Prihodnost

Drnovškova novoletna poslanica

29. 12. 2000 00.00

Odločili smo se za državo, ki bo strpna in prijazna do posameznika, ki nikomur ne bo vsiljevala življenjskih vzorcev in ideologij ter nikogar ne bo utesnjevala v njegovih željah, načrtih in življenjskih priložnostih. Takšna država je trden in varen okvir za vsakogar, je odprta navznoter in navzven, brez predsodkov, ki bi razdvajali državljane in jih zapirali pred svetom in njegovimi izzivi, je med drugim v novoletni poslanici državljankam in državljanom zapisal predsednik vlade Janez Drnovšek.

Bližnjevzhodnega vrha ne bo

28. 12. 2000 00.00

Izraelski premier v odstopu Ehud Barak je potrdil, da ne bo sodeloval na napovedanem vrhunskem srečanju s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom, ki naj bi pod pokroviteljstvom egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka danes potekal v letovišču Šarm el Šejk. V uradnem sporočilu so v Barakovem kabinetu zapisali, da sta se Barak in Mubarak na zadnjih posvetih dogovorila, da izraelski premier v tem trenutku ne bo potoval v Egipt. Tristranski vrh v Šarm el Šejku je že pred tem odpovedal Kairo. Medtem pa je iz Gaze proti Kairu že odpotoval Arafat, ki se bo kljub odpovedi tristranskega vrha sestal z Mubarakom, je sporočil palestinski predstavnik.

Perutnina Ptuj uspešno na tuje trge

27. 12. 2000 00.00

Perutnina Ptuj je zaključila vse formalnosti, povezane z reorganizacijo podjetja Pipo Čakovec, ki je pred dnevi prešlo v večinsko, 59,45-odstotno lastništvo Perutnine Ptuj. Pričakovanja obeh podjetij in njihovih zadružnikov za prihodnost so velika, od združitve pa bodo gotovo največ imeli potrošniki perutninskega mesa in izdelkov na Hrvaškem. "Že v prihodnjem letu nameravamo v Čakovcu podvojiti obseg proizvodnje. Zadružnikom, ki redijo brojlerje, je uprava Perutnine Ptuj Pipo Čakovec, že poslala ponudbo za povečanje vzrejnih zmogljivosti. Za tiste, ki se bodo zanjo odločili, bomo priskrbeli še kapital za izvedbo načrtov," je med drugim na današnji novinarski konferenci povedal predsednik uprave in generalni direktor Perutnine Ptuj Roman Glaser.

Na Čopovi nastaja nov trgovski in poslovni objekt

27. 12. 2000 00.00

Na Čopovi 9 v Ljubljani, tik pod glavno pošto, nastaja novo trgovsko središče. Investitor projekta je podjetje Polder skupaj z Mestno občino Ljubljana, investicija pa je vredna nekaj več kot 800 milijonov tolarjev. Rušenje dosedanjih objektov, ki so stali na tem območju, se je že začelo, začetek gradnje pa je predviden za prihodnji marec (gradbena dela bodo delno oteževala prehod po Čopovi). Nova stavba bo zapolnila prostor med Čopovo ulico in Knafljevim prehodom, ohranjujoč staro mestno fasado Čopove 9. Dela bodo predvidoma končana najkasneje do januarja 2002, je sporočil investitor.

Izraelci in Palestinci na dveh bregovih

24. 12. 2000 00.00

Predstavniki izraelskih in palestinskih pogajalcev na sobotnem srečanju z ameriškim predsednikom Billom Clintonom v Washingtonu niso uspeli premostiti razhajanj glede nekaterih pomembnih vprašanj. Vodja izraelskih pogajalcev, zunanji minister Šlomo Ben Ami, je večdnevne pogovore s Palestinci ocenil kot spodbudne, medtem ko so po ocenah vodje palestinskih pogajalcev Saeba Erakata med stranema še velika razhajanja glede ozemeljskih in varnostnih vprašanj ter vprašanja Jeruzalema in beguncev. Erakat je še dejal, da se niso dogovorili za pripravo vrhunskega srečanja, na katerem naj bi dosegli podpis mirovnega sporazuma. Izraelski minister Ben Ami je še omenil možnost, da bi izraelski premier v odstopu Ehud Barak in palestinski voditelj Jaser Arafat prišla v Washington na ločene pogovore s Clintonom. Izraelski zunanji minister sicer o podrobnostih Clintonovih predlogov ni želel govoriti, šlo pa naj bi za kompromisno rešitev vprašanja suverenosti nad Tempeljskim gričem v vzhodnem Jeruzalemu ter vrnitev 3,7 milijona palestinskih beguncev. Arafat, ki je medtem prispel v Jordanijo na pogovore z jordanskim kraljem Abdulahom II., je dejal, da palestinski pogajalci na pogovorih z Izraelci ne bodo popuščali pri vprašanju beguncev.

Mubarak na pogovorih z Arafatom in Šaridom

20. 12. 2000 00.00

Egiptovski predsednik Hosni Mubarak se je danes v Kairu ločeno sestal s palestinskim predsednikom Jaserjem Arafatom in s posebnim izraelskim odposlancem Jošijem Šaridom. Arafat je Mubaraka seznanil o dogodkih na mirovnih pogajanjih med sprtima stranema, ki trenutno potekajo v Washingtonu. V pogovorih so sodelovali še palestinski minister za mednarodno sodelovanje Nabil Šat, Arafatov svetovalec Nabil Abu Rudeina in egiptovski zunanji minister Amr Moussa. Šarid pa je po pogovorih povedal, da so se pogajalci v Washingtonu osredotočili na tri točke: na prihodnost Tempeljskega griča v vzhodnem Jeruzalemu, na usodo palestinskih beguncev in na določitev meja bodoče palestinske države.

Popularizacija mestnega potniškega prometa

15. 12. 2000 00.00

Danes je pred poslovno stavbo podjetja Ljubljanski potniški promet (LPP) na Celovški cesti 160 svoja vrata odprla "Postaja želja", kjer bo do 25. decembra na obisku Božiček. Takrat ga bo zamenjal dedek Mraz, ki se bo z otroki zabaval do 30. decembra. Oba možakarja bosta bosta najmlajšim pripovedovala zgodbice, jih simbolično obdarovala in sprejemala njihove želje, ki jih imajo za svojo prihodnost, svoje najbližje, naše mesto in naš svet. V ta namen bo na "Postaji želja", na katero vozijo avtobusi številka 1, 15 in 16, stala tudi posebna skrinjica, otroci pa se bodo tam lahko veselili vsak dan od 11. do 17. ure.

80 let nogometa v Sloveniji

14. 12. 2000 00.00

Nogometna zveza Slovenije letos praznuje 80-letnico obstoja, ki so jo sinoči obeležili na slovesni prireditvi v ljubljanski Operi. Na praznovanju rojstnega dneva je bila cela vrsta eminentnih gostov, med njimi predsednik države Milan Kučan in predsednik Mednarodne nogometne zveze (FIFA) Sepp Blatter. Slednji je Nogometni zvezi Slovenije (NZS) in njenemu predsedniku Rudiju Zavrlu čestital za spoštljivi jubilej, kot darilo pa podaril ček v višini 80.000 švicarskih frankov in srebrno skulpturo v obliki nogometne žoge.

Pahor sprejel češko veleposlanico

13. 12. 2000 00.00

Predsednik DZ Borut Pahor je danes sprejel češko veleposlanico v Sloveniji Jano Hybaškovo. Gostja je Pahorju uvodoma izročila pisno čestitko predsednika češkega parlamenta Vaclava Klausa ob izvolitvi za predsednika DZ. V nadaljevanju pa sta sogovornika izmenjala mnenja glede tesnejšega sodelovanja med parlamentoma obeh držav.

Mario Lemieux se vrača

12. 12. 2000 00.00

Legendarni hokejist Mario Lemieux se po triletni odsotnosti znova vrača na ledene ploskve severnoameriške poklicne lige NHL. Ameriška športna javnost je Lemieuxovo vrnitev že začela primerjati z legendarnim košarkarskim zvezdnikom Michaelom Jordanom, ki se je po avanturi v baseballu in zaradi pomanjkanja športnega motiva za nekaj časa poslovil od košarke, po poldrugem letu odsotnosti pa se v slogu prvaka vrnil na ameriško košarkarsko prizorišče. Marsikateri hokejski privrženec je mnenja, da se bo identična zgodba ponovila tudi z Lemieuxom, vse več pa je namigovanj, da bo 35-letni hokejist zaigral za Kanado na zimskih olimpijskih igrah v Salt Lake Cityju leta 2002.

Schwarzenegger za guvernerja

11. 12. 2000 00.00

Mišičasti akcijski filmski zvezdnik Arnold Schwarzenegger bo kandidiral za guvernerja ameriške zvezne države Kalifornija. Kot so zapisali v napovedniku TV Movie, bo Schwarzenegger kot guverner vodil "čisto politiko."

Kmalu že milijarda naročnikov mobilne telefonije

05. 12. 2000 00.00

Največji proizvajalec mobilnih telefonov na svetu Nokia ocenjuje, da naj bi se število naročnikov mobilne telefonije povzpelo na eno milijardo že v prvi polovici leta 2002. Poleg tega Nokia napoveduje, da se bo njihova prodaja v naslednjih dveh letih povečevala za 35 odstotkov letno, kar je za 10 odstotkov več, kot so pričakovali doslej.

Kučan odlikoval kulturnike in znanstvenike

04. 12. 2000 00.00

Predsednik Republike Milan Kučan je na današnji slovesnosti v predsedniški palači vrsti zaslužnih umetnikov, znanstvenikov in kulturni ustanovi izročil visoka državna odlikovanja ob njihovih jubilejih. Srebrni častni znak svobode Republike Slovenije sta prejela operna pevca Vilma Bukovec in Rudolf Francl ob njuni osemdesetletnici za izjemno življenjsko delo in prispevek k visoki ravni slovenske operne poustvarjalnosti in za uveljavljanje slovenske kulture v mednarodnih okvirih. S častnim znakom svobode RS pa so bili odlikovani Božena Glavak, dr. Milica Kacin Wohinz, Fran Eržen, Boris A. Novak, med ustanovami pa Dolenjski muzej.

Maistrove spominske prireditve

25. 11. 2000 00.00

Na Zavrhu pri Lenartu v Slovenskih goricah so se začele 15. Maistrove spominske prireditve, ki jih organizirajo ministrstvo za obrambo, Turistično društvo Zavrh in občina Lenart. Slavnostni govornik na letošnji prireditvi, načelnik generalštaba Slovenske vojske (SV) Iztok Podbregar, je ob tej priložnosti poudaril, da je bil general in pesnik Rudolf Maister ena največjih vojaških osebnosti v slovenski zgodovini, ki je s svojimi dejanji segla daleč v prihodnost in v širši evropski prostor.

Unikata po 450 letih v Sloveniji

24. 11. 2000 00.00

Ob 450-letnici od nastanka prvih dveh slovenskih knjig, Katekizma in Abecedarija Primoža Trubarja, je slovenski predsednik Milan Kučan v Cankarjevem domu odprl razstavo Prve slovenske knjige, kjer so razstavljeni vsi slovenski tiski iz 16. stoletja, prvič po 450 letih pa sta v Sloveniji na ogled unikata prvih dveh Trubarjevih del. V otvoritvenem govoru je izrazil hvaležnost začetnikom slovenske besede, Trubarju, Bohoriču in Dalmatinu. Ti so po njegovih besedah ustvarili prihodnost, ki nam je kasneje dala Prešerna, Kosovela, Gradnika in druge.

195144ukanović pozval k priznanju Črne gore kot države

24. 11. 2000 00.00

Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović je danes na vrhu Evropske unije in držav zahodnega Balkana v Zagrebu mednarodno skupnost pozval, naj Črno goro prizna kot državo. Kot je dejal, se črnogorsko vodstvo zavzema za ločeno mednarodno priznanje Črne gore in Srbije, Pogorica pa je pripravljena sprejeti oblikovanje nekakšne povezave teh dveh držav.

Festival dokumentarnega filma

23. 11. 2000 00.00

V program Mednarodnega festivala dokumentarnega filma (IDFA), ki se od 22. do 30. novembra odvija v Amsterdamu, je uvrščen tudi hrvaški dokumentarec z naslovom O kravah in ljudeh, v režiji Zrinke Matijević in Nebojše Slijepčevića. Film o zakonskem paru iz Medulina je bil posnet lani na Dokumentarni delavnici Imaginarne akademije v Grožnjanu.

Prevzem ni v interesu Fructala

22. 11. 2000 00.00

Na včerajšnji prevzem Fructala se je danes odzvala tudi predsednica uprave tega podjetja Cvetana Rijavec. V sporočilu za javnost pravi, da je vselej zagovarjala stališče, da vsak prevzem, ki ima za posledico izbris družbe Fructal kot pravne osebe, ni v interesu Fructala. Pravi še, da bo prihodnost Fructala odvisna od vizije in namer novega večinskega lastnika, to je Pivovarne Union. Napoved Pivovarne, da bo še odkupovala delnice Fructala, pa je že pospešila povpraševanje po teh delnicah.

Peterle prejel Evropski prstan dr. Mocka

18. 11. 2000 00.00

Predstavnik krščanskodomoljubnega gibanja Reichsbund iz Avstrije je v Mariboru zunanjemu ministru Alojzu Peterletu za njegov pomemben prispevek h krepitvi evropskih integracij vročil visoko priznanje - Evropski prstan dr. Aloisa Mocka. Na slovesnosti so bili poleg številnih članov Reichsbunda, ki so v Mariboru sodelovali na študijskih dnevih njihove organizacije, tudi bivši avstrijski podpredsednik vlade in zunanji minister dr. Alois Mock, avstrijski veleposlanik v Sloveniji dr. Gerhard Wagner, bivši glavar Štajerske dr. Josef Krainer in mariborski župan Boris Sovič. Po besedah dr. Mocka je Peterle veliko storil za svobodo in neodvisnost svoje države ter za krepitev evropskih integracij. V zvezi s tem je spomnil na osamosvojitvena prizadevanja in izrazil upanje, da bo Slovenija čim prej postala polnopravna članica Evropske unije. Evropa ni imela še nikoli tako velikih možnosti za to, da bi živela združena in v miru, je dejal Mock in poudaril, da sloni prihodnost Evrope na mladih, zato bi se morali mladi iz različnih evropskih držav čim več srečevati, sodelovati, izmenjavati v okviru študijskih programov in nasploh družiti. Ko se je Lojze Peterle zahvalil za visoko priznanje, je med drugim dejal, da je Slovenija po osamosvojitvi dosegla že zelo veliko, kljub temu pa jo čakajo še pomembne naloge, med katere sodi tudi uveljavitev vrednot, na katerih je zrasla zahodna Evropa. Ravno te vrednote pa so tiste, za katere se je in se še zavzema dr. Alois Mock. Za dobitnika priznanja in goste je nato pripravil sprejem mariborski župan Boris Sovič, zvečer pa bo v hotelu Slavija ples, ki ga organizira Društvo slovensko-avstrijskega prijateljstva. Evropske prstane dr. Aloisa Mocka podeljujejo od 1995 leta, doslej pa so jih prejeli dr. Alois Mock, dr. Silvius Magnago, Peter Quendler, prof. dr. Wladyslaw Bartoszewski in dr. Franz Fischler.

Slepi Britanec na Južni pol?

17. 11. 2000 00.00

Britanski pustolovec, ki je pred 22 leti oslepel, želi postati prvi slep človek, ki bi peš osvojil Južni pol. Potovanje, dolgo 1100 kilometrov, naj bi se začelo v čilski bazi Patriot Hills na Antarktiki. 52-letni Miles Hilton Barber se trenutno nahaja v mestu Punta Arenas na skrajnem jugu Čila, kjer čaka na ugodne vremenske razmere za polet v bazo Patriot Hills. "Če mi bo uspelo dokazati, da lahko slep človek pride do Južnega pola, bo to morda pomagalo tistim, ki so izgubili vid, da drugače gledajo na prihodnost," je dejal Barber. Barberja, ki bo moral med 60-dnevnim potovanjem zdržati mraz pod -30 stopinjami Celzija, bodo pri osvajanju Južnega pola spremljali Britanec Jon Cook in dva gorska vodnika, Doug Stoup in Damien Gildea.

Kouchner zapušča svoj položaj

17. 11. 2000 00.00

Vodja prehodne uprave Združenih narodov na Kosovu (UNMIK) Bernard Kouchner je po poročanju Varnostnemu svetu ZN o poteku lokalnih volitev na Kosovu dejal, da bo ostal na položaju še toliko časa, dokler generalni sekretar ZN Kofi Annan ne najde njegovega naslednika. Kouchner je potrdil, da Annan tako osebo že išče. Ustanovitelj organizacije Zdravniki brez meja je sicer članom VS ZN večkrat omenil, da ga najverjetneje vidijo zadnjič v vlogi vodje misije UNMIK. Kouchner je dejal, da vojna na Kosovu še ni končana in da je vzpostavljanje miru še vedno težavna naloga, kljub uspešnim lokalnim volitvam, ki so jih izvedli 28. oktobra. Po Kouchnerjevem nastopu se je k razpravi prijavilo vseh 15 članov VS, kakor tudi predstavnika Albanije in ZR Jugoslavije.

Drnovšek novi predsednik vlade

16. 11. 2000 00.00

Na predlog predsednika republike Milana Kučana je na včerajšnji seji Državni zbor za predsednika slovenske vlade izvolil Janeza Drnovška. Po prisegi pred DZ se je Drnovšek zahvalil za izraženo zaupanje ter poudaril, da se v celoti zaveda, da je to velika čast, vendar predvsem velika odgovornost. "Zavedam se, verjetno bolje kot kdorkoli v tej državi, kako zahtevno je delo, ki ste mi ga naložili in kako pomembno je, da ga dobro opravim," je dejal Drnovšek in napovedal, da si bo prizadeval, da bo deloval čim bolj uspešno, da bo vlada čim bolj uspešna in da bo uresničila pričakovanja državljanov. Napovedal je še, da bo deloval resnično po svoji vesti, na podlagi izkušenj in znanja, ki si jih je pridobil. "To ni samo moje znanje in izkušnje, to je nekaj, kar smo si pridobili skupno v tem obdobju mlade slovenske države in to poskušajmo na najboljši način uporabiti, vložiti v prihodnost, v to, da zagotovimo Sloveniji čim boljšo perspektivo in prihodnost in čim bolj dostojno življenje vsem našim državljanom," je zaključil Janez Drnovšek. Kot je sporočil predsednik DZ Borut Pahor, je na tajnem glasovanju za izvolitev mandatarja glasovalo 61 poslancev, proti pa jih je bilo pet. Skupno je bilo razdeljenih 67 glasovnic, oddanih jih je bilo 67, neveljavna pa je bila ena glasovnica. Za izvolitev je morala glasovati večina vseh poslancev, torej vsaj 46. Glede obstrukcije današnje seje pa sta vodji poslanskih skupin SDS in NSi, Janez Janša in Andrej Bajuk, na novinarski konferenci poudarila, da se poslanci SDS in NSi niso odločili za "klasično obstrukcijo" parlamentarnega dela, temveč so zgolj želeli, da se nadaljujejo pogovori poslanskih skupin, ki bi zagotovili poslovniške pogoje za začetek izrednega zasedanja DZ, na katerem se med drugim odloča tudi o kandidaturi prvaka LDS Janeza Drnovška za novega predsednika vlade. Ob tem sta se zavzela za takšno sestavo parlamentarnih delovnih teles oz. porazdelitev vodstvenih funkcij v DZ, ki bi ustrezala številu poslancev, ki jih imajo posamezne stranke. Kot je opozoril Janša, prihodnje vladne stranke niso upoštevale želje SDS in NSi za zagotovitev poslovniških pogojev, to pa naj bi odražalo, kakšna je moč oz. nemoč opozicije v novem državnem zboru. Vodji poslanskih skupin SDS in NSi sta se prav tako zavzela za načelo, da stranka, ki vodi posamezno ministrstvo, ne bi obenem vodila tudi parlamentarno delovno telo s področja ministrstva. "Mi ne želimo, da bi bili v državnem zboru le nekakšen dodatek, temveč želimo, da se zagotovi nadzorna funkcija opozicije," je dejal Janša, Bajuk pa je menil, da "ni demokracije brez dostojne vloge opozicije, ki opravlja nadzorno funkcijo". Drnovšek mora po veljavni ureditvi najpozneje v 15 dneh po izvolitvi predložiti predsedniku državnega zbora predlog za imenovanje ministrov, ki bodo sestavljali novo vlado. Nova vlada Janeza Drnovška bo nadomestila prehodno vlado Andreja Bajuka, ki je bila imenovana 7. junija. Sicer pa do prisege novih ministrov še vedno deluje dosedanja vlada Andreja Bajuka, ki opravlja tekoče posle. Šele ko bo Drnovškova vlada popolna - po zakonu o vladi se šteje, da je vlada nastopila funkcijo že, če je imenovanih več kot dve tretjini ministrov - oziroma s trenutkom prisege nove vlade, bo dosedanja vlada prenehala opravljati svojo funkcijo. DZ danes&nbsp

AMD-jevi načrti za prihodnost

15. 11. 2000 00.00

AMD je predstavil svoje načrte za prihodnje leto in hkrati tudi najavil prve 64-bitne procesorje za namizne računalnike. Namizna verzija AMD-jevega 64-bitnega Hammer procesorja naslednje leto še ne bo na voljo, procesor s kodnim imenom Clawhammer pa naj bi na tržišče prišel v začetku leta 2002, in naj bi bil po nekaterih indikacijah iz AMD-ja celo cenejši od današnjih Duron procesorjev. Močnejša verzija tega procesorja (kodno ime Sledgehammer), namenjena 4- in 8-procesorskim sistemom, pa naj bi bila na voljo sredi leta 2002. Vendar pa se vrnimo v bližnjo prihodnost, v kateri nas čakajo izboljšane verzije dobro nam znanih Duron in Athlon procesorjev ter njihove mobilne inačice. Naslednik današnjih Athlonov nosi kodno ime Palomino, delal naj bi v taktu 1,5 Ghz, na trg pa naj bi prišel konec prvega kvartala naslednjega leta. Duronov naslednik se imenuje Morgan in naj bi svojo premiero doživel v drugem kvartalu prihajajočega leta na še nedoločenem delovnem taktu. Medtem naj bi Intelov Pentium 4 že dosegel takt 2 Ghz, toda pri AMD-ju pravijo, da se bodo njihovi procesorji ne glede na to v večini aplikacij izkazali za boljše od Intelovih. V drugi četrtini prihodnjega leta se bodo pojavile še prenosne verzije Palomino in Morgan procesorjev, s čimer bo AMD prvičpokril vse segmente tržišča procesorjev za prenosnike.

Konferenca Slovenskega združenja za kakovost

09. 11. 2000 00.00

Dvodnevna letna konferenca Slovenskega združenja za kakovost, ki bo v okviru Evropskega tedna kakovosti v Sloveniji potekala pod naslovom Ustvarjalnost za prihodnost, se bo začela s plenarnim delom in govorom predsednika Slovenskega združenja za kakovost Jožka Čuka, nagovorom predsednika države Milana Kučana in uvodnim referatom Aleksandre Kornhauser. Z referati bodo sodelovali tudi direktorji in predsedniki uprav pomembnih slovenskih podjetij.

Osem tisoč volilcev je za DS premalo

03. 11. 2000 00.00

Ker je Demokratski stranki Slovenije (DS) uspelo zbrati le 8000 glasov volivcev, kar je manj od enega odstotka glasov, ki jih za financiranje zunajparlamentarnih strank iz proračuna določa zakon o političnih strankah, bodo 9. decembra letos organizirali izredni kongres, na katerem bodo preučili tako programska, kot tudi kadrovska izhodišča stranke, posebno pozornost pa bodo posvetili tudi prenovi organizacijske strukture stranke ter okrepitvi aktivnosti na lokalni ravni, je na novinarski konferenci povedal predsednik DS Mirko Macher. Vodstvo stranke na izrednem kongresu svojega odstopa ne bo ponudilo, dokler se zanj ne ponudi ustrezna alternativa.

Ustvarjalnost za prihodnost

02. 11. 2000 00.00

V času Evropskega tedna kakovosti v Sloveniji (European Quality Week), ki bo od 6. do 12. novembra 2000, prireja Slovensko združenje za kakovost v kongresnem centru Bernardin 9. letno konferenco z naslovom Ustvarjalnost za prihodnost. Konferenco bodo odprli predsednik SZK Jožko Čuk, predsednik Republike Slovenije Milan Kučan, dr. Aleksandra Kornhauser, direktor BVQI Slovenija Zoran Lekič in predsednik EOQ Sean Conlan. Podelili bodo tudi priznanja.

Povečanje števila zaposlenih v SAP

30. 10. 2000 00.00

Največje evropsko podjetje za razvoj programiranja, SAP AG, je v sredo objavilo svoje načrte za prihodnost. V svoji ameriški podružnici nameravajo v naslednjih dveh letih povečati število zaposlenih kar za 40 odstotkov. Toliko nove delovne sile pri SAP AG potrebujejo predvsem zaradi odprtja novega raziskovalnega centra, ki naj bi pripomogel k uspešnejšemu izvajanju poslovne politike podjetja, ki namerava v bodočnosti razvijati predvsem nove rešitve za e-poslovanje.

Velika volilna udeležba na Kosovu

28. 10. 2000 00.00

Prve ure na kosovskih voliščih, kjer danes potekajo lokalne volitve, so minile v znamenju administrativnih zapletov in velike volilne udeležbe. Do incidentov ne prihaja, je sporočila Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), ki nadzoruje volitve. Do tehničnih težav na volitvah naj bi po navedbah OVSE prihajalo zaradi pomanjkanja volilnega materiala in osebja. Na številnih voliščih so sicer dolge vrste, v katerih čaka tudi do 300 ljudi. Največja volilna udeležba naj bi bila v etnično razdeljeni Kosovski Mitrovici, kjer so se albanski prebivalci podali na volišča z veliko mero navdušenja. Približno 900 tisoč volilnih upravičencev bo do 19. ure lahko izbiralo med 19 političnimi strankami, dvema koalicijama, tremi državljanskimi pobudami in 15 neodvisnimi kandidati, ki se bodo potegovali za 920 sedežev v lokalnih svetih v 30 kosovskih občinah. Volitve iz protesta proti nasilju bojkotirajo Srbi, ki danes predstavljajo le še pet odstotkov kosovskega prebivalstva. Po srbskih trditvah je od 46 tisoč srbskih volilnih upravičencev, kolikor jih je še ostalo v pokrajini, v volilne sezname vpisanih le tisoč. S tem so dali mednarodni javnosti vedeti, da problemi na Kosovu še niso rešeni. Srbske oblasti so namreč sporočile, da rezultatov volitev ne bodo priznale.

Trimble se mora soočiti s kritiki

28. 10. 2000 00.00

Na kriznem zasedanju, na katerem se bo danes sešlo vodstvo te najmočnejše severnoirske protestantske stranke, naj bi se vodja ulstrskih unionistov David Trimble soočil s svojimi kritiki, ki zahtevajo ostrejšo politiko do katoliškega tabora. Trda struja v stranki poziva Trimbla k umiku iz severnoirske vlade, saj mu očitajo sodelovanje s Sinn Feinom, političnim krilom IRA. Trimbe je trdo strujo v stranki opozoril, naj opustijo kakršnekoli poskuse, ki bi ogrozili severnoirski mirovni proces in prihodnost stranke. Nekateri poslanci naj bi na današnjem zasedanju zahtevali, naj stranka bojkotira delovanje skupnih severnoirskih organov ter Irski republikanski armadi (IRA) postavi ultimat za razorožitev. Če bo večina kandidatov podprla predlog o ultimatu, je pričakovati Trimblov odstop.

Tuje agencije o ustanovnem zasedanju državnega zbora

27. 10. 2000 00.00

Tuje tiskovne agencije so danes poročale, da se je državni zbor po parlamentarnih volitvah 15. oktobra danes sestal na ustanovnem zasedanju. Na volitvah so večino glasov volivcev prejeli politični zavezniki nekdanjega dolgoletnega predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška. 90-člansko zakonodajno telo ni izvolilo novega predsednika DZ, ker čaka na izid Drnovškovih pogovorov o novi vladajoči koaliciji. DZ bo dotlej vodil najstarejši poslanec Jože Bernik, je poročala ameriška tiskovna agencija AP.