega kanclerja Schröderja z zgubo, zunanjega ministra Fischerja s teroristom, francoskega predsednika Chiraca pa je primerjal s kurtizano, ki deli lekcije o morali.

Svetovni zakladi v ameriški knjižnici

02. 03. 2001 00.00

Več kot polovica od 121 milijonov knjig, ki jih hranijo v ameriški kongresni knjižnici, je napisana v 460 jezikih, so ob otvoritvi stalne razstave Svetovnih zakladov povedali predstavniki knjižnice. Na njej si bo mogoče ogledati številne primerke zgodnjih del, fotografije, vključeni pa bodo tudi glasbeni in filmski prispevki. Predmeti, ki jih bodo predstavljali na stalni razstavi, se bodo izmenjavali po načelu rotacije.

V SLS+SKD za enotnost

01. 03. 2001 00.00

Po prepričanju predsednika SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franca Zagožna so predvsem "zunanji razlogi" krivi, da je stranka na lanskih državnozborskih volitvah izgubila velik del volivcev. Kot je poudaril, je šlo za dogodke, ki so bili povezani s "povsem neustreznim" združevanjem ljudske stranke in krščanskih demokratov, koalicijo Slovenija, dvokrožnim večinskim volilnim sistemom ter razcepom v stranki in ustanavljanjem Nove Slovenije. Delegati prvega rednega volilnega kongresa, ki bo v soboto zasedal v Murski Soboti, imajo zato priložnost, da izvolijo vodstvo, ki bo zagotovilo akcijsko enotnost stranke, seveda ob doslednem spoštovanju njene notranje demokracije", je dejal Zagožen.

Predrag Bulatović namesto Momirja

24. 02. 2001 00.00

V Bijelini potega drugi kongres Socialistične194160ljudske stranke (SNP)194160Črne gore, na katerem sodeluje 468 delegatov - 332 izbranih v občinskih organizacijah in 136 članov glavnega odbora SNP, ki imajo pravico biti predstavnik na kongresu. Kongres bo, kot je napovedano, sprejel pet resolucij: "svobodna in enakopravna Črna gora v mednarodno priznani Jugoslaviji", "na demokratični način do demokratične Črne gore v demokratični skupni državi", "mednarodne integracije ter odprto in enakopravno medstrankarsko sodelovanje", "kvalitetno gospodarstvo in poštena privatizacija &#8211

Posvet Mladega foruma ZLSD

17. 02. 2001 00.00

Mladi forum ZLSD je danes v Ljubljani pripravil posvet vodij klubov in razširjeno sejo predsedstva. Na posvetu - namenjen je programskim in kadrovskim pripravam Mladega foruma na kongres stranke, udeležil pa naj bi se ga tudi predsednik Združene liste socialnih demokratov Borut Pahor - bodo po besedah organizatorjev precej pozornosti namenili tudi aktualni problematiki ilegalnih prebežnikov, predlogu letošnjega proračuna, oblikovanju parlamentarnih delovnih teles ipd.

Izročitev Miloševića ni pogoj za pomoč

13. 02. 2001 00.00

V pogovoru za zasebno agencijo Beta je veleposlanik ZDA v Beogradu William Montgomery povedal, da Združene države ne bodo pogojevale svoje nadaljnje pomoči ZRJ z izročitvijo nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslaviji do 31. marca letos.

Senator Specter ugiba o ponovnem impeachmentu Clintona

12. 02. 2001 00.00

Republikanski senator Arlen Specter je na televiziji Fox glasno razmišljal, da bi proti nekdanjemu ameriškemu predsedniku Billu Clintonu lahko znova sprožili postopek impeachmenta. Specter sicer ni predlagal, da bi ga uvedli, vendar je izrazil mnenje, da je to možno. Njegov republikanski kolega Don Nickles pa je za CNN zavrnil ugibanja o novem impeachmentu, vendar dejal, da ima kongres na voljo druge oblike kaznovanja Clintona. Nov izbruh jeze republikancev, tokrat pa tudi številnih demokratov, si je Clinton zaslužil zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa, ki je pred 17 leti pobegnil v Švico, da bi se izognil pregonu zaradi davčne utaje in trgovanja z režimi, ki so bili pod embargom.

Pahor v Velenju o koaliciji

10. 02. 2001 00.00

Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor je na Forumu svetnikov stranke v Velenju spregovoril o stališčih stranke do aktualnih dogajanj v Sloveniji. Poudaril je, da bo ZSLD letos posebno pozornost namenila konceptu regionalnega razvoja Slovenije. Prvi mož ZLSD je delo koalicije ocenil kot dobro. Vse, pravi Pahor, ni idealno, vendar smo nekatere stvari naredili boljše, kot smo pričakovali. "Čeprav od ustanovitve nove slovenske vlade še ni minilo sto dni, sta za nami dve pomembni odločitvi. Oblikovali smo predlog letošnjega proračuna, ki bo slovenski vladi omogočil, da vodi aktivno razvojno politiko, ter predlog novega poslovnika, ki bo parlamentu odprl možnost še bolj kakovostnega in demokratičnega dela," je menil.

Clinton razburja javnost

03. 02. 2001 00.00

Nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton in njegova žena Hillary Clinton sta včeraj objavila, da bosta plačala 85.000 dolarjev za sporna darila, ki sta jih prejela leta 2000, medtem ko naj bi preostala darila že predala Nacionalnim arhivom. Kongres pa bo prihodnji teden začel zaslišanja v zvezi s sporno pomilostitvijo milijarderja Marca Richa, kritik pa sta deležna tudi zaradi množice daril, ki sta jih po odhodu iz Bele hiše odnesla v svoji novi domovanji v Chappaqui in Washingtonu. Bill Clinton je poleg tega izzval ogorčenje javnosti, ker si je izbral ogromen prostor za pisarno v najdražjem predelu New Yorka, kar bi morali plačati davkoplačevalci. Poznavalci menijo, da je vzrok za precejšnjo priljubljenost novega predsednika Georga Busha tudi grenak priokus zadnjih dni Clintonove vladavine.

Kongres o prostovoljstvu

02. 02. 2001 00.00

Slovenska filantropija - Združenje za promocijo prostovoljstva (SF) prireja tretji slovenski kongres prostovoljstva z naslovom Vloga prostovoljcev in nevladnih organizacij pri zmanjševanju posledic revščine, ki se je zjutraj začel v prostorih Fakultete za družbene vede v Ljubljani, zaključil pa se bo jutri. Letos ima dogodek, ki poteka pod pokroviteljstvom predsednika države Milana Kučana, še posebno težo, saj je OZN leto 2001 razglasila za Mednarodno leto prostovoljstva. Slavnostni govornik, predsednik Kučan, se je na začetku kongresa prostovoljcem v imenu države zahvalil za opravljeno delo, za zavzetost in za človeško toplino, ki so jo razdajali drugim. V govoru se je med drugim dotaknil tudi problema socialne izključenosti, pri čemer je opozoril, da postaja begunstvo v zadnjem desetletju vse bolj pomemben vidik te izključenosti.

Odstop Bulatovića

31. 01. 2001 00.00

Predsednik Socialistične ljudske stranke (SNP) in nekdanji premier ZRJ Momir Bulatović je odstopil z vodilnega položaja največje črnogorske opozicijske stranke, je poročal Radio Indeks, ki se sklicuje na vire SNP. Črnogorski in beograjski mediji so te dni namigovali, da bo Bulatović odstopil oziroma da bo zamenjan, vendar je po statutu za take kadrovske zamenjave pristojen le kongres stranke.

Momir Bulatović ponudil odstop

30. 01. 2001 00.00

Včeraj je zasedal odbor stranke SNP, na katerem so spregovorili o pripravah na volitve v Črni gori, začeli pa so tudi z razpravo o spremembi strankinega statuta in o morebitnem izrednem kongresu stranke, na katerem bi odločali o zamenjavi predsednika stranke Momirja Bulatovića. Momir Bulatović na zasedanju sicer ni bil prisoten, prebrali pa so njegovo pismo, v katerem sporoča, da bo odstopil, če stranka to zahteva. Lahko pa prenese pooblastila na koga drugega, ki bi stranko vodil do povolilnega časa, ko bo več časa za kongres, je zapisal v pismu. Dodal je še, da je sicer sodeloval z nekdanjim predsednikom ZRJ, vendar se zato ne počuti krivega. Ne želi sprejeti nikakršnega ambasadorskega mesta, ne v Havani, niti v Moskvi. Bulatović je za konec še napisal, da je o zasedanju zvedel iz časopisov, čeprav Zoran Žižić včeraj izjavil, da mu je poslal poziv.

Rupel s predstavniki slovenske Istre

24. 01. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Ljubljani sestal s predstavniki civilne družbe iz slovenske Istre. Predstavniki različnih organizacij, mnenjskih skupin, društev in gibanj, ki delujejo pod skupnim imenom Skupaj za Slovensko Istro, so ministru predstavili svoje poglede na reševanje odnosov med Slovenijo in Hrvaško, pa tudi Italijo.

Estrada pozval k nadaljevanju procesa

19. 01. 2001 00.00

Filipinski predsednik Joseph Estrada je danes na filipinski televiziji pozval odvetnike, naj nadaljujejo s procesom o njegovi odstavitvi zaradi korupcijskih obtožb. Dejal je, da je preiskovalcem pripravljen razkriti vsebino njegovih bančnih računov, kar je doslej odločno zavračal, zato so se protesti proti njemu le še bolj razvneli. Filipinski kongres je obenem pozval, naj razpiše izredne predsedniške volitve, na katerih pa sam ne bo nastopil. Kot je poudaril, se zaveda, da je "država razcepljena", vendar pa je treba krizo razrešiti v skladu z ustavo in ne na ulicah ali pa z vojsko, kjer bi protestniki radi na čelo države postavili podpredsednico Glorio Macapagal-Arroyo.

Senatna zaslišanja prestalo pet kandidatov

18. 01. 2001 00.00

Ameriški senatorji so imeli v sredo polne roke dela z zasliševanjem ministrskih kandidatov nove administracije Georga Busha mlajšega. Poleg Johna Ashcrofta, ki je moral že drugič pred pravosodni odbor, so zaslišanje opravili Colin Powell v odboru za mednarodne odnose, kandidat za stanovanjskega ministra Mel Martinez, kandidat za finančnega ministra Paul O'Neill ter kandidatka za vodjo Agencije za zaščito okolja (EPA) Christie Todd Whitman. Razen pri Ashcroftu so zaslišanja potekala brez posebnih težav.

Clinton za rasne reforme

15. 01. 2001 00.00

Nekaj dni pred koncem službe, je predsednik Bill Clinton predložil kongresu 26-stranski predlog popravka zakona o ameriških rasnih razmerjih, začenši z s kriminalnimi pravosodnimi organi in zagotovitvijo volilne pravice. Na sobotni predvečer dneva posvečenega Martinu Lutherju Kingu, je Clinton v New York Timesu objavil komentar, v katerem je poudaril, "da bo kongresu predložil konkretne predloge in rešitve". Dokument obsega sedem širokih področij: ekonomski in socialni napredek, izobraževanje, zagotavljanje državljanskih pravic, reformo kriminalnega pravosodja, eliminiranje razlik v zdravstvenem varstvu, reformo volilnega sistema in državljansko odgovornost.

Clinton oddal zadnje poročilo

13. 01. 2001 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton je kongresu podal svoje zadnje gospodarsko poročilo in ob tem opozoril, da bodo velike davčne olajšave, ki jih načrtuje njegov naslednik George Bush, skupaj z večjo porabo, ogrozile nadaljevanje najdaljšega obdobja gospodarske rasti v ameriški zgodovini. Clinton se je pohvalil, da so ZDA pod njegovim vodstvom dosegle neprimerljiv gospodarski napredek. Omenil je 22 milijonov novih delovnih mest in najnižjo stopnjo brezposelnosti v zadnjih nekaj desetletjih, ki se v zadnjih mesecih giblje okrog 4 odstotkov.

Novi upravitelj dunajskega sejmišča

11. 01. 2001 00.00

Največji organizator sejmov na svetu, britansko podjetje Reed, je prevzelo upravljanje osrednjega sejmišča na Dunaju. S tem so povezane velike investicije v modernizacijo sejemskih dvoran in sicer v skupni vrednosti približno 300 milijonov mark.

Kongres potrdil Busha

07. 01. 2001 00.00

Podpredsednik Al Gore, demokratski kandidat za predsednika ZDA, je po uradni dolžnosti Georga W. Busha včeraj proglasil za zmagovalca predsedniških volitev. Ameriški kongres je na posebnem zasedanju tako tudi uradno potrdil republikanca Georgea W. Busha za zmagovalca ameriških predsedniških volitev avgusta lani. Dva meseca po volitvah sta oba domova kongresa po pričakovanjih potrdila glasovanje elektorskega kolidža, na katerem so delegati političnih strank v prestolnicah posameznih zveznih držav in okrožju Kolumbija 18. decembra Bushu (in podpredsedniškemu kandidatu Dicku Cheneyu) namenili zanesljivo večino 271 elektorskih glasov, Goreu (in Liebermanu) pa 266.

Redni kongres SDS predvidoma v maju

06. 01. 2001 00.00

Svet Socialdemokratske stranke Slovenije je na včerajšnji za javnost zaprti seji analiziral izide jesenskih parlamentarnih volitev ter sprejel dokument, ki vsebuje sklepe v zvezi z aktualnimi razmerami, v katerih se je znašla stranka. Po mnenju sveta SDS je program, ki ga je stranka sprejela na zadnjem kongresu leta 1999 v Portorožu, ustrezen, vendar pa po kongresu niso uspeli uveljaviti večinskega volilnega sistema - slednjega so opredelili kot ključni instrument za uresničevanje programa. Na podlagi te ugotovitve je svet naložil vsem strankinim organom, naj pričnejo s pripravami na sedmi redni kongres stranke, ki naj bi bil po četrtkovi odločitvi izvršilnega odbora SDS maja letos. Kot je po nocojšnji seji dejal predsednik SDS Janez Janša, bodo na kongresu poleg volitev vodstva med drugim sprejemali nekatere dopolnitve programa ter statuta stranke.

Končalo se je sveto leto 2000

06. 01. 2001 00.00

Sveto leto 2000, ki se je začelo 24. decembra lani s slovesnim odpiranjem svetih vrat bazilike sv. Petra v Vatikanu, se je uradno končalo danes, ko je papež Janez Pavel II. ta vrata spet zaprl. Včeraj so trije kardinali zaprli sveta vrata drugih treh glavnih rimskih cerkva: sv. Pavla pred obzidjem, sv. Janeza v Lateranu in Marije Snežne.

Salvador ima novo uradno valuto

01. 01. 2001 00.00

Z današnjim dnem bo ameriški dolar postal uradna valuta v Salvadorju. Po zagotovilu državne centralne banke, naj bi bil državni bančni sistem pripravljen na spremembo.

Elektorji dali večino Bushu

19. 12. 2000 00.00

Elektorski kolidž je sporočil, da je republikanski predsedniški kandidat George Bush mlajši dobil zanesljivo večino 271 glasov in s tem postal neuradni 43. predsednik ZDA. Uradno bo Bush postal novoizvoljeni predsednik 5. januarja 2001, ko bo zvezni kongres pod vodstvom Ala Gora kot predsednika senata preštel elektorske glasove. Novoizvoljeni predsednik bo postal predsednik ZDA po svečani prisegi 20. januarja 2001 pred predsednikom vrhovnega sodišča ZDA Williamom Rehnquistom.

Ameriški kongres potrdil proračun

16. 12. 2000 00.00

S precejšnjo zamudo je Ameriški kongres končno potrdil predlog 1,8 bilijona dolarjev vrednega proračuna za fiskalno leto 2001, ki se je začelo s prvim oktobrom letos. Bela hiša in republikanska večina v obeh domovih 106. kongresa sta šele sinoči dosegla sporazum o zadnjem od skupaj trinajstih proračunskih zakonov, ki zadeva 351 milijard dolarjev, namenjenih ministrstvu za delo, izobraževanje in zdravstvo ter z njimi povezane vladne programe. Administracija predsednika Billa Clintona si je želela še okrog 3,6 milijard več, vendar je na koncu privolila v 13 milijard dolarjev večjo porabo kot v fiskalnem letu 2000. Kar dve tretjini proračunskih sredstev bodo namenili utrjevanju pokojninskega sistema in odplačevanju obresti za nacionalni dolg, poraba pa znaša 634,5 milijarde dolarjev.

Telefonski pogovor Clintona in Baraka

12. 12. 2000 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton in izraelski premier Ehud Barak sta imela sinoči telefonski pogovor, v katerem je Barak sogovorniku pojasnil razloge za svoj odstop, je danes v Dublinu, kjer je Clinton na obisku, povedal tiskovni predstavnik Bele hiše. Vodja mednarodne komisije, ki proučuje vzroke za zadnji val palestinsko-izraelskega nasilja, George Mitchell pa se je danes v Kairu srečal z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom.

Fujimori lahko ostane na Japonskem

12. 12. 2000 00.00

Nekdanji perujski predsednik Alberto Fujimori, ki se je pred obtožbami v domovini zatekel na Japonsko, ima tudi japonsko državljanstvo, kar mu omogoča, da v tej državi ostane tako dolgo, kot želi, je danes sporočila japonska vlada. Po besedah zunanjega ministra Joheja Kona ni nobenih pravnih zadržkov, da Fujimori ne bi ostal na Japonskem. Japonska vlada je skoraj mesec dni preučevala primer Fujimorija, ki je v državo pripotoval 17. novembra. Perujski kongres ga je odstavil 21. novembra.

Pred nastopi na vrhovnem sodišču ZDA

11. 12. 2000 00.00

Predstavniki ameriških predsedniških kandidatov Georga Busha ml. in Ala Gora so dan pred ustno predstavitvijo argumentov na vrhovnem sodišču ZDA glede zakonitosti ročnega preštevanja glasov na Floridi na različnih televizijskih postajah ubrali pomirljive tone. Gorov odvetnik David Boies je za televizijo NBC zatrdil, da bo podpredsednik zagotovo priznal poraz, če mu vrhovno sodišče ZDA ne bo naklonjeno, in da bo Busha podprl kot svojega predsednika. Podobne besede je za isto televizijo izrekel tudi Bushev pravni zastopnik na Floridi James Baker, ki je prav tako zatrdil, da bo volja vrhovnega sodišča ZDA spoštovana.

Vrhovno sodišče Floride v prid Goru

09. 12. 2000 00.00

Vrhovno sodišče Floride je poskrbelo za skoraj popoln preobrat v tekmi za zmagovalca ameriških predsedniških volitev med republikancem Georgem Bushem mlajšim in demokratom Alom Gorom. S tesno odločitvijo 4:3 je razveljavilo odločitev okrožnega sodnika v Tallahaseeju Sandersa Saulsa, ki je zavrnil možnost razpisa ponovnega štetja spornih glasovnic iz okrožij Miami Dade in Palm Beach, kot so to zahtevali Gorovi odvetniki. Vrhovno sodišče Floride ni le ukazalo takojšnjega štetja 9.000 spornih glasovnic iz okrožja Miami Dade, ampak Goru tudi prištelo 215 glasov po ročnem štetju v Palm Beachu in 157 iz okrožja Miami Dade. Busheva potrjena prednost 537 glasov je tako skopnela na le 165 glasov.

Na volitvah v Gani vodi opozicija

08. 12. 2000 00.00

Prvi izidi včerajšnjih parlamentarnih in predsedniških volitev v Gani potrjujejo napovedi, da bo spopad med vladajočo stranko Nacionalni demokratični kongres (NDC) dosedanjega predsednika Jerryja Rawlingsa in opozicijsko Novo domovinsko stranko (NPP) zelo tesen. Po okoli 10 odstotkih preštetih glasov je v rahlem vodstvu opozicija s predsedniškim kandidatom Johnom Kufurjem, medtem ko naj bi dva ministra že izgubila svoj sedež v parlamentu. Sicer so volitve potekale mirno.