Mesa

BLOG: Prehrana za težave z žolčnikom

28. 02. 2021 12.00

V srednji ali pozni odrasli dobi mnogo ljudi trpi zaradi težav z žolčnikom, predvsem ženske, ki žolčne kamne razvijejo veliko pogosteje kot moški. Holocistokemija, operacija odstranitve žolčnih kamnov, je vsako leto ena najpogostejših operacij pri odraslih. Zanimivo pa je to, da tudi tisti s težavami z žolčnikom ne vedo, kaj natanko je naloga žolčnika in da lahko ustrezna prehrana prepreči določene težave.

Odločitev župana, da s šolskih jedilnikov odstrani meso, sprožila ostre odzive

24. 02. 2021 17.22

Burne razprave in spore, celo znotraj vladajoče politike, je v Franciji sprožila odločitev župana Lyona, da bodo v šolah v mestu začasno stregli le eno vrsto obroka, ki ne bo vsebovala mesa. Posebej ostro so se odzvali kmetje, ki so se pred mestno hišo v Lyonu pripeljali s traktorji in protestirali proti odločitvi.

Robert Anže Blažič

23. 02. 2021 05.30

23-letni natakar, ki obožuje kuhinjo. Pravi, da je zelo sproščen, a hkrati zelo zamerljiv. V kuhinji bo sodnike navdušil s smehom in dobro voljo, če pa bi moral izbirati, da bi lahko kuhal z enim od naših sodnikov, bi bil to Bine. Pravi tudi, da bo najboljši odnos razvil z Luko Jezerškom.

Dušan Šubic

23. 02. 2021 05.30

Zase pravi, da je hiter, dojemljiv in spreten. Če bi moral izbirati med kuho in peko, bi izbral peko, saj ljubezen do slaščic izvira še iz otroštva. Pohvali se tudi z različnimi tortami, pravi pa, da njegovo delo ocenjujejo tri občinstva: sestrina družina, sodelavci in bližnji prijatelji.

Natalija Palačković

23. 02. 2021 05.30

Nežna Natalija, ki pravi, da bi najraje kuhala za Rebeko Dremelj, se je v mladosti najprej borila z debelostjo, kasneje pa z anoreksijo. A kljub vsem preprekam je razvila veliko ljubezen do kuhinje in pravi, da že komaj čaka, da se vse skupaj začne.

Gabriel Feguš in Emanuel Feguš

22. 02. 2021 05.30

Gabriel in Emanuel, eden je mlajši in večji, drugi starejši in manjši. Gabriel pravi, da je glavni in ne Emanuel. Rada imata naravo, gozd in živali. Do računalnikov jima ni toliko kot do kuhinje in igre zunaj. "V Sloveniji hočeva dokazati, da hočeva zmagati," sta zapela Fegušova dečka. In kuhanje? To moraš delati z ljubeznijo, pravita bratca.

Janez Zibelnik in Žan Kern

22. 02. 2021 05.30

Najboljša prijatelja se poznata od rojstva – tako kot že njuna očeta. Jan pravi, da bo šef, ko bo velik, Žan pa bo kmet. Eden bo kuhal, drugi pa po skrbel za kmetijo. In trema? Treme ni; takoj ko sta izvedela, da bosta sodelovala v šovu, sta bila prepričana, da bosta zmagala.

Živa Esih in Inja Slatinšek

22. 02. 2021 05.30

11-letni Inja in Živa sta izjemno veseli, da bosta lahko sodelovali v šovu Mali šef Slovenije. Pravita, da sta že od petega leta skupaj in da nista le sošolki in sosedi, ampak tudi najboljši prijateljici. Inja ima raje knjige, Živa pa šport. Pravita, da jima nikoli ne zmanjka idej za ustvarjanje, kuhanje in lumparije. Navihani prijateljici kuhata že od prvega razreda. Navdušili so ju kar starši. »Vsaka kuhinja potrebuje malo zmešnjave,« sta prepričani 11-letnici.

Medvedjev razbil Cicipasa za veliki finale z Đokovićem

19. 02. 2021 12.18

Ruski teniški igralec Danil Medvedjev je drugi finalist odprtega prvenstva Avstralije v Melbournu. V polfinalu je povsem razorožil Grka Stefanosa Cicipasa in ga po dveh urah in devetih minutah premagal s 6:4, 6:2, 7:5. V finalu bo trenutno najbolj vroč tenisač na svetu izzval osemkratnega zmagovalca v Melbournu, Srba Novaka Đokovića.

Poročilo ZN: mirovni načrt za obnovo po vojni proti naravi

19. 02. 2021 08.12

Človeštvo vodi "nesmiselno in samomorilno" vojno proti naravi, ki povzroča naše trpljenje in ogromne izgube, hkrati pa pospešuje uničevanje življenja na Zemlji, je ob predstavitvi poročila, ki opozarja, da zmanjkuje časa za rešitev planeta, hkrati pa ponuja konkretne rešitve, opozoril generalni sekretar Združenih narodov António Guterres.

Pobuda za pomoč v epidemiji prizadetim kmetom: kupec prihrani, kmet pridobi

23. 01. 2021 18.20

Radič, kis, jabolka, zelje, batata, ržena moka, sok aronije, celo pivo ... Shrambe slovenskih ekoloških kmetov so bogato založene, zaradi koronske krize pa so številni izgubili svoje prodajne kanale. Zaloge kakovostnih živil ostajajo in propadajo. Društvi Ekoci in Sorško polje za ohranitev malih kmetov zato opozarjata, da je čas, da v Sloveniji bolj zaživi lokalna samooskrba z modelom neposredne prodaje skupinsko naročenih kmetijskih pridelkov. Ravno ta trenutek je za to kot naročen: "Čas po koronski krizi je čas nove paradigme, obujanja zaupanja in sodelovanja, ki je pogoj, da se takšen model lahko prime in obdrži na daljši rok."

V dobrem desetletju izginilo za 20 Slovenij gozdov

13. 01. 2021 10.27

V dobrem desetletju je izginilo toliko tropskih in subtropskih gozdov, da bi z njimi lahko prekrili celotno površino Kalifornije, v novem poročilu ugotavlja WWF. Človeštvo s tem uničuje svojega največjega zaveznika v boju proti podnebnim spremembam. "Večji pomen moramo dati zdravju in naravi, namesto da poudarjamo gospodarsko rast in finančni dobiček za vsako ceno," ob tem poudarjajo in potrošnike pozivajo, naj se izogibajo izdelkom, kot so soja, palmovo olje in določene vrste mesa.

Tereza Kesovija obiskala od potresa prizadeto območje: Kje je tu pravica?

07. 01. 2021 13.23

Po tem, ko so območje Banovine na Hrvaškem prizadeli številni potresi, prvi in najmočnejši pred dobrim tednom dni, so se ljudje združili in skupno odločili, da je treba ljudem, ki so ostali brez vsega, pomagati. Med številnimi prostovoljci je bila tudi 82-letna pevka Tereza Kesovija.

Po 50 letih po prenovljeni progi Grosuplje–Kočevje zapeljal vlak s potniki

03. 01. 2021 15.33

Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec se je v družbi državnega sekretarja Aleša Miheliča, predstavnikov Direkcije RS za infrastrukturo in generalnega direktorja Slovenskih železnic Dušana Mesa peljal po prenovljeni železniški progi Grosuplje–Kočevje. Redni potniški promet se je na to progo vrnil po več kot 50 letih.

'Ljudem se meša, dogajajo se pretepi, hrano nam mečejo čez ograjo'

25. 12. 2020 16.01

Agonija voznikov tovornjakov v Veliki Britaniji se nadaljuje. Slovenski voznik sporoča, da na letališču Manston, kjer čakajo na testiranje za novi koronavirus za vstop na celino, čaka že od torka. Ostali so brez hrane, vode in sanitarij.

V Singapurju na krožniku prvič v laboratoriju ustvarjeno meso

19. 12. 2020 19.31

V Singapurju so v eni od restavracij svojim gostom premierno ponudili v laboratoriju ustvarjeno piščančje meso. Ustvarjalci upajo, da bi lahko na ta način zmanjšali vpliv na okolje, ki nastane v običajni mesnopredelovalni industriji.

Mourinho spet zbodel Kloppa: Flick bi očitno moral osvojiti še dva ali tri naslove

19. 12. 2020 11.35

Sloviti portugalski trener Jose Mourinho si je v Premier League očitno našel novo "tarčo", saj je po porazu njegovega Tottenhama na medsebojnem obračunu z Liverpoolom nemškega kolega Jürgna Kloppa v svojih izjavah okrcal zaradi obnašanja ob igrišču, zdaj pa se je posmehljivo odzval tudi na Nemčevo zmago na podelitvi Mednarodne nogometne zveze.

Kako lahko okrepimo svoj imunski sistem?

06. 12. 2020 19.11

Za dober imunski sistem je ključna zdrava in uravnotežena prehrana. S hrano namreč telo lahko dobi vsa potrebna hranila v ustreznih količinah. Izjema je vitamin D, ki ga je v zimskih mesecih smiselno nadomeščati s prehranskimi dopolnili. Kako še lahko poskrbimo za optimalno delovanje imunskega sistema?

Kaj se zgodi, ko jagenjčki obmolknejo

06. 12. 2020 07.03

Tudi v Sloveniji smo dobili prvo domačo žival, ki se je okužila z novim koronavirusom, gre za belega dihurja. Pred nekaj tedni se je na Danskem in Nizozemskem zaradi okužbe zgodil pravi pokol, pobili so na desettisoče živali, minkov,  znanih po tem, da iz njih delajo krznene plašče, nerce. Njihova grozovita evolucijska smola je, da imajo prelepo dlako. Še dneve in dneve za tem je morje naplavljajo njihova trupelca.

V domovih za starejše skupno okuženih 2325 stanovalcev

19. 11. 2020 09.34

V sredo je bilo ob opravljenih 6806 testiranjih potrjenih 2064 novih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je bil tako 30,33-odstoten, kar je več kot dan pred tem. Umrlo je 45 obolelih s covidom-19. Nekoliko se je zmanjšalo število covidnih pacientov v bolnišnicah, manj je tudi bolnikov na intenzivnih oddelkih. Število okuženih stanovalcev v domovih za starejše pa se je včeraj povečalo za 187 - skupno jih je tako okuženih 2325. Največji porast okužb so zabeležili v novogoriškem domu.

31. Liffe: Naredite, da bo svet spet Greta

16. 11. 2020 08.00

Švedski dokumentarec Nathana Grossmana z naslovom Greta nam predstavi razvpito najstniško aktivistko Greto Thunberg. Ta je postala znana po tem, da že nekaj let opozarja na preteče podnebne spremembe in odgovornost zanje. Film pa pokaže, da tudi njeno življenje ni ravno popolno.

Iannoneju povišali kazen na štiri leta

10. 11. 2020 14.19

Italijanski dirkač razreda motoGP Andrea Iannone se je na športno razsodišče v Lozani (Cas) pritožil na 18-mesečno kazen zaradi dopinškega prekrška . Športna arbitraža je 31-letnemu Italijanu v skladu z zahtevo Svetovne protidopinške agencije (Wada) povišala kazen na štiri leta prepovedi nastopanja.

Turška MMA borca med napadom pomagala ustreljenemu policistu

03. 11. 2020 11.35

Med terorističnim napadom na Dunaju so civilisti izkazali veliko solidarnosti in si med seboj pomagali. Posebno pozornost pa si zaslužita dva Avstrijca, sicer turškega porekla, ki sta v času grozljivega napada pomagala ustreljenemu policistu in starejši gospe. Mikail Ozen in Recep Gultekin sta bila tako razglašena za tiha junaka grozljivega napada.

Skupina slonov na Kitajskem zatavala iz naravnega rezervata

31. 10. 2020 15.36

Videoposnetek iz Kitajske kaže zanimive prizore skupine slonov, ki je iz naravnega rezervata zatavala v bližino ljudi. Oblasti so poskrbele za varnost slonov in ljudi.

Našli pogrešanega poldivjega mačka. 'Tam je sedel kot kralj'

27. 10. 2020 18.36

Veliki poldivji maček Picollo, ki je pred enim tednom zbežal od doma v Sostru, je znova pri svojih lastnikih. Našli so ga v Kašlju, nekaj kilometrov od doma, kjer se je zatekel na dvorišče hiše starejšega gospoda.

Nekaterim dobaviteljem so se prihodki zmanjšali tudi za 99 odstotkov

26. 10. 2020 19.18

Ko se zaprejo lokali in restavracije, se na prvi pogled zdi, da je to edino, kar ne obratuje. A ozadje je mnogo širše, saj zaprtje za seboj potegne še mnoga druga podjetja, ki jim hrano in pijačo dobavljajo. Nekaterim dobaviteljem so se z zaprtjem gostinskih lokalov prihodki zmanjšali tudi za 99 odstotkov. Bosta peti in šesti protikoronski paket lahko rešila podjetja pred stečaji? Nekateri gostinci pravijo, da treh mesecev ne bi zdržali.

Za pomoč pri iskanju poldivje mačke visoka nagrada

26. 10. 2020 18.04

Že skoraj teden dni je pogrešan velik tigrast maček pasme savannah. V trenutku nepazljivosti je zbežal od doma v Sostru pri Ljubljani. Tistemu, ki ga pomaga najti, obljublja lastnica visoko denarno nagrado. Privabiti se ga da s surovim mesom, a ko ga vidi, lahko postane popadljiv, saj gre za vrsto mačke, ki so jo razvili iz afriške divje mačke serval.

Jože nad zeta: Če mi bo še enkrat to travo prinesel, bo letel iz hiše

19. 10. 2020 09.47

V tokratni oddaji Ljubezen po domače na kavču smo spoznali izbranca Teje Rožen, Sebastjana Likarja. Jože Rožen pa je takoj na začetku dal vedeti, da morda ne bo več dolgo pri hiši.

Globoko razdeljena Bolivija voli predsednika in parlament

18. 10. 2020 16.45

Po skoraj letu dni od neuspelih predsedniških volitev, po katerih je nekdanji predsednik Morales odstopil in zapustil državo, v Boliviji izbirajo novega voditelja. Analitiki so prepričani, da bodo te volitve, na katerih volijo tudi predstavnike v parlamentu, izpit iz demokracije v tej južnoameriški državi.

Odpadna hrana: povprečno gospodinjstvo v koš na leto 'odvrže' 336 evrov

29. 09. 2020 06.00

Na globalni ravni zavržemo okoli 1,3 milijarde ton hrane, po drugi strani pa je vsak osmi prebivalec planeta lačen, vsak tretji pa trpi zaradi pomanjkanja hrane. V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva, vsak Slovenec je leta 2018 namreč v povprečju zavrgel kar 24 kilogramov še užitne hrane. Več hrane pomeni tudi več toplogrednih plinov in s tem veliko obremenitev okolja. Kaj lahko ukrenemo sami? Zbrali smo nekaj nasvetov. Na mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane, ki ga obeležujemo prvič, imate tako edinstveno priložnost, da spremenite svoje navade in prispevate k bolj trajnostni družbi.