Ne

MNZ ocenjuje, da ni več razlogov za gladovno stavko Darka Zupana

11. 05. 1998 17.56

Ministrstvo za notranje zadeve ocenjuje, da Darko Zupan, ki gladovno stavka zaradi zahtev, povezanih z zaplembo orožja v Tivoliju v letih 1991 in 1992, s strani MNZ nima več razlogov za nadaljevanje stavke, so sporočili z MNZ.

Po zadnji podatkih v Italiji v blatu umrlo 124 ljudi

11. 05. 1998 15.51

Pod nanosi blata, nastalimi zaradi zemeljskih plazov, ki so pretekli teden prizadeli vasi v deželi Kampaniji, je po najnovejših začasnih podatkih umrlo 124 ljudi, je danes sporočila civilna zaščita. Danes je v Italiji dan žalovanja.

Prepoved tekmovanja za Eurosong 1999?

11. 05. 1998 09.55

Jeruzalemski župan Ehud Olmert je danes kategorično zavrnil zahteve judovskih skrajnežev, da naj bi po sobotni zmagi izraelske transseksualne pevke Dane International v svetem mestu prihodnje leto prepovedali izvedbo tekmovanja za evropsko popevko. Župan je po radiu zatrdil, da bo Jeruzalem gostitelj omenjenega pevskega tekmovanja, tako kot je bil pred dvajsetimi leti, ter da županstvo ne bo dopustilo cenzure v kulturi in umetnosti.

Volitve na Filipinih

11. 05. 1998 09.49

Na Filipinih so se davi začele predsedniške in parlamentarne volitve, na katerih bo 34 milijonov volilnih upravičencev med drugim izbiralo naslednika predsednika Fidela Ramosa, ki po šestih letih ne sme več kandidirati za to funkcijo. Največ možnosti pripisujejo sedanjemu podpredsedniku vlade in nekdanjemu filmskemu igralcu Josephu Estradi, ki ga podpira zveza opozicijskih strank. Njegov najresnejši nasprotnik je kandidat iz vladajočega tabora Jose de Vencia. S filipinskih volišč davi poročajo o izbruhih nasilja in številnih nepravilnostih.

Na ulici izgubil 11.000 dolarjev

11. 05. 1998 07.45

Neki nemški starinar je med poslovnim obiskom v Lyonu na ulici izgubil 66.000 francoskih frankov (11.000 dolarjev) v bankovcih za 500 frankov, ki jih je nosil v notranjem žepu srajce. Nesrečnež je prečkal cesto, ko mu je denar, ne da bi opazil, padel iz žepa. Možak je kmalu ugotovil izgubo, toda prepozno. Ko se je vrnil na mesto, kjer naj bi izgubil zajeten kupček denarja, ni našel ničesar. Nemški starinar je najditelju ponudil 20.000 frankov nagrade.

Znanstveniki odkrili gen, ki lahko kadilce obvaruje pred pljučnim rakom

11. 05. 1998 07.41

Skupina britanskih znanstvenikov je sporočila, da je odkrila gen, ki lahko kadilce obvaruje pred rakom na pljučih, to pa je odkritje, zaradi katerega bi lahko začeli proizvajati novo zdravilo. Vodja ekipe Roland Wolf je pojasnil, da je že dolgo znano dejstvo, da človekovo telo vsebuje elemente, ki določajo občutljivost na kemične sestavine, povzročitelje rakavih obolenj.

Holbrooke in Gelbard v Beogradu; Vedrine o novih sankcijah

10. 05. 1998 10.33

V Beograd sta včeraj prispela posebna ameriška odposlanca Richard Holbrooke in Robert Gelbard. Holbrooke je pred sestankom z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem opozoril na nevarnost, da se kriza s Kosova razširi na širše območje.

BMW grozi Rolls-Roycu

10. 05. 1998 10.24

Po presenetljivem zapletu pri prodaji luksuznega proizvajalca avtomobilov družbe Rolce Royce, ki gre na roko nemškemu avtomobilskemu proizvajalcu Volkswagnu, je družba BMW družbi Rolls-Royce zagrozila z zaustavitvijo dobave svojih motorjev. Kot sporočajo predstavniki omenjenega podjetja, BMW ne bo povečal svoje nakupne ponudbe.

Delničarji Chryslerja nameravajo preprečiti združitev

10. 05. 1998 10.19

Delničarji ameriškega avtomobilskega proizvajalca Chrysler so na sodišču vložili dve tožbi, s katerimi želijo preprečiti načrtovano združitev z nemškim podjetjem Daimler-Benz. V omenjenih tožbah delničarji zahtevajo, da sodišče družbama prepreči izvajanje nadaljnjih združevalnih aktivnosti, vse dokler se ne določi najboljša cena za podjetje Chrysler.

G8 Hrvaško poziva k uresničevanju Daytonskega sporazuma

10. 05. 1998 10.10

Zunanji ministri članic skupine G8 so na sestanku v Londonu Zagreb pozvali, naj spoštuje določila Daytonskih sporazumov, ki se nanašajo na vračanje beguncev.

Prvo zasebno vesoljsko plovilo uspešno na poti proti Luni

10. 05. 1998 10.07

Na neverjetni devetdnevni poti do Lune in nazaj je prvič zasebno vesoljsko plovilo HGS 1, ki ga je izdelala ameriška družba Hughes Space and Communications, so potrdili nadzorniki v Hughesovem Nadzornem centru poletov v El Segundu, v Kaliforniji.

Glasba povečuje inteligenco

10. 05. 1998 09.41

Igranje kakega inštrumenta je po najnovejših raziskavah koristno tudi za možgane. Nemški znanstveniki so primerjali slike možganov izkušenih glasbenikov in oseb, ki nikoli niso igrale kak glasbeni inštrument. Odkrili so, da je možganska skorja (korteks) pianista za 25 odstotkov večja od korteksa človeka, ki se ne ukvarja z glasbo. Čim bolj zgodaj se nekdo začne učiti inštrument, tem bolj se bo razvil njegov korteks. Možgani obdelajo dražljaje, kot na primer glasbene note, kot t.i. tonotopske mape. Na teh mapah se nahajajo nevroni, ki prenašajo živčne impulze. Ker so glasbeni toni drugačni in bolj zapleteni od običajnih glasov, je potrebno več nevronov, da bi te tone obdelali.

Dolgotrajna suša kazen božja

09. 05. 1998 09.39

Najhujša suša v zadnjih 15 letih je več kot 5.000 pridelovalcev riža v Maleziji včeraj spodbudila k molitvi za dež, ki jo je vodil sam predsednik vlade zvezne države Kelantan. Molitev je bila zadnja v seriji priprošenj k nebu, naj nakloni dež izsušenim riževim poljem v lasti več milijonov revnih družin. Mufti Šukri Mohamad pa je v svoji pridigi ob petkovih molitvah dejal, da je dolgotrajna suša Alahov opomin muslimanom zaradi njihovih grehov. Opozoril je, da muslimani zaradi suše ne bi smeli kriviti drugih.

Tudi ime naredi človeka, mar ne?

09. 05. 1998 09.38

Birokrati v Quebecu, ki je ena od dveh kanadskih provinc, v katerih imajo oblasti določen vpliv na izbiro imen novorojencev, so zavrnili imeni Lucifer in Cowboy, sedemletna deklica z imenom Ivory (Ebenovina) pa bo ime lahko obdržala, ker so njeni starši najeli odvetnika in zagrozili s sodiščem.

Zaradi prepovedi mobitela ustavil vlak

09. 05. 1998 09.36

Brezposeln moški iz Hirošime je bil aretiran, ker je v navalu jeze zaradi prošnje, naj ne uporablja mobilnega telefona, zaustavil vlak. Kot je včeraj sporočila policija v Hirošimi, je 51-letni Masato Hirono upravičeno osumljen poskusa izsiljevanja in nasilnega onemogočanja dela. Konec marca se je namreč na poti z dela na vlaku pogovarjal po mobitelu, ko je sprevodnik po zvočniku potnike opozoril, naj ne motijo sopotnikov z uporabo mobilnih telefonov. Hirono se je močno razjezil, izstopil na naslednji postaji in začel groziti postajnemu načelniku. Ta se je Hironeju opravičil, vendar pa je slednji zahteval, naj svojo iskrenost dokaže s plačilom denarja. Ko je postajni načelnik zahtevo zavrnil, je razjarjeni potnik skočil na tire in prisilil prihajajoči vlak k zaustavitvi s pomočjo zasilne zavore.

Poštarjeva lenoba

09. 05. 1998 09.31

Prebivalci neke vasi blizu Osla na Norveškem so se že nekaj časa pritoževali, da ne dobivajo pošte, zato so se poštne službe lotile preiskave. Ta jih je pripeljala v klet lokalnega poštarja, kjer so našli kar za 400 kilogramov pisem in razglednic. Vrli poštar je pošto znesel kar v svojo klet in jo tam zaprl v omaro, vaščani pa so zaman čakali na pisma.

LDS in ZLSD o vprašanjih nacionalnega pomena in o ustavni obtožbi

08. 05. 1998 15.52

<bV parlamentu sta se danes sestali vodstvi vladne Liberalne demokracije Slovenije (LDS) in opozicijske Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) ter izmenjali mnenja o pokojninski reformi, noveli zakona o denacionalizaciji in odnosih s Hrvaško. Pod točko razno pa so se poleg sprememb volilnega sistema dotaknili tudi ustavne obtožbe zoper premiera Janeza Drnovška, pri čemer pa ZLSD, kot je po sestanku dejal njen predsednik Borut Pahor, premieru ni zagotovila podpore, saj pričakuje, da bo vlada odgovorila na argumente iz ustavne obtožbe veliko bolj prepričljivo in odgovorno, kot je to storila prvič.

LDS vztraja pri pokojninski reformi

08. 05. 1998 11.34

Člani sveta Liberalne demokracije Slovenije (LDS) so po sinočnji razpravi o reformi pokojninskega in invalidskega sistema s sklepom potrdili, da je pri pripravi zakona potrebno iskati nacionalno soglasje med socialnimi partnerji, interesnimi skupinami in političnimi strankami, hkrati pa opozorili, da bodo pri reformi vztrajali - tudi če ji bodo še naprej nasprotovale nekatere sindikalne organizacije.

Evropski parlament opravlja še zadnji krog zaslišanj kandidatov za vodstvo ECB

08. 05. 1998 10.32

V Evropskem parlamentu danes poteka še drugi, zadnji krog zaslišanj kandidatov za položaje v šestčlanskem izvršnem odboru Evropske centralne banke (ECB), ki bo začela delovati 1. julija letos. Najbolj odmevno zaslišanje je bilo včeraj, ko je na vprašanja članov parlamentarnega odbora za gospodarstvo in finance odgovarjal kandidat za predsednika ECB, Nizozemec Wim Duisenberg. Duisenberg je odboru znova razložil, da mandata ne namerava odslužiti v celoti, vendar pa je vztrajal pri stališču, da bo sam odločil, kdaj bo zapustil prvo mesto v ECB. Po zaslišanjih bo odbor za gospodarske zadeve prihodnji teden, 11. maja, izrekel mnenje o kandidatih, 626 poslancev pa se bo o njih izreklo na plenarnem zasedanju v Strasbourgu, prihodnjo sredo, 13. maja.

Portugalska letos pričakuje uspešno turistično sezono

08. 05. 1998 08.17

Portugalska letos pričakuje odlično turistično sezono in to ne glede na svetovno razstavo, ki bo od srede maja do septembra v portugalski prestolnici. Po predvidevanjih državnega sekretarja za turizem Viktorja Neta naj bi Portugalska letos s turizmom iztržila 4,3 milijarde dolarjev, lani pa je številka znašala štiri milijarde dolarjev. Letos naj bi dežela na skrajnem koncu Iberskega polotoka gostila približno 12 milijonov turistov, od tega več kot polovico iz sosednje Španije. Portugalska je v zadnjih letih razširila svojo turistično ponudbo, ta panoga pa daje kruh skoraj 300.000 ljudem ali šestim odstotkom aktivnega prebivalstva. Turizem ustvari osem odstotkov portugalskega BDP.

Ustavno sodišče odgovorilo Jelinčiču

07. 05. 1998 17.59

Sekretar ustavnega sodišča Janez Čebulj je danes predsedniku Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmagu Jelinčiču - ki je konec aprila ustavno sodišče zaprosil za mnenje v zvezi "z gonjo predsednikov parlamentarnih strank SDS Janeza Janše in SKD Lojzeta Peterleta", ki se ne strinjata z njegovo udeležbo kot predstavnika SNS v slovenskem delu pridružitvenega parlamentarnega odbora za vstop v EU - odgovoril, da ustavno sodišče glede na pristojnosti, ki jih določata ustava in zakon o ustavnem sodišču ni pristojno za dajanje takšnih strokovnih mnenj in sprejemanje takšnih odločitev.

Rusija predstavila predlog triletnega proračuna

07. 05. 1998 17.03

Rusko finančno ministrstvo je danes predstavilo osnutek triletnega proračuna, ki izraža voljo ruskega predsednika Borisa Jelcina po večji disciplini na davčnem področju in večji proračunski strogosti. Prvi namestnik finančnega ministra Vladimir Petrov je predstavil cilje prihodkov in izdatkov ter zmanjšanja proračunskega primankljaja za tri fiskalna leta do leta 2001 kot del triletnega načrta za osvoboditev gospodarstva pritiska naraščajočega zadolževanja. Petrov je povedal, da bi proračunski primankljaj moral leta 1999 znašati 3,6 odstotka BDP, leta 2001 pa 2,4 odstotka BDP. Sporočil je tudi, da Rusija leta 2000 ne bo več dobivala posojil Mednarodnega denarnega sklada (IMF).

Janša: Cilj ustavne obtožbe ni zamenjava vlade

07. 05. 1998 15.49

Ustavne obtožbe Socialdemokratska stranka (SDS) ni vložila, ker bi bil njen osnovni cilj zamenjati vlado. "Če bi bil to naš osnovni cilj, bi v tem primeru vložili konstruktivno nezaupnico in če bi imeli dovolj glasov, bi bilo to tudi smiselno", je na današnji novinarski konferenci, katere osrednja tema je bila ustavna obotožba zoper predsednika vlade in t.i. slovensko-izralski varnostni sporazum, povedal predsednik stranke Janez Janša in dodal, da obstajajo načelni razlogi, zaradi katerih mora opozicija velikokrat ravnati tako, kot pač ravna, ne glede na število glasov.

Tla v Posočju še ne mirujejo

07. 05. 1998 15.48

Seizmografi državne mreže stalnih potresnih opazovalnic so v zadnjih 24 urah v Posočju zaznali 23 popotresnih sunkov, med katerimi je bil najmočnejši včeraj zjutraj ob 4.53 uri približno 80 kilometrov severozahodno od Ljubljane. Potres, ki je v širšem nadžariščnem območju dosegel 5 stopnjo po evropski potresni lestvici (EMS), je trajal 4 sekunde in je bil najmočnejši potresni sunek po potresu, ki je 12. aprila prizadel Posočje, so danes sporočili iz uprave RS za zaščito in reševanje.

Srbske oblasti po navedbah tiska pristajajo na lokalno avtonomijo Kosova

07. 05. 1998 15.48

Beograjsko vodstvo je po navedbah srbskega časopisja pripravljeno na popuščanje albanskim prebivalcem na Kosovu. O predlogu zakona, ki predvideva "lokalno samoupravo", naj bi srbski parlament odločal še pred koncem meseca, danes poroča beograjsko časopisje, ki se sklicuje na vire v vladi in parlamentu. Še ne objavljeni predlog za Kosovo predvideva parlament, vlado, lastne organe oblasti in statut, ki bi imel funkcijo ustave. Za statut je potrebno soglasje srbskega republiškega parlamenta, piše dnevnik Danas. Lokalne in pokrajinski parlament naj bi sestavljala dva domova, katerih sestava naj bi odražala etnično in versko strukturo prebivalstva, piše Dnevni telegraf. Do konca leta naj bi v pokrajini izvedli splošne volitve.

Annan začenja najtežji del svoje afriške turneje

07. 05. 1998 15.47

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes pred odhodom v Burundi v tanzanijskem mestu Dar-es-Salaam napovedal, da bo pritisnil na burundski režim, da bi se udeležil mirovnih pogajanj v Arushi. Pogajanj se nameč ne udeležuje že od avgusta lani, zaradi česar so prekinjena. Na krajšem obisku v Burundiju se bo srečal z majorjem Pierrom Buyuyom, ki je oblast v državi prevzel z državnim udarom julija leta 1996. Burundi je od leta 1993 prizorišče državljanske vojne med hutujskimi uporniki in pretežno tutsijsko vojsko. Annan bo v okviru afriške turneje že popoldne odpotoval na dvodnevni obisk v Ruando, ki pomeni tudi najtežji del njegove turneje. V Kigaliju se bo srečal z zunanjim ministrom Anastasom Gasanom in predsednikom Pasteurjem Bizimungujem, obiskal pa bo tudi parlament. Jutri bo v Kigaliju obiskal spomenik žrtvam genocida, v katerem je bilo leta 1994 v Ruandi ubitih več kot pol milijona tutsijev in zmernih hutujev.

Motorhead žagajo kar po starem

07. 05. 1998 09.35

"Niti malo nismo utrujeni. Vsi trije skupaj delamo toliko hrupa kot buldožer. Drugi bendi potrebujejo dva kitarista in kup samplerjev, če hočejo ustvariti vsaj približno toliko hrupa kot mi." To so besede Mickeyja Deeja, bobnarja težkometalne skupine Motorhead, ali točneje, njegov opis dejanskega stanja.

D-Day: Dan za dokumentarec v kinoteki

07. 05. 1998 08.37

V Slovenski Kinoteki bo 14. maja prvi večer iz cikla prireditev z naslovom D-Day: Dan za dokumentarec, ki bodo od maja do decembra v kinoteki potekali enkrat mesečno.

Evropski komisar posvaril pred zaostrovanjem kosovskega konflikta

07. 05. 1998 07.39

Evropski komisar za zunanje zadeve Hans van den Broek je posvaril pred nadaljnjim zaostrovanjem kosovskega konflikta. V primeru neukrepanja Kosovu grozi začetek "dolge, črne noči etničnega konflikta in nasilja," je na donatorski konferenci za BiH v Bruslju danes opozoril van den Broek. Če do konca tega tedna ne bo nikakršnih znamenj napredka, bo posledica tega prekinitev novih vlaganj v Srbiji, je dejal van den Broek in dodal, da je to edina možnost za mirno rešitev krize na Kosovu. "Vojna je slabša kot sankcije," je še poudaril.

Gostovanje Albanske drame Skopje v Ljubljani

06. 05. 1998 15.17

V Cankarjevem domu bo 7. in 8. maja, med drugim tudi v okviru Dnevov Cankarjevega doma (od 8. do 10. maja), s priredbo Shakespearovega Kralja Leara v režiji Vladimira Milčina gostovala Albanska drama Skopje.