Prihodnost

Voditelji EU o slinavki in parkljevki

23. 03. 2001 00.00

Voditelji EU so na zasedanju v Stockholmu izrazili zaskrbljenost zaradi katastrofalnih posledic, ki jih ima za evropsko kmetijstvo širjenje slinavke in parkljevke ter izrazili solidarnost s prizadetimi državami, pri tem pa so bili prevladujočega mnenja, da mora Unija kljub problemom spoštovati proračunske okvirje in porabe za skupno kmetijsko politiko ne povečati nad dovoljeno. V Stockholmu sta sicer britanski premier Tony Blair in nizozemski premier Wim Kok Unijo zaprosila, naj jim strokovno pomaga ter v Veliko Britanijo in na Nizozemsko pošlje evropske veterinarje.

MG intenzivno išče rešitve za Peko

21. 03. 2001 00.00

Ministrica za gospodarstvo Tea Petrin je na današnji novinarski konferenci povedala, da ministrstvo skupaj z ostalimi lastniki tržiškega Peka intenzivno išče rešitve za omenjeno čevljarsko družbo, ki naj bi nadaljevala poslovanje, vendar v prenovljeni obliki. Ministrstvo se pogovarja tudi z novimi potencialnimi aktivnimi lastniki Peka, med katerimi je najresnejši kandidat žirovska Alpina. "Pri reševanju Peka se je potrebno zavedati, da je v preteklosti država vložila v sanacijo Peka precej denarja (od leta 1995 sedem milijard tolarjev). Če ne bo ustrezne rešitve, pa je seveda možen tudi stečaj. Pri tem pa je pomembno tudi vprašanje delavcev in pa dejstvo, ali ima čevljarska industrija v Sloveniji prihodnost. Primeri nekaterih uspešnih podjetij pri nas dokazujejo, da so možnosti za to," je povedala Petrinova. Problematiko Peka naj bi na jutrišnji redni seji predvidoma obravnavala tudi vlada.

Senat razkril izkoriščanje

20. 03. 2001 00.00

Belgijska parlamentarna komisija je razkrila vse bolj razširjeno izkoriščanje mladih brazilskih in afriških nogometašev, ki jim nekateri v Belgiji obljubljajo svetlo nogometno prihodnost, če pa jim ne uspe, čez noč postanejo ilegalci in prepuščeni samim sebi. "Gre za novo obliko tihotapljenja ljudi," je dejal senator Jean-Marie Dedecker.

Kipe uničili zaradi ogorčenja

20. 03. 2001 00.00

Posebni odposlanec afganistanskih talibanov Sajed Rahmatulah Hasimi je v New Yorku pojasnil drugo plat medalje uničevanja dveh budinih kipov v Bamijanu, ki je vzbudilo ogorčenje mednarodne javnosti. Hasimi je v pogovoru za New York Times dejal, da je svet talibanskih verskih učenjakov sprejel odločitev o uničenju kipov zaradi ogorčenja nad odnosom mednarodne skupnosti. Verske učenjake naj bi razjezila mednarodna delegacija evropskih diplomatov in Unesca, ki je ponudila denar za zaščito in obnovo budinih kipov, obenem pa zavrnila prošnje za pomoč afganistanskemu ljudstvu, ki umira zaradi lakote in mednarodnih sankcij.

Seja nadzornega sveta SRD-a

19. 03. 2001 00.00

Nadzorni svet Slovenske razvojne družbe (SRD) je večino seje posvetil obravnavi poslovnega načrta družbe za leto 2001, ob tem pa se je seznanil tudi s številnimi poročili, ki jih je od uprave zahteval na prejšnji seji, zajemajo pa področja prestrukturiranja, privatizacije in razvoja SRD. Na njihovi osnovi so po besedah predsednika nadzornega sveta SRD Izidorja Rejca dobili "bolj temeljito sliko tega ogromnega sistema".

Ukrepi za stabilizacijo japonske ekonomije

15. 03. 2001 00.00

Japonski premier Joširo Mori je danes sklical nujno zasedanje, namenjeno sprejemu ukrepov za stabilizacijo gospodarstva, ki so se ga udeležile ugledne osebnosti vladne večine s področja ekonomije. "Japonsko gospodarstvo je na mrtvi točki in prihodnost zbuja zaskrbljenost. Pristojne ministre sem zato zaprosil, naj premislijo o ukrepih, s katerimi bi izbojšali položaj na borzi, podjetjem pa bi z odpisom dolgov pomagali iz težav," je pojasnil premier, ki je ob tem poudaril, da bo najprej treba sprejeti "nujne ukrepe".

Kulturna dediščina in izzivi globalizacije

12. 03. 2001 00.00

Od 5. do 7. aprila bo Slovenija prvič gostila konferenco ministrov za kulturno dediščino držav članic Sveta Evrope. Osrednja tema ministrske konference bo Kulturna dediščina in izzivi globalizacije. Svet Evrope je odločitev o gostitelju konference sprejel novembra leta 1999 na seji odbora ministrov. Gostiteljica konference je slovenska vlada oziroma ministrica za kulturo Andreja Rihter. V Portorožu naj bi se zbrali ministri oziroma njihovih namestniki 47 držav članic Sveta Evrope.

Kučan sprejel poverilna pisma

28. 02. 2001 00.00

Slovenski predsednik Milan Kučan je danes sprejel poverilna pisma novoimenovanega veleposlanika Republike Malte v Sloveniji Alexa Agiusa Cesareja ter poverilna pisma novega armenskega veleposlanika v naši državi Armena Petrosjana, so sporočili iz predsednikovega urada.

Putin prispel v Vietnam

28. 02. 2001 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes prispel na dvodnevni uradni obisk v Vietnam. Gre za prvi obisk kakega ruskega voditelja v tej državi. Putina sta na letališču v Hanoiju sprejela vietnamski zunanji minister Nguyen Dy Nien in minister za načrtovanje in investicije Tran Xuan Gia. Ruski predsednik, ki je v Vietnam prispel iz Južne Koreje, ob prihodu ni dajal izjav.

Sun Microsystems kupuje svoje delnice

26. 02. 2001 00.00

Podjetje Sun Microsystems je objavilo novico, da je upravni odbor odobril program ponovnega nakupa do milijona in pol delnic Suna na odprtem trgu, kar je približno polovica vseh na tržišču dosegljivih delnic.

Clintonovi novi škandali

24. 02. 2001 00.00

V petek so preiskovalci ameriškega kongresa še razširili obtožbe proti nekdanjemu predsedniku Billu Clintonu in kongresnici Hillary Clinton. Potem ko so bile zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa uvedene tri preiskave, zdaj vsak dan v javnost prodre kakšna nova slaba novica povezana s Clintonom ali njegovimi družinskimi člani. Vse skupaj pa povezuje sum nudenja različnih uslug za denar. Takoj potem, ko je izbruhnila vest o tem, da je brat senatorke iz New Yorka Hillary Clinton Hugh Rodham prejel 400.000 dolarjev za uspešno lobiranje pri predsedniku za pomilostitev trgovca z mamili in prevaranta, se je v petek pojavila novica, da naj bi tudi polbrat Billa Clintona Roger skušal predsednika prepričati, da poleg njega samega pomilosti še šest njegovih prijateljev. Roger Clinton zanika, da bi za to prejel denar, poleg tega pa brat ni uslišal njegovih prošenj in je pomilostil le njega. Roger Clinton je bil leta 1985 obsojen zaradi razpečevanja kokaina.

Italija in Slovenija naravni zaveznici

23. 02. 2001 00.00

Italija je za Slovenijo strateškega pomena pri njenem vključevanju v Evropsko unijo, Slovenija pa za Italijo predstavlja naraven most do vzhodne in srednje Evrope. Boljši kot bodo odnosi med državama, večje bodo prednosti za prebivalce obeh držav, je danes v Ljubljani poudaril član ožjega vodstva italijanske stranke Naprej, Italija! (FI) Andrea di Teodoro. Ob tem je izrazil trdno prepričanje, da bo desna sredina zmagala na bližnjih parlamentarnih volitvah v Italiji, "zato si moramo že zdaj prizadevati za vzpostavitev novih odnosov med slovensko vlado in verjetno vlado desne sredine v Italiji". Z gostiteljem, predsednikom odbora DZ za zunanjo politiko Jelkom Kacinom, sta največ pozornosti namenila procesu sprejemanja zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji.

Strežnik Microsoft Application Center 2000 v proizvodnji

19. 02. 2001 00.00

Strežnik Microsoft Application Center 2000, orodje za nameščanje in upravljanje z aplikacijami, zgrajenimi na operacijskem sistemu Windows 2000, je dokončan in v fazi proizvodnje. Novi izdelek ponuja široko paleto orodij, namenjenih nadzoru, upravljanju in porazdelitvi obremenitve preko večjega števila strežnikov (load balancing), obenem pa omogoča preprosto nameščanje aplikacij na strežniške gruče (clusters).

Slovenija in Slovaška zadržani?

19. 02. 2001 00.00

Predlog avstrijske zunanje ministrice Benite Ferrero-Waldnerjeve o strateškem partnerstvu s sosednjimi državami je v Sloveniji in na Slovaškem naletel na "zadržano odobravanje in nezaupljivost", v današnji izdaji piše nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Med obiskom slovaškega premiera Mikulaša Dzurinde minuli konec tedna v Ljubljani je bilo iz izjav slovenskega premiera Janeza Drnovška in slovaškega gosta razbrati, da Slovenija in Slovaška "načelno podpirata" zamisel avstrijske zunanje ministrice. Drnovšek je sicer pripomnil, da podrobnosti predloga še ne pozna, vendar pa "je krepitev srednjeevropske identitete v okviru prihodnjih evropskih struktur v interesu Slovenije".

Odzivi ob sprejetju manjšinskega zakona

14. 02. 2001 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek je ob sprejetju zaščitnega zakona v italijanskem senatu izrazil veliko priznanje in zahvalo vsem v Sloveniji in Italiji, ki so z dolgoletnim vztrajanjem na spoštovanju evropskih vrednost zaščite manjšin po svojih močeh prispevali k temu zgodovinskemu dejanju za Slovenijo in Slovence v Italiji. Po mnenju premiera to zgodovinsko dejanje italijanske države odpira nove možnosti in perspektive bodočega sodelovanja med državama in zaključuje obdobje, ki je njune odnose do neke mere obremenjevalo. Kljub temu pa državi letos čaka še odgovorna naloga, saj je manjšini v najkrajšem času potrebno zagotoviti predvidena sredstva za njeno nemoteno delovanje in za ohranjanje tistih norm, ki jih uveljavlja zakon, je v sporočilu za javnost zapisal Drnovšek.

Za pravice manjšine

12. 02. 2001 00.00

Osrednja prireditev ob dnevu slovenske kulture z naslovom Neiztrohnjeno srce, ki so jo v Trstu pripravile krovne kulturne organizacije Slovencev v Italiji pod pokroviteljstvom osrednjih manjšinskih krovnih organizacij, je minila v znamenju zaščitnega zakona, o katerem poteka razprava v italijanskem senatu. Osrednji govorniki na proslavi so izrekli prepričanje, da bodo italijanski senatorji vendarle našli voljo za odobritev zakona. Zakon namreč manjšina potrebuje, bistveno je priznanje in bistvena so jamstva, ki jih daje. Številni pripadniki slovenske narodne skupnosti v Italiji, ki so se udeležili proslave, so ob tej priložnosti imeli tudi možnost podpisovati peticijo v zvezi s pravicami evropskih manjšin.

Knjiga o web-bankingu

06. 02. 2001 00.00

V konferenčni dvorani Raziskovalnega parka pri Trstu je Stanovska organizacija slovenskih gospodarstvenikov v Italiji v sodelovanju z vodstvom Raziskovalnega parka predstavila knjigo Web-banking, ki je pred kratkim izšla pri neapeljski založbi Simone. Gre za prvo specialistično publikacijo o italijanskih bankah na svetovnem spletu, njen avtor pa je tržaški Slovenec Miran Pečenik, ki je v Italiji eden vodilnih strokovnjakov za uvajanje interneta v bankah. Pečenik v svoji knjigi opisuje razvoj prisotnosti italijanskih bank na internetu in podaja tudi nekaj napovedi za prihodnost. V zvezi s tem je na današnji predstavitvi med drugim dejal, da prihaja v Italiji do vse večje koncentracije bank, izjema pri tem pa bodo banke, ki so zadružnega značaja. Usluge, ki jih bodo stranke bank lahko koristile neposredno od doma, pa si bodo med seboj vedno bolj podobne. Računalnik ne bo več edino sredstvo komuniciranja po internetu, uveljavili pa se bodo tudi novi načini plačevanja. Italijanske banke, je še dejal Pečenik, niso preveč inovativne in uvažajo tehnologijo od drugod, dodal pa je, da bo vsekakor vedno več bančnih uslug razpoložljivih preko interneta.

Predčasne volitve za vojake

04. 02. 2001 00.00

Za izraelske vojake so se predčasno začele volitve novega premierja, drugi državljani pa bodo volili v torek. Vojaki, ki sodelujejo na vojaških vajah, manevrih in operacijah na terenu, bodo volili prvi, je dejal polkovnik Šaul Magnesi, ki je pristojen za izvedbo volitev v vojski. Svoj glas lahko oddajo do torka zvečer, ko se bodo zaprla vsa volišča v Izraelu. Vojska bo za dostavo volilnih skrinjic na bolj odročna območja uporabila tudi helikopterje, je dodal polkovnik.

Kje so azilanti iz Črnomlja?

04. 02. 2001 00.00

Še vedno ni povsem znana prihodnost skupine približno 60 prebežnikov, ki so jih minuli konec tedna namestili v begunskem centru v Črnomlju. V notranjem ministrstvu so se zavili v molk in v zvezi s tem vprašanjem ne dajejo uradnih izjav. Kot je znano, v Črnomlju ni več azilantov. Po neuradnih informacijah naj bi azilante, ki so bili nameščeni v tem kraju, že preselili na več različnih lokacij po Sloveniji.

Vse več težav z nameščanjem tujcev

02. 02. 2001 00.00

Namestitev tujcev v Sloveniji bo, kot kaže, še nekaj časa v ospredju, saj se zatika tako pri najemni pogodbi za stavbo, v kateri je ljubljanski Center za tujce, kot pri iskanju novih lokacij. Direktor Ljubljanskega potniškega prometa je danes sporočil, da je zaradi zadnjih dogodkov v Centru na Celovški ministrstvo za notranje zadeve zaprosil za sporazumno prekinitev pogodbe, kar pa ministrstvo zavrača.

Corus bo odpuščal delavce

02. 02. 2001 00.00

Angleško-nizozemska železarska družba Corus je v četrtek napovedala, da bo v skladu s programom prestrukturiranja v naslednjih dveh letih zaprla nekatere tovarne in odpustila 6050 delavcev oz. skoraj petino zaposlenih, ob tem pa za 20 odstotkov zmanjšala proizvodnjo. Tako naj bi do konca leta 2003 prihranili 180 milijonov funtov letno. Po besedah predsednika uprave Briana Moffa bo z omenjenim ukrepom družba bistveno izboljšala svojo konkurenčnost ter zagotovila prihodnost svojim zaposlenim, kupcem in delničarjem. Program prestrukturiranja predvideva, da se bo proizvodnja v Veliki Britaniji zmanjšala za tri tone letno. Sicer pa vodilni v podjetju menijo, da je nastali položaj posledica visokega tečaja funta in slabših pogojev menjave, poleg tega pa so izgubili nekatere tradicionalne trge. Položaj v podjetju, ki je leta 1999 nastalo z združitvijo British Steela in nizozemske družbe Royal Hoogovens NV, je lani dodatno zapletel nenaden odstop dveh članov uprave.

Bo vlada izpolnila predvolilno obljubo?

02. 02. 2001 00.00

Vlada ima še 88 dni časa, da izpolni predvolilno obljubo, da bo zapolnila privatizacijsko vrzel in pooblaščenim investicijskim družbam dala toliko državnega premoženja. Danes sta na to opozorili Združena lista, posebej pa tudi Združenje družb za upravljanje pooblaščenih investicijskih skladov. Toda s kvaliteto napovedanega premoženja niso zadovoljni in pooblaščenim investicijskim družbam napovedujejo črno prihodnost. Če se kmalu ne bo kaj bistvenega spremenilo, bo dve tretjini premoženja, s katerim upravljajo pidi, preoblikovanega v finančne holdinge, za preoblikovanje v investicijske sklade zaprtega tipa pa bo lahko uporabljenega le tretjina premoženja.

Alcatel povečuje dobiček

31. 01. 2001 00.00

Francoska družba Alcatel, ki med drugim proizvaja telekomunikacijsko opremo, je lani dobiček povečala za 106 odstotkov na 1,3 milijarde evrov. Rast dobička je spodbudilo predvsem živahno povpraševanje po opremi za telekomunikacijske sisteme.

Bush se je zahvalil Drnovšku

31. 01. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek je od ameriškega predsednika Georga W. Busha prejel pismo, v katerem se mu je ta zahvalil za čestitke ob izvolitvi. Kot so sporočili iz kabineta predsednika vlade, je predsednik Bush v pismu zapisal, da se spominja pogovorov s premierom Drnovškom v Austinu in da se veseli njunega sodelovanja za okrepitev sodelovanja in prijateljstva med Slovenijo in ZDA.

Protesti italijanskih kmetov

30. 01. 2001 00.00

Več sto italijanskih živinorejcev, ki so zaradi bolezni norih krav zaskrbljeni za svojo prihodnost, se je zbralo v bližini Rima ter od italijanske vlade zahtevalo pomoč. Prišlo je tudi do incidentov pred italijansko poslansko zbornico, kjer so protestniki na vhodna vrata metali jajca in pomaranče.

Drnovšek v Davosu

28. 01. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek danes nadaljuje obisk v švicarskem Davosu, kjer se od petka udeležuje Svetovnega gospodarskega foruma. Po vrsti včerajšnjih dvostranskih pogovorov bo premier popoldne sodeloval na razpravi o obnovi in stabilnosti na Balkanu, po kateri se bo predvidoma srečal z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico. Premiera v Davosu spremlja finančni minister Tone Rop.

Svetovni ekonomski forum

26. 01. 2001 00.00

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je odpotoval v švicarski Davos na 31. Svetovni gospodarski forum, ki se je začel v četrtek. Spremlja ga minister za finance Tone Rop. Drnovšek in Rop naj bi se v soboto predvidoma srečala z danskim in norveškim predsednikom vlade Rasmussenom in Stoltenbergom ter s hrvaškim predsednikom Mesičem, v nedeljo pa bo Drnovšek sodeloval v razpravi o obnovi in stabilnosti na Balkanu.

Začetek Svetovnega gospodarskega foruma

25. 01. 2001 00.00

Danes se je v Davosu začel 31. Svetovni gospodarski forum. Osrednja tema letošnjega šestdnevnega foruma je Ohranjanje gospodarske rasti in premostitev razlik: okvir za našo globalno prihodnost. Približno 3200 politikov, gospodarstvenikov in akademikov bo med drugim razpravljalo o možnostih zmanjševanja razlik med bogatimi in revnimi državami. V Davos bosta jutri odpotovala tudi predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek in minister za finance Anton Rop.

Maradona kot trener?

21. 01. 2001 00.00

Nekdanji argentinski nogometni zvezdnik Diego Armando Maradona si športno prihodnost zamišlja kot trener. "Zakaj ne?" je sinoči v zabavni oddaji na nemški televiziji komentiral 40-letni Argentinec.

Kučan na mednarodnem forumu

20. 01. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan se je včeraj v Berlinu udeležil Mednarodnega foruma Bertelsmannove fundacije, ki je letos potekal pod geslom Evropa odpravljenih meja. Kot je v svojem govoru poudaril slovenski predsednik, je evropski vrh v Nici, vsaj kar zadeva institucionalno reformo, pristal pod zastavljenimi cilji, s stališča kandidatk, tudi Slovenije, pa njegov dosežek nikakor ni slab. "Vrata unije so se jim zdaj dokončno odprla in možnost, da bodo volile poslance v Evropski parlament že leta 2004, se zdi povsem realna. S tem se verjetno končuje "nezdravo pripravljalno" obdobje, ki je kandidatke utrujalo v birokratsko zapletenih in počasnih pogajanjih s komisijo in v dvostranskem izsiljevanju članic," je dejal Kučan.