Nature

Raziskava: Za najhujše oblike covida-19 odgovornih pet ključnih genov
12. 12. 2020 16.24
Z najhujšo obliko covida-19 je povezanih pet ključnih genov, so britanski znanstveniki ugotovili v raziskavi. Ta je obenem pokazala, da bi več obstoječih zdravil lahko preoblikovali v zdravila, s katerimi bi zdravili hude oblike covida-19.

Za obnovitev mokrotnih habitatov ob Muri 2,3 milijona evrov sredstev EU
24. 11. 2020 10.36
Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je v okviru operativnega programa za izvajanje kohezijske politike v obdobju 2014–2020 podpisal pogodbo za sofinanciranje projekta obnovitve mokrotnih habitatov ob Muri v vrednosti 2,3 milijona evrov. Projekt, ki se bo končal leta 2023, bo znotraj Nature 2000 prispeval k izboljšanju stanja habitatov in vrst.

Kitajska po vzorce kamnin na Luno uspešno izstrelila raketo
24. 11. 2020 07.03
Kitajska je v torek začela ambiciozno misijo, da bi prvič po več kot 40 letih z Lune prinesla kamnine in vzorce tal. Vesoljsko plovilo je brez človeške posadke, analize vzorcev pa bi lahko pripomogle k človekovemu razumevanju Lune in sončnega sistema. Če bo program uspešen, bi pot lahko utrl tudi misijam na Mars.

Kitajska pred novim podvigom: na Luno po kamnine in vzorce tal
23. 11. 2020 11.17
Kitajska se pripravlja na izstrelitev vesoljskega plovila brez človeške posadke, ki bo z Lune na Zemljo dostavilo kamnine in vzorce s tal z našega edinega naravnega satelita. Gre za prvi zemeljski poskus pridobivanja vzorcev z Luninega površja v zadnjih štirih desetletjih.

Slovenski znanstvenik s sodelavci izdelal model, ki lahko napove širjenje virusa
11. 11. 2020 10.54
Skupina znanstvenikov na prestižni ameriški univerzi Stanford je izdelala računalniški model, ki lahko napove širjenje novega koronavirusa na podlagi potovalnih navad in gibanja ljudi. Kot so ugotovili, se večina posameznikov okuži v prostorih, ki so močno natrpani, stik med ljudmi pa je daljši. V študiji je sodeloval tudi slovenski znanstvenik Jure Leskovec.

Nevsakdanje odkritje: lobanja 'sorodnika' človeške vrste, stara dva milijona let
10. 11. 2020 14.32
Avstralski raziskovalci pravijo, da ponuja odkritje dva milijona let stare lobanje v Južni Afriki nove informacije o razvoju človeške vrste. To je lobanja moškega predstavnika vrste Paranthropus robustus, ki je sorodna homo erectusu, vrsti, za katero se domneva, da je neposredni prednik sodobnih ljudi.

Veliko odkritje Nase: na površju Lune našli sledi vode
26. 10. 2020 17.12
Ameriška vesoljska agencija Nasa je svetovno javnost presenetila z najnovejšim odkritjem: odkrili so 'nedvoumno' prisotnost vode na Luni. Gre za izjemno dognanje, ki pomembno prispeva k prizadevanjem za raziskovanje tako imenovanega globokega vesolja.

'Umestitev 38 odstotkov Slovenije pod Naturo 2000 je bila strel v koleno'
16. 10. 2020 17.23
Razglasitev 38 odstotkov ozemlja Slovenije za področje Nature 2000 je bila strel v koleno, je ocenil premier Janez Janša po vrhu EU v Bruslju, ki je med drugim razpravljal o podnebnih ciljih. Poudaril je, da bodo podprli le cilje, ki jih bodo lahko dejansko izvajali, pri čemer ne nameravajo za to plačati trikrat več kot kje drugje.

Francija uvaja izredne razmere: policijska ura za Pariz in večja mesta
14. 10. 2020 10.08
Po Evropi beležijo visoko število potrjenih okužb. V Franciji so spet uvedli izredne razmere, v Nemčiji so prvič od aprila potrdili več kot 5000 dnevnih primerov, na Poljskem so jih zabeležili 6000 v Belgiji pa več kot 7000. Število okužb je naraslo tudi v Avstriji, Švici, na Nizozemskem in v Rusiji, kjer so potrdili največ primerov od začetka epidemije. Skupno število umrlih je preseglo milijon.

Strma rast smejalnega plina v ozračju ogroža okoljske cilje
09. 10. 2020 09.31
Količine dušikovega oksida – plina, ki ga imenujejo tudi smejalni plin in je podnebju 300-krat bolj škodljiv kot ogljikov dioksid – se v ozračju hitro povečujejo, ugotavlja nova raziskava, objavljena v znanstveni reviji Nature. Znanstveniki za to krivijo predvsem kmetijstvo.

Umetna inteligenca pri odmerjanju inzulina enako varna kot zdravniki
02. 10. 2020 19.57
Pediatrična klinika v Ljubljani je v prestižni reviji Nature Medicine objavila tudi članek o uporabi umetne inteligence pri sladkornih bolnikih z inzulinsko črpalko. Ocena umetne inteligence, kolikšen odmerek inzulina potrebuje bolnik glede na stopnjo sladkorja v krvi, je bila najmanj tako dobra kot ocena zdravnikov specialistov iz najboljših svetovnih centrov. To pomeni, da lahko algoritem poveča raven skrbi za sladkorne bolnike tudi v državah, kjer nimajo tako dobrih strokovnjakov kot v najboljših klinikah.

Del DNK, podedovan od Neandertalcev, povezan s težjim potekom covida-19
01. 10. 2020 18.59
Del DNK, podedovan od Neandertalcev, je povezan z do trikrat večjim tveganjem, da ljudje huje zbolijo za covidom-19, so ugotovili znanstveniki iz Švedske in Nemčije. Ugotovili so, da je ta skupina genov zelo podobna skupini genov pri okoli 50.000 let starem Neandertalcu iz Hrvaške, piše na spletni strani nemškega inštituta Maxa Plancka.

Čehi in Slovaki razglasili izredne razmere, čustvena Merklova pozvala k potrpežljivosti
30. 09. 2020 18.49
Zaradi porasta okužb s koronavirusom so na Češkem in Slovaškem razglasili izredne razmere. Vladi bosta tako lahko sprejeli določene strožje ukrepe, zapiranje meja ali podjetij in omejitve svobode gibanja, kakršne so veljale spomladi, pa niso predvidene. Angela Merkel je medtem svoje sodržavljane v čustvenem nagovoru pozvala k disciplini in potrpežljivosti, italijanski senat v Rimu pa je začasno prekinil delo zaradi odkritih okužb med senatorji.

Roskozmos: Venera je ruski planet
19. 09. 2020 15.51
Po odkritju fosfina v atmosferi Zemljinega "sestrskega planeta" je ruska vesoljska agencija napovedala nova neodvisna raziskovanja. Vodja Roskozmosa je dejal, da je Venera "ruski planet", in spomnil na odprave proti Veneri iz časov Sovjetske zveze.

Obstaja življenje v oblakih, ki obdajajo Venero?
14. 09. 2020 18.05
Ali v gostih oblakih, ki prekrivajo Venero, obstaja življenje? To vprašanje si zdaj zastavljajo znanstveniki, ki so v atmosferi odkrili sledi plina fosfina. Njegove prisotnosti v ozračju Venere pa znanstveniki (še) ne morejo pojasniti.

Pandemija covid-19 bo morda zaprla vrata parka z ogroženimi živalmi
12. 09. 2020 13.29
Papua Nova Gvineja je otoška država v Oceaniji, ki se lahko poleg peščenih plaž in vulkanskih gora pohvali tudi z raznoliko ter predvsem unikatno floro in favno. Živali, ki jih težko srečamo drugod, živijo tudi v naravnem parku Port Moresby, ki pa bo zaradi vpliva pandemije morda moral zapreti svoja vrata.

Uničevanje okolja krivec za pojav bolezni, kot je covid-19
10. 09. 2020 06.55
Kaj ugotavlja letošnje Poročilo o stanju planeta Svetovnega sklada za naravo (WWF)? Nič optimističnega. Populacije prostoživečih živali so se od leta 1970 zmanjšale kar za dve tretjini. Med glavnimi vzroki so uničevanje okolja: krčenje gozdov, netrajnostno kmetijstvo in nezakonita trgovina s prosto živečimi živalmi, ki prispeva tudi k izbruhu bolezni, kot je covid-19. WWF poziva k nujnim ukrepom, da bi se trend do leta 2030 obrnil.

Čebelji strup učinkovit v boju proti raku dojk
06. 09. 2020 08.00
Avstralski znanstveniki so ugotovili, da čebelji strup učinkovito ubija agresivne rakave celice pri raku dojk. Aktivna snov melitin, ki se nahaja v strupu, namreč prodira skozi celične membrane in v celicah naredi pore, poleg tega pa vpliva tudi na signalne poti rakavih celic in tako zavira njihovo rast.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'
05. 09. 2020 07.00
Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

Nove raziskave prehitrega taljenja ledu napovedujejo katastrofalne posledice
02. 09. 2020 10.18
Največja študija ledeniških jezer, ki je bila kdarkoli opravljena, je pokazala, da je na globalni ravni prostornina teh jezer narasla za 50 odstotkov. Študija temelji na Nasinih podatkih, ki so jih zbirali zadnjih 30 let. Študija o krčenju ledu na Grenlandiji pa je pokazala, da sneženje ne more več nadoknaditi izgube ledu, četudi bi se globalno segrevanje končalo danes.

Reka Mura: priložnost za nova delovna mesta in izboljšanje naravnega stanja
09. 08. 2020 11.18
Reka Mura z okolico je zaradi posega človeka in vremenskih sprememb postala slabo domovanje številnih živalskih in rastlinskih vrst. Zdaj je dobila priložnost, da se približa naravnemu stanju in izboljša svojo podobo, so prepričani strokovnjaki. Obeta se ji največja revitalizacija do zdaj, projekt Natura Mura, ki bo med drugim vplival na privlačnost destinacije v turističnem smislu, odprla se bodo tudi številna nova delovna mesta.

Ekipa znanstvenikov odkrila 'Ahilovo peto' koronavirusa
30. 07. 2020 20.44
Hrvaški znanstvenik Ivan Đikić je med ekipo strokovnjakov, ki je v laboratoriju v Frankfurtu odkrila šibko točko novega koronavirusa. Revolucionarno odkritje bi lahko služilo izdelavi zdravila za okužbo, hkrati pa je izrednega pomena tudi za prihodnost. S tem bi lahko namreč že danes ustvarili ustrezno zaščito za morebitne prihajajoče nove pandemije koronavirusnih bolezni.

Nov režim v Iškem vintgarju: 'Gore smeti in glasne zabave sem ne sodijo'
25. 07. 2020 09.02
Kot smo poročali, je občina Ig zaprla Iški vintgar, priljubljeno izletniško točko v bližini prestolnice, za avtomobile in piknike. Na občini pojasnjujejo, da "nikomur ne 'zapirajo vrat' Iškega vintgarja, le trudijo se ohranjati ta naravni biser za naše prihodnje rodove". Kot izpostavljajo, so v njem še naprej dobrodošli vsi obiskovalci, a nekateri med njimi bodo morali spremeniti svoje navade. Gore smeti in glasne zabave sem ne sodijo, so jasni.

Študija: Severni medvedi bi zaradi taljenja ledu lahko izumrli do leta 2100
20. 07. 2020 18.52
Znanstveniki so v reviji Nature Climate Change objavili študijo, v kateri svarijo, da bi lahko severni medvedi izumrli do leta 2100. Hitro taljenje ledu zaradi podnebnih sprememb jim namreč otežuje lov na tjulnje, ki so njihov glavni vir hrane.

Prvi potrjen primer okužbe s koronavirusom v maternici
15. 07. 2020 10.27
V bolnišnici Antoine Beclere v Parizu so marca sprejeli visoko nosečo 23-letnico s simptomi, značilnimi za novi koronavirus. Test je potrdil okužbo, tri dni kasneje je s carskim rezom rodila fantka, pri katerem so prav tako potrdili prisotnost virusa. Zdravniki so po številnih preiskavah prepričani, da se je okužil že v maternici, in sicer se je virus prek materine krvi razširil v posteljico, kjer se je podvojil in povzročil infekcijo pri plodu.

Primerjalni test ajvarjev: 15 izdelkom dodan sladkor, 14 popolnoma brez aditivov
12. 07. 2020 17.00
Vseh 22 testiranih ajvarjev nosi napis ajvar, a se razlikujejo po sestavi, ceni in prehranskem profilu. Cena kilograma izdelka tako stane od 1,96 do 15,30 evra. Pri večini sta glavni sestavini res paprika in jajčevec, šest vzorcev vsebuje pečeno papriko. Na oceno prehranskega profila so vplivali tudi: vsebnost soli, sladkorja, maščob in nasičenih maščobnih kislin. Sladkor je dodan kar 15 izdelkom.

Za izumrtje neandertalcev niso krive podnebne spremembe
11. 07. 2020 12.02
Moderni ljudje in neandertalci so v Južni Evropi sobivali 3000 let, pred približno 42.000 leti pa so neandertalci izumrli. V preteklosti je veljala teorija, da so za izumrtje krive med drugim nenadne podnebne spremembe, mednarodna skupina znanstvenikov pa na osnovi kapnikov to možnost zdaj zavrača.

Robotski znanstvenik v osmih dneh izvedel 688 poskusov in odkril fotokatalizator
09. 07. 2020 08.48
Na univerzi v britanskem Liverpoolu so razvili 'robotskega znanstvenika', ki sam izvaja znanstvene poskuse. Njegovo raziskovanje je prineslo tudi že prvo odkritje. Odkril je katalizator, ki je šestkrat aktivnejši od doslej znanih katalizatorjev.

Z omejevalnimi ukrepi v Evropi preprečili več kot tri milijone smrti
08. 06. 2020 16.37
Zaradi koronavirusa je življenje obstalo, gospodarske posledice so hude, a kot kaže študija Imperialnega kolidža v Londonu omejevalni ukrepi, ki so jih sprejele države, niso bili zaman. V 11 evropskih državah, ki jih je zaobjela raziskava, so na ta način preprečili 3,1 milijona smrti. Da so ljudje ostajali doma, je pomembno vplivalo na to, da je pandemija koronavirusa v Evropi bolj ali manj pod nadzorom, so ocenili britanski znanstveniki.

Na jugu Mehike odkrili največje in najstarejše majevske ostanke
07. 06. 2020 07.36
Arheologi so v Tabascu na jugu Mehike odkrili najverjetneje največje in najstarejše doslej znane majevske ostanke. Gre za sklop 21 večjih in manjših obrednih centrov, ki tvorijo štirikotne platoje. Največji med najdenimi kompleksi je po prostornini celo večji od največje piramide v Egiptu.