Prihodnost

Kriza zaradi generalov
11. 07. 2001 00.00
General Rahim Ademi, ki naj bi bil po pisanju hrvaških medijev obtožen za vojne zločine v Medačkem žepu, je napovedal, da se bo sam predal haaškemu sodišču, če se njegovo ime nahaja na obtožnici. Upokojeni general Ante Gotovina, ki naj bi bil odgovoren za zločine med operacijama Nevihta in Blisk, pa se je umaknil na varno in se mednarodnemu sodišču ne namerava predati.

Slovenija med elito
09. 07. 2001 00.00
Še en dokaz, da Slovenija definitivno ni "od tukaj", t. j. z Balkana, je prišel te dni s strani najnovejše publikacije o pripravljenosti Evrope za prihodnost, ki jo je Svetovni gospodarski forum predstavil na nedavnem Evropskem gospodarskem vrhu v Salzburgu. V poročilu je ta nekdanja jugoslovanska republika zasedla visoko 14. mesto med državami, ki so najbolje pripravljene za prihodnost, ocenjuje jugoslovanski gospodarski dnevnik Privredni pregled.

King hoče Lennoxa Lewisa
04. 07. 2001 00.00
Boksarski promotor Don King je britanskemu boksarju Lennoxu Lewisu ponudil 12,5 milijona dolarjev za povratni dvoboj za naslov svetovnega prvaka v težki kategoriji. Lewis je naslova po verzijah IBF in WBC izgubil aprila po porazu s Hasimom Rahmanom. Zaradi odločitve ameriškega zveznega sodišča mora Rahman premaganemu nasprotniku ponuditi povratni dvoboj, sicer ne bo smel nastopati 18 mesecev.

Osebni računalnik ostaja v središču
02. 07. 2001 00.00
Izdelovalci računalniških čipov Intel, AMD in Transmeta predvidevajo, da bo osebni računalnik še naprej ostal centralna figura visoke tehnologije. Pričakujejo pa, da bo v kratkem prevzel vlogo osebnega strežnika na katerega bi bile priključene vse ostale naprave, vključno z dlančniki in ostalimi brezžičnimi napravami. V svojih strategijah za bližnjo prihodnost, za katero se vse bolj uveljavlja ime »

Konferenca ECIS 2001 na Bledu
27. 06. 2001 00.00
Na Bledu se je danes začela 9. evropska konferenca o informacijskih sistemih - ECIS 2001 z naslovom Globalno sodelovanje v novem tisočletju. Dekan Fakultete za organizacijske vede Jože Florjančič je v imenu Univerze v Mariboru uvodoma poudaril, da je za našo državo organizacija konference, ki prvič poteka izven držav EU, veliko priznanje. Predsednik organizacijskega odbora Jože Gričar je izrazil pričakovanje, da bo konferenca prispevala predvsem k bolj prijaznemu in demokratičnemu sodelovanju na informacijskem področju med državami vsega sveta. Častni gost otvoritve, ki se je je udeležil tudi minister za informacijsko družbo Pavel Gantar, je bil profesor Anton Železnikar, pionir uvajanja računalniške znanosti v Sloveniji.

Pahor v Strasbourgu
27. 06. 2001 00.00
Po desetih letih neodvisnosti je Slovenija stabilna demokracija gospodarskega in socialnega napredka, kot ena od vodilnih kandidatk za Evropsko unijo pa je nase prevzela obvezo za zagotovitev miru, stabilnosti in blaginje v vsej Evropi, je v nagovoru pred Parlamentarno skupščino Sveta Evrope danes poudaril predsednik državnega zbora Borut Pahor. Kot je dodal, si bo Slovenija, ki je postala stabilen partner mednarodne skupnosti, prizadevala za krepitev enakih teženj tudi v JV Evropi. Pahor je ob deseti obletnici slovenske državnosti v Strasbourg prispel na povabilo predsednika PS SE lorda Russell-Johnstona, ki mu je za njegovo vodenje slovenske parlamentarne delegacije v PS SE predal diplomo častnega člana.

Slovenke uspešno v dvojicah
27. 06. 2001 00.00
Slovenski teniški igralki Katarina Srebotnik in Tina Križan sta se uvrstili v drugi krog teniškega turnirja dvojic v Wimbledonu, potem ko sta v prvem s 6:2 in 6:4 premagali avstrijsko-nemški par Barbaro Schwartz in Angeliko Bachmann.

Odzivi na Schröderjev govor
26. 06. 2001 00.00
Kljub številnim polemikam in pomislekom je na včerajšnji osrednji državni slovesnosti vendarle govoril tudi nemški kancler Gerhard Schröder. Schröder se je v govoru med drugim opravičil Slovencem za vse, kar jim je pred petdesetimi leti slabega storil nemški narod.

Srečanje LDS ob dnevu državnosti
25. 06. 2001 00.00
Ob dnevu državnosti je Liberalna demokracija Slovenije (LDS) v Venišah v občini Nazarje pripravila tradicionalno srečanje svojih članov in simpatizerjev, katerega se je udeležil tudi Hans Dietrich Genscher, nemški zunanji minister v času slovenskega osamosvajanja. Slavnostni govornik na srečanju, na katerem se je zbralo približno 1500 članov LDS, je bil premier in predsednik LDS Janez Drnovšek, ki je poudaril, da liberalni demokrati vseh deset let ustvarjajo novo državo194160- Slovenijo ter da je bila vojna za osamosvajanje naše države kratka, vendar pa je kljub temu dala jasno sporočilo nekdanji skupni državi Jugoslaviji in celemu svetu, da si Slovenci želimo suvereno in demokratično državo.

Papež pozval k enotnosti
25. 06. 2001 00.00
Papež Janez Pavel II. je tretji dan obiska v Ukrajini, ki ga opazovalci zaradi nasprotovanja pravoslavne cerkve označujejo kot neuspeh, znova pozval k enotnosti krščanskih cerkva. "Kristjani bi morali v tretjem tisočletju nastopiti kot eno srce in ena duša", je v ukrajinski prestolnici Kijev poudaril 81-letni Sveti oče.

Papež na obisku v Ukrajini
24. 06. 2001 00.00
Papež Janez Pavel II. je davi v Kijevu opravil prvo mašo na svojem potovanju po Ukrajini, ter pri tem po tisočletju cerkvenega razkola med katoliki in pravoslavnimi ponovno izrazil upanje na zbliževanje obeh cerkva. "Različne tradicije niso ovira za enotnost vere," je pozval papež. Bogoslužne slovesnosti se je v slabem deževnem vremenu udeležilo približno 30.000 vernikov, kar je sicer manj, kot so sprva pričakovali, prisoten pa je bil tudi ukrajinski predsednik Leonid Kučma.

Zidane v Španijo?
23. 06. 2001 00.00
Predsednik španskega nogometnega prvaka Real Madrida Florentino Perez je izjavil, da si najboljši nogometaš na svetu, francoski reprezentant in igralec italijanskega Juventusa Zinedine Zidane, želi prestopiti v Real. "Zidane mi je dejal, da si močno želi zaigrati za Real, vendar pa le njegova želja ni dovolj, da se stvari premaknejo. Menim, da bi bilo dobro, če bi on pričel pogovore z Juventusom, sam pa lahko v imenu Reala rečem le, da cena ni vprašljiva," je dejal Perez.

Irska predsednica nadaljuje obisk
21. 06. 2001 00.00
Irska predsednica Mary McAleese se je danes udeležila delovnega zajtrka s predstavniki slovenskih in irskih podjetij, sestala se je z ministrico za gospodarstvo Teo Petrin, srečala pa se bo tudi s premierom Janezom Drnovškom, ljubljansko županjo in nagovorila člane Društva za mednarodne odnose. Med obiskom v Sloveniji si bo ogledala Bled, Postojnsko jamo in slovensko obalo, v petek zvečer pa se bo vrnila v domovino. Po včerajšnjem prihodu se Mary McAleese srečala z zunanjim ministrom Ruplom, predsednikom državnega zbora Pahorjem, zvečer pa ji je gostitelj predsednik Kučan na Brdu pri Kranju priredil slavnostno večerjo.

Maxtor predstavil nov trdi disk
20. 06. 2001 00.00
Izdelovalec trdih diskov Maxtor je predstavil nov trdi disk DiamondMax D536X s kapaciteto 100 Gb. Nov izdelek je namenjen uporabnikom, ki želijo presnemavati s spleta velike količine digitalnih avdio datotek in digitalnih slik. Na nov disk je možno shraniti več kot 100 ur zgoščenih digitalnih video posnetkov in 25.000 štiriminutnih digitalnih avdio datotek. Trenutno se najbolj prodajajo diski kapacitete 20 do 40 Gb, toda novim diskom kapacitete 100 Gb napovedujejo svetlo prihodnost, glede na čedalje večje potrebe po prostoru za skladiščenje podatkov in na dostopno ceno, ki znaša okoli 300 USD.

V Olimpiji še brez pravih okrepitev
20. 06. 2001 00.00
Po seji upravnega odbora nogometnega kluba Olimpija se je nestrpno pričakovala novinarska konferenca, na kateri naj bi predstavili novosti iz tabora slovenskih podprvakov. Toda večina novinarjev je Mestno hišo, kjer službuje predsednik ljubljanskega prvoligaša Anton Colarič, zapustilo razočaranih, saj informacij, ki bi razveselile predvsem navijače, niso dobili. Ljubljančani, ki jih bo v novi sezoni vodil Mihajlo Petrović, načrtujejo pomlajevanje ekipe, zaenkrat pa v moštvu tudi ni pravih okrepitev. Na treningu je sicer nekaj novih obrazov, ki pa se bodo morali še dokazati.

Odmevi na vrh v Sloveniji
18. 06. 2001 00.00
Ruski mediji so pozdravili prisrčen, pragmatičen ton, ki sta ga ubrala predsednika ZDA in Rusije, George Bush in Vladimir Putin, na srečanju v Sloveniji, obenem pa posvarili, da je srečanje naredilo malo za odpravo dolgotrajnih razlik. "Vrh je odprl možnost za izgradnjo pozitivnih odnosov na poslovni in konstruktivni osnovi, kjer ni prostora za ideološke razprtije," je povedal politični analitik Vjačeslav Nikonov. Obenem je opozoril, da sta se voditelja, čeprav sta se razumela, v javnosti izognila govoru o temah, ki ju ločujejo, kot je na primer ruski vojaški poseg v Čečeniji.

Svetla prihodnost brezžične telefonije
18. 06. 2001 00.00
Rezultati nove raziskave podjetja Strategis Group o dohodkovnih tokovih na področju nove generacije brezžičnih storitev so pokazali, da bodo dohodki evropskih operaterjev v naslednjih osmih letih zrasli za 1.366 odstotkov. Leta 2000 so operaterji mobilne telefonije ustvarili okoli 9 milijard USD prihodkov, leta 2008 pa naj bi se to število povišalo na 132 milijard USD. Zadnjih nekaj let so operaterji vlagali velike vsote v infrastrukturo in licence za novo generacijo mobilne telefonije ter za uvajanje novih mobilnih aplikacij in storitev.

Powell in Riceova o vrhu v Sloveniji
17. 06. 2001 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell in svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice sta tik pred odhodom letala Air Force One iz Slovenije menila, da je bilo sobotno vrhunsko srečanje predsednikov ZDA in Rusije, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju ustrezen sklep Busheve enotedenske turneje po Evropi. "Mislim, da je bil odličen teden, in vesel sem, da se je končal na tako lep način tu, v Sloveniji. Pri tem se želim zahvaliti tudi slovenskemu vodstvu za njihovo gostoljubnost," je med drugim dejal Powell.

Hirschev sklad nakazal sredstva
13. 06. 2001 00.00
Rdečemu križu Slovenije je nemški Hirschev sklad s polletno zamudo nakazal preostala sredstva za izplačilo odškodnin še zadnjim 1021 slovenskim upravičencem - taboriščnikom v koncentracijskih taboriščih, političnim zapornikom, ukradenim otrokom in Judom, ki so bili še živi 1. januarja 1997. RK je odškodnine v višini 1000 nemških mark v obliki enkratne humanitarne pomoči začel izplačevati prejšnji teden, je povedal generalni sekretar RKS Mirko Jelenič, prvih 2000 upravičencev pa je odškodnino sicer prejelo že lani.

Kučan s srednjeevropskimi predsedniki
09. 06. 2001 00.00
V italijanskem kraju Verbania ob jezeru Lago Maggiore se bo danes končalo osmo srečanje predsednikov srednjeevropskih držav. Letošnjega srečanja, katerega gostitelj je italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi, se udeležuje štirinajst predsednikov, med njimi tudi predsednik Slovenije Milan Kučan.

Verheugen pri Ruplu in Bavčarju
08. 06. 2001 00.00
V Sloveniji sta na prvem uradnem obisku predsednik Evropske komisije Romano Prodi in komisar za širitev Günther Verheugen. Verheugen, se je zjutraj sestal s predstavniki sindikatov. Vstop v Evropsko unijo namreč ne sme biti le cilj, temveč predvsem sredstvo, da bi vsi bolje živeli, meni predsednik zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in za 24 ur še dodal, da je "stališče Evropske unije, da je Slovenija pripravljena za vstop v EU, največ omejitev je le na področju prostega pretoka ljudi, delavcev, saj nočejo diskriminirati ostale države, ki kandidirajo. Mi smo temu nasprotovali, ker je to krivično in ni nikakršnega razloga, da bi se Evropa bala 800 tisoč delavcev, ki dela trenutno v Sloveniji."

Češki parlamentarci v Sloveniji
07. 06. 2001 00.00
Na štiridnevnem obisku v Sloveniji se mudi delegacija odbora za javno upravo, regionalni razvoj ter okolje in prostor češkega parlamenta pod vodstvom Liborja Kratkyja. Gostitelj, predsednik odbora DZ za notranjo politiko Maksimilijan Lavrinc, je češkim gostom predstavil lokalno samoupravo in regionalni razvoj v Sloveniji. Češka delegacija je včeraj obiskala Ormož, danes pa je češke parlamentarce sprejel tudi predsednik DZ Borut Pahor. Beseda je tekla o vstopu Slovenije in Češke v Evropsko unijo ter slovenski kandidaturi za članstvo v zvezi NATO.

Pred kongresom ZLSD
07. 06. 2001 00.00
Po besedah predsednika stranke ZLSD Boruta Pahorja je za 4. kongres ZLSD, ki bo konec tedna zasedal v koprski dvorani Bonifika, vse pripravljeno, stranka pa je v njegovo pripravo vložila veliko energije in znanja ter tako oblikovala poglede na prihodnost stranke in države, do katerih se bodo opredeljevali delegati. Pahor je za zdaj tudi edini kandidat za vodenje stranke po koprskem kongresu.

Zapornik našel svojo ljubezen
06. 06. 2001 00.00
Zapornik, ki se je poimenoval Charles Bronson in za katerega pravijo, da je najnevarnejši v Veliki Britaniji, je končno našel ljubezen svojega življenja, ko se je v petek poročil z 31-letno ločenko.

Blokada pogajanj Slovenije z EU
06. 06. 2001 00.00
Avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner je na Dunaju potrdila, da bo Avstrija začasno blokirala pogajanja Slovenije z Evropsko unijo o poglavju transporta. Slovenska stran je sicer pričakovala, da bo pogajanja o transportu zaključila 12. junija.

Vodafone miruje
04. 06. 2001 00.00
Predsednik telekomunikacijskega velikana Vodafone Chris Gent je v pogovoru za Sunday Telegraph poudaril, da Vodafone trenutno ne načrtuje novih prevzemov. Po njegovih besedah je družba s prevzemi želela pridobiti položaj, ki bo nedosegljiv za ostale tekmece. Sicer pa je zdaj glavna skrb cena Vodafonove delnice, ki je trenutno na najnižji ravni v zadnjih treh letih.

Luksemburški tisk o Drnovškovem obisku
30. 05. 2001 00.00
Luksemburški tisk je ob včeraj končanem dvodnevnem uradnem obisku slovenskega premiera Janeza Drnovška veliko pozornosti posvetil Sloveniji, njenim dosežkom na poti v Evropsko unijo in vprašanju prehodnih obdobij pri prostem pretoku delovne sile po širitvi unije. Luksemburg je za Slovenijo zgled, izjavo slovenskega premiera povzemajo luksemburški časniki, ki Drnovška označujejo kot številko ena slovenske politike.

195144inđić o sodelovanju s Haagom
26. 05. 2001 00.00
Srbski premier Zoran 195144inđić je dejal, da ZRJ čaka črna prihodnost, če ne bo sprejela zakona o sodelovanju s haaškim sodiščem. Poudaril je, da pričakuje sprejem zakona, in da bodo koalicijske partnerice o njem razpravljale v ponedeljek. Črnogorska Socialistična ljudska stranka (SNP), ki je koalicijski partner vladajoče jugoslovanske koalicije DOS, se bo namreč do zakonskega predloga, ki predvideva izročitev jugoslovanskih državljanov v Haag, opredelila najkasneje v treh dneh. Če zakona ne bodo sprejeli, bo po 195144inđićevem mnenju prišlo do krize v ZRJ in zvezni vladi. Prepričan je, da se mora SNP odločiti, če si resnično prizadeva za "Jugoslavijo v Evropi" ali pa svoje politične nastope izrablja le za nabiranje točk na notranjepolitičnem prizorišču. SNP je kljub temu znova poudarila svoje nasprotovanje izročanju jugoslovanskih državljanov haaškemu sodišču.

Čokova za sodelovanje med univerzami
19. 05. 2001 00.00
V Pragi so zaključili dvodnevno konferenco ministrov, pristojnih za visoko šolstvo, na kateri je 29 evropskih ministrov iz držav podpisnic t.i. bolonjske deklaracije pregledalo njeno uresničevanje. V junija 1999 sprejeti bolonjski deklaraciji so začrtali smeri razvoja evropskega visokega šolstva s ciljem do leta 2010 z medsebojnim sodelovanjem izgraditi odprt in konkurenčen evropski visokošolski prostor. Praškega vrha se je z delegacijo udeležila tudi ministrica za šolstvo, znanost in šport Lucija Čok, saj je Slovenija podpisnica omenjene deklaracije. Čokova je komunike, v katerem so začrtali nadaljnji razvoj bolonjskega procesa, in so ga sprejeli s konsenzom, označila za dober korak naprej na tem področju.

Siemens kupil mariborski TVT
17. 05. 2001 00.00
Siemens je danes s Slovenskim razvojnim skladom podpisal pogodbo o prevzemu mariborske Tovarne vagonov in toplotne tehnike TVT Nova. Siemens bo tako odkupil še 47-odstotni delež, za koliko, pa naj bi bila poslovna skrivnost. Direktor Siemensa Ljubljana Tihomir Rajlič je povedal, da bodo v TVT Nova montirali vlake za Siemensove proizvodne enote v Sao Paolu in Salzburgu, sestavljali podvozja za avstrijske železnice in za že omenjenih 1200 vlakov v Veliki Britaniji.