Nature

Kolona traktorjev in krava pred parlamentom

25. 04. 2023 18.51

Bleiweissova ulica v Ljubljani je običajno živahna reka mimovozeče pločevine, tokrat pa je promet stoječ. Namesto običajnih avtomobilov in mestnih avtobusov namreč prednjačijo traktorji, ki čakajo, da bodo lahko zavili proti parlamentu. V koloni čakajo tudi kamniški kmetje, Gregor si je na svoj traktor poveznil narobe obrnjena škornja. Na pot s Ptuja je gospa Metka vzela delovni in "ta boljši" predpasnik, koroški kmetovalec Vinko pa je s transparentom opozarjal, da jih ni upoštevala še nobena od 15 vlad, ki so se zvrstile v vseh letih samostojne države.

Ministrica Šinko: Dogovor s kmeti je mogoč

25. 04. 2023 14.23

Vlada je predstavnikom kmetov poslala odgovor na njihove zahteve. Ker gre za obsežno gradivo, so predlagali, da bi se na pogajanjih ponovno sešli po praznikih, je povedala kmetijska ministrica Irena Šinko. V odzivu na protest kmetov je še dejala, da imajo kmetje pravico protestirati, in menila, da bi se lahko dogovorili glede zahtev. Tudi na ministrstvu za naravne vire in prostor so pripravljeni na nadaljevanje začetega dialoga s kmetijskimi organizacijami in verjamejo v pozitiven razplet.

'Namen zbiranja obvestil pri kmetih je dvig zaupanja v delo Policije'

24. 04. 2023 12.13

V preteklih dneh je po družbenih omrežjih zakrožila fotografija kmeta, ki so ga med napajanjem teličkov obiskali policisti in poizvedovali glede udeležbe na torkovem protestu. Policija se je odzvala na javne pozive, da ravna represivno. "Če je kdo razumel, da je na ta način ustrahovan, nam je sicer žal, ampak to obvestilo temelji na prostovoljnosti in privolitvi," so razložili.

Iz Ljubljanice potegnili 'samo' tono odpadkov, kolesa zamenjali skiroji

22. 04. 2023 18.05

V okviru čistilne akcije so iz reke, ki teče skozi središče prestolnice, potegnili eno tono odpadkov. To je sicer manj kot v preteklosti, a še vedno preveč, poudarjajo v društvu za podvodne aktivnosti. Sodelovalo je 40 potapljačev. Če so v prejšnjih letih med večjimi kosi prednjačila kolesa, so se lani začeli pojavljati električni skiroji. Našli so tudi prometne znake, nekaj telefonov in mnogo kovancev, steklenic ter pločevink.

Medved: Ne bomo dovolili, da nam nekdo hodi po hlevih, Šinko: Tega ni v zakonu

19. 04. 2023 06.00

Kmetje imajo dovolj in se vračajo na ulice. Znova napovedujejo zavzetje ulic prestolnice s traktorji. "Slovenski kmetje še nikoli nismo bili tako enotni kot danes, ne zahtevamo denarja ali zamenjave ministra, temveč le zaščito slovenskega kmeta in potrošnika," sporočajo vladi, s katero po dveh tednih opuščajo pogajanja. Stališča kmetov in vlade sta soočila predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved in kmetijska ministrica Irena Šinko.

Kmetje po dveh tednih obupali nad vlado, v torek s traktorji v Ljubljano

18. 04. 2023 12.42

Predstavniki organizacij s področja kmetijstva so opustili pogajanja z vlado, saj ta ne izpolnjuje njihovih pričakovanj. Kot so pojasnili, je bil "kaplja čez rob" predlog novele o zaščiti živali, ki je zanje ponižujoč. Prihodnji torek bodo v Ljubljani pripravili nov protestni shod, stavkovne aktivnosti pa bodo nato po potrebi še zaostrovali. Tako hiter odhod predstavnikov kmetov s pogajanj z vlado daje po mnenju premierja Roberta Goloba misliti, da je morda zadaj kak drug interes, in to političen.

Kokosy razprodali Kino Šiška in poskrbeli za Čustveni vrtiljak

14. 04. 2023 20.10

"Kokosy so 4-dimenzionalno bitje pretežno glasbene nature, ki slovenski glasbosferi ponuja svež vetrič nedefiniranosti," sebe opisujejo YZ-jevci, ki so ta trenutek res vroči. Tako vroči, da so razprodali koncert in predstavili Čustveni vrtiljak. Tak je naslov njihovega novega albuma, ki je skupek solz, smeha, jeze, evforije in hrepenenja zadnjih dveh let.

Pirc Musarjevo zaprosili, da bi postala ambasadorka slovenskega kmetijstva

13. 04. 2023 14.50

Predstavniki kmetijskih organizacij so predsednici republike Nataši Pirc Musar na srečanju v predsedniški palači predstavili največje izzive, s katerimi se soočajo. Kmetje so po koncu srečanja izrazili zadovoljstvo, da jih je predsednica sprejela in se z njimi odkrito pogovorila, v prihodnje pa naj bi sledilo več takšnih srečanj. Zaprosili so tudi, da bi Pirc Musarjeva postala ambasadorka slovenskega kmetijstva. Na uradu predsednice bodo o tej ponudbi še razmislili.

Bodo kmetje dosegli, da se zmanjša območje Nature 2000?

11. 04. 2023 19.14

Bodo kmetje dosegli, kar so zahtevali med protesti in pretekli teden pri predsedniku vlade Robertu Golobu, predvsem da se zmanjša območje Nature 2000 in da se omilijo nekatere okoljske zahteve? Kmetje so takrat protest zamrznili za tri tedne, dokler se ne sestanejo z delovno skupino ministrstva za kmetijstvo in ministrstva za prostor in naravne vire ter najdejo skupne rešitve. Prvič so se sestali.

Izvor covida-19: rakunasti pes ali laboratorijska nesreča?

07. 04. 2023 08.12

Tri leta. Toliko časa je minilo, odkar so kitajski znanstveniki s tržnice v Vuhanu odvzeli vzorce takrat novega koronavirusa. In prav toliko let je minilo, da so navsezadnje le objavili uradno poročilo o njegovem izvoru, ki pa – ostaja nejasen. Čeprav so v pozitivnih brisih na koronavirus našli živalsko DNK, bi lahko virus na tržnico prinesel tudi človek.

Kmetje vztrajajo: Natura 2000 se mora zmanjšati

05. 04. 2023 19.03

Je Nature 2000 pri nas res preveč, ali kmetje zaradi varstva okolja res ne morejo več kmetovati? Kmetje namreč zahtevajo, da se površina, namenjena Naturi 2000, kjer veljajo strožja pravila za varovanje okolja, zmanjša. Trenutno je 38 odstotkov vsega slovenskega ozemlja v Naturi 2000, a gre le za 20 odstotkov kmetijskih zemljišč, preostalo so gozdovi. Končno je o zahtevah kmetov in o varstvu narave po desetih dneh spregovoril tudi državni sekretar z ministrstva za naravne vire in prostor.

Nepremičninskega davka (še) ne bo, protest zamrznjen za tri tedne

03. 04. 2023 19.08

Kmetje se vsaj še tri tedne s svojimi traktorji ne bodo podali proti središču Ljubljane, da bi protestirali. Premier, kmetijska ministrica in minister za prostor so namreč na maratonskem – in za javnost zaprtem sestanku – s predstavniki kmetov prvič letos zbližali stališča.

Sistem kroženja morskih tokov v Atlantskem oceanu bi lahko kolapsiral

30. 03. 2023 09.24

Hitro taljenje antarktičnega ledu povzroča izjemno upočasnitev globokih oceanskih tokov, kar bi lahko imelo katastrofalne posledice za podnebje, opozarja novo poročilo.

Italija namerava prepovedati meso iz laboratorija

29. 03. 2023 16.20

Italijanska vlada je pripravila zakonodajo, ki bi prepovedala meso, pridelano v laboratoriju, in drugo sintetično pridelano hrano. Kot trdijo, želijo na ta način zaščititi kulinarično tradicijo in zdravje državljanov. Če bodo zakon podprli, bi globe lahko znašale do 60.000 evrov.

Kmetje in vlada bodo v ponedeljek sedli za skupno mizo

29. 03. 2023 12.58

Potem ko so kmetje v petek z opozorilnimi protesti zahtevali spodbudno okolje za kmetovanje, bodo prihodnji teden s predstavniki vlade sedli za skupno mizo. Sestanek kmetijske ministrice Irene Šinko s predstavniki kmetov bo v ponedeljek popoldan pri predsedniku vlade Robertu Golobu, so povedali na kmetijskem ministrstvu.

Evropska prepoved, ki lahko pokoplje slovenske vinarje

27. 03. 2023 20.01

Vsi imamo radi, da je naša hrana ekološko pridelana, organska in brez ostankov pesticidov. In ravno temu cilju naproti so v Evropski komisiji želeli stopiti z uredbo, ki narekuje, da bi morale države članice do leta 2030 zmanjšati porabo fitofarmacevtskih sredstev za več kot polovico. Na občutljivih območjih bi tako imenovane FFS-je skoraj povsem ukinili. Vse lepo in prav, le da je takšna direktiva za Slovenijo povsem neizvedljiva, pravijo naši kmetje, saj je večina naših obdelovalnih površin in nasadov na tako ali drugače zaščitenih območjih.

Nekoč 'rešitev za debelost' brez kalorij, danes mu grozi umik s trga

18. 03. 2023 09.00

Čeprav so se umetna sladila leta kazala kot zamenjava za sladkor brez kalorij, nove raziskave kažejo ne le, da umetna sladila niso nobena zdrava zamenjava za sladkor, ampak bi lahko na dolgi rok predstavljala celo dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni. Za splošno zdravo populacijo so si ugotovitve glede možnih tveganj uživanja umetnih sladil, ki so (vsaj) na papirju varna, za zdravje še nasprotujoče. A se število študij povečuje in tudi vedno bolj kompleksne so, vključujejo več možnih vplivov, predvsem dolgotrajnega uživanja umetnih sladil, pojasnjuje dr. Urška Blaznik iz NIJZ. Kot izpostavlja, umetna sladila niso del uravnotežene prehrane: "Vsi skupaj bi se morali navaditi na manj sladek okus, kot nam ga vsiljuje industrija."

3 nasveti za ugoden, kakovosten in hitrejši nakup

17. 03. 2023 00.15

Včasih ste morali izbirati med kakovostjo in ugodno ceno. Zdaj imate lahko oboje! Z našimi nasveti boste nakupovali pametneje, hitreje, predvsem pa ugodneje.

V dveh letih naj bi v Divači začela obratovati največja sončna elektrarna v Sloveniji

11. 03. 2023 14.05

Divaški občinski svetniki so na seji prejšnji teden potrdili sklep o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta za umestitev sončne elektrarne ob avtocestnem razcepu pri Divači. Elektrarna naj bi začela obratovati v roku dveh let, vendar je že pred samim sprejetjem naletela na različna mnenja, kar se tiče koristi, ki jo bo občina imela od elektrarne in okoljskega vpliva.

Eritritol: nič kalorij, a tveganje za srčni infarkt in možgansko kap

28. 02. 2023 18.24

Si pijačo sladkate z eritritolom ali pa je ta v vaših priljubljenih izdelkih? Sladilo z nič kalorijami, priljubljeno predvsem pri 'keto jedcih', so v nedavni raziskavi povezali s srčnim infarktom in možgansko kapjo.

Vesoljski teleskop odkril šest velikih galaksij, ki so nastale po velikem poku

23. 02. 2023 10.01

Vesoljski teleskop Jamesa Webba je odkril šest velikih galaksij, ki so nastale kmalu po velikem poku, je pokazala nova študija, ki je presenetila znanstvenike. Novoodkrite galaksije naj bi nastale s hitrostjo, ki ni v skladu z našim trenutnim razumevanjem vesolja.

Uspešno ozdravili rakavega bolnika z virusom HIV

20. 02. 2023 20.39

Po podobnih primerih v Berlinu in Londonu zdaj tudi iz Düsseldorfa poročajo, da je posebno zdravljenje rešilo rakavega bolnika z virusom HIV. Čeprav gre za zelo pomemben dosežek, pa metoda žal ni primerna za širok nabor bolnikov.

'Celinski cunami' ali izbruh ledeniškega jezera – ogroženih 15 milijonov ljudi

12. 02. 2023 07.26

Ledeniki po vsem svetu se talijo zaskrbljujoče hitro in za seboj puščajo ogromna jezera vode. Raziskovalci ugotavljajo, da je 15 milijonov ljudi ogroženih zaradi katastrofalnih izbruhov ledeniških jezer.

UV lučke mini solariji za vaše nohte: ali lahko povečajo tveganje za raka?

30. 01. 2023 21.01

So nohti iz salona vredni tveganja? Sevanje iz UV lučk namreč lahko poškoduje DNK in povzroči mutacije v človeških celicah, ki povzročajo raka, kaže nova raziskava. A zaenkrat še ni trdnih dokazov, da obisk salona privede do povečanega tveganja za kožnega raka, dermatologi pa vseeno svetujejo previdnost.

S slovensko raziskavo do 'oskarja' na področju obutve

26. 01. 2023 13.23

Raziskava slovenskih raziskovalcev je potrdila obstoj številnih statistično pomembnih razlik v povprečnih meritvah stopal med regijami in med spoloma ter veliko razpršenost meritev stopal znotraj vsake skupine ljudi. "Kot kaže, pa je postavila tudi nove standarde za metode in meritve za izdelavo obutve," so sporočili z Inštituta Jožef Stefan.

V švicarskem gorovju prvič v zgodovini z laserjem preusmerili strelo

22. 01. 2023 17.17

Znanstvenikom je z uporabo velikega laserja na vrhu gore v Švici uspelo ustvariti navidezni strelovod, ki je uspešno preusmeril pot udara strele. Tako so uspeli povečati zavarovano območje pred udarom strele, raziskovalci pa želijo zdaj povečati zmogljivosti laserja ter tako še povečati območje zaščite. Upajo, da bi lahko laser nekega dne uporabljali kot alternativo tradicionalnemu strelovodu za zaščito večjih območij.

Odrast kot rešitev za podnebno katastrofo?

26. 12. 2022 06.00

Antropogene podnebne spremembe so verjetno daleč največji izziv, s katerim se sooča in se bo še dolgo v prihodnosti soočalo človeštvo. So družbeni problem, glede katerega smo v preteklosti naredili skoraj nezamisljivo premalo in glede katerega moramo danes zelo hitro narediti še veliko več. Ideje, kaj storiti, so različne. Verjetno največji idejni dvoboj trenutno je med t. i. paradigmo zelene rasti (mainstreamovski pogled) in paradigmo odrasti. Prvo se običajno kritizira, češ da preveč zasanjano verjame v vzdržnost kapitalističnega statusa quo, drugo se napada, češ da je nepotrebno in predvsem nerealistično antikapitalistična.

Skok v prazgodovino: na Ljubljanskem barju postavili koliščarsko vasico

18. 12. 2022 11.25

Kako dolga je pot do prazgodovine? Na Ljubljanskem barju je kratka, a zelo slikovita. Na Igu so namreč sredi mokrotnih travnikov postavili pravo koliščarsko vasico. Do nje se lahko sprehodimo le peš, po novi pohodni poti, ki ponuja razgledno panoramo, ki so jo opazovali že koliščarji. Mi smo si novo pridobitev ogledali, še preden bo odprla svoja vrata za širšo javnost.

Prvi zvočni posnetki nevihte na Marsu: rover se je ujel v 'peščenega hudiča'

14. 12. 2022 06.00

Po četrtem planetu našega osončja se že skoraj dve leti vozi Nasin rover Vztrajnost, ki širom Marsa pregleduje in zbira vzorce. A ob raziskovanju luknje, kjer je nekoč stalo jezero, ga je zajela prašna nevihta oziroma t. i. Marsov prašni hudič. In ker je Vztrajnost prvi rover, opremljen z mikrofonom, lahko prvič v zgodovini prašno nevihto tudi slišimo.

Bakterije odkrile nov način odpornosti na antibiotike

04. 12. 2022 20.43

Odpornost bakterij na vse znane antibiotike postavlja javnozdravstveni problem. Po raziskavi, ki je bila nedavno objavljena v reviji Lancet, odporne bakterije dnevno povzročijo vsaj 3500 smrti po vsem svetu, kar jih uvršča v sam vrh. K temu pripomorejo njihova hitra sposobnost razmnoževanja, prenos 'protiteles', pa tudi nov način odpornosti, opozarjajo znanstveniki.