države eu

Gröndahlova spodbudno o Sloveniji

08. 05. 2001 00.00

Norveška si bo kot članica zveze NATO prizadevala za pomoč Sloveniji pri včlanjevanju v severnoatlantsko zavezništvo, je po pogovorih s predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem poudarila predsednica norveškega parlamenta Kirsti Kolle Groendahl, ki se z delegacijo mudi na večdnevnem uradnem obisku v naši državi. Predsednik DZ Pahor pa je poudaril, da med državama ni odprtih političnih vprašanj, tokratni obisk, ki je prvi na najvišji parlamentarni ravni po osamosvojitvi Slovenije, pa bo okrepil sodelovanje med parlamentoma.

Kučan in Groendahlova o širjenju EU

08. 05. 2001 00.00

Predsednik države Milan Kučan je danes sprejel predsednico norveškega parlamenta Kirsti Kolle Groendahl, s katero sta se pogovarjala o različnih vidikih širjenja EU, precej pozornosti pa sta namenila tudi aktivnostim in izkušnjam Norveške oziroma Slovenije v zvezi s sodelovanjem in formalnim vključevanjem v unijo. Gostjo je v tem okviru posebej zanimal potek pogajanj Slovenije z EU in podpora slovenske javnosti vključevanju v EU.

Javna tribuna o vstopu Slovenije v EU

07. 05. 2001 00.00

Vstop v Evropsko unijo je nedvomno nova priložnost za Slovenijo, so s takšnimi ali drugačnimi besedami in kljub nekaterim pomislekom ocenili udeleženci javne tribune, ki sta jo z željo po širši razpravi o vprašanjih slovenskega vključevanja v EU ob začetku letošnjega Evropskega tedna ob dnevu Evrope, 9. maju, pripravila delegacija Evropske komisije v Sloveniji ter vladni urad za informiranje. Članstvo v EU je zunanjepolitična prioriteta Slovenije in pri njenem doseganju je država uspešna, vendar jo na poti čaka še nekaj ovir in ob prednostih mora država nedvomno računati tudi na težave, ki jih bosta prinesla tako pot kot tudi vstop v unijo, je pokazala razprava, v kateri so sodelovali dva veleposlanika, dva ministra, dva profesorja, pogajalec, poslanec in občinstvo.

Prihodnji teden v DZ

05. 05. 2001 00.00

Prihodnji teden bodo poslanke in poslanci DZ delovni v odborih in komisijah, saj bodo pripravljali točke dnevnega reda za novo, majsko plenarno zasedanje.

Minister But na forumu v Sofiji

04. 05. 2001 00.00

Slovenski minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But se je v Sofiji udeležil srečanja kmetijskih ministrov držav Cefta, na katerem so se pogovarjali o vprašanjih, povezanih z EU in stališči Unije v zvezi z obravnavo držav Cefta glede na nevarnost okužbe z BSE. Omenjene države so namreč uvrščene v tretjo skupino med države, v katerih obstaja potencialna nevarnost BSE. V tej skupini je med drugim tudi Nemčija, kjer so bili primeri bolezni že odkriti. Kmetijski ministri držav Cefta so sprejeli skupno deklaracijo, v kateri nasprotujejo uvrstitvi držav Cefta v omenjeno kategorijo, predvsem zato, ker v omenjenih državah ni bil zabeležen noben primer BSE.

EU ostro proti dopingu

03. 05. 2001 00.00

Evropska komisarka za izobraževanje in kulturo Viviane Reding je napovedala okrepljen boj proti zlorabi prepovedanih poživil v športu. "Do začetka olimpijskih iger leta 2004 v Atenah se morajo poznati rezultati, zato se zavzemam za ničelno toleranco pri zlorabi dopinga," je povedala Redingova in dodala, da je seveda nesmiselno pričakovati popolno iztrebljenje tega športnega zla.

"Nepravični odloki" kandidatk za EU

02. 05. 2001 00.00

Predsednica Društva nemških izgnancev in poslanka nemške Krščansko socialne unije (CSU) Erika Steinbach je vzhodoevropske države kandidatke za članstvo v Evropski uniji pozvala k ponovni preučitvi vprašanja izgnanstev po drugi svetovni vojni. Kršitve človekovih pravic nemškega prebivalstva, ki so ga izvajale takratne oblasti na Poljskem, Češkem in v Sloveniji, vse do danes niso zastarale, je dejala Steinbachova. Naloga EU je, da poskrbi, da bodo kandidatke vprašanje izganstev obravnavale v smislu mednarodnega prava.

Persson v Severni Koreji

02. 05. 2001 00.00

V severnokorejsko prestolnico je kot prvi zahodni premier in predstavnik evropske unije prispel švedski premier Persson ter delegacija EU. Na pogovorih s predsednikom Kim Jong Ilom je Persson

Prihodnost Slovenije leta 2010

02. 05. 2001 00.00

Projektna skupina Fakultete za družbene vede v Ljubljani je pripravila tri meta-scenarije, ki predstavljajo možna stanja, v katerih naj bi se znašla Slovenija leta 2010. Poimenovali so jih scenarij ekonomske in socialne krize, scenarij počasne, kontrolirane rasti ter scenarij ekonomske rasti in fleksibilnosti. Omenjene scenarije so pripravili v okviru raziskave, ki je potekala pod mednarodnim projektom z naslovom Scenarij in strategije za poklicno izobraževanje in usposabljanje v Evropi. Osnovni namen je bil med drugim ugotoviti, katere spremembe v tehnologiji, gospodarstvu in zaposlovanju bodo do leta 2010 v sodobnih družbah oblikovale okolje poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter prek izdelave scenarijev možnega stanja ugotoviti, katere strategije bo potrebno razviti in uporabiti, da bi sistem in vsebino poklicnega izobraževanja in usposabljanja uspešno prilagodili pričakovanim spremembam.

Sklenili spomladansko srečanje IMF in WB

30. 04. 2001 00.00

V Washingtonu se končuje spomladansko zasedanje Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke (WB). Mednarodni finančni in monetarni odbor Mednarodnega denarnega sklada (IMFC) in razvojni odbor Svetovne banke sta v skupni izjavi ob koncu spomladanskih srečanjih izrazila zavezanost prizadevanjem za odpravo svetovne revščine oziroma pomoči najmanj razvitim državam.

EU se zavzema za model socialne družbe

30. 04. 2001 00.00

Ob prazniku dela se na dvodnevnem obisku v Sloveniji mudi generalni sekretar Evropske konfederacije sindikatov Emilio Gabaglio. Evropska konfederacija, njena članica je tudi Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, združuje skoraj 70 sindikalnih konfederacij iz več kot 30-ih evropskih držav.

Byrne zavrača možnost epidemije pri ljudeh

28. 04. 2001 00.00

Ob robu neformalnega srečanja evropskih ministrov za varstvo potrošnikov v švedskem Lundu je evropski komisar za zdravstvo in varstvo potrošnikov David Byrne zavrnil možnost, da bi se epidemija slinavke in parkljevke prenesla tudi na ljudi. Iz laboratorijev v Veliki Britaniji so medtem sporočili, da so izidi testiranj pri vseh 13 osebah, ki naj bi bolehale za omenjeno boleznijo, negativni.

Obletnica slovenske ustave

27. 04. 2001 00.00

Predvidene ustavne spremembe, katerih predlog je vlada sprejela pred tednom dni, obsegajo naslednja vprašanja:

Nezaupnica ukrajinski vladi

26. 04. 2001 00.00

Ukrajinski parlament je izglasoval nezaupnico vladi premiera Viktorja Juščenka. Predvsem poslanci komunistične stranke so vladi Juščenka očitali, neuspešno reformiranje ukrajinskega gospodarstva. Pred poslopjem parlamenta pa je medtem potekalo množično zborovanje v podporo premieru, ki se ga je udeležilo okoli deset tisoč ljudi.

Drnovšek končal obisk v Franciji

25. 04. 2001 00.00

V Franciji lahko tudi v prihodnje računamo na zelo jasno podporo, dvostranske odnose pa smo ob tokratnem obisku precej poglobili in jih postavili na še bolj trdne temelje. To je po srečanju s predsednikom francoske narodne skupščine Raymondom Fornijem dejal predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek. S tem srečanjem je premier tudi sklenil uradni del obiska v Franciji, kjer se je srečal z vsemi najvišjimi predstavniki države, na čelu s predsednikom države Jacquesom Chiracom in premierom Lionelom Jospinom.

Finski minister v Sloveniji

25. 04. 2001 00.00

Notranjega ministra Rada Bohinca je danes obiskal finski kolega Ville Heimo Antero Itaelae, ki mu je Bohinc predstavil strategijo Slovenije pri vključevanju v EU. Ministra sta sicer med pogovori precej pozornosti namenila še vprašanjem ilegalnih migracij in izgradnji skupne evropske politike na tem področju, preprečevanju organiziranega kriminala in reformi javne uprave. Finski notranji minister je spregovoril tudi o izkušnjah Finske pri vstopanju v EU in uresničevanju schengenskih določil. Na novinarski konferenci po pogovorih je povedal, da sta z ministrom Bohincem izmenjala tudi poglede o slovenskem vključevanju v EU in dodal, da Finska podpira širitev evropske skupnosti. Sogovornika sta izrazila prepričanje, da bo obisk finskega notranjega ministra prispeval tudi k še boljšemu sodelovanju obeh ministrstev, vlad in policij.

Sestanek Morske deklice

24. 04. 2001 00.00

Slovenska policija je lani prvič izvedla mednarodno akcijo, imenovano Morska deklica, katere cilj je doseči celovitejši in uspešnejši prometni nadzor. V okviru tega sodelovanja organizira slovenska policija od jutri do sobote, 28. aprila, koordinacijski sestanek članic mednarodne akcije, na katerem pričakujejo približno 30 vodstvenih delavcev, večinoma vseh evropskih prometnih policij. Udeležencem bodo predstavniki slovenske policije prikazali svoj način dela v tej akciji, ki bo potekal na območju Štajerske in Primorske, so sporočili iz urada generalnega direktorja policije.

Rop na skupščini EBRD

23. 04. 2001 00.00

V Londonu poteka 10-letna skupščina guvernerjev evropskih bank za obnovo in razvoj. Slovenska stran se je udeležila zasedanja Belgijske konstituence, na katerem so zavzeli stališče o povečanju razpršenosti naložbene aktivnosti EBRD v naslednjem obdobju. Po eni strani naj bi EBRD obdržala delež naložb v razvite države, naložbe in bančna aktivnost v državah kandidatkah za vstop v EU in Rusiji naj bi se povečale, pripravljen pa je tudi poseben program za ZR Jugoslavijo, ki za letos predvideva naložbe v višini 100 milijonov evrov prek posebne institucije, ustanovljene skupaj s DEG in Commerzbank. Finančni minister Anton Rop je za 24 ur povedal: &laquo

Drnovšek v Francijo

23. 04. 2001 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek bo danes popoldne začel štiridnevni delovni obisk v Parizu, kjer se bo srečal s francoskim kolegom Lionelom Jospinom in nekaterimi ministri, predsednikom države Jacquesom Chiracom ter predsednikoma senata in narodne skupščine, Christianom Ponceletom in Raymondom Fornijem, udeležil pa se bo tudi slovesne otvoritve novih prostorov slovenskega veleposlaništva v Parizu. V načrtu ima še srečanja s francoskimi gospodarstveniki, z generalnim sekretarjem Mednarodne organizacije frankofonije Butrosom Galijem in nekdanjim vodjo misije ZN na Kosovu Bernardom Kouchnerjem.

Odslej tudi tuji odvetniki

20. 04. 2001 00.00

Novela zakona o odvetništvu, ki je začela veljati z 20. aprilom, usklajuje odvetništvo z evropskim pravnim redom. Tako lahko odslej v Sloveniji opravljajo odvetniško dejavnost tudi tuji odvetniki, pa tudi obratno. Domačim odvetnikom to odpira tudi možnost odpiranja podružnic kjerkoli v tujini - še pred članstvom Slovenije v Evropski uniji. Kazenske določbe zakona in možnost ustanavljanja podružnic v tujini bodo začele veljati ob uveljavitvi zakona, večina zakonskih določb, ki se nanašajo na delo "evropskih odvetnikov", pa bo v veljavo stopila z dnem dejanskega pristopa k EU. Odvetništvo je do sedaj urejal zakon o odvetništvu iz leta 1993, po katerem je lahko tuji odvetnik v Sloveniji opravljal poklic pod nazivom iz naše države, ne pa tudi opravljanja poklica pod poklicnim nazivom iz svoje matične države.

Širitev EU prinaša novo partnerstvo

19. 04. 2001 00.00

V Gradcu se je danes začel dvodnevni seminar Širitev Evropske unije: Stari sosedje novi partnerji. Slovenija v Evropi - 10 let samostojnosti, ki sta ga odprla deželna glavarka avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic in pooblaščenec avstrijske vlade za širitev EU Erhard Busek. Na temo Avstrija - Slovenija - Evropa sta spregovorila avstrijski kancler Wolfgang Schüssel in predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Ukrepi veterinarskega odbora EU

19. 04. 2001 00.00

Stalni veterinarski odbor Evropske unije je danes sklenil omiliti ukrepe proti Nizozemski, kjer so odkrili več primerov slinavke in parkljevke. Tako bo smela Nizozemska pod določenimi pogoji izvažati sveže meso in mlečne izdelke z juga in zahoda države, še vedno pa ostaja v veljavi prepoved transporta živih živali. Dokončna odločitev Evropske komisije o omilitvi ukrepov bo padla v ponedeljek. Evropska komisija bo privolila v omilitev ukrepov le, če do takrat na Nizozemskem ne bodo odkrili nobenega novega primera slinavke in parkljevke.

Pahor sprejel Pattisona

19. 04. 2001 00.00

Irske izkušnje v procesu vstopanja v Evropsko unijo so za Slovenijo zelo dragocene, saj se iz njih Slovenija lahko nauči, kako je mogoče dobro in uspešno izkoristiti strukturne sklade EU za demokratizacijo družbe, dvig gospodarske rasti ter za zagotavljanje večje socialne varnosti, je po današnjih pogovorih s predsednikom predstavniškega doma irskega parlamenta Seamusom Pattisonom, ki se mudi na tridnevnem obisku v Sloveniji, poudaril njegov gostitelj, predsednik državnega zbora Borut Pahor. Pattison je pozdravil slovenski napredek v pogajanjih za vstop v EU in poudaril, da je Irska zaveznica Slovenije pri njenih prizadevanjih za vstop v povezavo. Sogovornika sta se posvetila tudi dvostranskim odnosom in ob tem poudarila potrebo po tesnejšem gospodarskem sodelovanju med državama.

Sedem let zaščite trgov članic EU

11. 04. 2001 00.00

Evropska komisija je članicam EU predlagala, naj nacionalna tržišča delovne sile pred delavci iz prihodnjih članic ščitijo največ sedem let.

Kandidatke o pogajanjih z EU

09. 04. 2001 00.00

V glavnem mestu Estonije Tallinnu so se sestali vodje pogajalskih skupin prve šesterice kandidatk, ki se pogajajo za vstop v EU. Na srečanju je bil prisoten tudi vodja slovenskih pogajalcev Janez Potočnik. Pogajalci so med drugim govorili o napredku na pristopnih pogajanjih v času švedskega predsedovanja Uniji v prvi polovici leta ter pričakovanjih glede junijskega vrha petnajsterice v Göteborgu.

Nizozemci proti zakolu, ministri EU o cepljenju

09. 04. 2001 00.00

Nizozemske oblasti so kljub protestom danes začele zakol kakih 50.000 glav živine v vasi Kootwijkerbroek v osrednjem delu države. Protestniki, večinoma mladi, so dopoldne s traktorji in kmetijskimi stroji zaprli ceste in veterinarskim ekipam preprečevali vstop v vas, kjer so 29. marca odkrili primer bolezni. Policisti so jih pregnali z gumijevkami in vodnimi topovi, priprli 13 oseb in zasegli traktorje in kmetijske stroje. Protestniki menijo, da v Kootwijkerbroeku ni epidemije slinavke in parkljevke in da poskušajo oblasti območje spremeniti prostor za rekreacijo.194160

Pred junijskim vrhom EU

08. 04. 2001 00.00

Prvič letos se bodo jutri v estonski prestolnici Tallinn sestali vodje pogajalskih skupin iz šesterice držav kandidatk, ki so se z Evropsko unijo o članstvu začele pogajati že leta 1998. Pogajalci iz t. i. luksemburške skupine kandidatk, med katerimi bo tudi vodja slovenske pogajalske ekipe Janez Potočnik, bodo med drugim govorili o napredku na pristopnih pogajanjih v času švedskega predsedovanja uniji v prvi polovici leta ter pričakovanjih glede junijskega vrha petnajsterice v Göteborgu.

Ringholm zaključil obisk

04. 04. 2001 00.00

Ob zaključku dvodnevnega obiska v Ljubljani je švedski finančni minister Bosse Ringholm poudaril, da bo petnajsterica s srečanjem finančnih ministrov Evropske unije s kolegi iz 13 kandidatk 21. aprila v Malmoeju na Švedskem s kandidatkami za članstvo začela širok dialog o gospodarstvu, saj je, še posebej če želimo širitev pospešiti, koordinacija gospodarskih aktivnosti EU in kandidatk nujna. Slovenijo je Ringholm v okviru priprav na omenjeno srečanje, na katerega so vabljeni tudi guvernerji centralnih bank vseh držav, obiskal predvsem zato, ker je zadolžena za koordinacijo kandidatk za srečanje.

Tuomioja v Sloveniji

03. 04. 2001 00.00

Na uradni obisk v Slovenijo bo danes prišel finski zunanji minister Erkki Tuomioja, ki se bo srečal s slovenskim kolegom Dimitrijem Ruplom, ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem in ministrico za gospodarstvo Teo Petrin. Vodjo finske diplomacije bodo sprejeli tudi predsednik države Milan Kučan, predsednik DZ Borut Pahor in premier Janez Drnovšek. Ena izmed glavnih tem pogovorov bo perspektiva širitve EU po marčevskem vrhu v Stockholmu in možna predvidevanja za napoved datumov širitve v Goeteborgu. V okviru te točke se bodo sogovorniki dotaknili tudi komunikacijske strategije EU glede širitve. Slovenska stran bo izrazila tudi željo po okrepitvi gospodarskega sodelovanja in razširitvi pogodbenega okvira sodelovanja, s poudarkom na sklenitvi sporazumov, ki so v postopku. Sogovorniki naj bi izmenjali tudi mnenja o aktualnih razmerah v JV Evropi.

Švedski finančni minister v Sloveniji

03. 04. 2001 00.00

V okviru priprav na bližnje srečanje finančnih ministrov Evropske unije s kolegi iz kandidatk, na katerega so vabljeni tudi guvernerji centralnih bank, je danes na dvodnevni obisk v Ljubljano prispel švedski minister za finance Bosse Ringholm. Najprej se je sestal s premierom Janezom Drnovškom, sledili pa sta še srečanji s finančnim ministrom Tonetom Ropom ter guvernerjem Banke Slovenije Mitjo Gasparijem.