Ne

Romunija osvaja azijski trg
30. 03. 1998 12.32
Romunija želi v Evropsko unijo, a se hkrati vse bolj obrača proti Aziji in njenemu trgu, na katerem je bila močno navzoča v 80. letih. Vodja oddelka za Azijo v romunskem ministrstvu za trgovino Nicu Manolache je pojasnil, da Azija sicer ne more nadomestiti petnajsterice v vlogi prve trgovinske partnerice Romunije, lahko pa ji krepko poveča zunanjetrgovinsko menjavo. Romunski izvoz v Azijo je zadnje mesece prizadela tamkajšnja finančna in bančna kriza, vendar pa oblasti v Bukrašti upajo, da bo letos dvostranska trgovinska menjava vnovič zacvetela. Predlani je Romunija v Azijo izvozila za 574 milijonov dolarjev blaga in storitev, lani pa samo za 494 milijonov dolarjev, medtem ko je uvoz iz Azije zrasel z 940 milijonov dolarjev leta 1996 na 1,1 milijarde dolarjev lani. Kljub krizi pa je Romunija lani zabeležila večji izvoz v posamezne azijske države, npr. Indonezijo (53 milijonov dolarjev izvoza leta 1997 proti devetim milijonom predlani) ali na Filipine (51 milijonov dolarjev lani proti 16 milijonom leta 1996). Po kemičnih proizvodov Romunija v Azijo izvaža predvsem kroglične ležaje, orodja, šasije, traktorje in avtomobile Dacia, romunsko različico renaulta 12.

Ameriški otroci debeli zaradi prekomernega gledanja televizije
30. 03. 1998 12.29
Velik odstotek črnskih otrok in otrok španskega porekla preveč gleda televizijo, zaradi česar se redijo, saj jih njihovi starši zaradi strahu pred kriminalom ne puščajo na ulico. Strokovnjaki Medicinske fakultete John Hopkins v Baltimoreu so v raziskavi, pri kateri so opazovali 4063 otrok med 8. in 16. letom starosti, ugotovili, da so ameriški otroci, ki sedijo pred televizijskimi zasloni štiri in več ur dnevno, bolj debeli od otrok, ki gledajo televizijo manj kot dve uri dnevno. Gledanje televizije je sedeča aktivnost, otroci medtem pogosto uživajo visokokalorično hrano, izpostavljeni pa so tudi reklamam za hitro pripravljeno hrano. Strokovnjaki opozarjajo, da je glavni razlog za neaktivnost teh otrok strah njihovih staršev pred kriminalom, ki vlada na ulici.

V Riu de Janeiru mladoletnim prepovedali tetoviranje
30. 03. 1998 12.22
Vlada brazilske države Rio de Janeiro je sprejela zakon, na podlagi katerega je osebam, mlajšim od 18 let, prepovedano tetoviranje, pa tudi nošenje priljubljenih uhanov na jeziku, v nosu in popku.

Parlamentarne volitve v Ukrajini
30. 03. 1998 08.06
V Ukrajini je včeraj potekal prvi krog parlamentarnih volitev, na katerih je približno 38 milijonov volilnih upravičencev volilo 450-članski parlament. Za glasove se je potegovalo 30 strank in zvez, ki morajo za vstop v parlament preseči 4-odstotni prag.

Ruski komunisti namerevajo zavrniti Kirijenka
30. 03. 1998 07.30
Vodja ruske komunistične stranke Genadij Zjuganov je včeraj za tiskovno agencijo Interfax poudaril, da ruski komunisti nameravajo zavrniti kandidaturo Sergeja Kirijenka, ki ga je predsednik Boris Jelcin predlagal za predsednika vlade. O kandidaturi Kirijenka bo duma, v kateri imajo večino komunisti in nacionalisti, predvidoma razpravljala v petek.

V kanadskem hotelu sobna postrežba tudi za štirinožne ljubljenčke
29. 03. 1998 13.29
V hotelu Satin Place v Vancouvru skrb in trud za udobje gostov vključujeta tudi njihove ljubljenčke, poroča agencija Reuters. V tem luksuznem hotelu so namreč pred kratkim vpeljali sobno postrežbo tudi za pse in mačke, ki potujejo z lastniki. Ko so slednji zaposleni, za živali skrbi hotelsko osebje. Izbranost se začne že pri hrani: na skrbno usklajenem, izbranem jedilniku imajo različne "specialitete" - sočnemu kotletu z ražnja ali praženi tunini s kaviarjem se ne more upreti še tako razvajen pes ali mačka; za žejo jim običajno ponudijo francosko negazirano mineralno vodo Evian. Pred spanjem štirinožcem postrežejo z lahko večerjo - mačkam predlagajo npr. koruzne kosmiče z okusom po sardelah. Goste v tem aranžmaju ne pozabijo seznaniti z vremensko napovedjo, da se lahko pripravijo na naslednji dan. In če gostje živali ne utegnejo odpeljati na sprehod, bo to postorilo ustrežljivo hotelsko osebje. Posebej razvajeni ljubljenčki si v Satin Placeu lahko privoščijo tudi masažo.

Italijanski parlament uzakonil prispevke za manjšine
29. 03. 1998 12.34
S sklepom poslanske zbornice je italijanski parlament dokončno potrdil oz. uzakonil prispevke države za slovensko manjšino v Italiji ter italijansko v Sloveniji in Hrvaški. V triletju od leta 1998 do 2000 bo tako manjšinama namenjenih vsaki po osem milijard lir letno, piše sobotni Primorski dnevnik. Sredstva za obe manjšini so vključili v zakonski normativ, v katerem so še tudi mnoge druge proračunske postavke za raznovrstne dejavnosti in namene. Potrditev zakona je bila do zadnjega negotova, saj je v poslanski zbornici pred odločilnim glasovanjem prišlo do časovne stiske; če parlament zakona ne bi odobril pred iztekom meseca, bi denar za manjšini ostal v državni blagajni.

V veljavi je zakon o varstvu potrošnikov
29. 03. 1998 12.33
V soboto je stopil v veljavo zakon o varstvu potrošnikov, ki ureja pravice potrošnikov pri ponujanju, prodajanju in drugih oblikah trženja blaga in storitev s strani podjetij in določa dolžnosti državnih organov in drugih subjektov, da te pravice zagotavljajo.

Kulika ne bo na svetovno prvenstvo
29. 03. 1998 08.20
Olimpijski prvak v umetnostnem drsanju Rus Ilija Kulik je odpovedal nastop na svetovnem prvenstvu v Minneapolisu. Razlog za odpoved Kulika sicer ni znan, vendar so prireditelji prvenstva računali z odpovedjo, saj bi Kulik v primeru poraza na SP izgubil vse, kar si je priboril z zlato olimpijsko medaljo. Odpoved Kulika tudi pomeni, da bodo na SP manjkali vsi trije dobitniki medalj iz Nagana. Poškodovani Kanadčan Elvis Stojko in Francoz Philippe Candeloro, ki je prestopil med profesionalce, sta nastop na prvenstvu odpovedala že pred časom.

Na socialna vprašanja pri vključevanju v EU ne gre pozabiti
28. 03. 1998 12.55
Predstavniki Evropske unije so kandidatke za članstvo iz Srednje in Vzhodne Evrope na srečanju ministrov za delo v Budimpešti opozorili, naj ob stremljenju za gospodarskim napredkom ne pozabijo na socialna vprašanja. Britanski minister za delo Andrew Smith je poudaril, da so vprašanja povezana z delom in socialo ključne skupne teme v EU. Nove članice se bodo morale prilagoditi evropskim predpisom tudi na teh področjih, je dejal Smith.

Milošević Gelbarda ne bo mogel sprejeti
27. 03. 1998 17.59
Ameriški odposlanec za Balkan Robert Gelbard je danes v Podgorici sporočil, da ga je jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević obvestil, da ga zaradi drugih obveznosti ne bo mogel sprejeti. Na vest se je že odzval nemški zunanji minister Klaus Kinkel, ki je v Bonnu Miloševićevo odločitev označil kot ne povsem razumno in izrazil upanje, da to ni bila njegova "zadnja beseda". Za nemški radio WDR je Kinkel poudaril, da je Gelbard tisti, ki naj bi Miloševića seznanil z nedavnim sestankom kontaktne skupine in s pogovori osmih zunanjih ministrov z območja.

Mandela brani Gadafija in Castra
27. 03. 1998 17.47
Južnoafriški predsednik Nelson Mandela je danes pozitivno ocenil "prave instinkte" ameriškega predsednika Billa Clintona v zvezi z mednarodnimi vprašanji, hkrati pa je dodal, da namerava še naprej ohranjati prijateljske vezi s Kubo, Libijo in Iranom. Kot je poudaril Mandela, voditelje omenjenih držav, ki so za ZDA sporni, podpira zato, ker gre za "moralno obveznost", saj meni, da "ne smemo zapustiti tistih, ki so nam pomagali v najtežjih trenutkih naše zgodovine." Fidel Castro in Moammar Gadafi sta namreč zvesto podpirala boj proti apartheidu v Južni Afriki. Mandela je prav tako kritiziral ameriško politiko do Iraka, svojemu sogovorniku pa je predlagal, naj ZDA svojim "nasprotnikom" predlagajo pogajanja, na katerih bi dosegli mirno rešitev spornih vprašanj, namesto da grozijo z vojaško silo. Kljub številnim nasprotjem v stališčih pa je južnoafriški voditelj izrazil "veliko spoštovanje" do Clintona. Ameriški predsednik je na skupni novinarski konferenci po pogovorih izjavil, da je v ameriškem interesu, da podpirajo "pozitivne spremembe" v afriškem življenju. Kot je poudaril, so te spremembe najboj vidne prav v Južni Afriki.

Ruski predsednik določil prednostne naloge nove vlade
27. 03. 1998 17.38
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes zagotovil podporo Sergeju Kirijenku na položaju premiera in začrtal prednostne naloge nove ruske vlade. V radijskem nagovoru, posvečenem preoblikovanju kabineta, je Jelcin poudaril, da Kirijenko "ne sme izgubljati časa" in se mora najprej lotiti težav na socialnem področju, se dotakniti vprašanja zaostalih plač v državnem sektorju in reform na vojaškem ter administrativnem področju. Sergej Kirijenko, ki opravlja dolžnosti ruskega premiera, se je davi sicer že vselil v pisarno nekdanjega premiera Viktorja Černomirdina. Kirijenko ima v tem času vrsto delovnih srečanj s člani kabineta in poslanci parlamenta. Kot je danes povedal tiskovni predstavnik vlade Igor Šabdurasulov, naj bi osrednjo pozornost pogovorov namenili normalizaciji položaja na socialnem in gospodarskem področju. Kirijenko naj bi se danes sešel s predsednikom poslanske skupine Jabloko v dumi Grigorijem Javlinskijem, in z vodjo poslanske skupine Naš dom Rusija v dumi Aleksandrom Šohinom.

Jelko Kacin je vedel za podpis operativno-tehničnega dokumenta
27. 03. 1998 17.04
O spornem obveščevalno-varnostnem sporazumu med Slovenijo in Izraelom je spregovoril tudi Jelko Kacin, v času njegovega podpisa obrambni minister in zdaj poslanec državnega zbora. Za sporazum je očitno vedel, saj je, kot je povedal na današnji novinarski konferenci Liberalne demokracije Slovenije (LDS), direktorju obveščevalno-varnostne službe ministrstva za obrambo Marjanu Miklavčiču odobril službeno pot v Izrael, kjer naj bi se sporazum podpisal. Kacin pa je zatrdil, da je bil ves čas govor o operativno-tehničnem aktu o sodelovanju med obveščevalnima službama, sporni "nesrečni naslov" akta oziroma omemba vlade v njem se je pojavil šele v usklajenem aktu, ki pa je bil tudi podpisan. Zgodba o sodelovanju obveščevalnih služb Slovenije in Izraela ima po Kacinovih besedah dolgo zgodovino in sega v čas, ko je obrambno ministrstvo vodil Janez Janša, torej predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), ki je danes na čelu gonje proti sporazumu. Janša je kot obrambni minister v začetku 90-ih let za potrebe slovenske vojske nabavil orožje na Daljnem vzhodu, ki ga brez podpore Izraela ne bi dobil. Ker je Izrael torej podprl slovenska prizadevanja za osamosvojitev, je Janša Kacina, takrat ministra za informiranje, pooblastil, da skuša pomagati pri poglabljanju stikov med Slovenijo in Izraelom ter opravi pogovore v Izraelu.

Atletico grozi z bojkotom reprezentance
27. 03. 1998 17.01
Španski nogometni prvoligaš Atletico Madrid grozi z bojkotom reprezentance med letošnjim svetovnim prvenstvom v Franciji. Španski tisk poroča, da je bojkot pogojen s sporom med predsednikom kluba Jesusom Gil y Gilom in trenerjem reprezentance Javierjem Clementejem. Gil je Clementeja označil za "tepca" in "idota", Aguilera pa je napovedal tožbo zaradi razžalitve. "Kdor se bo sprl z Atleticom ali z menoj, bo videl, kaj ima od tega," je dejal Gil in o tožbi posmehljivo: "Tresem se od strahu." Hkrati se je Gil znova ponorčeval iz trenerja in napovedal, da bo moral na SP v Franciji verjetno zaigrati kar sam, če igralci Atletica ne bodo igrali. Spor med Gilom in Clementejem se je začel, ko je Clemente ocenil, da gre igralcem Atletica bolje v reprezentanci kot v klubu.

27. marec - svetovni dan gledališča
27. 03. 1998 16.53
Ob letošnjem svetovnem dnevu gledališča, ki sovpada s 50-letnico obstoja in delovanja Mednarodnega gledališkega inštituta ITI (1948-1998), se je vodstvo te svetovne gledališke družine, v kateri je 80 centrov iz vsega sveta - med njimi je od leta 1992 tudi Slovenija - odločilo, da pisanja poslanice ne bodo zaupali nobenemu posamezniku oz. umetniku, ampak je priporočilo, naj se ozremo nazaj in pregledamo nekaj poslanic, ki so bile napisane po letu 1962, odkar se dan gledališča praznuje po vsem svetu, sporoča predsednik Slovenskega centra ITI prof. dr. Henrik Neubauer.

Helen Hunt in Paul Reiser še naprej noro zaljubljena
27. 03. 1998 09.56
Helen Hunt in Paul Reiser sta pristala, da bosta tudi sedmo sezono igrala v seriji televizijske mreže NBC Noro zaljubljena. NBC bo igralcema plačala po milijon dolarjev za zgodbo. Kot piše Variety, so si prizadevali producenti zaključiti pogajanja še pred podelitvijo oskarjev, saj so se bali, da bi Huntova ob prejemu nagrade zahtevala višji honorar. In - le nekaj ur potem, ko je NBC objavil, da sta Huntova in Reiser podpisala pogodbo, je Helen Hunt prejela Oskarja za najboljšo žensko glavno vlogo v filmu Bolje ne bo nikoli (As Good As It Gets).

Jelcin ne loči novinarske konference od srečanja na vrhu
27. 03. 1998 09.55
Ruski predsednik Boris Jelcin je v četrtek, ob začetku srečanja na vrhu s francoskim kolego Jacquesom Chiracom in nemškim kanclerjem Helmutom Kohlom, zagrešil "lapsus linguae", ko je, namesto da bi otvoril srečanje, razglasil, da "odpira novinarsko konferenco" in zbrane novinarje spodbudil k vprašanjem. Tiskovni predstavnik Sergej Jastržembski je predsednika diskretno opomnil, da otvarja pogovore in ne srečanja z novinarji. Jastržembski je moral v zadnjem času ob podobnih nerodnostih ruskega predsednika že večkrat posredovati, splošno znano pa je tudi, da svetovni tisk budno spremlja Jelcinove nastope v pričakovanju vsake, tudi najmanjše napake ruskega predsednika.

Na krožniku ima najraje kuščarje in kače
27. 03. 1998 09.06
Nek 18-letnik z indijskega mesta Patne ima zelo nenavadne prehrambene navade. Hrani se namreč izključno s kuščarji in kačami, nato pa vse skupaj zalije z - bencinom, piše časnik Hindustan Times. Sandip Chaterdshi se tako prehranjuje že od svojega petega leta starosti. Tedaj je namreč "odkril" bencin; za potešitev svoje žeje ga je celo kradel iz avtomobilov, dodaja časopis. Kmalu zatem je v svoj jedilnik vključil še plazilce in žuželke. Zaradi svojih prehrambenih navad se je prepiral s starši, ki so ga nazadnje celo vrgli iz hiše. Chaterdshi pravi, da ga to ni pretirano prizadelo in poudarja, da se nikoli ne bi mogel odreči svoji najljubši hrani - kuščarjem. Če mu jih ne uspe naloviti, postane neprijetno vznemirjen, ne more spati in ni sposoben opravljati svojega dela. Kljub neobičajni prehrani pa Chaterdshi nima zdravstvenih težav.

Pogajanja o programu nafta za hrano
26. 03. 1998 18.48
Tiskovni predstavnik Združenih narodov je v Bagdadu sporočil, da so Združeni narodi z Irakom začeli pogajanja o širitvi programa "nafta za hrano". Varnostni svet Združenih narodov je namreč februarja odločil, da bo Irak lahko poslej vsakega pol leta izvozil nafto v vrednosti 5,2 milijarde ameriških dolarjev in ne le v vrednosti dveh milijard dolarjev, kot je veljalo doslej.

Nemški parlament soglaša s širitvijo zveze NATO na vzhod
26. 03. 1998 17.54
Velika večina poslancev nemškega bundestaga je izrazila soglasje z vstopom Poljske, Češke in Madžarske v NATO. Za širitev Severnoatlantske zveze na Vzhod je glasovalo 555 poslancev, 37 jih je bilo proti, 30 pa se jih je vzdržalo.

Kitajska zavrača ameriške kritike
26. 03. 1998 17.34
Kitajska je danes zavrnila kritike, ki jih je v Ženevi na račun nespoštovanja človekovih pravic na Kitajskem izrekel ameriški veleposlanik pri ZN Bill Richardson.

Vlada o slovenski-izraelskem varnostnem sporazumu tudi prihodnji teden
26. 03. 1998 17.17
Vlada je na včerajšnji seji vnovič razpravljala o slovensko-izraelskem varnostnem sporazumu, vendar razprave ni končala, je po seji povedala direktorica urada za informiranje Marta Kos. Po njenih besedah bo vlada prihodnji teden razpravo o omenjenem sporazumu nadaljevala in jo predvidoma tudi končala.

Možnost vpisa presežnih certifikatov
26. 03. 1998 17.12
Vlada je na včerajšnji seji obravnavala zakon o zaključku lastninjenja in s tem v zvezi predlog o rešitvi problema približno sedmih milijard tolarjev presežnih certifikatov, vpisanih do lanskega 30. junija v sklade Nacionalne finančne družbe in KBM Infonda. Vlada je sprejela predlog, po katerem naj bi bilo vsem 27 družbam za upravljanje v Sloveniji, ki bodo dobile dovoljenje za povečanje kapitala, vendar ne za več kot za milijardo tolarjev, omogočen vpis presežnih certifikatov. Vlada je prepričana, da bo takšen predlog sprejemljiv tudi za poslance in da bo potem končno sprejet zakon o zaključku lastninjenja, ki naj bi začel veljati predvidoma sredi aprila. To je na seminarju Ljubljanske borze o spremembah na trgu kapitala povedal državni sekretar za privatizacijo Edo Pirkmajer.

Evropska komisija prižgala zeleno luč za združitev hotelirskih družb
26. 03. 1998 09.53
Evropska komisija je prižgala zeleno luč za poslovno operacijo, vredno 1,4 milijarde dolarjev, s katero bo britanska družba Bass, ki upravlja s hotelsko verigo Holiday Inn, pod svojo upravo pridobila tudi hotele Intercontinental in Forum. Evropska komisija je po preiskavi primera sklenila, da združitev ne bo imela negativnih posledic na konkurenco na skupnem unijinem trgu. Družba Bass bo s prevzemom pridobila 40 hotelov na ozemlju Evropske unije.

V Španiji enakopravno pri določanju vrstnega reda imen
26. 03. 1998 09.52
V Španiji naj bi pri določanju družinskega imena v prihodnje med moškimi in ženskami vladala enakopravnost. To pomeni, da bodo starši odločali o tem, ali bo njihov otrok na prvem mestu nosil očetov ali mamin priimek. Poslanci vseh strank v parlamentu so predlog zakona o imenih sprejeli skoraj enoglasno. Do sedaj je v Španiji priimek očeta avtomatsko stal na prvem mestu, materin pa na drugem. Španski otroci so lahko šele s polnoletnostjo sami odločali o vrstnem redu njihovih priimkov in ga tudi po želji spreminjali. Nerazrešeno je ostalo vprašanje, kaj storiti, če se starši ne morejo zediniti o vrstnem redu priimkov.

Mladi v ZDA čedalje bolj zasvojeni s televizijo
26. 03. 1998 09.50
Vsak četrti mladi Američan gleda televizijo najmanj štiri ure na dan. Dve tretjini mladih med 8. in 16. letom starosti pa presedi pred ekranom vsaj dve uri dnevno. Ker mladi vedno več časa preživijo pred televizijskimi ekrani, se ne gibljejo dovolj, zato se z odvečno težo ubadajo že v mladih letih, trdi ameriško zdravniško združenje v svojem časopisu JAMA. Zdravniki omenjenega združenja so izvedli šestletno raziskavo, v katero je bilo vključenih 4063 otrok, in ob tem ugotovili, da se kar 80 odstotkov otrok le trikrat tedensko ukvarja s športnimi dejavnostmi. Vsak peti šolar med 8. in 16. letom starosti pa je športno aktiven le dvakrat na teden. Kljub temu pa raziskava ni potrdila neposredne povezave med pogostim gledanjem televizije in odvečno telesno težo.

Music net - informacije na internetu za slovenske glasbenike
26. 03. 1998 08.47
S prvim majem bodo na naslovu <a href=http://www.musicnet.si/ target="_blank">www.musicnet.si</a> dostopne glasbene informacije na področju Slovenije. Tu se bo našel glasbeni poslovni imenik, ki je baza z naslovi in kratkim opisom podjetij in posameznikov, katerih dejavnost je povezana z gasbo, brezplačni mali oglasi, debatni pogovori na temo glasbe in povezave na spletne strani, relevantne za glasbenike.

Sindikalne organizacije za sklenitev socialnega sporazuma
26. 03. 1998 08.30
"Predlagatelje reforme pokojninskega in invalidskega zavarovanja in poslance državnega zbora ponovno opozarjamo, da ne bomo pristali na nobeno reformo pokojninskega in invalidskega zavarovanja, če ne bo prej sklenjen poseben socialni sporazum med vlado, delodajalskimi organizacijami, sindikalnimi organizacijami in drugimi zainteresiranimi organizacijami o pogojih, potrebnih za izvedbo refrome," so v skupni izjavi za javnost zapisali predsedniki štirih slovenskih sindikalnih organizacij.

Veselim se 32. marca
25. 03. 1998 19.09
Do začetka Microsoftove promocijsko-prodajne akcije >>Veselim se 32. marca<< je le še nekaj dni. Kot je na nedavni tiskovni konferenci pojasnil direktor slovenskega Microsofta g. Aaron Marko, želi Microsoft z njo omogočiti kupcem lažji prehod s 16-bitnih na 32-bitne Microsoftove programe.