Ne

Vlada zavrača očitke v zvezi z izdajo državne tajnosti

13. 05. 1998 16.03

Vlada se je danes odzvala na poročanje medijev o tem, da naj bi v zvezi s sporočilom za javnost kabineta podpredsednika vlade o seji vlade, ko je ta obravnavala informacijo o sporazumu o varnosti, ki sta ga sklenila direktorja vojaških varnostno obveščevalnih služb Izraela in Slovenije, prišlo do izdaje državne tajnosti. Na vladi te očitke zanikajo in poudarjajo, da z objavo omenjenega sporočila niso nastale škodljive posledice za varnost države ali druge posledice in ni bila pridobljena gospodarska korist.

Japonska bo ustavila finančno pomoč Indiji

13. 05. 1998 15.58

Japonska, sicer največja donatorka pomoči Indiji, bo ustavila pomoč tej državi, ker je slednja pred dnevi izvedla tri jedrske poskuse, je danes sporočil japonski premier Riutaro Hašimoto. Letno Japonska Indiji nameni 3,5 milijarde jenov (26 milijonov dolarjev) pomoči.

EU močno podpira ustanovitev stalnega mednarodnega sodišča

13. 05. 1998 10.07

Evropska komisija bo za ustanovitev stalnega Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) namenila 390.000 ekujev. Denar bo dobila nevladna organizacija Ni miru brez pravice, ki si prizadeva, da bi Združeni narodi sprejeli ustrezno mednarodno pogodbo o ustanovitvi ICC.

Slovenska delegacija opravila dvostranski pregled in primerjavo zakonodaje za izobraževanje

12. 05. 1998 16.52

Slovenska delegacija je danes v Bruslju z delegacijo Evropske komisije opravila dvostranski pregled usklajenosti nacionalne zakonodaje za področje izobraževanja s skupno unijino. Po pogovorih je vodja slovenske delegacije, državni sekretar v ministrstvu za šolstvo in šport Pavle Zgaga, dejal, da to področje ne predstavlja nobenih problemov pri vstopanju Slovenije v Evropsko unijo. Nova slovenska izobraževalna zakonodaja - leta 1993 sprejeti zakon o visokem šolstvu in leta 1996 sprejeti paket šestih zakonov o preduniverzitetnem izobraževanju - je z evropsko usklajena. Določena odstopanja, ki zadevajo tudi področje izobraževanja, pri čemer gre predvsem za zagotavljanje prostega pretoka oseb, pa bodo po besedah državnega sekretarja usklajena v sodelovanju z drugimi resorji.

ZLSD: vlada predlaga neutemeljeno znižanje pravic brezposelnih

12. 05. 1998 16.05

V Združeni listi socialnih demokratov (ZLSD) ocenjujejo, da želi vlada s predlaganimi spremembami zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti izpeljati kopico neutemeljenih znižanj pravic brezposelnih.

Popoln polom Američanov, Italija in Latvija sta se rešili

12. 05. 1998 10.47

Ameriška hokejska reprezentanca je na svetovnem prvenstvu skupine A v Švici doživela prvovrstno blamažo. Ne le, da se ni uvrstila v boj za kolajne, kar se je Američanom pred SP zdelo samoumevno, ampak je v skupini za obstanek osvojila vsega eno skromno točko, zasedla zadnje mesto (skupno 12. med 16 ekipami na SP) in bo tako igrala v kvalifikacijah skupaj z Ukrajino, Slovenijo, Estonijo, Avstrijo, Kazahstanom, Francijo in Nemčijo. Tudi Nemci v skupini za obstanek niso pokazali veliko, edina tolažba jim je le končna uvrstitev - 11. mesto, bolje kot ZDA.

Združitev Daimlerja in Chryslerja vznemirila ameriški avtomobilski lobi

12. 05. 1998 07.50

Načrtovana združitev Daimler Benza in Chryslerja je vznemirila vplivno združenje ameriških avtomobilskih proizvajalcev (American Automobile Manufactures Association - AAMA), ki v Washingtonu zastopa Ford, Chrysler in General Motors. Statut združenja namreč ne dovoljuje, da bi bil posamezen član v lasti ali pod nadzorom nekega tujega podjetja. Združenje bi moralo tako spremeniti statut ali pa iz svojih vrst izključiti Chrysler. Po besedah predstavnika AAMA Jaya Hydea avtomobilski koncerni trenutno še preučujejo zadevo, tiskovna predstavnica Chryslerja Nicole Solomon pa je zagotovila, da se v podjetju še niso odločili. Trije največji ameriški proizvajalci avtomobilov za zastopanje svojih interesov v Washingtonu namenijo približno 35 milijonov dolarjev letno. Napovedana združitev pa je ogrozila tudi skupni raziskovalni program vseh treh ameriških avtomobilskih družb, ki ga z 200 milijoni dolarjev letno sponzorira vlada, v njem pa tuje družbe ne smejo sodelovati.

Clinton napovedal morebitne ukrepe proti Indiji

12. 05. 1998 07.29

Ameriški predsednik Bill Clinton je danes v Beli hiši napovedal, da namerava v primeru Indije "v popolnosti uresničiti" ukrepe, ki jih predvideva ameriška zakonodaja za države brez jedrskega orožja, ki izvedejo jedrski pokus.

Južnoameriški bober ogroža nizozemske jezove

12. 05. 1998 07.28

Po poročilih nizozemskega radia in televizije bobri ogrožajo nizozemske jezove. Te do enega metra dolge živali z izkopavanjem lukenj načenjajo trdnost jezov. Oblasti na Nizozemskem nameravajo v naslednjih dveh letih za boj proti škodljivim glodalcem nameniti skoraj 900.000 mark. Število bobrov ocenjujejo na več tisoč, bili pa naj bi potomci tistih nekaj primerkov, ki so jih z neke farme, kjer so jih redili za pridobivanje krzna, osvobodili aktivisti za zaščito živali. Huda zima bi število živali močno zmanjšala. A ker o pravi zimi že nekaj časa ni ne duha ne sluha, bobri veselo živijo naprej.

V Turčiji napadli borca za človekove pravice

12. 05. 1998 07.27

V Ankari je bil danes v napadu hudo ranjen predsednik turškega društva za človekove pravice (IHD) Akin Birdal. Odgovornost za napad je prevzela skrajno desna podtalna organizacija Turška brigada maščevanja, je sklicujoč se na policijske vire poročala zasebna televizijska postaja NTV.

Ni dovolj podatkov za kazensko preiskavo

11. 05. 1998 17.58

Uprava kriminalistične službe ministrstva za notranje zadeve je od generalnega sekretarja vlade v zvezi z morebitno izdajo državne skrivnosti v zvezi s sklepi vlade o slovensko-izraelskem sporazumu dobila odgovor, da v omenjenem dokumentu ni podatkov, ki bi bili tako pomembni, da bi z njihovo izdajo lahko nastale posledice, kot jih zahteva kazenski zakonik. Zato v zvezi s tem primerom ni bila in ne bo uvedena nobena preiskava, so danes sporočili z MNZ.

Latvijski parlament proti ukinitvi smrtne kazni

11. 05. 1998 17.56

- Latvijski parlament je danes glasoval proti odpravi smrtne kazni, ki jo je predlagala parlamentarna komisija, in to kljub temu, da se je država pred Svetom Evrope zavezala za ukinitev.

MNZ ocenjuje, da ni več razlogov za gladovno stavko Darka Zupana

11. 05. 1998 17.56

Ministrstvo za notranje zadeve ocenjuje, da Darko Zupan, ki gladovno stavka zaradi zahtev, povezanih z zaplembo orožja v Tivoliju v letih 1991 in 1992, s strani MNZ nima več razlogov za nadaljevanje stavke, so sporočili z MNZ.

Po zadnji podatkih v Italiji v blatu umrlo 124 ljudi

11. 05. 1998 15.51

Pod nanosi blata, nastalimi zaradi zemeljskih plazov, ki so pretekli teden prizadeli vasi v deželi Kampaniji, je po najnovejših začasnih podatkih umrlo 124 ljudi, je danes sporočila civilna zaščita. Danes je v Italiji dan žalovanja.

Prepoved tekmovanja za Eurosong 1999?

11. 05. 1998 09.55

Jeruzalemski župan Ehud Olmert je danes kategorično zavrnil zahteve judovskih skrajnežev, da naj bi po sobotni zmagi izraelske transseksualne pevke Dane International v svetem mestu prihodnje leto prepovedali izvedbo tekmovanja za evropsko popevko. Župan je po radiu zatrdil, da bo Jeruzalem gostitelj omenjenega pevskega tekmovanja, tako kot je bil pred dvajsetimi leti, ter da županstvo ne bo dopustilo cenzure v kulturi in umetnosti.

Volitve na Filipinih

11. 05. 1998 09.49

Na Filipinih so se davi začele predsedniške in parlamentarne volitve, na katerih bo 34 milijonov volilnih upravičencev med drugim izbiralo naslednika predsednika Fidela Ramosa, ki po šestih letih ne sme več kandidirati za to funkcijo. Največ možnosti pripisujejo sedanjemu podpredsedniku vlade in nekdanjemu filmskemu igralcu Josephu Estradi, ki ga podpira zveza opozicijskih strank. Njegov najresnejši nasprotnik je kandidat iz vladajočega tabora Jose de Vencia. S filipinskih volišč davi poročajo o izbruhih nasilja in številnih nepravilnostih.

Na ulici izgubil 11.000 dolarjev

11. 05. 1998 07.45

Neki nemški starinar je med poslovnim obiskom v Lyonu na ulici izgubil 66.000 francoskih frankov (11.000 dolarjev) v bankovcih za 500 frankov, ki jih je nosil v notranjem žepu srajce. Nesrečnež je prečkal cesto, ko mu je denar, ne da bi opazil, padel iz žepa. Možak je kmalu ugotovil izgubo, toda prepozno. Ko se je vrnil na mesto, kjer naj bi izgubil zajeten kupček denarja, ni našel ničesar. Nemški starinar je najditelju ponudil 20.000 frankov nagrade.

Znanstveniki odkrili gen, ki lahko kadilce obvaruje pred pljučnim rakom

11. 05. 1998 07.41

Skupina britanskih znanstvenikov je sporočila, da je odkrila gen, ki lahko kadilce obvaruje pred rakom na pljučih, to pa je odkritje, zaradi katerega bi lahko začeli proizvajati novo zdravilo. Vodja ekipe Roland Wolf je pojasnil, da je že dolgo znano dejstvo, da človekovo telo vsebuje elemente, ki določajo občutljivost na kemične sestavine, povzročitelje rakavih obolenj.

Holbrooke in Gelbard v Beogradu; Vedrine o novih sankcijah

10. 05. 1998 10.33

V Beograd sta včeraj prispela posebna ameriška odposlanca Richard Holbrooke in Robert Gelbard. Holbrooke je pred sestankom z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem opozoril na nevarnost, da se kriza s Kosova razširi na širše območje.

BMW grozi Rolls-Roycu

10. 05. 1998 10.24

Po presenetljivem zapletu pri prodaji luksuznega proizvajalca avtomobilov družbe Rolce Royce, ki gre na roko nemškemu avtomobilskemu proizvajalcu Volkswagnu, je družba BMW družbi Rolls-Royce zagrozila z zaustavitvijo dobave svojih motorjev. Kot sporočajo predstavniki omenjenega podjetja, BMW ne bo povečal svoje nakupne ponudbe.

Delničarji Chryslerja nameravajo preprečiti združitev

10. 05. 1998 10.19

Delničarji ameriškega avtomobilskega proizvajalca Chrysler so na sodišču vložili dve tožbi, s katerimi želijo preprečiti načrtovano združitev z nemškim podjetjem Daimler-Benz. V omenjenih tožbah delničarji zahtevajo, da sodišče družbama prepreči izvajanje nadaljnjih združevalnih aktivnosti, vse dokler se ne določi najboljša cena za podjetje Chrysler.

G8 Hrvaško poziva k uresničevanju Daytonskega sporazuma

10. 05. 1998 10.10

Zunanji ministri članic skupine G8 so na sestanku v Londonu Zagreb pozvali, naj spoštuje določila Daytonskih sporazumov, ki se nanašajo na vračanje beguncev.

Prvo zasebno vesoljsko plovilo uspešno na poti proti Luni

10. 05. 1998 10.07

Na neverjetni devetdnevni poti do Lune in nazaj je prvič zasebno vesoljsko plovilo HGS 1, ki ga je izdelala ameriška družba Hughes Space and Communications, so potrdili nadzorniki v Hughesovem Nadzornem centru poletov v El Segundu, v Kaliforniji.

Glasba povečuje inteligenco

10. 05. 1998 09.41

Igranje kakega inštrumenta je po najnovejših raziskavah koristno tudi za možgane. Nemški znanstveniki so primerjali slike možganov izkušenih glasbenikov in oseb, ki nikoli niso igrale kak glasbeni inštrument. Odkrili so, da je možganska skorja (korteks) pianista za 25 odstotkov večja od korteksa človeka, ki se ne ukvarja z glasbo. Čim bolj zgodaj se nekdo začne učiti inštrument, tem bolj se bo razvil njegov korteks. Možgani obdelajo dražljaje, kot na primer glasbene note, kot t.i. tonotopske mape. Na teh mapah se nahajajo nevroni, ki prenašajo živčne impulze. Ker so glasbeni toni drugačni in bolj zapleteni od običajnih glasov, je potrebno več nevronov, da bi te tone obdelali.

Dolgotrajna suša kazen božja

09. 05. 1998 09.39

Najhujša suša v zadnjih 15 letih je več kot 5.000 pridelovalcev riža v Maleziji včeraj spodbudila k molitvi za dež, ki jo je vodil sam predsednik vlade zvezne države Kelantan. Molitev je bila zadnja v seriji priprošenj k nebu, naj nakloni dež izsušenim riževim poljem v lasti več milijonov revnih družin. Mufti Šukri Mohamad pa je v svoji pridigi ob petkovih molitvah dejal, da je dolgotrajna suša Alahov opomin muslimanom zaradi njihovih grehov. Opozoril je, da muslimani zaradi suše ne bi smeli kriviti drugih.

Tudi ime naredi človeka, mar ne?

09. 05. 1998 09.38

Birokrati v Quebecu, ki je ena od dveh kanadskih provinc, v katerih imajo oblasti določen vpliv na izbiro imen novorojencev, so zavrnili imeni Lucifer in Cowboy, sedemletna deklica z imenom Ivory (Ebenovina) pa bo ime lahko obdržala, ker so njeni starši najeli odvetnika in zagrozili s sodiščem.

Zaradi prepovedi mobitela ustavil vlak

09. 05. 1998 09.36

Brezposeln moški iz Hirošime je bil aretiran, ker je v navalu jeze zaradi prošnje, naj ne uporablja mobilnega telefona, zaustavil vlak. Kot je včeraj sporočila policija v Hirošimi, je 51-letni Masato Hirono upravičeno osumljen poskusa izsiljevanja in nasilnega onemogočanja dela. Konec marca se je namreč na poti z dela na vlaku pogovarjal po mobitelu, ko je sprevodnik po zvočniku potnike opozoril, naj ne motijo sopotnikov z uporabo mobilnih telefonov. Hirono se je močno razjezil, izstopil na naslednji postaji in začel groziti postajnemu načelniku. Ta se je Hironeju opravičil, vendar pa je slednji zahteval, naj svojo iskrenost dokaže s plačilom denarja. Ko je postajni načelnik zahtevo zavrnil, je razjarjeni potnik skočil na tire in prisilil prihajajoči vlak k zaustavitvi s pomočjo zasilne zavore.

Poštarjeva lenoba

09. 05. 1998 09.31

Prebivalci neke vasi blizu Osla na Norveškem so se že nekaj časa pritoževali, da ne dobivajo pošte, zato so se poštne službe lotile preiskave. Ta jih je pripeljala v klet lokalnega poštarja, kjer so našli kar za 400 kilogramov pisem in razglednic. Vrli poštar je pošto znesel kar v svojo klet in jo tam zaprl v omaro, vaščani pa so zaman čakali na pisma.

LDS in ZLSD o vprašanjih nacionalnega pomena in o ustavni obtožbi

08. 05. 1998 15.52

<bV parlamentu sta se danes sestali vodstvi vladne Liberalne demokracije Slovenije (LDS) in opozicijske Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) ter izmenjali mnenja o pokojninski reformi, noveli zakona o denacionalizaciji in odnosih s Hrvaško. Pod točko razno pa so se poleg sprememb volilnega sistema dotaknili tudi ustavne obtožbe zoper premiera Janeza Drnovška, pri čemer pa ZLSD, kot je po sestanku dejal njen predsednik Borut Pahor, premieru ni zagotovila podpore, saj pričakuje, da bo vlada odgovorila na argumente iz ustavne obtožbe veliko bolj prepričljivo in odgovorno, kot je to storila prvič.

LDS vztraja pri pokojninski reformi

08. 05. 1998 11.34

Člani sveta Liberalne demokracije Slovenije (LDS) so po sinočnji razpravi o reformi pokojninskega in invalidskega sistema s sklepom potrdili, da je pri pripravi zakona potrebno iskati nacionalno soglasje med socialnimi partnerji, interesnimi skupinami in političnimi strankami, hkrati pa opozorili, da bodo pri reformi vztrajali - tudi če ji bodo še naprej nasprotovale nekatere sindikalne organizacije.