diplomacije

Spopadi na zahodu Makedonije
14. 03. 2001 00.00
Skupina oboroženih Albancev je danes napadla policiste v predmestju Tetova na severozahodu Makedonije. Po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug je albanska Osvobodilna narodna vojska (ONV), ki deluje na območju Makedonije, s tem odprla novo fronto v tej državi. Napad je potrdilo tudi makedonsko notranje ministrstvo, ki je pojasnilo, da je v pomoč policistom, ki so tarča silovitega napada, poslalo tudi vojsko. Približno 30 Albancev naj bi zasedlo nekaj hiš in iz njih streljalo na policiste. Po neuradnih podatkih naj bi na obeh straneh padle tudi smrtne žrtve, viri blizu skopske policije pa so potrdili le dva ranjena policista.

Silovit spopad v Makedoniji
14. 03. 2001 00.00
V središču Tetova je danes množica kakšnih 3000 makedonskih Albancev protestirala proti nasilju skopske vlade. Govorniki na zborovanju so zahtevali federalno albansko-makedonsko republiko, protestniki pa so nosili albanske zastave. Med zborovanjem je bilo iz neposredne bližine - s Šar Planine - slišati streljanje. Makedonsko ministrstvo za notranje zadeve pa je sporočilo, da so albanski uporniki v ločenih napadih streljali na dve patrulji makedonske policije. Po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug je albanska Osvobodilna narodna vojska (ONV), ki deluje na območju Makedonije, s tem odprla novo fronto v tej državi. Napad je potrdilo tudi makedonsko notranje ministrstvo, ki je pojasnilo, da je v pomoč policistom, ki so tarča silovitega napada, poslalo tudi vojsko.

Ferrero-Waldnerjeva za prehodno obdobje
08. 03. 2001 00.00
Avstrija, tako kot Nemčija, podpira sedemletno prehodno obdobje za prost pretok delovne sile za nove članice Evropske unije, je danes v Londonu poudarila avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner, ki je še menila, da bi morali v teku širitve razjasniti " dvostranska odprta vprašanja", kot so "pravno-zgodovinska vprašanja" ali "vprašanja varnosti jedrskih elektrarn". A Avstrija, tako je zagotovila avstrijska zunanja ministrica, "dvostranskih vprašanj ne bo povezovala s pogajanji za članstvo v EU".

Rupel s predstavnikoma manjšine
05. 03. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je danes sprejel predsednika krovnih organizacij Slovencev v Avstriji Marjana Šturma iz Zveze slovenskih organizacij in Bernarda Sadovnika iz Narodnega sveta koroških Slovencev, so sporočili iz MZZ. Šturm in Sadovnik sta tudi predstavnika Koordinacijskega odbora koroških Slovencev. Do srečanja, ki je bilo namenjeno obravnavi aktualnega položaja slovenske manjšine v Avstriji, je prišlo pred uradnim obiskom na Dunaju, ki ga bo minister Rupel začel jutri.

EU podpira Hrvaško
27. 02. 2001 00.00
Vodja hrvaške diplomacije Tonino Picula je danes obiskal sedež Evropske unije v Bruslju, kjer se je sestal z zunanjo ministrico trenutno predsedujoče države Švedske, Anno Lindh, evropskim komisarjem za zunanje odnose Chrisom Pattnom in visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano. Picula je po srečanju povedal, da EU ceni in podpira evropsko usmeritev Hrvaške, ki jo vidi kot dejavnik stabilnosti na JV Evrope.

Powell na sedežu zveze NATO
27. 02. 2001 00.00
Na sedežu zveze NATO v Bruslju se je dopoldne začelo zasedanje zunanjih ministrov devetnajsterice, ki se ga prvič udeležuje novi šef ameriške diplomacije Colin Powell. Osrednji namen tega izrednega zasedanja, sklicanega skoraj tri mesece pred rednim spomladanskim zasedanjem v maju, je prav srečanje s Powellom.

Začetek mednarodne konference na Bledu
23. 02. 2001 00.00
Ob začetku tridnevne mednarodne konference o demokraciji, človekovih pravicah in varstvu pripadnikov etničnih in verskih manjšin v JV Evropi na Bledu je predsednik DZ Borut Pahor poudaril, da Slovenija v združeni Evropi vidi varen dom za svoje verske, kulturne in druge posebnosti.

Fischer na obisku v Washingtonu
22. 02. 2001 00.00
Nemški zunanji minister Joschka Fischer je drugi dan obiska v ZDA izrazil zadovoljstvo nad uspešnimi pogovori z ameriškim kolegom Colinom Powellom, od katerega je dobil zagotovilo, da se ZDA ne bodo enostransko umaknile z Balkana. Fischer se je pogovarjal še s trgovinskim predstavnikom ZDA Robertom Zoellickom.

Za pametnejše sankcije proti Iraku
20. 02. 2001 00.00
ZDA in Velika Britanija razmišljata o omilitvi sankcij proti iraškemu režimu, je danes dejal vodja britanske diplomacije Robin Cook. Cook ni pojasnil, za kakšne omilitve gre, vendar naj bi "pametnejše" sankcije onemogočile iraško vojsko, odprle pa bi možnosti za gospodarsko in humanitarno pomoč Iraku. V odgovor na številne kritike ameriško-britanske politike do Iraka je Cook dejal, da je treba mednarodno javno mnenje znova spomniti na stalno nevarnost, ki jo predstavlja Sadam Husein. O "pametnejših" sankcijah se bodo v četrtek v Washingtonu sestali predstavniki Velike Britanije in ZDA. Pogovori o Iraku bodo dan pred srečanjem ameriškega predsednika Georgea Busha in britanskega premiera Tonyja Blaira in malo po začetku turneje državnega sekretarja Colina Powella po Bližnjem vzhodu.

O slovensko-slovaških odnosih
17. 02. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je včeraj sprejel slovaškega premiera Mikulaša Dzurindo, s katerim sta razpravljala o dvostranskih odnosih med državama ter o možnostih za njihovo vsestransko poglobitev. Izmenjala sta izkušnje obeh držav glede vključevanja v evroatlantske povezave, pogovarjala pa sta se tudi o tesnejšem sodelovanju Slovenije z Višegrajsko skupino.

ZLSD o sprejetju zaščitnega zakona
16. 02. 2001 00.00
Sprejetje zaščitnega zakona za Slovence v Italiji je krona prizadevanj ne le slovenske diplomacije in politike, ampak posebej tudi poslancev ZLSD, je na današnji novinarski konferenci strankine poslanske skupine menil podpredsednik ZLSD Aurelio Juri. Poudaril je, da je bila ZLSD med prvimi strankami, ki so spoznale, da je treba v prizadevanja za sprejetje zakona nujno vključiti tudi intenzivno lobiranje pri italijanskih strankah, ki so o tem odločale. Če bi se tovrstnega lobiranja dovolj zgodaj in ne le "pet minut pred dvanajsto" enako lotile tudi druge slovenske stranke, bi bil zakon po Jurijevih besedah zagotovo sprejet že lani in brez " tolikšnega napenjanja živcev".

Za ukinitev varnostnega območja še prezgodaj
15. 02. 2001 00.00
Generalni sekretar zveze NATO George Robertson je danes po srečanju z vodjo jugoslovanske diplomacije Goranom Svilanovićem in podpredsednikom srbske vlade Nebojšo Čovićem v Bruslju dejal, da je še prezgodaj za ukinitev kopenskega varnostnega območja, ki Kosovo ločuje od preostanka Srbije. Beograjski načrt za rešitev krize na jugu Srbije je ocenil pozitivno, vendar pa bo treba po njegovem nekatere dele še preučiti.

Španski zunanji minister v Sloveniji
14. 02. 2001 00.00
Na enodnevni uradni obisk v Slovenijo je prispel španski zunanji minister Josep Pique, ki bo sestal z vsemi najvišjimi predstavniki slovenske države. Dopoldne se bo vodja španske diplomacije srečal z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom, s predsednikom DZ Borutom Pahorjem in predsednikom Milanom Kučanom, za popoldne pa sta predvidena še pogovor z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem in srečanje s premierom Janezom Drnovškom.

Vojvodina je za večjo avtonomijo
13. 02. 2001 00.00
Po mnenju predsednika skupščine Vojvodine Nenada Čanka bi morala imeti Vojvodina tudi določene pristojnosti na področju zunanje politike oziroma diplomacije, v sinočnjem pogovoru za Televizijo Črna gora pa je dejal, da je veljavna ustava Republike Srbije za Vojvodino in Kosovo "okupacijska", ker je ukinila avtonomijo obeh pokrajin. Po pisanju Glasa javnosti bo Čanak danes odpotoval na večdnevni obisk v ZDA, kjer naj bi se srečal z "visokimi predstavniki ameriške administracije".

Misija ZN prispela v Izrael
10. 02. 2001 00.00
V Izrael je prispela tričlanska komisija Združenih narodov, ki bo prihodnji teden preučevala položaj v Gazi in na Zahodnem bregu in ocenila poročila o kršenju človekovih pravic na tem območju. Misija bo svoje ugotovitve predstavila v poročilu na prihodnjem zasedanju Komisije ZN za človekove pravice, ki bo 19. marca v Ženevi. Izraelska vlada je sodelovanje z omenjeno misijo zavrnila. Medtem so se na Zahodnem bregu in v Gazi nadaljevali spopadi med izraelskimi vojaki in Palestinci. V spopadih je bilo ranjenih pet Palestincev.

Picula o odprtih vprašanjih s Slovenijo
07. 02. 2001 00.00
V reševanju odprtih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško bo nujen kompromis, če pa do dogovora kljub temu ne bo prišlo, bi te probleme veljalo prepustiti arbitraži, je v pogovoru za današnji zagrebški časnik Vjesnik dejal hrvaški zunanji minister Tonino Picula.

Minister Rupel v Bruslju
05. 02. 2001 00.00
Slovenija je odločena, da bo do konca leta 2002 polno pripravljena na članstvo v EU, pogajanja pa želi končati do konca tekočega leta, je v Bruslju pred člani odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve izjavil slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel in v tem kontekstu opozoril, da unijina širitvena strategija, ki sklep pristopnih pogajanj z najbolj pripravljenimi predvideva v 2002, ni popolnoma skladna s slovenskimi cilji. Strategija za Slovenijo ni dovolj ambiciozna, saj država napreduje hitreje, kot narekuje dokument, je povedal članom parlamentarnega odbora, ki so se z ministrom sestali na izmenjavi mnenj o slovenskem vključevanju v Unijo.

195144ukanović na obisku v ZDA
05. 02. 2001 00.00
Načrte črnogorskega predsednika Mila 195144ukanovića o neodvisnosti Črne gore so predstavniki administracije novega ameriškega predsednika Georgea Busha sprejeli zelo zadržano, saj si Washington ne želi zaostrovati odnosov z novimi oblastmi v Beogradu. 195144ukanović, ki je prišel v ZDA iskat podporo za svoje načrte o neodvisnosti, je v Washingtonu priznal, da ameriški predstavniki še zdaleč niso z navdušenjem sprejeli njegovih stališč. Pojasnil je, da je bil prvi odziv State Departmenta nekoliko bolj zadržan od odzivov v krogih ameriških parlamentarcev in med predstavniki nevladnih organizacij, s katerimi je imel pogovore med večdnevnim obiskom v ZDA.

Začetek konference o varnostni politiki
03. 02. 2001 00.00
Nemški kancler Gerhard Schröder je v Münchnu odprl 37. mednarodno konferenco o varnostni politiki. Dvodnevno srečanje se je pričelo s kanclerjevim govorom, v katerem je poudaril, da želi Evropa intenzivno izmenjavo mnenj z ZDA glede načrtovane izgradnje protiraketnega ščita (NMD). Udeleženci zato z napetostjo pričakujejo popoldanski govor novega ameriškega obrambnega ministra Donalda Rumsfelda, ki se tudi udeležuje konference. Na srečanju sicer pričakujejo 200 politikov in strokovnjakov s področja mednarodne varnosti, med njimi približno 30 obrambnih in zunanjih ministrov - tudi vodjo slovenske diplomacije Dimitrija Rupla - in številne visoke predstavnike zveze NATO in Evropske unije, ameriškega kongresa ter akademskih in vojaško-obrambnih ustanov z vsega sveta. Pomembnejše teme srečanja bodo poleg NMD tudi transatlantsko povezovanje, izgradnja evropske obrambne in varnostne identitete, širitev zveze NATO, vloga Rusije v svetovni politiki in uporaba orožja z osiromašenim uranom na Balkanu.

Jelinčič gre na Kubo
26. 01. 2001 00.00
Vodja poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič se bo kot predstavnik slovenskega parlamenta udeležil mednarodnega srečanja o globalizaciji in razvojnih vprašanjih, ki bo od 29. januarja do 2. februarja potekal v kubanski prestolnici Havani.

EU bo krepila vojaške kapacitete
22. 01. 2001 00.00
Vojaško posredovanje v regionalnih krizah je zadnji izhod. Prej je treba uporabiti vsa možna sredstva za preprečevanje tovrstnih konfliktov. V ta namen mora EU okrepiti notranjo koordinacijo in sodelovanje z mednarodnimi organizacijami kot so Združeni narodi in Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi. Takšna je bila davi v Bruslju rdeča nit za javnost odprte razprave, s katero se je začelo prvo zasedanje zunanjih ministrov EU v letošnjem letu. Več ministrov, med njimi vodja britanske diplomacije Robin Cook, je širitveni proces EU, ki kandidatke spodbuja k sodelovanju in demokratizaciji, izpostavilo kot primer politike preprečevanja konfliktov. EU mora okrepiti notranjo koordinacijo in s tem zagotoviti konsistentnost politike do posameznih kriznih situacij, še posebej pa mora zagotoviti, da bo v "realnem času" sledila mednarodnim dogodkom in se tako pravočasno odzvala na napete situacije, je izjavil unijin 

Rupel pisal Albrightovi
22. 01. 2001 00.00
Rupel je v pismu Albrightovi zapisal, da sta državi dosegli visoko raven medsebojnega razumevanja in poglobili sodelovanje. Med njenim mandatom sta Slovenija in ZDA izvrstno sodelovali v Varnostnem svetu ZN in v drugih mednarodnih organizacijah, vrhunec v odnosih pa je bil dosežen z obiskom ameriškega predsednika Billa Clintona v Sloveniji, je zapisal vodja slovenske diplomacije. V pismu je še izrazil prepričanje, da se bodo dobri odnosi med ZDA in Slovenijo nadaljevali in se razvijali. Izrazil je tudi željo, da se bosta z nekdanjo državno sekretarko še srečala in izmenjala poglede na pomembna mednarodna vprašanja. Rupel je Albrightovo povabil, naj obišče Slovenijo.

Minister Rupel danes v Londonu
16. 01. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je odpotoval na delovni obisk v London, kjer se bo srečal s gostiteljem, vodjo britanske diplomacije Robinom Cookom, pogovarjal pa se bo tudi z ministrom za Evropo pri britanskem zunanjem ministrstvu Keithom Vazom. Kot še napovedujejo na MZZ, bo poleg pregleda odnosov med državama beseda tekla o razmerah v Jugovzhodni Evropi, slovenskih pogajanjih za članstvo v Evropski uniji in približevanju zvezi NATO.

Piranski zaliv otežuje reševanje
09. 01. 2001 00.00
Hrvaški zunanji minister Tonino Picula je sinoči opozoril, da so zaradi Piranskega zaliva "izrazito težko rešljiva" odprta vprašanja s Slovenijo. Vprašanje Piranskega zaliva namreč preprečuje napredek pri vseh ostalih, sicer mnogo lažjih vprašanjih, je pred udeleženci dvomesečnega tečaja Diplomatske akademije v Zagrebu dejal hrvaški zunanji minister, ki je govoril o hrvaških dosežkih v minulem in pričakovanjih v letošnjem letu.

Pred hrvaško-slovenskim srečanjem
06. 01. 2001 00.00
Slovenska in hrvaška diplomacija sta pripravljeni na reševanje najpomembnejših odprtih vprašanj, tudi najtežjega o meji na morju, sta v sicer ločenih pogovorih, včeraj povedala slovenski in hrvaški zunanji minister Dimitrij Rupel in Tonino Picula. Hrvaški minister je ob tem menil, da bi bila slovenska ratifikacija sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS) prvi znak, da sta državi zmožni sporazumno reševati vprašanja o meji.

Barakov odposlanec pri Clintonu
06. 01. 2001 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je sinoči v Beli hiši sprejel odposlanca izraelskega premiera Gilada Šera. Pred tem se je Šer sestal tudi z ameriškim odposlancem za Bližnji vzhod Dennisom Rossom in svetovalcem za nacionalno varnost Sandyjem Bergerjem ter slednjemu predložil pisni odgovor Izraela na Clintonove mirovne predloge.

Picula ne gre v Izolo
05. 01. 2001 00.00
Hrvaški zunanji minister Tonino Picula se ne bo udeležil nedeljskega hrvaško- slovenskega srečanja, ki ga v Izoli pripravlja Društvo istrskega prijateljstva. Kot v današnji izdaji poroča zagrebški dnevnik Vjesnik, sklicujoč se na hrvaško zunanje ministrstvo, bo namesto Picule na srečanje prišel njegov pomočnik Joško Paro. Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je včeraj dejal, da je pripravljen priti v Izolo, če bo prišel tudi Picula. Na MZZ so danes povedali, da jih hrvaška stran uradno za zdaj še ni obvestila o tem, ali se bo minister Picula sestanka udeležil ali ne.

Arabska liga potrdila podporo Palestincem
04. 01. 2001 00.00
Ministrski odbor Arabske lige je na zasedanju v Kairu, na katerem so s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom preučili predloge ameriškega predsednika Billa Clintona o oblikovanju mirovnega sporazuma med Izraelom in Palestinci, potrdili podporo palestinskim zahtevam po pravici do suverenosti nad vzhodnim Jeruzalemom ter po vrnitvi beguncev, je po zasedanju dejal vodja egiptovske diplomacije Amr Musa. Arafat po srečanju v egiptovski prestolnici ni želel dajati izjav, ob vrnitvi v Gazo pa je izrazil upanje, da bo mirovni sporazum z Izraelom sklenjen še pred Clintonovim odhodom iz Bele hiše 20. januarja. Zasedanja so se med drugim udeležili tudi zunanji ministri Egipta, Jordanije, Sirije, Libanona, Bahrajna, Savdove Arabije, Maroka, Tunizije ter generalni sekretar lige Esmat Abdel Meguid.

Brez dogovora o mirovnem načrtu
03. 01. 2001 00.00
Palestinski voditelj Jaser Arafat se je v noči na sredo dvakrat sestal z ameriškim predsednikom Billom Clintonom, da bi se posvetovala o najnovejšem ameriškem mirovnem načrtu za rešitev izraelsko-palestinskega spora. Kot je poročala ameriška televizijska postaja CNN, voditelja tudi na drugem srečanju v Beli hiši nista dosegla večjega napredka. Arafat je na srečanju, ki je trajalo kako uro, obljubil, da bo storil vse za zmanjšanje nasilja in aretacijo odgovornih zanj, in da bi obnovili boj proti terorizmu, so sporočili iz Bele hiše. Clinton in Arafat sta se že pred tem popoldne po krajevnem času sestala na več kot dveurnih pogovorih v Beli hiši. Pogovori so odločilnega pomena, saj veljajo za še zadnji poskus predsednika Clintona, da posreduje med Izraelci in Palestinci, preden se mu 20. januarja izteče predsedniški mandat.

Še vedno brez zaščitnega zakona
02. 01. 2001 00.00
Tudi v letu 2000 so Slovenci v Italiji ostali brez globalnega zaščitnega zakona, na katerega čakajo že desetletja. Potem ko ga je julija sprejela italijanska poslanska zbornica, je obtičal v senatu in zdaj slovenska manjšina upa, da bo uvrščen na dnevni red januarskega zasedanja, ki se bo predvidoma začelo 4. januarja. Če se to ne bo zgodilo, je sprejetje zakona pod velikim vprašajem, saj se parlamentarno obdobje izteka in spomladi bodo volitve, zakon pa bo romal v obravnavo od samega začetka, če v tem mandatu ne bo sprejet.