diplomacije

Francija vztraja pri izolaciji Avstrije
19. 05. 2000 16.15
Francija namerava tudi v času svojega predsedovanja Evropski uniji, ki se bo začelo 1. julija, vztrajati pri diplomatski izolaciji Avstrije. EU je protiukrepe proti Avstriji uvedla ob vstopu svobodnjakov (FPOe) v novo dunajsko vlado. Stališče Pariza je enako kot ga ima večina držav EU, je v pogovoru za radio dejal francoski zunanji minister Hubert Vedrine. Obstaja sicer manjšina držav članic EU, ki se zavzema za omilitev protiukrepov, a večina meni, da je potrebno ohraniti sedanjo držo, je še pojasnil vodja francoske diplomacije.

Rupel ob 10-letnici slovenske diplomacije
16. 05. 2000 18.32
V. d. zunanjega ministra Dimitrij Rupel je ob 10. obletnici nastopa prve slovenske vlade, v kateri je sam vodil diplomacijo, ocenil, da je samostojna slovenska zunanja politika v tem času naredila veliko, pri čemer je kot največje dosežke omenil mednarodno priznanje Slovenije, članstvo v VS ZN in Partnerstvu za mir ter pridruženo članstvo v EU. Z današnjo novinarsko konferenco je Rupel obeležil tudi prvih sto dni na položaju, ob čemer je poudaril, da se je o najpomembnejših zunanjepolitičnih zadevah vedno posvetoval z DZ in se držal njegovih navodil, ter da slovenska diplomacija državi ni povzročila nobene škode, da ni zapravila nobene priložnosti in da je storila vse, kar je bilo v njenih močeh.

Ševardnadze zaprisegel kot predsednik
30. 04. 2000 20.16
Edvard Ševardnadze je danes slovesno zaprisegel kot gruzijski predsednik.

Ruski kulturniki o Čečeniji
13. 04. 2000 11.23
Skupina znanih ruskih kulturnih delavcev je v izjavi, ki jo je na sedežu ZN v New Yorku razdelila ruska misija, poslala poseben poziv medijem v zvezi z vojaško operacijo na Severnem Kavkazu oziroma v Čečeniji. Ruski kulturniki menijo, da se njihova država nahaja v dramatičnem obdobju zgodovine ter obžalujejo trpljenje Čečenov, ki so talci teroristov, in hkrati čutijo bolečino ob smrti vsakega ruskega vojaka.

Pogovori o vključitvi Turčije v EU
12. 04. 2000 07.49
V Luxembourgu so se včeraj, prvič po treh letih, začeli pogovori zunanjih ministrov EU in Turčije o turškem vključevanju v unijo, osrednji temi prvega zasedanja pa sta bili vprašanji smrtne kazni in razmere na Cipru.

Poljska in Ukrajina za strateško partnerstvo
08. 04. 2000 12.23
Poljska in Ukrajina bosta sklenili strateško partnerstvo, ki bo med državama pospeševalo trgovanje in gospodarski razvoj, so danes poročali poljski mediji na podlagi izjave poljskega premiera Jerzyja Buzka.

Avstrijska zunanja ministrica v Sloveniji
04. 04. 2000 08.13
Avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero Waldner se bo danes v Ljubljani sestala z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom in premierom Janezom Drnovškom.

Srečanje dosedanjih zunanjih ministrov
26. 03. 2000 17.00
Na današnji okrogli mizi z naslovom Mesto Slovenije v Evropi v organizaciji študentov Pravne fakultete v Ljubljani so vsi dosedanji zunanji ministri - Dimitrij Rupel, Boris Frlec, Davorin Kračun, Zoran Thaler in Lojze Peterle - skušali orisati pot, ki jo je Slovenija prehodila od osamosvajanja in ki jo še čaka pred vstopom v Evropsko unijo ter se dotaknili nekaterih težav, s katerimi se pri tem sooča. Kot enega ključnih problemov so omenili preveliko zaprtost Slovenije, še posebno na področju tujih vlaganj. Ministri se med drugim skušali pojasniti, kaj jim Evropa pomeni in izrazili nedvoumno podporo slovenski zavezanost priključitvi tako EU kot zvezi NATO.

Srečanje Rupla z Robinsonovo
21. 03. 2000 13.49
Zunanji minister Dimitrij Rupel, ki se v Ženevi udeležuje uvodnega dela rednega zasedanja Komisije ZN za človekove pravice, je na današnjem srečanju z visoko komisarko ZN za človekove pravice Mary Robinson napovedal donaciji naše države v sklad za žrtve mučenja in sklad za organizacijo svetovne konference proti rasizmu. Robinsonova je predstavila letošnji poziv za prispevanje prostovoljnih finančnih sredstev za opravljanje dejavnosti svojega urada (Annual Appeal 2000).

Srečanje Rupla in Picule
20. 03. 2000 16.38
Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je po današnjem srečanju s hrvaškim kolegom Toninom Piculo - ob robu uradnega obiska hrvaškega predsednika Stipeta Mesića v Sloveniji - dejal, da sta se z ministrom dogovorila za izdelavo časovnega načrta reševanja problemov med državama. Izrazil je mnenje, da je pred Slovenijo in Hrvaško obdobje postopnega olajševanja odnosov ter napredovanja prijateljstva in evropskega sosedstva.

Glasovanje o zaščitnemu zakonu prestavljeno
16. 03. 2000 15.13
Razprava o zakonskem osnutku o zaščiti slovenske manjšine v Italiji je preložena na nedoločen datum. Zjutraj so namreč v poslanski zbornici prekinili zasedanje zaradi premajhnega števila navzočih poslancev, pa tudi ob ponovnem opoldanskem zasedanju poslanci niso bili sklepčni.

Rupel danes v Rimu
08. 03. 2000 16.08
Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel, ki je na delovnem obisku v Rimu, je po krajšem uvodnem srečanju z italijanskim kolegom Lambertom Dinijem izrazil zadovoljstvo, saj je od njega dobil zagotovilo, da bo po svojih močeh pomagal pri sprejetju zakona o globalni zaščiti Slovencev v Italiji, ki bi bil tako lahko sprejet še spomladi. Tudi Dini je v pogovoru z novinarji izrazil prepričanje, da bo zakon sprejet ''v nekaj mesecih'', ker uživa široko podporo vladne večine.

Albrightova na obisku na Češkem
06. 03. 2000 21.53
Češki predsednik Vaclav Havel je v pogovoru za češko televizijo v kraju Hodonin na vzhodu države izrazil željo, da bi ameriška državna sekretarka Madeleine Albright kandidirala za njegovo naslednico na predsedniških volitvah na Češkem, predvidenih za leto 2003. Havel je dejal, da bi se mu osebno zdelo čudovito, če bi se ameriška državna sekretarka predstavila na predsedniških volitvah, saj naj bi to prineslo nov mednarodni duh v sedanje politične razmere na Češkem. Albrightova, ki je na obisku na Češkem, ni komentirala izjav češkega predsednika, temveč se je le nasmehnila.

Odzivi na Haiderjev odstop
29. 02. 2000 20.50
Velika Britanija, Belgija in Danska so se danes zadržano odzvale na sinočnji odstop Jörga Haiderja s položaja vodje avstrijskih svobodnjakov (FPOe).

Srečanje ruskega in kitajskega zunanjega ministra
29. 02. 2000 19.54
Ruski zunanji minister Igor Ivanov in kitajski zunanji minister Tang Jiaxuan sta se danes v Moskvi pogovarjala o sodelovanju med državama, s katerim bi okrepili odnose na mejah med državama in stabilnost v svetu.

Levy poziva Sirijo k pogajanjem
15. 02. 2000 11.42
Izraelski minister za zunanje zadeve David Levy je danes pozval Sirijo, naj se odloči, ali bo sprejela mir ali ne. Ocenil je tudi, da je odločitev o nadaljevanju mirovnih pogajanj na strani Sirije.

Razplet incidenta na Kitajskem
14. 02. 2000 21.20
Razpletati se je začela zgodba o incidentu, ki se je konec lanskega leta zgodil na slovenskem veleposlaništvu na Kitajskem. Tričlanska ekipa preiskovalcev zunanjega in notranjega ministrstva je ugotovila, da je v prostore diplomatskega predstavništva v Pekingu vlomila veleposlanikova žena.

Schűssel pisal Ruplu
06. 02. 2000 09.11
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je danes od novega avstrijskega kanclerja in zunanjega ministra v prejšnji vladi Wolfganga Schűssla prejel pismo, v katerem ga je kancler obvestil, da zelo ceni njegove izjave o trenutnih razmerah v Avstriji in se zavzel za nadaljevanje dobrososedskih odnosov, je sporočila služba za stike z javnostjo ministrstva za zunanje zadeve.

Odmevi na novo avstrijsko vlado
05. 02. 2000 13.44
Vstop Haiderjevih svobodnjakov v avstrijsko vlado je že pred včerajšnjim formalnim imenovanjem dvignil veliko prahu po vsej Evropi. Na novoavstrijsko koalicijo je reagiral evropski parlament, oglasili pa so se tudi predstavniki evropske komisije.

Nižje plače hrvaških politikov
03. 02. 2000 21.10
Nova hrvaška vlada premiera Ivice Račana je že na svoji prvi seji izpolnila eno glavnih predvolilnih obljub. Plače politikov in drugih visokih državnih uslužbencev je zmanjšala za 40 odstotkov in tako napovedala vsesplošno varčevanje.

Rupel in Picula o zunanji politiki
03. 02. 2000 16.53
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel in vodja hrvaške diplomacije Tonino Picula sta se po telefonu pogovarjala o izboljšanju sicer dobrih odnosov med Slovenijo in Hrvaško ter o rešitvi posameznih zapletov, ki obremenjujejo zunanjepolitični dialog med državama.

Kritike avstrijske koalicije
02. 02. 2000 14.38
Francoski zunanji minister Hubert Vedrine je danes še zaostril grožnjo EU z diplomatsko osamitvijo Avstrije, potem ko so svobodnjaki in ljudska stranka sinoči dosegli dogovor o oblikovanju koalicije. Vedrine je dejal, da bi bila vključitev desničarske FPOe v novo avstrijsko vlado huda napaka, odnosi med Dunajem in Parizom pa bi bili v tem primeru na najnižji možni ravni, je opozoril. Po njegovih besedah bo Francija v EU skrbela za spoštovanje EU pogodb. Vedrine je opozoril, da je Avstrija sama zaprosila za sprejem v unijo, zdaj pa bo morala spoznati, da je EU nosilka določenih vrednot in skupnih projektov.

DZ jutri o imenovanju Rupla
01. 02. 2000 11.32
Potem ko je odbor DZ za mednarodne odnose (OMO) prejšnji petek podprl kandidata za novega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, bo DZ jutri popoldne glasoval o njegovem imenovanju na položaj vodje slovenske diplomacije. Dosedanji zunanji minister Boris Frlec je odstopil 21. januarja.

O zunanjem ministru 2. februarja
25. 01. 2000 11.12
Poslanci so danes določili dnevni red 18. redne seje, na kateri je 48 točk dnevnega reda. Na dnevni red je uvrščeno tudi obvestilo premiera Janeza Drnovška o odstopu zunanjega ministra Borisa Frleca in premierov predlog za imenovanje Dimitrija Rupla za novega vodjo slovenske diplomacije. Če bodo izpolnjeni vsi poslovniški pogoji oziroma opravljeno zaslišanje kandidata za novega zunanjega ministra pred matičnim odborom, bo državni zbor o novem ministru odločal 2. februarja.

Zunanji minister Boris Frlec ponudil odstop s položaja
21. 01. 2000 16.42
Zunanji minister Boris Frlec je danes predsedniku vlade Janezu Drnovšku iz osebnih razlogov ponudil odstop s položaja. Premier Drnovšek je njegov odstop sprejel. Kot je Frlec še povedal na današnji novinarski konferenci, ga je k odločitvi navedel trezen in racionalen osebni razmislek in ocena trenutnih možnosti, ki jih ima na položaju zunanjega ministra za nadaljevanje izvajanja slovenske zunanje politike.

Drnovšek bo predlagal Rupla
21. 01. 2000 16.42
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je danes v pogovoru za Radio Trbovlje dejal, da bo po odstopu zunanjega ministra Borisa Frleca državnemu zboru predlagal, naj na to mesto imenuje Dimitrija Rupla, sedanjega veleposlanika v Washingtonu, ki je funkcijo zunanjega ministra že opravljal. Bil je namreč prvi šef slovenske diplomacije po osamosvojitvi Slovenije.

Chirac sprejel japonskega zunanjega ministra
14. 01. 2000 21.44
Francoski predsednik Jacques Chirac je danes v Parizu sprejel japonskega zunanjega ministra Joheja Kona, ki je na turneji po evropskih državah. Kono po koncu srečanja ni želel dati izjave, po besedah japonske delegacije pa naj bi šlo za ''vljudnostno srečanje''.

Frlec o dogodku na meji s Hrvaško
12. 01. 2000 20.52
Dogodki, kot je nedavni nezakonit prehod treh slovenskih državljanov, med njimi uslužbenca obrambnega ministrstva, so popolnoma odveč in moteči ter bi jih bilo potrebno preprečiti, meni zunanji minister Boris Frlec. Sicer pa je vodja slovenske diplomacije, ki se je danes udeležil zasedanja parlamentarnega odbora za mednarodne odnose, na vprašanje predsednika odbora Jelka Kacina (LDS) v zvezi z omenjenim dogodkom dejal, da nima novih informacij.

EU in Japonska za nova pogajanja STO
11. 01. 2000 21.44
Evropska unija in Japonska sta se v skupni izjavi, sprejeti na srečanju na ministrski ravni v Bruslju, zavzeli za hiter začetek novega kroga svetovnotrgovinskih pogajanj in napovedali, da bosta v tej smeri tesno sodelovali. Za učinkovito delovanje večstranskega trgovinskega sistema v 21. stoletju mora hiter začetek pogajanj ostati prednostna naloga Svetovne trgovinske organizacije (WTO), sta se strinjali strani. Na srečanju, na katerem je EU predstavljala skupina evropskih komisarjev na čelu s komisarjem za zunanje zadeve Chrisom Pattenom, japonsko delegacijo pa je vodil vodja diplomacije Johei Kono, je bilo govora tudi o dvostranskem sodelovanju.

Frlec o vključevanju Slovenije v NATO
11. 01. 2000 14.26
Z vključitvijo Slovenije v naslednji širitveni val zveze NATO bi po mnenju slovenskega zunanjega ministra Borisa Frleca države jugovzhodne Evrope prejele pomemben signal. S tem ne bi dobile le upanja za lastno vključitev v prihodnosti, temveč bi razširjena zveza NATO pripomogla tudi k širjenju varnosti in stabilnosti na države v svoji neposredni bližini, je v prispevku, objavljenem v zadnji izdaji zavezniškega trimesečnika NATO Riview zapisal Frlec.