Nature

Manj energije in višji izpusti, toda ...

26. 11. 2022 07.43

Kljub vsem naložbam v obnovljivo energijo, se svetovni izpusti toplogrednih plinov še naprej povečujejo. Dogaja se paradoks, ki ga je raziskal okoljski ekonomist Aljoša Slameršak. V študiji, objavljeni v ugledni reviji Nature, je potrdil, da bosta izgradnja in vzdrževanje nizkoogljičnega energetskega sistema že sama po sebi zahtevala veliko dodatne energije, pri čemer bo velik del pridobljen iz fosilnih goriv, toda: "Zeleni energetski prehod moramo izvesti čimprej, sicer bodo posledice neukrepanja katastrofalne."

'Migranti za seboj puščajo smeti, odgovornosti zanje ne prevzame nihče'

25. 10. 2022 09.52

Krajani zalednih obalnih vasi imajo dovolj. Migranti, ki jih je iz dneva v dan več, za seboj puščajo velike količine smeti, za katere nihče noče prevzeti odgovornosti. Kot pravi predsednik KS Zazid Dejan Švab, se pristojni izgovarjajo na birokracijo in postopke, smeti pa ostajajo. Na koprski občini pravijo, da odvoz smeti poteka po določenem postopku, čemur pritrjujejo tudi v uradu za oskrbo in integracijo migrantov ter v Marjetici Koper. A postopki so dolgotrajni in kot pravi Švab, se vse ustavi pri denarju.

V možgane podgan presadili celice človeških možganov

13. 10. 2022 06.00

Ameriški znanstveniki so človeške možganske celice uspešno presadili v možgane mladih podgan. Pri tem se je pokazalo, da človeško možgansko tkivo ne le preživi, pač pa tudi zraste in se poveže s celicami podganjih možganov. Raziskava je pomembna, saj bi lahko v prihodnje omogočila nov način preučevanja možganskih motenj in bolezni ter testiranje novih zdravil. A mešanje človeških in živalskih celic zbuja tudi pomembne etične pomisleke.

Več kot tisoč vrstam palm grozi izumrtje

28. 09. 2022 11.25

Znanstveniki so z umetno inteligenco ocenili tveganja za celotno družino palm, od visokih dreves do vzpenjavk. Podatki kažejo, da več kot tisoč vrstam – nekaj več kot 50 odstotkov palm – grozi izumrtje.

'To, da je otrok preživel amputacijo in živel še več let, je osupljivo'

11. 09. 2022 10.26

Arheologi so v plitvem grobu globoko v odmaknjeni indonezijski jami našli kosti mladega človeka. Truplo je v jami ležalo 31.000 let, najbolj presenetljiv vidik odkritja pa je, da posamezniku manjka spodnja leva noga, kar kaže na to, da so jo amputirali. Posameznik je živel še več let po amputaciji, kar je po mnenju znanstvenikov osupljivo.

Velik dvig morske gladine je zdaj 'neizogiben'

03. 09. 2022 11.17

Četudi bi se izpusti zaradi kurjenja fosilnih goriv v tem trenutku ustavili, dviga morske gladine ne moremo več preprečiti, v zadnji študiji opozarjajo znanstveniki. Njihove projekcije kažejo, da se bo morska gladina dvignila za vsaj 27 centimetrov, kar pa je, kot so zapisali, 'konzervativni minimum'. Ta številka se bo še v tem stoletju najverjetneje več kot podvojila, in to samo s taljenjem grenlandskega ledenika. Z nadaljnjimi emisijami toplogrednih plinov in toplotnim raztezanjem oceanov se zdi bolj verjeten večmetrski dvig morja.

V požaru v livarni v Stražišču nastalo za okoli 100.000 evrov škode

29. 07. 2022 09.49

V četrtek je zagorela livarna Blisk v industrijski coni Laze v Stražišču pri Kranju. Kriminalisti so zaključili z ogledom kraja požara in okoliščine kažejo, da je v industrijskem objektu zagorelo zaradi napake na električni napeljavi. Nastala je velika materialna škoda, so sporočili s Policijske uprave Kranj.

Je svet v zadnjih nekaj stoletjih res postal manj nasilen – in zakaj?

23. 07. 2022 16.33

Nathan Robinson, urednik popularne socialistične revije Current Affairs, v eni od svojih kolumn izpostavlja, da se strinja z "verjetno okoli 80 odstotki" dejstev in argumentov, ki jih je Steven Pinker leta 2018 predstavil v svoji knjigi Razsvetljenstvo zdaj. Toda kljub temu večinskemu strinjanju je Robinson svoji kolumni o Pinkerju pomenljivo nadel naslov Najbolj nadležen moški na svetu.

Gorijo tudi Portugalska, Španija, Francija in Turčija

14. 07. 2022 16.37

Vročinskega vala, ki je zajel celotno Evropo, hudi požari v naravi ne spremljajo le na Hrvaškem. Z njimi se borijo tudi na Portugalskem, v Franciji, Turčiji in Španiji. Na terenu je več tisoč gasilcev, pri gašenju si pomagajo s helikopterji in letali, na pomoč pa jim je ponekod priskočila tudi vojska. V več državah so temperature presegle 40 stopinj Celzija, visoke temperature pa se bodo nadaljevale tudi naslednji teden.

Sončna svetloba pri moških spodbuja delovanje 'hormona lakote'

12. 07. 2022 06.00

Zaradi poletnih sončnih žarkov nam je pogosto vroče, včasih se prepotimo, včasih nas tudi opeče, kot kaže, pa lahko žarki vplivajo celo na lakoto. Znanstveniki so namreč predstavili nove ugotovitve, ki nakazujejo na to, da lahko sončni žarki pri moških v maščobnih celicah v koži vzpodbudijo delovanje hormona, ki povečuje apetit.

Umetna inteligenca, ki je sposobna razmišljati in se učiti kot dojenček

11. 07. 2022 19.36

Znanstveniki so ustvarili umetno inteligenco, ki je sposobna razmišljati in se učiti kot dojenček. Sistem je sposoben razumeti osnovna zdravorazumska pravila sveta na enak način kot ljudje, pravijo raziskovalci, ki so ga ustvarili. Kot še trdijo, ta preboj ne bo pomagal le pri raziskovanju umetne inteligence, pač pa bo omogočal tudi boljše razumevanje človeškega uma.

Deli Španije in Portugalske se soočajo z najhujšo sušo v tisoč letih

04. 07. 2022 21.31

Nekateri deli Portugalske in Španije se zaradi visokega zračnega pritiska, ki ga povzročajo podnebne spremembe, soočajo z najhujšo sušo v tisoč letih, kaže raziskava, ki opozarja, da bi se lahko količina padavin do konca stoletja zmanjšala za do 20 odstotkov, ibersko kmetijstvo pa bi lahko postalo najbolj ranljivo v Evropi.

Hitro širjenje podrazličic: višja možnost okužbe za cepljene in prebolele

23. 06. 2022 10.37

V novi raziskavi podrazličic omikrona BA.4 in BA.5, ki se hitro širita po svetu, so znanstveniki na Harvardu ugotovili, da se protitelesa tako nedavno prebolelih kot trikrat cepljenih na njiju ne odzivajo učinkovito. Naša zaščita je tako nižja, to pa pomeni, da je verjetnost okužbe, čeprav smo cepljeni ali prebolevniki, višja.

Na kmetijsko zemljišče pred hišo Joška Jorasa nasuli gradbeni material

27. 04. 2022 20.48

Nove težave najbolj znanega borca za južno mejo – Joška Jorasa. Že lani jeseni so mu hrvaške oblasti preprečile uporabo kmetijskih zemljišč pred hišo, ki jih je Joras imel v najemu od sklada kmetijskih zemljišč. S tem so mu preprečili tudi dostop do hiše po tako imenovani evropski poti, s katero se izgone hrvaški kontrolni točki. Zdaj so na omenjeno zemljišče nasuli gradbeni material. Joras se boji, ali bodo pred njegovo hišo, kjer je nekoč stal hlev njegovih živali, gradili. Ne glede na to, kdo razpolaga z ozemlje, gre za zaščiteno območje nature 2000. Na politike in slovenske institucije ne računa več.

Znanstveniki popisali koralne grebene, ki bi preživeli podnebne spremembe

15. 04. 2022 09.08

Znanstveniki so popisali koralne grebene na Karibih, da bi identificirali tiste, ki bodo najverjetneje preživeli podnebne spremembe. Največ potenciala, da se izognejo uničenju zaradi morskih vročinskih valov, imajo korale, ki se nahajajo pretežno ob severni obali Kube. Druga obetavna mesta, kjer so korale, ki bi lahko preživele podnebne spremembe, so združena okoli Bahamov, Dominikanske republike, Guadeloupa, Haitija, vzhodne Jamajke in ameriške zvezne države Florida.

Znanstveniki opazili velikana, ki izpodbija sedanje razumevanje nastajanja planetov

05. 04. 2022 09.50

Znanstveniki so opazili ogromen planet, ki je približno devetkrat večji od Jupitra. Planet naj bi bil v izjemno zgodnji fazi nastajanja – pravijo, da je še v "maternici" – odkritje pa izpodbija sedanje razumevanje nastajanja planetov.

Resnična zvezda med zvezdami, ki jo je pomagalo odkriti slovensko oko

31. 03. 2022 06.00

Je precej obilna, zelo stara in, kot kaže, tudi samska. Spoznajte resnično zvezdo med zvezdami, ki jo je pomagalo odkriti tudi slovensko oko. Zgodovinsko odkritje trenutno najstarejše zvezde v vesolju pomeni, da gledamo tako rekoč v prvo milijardo let po nastanku vesolja, morda celo eno prvih zvezd, nastalih po velikem poku. Velik dan za Zemljane, morda še večji za astrofizičarko Marušo Bradač, ki si odkritje s kolegi uradno deli v ugledni znanstveni reviji Nature. Dobrodošli v novi eri raziskovanja vesolja.

Znanstveniki odkrili mikrob, ki bi lahko pomagal v boju proti podnebnim spremembam

15. 03. 2022 09.16

Znanstveniki so odkrili novega drobnega morskega plenilca, ki je sposoben naravno sekvestrirati ogljik. Gre za enocelični mikrob, ki je sposoben fotosinteze, pa tudi loviti in jesti plen, in bi lahko bil "skrivno orožje v boju proti podnebnim spremembam".

MRI posnetki razkrili morebitne posledice prebolelega covida na naše možgane

09. 03. 2022 08.50

Znanstveniki Univerze v Oxfordu so opravili obsežno študijo, s katero so prišli do spoznanja, da okužba s koronavirusom lahko povzroči spremembe v naših možganih. Analizirali so MRI posnetke pacientov pred in po prebolelem covidu-19 ter ugotovili, da so se bolnikom, ki so preboleli covid-19, nekoliko skrčili možgani. V študiji, ki so jo objavili v znanstveni publikaciji Nature, so zapisali, da so se možgani skrčili predvsem v delu, ki je povezan z vonjem in spominom.

Raziskovalci odkrili razlike med udomačenimi in divjimi sevi običajnih kvasovk 

06. 03. 2022 07.14

Raziskovalne skupine iz Francije, Švedske, Italije in Slovenije so raziskale učinek udomačitve na običajno kvasovko in odkrile izrazite razlike med udomačenimi in divjimi sevi v sposobnosti spolnega razmnoževanja in rasti v različnih pogojih. Slovenski raziskovalci so odgovorili na enega ključnih vprašanj: ali lahko z minimalnim urejanjem genoma spremenijo značilnosti kvasovke? Odgovor je – da.

V oblaku kozmičnega prahu sredi galaksije Messier 77 odkrili ogromno črno luknjo

17. 02. 2022 08.09

Evropski južni observatorij (ESO) je v središču galaksije Messier 77 odkril supermasivno črno luknjo, ki se skriva v oblaku kozmičnega prahu. Odkritje, ki ga je omogočil zelo velik teleskop VLTI v Čilu, potrjuje napovedi izpred 30 let, astronomom pa nudi nov vpogled v aktivna galaktična jedra, so sporočili iz omenjenega observatorija.

Kitajski znanstveniki so razvili štiriminutni PCR-test

09. 02. 2022 16.29

Znanstveniki kitajske univerze Fudan v Šanghaju so sporočili, da so razvili test na covid-19, ki združuje hitrost hitrega antigenskega testa ter natančnost PCR-testa. Natančne rezultate naj bi testirani prejeli v le štirih minutah. Študija na majhnem vzorcu je pokazala njegovo 100-odstotno natančnost, saj je pravilno obdelal vse vzorce, če pa se bo podobna natančnost pokazala tudi na večjem številu vzorcev, bi lahko nova tehnologija močno spremenila igro.

Jim Carrey objavil smešen video: Star sem 60 in seksi

18. 01. 2022 13.18

Eden najboljših komičnih igralcev vseh časov Jim Carrey, ki je leta 1994 ustvaril eno vidnejših vlog v komediji Butec in butec, je dopolnil 60 let. Ob tem častitljivem mejniku se je oglasil na Twitterju, kjer je delil zabaven videoposnetek sebe.

Človeški fosili iz Etiopije najbrž starejši, kot so predvidevali doslej

16. 01. 2022 07.00

Nova analiza enih od najstarejših človeških fosilov, ki so jih odkrili doslej, je pokazala, da so po vsej verjetnosti vsaj 36.000 let starejši, kot so predvidevali znanstveniki. To pa je tudi v skladu z najnovejšimi spoznanji o začetku evolucije človeka.

Slovenski znanstveniki prvi potrdili 70 let staro teorijo

05. 01. 2022 14.46

"Potem ko je že leta 1950 švicarski fizik Gregory Hugh Wannier prvi napovedal stanje spinske tekočine celo pri temperaturi absolutne ničle, je želja po eksperimentalni potrditvi ostala neizpolnjena dolga desetletja." Tako so na Institutu Jožef Stefan začeli obvestilo o še enem prebojnem odkritju slovenskih znanstvenikov. Zgodba se namreč nadaljuje: po več kot 70 letih je zgoraj omenjeno teorijo potrdila skupina fizikov pod vodstvom izr. prof. dr. Andreja Zorka.

Nove študije krepijo prepričanje, da omikron manj prizadene pljuča

03. 01. 2022 11.43

Več nedavnih znanstvenih študij je pokazalo, da se nova različica koronavirusa omikron bolj širi v grlu kot v pljučih. To bi lahko pojasnilo hitro širjenje omikrona, hkrati pa je novi sev manj smrtonosen od ostalih različic, so prepričani znanstveniki.

Kuba razvila svoja cepiva, zaobšla blokado ZDA in precepila večino prebivalstva

04. 12. 2021 12.25

Kljub desetletjem gospodarskih in političnih sankcij, je Kuba na pragu uspeha v boju proti covidu-19. Cepivo Soberana je po kliničih preizkušanjih pokazalo 92,4-odstotno učinkovitost. Na otoku, kjer so razvili že dve cepivi, je vsaj en odmerek prejelo 90 odstotkov prebivalstva, število okužb pa se je v zadnjih dveh mesecih drastično zmanjšalo. Cepljenje je sicer dobilo zalet šele po tem, ko so posamezniki in organizacije uspeli zaobiti ameriško blokado in Kubi donirati več kot osem milijonov injekcijskih igel. Vsa svetovna podjetja, ki jih proizvajajo, namreč s Kubo zaradi ameriških sankcij ne smejo poslovati.

Adele z albumom razveselila oboževalce in podrla rekorde v prodaji

26. 11. 2021 08.00

Britanska kraljica popa je po šestih letih izdala težko pričakovan nov album. Naslovila ga je s številom 30, tako kot prejšnji trije pa pripoveduje njeno življenjsko zgodbo v določenem starostnem obdobju. Adele je pri tridesetih prvič ločena, ima prvega otroka in zavidljivo kariero ter je na pragu novega življenjskega obdobja. In takšno, kot je njeno življenje, je tudi njen četrti album.

Maša

12. 11. 2021 20.00

V prvi avdicijski oddaji osme sezone šova Slovenija ima talent je s svojim nastopom navdušila violinistka Maša, ki se loteva elektronskih in popularnih glasbenih zvrsti. Od petega leta je odraščala z violino in vsekakor je to njena prva ljubezen.

Adele pokazala spodrsljaje s snemanja videospota

06. 11. 2021 09.00

Britanska pevka Adele se zna pošaliti na svoj račun. Tokrat je z oboževalci na družbenih omrežjih delila videoposnetek iz zakulisja snemanja, ki razkriva simpatične spodrsljaje. Med drugim lahko vidimo, da ji je kar nekaj preglavic povzročala avdiokaseta.