beljakovin

Napitek, ki bi si ga morali privoščiti vsak večer

15. 11. 2020 07.10

V zadnjih letih so svetovni splet preplavili najrazličnejši recepti, ki v hladnih jesenskih in zimskih mesecih pomagajo pri krepitvi imunskega sistema, prav tako pa tam najdemo številne diete, ki jim sledijo tudi številna zveneča imena iz sveta zabave. Številnim pa je skupna ena sestavina: kurkuma. Za mnoge še vedno skrivnostna rastlina, ki prihaja iz tropskih gozdov jugovzhodne Azije, je ena izmed najpogosteje omenjenih sestavin, a po njej še vedno posegamo premalo.

BLOG: Prepoznate simptome diabetesa?

08. 11. 2020 16.16

Približuje se 14. november, rojstni dan kanadskega znanstvenika Fredericka Bantinga, ki je skupaj s svojim asistentom Charlesom Bestom v laboratoriju izoliral beljakovino, kasneje poimenovano inzulin. Za ta izjemen dosežek je Banting leta 1923 prejel Nobelovo nagrado za medicino, njegov rojstni dan pa so določili za svetovni dan sladkorne bolezni. Ker se je ta bolezen sprevrgla v pravo epidemijo, sem se odločil današnji prispevek nameniti tej tematiki.

S temi triki boste otroka prepričali, da ne bo izpustil zajtrka

01. 11. 2020 08.05

Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva, prazna vreča ne stoji pokonci in zjutraj jej kot kralj, zvečer pa kot berač ... To so reki, ki so jih tudi nam govorile že babice, a vemo, da na otroke večkrat nimajo učinka. Prav zdrav in uravnotežen zajtrk pa je res pomemben za zdravega in srečnega otroka. Če vašemu jutranja poslastica ne diši, ga boste morebiti prav s temi triki prepričali, da zajtrka ne bo več izpuščal. Čeprav se morda sprva ne zdi tako, ima lahko prav čas, ki ga otrok preživi ob zajtrku, številne pozitivne lastnosti, ki mu bodo sledile tudi v nadaljnjem življenju.

V Sloveniji 100.000 bolnic in 25.000 bolnikov z osteoporozo

20. 10. 2020 15.40

Osteoporoza je tiha in nevidna bolezen, ki povzroča boleče in pogosto obsežne posledice – je namreč vzrok za zlome kosti, ki omejujejo gibanje ali vodijo celo v invalidnost. Bolniki lahko izgubijo svojo neodvisnost in postanejo breme najbližjim, so opozorili na novinarski konferenci ob današnjem svetovnem dnevu osteoporoze. V Sloveniji je brez diagnoze in posledično tudi brez zdravljenja približno 60 odstotkov bolnikov z osteoporozo, zato je izredno pomembna preventiva, še izpostavljajo strokovnjaki.

Nekatere živali so dovzetne za koronavirus in bi lahko spet okužile ljudi

06. 10. 2020 08.39

Koronavirus bo, kot kaže, postal del našega vsakdana. Prav zato je še toliko bolj pomembno, da vsakodnevno upoštevamo higienske ukrepe, ki smo se jih letos naučili, okuženi pa naj se izolirajo od ljudi, pa tudi živali. Nove raziskave so namreč pokazale, da za covidom-19 lahko zbolijo tudi sesalci, ki bi lahko postali rezervoarji za virus in ga v prihodnosti spet vnesli v človeško populacijo.

Bruselj sklenil nov dogovor za nakup do 300 milijonov odmerkov cepiva proti covid-19

09. 09. 2020 14.04

Evropska komisija je zaključila pripravljalne pogovore s podjetjema BioNTech in Pfizer za nakup do 300 milijonov odmerkov potencialnega cepiva proti covid-19, so sporočili danes v Bruslju. Pred tem je pogovore končala še s štirimi drugimi farmacevtskimi podjetji, z AstraZeneco pa je podpisala pogodbo o nakupu do 400 milijonov odmerkov cepiva.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'

05. 09. 2020 07.00

Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

Vse bližje cilju: Rebel Wilson vitka kot še nikoli

27. 08. 2020 16.10

Igralka Rebel Wilson si je zadala, da bo letošnje leto posvetila zdravemu slogu življenja, in to ji gre odlično od rok. Zvezdnica je vse do danes izgubila že več kot 18 kilogramov, rezultate hujšanja pa je tokrat pokazala v oprijeti modri obleki, ki je poudarila njeno vitkejšo postavo.

BLOG: Banane so odličen prigrizek, a ne za vse

02. 08. 2020 07.00

Banane so odličen prigrizek za večino, vendar ne za vse. Če ste zdravi in razmeroma aktivni, so banane pametna in koristna izbira sadeža, ki ga lahko dodate k svoji prehrani. Če pa želite shujšati ali imate težave z obvladovanjem ravni sladkorja v krvi, pa bo namesto banan bolj priporočljivo, če posežete po drugih vrstah sadja.

'Čevapčiči primerni le za občasno uživanje'

23. 07. 2020 11.19

Večini predpakiranih čevapčičev so dodani antioksidanti, kot sta askorbinska kislina (E300) in natrijev askorbat (E331), ki preprečujeta oksidacijo mesa, ki vodi v žarkost maščob in spremembo barve, nekaterim čevapčičem so bila dodana še sredstva za uravnavanje kislosti, so pokazali testi kakovosti.

Spodbudni rezultati zdravljenja z interferonom beta pri bolnikih s covidom-19

20. 07. 2020 12.41

Prvi rezultati kliničnega poskusnega zdravljenja kažejo, da lahko zdravljenje z beljakovino interferon beta, ki jo človeško telo proizvaja ob virusni okužbi, bistveno zmanjša število bolnikov s covidom-19, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje.

BLOG: Kakšen naj bo zdrav obrok za otroka?

19. 07. 2020 07.00

Otroci so, če nam je to všeč ali ne, ogledalo nas samih. Nič drugače ni na področju prehranjevanja, vse se začne pri starših. Ne morete pričakovati, da bo otrok sam začel vpeljevati zdrav način prehranjevanja, če boste vi zraven njega jedli hitro pripravljeno, predelano in vitalnih hranil osiromašeno hrano.

BLOG: Lepota kože se začne od znotraj

05. 07. 2020 07.00

Opazujem, kako mnogi posamezniki zapravljajo pravo bogastvo za izdelke, ki poskrbijo za nego kože. Prepričani so namreč, da so razna podjetja, ki se ukvarjajo s prodajo kozmetičnih izdelkov, odkrila vir mladosti. Resnica pa je po mojem mnenju povsem nasprotna. Ta podjetja so le odkrila nov način, kako tem posameznikom 'prodajati meglo' in jim čim bolj izprazniti denarnico.

Pojavljajo se namigi o kartelnem dogovarjanju v žitni verigi, AVK to zanika

02. 07. 2020 10.57

Ob začetku letošnje žetve se pojavljajo namigi, da bi pogajanja o ceni pšenice v žitni verigi lahko pomenila kartelno dogovarjanje in da naj bi bila zato letos vprašljiva. Te govorice zavračajo tako predstavniki kmetov kot živilskopredelovalne industrije, enako menijo tudi na kmetijskem ministrstvu ter na AVK.

Družba, politika se mora odločiti, koliko je vredno človeško življenje

19. 06. 2020 06.00

Koliko je vredno človeško življenje starejših, se sprašuje eden najvidnejših strokovnjakov za področje demence, starizma, zdravnik nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Starejših od 80 let je že 115 tisoč Slovencev, čez 30 let jih bo vsaj dvakrat več. Dvakrat več bo tudi dementnih, že danes jih je blizu 50 tisoč. Prepuščeni so samim sebi, sistem pomoči starejših ne deluje, posebne geriatrične bolnišnice nimamo, geriatrični oddelki so izjema. Bo konec otroškega preigravanja politikov, ki jo vodi misel na volitve, ne pa jasno začrtana vizija življenja našega naroda?

BLOG: Bi si privoščili pest žuželk?

22. 05. 2020 14.40

Čeprav je uživanje žuželk v nekaterih regijah sveta nekaj povsem običajnega, pa se večina zahodnega sveta še vedno upira tej ideji. Vendar pa sem trdno prepričan, da se bodo naše prehranjevalne navade v prihodnosti kar precej spremenile. Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo v poročilu poudarja pomembnost žuželk kot trajnostnega vira beljakovin kot odziv na hitro rast prebivalstva.

Gibanje po koncu karantene: 'K sreči ima naše telo mišični spomin'

27. 04. 2020 11.29

Vse kaže, da se življenje počasi le vrača v ustaljene tirnice. In kmalu bo treba sleči trenirke in iti v službo, pred vrati pa je tudi poletje. Zato je na mestu vprašanje, kako vrniti telo v staro formo. Ta prehod se ne bo zgodil z danes na jutri, zato je pomembno, da se v teh dneh samoizolacije prehranjujemo zdravo in skrbimo za dovolj gibanja. K sreči ima naše telo mišični spomin, ki ob ponovnem rednem treningu in pravilni prehrani omogoči, da telo hitro doseže mišično maso in kondicijo, ki ste jo imeli pred karanteno.

BLOG: Kefir - eliksir življenja

26. 04. 2020 07.00

Od vseh fermentiranih izdelkov najbolj priporočam uživanje kefirja, saj se v njem nahaja nekaj deset različnih vrst bakterij in kvasovk, ki živijo v simbiozi in proizvajajo številne encime, antioksidante, vitamine, vrsto protiteles, biološke stimulanse in druge metabolite ter mleko spremenijo v super živilo. Če se le da, ga ne kupujte, pač pa ga pripravite sami.

BLOG: Naj vam stres ne pride do živega

12. 04. 2020 07.00

Ne potiskajte težav pod preprogo. Ne izogibajte se stresnim okoliščinam, temveč prilagodite vaš odziv na stres. Ta je kar precej odvisen od naših prepričanj, ki so zakoreninjena globoko v nas in temeljijo na izkušnjah. Da se boste znali spopasti s stresom, torej spremenite vaša sidra in razvijte lastno protistresno strategijo. Vse se da naučiti, tudi spopadanje s stresom.

BLOG: Seznam živil, ki jih potrebujete v karanteni

29. 03. 2020 10.23

Ob strahu pred covid-19 je povsem logično, da se pripravimo na izredne razmere. Vendar to ne pomeni, da bi morali vsi odhiteti v najbližjo trgovino in jo izropati vseh konzerviranih izdelkov ter kupovati na tone moke. Bodite racionalni pri izbiri hrane in se na nakup temeljito pripravite. Prednost dobro založene shrambe je v tem, da vam bo to pomagalo omejiti število odhodov iz hiše.

BLOG: Čas je za odgovorno ravnanje, ne za obtoževanje, teorije zarot in paniko

15. 03. 2020 07.00

Trenutno še ni cepiva, ki bi preprečeval okužbe s koronavirusom, prav tako še ni zdravila, ki bi ga zdravil. Zaenkrat je najučinkovitejše lajšanje simptomov in podpora vitalnim organom v težjih primerih. Zato je še toliko bolj pomembno, da v tem času okrepite svoj imunski sistem.

BLOG: Sodobni način življenja je eden največjih krivcev za prebavne težave

16. 02. 2020 07.00

Zagotovo ste že imeli kdaj težave z zaprtjem ali pa poznate koga, ki ga mučijo težave z neodvajanjem blata. Biti cel dan zaprt oz. nezmožnost odvajati blato je neprijetno in boleče. Razlogi za to so med drugim starost, uživanje določenih zdravil, čustvena preobremenjenost ipd. Sodobni način življenja pa je prav gotovo eden največjih krivcev za številne prebavne težave.

V ZDA odobrili prvo zdravljenje za alergijo na arašide

02. 02. 2020 09.12

Ameriška Uprava za živila in zdravila je odobrila prvo zdravljenje za alergijo na arašide pri otrocih in najstnikih, ki temelji na jemanju manjših odmerkov AR101. Pri tem zdravniki opozarjajo, da ne gre za zdravilo, ampak zdravljenje, ki zmanjša alergijsko reakcijo pri naključni izpostavljenosti arašidom v vsakdanjem življenju.

BLOG: Kako prenehati s prenajedanjem?

19. 01. 2020 07.00

Želite shujšati in poskrbeti za odlično formo, pa ne morete nehati jesti in se prenajedate? Ste se že kdaj vprašali, kaj vas sili k prenajedanju? Mogoče je zato kriv stres ali kaj drugega? Mogoče je glavni krivec mehanizem preživetja, ki shranjuje zaloge energije za pozneje oziroma za težke čase.

Poginila najstarejša nosoroginja na svetu Fausta

29. 12. 2019 11.15

Nosoroginja Fausta, ki je veljala za najstarejšo predstavnico svoje vrste na svetu, je poginila v Tanzaniji. Dosegla je zavidljivo starost – 57 let. Njeni oskrbniki so prepričani, da je k njenemu dolgemu življenju pripomoglo dejstvo, da nikoli ni imela mladičev.

BLOG: Kaj jesti v restavracijah?

22. 12. 2019 14.41

Zdravo prehranjevanje je dober način za zdravljenje organizma. Če se želite zdravo prehranjevati tudi, ko jeste zunaj, je tu nekaj nasvetov. Preskočite juho, naponite krožnik z zelenjavo, odpovejte se kruhu, pozanimajte se, kaj jeste, in izberite hrano z visoko vsebnostjo maščob.

Ali veste, kako možgane spraviti v boljšo formo?

26. 11. 2019 11.29

Vsi vemo, da je za kakovost življenja zelo pomembna skrb za zdravo telo, velikokrat pa pozabljamo, da je še pomembnejša dobra umska kondicija.

Umrla še zadnja malezijska sumatranska nosoroginja Iman

24. 11. 2019 09.48

Sumatranski nosorogi v Maleziji so izumrli – to je zadnja žalostna novica o živalskih vrstah, ki so jo sporočili zoologi. Zadnja nosoroginja z imenom Iman je ’poginila prej, kot so pričakovali’, čeprav je imela raka na maternici. Tako zdaj nekaj sumatranskih nosorogov živi le še na Sumatri.

BLOG: Hrana, ki dviguje razpoloženje

24. 11. 2019 07.00

Veliko ljudi v trenutkih, ko so izpostavljeni stresu, poseže po raznih prigrizkih, kot so smokiji, čips, čokolada, sladoled itd. To čustveno prehranjevanje jim da lažni občutek, da se v trenutku počutijo boljše, v resnici pa gre v takšnih primerih za zapolnjevanje čustvene praznine in ne praznine, ki jo povzroča fizično pomanjkanje hrane.

BLOG: Kako se izogniti putiki?

10. 11. 2019 07.00

Verjetno ste že slišali izraze protin, putika ali giht, ki opisujejo zvišano vrednost sečne kisline v krvi, to pa s seboj prinese simptome, kot so bolečine v sklepih. Protin je bil v preteklosti bolezen kraljev, saj so le premožni uživali bogato mesno hrano in večje količine alkoholnih pijač. Danes pa je zaradi spremembe prehranjevalnih in življenjskih navad postal bolezen množic.