Nature

Kaj se dogaja z vojno in smrtonosnim nasiljem in kako sta se spreminjala skozi zgodovino
05. 11. 2023 19.27
V primerjavi s prejšnjim desetletjem – in še bolj z začetkom 21. stoletja – je bilo lansko leto zelo krvavo, vsaj kar zadeva organizirano državno nasilje. Za to sta v veliki meri odgovorna dva smrtonosna konflikta: rusko-ukrajinska vojna in vojna v Tigraju. Vseh smrtnih žrtev je bilo leta 2022 skoraj 250.000, kar je več kot dvakrat toliko, kolikor znaša letno povprečje v prejšnjem desetletju, ki je že samo približno trikrat večje kot letno povprečje v prvem desetletju 21. stoletja. Pred nekaj tedni se je med Palestino (oziroma Hamasom) in Izraelom začel nov boleči konflikt, ki je že terjal veliko žrtev in jih najverjetneje še bo v prihodnosti.

Video teksaške raperke ni primeren za ofidiofobe
05. 11. 2023 11.00
Novice bi bile lahko tudi veliko bolj prismojene

DZ razrešil ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ireno Šinko
13. 10. 2023 15.20
Državni zbor je z 49 glasovi za in enemu proti razrešili ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ireno Šinko. Predlog razrešitve je po izgubi zaupanja v DZ poslal premier Robert Golob, ki ga je zmotil ministričin odziv in branjenje uprave za varno hrano tudi po tistem, ko se je izkazalo, da smo Slovenci zaužili več ton sadja z vsebnostjo pesticidov. "Zagotovim lahko, da je bil nadzor uprave učinkovit," je še pred glasovanjem zatrdila Šinkova. Premier Golob je napovedal, da bo vodenje kmetijskega resorja ob tem začasno zaupal obrambnemu ministru Marjanu Šarcu.

Nekoč vedra vode, zdaj mejnike pri raziskovanju ALS ustvarjajo tudi Slovenci
03. 10. 2023 10.48
Se še spomnite veder ledene vode, s katerimi so se nekoč polivali znani, pa tudi manj znani po svetu? Takrat je šlo za ozaveščanje o hudi genetski bolezni amiotrofična lateralna skleroza, bolj znana pod kratico ALS. Ljudje so takrat osveščali, znanstveniki pa raziskujejo tudi vzroke za nastanek te bolezni in frontotemporalne demence (FTD). Mednarodna skupina raziskovalcev, del katere so tudi slovenski znanstveniki, pa je zdaj dosegla nov mejnik. Odkrili so namreč nov mehanizem, povezan z mutacijo v genu C9orf72.

NUK for Nature – stekleničke, ki so se približale naravi
25. 09. 2023 00.15
Rojstvo otroka je eden najbolj čarobnih in čustveno polnih trenutkov v življenju. Občutki, ki jih starši doživijo ob tem pomembnem dogodku, so globoki in nepozabni. Zato želijo svojemu otroku nuditi le najboljše.

Leseno odkritje, staro pol milijona let, presenetilo priznane arheologe
21. 09. 2023 11.17
Arheologi so na severu Zambije blizu meje s Tanzanijo odkrili najstarejšo leseno konstrukcijo na svetu, staro skoraj pol milijona let. Hlodi, oblikovani z ostrim orodjem na bregu reke ob slapu Kalambo, so morda nekoč tvorili sprehajalno pot ali ploščad. Odkritje nakazuje, da so bili naši predniki bolj napredni, kot se domneva. Da so si olajšali življenje in ustvarili nekaj, česar še nikoli niso videli, so uporabili razum, domišljijo in spretnosti.

V Avstraliji odkrili tretji pogoj za nastanek rožnatih diamantov
20. 09. 2023 13.23
Avstralski raziskovalci so v torek sporočili, da so odkrili manjkajočo sestavino za nastanek rožnatih diamantov, ki so zaradi svoje redkosti in lepote med najdražjimi kamni na svetu. Prepričani so, da bi odkritje lahko pomagalo pri nadaljnjem iskanju njihovih nahajališč.

Podnebne spremembe povečale tveganje za ekstremne gozdne požare
02. 09. 2023 19.06
Podnebne spremembe so tveganje za hitro širjenje gozdnih požarov glede na predindustrijsko dobo povečale že za 25 odstotkov, kaže nova študija kalifornijskega neprofitnega znanstvenega centra Breakthrough Institute. Ob tem navaja nekatere ukrepe za izogibanje katastrofam, kakršnim smo bili letos priča v Kanadi, Grčiji in na Havajih.

Umaknili znanstveni članek, ki je trdil, da ni dokazov o podnebni krizi
26. 08. 2023 11.21
Eden največjih svetovnih znanstvenih založnikov Springer Nature je umaknil članek, v katerem so avtorji ugotavljali, da niso našli dokazov o podnebni krizi. Kot so pojasnili, članek iz leta 2022 ni bil podprt z obstoječimi dokazi, bil je pristranski in selektiven.

Ritem narekuje narava: Wellness Elegans na Brdu pri Kranju
25. 08. 2023 00.15
Wellness razvajanje nas podpre v ozaveščanju čuječnosti in vzpostavljanju novih ciljev, zato je razvajanje v toplejših dneh, ko naše telo potrebuje več pozornosti in nege, odlično za obnavljanje mišic in izločanje toksinov ter vzpostavljanje notranjega miru.

Kako to jesen in zimo ugodno na sanjski Mauritius?
21. 08. 2023 00.15
Mauritius se zagotovo nahaja na seznamu želja številnih ljubiteljev počitnic. Naj sanje to jesen in zimo postanejo resničnost – s pravočasno rezervacijo je sanjski Mauritius namreč dostopnejši, kot si morda mislite!

Režiser Charlie Kaufman prejemnik nagrade častno srce Sarajeva
31. 07. 2023 16.40
Z oskarjem nagrajeni ameriški scenarist, režiser in producent Charlie Kaufman bo na 29. sarajevskem filmskem festivalu prejel nagrado častno srce Sarajeva za izjemen prispevek k filmski umetnosti. Kaufman se bo tako na festival vrnil po 15 letih, leta 2008 je sarajevskemu občinstvu predstavil svoj režijski prvenec Prispodoba.

Zelena luč nadaljnjemu sprejemanju zakonodaje o obnovi narave, ki razdvaja evroposlance
12. 07. 2023 16.19
Evropski parlament je po burnih razpravah vendarle prižgal zeleno luč pogajalskim izhodiščem za uredbo o obnovi narave, ki je močno razdelila poslance. Za izhodišča za pogajanja s Svetom EU je glasovalo 336 poslancev, proti jih je bilo 300. Postopek sprejemanja zakonodaje se bo tako lahko nadaljeval. Bogovič, ki je glasoval proti, je opozoril, da predvideni ukrepi ne upoštevajo specifik držav. "Posledično bi lahko v Sloveniji izgubili kar 10 odstotkov kmetijskih površin," je poudaril. Nemec, ki je podprl zakonodajo, pa je opozoril na izgubo biotske raznovrstnosti. "Odločitve različnih generacij so nas skozi desetletja in stoletja pripeljale do stanja, ki za planet enostavno ni vzdržno," je poudaril.

Prvi teden julija najtoplejši v zgodovini globalnih meritev
11. 07. 2023 08.41
Po preliminarnih podatkih Svetovne meteorološke organizacije (WMO) je bil začetek letošnjega julija najbolj vroč teden na celotnem planetu, obseg morskega ledu na Antarktiki pa rekordno majhen. "Temperature na kopnem in v morjih podirajo rekorde, kar ima lahko uničujoče posledice za ekosisteme in okolje," so opozorili.

Kmetje v skrbeh: zaradi ukrajinskega žita domača letina nekonkurenčna
29. 06. 2023 21.00
Kot pomoč Ukrajini je Evropska unija pri izvozu kmetijskih proizvodov sprostila kvote, evropski trg pa sta preplavila ukrajinsko žito in perutnina, cene so padle, kmetje na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem, v Bolgariji in Romuniji pa so se znašli na robu preživetja. Enake težave imajo tudi naši kmetje. Tona ukrajinske pšenice stane 170 evrov. Lani ob žetvi je bila tona odkupne cene pšenice v Sloveniji povprečno od 330 do 350 evrov. Kmetijski inštitut je izračunal, da so imeli slovenski kmetje letos ob povprečnem pridelku šestih ton na hektar strošek pridelave 285 evrov na tono, zato pozivajo državo in kmetijsko ministrstvo, naj zaščitita slovensko pšenico in slovenskega kmeta.

Ministrstvi in kmetje so se uskladili glede predlogov za območja Nature 2000
23. 06. 2023 16.16
Predstavniki ministrstev za kmetijstvo in za naravne vire ter deležnikov v kmetijstvu so se na pogajanjih dokončno uskladili glede predlogov prostovoljnih ukrepov za območja Nature 2000. Evropski komisiji bodo predlagali prostovoljna ukrepa, ki bi nadomestila plačila Natura 2000.

Nov hit poletja iz vinske kleti Puklavec Family Wines v sodelovanju z Atlantic Grupo
23. 06. 2023 00.15
Puklavec Family Wines - Jeruzalem Ormož predstavlja novi hit poletja - Limonce Spritz. Ta izvrstna kombinacija penine Jeruzalem Ormož (Brut ali Sec), osvežilnega limoninega likerja Limonce in mineralne vode že navdušuje in osvaja Slovenijo.

Šinkova: Zadnjo besedo pri ukrepih na območju Nature 2000 bo imela Evropska komisija
16. 06. 2023 15.19
Ministrstvi za kmetijstvo in za naravne vire bosta pripravili predlog prostovoljnih ukrepov za kmetovanje na območju Nature 2000. Tega bosta najprej poslali v uskladitev vsem deležnikom, zadnjo besedo pa bo imela po besedah kmetijske ministrice Irene Šinko Evropska komisija. O problematiki so govorili na izredni seji pristojnega odbora DZ.

'Uvedba strogega režima samo eden od možnih ukrepov'
15. 06. 2023 14.49
Naravovarstvene cilje na območjih Nature 2000 je treba doseči, ob pripravi programa upravljanja teh območij v 2023–2028 poudarja ministrstvo za naravne vire. Med njimi je izboljšanje stanja vrst na travnikih, kar je povezano z intenzivnostjo kmetovanja na njih. Ukrepi so lahko prostovoljni, a ti v preteklosti niso bili učinkoviti, opozarjajo.

Nasa pod ledeno površino Saturnove lune odkrila fosfor
14. 06. 2023 21.30
Znanstveniki ameriške vesoljske agencije Nasa so odkrili, da se v oceanu pod ledeno površino Saturnove lune Enceladus nahaja fosfor, ki je ključni element za obstoj življenja. Ugotovitev temelji na pregledu podatkov, ki jih je med letoma 2004 in 2017 zbrala Nasina sonda Cassini, objavljena pa je bila v reviji Nature.

Kmetje in vlada skupaj v oblikovanje ukrepov: 'Dosegli smo korak naprej'
13. 06. 2023 11.10
Vladna stran je po najnovejšem krogu pogajanj po navedbah sindikata kmetov pristala na spremembo predloga uredbe o upravljanju območij Nature 2000 za obdobje 2023–2028, po kateri bi bili ukrepi za kmete prostovoljni. Sledilo bo skupno oblikovanje ukrepov, kar v sindikatu označujejo za korak naprej.

Kmetje prepričani, da so predlagane zaostritve pri Naturi 2000 neustavne
05. 06. 2023 19.14
Zakon o ohranjanju narave in predlog uredbe, ki med drugim predvideva strožje režime na določenih območjih Nature 2000, sta v neskladju z ustavo, ugotavlja pravno mnenje, ki ga je Zadružna zveza Slovenije naročila pri Inštitutu za javno upravo pri ljubljanski pravni fakulteti. Zahtevajo umik predloga, sicer bodo predlagali ustavno presojo.

Za obnovo 'speče lepotice' zagotovili evropska sredstva
30. 05. 2023 18.27
Vlada je iz evropskih sredstev zagotovila 4,9 milijona evrov za obnovo unikatne orientalske vile v Novi Gorici, ki že 20 let propada. Gre za vilo Rafut arhitekta Antona Laščaka. Novogoriški župan je zadovoljen, da so se stvari začele premikati. Kot je dejal, bi se obnova vile lahko začela v letu 2025.

Kamere v klavnicah kot grožnja kmetijstvu
30. 05. 2023 14.53
Ko se bodo ljudje manj vozili z letali, manj prali avtomobile in manj zalivali zelenice, takrat bomo reševali probleme podnebnih sprememb in okolja, razmišljajo kmeti. Poudarjajo, da so varuhi narave, a hkrati zahtevajo zmanjšanje Nature 2000. Nasprotujejo tudi predlogom glede zaščite živali, med drugim kameram v klavnicah.

Bo najbolj strupena goba na svetu kmalu dobila protistrup?
21. 05. 2023 16.20
Zelena mušnica je ena izmed najbolj smrtonosnih gob na svetu. Raste tudi v Sloveniji. V primeru zastrupitve je izrednega pomena, da jo prepoznamo hitro, saj protistrupa zanjo ni. Se pa to utegne spremeniti, kažejo nove raziskave.

Testiranje cepiva za zdravljenje raka trebušne slinavke, rezultati pozitivni
17. 05. 2023 19.02
Pomemben napredek pri zdravljenju raka trebušne slinavke, nemški raziskovalci so razvili cepivo, ki je pri polovici prebolevnikov preprečilo, da bi se bolezen ponovila. To je eden najbolj agresivnih rakov z zelo majhno možnostjo preživetja, pet let po diagnozi živi le približno pet odstotkov bolnikov. V študiji, objavljeni v reviji Nature, poudarjajo, da so cepivo prilagodili vsakemu pacientu posebej, izdelava personaliziranega cepiva pa je trajala le devet tednov. Gre za velik obet tudi pri zdravljenju ostalih vrst raka.

Pogajanja med kmeti in vlado brez napredka
17. 05. 2023 07.00
Današnja pogajanja kmetijskih organizacij in resornega ministrstva glede zahtev kmetov, med drugim o velikosti območij Natura 2000 in predlaganih novostih v zakonu o zaščiti živali, niso prinesla napredka. O Naturi se bodo še pogovarjali, glede zakonskih sprememb bo vlada mnenje sprejela v četrtek. Pogajanja bodo nadaljevali prihodnji teden.

V hrvaški Istri, na Hvaru in Braču bodo spet rušili nelegalne objekte
13. 05. 2023 11.20
V istrski županiji bodo naslednji teden znova začeli odstranjevati nezakonito zgrajene objekte. V hrvaški Istri je po nekaterih ocenah 50.000 nezakonitih gradenj, med lastniki so tudi Slovenci. V Istri rešitev vidijo tudi v visokih denarnih in celo zapornih kaznih.

Kmetje: 'Če dialog ne bo uspešen, ne bomo več plesali, ampak protestirali'
12. 05. 2023 16.45
Poslanci so današnjo razpravo o priporočilih za takojšnje reševanje položaja slovenskega kmeta zaključili brez glasovanja, ker je priporočila že v četrtek zavrnil matični odbor DZ za kmetijstvo. Poslance SDS so v stališčih podprli v opozicijski NSi, koalicijski poslanci pa so opozarjali na izkoriščanje kmetov za nabiranje političnih točk. "Če nam vlada ne bo prisluhnila, bomo stopnjevali pritisk. Ne bomo več plesali, ampak protestirali", medtem pravijo slovenski kmetje in napovedujejo nov protestni shod. Nova pogajanja naj bi se začela v sredo.

S cepivom nad raka trebušne slinavke: 'Obetavno'
11. 05. 2023 07.58
Raka trebušne slinavke je zelo težko odkriti in zdraviti. A kot kaže nova študija, je znanstvenikom na področju uspel preboj – novo cepivo je pri polovici prebolevnikov preprečilo, da bi se bolezen ponovila.