KONGRES

Kongres na Floridi bo sam izbral elektorje
07. 12. 2000 00.00
Zvezno prizivno sodišče v Atlanti je zavrglo pritožbo odvetnikov republikanskega predsedniškega kandidata Georga Busha mlajšega, da ročno štetje glasovnic na Floridi spozna za neustavno. Busheva tožba v Atlanti je le ena izmed kopice povolilnih sodnih dvobojev med njim in demokratskim kandidatom Alom Gorom, njena zavrnitev pa ni z ničemer vplivala na pospešitev razpleta. Poleg Bushevih odvetnikov so pri tožbi sodelovali tudi trije zaskrbljeni republikanski volilci, ki so se počutili oškodovane, ker so nekatere glasovnice ročno preštevali, njihovih pa ne.

Predsednik DZ sprejel delegacijo SE
06. 12. 2000 00.00
Predsednik državnega zbora Borut Pahor je danes sprejel delegacijo Kongresa lokalnih in regionalnih oblasti pri Svetu Evrope, ki je na tridnevnem obisku v Sloveniji. Gostje so predstavili namen obiska, ki je priprava poročila za Kongres lokalnih in regionalnih oblasti Evrope o uresničevanju lokalne in regionalne demokracije v Sloveniji.

Delegacija CLRAE v Sloveniji
06. 12. 2000 00.00
Delegacija Kongresa lokalnih in regionalnih oblasti Evrope pri Svetu Evrope (CLRAE) bo od danes do sobote, 9. decembra, na obisku v Sloveniji. Namen obiska je priprava poročila za kongres lokalnih in regionalnih oblasti Evrope o uresničevanju lokalne in regionalne demokracije v Sloveniji. Pogovor med člani delegacije in odborom Državnega zbora za notranjo politiko bo danes v DZ, so sporočili iz državnega zbora.

SE o demokraciji v Sloveniji
05. 12. 2000 00.00
Delegacija Kongresa lokalnih in regionalnih oblasti Evrope pri Svetu Evrope (CLRAE) bo od jutri do sobote, 9. decembra, na obisku v Sloveniji. Namen obiska je priprava poročila za kongres lokalnih in regionalnih oblasti Evrope o uresničevanju lokalne in regionalne demokracije v Sloveniji. Pogovor med člani delegacije in odborom Državnega zbora za notranjo politiko bo jutri v DZ, so sporočili iz državnega zbora.

Kongres SLS+SKD marca prihodnje leto
04. 12. 2000 00.00
Svet SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, ki se je popoldne sešel za zaprtimi vrati, je med drugim odločal tudi o sklicu prvega kongresa stranke po združitvi. Kot je povedal predsednik SLS+SKD Franc Zagožen Kongres, na katerem naj bi izvolili novo vodstvo, bo 3. marca prihodnje leto.

Uporniki pripravljeni na pogajanja
03. 12. 2000 00.00
Zapatistični uporniki iz jugovzhodne mehiške pokrajine Chiapas so pripravljeni na mirovna pogajanja z vlado novega mehiškega predsednika Vincenta Foxa, vendar pod določenimi pogoji, je izjavil predstavnik Zapatistične nacionalne osvobodilne vojske, podpoveljnik Marcos.

Bush o notranjepolitičnih vprašanjih
03. 12. 2000 00.00
Predsedniški kandidat ameriške Republikanske stranke George Bush mlajši se je po petkovem srečanju z upokojenim generalom Colinom Powellom, s katerim sta govorila o vprašanjih zunanje politike, včeraj srečal še z republikanskima vodjema v zveznem kongresu, s katerima je govoril o notranjepolitičnih vprašanjih. Bush je na svojem teksaškem ranču v Crawfordu sprejel vodjo predstavniškega doma Dennisa Hasterta in vodjo senatne večine Trenta Lotta ter tako nadaljeval ustvarjanje vtisa, da se ga povolilni zapleti na Floridi ne tičejo.

Na potezi je vrhovno sodišče ZDA
01. 12. 2000 00.00
Devetčlansko vrhovno sodišče ZDA bo morda že danes v Washingtonu odločilo, ali je državno vrhovno sodišče Floride ravnalo v nasprotju z zvezno ustavo, ko je ugodilo prošnji odvetnikov demokratskega predsedniškega kandidata Ala Gora in podaljšalo rok za potrditev izidov volitev na Floridi.

SSK proti ukinitvi komisije DZ
30. 11. 2000 00.00
Svetovni slovenski kongres (SSK) je v pismu predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju izrazil presenečenje v zvezi z nameravano ukinitvijo komisije DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu. "Prepričani smo, da bi s predlogom o ukinitvi tako pomembne komisije predsednik DZ povzročil politično vprašljivo dejanje, ki bi odmevalo od Ljubljane do Bruslja in Washingtona," so zapisali pri SSK.

Gore vztraja v boju za predsednika
30. 11. 2000 00.00
Potem ko so odvetniki demokratskega predsedniškega kandidata Ala Gora uvideli, da se bo njihova pritožba na potrjene rezultate predsedniških volitev na Floridi, pred okrožnim sodiščem v Tallahasseeju preveč zavlekla, je Gore odobril pritožbo na vrhovno sodišče Floride, katerega prosi, da mu znova pomaga v boju za zmago. Okrožni sodnik Sanders Sauls je v sredo zavrnil zahtevo demokratov po takojšnjem preštevanju spornih glasovnic iz okrožij Palm Beach in Miami Dade, zato bodo Gorovi odvetniki vrhovno sodišče Floride v četrtek pozvali, da prevzame nase preštevanje spornih glasovnic, ali pa Saulsu ukaže, da naj to čimprej stori okrožno sodišče.

Bush potrjen za zmagovalca
27. 11. 2000 00.00
Državna sekretarka Floride Katherine Harris je dve uri in pol po izteku roka za oddajo rezultatov ročnega preštevanja glasov za zmagovalca predsedniških volitev na Floridi po pričakovanju potrdila republikanskega kandidata guvernerja Teksasa Georga Busha mlajšega. Harrisova je sprejela le rezultate ročnega preštevanja glasov iz volilnega okrožja Broward in nekaterih manjših, pri čemer je Bush po uradnih podatkih na Floridi dobil skupaj 2,912.790 glasov, kandidat demokratske stranke Al Gore pa 2,912.253 glasov. Uradna razlika znaša 537 glasov za Busha. Takoj po potrditvi rezultatov se je v Washingtonu pojavil pred kamerami podpredsedniški kandidat demokratov Joseph Lieberman in napovedal nadaljevanje boja za Florido. V Palm Beachu so sicer le pol ure pred uradno razglasitvijo rezultatov - v ponedeljek ob pol dveh zjutraj po srednjeevropskem času - dokončali preštevanje nekaj tisoč spornih glasovnic iz strojnega štetja, vendar jih je Harrisova zavrnila, ker niso bili oddani do 23. ure po srednjeevropskem času v nedeljo.

Milošević znova predsednik SPS
26. 11. 2000 00.00
Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je bil danes na petem izrednem kongresu Socialistične stranke Srbije (SPS) znova potrjen za predsednika stranke, so poročali beograjski mediji. Uradni rezultati glasovanja sicer še niso objavljeni, novinarji v beograjskem centru Sava, kjer kongres poteka, pa so sporočili, da je Milošević dobil približno 85 odstotkov glasov od kakih 2300 delegatov.

Izredni kongres SPS
25. 11. 2000 00.00
V beograjskem centru Sava se je dopoldne začel peti izredni kongres Socialistične stranke Srbije (SPS). Na kongresu naj bi izvolili novega voditelja stranke. Edini kandidat za ta položaj je nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević, ki jo je pred desetimi leti tudi ustanovil, ko je združil nekdanjo Komunistično partijo Srbije in Socialistično zvezo Srbije. Milošević bo obenem nosilec liste SPS na decembrskih parlamentarnih volitvah v Srbiji. Generalni sekretar SPS Zoran Andjelković pa je za beograjski radio B-92 izjavil, da bi delegati na kongresu vendarle lahko nominirali protikandidata Miloševiću. Kot možnega protikandidata se omenja Branislav Ivković, ki bi po lastnih besedah ponujeno kandidaturo sprejel. Milošević se je na kongresu pojavil v spremstvu številnih telesnih stražarjev. Državna tiskovna agencija Tanjug je včeraj poročala, da bo izredni kongres SPS potekal za zaprtimi vrati in brez navzočnosti novinarjev. Kongres, ki naj bi se ga udeležilo približno 2500 delegatov, bodo lahko spremljali samo novinarji strankarskega glasila 24 časa in RTV S, zasebnega elektronskega medija.

Sodna preiskava proti Fujimoriju
24. 11. 2000 00.00
Perujski posebni tožilec Jose Ugaz je v Limi napovedal uvedbo sodne preiskave proti nekdanjemu perujskemu predsedniku Albertu Fujimoriju zaradi domnevnega protipravnega bogatenja. Ugaz je pri državnem tožilcu vložil zahtevo za uvedbo preiskave, potem ko prejel nepotrjene informacije, da je nekdanji predsednik s pomočjo odvetnikov poskušal prenesti sredstva s singapurskih računov na Japonsko, kjer se trenutno nahaja.

Sodnih prepirov še ni konec
23. 11. 2000 00.00
Potem ko so se privrženci demokratskega predsedniškega kandidata Ala Gora v torek veselili odločitve vrhovnega sodišča Floride o veljavnosti ročnega preštevanja glasov, se je položaj v sredo spremenil na veselje tabora republikanskega predsedniškega kandidata Georga Busha mlajšega. Volilni odbor v okrožju Miami-Dade se je po manjših neredih odločil, da ne bo nadaljeval ročnega preštevanja glasovnic in prizivno sodišče v Miamiju je njihovi odločitvi pritrdilo tudi po pritožbi Gorovih odvetnikov. Slednji so zdaj napovedali novo pritožbo na vrhovno sodišče Floride, saj so računali, da bo njihov kandidat po ročnem preštevanju glasovnic v največjem volilnem okrožju Floride krepko zmanjšal zaostanek za Bushem ali ga celo prehitel.

Paniagua začasni perujski predsednik
21. 11. 2000 00.00
Perujski kongres se je po odstopu predsednika Alberta Fujimorija odločil, da bo na njegovo mesto za osem mesecev imenoval predsednika parlamenta Valentina Paniaguo. Pred tem so sprejeli odstop dosedanjega prvega podpredsednika Francisca Tudele, ki je sicer izrazil pripravljenost prevzeti predsedniške dolžnosti, če bi kongres to odobril, vendar ga je perujska opozicija zavrnila, ker naj bi bil preveč blizu Fujimoriju. Po odstopu Fujimorija je ponudil odstop tudi perujski drugi podpredsednik Ricardo Marquez, ki s tem ni bil več na razpolago za vršilca dolžnosti predsednika.

Fujimori je odstopil
21. 11. 2000 00.00
Perujski drugi podpredsednik Ricardo Marquez je po odstopu predsednika države Alberta Fujimorija tudi sam ponudil odstop. S tem ni več na razpolago za vršilca dolžnosti predsednika. To dolžnost bi sicer lahko opravljal do aprila, ko naj bi bile volitve. Marquez je na novinarski konferenci pojasnil, da zaradi pritiskov različnih strani ne more zagotoviti stabilnosti države. Prvi podpredsednik države Francisco Tudela je izrazil pripravljenost prevzeti predsedniške dolžnosti, če bo kongres to odobril. Perujska opozicija je že sporočila, da Tudela ni sprejemljiv kandidat, ker naj bi bil preveč blizu Fujimoriju.

Bush premagal Gora
19. 11. 2000 00.00
Predsedniška kampanja guvernerja Teksasa Georga Busha mlajšega je včeraj po končanem štetju glasovnic iz tujine na Floridi sprožila ostro medijsko kampanjo proti ročnemu

Fujimori bo odstopil
19. 11. 2000 00.00
Perujski predsednik Alberto Fujimori bo jutri ali pa najkasneje v torek odstopil s položaja, je danes napovedal perujski premier Federico Salas. "Predsednik ne želi ovirati demokratičnih procesov v Peruju," je poudaril Salas. Fujimori je sicer trenutno na Japonskem, v Peru pa naj bi se predvidoma vrnil šele v sredo. Že sinoči pa naj bi svoja pooblastila predal drugemu podpredsedniku Ricardu Marquezu.

Kongres ginekologov in porodničarjev
19. 11. 2000 00.00
V Portorožu se bo pozno popoldne začel drugi kongres ginekologov in porodničarjev Slovenije z mednarodno udeležbo. Štiridnevno strokovno srečanje bo s predavanjem Slovenska ginekologija na poti v novo tisočletje začel predsednik Združenja ginekologov in porodničarjev Slovenije Božo Kralj.

V ZRJ kmalu urad haaškega sodišča
18. 11. 2000 00.00
Po mnenju Clintonove administracije je ZR Jugoslavija storila prvi veliki korak, ki bo omogočil, da bodo lahko sodili nekdanjemu predsedniku Slobodanu Miloševiću. Nova vlada ZRJ naj bi za prihodnji teden odobrila obisk preiskovalcev za vojne zločine ZN. V začetku minulega tedna je predsednik ZRJ Vojislav Koštunica pozdravil napovedano odprtje beograjske pisarne Mednarodnega haaškega sodišča. Jugoslovanski vladni uradniki so že potrdili, da bodo preiskovalcem izdali vize. Preden je Koštunica zmagal na septembrskih volitvah, je namreč zavračal možnost, da bi izročili Miloševića, ki so ga lani obtožili za zločine na Kosovu. ZDA sedaj verjamejo, da novi predsednik pripravlja teren za prav to dejanje. Najnovejše javno mnenje v ZRJ kaže na podporo Koštunici in tudi za izročitev Milosevića.

Slovenski pnevmološki in alergološki kongres
18. 11. 2000 00.00
V kongresnem centru Bernardin v Portorožu se izteka drugi slovenski pnevmološki in alergološki kongres, v okviru katerega so domači in tuji strokovnjaki precej pozornosti namenili astmi, t.i. boleznim malih dihalnih poti ter sistemskim alergijskim reakcijam. Udeleženci kongresa so praktične izkušnje pridobivali in izmenjavali v okviru različnih delavnic.

Clinton v Vietnamu
16. 11. 2000 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je kot prvi ameriški predsednik 25 let po koncu vietnamske vojne prispel na zgodovinski tridnevni uradni obisk v Vietnam. Obisk ima predvsem naravo zgodovinske misije sprave z Vietnamom, ki naj bi 25 let po ponižujočem umiku ameriških sil iz tedanjega Saigona omogočila, da bosta državi obrnili temno stran zgodovine. V Hanoi je prispela tudi ameriška prva dama Hillary Clinton, ki jo je sprejel namestnik vietnamskega zunanjega ministra Nguyen Dinh Bin.

Volilna zmeda v ZDA se nadaljuje
12. 11. 2000 00.00
Zmeda po torkovih predsedniških volitvah v Združenih državah se nadaljuje že peti dan. Po zadnjih podatkih predsedniških volitev v ZDA je Bush zmagal v 29 zveznih državah in zbral 246 elektorskih glasov, Gore pa v 19 državah in Okrožju Kolumbija ter zbral skupaj 262 elektorskih glasov. Goru so v petek zvečer prišteli sedem elektorskih glasov iz Oregona, kjer naj bi zmagal s prednostjo približno 6.000 glasov. Po pisanju New York Timesa lahko Gore, če iz kakršnihkoli zakonitih razlogov elektorski glasovi Floride ne bodo všteti, zmaga s prednostjo, ki jo ima. Ustava namreč določa, da je novi predsednik tisti kandidat, ki dobi večino na elektorskem kolidžu, ne določa pa izrecno, da morajo glasove nujno oddati elektorji iz vsake države.

Zahteve po spremembah volilnega sistema
11. 11. 2000 00.00
Tudi četrti dan po volitvah v Združenih državah Amerike še ni jasno kdo bo novi predsednik ZDA. Poleg Floride pa se sedaj zapleta še v štirih zveznih državah, Wisconsinu, Iowi, Oregonu in v Novi Mehiki.

ITF razširja dejavnosti
11. 11. 2000 00.00
ZDA so zaradi uspešnosti Mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF), ki ga upravlja Slovenija, razširile dejavnosti razminiranja na celoten Balkan. Direktor ameriškega urada programov za razminiranje Donald Patierno je na seji svetovalnega odbora ITF poudaril, da je ITF vrnil zaupanje donatorjev v učinkovitost programov razminiranja na Balkanu.

Bodo odpoklicali filipinskega predsednika?
06. 11. 2000 00.00
V filipinskem kongresu naj bi se danes začel proces za odpoklic predsednika države

Osem tisoč volilcev je za DS premalo
03. 11. 2000 00.00
Ker je Demokratski stranki Slovenije (DS) uspelo zbrati le 8000 glasov volivcev, kar je manj od enega odstotka glasov, ki jih za financiranje zunajparlamentarnih strank iz proračuna določa zakon o političnih strankah, bodo 9. decembra letos organizirali izredni kongres, na katerem bodo preučili tako programska, kot tudi kadrovska izhodišča stranke, posebno pozornost pa bodo posvetili tudi prenovi organizacijske strukture stranke ter okrepitvi aktivnosti na lokalni ravni, je na novinarski konferenci povedal predsednik DS Mirko Macher. Vodstvo stranke na izrednem kongresu svojega odstopa ne bo ponudilo, dokler se zanj ne ponudi ustrezna alternativa.

EZKT o položaju teologije
29. 10. 2000 00.00
V Ljubljani se je končal tridnevni posvet Evropskega združenja katoliških teologov. Predstavniki enajstih držav so razpravljali o položaju teologije v posameznih državah in o tem, kako pomembno vlogo zavzema teologija pri oblikovanju smisla človekovega osebnega in družbenega življenja, je na novinarski konferenci poudaril podpredsednik združenja Janez Juhant. Posvet je bil tudi priprava na kongres EZKT, ki bo potekal prihodnje leto v dveh mestih, in sicer Gradcu in Mariboru. Udeleženci posveta - iz Avstrije, Belgije, Nemčije, Velike Britanije, Španije, Irske, Hrvaške, Madžarske, Nizozemske, Švice in Slovenije - so poudarili, da teologijo vidijo kot partnerico družbi in hkrati Cerkvi. Pomembno za celoten evropski prostor kakor tudi za Slovenijo je, da se teologija in Cerkev ne zapirata, temveč da ostajata odprti za vprašanja širše družbe in skušata na nek način obvarovati človeka v sodobni družbi. Na srečanju so se seznanili tudi s funkcijo teologije v postkomunističnih tranzicijskih deželah, kjer je teologija ponovno priznana, obenem pa se jo prenaša in tolerira, čeprav se je pravzaprav ne želi.

Z resolucijo sklenjen kongres o cestah
27. 10. 2000 00.00
Na Bledu se je danes s sprejemom sklepne resolucije sklenil 5. slovenski kongres o cestah in prometu. O pomenu tridnevnega kongresa govorita tudi podatka, da se ga je udeležilo približno 700 ljudi in da so v t.i. sedmih tematskih sklopih razpravljali o 95 vnaprej pripravljenih referatih.