diplomacije

Nemčija proti spremembam meja
18. 05. 2001 00.00
Nemški zunanji minister Joschka Fischer se je danes v Berlinu sestal z albanskim premierom Ilirjem Meto in po pogovorih poudaril, da Nemčija ne bo sprejela nobenega nasilnega spreminjanja meja na Balkanu. Vodstvu v Tirani je vodja nemške diplomacije pripisal "odgovorno nalogo" v luči dejavnosti albanskih skrajnežev na jugu Srbije in v Makedoniji. Tirani je tudi zagotovil podporo Berlina pri približevanju EU.

Za enake možnosti v Paktu stabilnosti
18. 05. 2001 00.00
Državni zbor in vladni urad za enake možnosti sta v okviru slovenskega polletnega sopredsedovanja Delovnemu omizju za demokratizacijo in človekove pravice Pakta stabilnosti za JV Evropo pripravila srečanje parlamentark, predstavnic vlad in nevladnih organizacij iz držav na omenjenem območju. Uvodni del sestanka pod vodstvom poslanke Majde Potrata (ZLSD) so sklenili s podpisom sporazuma o sodelovanju med delovnima skupinama za enakopravnost spolov ter za parlamentarno sodelovanje pri Paktu stabilnosti za JV Evropo. Srečanje sicer sodi v sklop priprav na 2. konferenco parlamentark v JV Evropi, ki bo predvidoma konec letošnjega leta v Makedoniji, z uvodoma omenjenim sporazumom pa sta se obe skupini zavezali, da bosta oblikovali skupno strategijo pri krepitvi vloge parlamentark na omenjenem območju - in sicer s poudarkom na sprejemanju ustreznih zakonskih rešitev v interesu večje vloge tako parlamentarnih kot tudi vladnih struktur za enake možnosti žensk in moških.

Slovenija tudi o evropski obrambi
15. 05. 2001 00.00
Na sestankih, ki postajajo redna praksa za izmenjavo mnenj o projektu skupne evropske obrambne politike, sta oba ministra potrdila že izraženo slovensko pripravljenost za sodelovanje v prihodnjih evropskih misijah za posredovanje v kriznih situacijah, tako vojaških kot civilnih. Minister Rupel je pri tem menil, da bo lahko Slovenija v procesu nedvomno več prispevala, ko bo postala članica EU in bo polno vpeta v področni dialog.

V EU previdni pri komentarjih volitev v Italiji
14. 05. 2001 00.00
V Evropski uniji so bili danes zelo previdni z zavzemanjem stališč do za zdaj še neuradnih rezultatov italijanskih parlamentarnih volitev, po katerih si je zmago priborila desnosredinska koalicija Dom svoboščin medijskega mogotca Silvia Berlusconija, ki poleg Berlusconijeve Naprej, Italija! med drugim vključuje tudi ksenofobično Severno ligo Umberta Bossija in postfašistično Nacionalno zavezništvo.

Rupel za jasen urnik širitve
07. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v Nykopingu zavzel, naj Evropska unija v letošnjem letu sprejme jasen urnik za izvedbo širitve. Če tega Unija ne bo kmalu storila in bo čakalna doba za članstvo še daljša, bi se utegnilo javno mnenje v kandidatkah obrniti proti uniji in tistim, ki zagovarjajo vstop v Unijo, je opozoril šef diplomacije, ki se je udeležil razprave zunanjih ministrov petnajsterice s kolegi iz trinajstih prosilk za članstvo o prihodnjem razvoju EU.

EU in kandidatke o prihodnosti
06. 05. 2001 00.00
Zunanji ministri Evropske unije se bodo v švedskem Nykopingu, ob robu rednega polletnega neformalnega zasedanja, sestali s kolegi iz kandidatk za članstvo, med njimi z vodjo slovenske diplomacije Dimitrijem Ruplom. Ministri petnajsterice želijo s kolegi iz prosilk za članstvo izmenjati poglede o prihodnjem razvoju unije in tako kandidatke vključiti v letos začeto javno debato, ki naj bi, v skladu s sklepi vrha EU decembra lani v Nici, v letu 2004 pripeljala do naslednje medvladne konference o nadaljnji prenovi unije.

Ivanov končal obisk v Indiji
05. 05. 2001 00.00
Ruski zunanji minister Igor Ivanov se je danes v New Delhiju srečal z indijskim predsednikom Kocherilom Ramanom Narayananom, s katerim se je pogovarjal o rezultatih zadnjih rusko-indijskih posvetov. Današnje srečanje je bilo zadnje v okviru tridnevnega obiska ruskega zunanjega ministra v New Delhiju, med katerim se je z najvišjimi indijskimi predstavniki pogovarjal o vprašanjih v zvezi s pripravami rednega rusko-indijskega vrha, ki bo jeseni.

Rupel v Düsseldorfu
05. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je danes v nemškem Düsseldorfu udeležil kongresa nemških liberalcev (FDP). Minister je pozdravil udeležence kongresa, srečal pa se je tudi z nekaterimi vodilnimi predstavniki stranke, med drugim z nekdanjima nemškima zunanjima ministroma Hansom Dietrichom Genscherjem in Klausom Kinklom. Govorili so predvsem o prihodnosti Evropske unije, ki je del programa te opozicijske nemške stranke. Nemški sogovorniki so izrazili optimizem glede širitve povezave, obenem pa opozarjajo, da brez Poljske širitve ne bo, je povedal minister Rupel. Kot je še dejal, je FDP Slovenijo podpirala vseh deset let od začetka njene samostojnosti in ima tudi velike zasluge za to, da je postala Slovenija samostojna in bila mednarodno priznana. Genscher je na srečanju z ministrom Ruplom tudi dejal, da se bo morda udeležil proslave ob 10. obletnici slovenske neodvisnosti 25. junija.

Norveška vidi Slovenijo v zvezi NATO
04. 05. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je bil v okviru skandinavske turneje danes na enodnevnem delovnem obisku v Oslu, se je z gostiteljem, vodjo norveške diplomacije Thorbjoernom Jaglandom pogovarjal predvsem o slovenskem približevanju zvezi NATO. Minister Jagland je ob tem izrazil norveško podporo politiki odprtih vrat zavezništva, Slovenijo pa označil kot močno kandidatko za povabilo v zvezo NATO na vrhu leta 2002 v Pragi. Ob tem je še kandidatkam priporočil dosledno izpolnjevanje akcijskega načrta za članstvo, poudaril pa, da bo zavezništvo kandidatke ocenjevalo na podlagi njihovih dosežkov.

Orban o širitvi NATA
02. 05. 2001 00.00
Madžarski premier Viktor Orban je označil kot "zgodovinsko nesrečo", da je bila Slovenija izpuščena v prejšnjem krogu širitve zveze NATO. "To je imelo za Madžarsko slabe posledice: čeprav je ta sedaj članica južnega krila zveze NATO, v geografskem smislu ni neposredno povezana z zavezništvom in je postala neke vrste "enklava zveze NATO", je med obiskom v Washingtonu dejal Orban. Madžarski premier se je v okviru obiska v ZDA srečal z ameriškim predsednikom Georgom W. Bushem in podpredsednikom Dickom Cheneyem ter vodjo ameriške diplomacije Colinom Powellom.

Drnovšek v Francijo
23. 04. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek bo danes popoldne začel štiridnevni delovni obisk v Parizu, kjer se bo srečal s francoskim kolegom Lionelom Jospinom in nekaterimi ministri, predsednikom države Jacquesom Chiracom ter predsednikoma senata in narodne skupščine, Christianom Ponceletom in Raymondom Fornijem, udeležil pa se bo tudi slovesne otvoritve novih prostorov slovenskega veleposlaništva v Parizu. V načrtu ima še srečanja s francoskimi gospodarstveniki, z generalnim sekretarjem Mednarodne organizacije frankofonije Butrosom Galijem in nekdanjim vodjo misije ZN na Kosovu Bernardom Kouchnerjem.

Kosovo "glavno leglo terorizma" v Evropi
20. 04. 2001 00.00
Ruski zunanji minister Igor Ivanov je danes v govoru na Inštitutu za mednarodne odnose v Moskvi dejal, da je postalo Kosovo "glavno leglo terorizma" v Evropi, predvsem zaradi "prizanesljivosti", ki so je bili deležni "albanski skrajneži". " Kar zadeva Balkan, so naše napovedi zelo pesimistične," je dodal Ivanov. Minister je ponovil pobudo Moskve, da bi države območja pod okriljem Združenih narodov podpisale izjavo o medsebojnem priznavanju ozemeljske celovitosti. Ta zamisel, ki jo je vodja ruske diplomacije predstavil med svojo nedavno turnejo na območju, je naletela na mlačen odziv.

Moskva za konstruktiven dialog z ZDA
20. 04. 2001 00.00
Rusija se zavzema za "konstruktiven dialog" z ZDA glede vprašanja vzpostavitve protiraketnega ščita (NMD), obenem pa priznava "utemeljeno zaskrbljenost" Washingtona spričo varnostnih groženj s strani tretjih držav, je na današnji konferenci ob 10. obletnici ruske diplomacije dejal ruski zunanji minister Igor Ivanov. Moskva je v zadnjem času nekoliko omilila stališče glede ameriških načrtov o NMD, s katerim naj bi se ZDA zaščitile pred morebitnimi napadi držav, ki jih Washington označuje kot "nepredvidljive". Gre za države, kot sta Severna Koreja in Iran. Sicer naj bi se Ivanov o tem vprašanju ter o razmerah na Bližnjem vzhodu, v Perzijskem zalivu in v Afganistanu 18. maja v Washingtonu pogovarjal z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom.

Turčija za poglobitev odnosov
19. 04. 2001 00.00
Med današnjim enodnevnim uradnim obiskom v Sloveniji je vodja turške diplomacije Ismail Cem z gostiteljem, slovenskim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom v Ljubljani podpisal sporazum o izogibanju dvojnemu obdavčevanju ter o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju. Sporazum o izogibanju dvojni obdavčitvi in sporazum o prosti trgovini, ki je v veljavo stopil junija lani, bosta po pričakovanju ministra Rupla, kot je povedal na novinarski konferenci, prispevala k povečanju blagovne menjave med državama. Turški zunanji minister pa ju je označil kot začetek novega obdobja, saj sta s tem državi sklenili glavna sporazuma, ki vzpodbujata trgovinsko menjavo. Ministra sta sicer politične odnose med državama označila kot dobre, izpostavila po potrebo po okrepitvi sicer razvitih gospodarskih odnosov, ki pa po Ruplovih besedah Rupla pomenijo le začetek tistega, kar je mogoče doseči.

Washington okaral Izrael
18. 04. 2001 00.00
V Izraelu se stopnjujejo spopadi med izraelskimi silami in oboroženimi Palestinci. Po ostrem protestu Združenih držav, se je izraelska vojska umaknila iz severnega območja Gaze. Sporno zasedbo, ki je v nasprotju z mirovnim sporazumom iz Osla, je Izrael utemeljil z nedavnim obstreljevanjem oboroženih Palestincev na izraelska ozemlja.

Trije mrtvi v letalskih napadih
16. 04. 2001 00.00
Izraelska letala so zgodaj zjutraj bombardirala radarsko postajo v Libanonu. V napadu so bili ubiti trije sirijski vojaki, šest pa je bilo ranjenih. Napad na Bekaa Valley, ki ga nadzoruje Sirija, povezujejo s sobotnim ubojem izraelskega vojaka na libanonsko-izraelski meji, za katerega naj bi bili odgovorni libanonski gverilci Hezbolaha, ki jih podpirata Sirija in Iran. Libanonski premier Rafik al-Hariri je pozval mednarodno skupnost, naj čimprej ukrepa in prepreči nadaljnje napetosti.

Rupel prispel v Skopje
12. 04. 2001 00.00
Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je v nastopu na današnjem srečanju zunanjih ministrov držav JV Evrope in sosednjih držav regije, ki se ga je v Skopju udeležil tudi ameriški državni sekretar Colin Powell, poudaril pomen sestanka za stabilnost v regiji in izrazil podporo Slovenije prizadevanjem mednarodne skupnosti za stabilizacijo razmer. Izpostavil je, da Slovenijo in Makedonijo povezujejo tradicionalno dobri in prijateljski odnosi, obsodil pa nasilje, katerega cilj je bila dosega političnih ciljev.

Danski kmetje za odlog širitve EU
09. 04. 2001 00.00
Predsednik danskega sveta za kmetijstvo Peter Gaemelke je v pogovoru za danski dnevnik Politiken izjavil, da bi bilo treba vstop novih članic v EU preložiti za dve leti, da bi lahko pred tem v uniji končali kmetijske reforme.

Kitajska dovolila ZDA dostop
03. 04. 2001 00.00
Kitajska je danes izdala dovoljenja za tri ameriške diplomate, da stopijo v stik s štiriindvajsetčlansko posadko ameriškega vohunskega letala, ki je po nedeljskem trčenju s kitajskim vojaškim lovcem F-8 strmoglavilo na kitajsko ozemlje. Pilota kitajskega letala in razbitine še niso našli. Ameriška mornarica je ponudila pomoč pri iskanju pilota, vendar je Kitajska ponudbo zavrnila, tako da so se tri ameriške vojaške ladje umaknile iz južno-kitajskega morja. Štiriindvajset članov posadke letala so Kitajci ločili in njihovo zdravstveno stanje ni znano. Tudi avstralski zunanji minister Alexander Downer je po srečanju z namestnikom osrednje kitajske vojaške komisije Zhang Wannianu, ki se trenutno mudi na obisku v Avstraliji, izjavil, da mu je general Zhang zagotovil, da bo Kitajska ameriškim diplomatom dovolila dostop do posadke. Iz kitajskih policijskih virov se je izvedelo, da se bodo ameriški diplomati s posadko letala srečali danes zvečer v kraju Haiku, ki je 200 kilometrov oddaljen od letališča, na katerem je pristalo ameriško letalo.

Tuomioja v Sloveniji
03. 04. 2001 00.00
Na uradni obisk v Slovenijo bo danes prišel finski zunanji minister Erkki Tuomioja, ki se bo srečal s slovenskim kolegom Dimitrijem Ruplom, ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem in ministrico za gospodarstvo Teo Petrin. Vodjo finske diplomacije bodo sprejeli tudi predsednik države Milan Kučan, predsednik DZ Borut Pahor in premier Janez Drnovšek. Ena izmed glavnih tem pogovorov bo perspektiva širitve EU po marčevskem vrhu v Stockholmu in možna predvidevanja za napoved datumov širitve v Goeteborgu. V okviru te točke se bodo sogovorniki dotaknili tudi komunikacijske strategije EU glede širitve. Slovenska stran bo izrazila tudi željo po okrepitvi gospodarskega sodelovanja in razširitvi pogodbenega okvira sodelovanja, s poudarkom na sklenitvi sporazumov, ki so v postopku. Sogovorniki naj bi izmenjali tudi mnenja o aktualnih razmerah v JV Evropi.

Odzivi na Miloševićevo aretacijo
01. 04. 2001 00.00
Vest o aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je sprožila odzive po vsem svetu. Medtem ko večina držav aretacijo pozdravlja, pa obenem poudarjajo, da je to le prvi korak, ki bi moral nekdanjega predsednika privesti v Haag. S haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije so sporočili, da vztrajajo pri zahtevi, da se nekdanjega predsednika izroči Haagu.

Rupel v Washingtonu
29. 03. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je včeraj v zgradbi State Departmenta v Washingtonu sestal z ameriškim kolegom Colinom Powellom in takoj nato tudi s svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice. Po virih iz slovenske delegacije bo največ pozornosti namenjene predstavitvi slovenskega interesa za pridružitev zvezi NATO, pa tudi trenutnim razmeram na Balkanu.

Rupel v Beogradu
23. 03. 2001 00.00
Zunanja ministra Slovenije in ZR Jugoslavije sta v Beogradu podpisala sporazum o trgovinskem in gospodarskem ter kulturnem in znanstvenem sodelovanju. Minister Rupel je v prvem obisku v Beogradu po desetih letih povedal, da bodo kmalu sprejeli tudi sporazum o svobodni trgovini med državama. Slovenija in ZR Jugoslavija sta bili včasih skupni državi, sedaj sta prijateljski državi, njuni odnosi pa postajajo vse boljši, je dejal slovenski zunanji minister po pogovoru z vodjo jugoslovanske diplomacije Goranom Svilanovićem. Ministra sta se pogovarjala tudi o razmerah na Kosovu in v Makedoniji ter nasledstvo nekdanje SFRJ.

Rupel v Beogradu
23. 03. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v okviru prvega uradnega obiska v Beogradu davi najprej srečal s predsednikom jugoslovanske vlade Zoranom Žižićem. Kot je povedal Rupel, sta z jugoslovanskim premierom govorila o dvostranskih odnosih med državama, med drugim o za junij letos predvidenem podpisu sporazuma o letalskem prometu, in o mednarodnih vprašanjih, še posebej o sedanjem položaju v Makedoniji.

Albanski skrajneži zavrnili ultimat
21. 03. 2001 00.00
Makedonska vojska in policija naj bi po nekaterih virih včeraj popoldan s topništvom in minometi napadala položaje albanskih skrajnežev v hribih okoli Tetova. Tiskovni predstavnik makedonske vlade, Antonio Miloševski, pa je omenjene informacije zanikal in dodal, da sta makedonska vlada in obrambno ministrstvo postavila albanskim skrajnežem ultimat, ki velja do danes do polnoči. Albanski uporniki so ultimat že zavrnili.

Minister Rupel v Makedoniji
21. 03. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel odhaja na obisk v Makedonijo, ki jo zaradi napadov albanskih skrajnežev pretresa najhujša kriza od osamosvojitve in je trenutno v središču pozornosti mednarodne skupnosti. Predvidoma se bo Rupel srečal z vodjo makedonske diplomacije Srđanom Kerimom in predsednikom države Borisom Trajkovskim. Glavni temi pogovorov bosta seznanitev s položajem v Makedoniji in dvostransko sodelovanje, predvsem s proučitvijo možnosti za poglobitev gospodarskega sodelovanja. Prvotno naj bi v četrtek Makedonijo obiskal tudi slovenski premier Janez Drnovšek.

Mitchellova komisija začela z delom
21. 03. 2001 00.00
Člani mednarodne komisije za ugotavljanje vzrokov za izbruh spopadov med Izraelci in Palestinci septembra lani so se danes na izraelskem zunanjem ministrstvu srečali z izraelskim ministrom brez listnice Dannyjem Navehom, pristojnim za stike s komisijo, je povedal tiskovni predstavnik ministrstva. Predstavniki izraelskih oblasti so sinoči komisiji, ki jo vodi nekdanji ameriški senator George Mitchell, izročili dokument, ki vsebuje izraelska stališča glede palestinskega upora, ki je izbruhnil 28. septembra lani po obisku sedanjega izraelskega premiera Ariela Šarona na Tempeljskem griču v Jeruzalemu.

Ozemlje v zameno za mir
20. 03. 2001 00.00
Izraelski premier Ariel Šaron se je v ponedeljek v Washingtonu srečal z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom, obrambnim ministrom Donaldom Rumsfeldom, svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice in direktorjem CIA Georgem Tenetom, v torek pa ga bo sprejel predsednik George Bush. Šaron bo v sredo obiskal še New York, kjer se bo pogovarjal z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom in predstavniki judovskih organizacij v mestu. Glavni namen Šaronovega obiska v ZDA je pridobivanje ameriške podpore za njegov pristop k reševanju izraelsko-palestinskega spora in prepričevanje ameriške administracije, da bi pritisnila na Palestince, naj ustavijo nasilje.

Zasedajo zunanji ministri EU
19. 03. 2001 00.00
Še zadnjič pred vrhunskim zasedanjem EU, ki bo 23. in 24. marca v Stockholmu, so se danes v Bruslju sestali zunanji ministri petnajsterice. Medtem ko so priprave na vrh formalno osrednja tema zasedanja, bodo vodje diplomacij po vsej verjetnosti največ pozornosti posvetili zaostrenim razmeram v Makedoniji.

Slovenijo največ dela čaka letos
19. 03. 2001 00.00
Zveza NATO bo prihodnje leto na vrhu v Pragi najverjetneje odločala o morebitni novi širitvi, zato Slovenijo v prizadevanjih za zagotovitev povabila prav letos čaka največ dela. Kot je na današnji predstavitvi mnenj o vključevanju Slovenije v zavezništvo menil zunanji minister Dimitrij Rupel, državi pri približevanju kljub nekaterim težavam "ne gre tako slabo", obrambni minister Anton Grizold pa je poudaril, da prednosti vključitve v NATO niso le vojaško-obrambnega značaja, ampak gre tudi za uresničevanje širših družbenih, političnih in ekonomskih ciljev.