Ne

Švedske krone še ne bo v Evropski denarni uniji

15. 04. 1998 09.04

Švedska vlada ne načrtuje vključitve krone v menjalne mehanizme Evropske denarne unije. Trenutno ima Švedska sistem prostodrsečega deviznega tečaja, ki po mnenju predstavnikov švedske vlade zadovoljuje cilj cenovne stabilnosti, h katerega uresničevanju je usmerjena tudi denarna politika švedske centralne banke.

Lačni divji medvedi na mestnih ulicah

15. 04. 1998 08.27

Na ulicah romunskega mesta Brasov se te dni sprehajajo divji medvedi, ki z okoliških Karpatov prihajajo po hrano. Prebivalci mesta so mati medvedko z dvema medvedkoma redno videvali v predmestni četrti, kjer so lačne živali jedle iz smetnjakov. Lovci so meščanom svetovali, naj se medvedom ne približujejo. Rjavi medvedi so pred izumrtjem v več evropskih državah, v romunskih gozdovih pa jih je našlo zavetje približno 5400.

Komisija DZ za narodnosti v Lendavi

15. 04. 1998 07.51

Komisija DZ za narodne skupnosti je včeraj v Lendavi razpravljala o uresničevanju ustavnih pravic madžarske narodne skupnosti v Sloveniji.

Odbor za obrambo o organiziranosti in delu obrambnega ministra

15. 04. 1998 07.49

Osrednja točka seje odbora DZ za obrambo, seznanitev omenjenega odbora s trenutno organiziranostjo obrambnega ministrstva, področji in načinom dela ter z aktualno problematiko in strateškimi usmeritvami za nadaljnje delo, je zaradi zaupnosti vsebine obravnavane teme včeraj potekala za zaprtimi vrati. V odprtem delu seje pa je minister Krapež vnovič zatrdil, da zamenjave v SV ne predstavljajo nezaupnice dosedanjemu načelniku Albinu Gutmanu in zanikal trditve, da naj bi ta o svoji zamenjavi izvedel iz medijev. Albin Gutman naj bi po novem zasedel funkcijo inšpektorja za vojaške zadeve, vlada naj bi o tem odločala v četrtek.

Unicef zahteva obravnavo rekrutiranja otrok kot vojnega zločina

14. 04. 1998 16.37

Unicef se je danes zavzel, da bi novo mednarodno sodišče rekrutiranje otrok obravnavalo kot vojni zločin. Gre za stalno mednarodno kazensko sodišče (ICC), ki je še v ustanavljanju, pristojno pa naj bi bilo za zločine proti človeštvu, genocid in vojne zločine.

Po rušilnem potresu še okoli 200 popotresnih sunkov

14. 04. 1998 11.47

Svetovalec vlade za geofiziko Renato Vidrih je danes za Slovensko tiskovno agencijo povedal, da so slovenske potresne opazovalnice od nedelje do danes zabeležile okoli sto popotresnih sunkov. Potresne opazovalnice, ki so bližje epicentru nedeljskega rušilnega potresa v Kobaridu in Bovcu pa so zabeležile okoli 200 popotresnih sunkov.

Jelcin ne bo podpisal zakona o nacionalizaciji kulturne dediščine

14. 04. 1998 11.23

Ruski predsednik Boris Jelcin je sporočil, da bo ustavno sodišče seznanil s svojo odločitvijo, da ne namerava podpisati zakona, s katerim bi za rusko last razglasili kulturno in umetniško dediščino, ki jo je ob koncu druge svetovne vojne Rdeča armada zasegla v Nemčiji in nekaterih drugih državah.

Prva tovarna sončnih kolektorjev na Madžarskem

14. 04. 1998 08.45

Na Madžarskem bo kmalu začela proizvodnjo prva tovarna sončnih naprav, ki sonnčo svetlobo pretvarjajo v električno energijo. Gre za tovarno Dunasolar, v kateri ima 51-odstotni delež ameriška družba Energy Photovoltaics Incorporation (EPV), njen manjšinski solastnik pa je Madžarska razvojna banka, ki je v celoti v državnih rokah. Obrat bo sprva na tržišče poslal 62.500, že prihodnje leto pa 130.000 sončnih kolektorjev. To so kolektorji z zelo tanko plastjo amorfnega silicija z močjo 40 vatov, ki jih ne proizvaja nobena evropska država. Tovarna bo zaposlovala 100 večinoma visokokvalificiranih delavcev, če pa bo posel stekel, pa tudi dvakrat več.

Honda odprla novo tovarno v Indiji

14. 04. 1998 08.43

Japonsko-indijsko mešano podjetje Honda SIEL Cars Limited je v ponedeljek v bližini New Delhija odprla novo tovarno. V njej naj bi vsako leto izdelali 30.000 avtomobilov, ki bodo namenjeni predvsem na indijski trg. Honda ne namerava zmanjševati svojih prodajnih ciljev, je povedal nek predstavnik podjetja. Prodaja avtomobilov je namreč v Indiji precej manjša, kot je predvidevala večina tujih proizvajalcev in uvoznikov. Honda SIEL proizvede 50 odstotkov avtomobilskih rezervnih delov v Indiji.

Novi konjiček - zbiranje kondomov

14. 04. 1998 08.39

Zbirateljstvo je že od nekdaj prava strast - najnovejši trend pa je, kot kaže, zbiranje najrazličnejših vrst kondomov. Trije zbiratelji, G.K. Elliot, George Goehring in Dennis O'Brien, so izdali knjigo z naslovom Ne pozabite svoje gumice, ki vsebuje barvne fotografije več sto "muzejskih primerkov" škatlic za shranjevanje kondomov, katerih cena znaša do 2000 dolarjev in več. Po mnenju avtorjev knjige je pojav novega zbirateljskega trenda neizogiben, saj je zanimanje javnosti zaradi epidemije aidsa za preventivo te bolezni postalo zelo veliko. Prezervativi so postali vsakdanjost in niso več prepovedana tema. Edine podatke o škatlicah za kondome je bilo doslej moč najti v izdaji časnika Playbox iz leta 1976. "Če zdaj pridete v antikvariat in povprašate za pločevinko za shranjevanje kondomov, vas ne bodo več čudno gledali," je še zatrdil K.G. Elliot, eden od avtorjev knjige.

V Indoneziji prepovedali potovanja v tujino 50 bančnim managerjem

13. 04. 1998 09.42

V Indoneziji so 50 bančnim managerjem začasno prepovedali potovanja v tujino. Gre za vodilno osebje "problematičnih" bank, katerih dejavnosti so v preiskavi. Prepoved potovanj velja za 30 dni, lahko pa jo podaljšajo tudi do pol leta, če ne bodo poravnali svojih obveznosti do centralne banke. Minister za pravosodje Muladi je tudi povedal, da je prepoved potovanj v okviru načrta restrukturiranja bančnega sistema, ki je v skladu s pogoji 43 milijard dolarjev visokega posojila Mednarodnega denarnega sklada. V začetku meseca je vlada zaprla ali prevzela nadzor nad 14 nelikvidnimi bankami, nekaj med njimi pa je bilo povezanih z družino predsednika Suharta.

Jelcin vztraja pri Kirijenku

13. 04. 1998 07.40

Ruski predsednik Boris Jelcin je pred srečanjem z začasnim ruskim premierom Sergejom Kirijenkom povedal, da bo brezkompromisno vztrajal pri svojem kandidatu za predsednika vlade. Dejal je, da dumi ne bo predlagal nobenega drugega kandidata kot Kirijenka.

Veter pihal s hitrostjo 420 kilometrov na uro

12. 04. 1998 11.13

Tornadi, ki so pretekli teden divjali po jugu ZDA, so zahtevali okrog 44 življenj in uničili okrog 2.000 domov. V soboto so se začele prve pogrebne slovesnosti. Najhuje prizadeto je bilo okrožje Jefferson v Alabami, kjer je divjal tornado s hitrostjo 420 kilometrov na uro. Strokovnjaki označujejo tak tornado z oznako F-5, kar je največ po sprejetih jakostnih lestvicah. Strokovnjaki pravijo, da na vsakih tisoč tornadov v ZDA pride le eden z oznako F-5. Njegove posledice so podobne letalskemu bombardiranju. Veter dobesedno trga hiše iz temeljev, dviga do 20 metrov v zrak in jih trešči na tla. Hiše v ZDA so povečini lesene, zaradi česar so še posebej občutljive na divjanje tornadov. Zanesljivega načina za pravočasno opozarjanje pred tornadi za zdaj še ni. Oblasti prebivalcem lahko le priporočijo, da se ob prvih znakih skrijejo v kleti in upajo, da ne bo prišlo do najhujšega. Prizadeta območja je obiskal podpredsednik ZDA Al Gore, ki je obljubil hitro in učinkovito pomoč države pri odpravljanju posledic. Al Gore si je posledice divjanja tornada v Alabami ogledal tudi iz helikopterja in dejal, da kaj takega še ni videl v življenju. Na mestih, kjer so nekoč stale hiše, so ostali le temelji, drevesa so polomljena, od avtomobilov pa so ostali le kupi pločevine. Kljub grozljivim prizorom pa ljudje ostajajo trmasti in so odločeni zgraditi hiše na istih mestih, kjer so zdaj le ruševine.

Irska skupnost v New Yorku zadržana do mirovnega sporazuma

12. 04. 1998 11.13

Newyorčani irskega porekla so povečini zadržani do zgodovinskega mirovnega sporazuma, ki obljublja boljše čase na Severnem Irskem po 30 letih nasilja in 3000 žrtvah. New York je že dolga leta kulturno in politično središče Ircev v ZDA, tako katolikov kot tudi protestantov, ki na Severnem Irskem predstavljajo večino. New York Times je zato opravil raziskavo med različnimi irskimi organizacijami. "Mirovni sporazum obljublja veliko. Toda v preteklosti smo videli že mnogo premirij in sporazumov," je dejala predsednica Galske lige Kathleen Regan. Večina irskih poslovnežev in lastnikov številnih irskih pubov v New Yorku je prav tako pesimistična. "Mislim, da se ne bo nič spremenilo. Versko sovraštvo je pregloboko zakoreninjeno," trdi lastnik gradbenega podjetja Thomas Devine. Direktor Imigracijskega centra smaragdni otok, ki pomaga irskim priseljencem, Eamon Dornan, meni, da je sporazum onemogočil združitev irskih ozemelj in s tem poglobil razdeljenost države. Ameriški Irci izražajo tudi dvome o poštenosti napovedanih referendumov, s katerima bodo Irci potrdili ali zavrgli sporazum. "Zadeva lahko vsak trenutek ponovno eksplodira. Kdo bo nadziral referendum? Na Severnem Irskem ni bilo poštenih volitev že 800 let," je dejal Paddy Reiley,lastnik irskega puba.

Clintonovi nasprotniki naj bi podkupovali priče

12. 04. 1998 11.11

Pravosodno ministrstvo je neodvisnemu svetniku Kennethu Starru, ki vodi preiskavo o aferi Whitewater in predsednikovih spolnih škandalih, naročilo, naj opravi preiskavo o obtožbah, da je ena njegovih glavnih prič proti predsedniku Clintonu prejemala nedovoljena plačila. Namestnik državne tožilke Eric Holder je Starru poslal pismo, v katerem mu naroča, naj pride do dna novicam, da je nekdanji občinski sodnik iz Arkansasa David Hale od Clintonovih konservativnih nasprotnikov dobival denar za pričanje proti predsedniku. Holder v pismu pravi, da bo preiskava o tem za Starra konfliktna, saj je Hale njegova glavna priča. Zato namestnik državne tožilke predlaga Starru, da bi bilo bolje, če bi preiskavo vodilo pravosodno ministrstvo. Iz pisarne neodvisnega preiskovalca je prišel odgovor, da bodo o tem razmislili. Pismo je dokaj neobičajno za pravosodno ministrstvo, saj državna tožilka Janet Reno ponavadi ne dovoli razprave o primeru, ki še poteka. Najbolj so se ga razveselili v Beli hiši, čeprav nočejo ničesar komentirati.

Kirijenko: Čubajsa ne bo v novi vladi

12. 04. 1998 11.10

Začasni ruski premier Sergej Kirijenko je v sinočnjem televizijskem pogovoru poudaril, da reformist Anatolij Čubajs, ki ga opozicija zavrača, ne bo član novega ruskega kabineta. Kirijenko je obenem dodal, da bodo o sestavi vlade govorili šele potem, ko bo duma potrdila novega premiera. Kirijenko se je v pogovoru znova zavzel za močno vlogo države. "Država se ne sme umakniti iz gospodarstva. Rusija potrebuje močno državo in močno vlado," je še dodal. Duma, spodnji dom ruskega parlamenta, je kandidaturo Kirijenka za premiera v petek v prvem glasovanju zavrnila. Ruski predsednik Boris Jelcin je Kirijenka nato znova predlagal za predsednika vlade. Duma, v kateri imajo večino komunisti in nacionalisti, mora o premieru znova glasovati do prihodnjega petka.

Ženske trpijo zaradi hujših bolečin kot moški, toda jih bolje prenašajo

12. 04. 1998 10.55

Ženske so bolj občutljive na bolečino kot moški, toda prenašajo jo bolje, hitreje si opomorejo in ne dopuščajo, da bi bolečine vplivale na njihovo razpoloženje, kaže najnovejša ameriška študija, v kateri je sodelovalo 99 žensk in 38 moških, obolelih za artritisom. Raziskave so pokazale, da se ženske pogosteje pritožujejo zaradi bolečin, vandar pa nanje gledajo kot na "poziv za akcijo" t.j. za ukrepe, s katerimi bolečine zmanjšajo oziroma preusmerijo pozornost drugam. Medtem pa se moški raje poslužujejo metode "molči in trpi". Dr. Karen Berkley z univerze v Tallahasseju na Floridi meni, da daje ženskam večja občutljivost na bolečino dolgoročno gledano moč, pomaga jim, da bolečino identificirajo in s tem v zvezi ustrezno ukrepajo. Ponavadi se ženske, ko čutijo, da bodo izposravljene bolečinam (na primer pri porodih in operativnih posegih) ustrezno pripravijo in že vnaprej iščejo rešitve (učijo se tehnik sproščanja ali poiščejo strokovno pomoč). Nasprotno pa moški čakajo in dopuščajo, da jih bolečina "napade" nepripravljene, zato se z njo težje spopadejo. Nekateri strokovnjaki menijo, da naj bi vzroki za to tičali v količini spolnih hormonov estrogena in testosterona pri ženskah oziroma moških.

Potres v Sloveniji čutile tudi sosede; velika gmotna škoda

12. 04. 1998 09.07

V Astronomsko-geofizikalnem observatoriju na Golovcu so po še neuradnih podatkih za STA povedali, da je imel potres, ki je nekaj pred 13. uro danes zatresel Slovenijo, epicenter v okolici Bovca in Kobarida. Potres je imel jakost 5,5 stopnje po Richterjevi lestvici oziroma 7. do 8. stopnje po Mercallijevi lestvici. Sporočili so tudi, da je cesta Bovec-Kobarid odprta v eni smeri, cesta na Predel pa je zaprta. Kot je poročala italijanska državna televizija RAI, je bilo potres čutiti tudi v Istri in večjih predelih severovzhodne Italije. Po podatkih hrvaške tiskovne agencije Hine pa po vsem zahodnem delu Hrvaške. Potres so po poročanju avstrijske tiskovne agencija APA čutili tudi po vsej Avstriji, najbolj na Koroškem, pa tudi v Zgornji Avstriji in na Dunaju. Nemška tiskovna agencija dpa pa je poročala, da je potres zatresel tudi okolico Muenchna. Tuje agencije o škodi ne poročajo. Radio Slovenija je pred tem poročal, da je potresni sunek trajal petnajst sekund. Po prvih podatkih je bila ena oseba poškodovana, žrtev pa potres ni zahteval. Kasneje je Radio Slovenija poročal, da naj bi potres zahteval eno človeško življenje, kar pa še ni uradno potrjeno. Oseba naj bi umrla zaradi srčne kapi iz strahu. Potres pa je zahteval zelo veliko gmotno škodo in to na razmeroma širokem območju. Dopisnik Radia Slovenija Filip Šemrl je poročal, da na Kobariškem in Bovškem nobena starejša hiša ali gospodarsko poslopje nista ostala nepoškodovana. S Kobariškim so prekinjene vse redne telefonske povezave, promet na cesti Kobarid-Bovec pa je močno oviran zaradi zemeljskega plazu, ki se je ob potresu vsul na cestišče. Na cesti proti Bovcu so se ponekod na cestišču skotalile tudi večje skale. Hiše v centru Bovca naj bi bile poškodovane in popokane. V Bovcu naj bi že organizirali očiščevalne ekipe. Gmotno škodo pa naj bi utrpeli tudi v dolini Trente. Potres so močno čutili tudi na Goriškem, v Bohinju, Zgornje savski dolini. S teh območij poročajo tudi o manjši škodi. Nekoliko manj so potres čutili tudi na območju ljubljanske kotline, celo na Štajerskem. Na teh območjih poškodb ni bilo.

Heineken povečal dobiček

11. 04. 1998 10.38

Holandska pivovarna Heineken, druga največja proizvajalka piva na svetu, je lanski čisti dobiček glede na leto poprej povečala za 16 odstotkov na 761 milijonov guldnov. Lani je Heineken prodal za 13,52 milijarde guldnov izdelkov, kar je za 11 odstotkov več kot leta 1996. Družbi je rast dobička uspela predvsem zaradi višje prodaje, ugodnih tečajnih razlik in nižjih nakupnih cen za določene surovine. Azijska finančna kriza po besedah predstavnikov Heinekena ne bo bistveno vplivala na poslovanje podjetja (na azijskih trgih ustvarijo 12 odstotkov celotnega prihodka), ki tudi letos pričakuje rast kazalcev uspešnosti poslovanja.

Pivo varuje srce

11. 04. 1998 10.37

Ljudje, ki pijejo pivo v zmernih količinah, imajo za 50 odstotkov manj možnosti, da doživijo srčni infarkt, kot pa osebe, ki uživajo alkohol v velikih količinah ali pa ga sploh ne pijejo, trdi nemški profesor Ulrich Keil. Njegova trditev temelji na osemletnih raziskavah, ki so zajele prek 2000 moških in žensk med 45 in 64 letom. Raziskave so pokazale, da je nevarnost srčnega infarkta najmanjša pri moških, ki dnevno popijejo dva do štiri kozarce piva oziroma od 20 do 39 gramov alkohola, ženske pa bi morale dnevno spiti največ "dve mali pivi".

Slavni arhitekt se noče vrniti v Sydney

11. 04. 1998 10.34

Oblasti v Sydneyu so se po 32 letih odločile, da se zahvalijo človeku, ki je naredil načrt za slavno sydneysko opero. Mestni svet namerava danskemu arhitektu Joernu Utzonu ob njegovem 80. rojstnem dnevu v znak zahvale za mojstrovino izročiti mestne ključe. Vendar pa je tiskovni predstavnik župana mesta Sydneya izrazil bojazen, da je zelo malo verjetno, da bo slavni arhitekt prišel po zakasnelo priznanje. Utzon je namreč z besedami, da se ne vrne nikoli več, jezno zapustil Sydney sedem let prej, preden je bil njegova mojstrovina dokončana. Razočaran nad slabim odnosom takratnega političnega vodstva, je leta 1966 dal odpoved. Arhitekt trdi, da mu država Novi južni Wales še vedno dolguje približno 66.000 dolarjev. Slavno opero, katere izgradnja je stala 66 milijonov dolarjev, je leta 1973 slovesno odprla britanska kraljica Elizabeta II.

Karadžić se ne bo nikoli predal

11. 04. 1998 10.00

Radovan Karadžić, nekdanji voditelj bosanskih Srbov "se ne bo nikoli prostovoljno predal" Mednarodnemu soduišču za vojne zločine v Haagu, je v izjavi, ki jo je danes objavila tiskovna agencija bosanskih srbov SRNA, zatrdila njegova soproga Ljiljana Zelen-Karadžić. Kot je dodala Karadžićeva, naj bi bile govorice o predaji Karadžića haaškemu sodišču "neresnične".

Sklenitev sporazuma o Ulstru znova preložili

10. 04. 1998 17.48

Tiskovni predstavnik britanskega premiera Tonyja Blaira je sporočil, da je v zadnji uri na pogajanjih o Ulstru prišlo do težav, zaradi katerih sporazuma ne bodo mogli skleniti do napovedanega roka v začetku današnjega popoldneva. Na novinarski konferenci, ki so jo sklicali zaradi pred tem objavljene novice, da so pogajalci dosegli soglasje o sporazumu, je tiskovni predstavnik namreč sporočil, da sta "na dan prišli ena ali dve nepričakovani zadevi, ki se njihovim upanjem navkljub nista uresničili", ter da pogajalci niso sklenili sporazuma. O naravi nepričakovanih zadev ni poročal. Dejal pa je, da bo Tony Blair ostal na pogajanjih, dokler pogajalci v Belfastu ne bodo dosegli rešitve.

Janša: Mali udar čez noč

10. 04. 1998 17.47

Obe včerajšnji zamenjavi - imenovanje Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske in Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve - zagotovo ne prispevata k izboljšanju možnosti Slovenije za vstop v zvezo Nato v drugem krogu, je na današnji novinarski konferenci dejal prvak Socialdemokratske stranke (SDS) Janez Janša in med drugim izrazil tudi protest zoper način urejanja kadrovskih zadev v Slovenski vojski. Po Janševih besedah gre za potezo, ki je v veliki meri povezana s povečevanjem oz. zmanjševanjem možnosti vstopa Slovenije v zvezo Nato. Prvak SDS tudi meni, da bi bilo "fer pričakovati s strani vlade, da koordinacijo pred takšno zamenjavo tudi obvesti", glede na to, da so predsedniki parlamentarnih strank podpisali sporazum o koordiniranju aktivnosti na področju približevanja EU in zvezi Nato. Po Janševih besedah gre za korak, ki bo bolj vplival na možnosti Slovenije pri vključevanju v zvezo Nato kot pa številni podzakonski akti, ki so tudi predmet razprave koordinacije parlamentarnih strank.

Digitel javno razgrnil svojo ponudbo

10. 04. 1998 17.46

Družba Digitel, kandidatka za drugega koncesionarja za opravljanje storitev s področja mobilne telefonije GSM, je danes, deset dni po javnem odpiranju ponudb, pripravila javno predstavitev svoje ponudbe. Kot je uvodoma poudaril direktor družbe Franc Čimžar, se "ne nameravajo skrivati v povprečju", njihov cilj pa je postaviti enega trenutno najsodobnejših sistemov mobilne telefonije. Digitel, katerega družbeniki so Factor Leasing iz Ljubljane, Feniks iz Novega mesta (vsak po 32-odstotni delež), ameriški Vanguard Cellular Systems (30 odstotkov) in Franc Čimžar (6 odstotkov), je za enkratno koncesijsko dajatev ponudil 20 milijonov dolarjev. V primeru, da bo izbran za drugega koncesionarja, bo uporabnikom ponudil štiri osnovne tipe storitev Urban: Urban, Urban popotnik, Urban poslovnež in Urban Urbanu. V prvi fazi izgradnje, ki bo trajala tri mesece po pridobitvi koncesije, predvideva vzpostavitev 40-odstotno pokritost prebivalstva in 10-odstotno pokritost ozemlja, po 12 mesecih pa 97-odstotno pokritost prebivalstva ter 90-odstotno pokritost ozemlja. V prvih dveh letih naj bi skupna vrednost investicije predvidoma znašala 50 milijonov dolarjev, do konca veljavnosti koncesije pa 80 milijonov dolarjev.

Jelcin bo Kirijenka znova predlagal

10. 04. 1998 17.45

Ruski predsednik Boris Jelcin je napovedal, bo Sergeja Kirijenka, ki ga je duma danes zavrnila, vnovič predlagal za predsednika vlade. Kirijenko pa je po glasovanju dejal, da ne bo sprejel nobenega barantanja z dumo. Za Kirijenka je glasovalo 143 poslancev, 186 jih je bilo proti, pet pa se jih je vzdržalo. Precej poslancev sploh ni glasovalo. V dumi je bilo po glasovanju slišati, da je izid pravzaprav zaušnica Jelcinu. Ta lahko kandidata za premiera predlaga še dvakrat, po tretjem neuspelem glasovanju pa se duma razpusti.

Angleži ne bodo podprli Johanssona

10. 04. 1998 17.44

Angleška nogometna zveza (FA) ne bo podprla kandidature Šveda Lennarta Johanssona za predsednika Mednarodne nogometne zveze (FIFA). Predsednik UEFA, ki se poleg generalnega sekretarja FIFA Seppa Blatterja poteguje za izpraznjeno mesto Joaoja Havelanga, je namreč podprl kandidaturo Nemčije za svetovno prvenstvo 2006. Kot večina članic UEFA so kandidaturo Johanssona sprva nameravali podpreti tudi Angleži, ki pa prav tako kot Nemci želijo organizirati SP in so se zato odločili proti Johanssonu.

Nemški zunanji minister Kinkel svari Beograd

10. 04. 1998 17.43

Nemški zunanji minister je s kritično izjavil, da od zadnjega srečanja kontaktne skupine 25. marca glede kosovskega vprašanja ni prišlo do vidnega napredka. Verodostojna ponudba za dialog še vedno ne leži na mizi, je v Bonnu pojasnil Kinkel. Beograd se po ministrovem mnenju tako kot prej z raznimi postopki upira pomoči od zunaj, načrtovani referendum Beograda pa je Kinkel imenoval "novo breme" za rešitev konflikta. Po Kinklovih besedah "manevri", s katerimi se Beograd skuša izogniti in zavlačuje rešitev kosovskega vprašanja, ne bodo imeli vpliva na mednarodno skupnost. Kinkel je od Beograda zahteval "verodostojno pripravljenost na pogajanja" za rešitev konflikta z udeležbo tretje strani. Od tega je tudi odvisna "povratna vozovnica Beograda" v Evropo in mednarodne organizacije.

Duma končala razpravo o Kirijenku

10. 04. 1998 17.39

Ruska duma je končala razpravo o predlogu predsednika Borisa Jelcina, naj parlament za novega premiera potrdi Sergeja Kirijenka. Glasovanje je predvideno za 13. uro po srednjeevropskem času. Večina strank v dumi je že pred glasovanjem napovedala, da Kirijenka ne bo podprla.

SKD o zamenjavah v obrambnem ministrstvu in proračunu

10. 04. 1998 17.38

Slovenski krščanski demokrati (SKD) obžalujejo zamenjavo dosedanjega načelnika generalštaba generalpolkovnika Albina Gutmana, ki je bil na tem mestu od osamosvojitve dalje. Po njihovem mnenju imenovanje polkovnika Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV) in polkovnika Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve, ni dobra naložba zato, ker sta se šolala na jugoslovanskih vojaških akademijah, sta na novinarski konferenci poudarila podpredsednik stranke Alojz Zupančič in poslanec Izidor Rejc. Krščanskim demokratom se poleg tega zdi zanimivo, da se v vrhu SV pojavljajo sami piloti, s čimer se ustvarja t.i. pilotski lobi. Sicer pa jih odstavitev Gutmana ne čudi, saj so se že takrat, ko je bila v vladi tudi SKD, pojavljali poskusi za odstavitev Gutmana, čemur pa so sami nasprotovali, je dodal Rejc. V zvezi z letošnjim proračunom, ki je prav tako pozno sprejet, SKD poudarja, da ni varčevalno naravnan. Po njihovem mnenju bi morali v proračunu več sredstev nameniti za odpravljanje brezposelnosti, kot rezervo za proračunske prihodke pa vidijo predvsem v odpravi sive ekonomije, kar bi lahko prineslo 5-7 odstotkov dodatnih sredstev. SKD meni, da proračun za letošnje leto ne predstavlja koraka naprej za vključitev v EU. Poslanec SKD Izidor Rejc pa je predstavil tudi nedavno sprejet zakon o zaključku lastninjenja in privatizaciji pravnih oseb v lasti Slovenske razvojne družbe (SRD), katerega glavni namen je pokritje certifikatske luknje, ki po nekaterih ocenah znaša 130 milijard tolarjev. Poudaril je, da so po večkratnem usklajevanju že na matičnem delovnem telesu dosegli bistvene premike pri zakonu, ki v osnovnem predloženem besedilu ni bil harmoniziran z ostalo zakonodajo.