Prihodnost

Srečanje Pahorja in Tomčića

28. 04. 2001 00.00

Predsednik slovenskega državnega zbora Borut Pahor se je po končanem prvem srečanju predsednikov parlamentov Jadransko-jonske pobude sinoči v Zadru na neuradnem pogovoru sešel s hrvaškim kolegom, predsednikom sabora Zlatkom Tomčićem. Kot je Pahor povedal, sta v pogovorih izmenjala stališča do odnosov med državama in izrazila skupno željo, da bi se pri reševanju odprtih vprašanj letos premaknilo vsaj za korak naprej. Tomčić je pred tem na srečanju predsednikov parlamentov izrazil tudi željo, da bi se odnosi med državama hitreje uredili.

Cook opozarja črnogorsko vlado

25. 04. 2001 00.00

Britanski zunanji minister je v Podgorici ponovno poudaril nujnost dialoga z Beogradom ter očitno razdeljenost črnogorskega naroda glede vprašanja samostojne države, kar bi lahko ob predčasnem referendumu v državi sprožilo hude konflikte. "Prihodnost Črne gore in njenih sosedov temelji na čim boljši povezanosti z Evropo, zato menimo, da imamo pravico zahtevati od Črne gore in Srbije, naj rešujeta to vprašanje z dialogom, spremembe pa izvajata soglasno," je poudaril Cook.

V galeriji Krka slike Marine Bahovec

25. 04. 2001 00.00

Marina Bahovec je po opravljenem študiju jezikov v Ljubljani odšla študirat še slikarstvo v Benetke, s slikami, olji večjih formatov, iz svojega ciklusa Arkadije pa se predstavlja v ljubljanski galeriji Krka. Razstava bo odprta do 22. maja. Arkadija je po umetničinem videnju "sanjska dežela, idilični kmečki pejsaž, nekakšen zemeljski raj".

Dobrote slovenskih kmetij na Ptuju

20. 04. 2001 00.00

Danes na Ptuju odpirajo že tradicionalno dvanajsto razstavo Dobrote slovenskih kmetij. Razstava bo na ogled do ponedeljka, 23. aprila, pripravlja pa jo kmetijsko svetovalna služba iz Ptuja v soorganizaciji kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) in ptujske občine.

Sveče za Troho

19. 04. 2001 00.00

Po treh mesecih od izginotja pojočega majorja Ladislava Trohe še vedno ni znano, kje se nahaja. Troho pogrešajo od objave članka, v katerem je svoje prejšnje sodelavce iz vojaške specialne brigade in nekdanjega obrambnega ministra Janeza Janšo obtožil, da naj bi pred osmimi leti pripravili zastraševalno akcijo proti prvaku slovenske nacionalne stranke Zmagu Jelinčiču. Kot je znano, je leta 93 pod Jelinčičevim avtomobilom počilo eksplozivno telo. Ladislav Troha je izginil pred tremi meseci, potem ko je v časniku večer razkril, da naj bi pod Jelinčičev avtomobil eksploziv podstavili pripadniki brigade Moris. Od tedaj smo slišali veliko različnih hipotez o tem, kaj se je s Troho zgodilo. Policija ni potrdila niti ene. Morda pa kaj vejo njegov oče in prijatelji, ki so se danes odločili, da spregovorijo v javnosti.

Širitev EU prinaša novo partnerstvo

19. 04. 2001 00.00

V Gradcu se je danes začel dvodnevni seminar Širitev Evropske unije: Stari sosedje novi partnerji. Slovenija v Evropi - 10 let samostojnosti, ki sta ga odprla deželna glavarka avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic in pooblaščenec avstrijske vlade za širitev EU Erhard Busek. Na temo Avstrija - Slovenija - Evropa sta spregovorila avstrijski kancler Wolfgang Schüssel in predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Obletnica Pocket PC-ja

18. 04. 2001 00.00

Korporacija Microsoft je na vsakoletni prireditvi Local Media Day predstavila in proslavila prvo obletnico obstoja svojega izdelka Microsoft Pocket PC. Dogodek je običajno priložnost za medije iz Seattla, da izvejo kaj več o Microsoftovi strategiji ter načrtih za prihodnost, tokrat pa je Microsoft izkoristil to priložnost za obeležitev prve obletnice ene najbolj prodornih naprav na trgu dlančnikov. &raquo

Osnovne šole v slabem stanju

13. 04. 2001 00.00

V sredo je inšpektor za gradnjo zaprl osnovno šolo Ivana Cankarja v Ljutomeru, saj šola zaradi dotrajanosti ni več varna. Kljub slabim razmeram pa je pristala šele na 126 mestu republiškega prednostnega seznama za investicije.

Pohištvo Brežice iz najhujših težav

11. 04. 2001 00.00

Po dveletnem poslovanju z izgubo in uspešni prisilni poravnavi se položaj tovarne Pohištvo Brežice izboljšuje in stabilizira. Direktor Izidor Slatner je prepričan, da bodo letošnje leto poslovali z dobičkom, ustvarili pa naj bi 1,35 milijarde tolarjev prihodkov. K temu bodo prispevali tudi novi izdelki, povečan izvoz in posodobljena strojna oprema. Z izvozom, ki sicer že presega 40 odstotkov njihovih zmogljivosti, največ med drugim prodajo v Nemčijo in arabske države, se žele vrniti tudi na trge nekdanje skupne države. S prodajo na sosednjo Hrvaško že doslej niso imeli težav, politične razmere še vedno omejujejo izvoz v BiH in Makedonijo, medtem ko je trg ZRJ še vedno precej nezanesljiv.

Putin nasprotuje podržavljanju NTV

09. 04. 2001 00.00

Protesti zaradi prevzema ruske televizijske postaje NTV so se iz Moskve preselili v Sankt Petersburg. Na osrednjem trgu se je zbralo okoli 4.000 ljudi, ki so predsedniku Putinu očitali, da si skuša podrediti neodvisne ruske medije. Predsednik Putin je vrhovno sodišče pozval, naj se izjasni o pravni podlagi za prevzem NTV, ki ga je prejšnji teden izvedel državni energetski gigant Gazprom.

Nova pridobitev Slovenske kinoteke

09. 04. 2001 00.00

Slovenska kinoteka je svojo filmoteko te dni obogatila s filmom Nenette in Boni (Nenette et Boni) režiserke Claire Denis, ki je skupaj z Jean-Pol Fargeaujem napisala tudi scenarij. Vrhunsko estetsko delo je opravila med francoskimi režiserkami tudi sicer priljubljena direktorica fotografije Agnes Godard. Z nakupom filma Nenette in Boni Slovenska kinoteka stopa v korak z najnovejšimi trendi evropske umetniške filmske produkcije. Kot eden temeljev priznanega vala francoskih filmov devetdesetih, ki na edinstven, poetičen način obravnavajo socialne tematike, predstavlja Nenette in Boni pomembno pridobitev za kinotečni arhiv in preverjeno naložbo v prihodnost, je sporočil Jurij Meden. Nenette in Boni je na filmskem festivalu v Locarnu leta 1996 prejel zlatega leoparda za najboljši film. Film bo na ogled&nbsp

Kandidatke o pogajanjih z EU

09. 04. 2001 00.00

V glavnem mestu Estonije Tallinnu so se sestali vodje pogajalskih skupin prve šesterice kandidatk, ki se pogajajo za vstop v EU. Na srečanju je bil prisoten tudi vodja slovenskih pogajalcev Janez Potočnik. Pogajalci so med drugim govorili o napredku na pristopnih pogajanjih v času švedskega predsedovanja Uniji v prvi polovici leta ter pričakovanjih glede junijskega vrha petnajsterice v Göteborgu.

Pred junijskim vrhom EU

08. 04. 2001 00.00

Prvič letos se bodo jutri v estonski prestolnici Tallinn sestali vodje pogajalskih skupin iz šesterice držav kandidatk, ki so se z Evropsko unijo o članstvu začele pogajati že leta 1998. Pogajalci iz t. i. luksemburške skupine kandidatk, med katerimi bo tudi vodja slovenske pogajalske ekipe Janez Potočnik, bodo med drugim govorili o napredku na pristopnih pogajanjih v času švedskega predsedovanja uniji v prvi polovici leta ter pričakovanjih glede junijskega vrha petnajsterice v Göteborgu.

Evropski ministri o kulturni dediščini

07. 04. 2001 00.00

V Portorožu se je končala dvodnevna peta evropska konferenca ministrov, odgovornih za kulturno dediščino. Udeleženci ministrskega srečanja so kot osrednjo temo obravnavali kulturno dediščino v središču gospodarskih, političnih in družbenih procesov v novem tisočletju.

Število prebivalstva se povečuje

07. 04. 2001 00.00

Po poročilih Združenih narodov se bo število svetovnega prebivalstva v prihodnjih 50 letih povečalo za dve do tri milijarde, število ljudi, starejših od 65 let, pa se bo podvojilo. Ljudje se bodo množično selili v mesta in v države v razvoju.

Prihodnost parade vprašljiva

06. 04. 2001 00.00

Prihodnost berlinske tradicionalne glasbene prireditve Parade ljubezni je pod vprašajem, potem ko so mestne oblasti prepovedale parado v mestnem okrožju Tiergarten.

Evangeličani izvolili škofa - Gezo Ernišo

28. 03. 2001 00.00

Člani volilnega zbora Evangeličanske cerkve v Sloveniji so na občnem zboru za škofa izvolili dosedanjega seniorja Gezo Ernišo, inšpektor pa bo še naprej Aleksander Kerčmar. Evangeličansko cerkev enakovredno vodita oba - po novem škof (namesto dosedanjega poimenovanja senior) in inšpektor, ki o vseh stvareh tudi enakopravno odločata. Škof skrbi za duhovno področje, inšpektor pa predstavlja laični del cerkve in skrbi za vez z verniki. Erniša in Kerčmar sta kot edina kandidata dobila podporo v vseh trinajstih evangeličanskih cerkvenih občinah v Sloveniji.

Podpora Belgije pri vključevanju v EU

27. 03. 2001 00.00

Slovenija ima status bodoče članice Evropske unije in ne več samo statusa države kandidatke za članstvo, je po pogovorih z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem danes v Ljubljani ocenila državna sekretarka za evropske zadeve v belgijskem zunanjem ministrstvu Annemie Neyts-Uyttebroeck. Delegacija države, ki bo v drugi polovici leta predsedovala uniji, je v Slovenijo prišla pod njenim vodstvom, potem ko je predsednik belgijske vlade Guy Verhofstadt zaradi davišnje hude železniške nesreče v bližini Bruslja odpovedal obisk v Ljubljani.

Voditelji EU o slinavki in parkljevki

23. 03. 2001 00.00

Voditelji EU so na zasedanju v Stockholmu izrazili zaskrbljenost zaradi katastrofalnih posledic, ki jih ima za evropsko kmetijstvo širjenje slinavke in parkljevke ter izrazili solidarnost s prizadetimi državami, pri tem pa so bili prevladujočega mnenja, da mora Unija kljub problemom spoštovati proračunske okvirje in porabe za skupno kmetijsko politiko ne povečati nad dovoljeno. V Stockholmu sta sicer britanski premier Tony Blair in nizozemski premier Wim Kok Unijo zaprosila, naj jim strokovno pomaga ter v Veliko Britanijo in na Nizozemsko pošlje evropske veterinarje.

MG intenzivno išče rešitve za Peko

21. 03. 2001 00.00

Ministrica za gospodarstvo Tea Petrin je na današnji novinarski konferenci povedala, da ministrstvo skupaj z ostalimi lastniki tržiškega Peka intenzivno išče rešitve za omenjeno čevljarsko družbo, ki naj bi nadaljevala poslovanje, vendar v prenovljeni obliki. Ministrstvo se pogovarja tudi z novimi potencialnimi aktivnimi lastniki Peka, med katerimi je najresnejši kandidat žirovska Alpina. "Pri reševanju Peka se je potrebno zavedati, da je v preteklosti država vložila v sanacijo Peka precej denarja (od leta 1995 sedem milijard tolarjev). Če ne bo ustrezne rešitve, pa je seveda možen tudi stečaj. Pri tem pa je pomembno tudi vprašanje delavcev in pa dejstvo, ali ima čevljarska industrija v Sloveniji prihodnost. Primeri nekaterih uspešnih podjetij pri nas dokazujejo, da so možnosti za to," je povedala Petrinova. Problematiko Peka naj bi na jutrišnji redni seji predvidoma obravnavala tudi vlada.

Kipe uničili zaradi ogorčenja

20. 03. 2001 00.00

Posebni odposlanec afganistanskih talibanov Sajed Rahmatulah Hasimi je v New Yorku pojasnil drugo plat medalje uničevanja dveh budinih kipov v Bamijanu, ki je vzbudilo ogorčenje mednarodne javnosti. Hasimi je v pogovoru za New York Times dejal, da je svet talibanskih verskih učenjakov sprejel odločitev o uničenju kipov zaradi ogorčenja nad odnosom mednarodne skupnosti. Verske učenjake naj bi razjezila mednarodna delegacija evropskih diplomatov in Unesca, ki je ponudila denar za zaščito in obnovo budinih kipov, obenem pa zavrnila prošnje za pomoč afganistanskemu ljudstvu, ki umira zaradi lakote in mednarodnih sankcij.

Senat razkril izkoriščanje

20. 03. 2001 00.00

Belgijska parlamentarna komisija je razkrila vse bolj razširjeno izkoriščanje mladih brazilskih in afriških nogometašev, ki jim nekateri v Belgiji obljubljajo svetlo nogometno prihodnost, če pa jim ne uspe, čez noč postanejo ilegalci in prepuščeni samim sebi. "Gre za novo obliko tihotapljenja ljudi," je dejal senator Jean-Marie Dedecker.

Seja nadzornega sveta SRD-a

19. 03. 2001 00.00

Nadzorni svet Slovenske razvojne družbe (SRD) je večino seje posvetil obravnavi poslovnega načrta družbe za leto 2001, ob tem pa se je seznanil tudi s številnimi poročili, ki jih je od uprave zahteval na prejšnji seji, zajemajo pa področja prestrukturiranja, privatizacije in razvoja SRD. Na njihovi osnovi so po besedah predsednika nadzornega sveta SRD Izidorja Rejca dobili "bolj temeljito sliko tega ogromnega sistema".

Ukrepi za stabilizacijo japonske ekonomije

15. 03. 2001 00.00

Japonski premier Joširo Mori je danes sklical nujno zasedanje, namenjeno sprejemu ukrepov za stabilizacijo gospodarstva, ki so se ga udeležile ugledne osebnosti vladne večine s področja ekonomije. "Japonsko gospodarstvo je na mrtvi točki in prihodnost zbuja zaskrbljenost. Pristojne ministre sem zato zaprosil, naj premislijo o ukrepih, s katerimi bi izbojšali položaj na borzi, podjetjem pa bi z odpisom dolgov pomagali iz težav," je pojasnil premier, ki je ob tem poudaril, da bo najprej treba sprejeti "nujne ukrepe".

Kulturna dediščina in izzivi globalizacije

12. 03. 2001 00.00

Od 5. do 7. aprila bo Slovenija prvič gostila konferenco ministrov za kulturno dediščino držav članic Sveta Evrope. Osrednja tema ministrske konference bo Kulturna dediščina in izzivi globalizacije. Svet Evrope je odločitev o gostitelju konference sprejel novembra leta 1999 na seji odbora ministrov. Gostiteljica konference je slovenska vlada oziroma ministrica za kulturo Andreja Rihter. V Portorožu naj bi se zbrali ministri oziroma njihovih namestniki 47 držav članic Sveta Evrope.

Putin prispel v Vietnam

28. 02. 2001 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes prispel na dvodnevni uradni obisk v Vietnam. Gre za prvi obisk kakega ruskega voditelja v tej državi. Putina sta na letališču v Hanoiju sprejela vietnamski zunanji minister Nguyen Dy Nien in minister za načrtovanje in investicije Tran Xuan Gia. Ruski predsednik, ki je v Vietnam prispel iz Južne Koreje, ob prihodu ni dajal izjav.

Kučan sprejel poverilna pisma

28. 02. 2001 00.00

Slovenski predsednik Milan Kučan je danes sprejel poverilna pisma novoimenovanega veleposlanika Republike Malte v Sloveniji Alexa Agiusa Cesareja ter poverilna pisma novega armenskega veleposlanika v naši državi Armena Petrosjana, so sporočili iz predsednikovega urada.

Sun Microsystems kupuje svoje delnice

26. 02. 2001 00.00

Podjetje Sun Microsystems je objavilo novico, da je upravni odbor odobril program ponovnega nakupa do milijona in pol delnic Suna na odprtem trgu, kar je približno polovica vseh na tržišču dosegljivih delnic.

Clintonovi novi škandali

24. 02. 2001 00.00

V petek so preiskovalci ameriškega kongresa še razširili obtožbe proti nekdanjemu predsedniku Billu Clintonu in kongresnici Hillary Clinton. Potem ko so bile zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa uvedene tri preiskave, zdaj vsak dan v javnost prodre kakšna nova slaba novica povezana s Clintonom ali njegovimi družinskimi člani. Vse skupaj pa povezuje sum nudenja različnih uslug za denar. Takoj potem, ko je izbruhnila vest o tem, da je brat senatorke iz New Yorka Hillary Clinton Hugh Rodham prejel 400.000 dolarjev za uspešno lobiranje pri predsedniku za pomilostitev trgovca z mamili in prevaranta, se je v petek pojavila novica, da naj bi tudi polbrat Billa Clintona Roger skušal predsednika prepričati, da poleg njega samega pomilosti še šest njegovih prijateljev. Roger Clinton zanika, da bi za to prejel denar, poleg tega pa brat ni uslišal njegovih prošenj in je pomilostil le njega. Roger Clinton je bil leta 1985 obsojen zaradi razpečevanja kokaina.

Italija in Slovenija naravni zaveznici

23. 02. 2001 00.00

Italija je za Slovenijo strateškega pomena pri njenem vključevanju v Evropsko unijo, Slovenija pa za Italijo predstavlja naraven most do vzhodne in srednje Evrope. Boljši kot bodo odnosi med državama, večje bodo prednosti za prebivalce obeh držav, je danes v Ljubljani poudaril član ožjega vodstva italijanske stranke Naprej, Italija! (FI) Andrea di Teodoro. Ob tem je izrazil trdno prepričanje, da bo desna sredina zmagala na bližnjih parlamentarnih volitvah v Italiji, "zato si moramo že zdaj prizadevati za vzpostavitev novih odnosov med slovensko vlado in verjetno vlado desne sredine v Italiji". Z gostiteljem, predsednikom odbora DZ za zunanjo politiko Jelkom Kacinom, sta največ pozornosti namenila procesu sprejemanja zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji.