države eu

Slovenija zadovoljna z dogovori

11. 12. 2000 00.00

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je izrazil zadovoljstvo z dogovori o institucionalnih reformah, ki jih je za izvedbo širitve na vrhu v Nici sprejela Evropska unija. "Stališča, ki jih je pred vrhom zagovarjala Slovenija, so v teh dogovorih sprejeta. Bistveno pa je, da bo EU od konca leta 2002 sposobna sprejemati nove članice," je v prvem odzivu dejal minister Bavčar.

Četrti dan zasedanja voditeljev EU

10. 12. 2000 00.00

V pričakovanju novega predloga francoskega predsedstva o institucionalni reformi, s katero se Evropska unija pripravlja na sprejem novih članic, se danes v Nici že četrti dan nadaljuje zasedanje voditeljev petnajsterice. Kljub še naprej močno različnim stališčem članic do nekaterih ključnih tem medvladne konference francosko predsedstvo ostaja prepričano v uspeh. Verjamem, da bo na koncu sklenjena kvalitetna nova pogodba, ki bo omogočila izvedbo širitve, je po zadnjem krogu pogajanj sinoči izjavil vodja francoske diplomacije Hubert Vedrine.

Sloveniji komisar in štirje glasovi v svetu

09. 12. 2000 00.00

Po kompromisnem predlogu o institucionalni prenovi EU, ki ga danes v Nici obravnavajo voditelji članic petnajsterice, bi imela Slovenija ob pridobitvi članstva svojega evropskega komisarja vsaj do leta 2010 oziroma dokler število članic unije ne bi preseglo 20. V ministrskemu svetu pa bi imela Slovenija od skupaj 321 štiri glasove, toliko kot Latvija in Estonija oziroma enega več kot Ciper, Luksemburg in Malta, tri države z najmanj glasovi. V Evropskem parlamentu s 700 člani bi Sloveniji pripadlo sedem poslanskih sedežev, toliko kot Latviji, sicer pa več kot Estoniji, Cipru, Luksemburgu in Malti.

Slovenija in ZRJ podpisali sporazum

09. 12. 2000 00.00

Slovenski in jugoslovanski zunanji minister Dimitrij Rupel in Goran Svilanović sta danes v Ljubljani podpisala sporazum o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama. S tem sta Slovenija in ZRJ deset let po razpadu nekdanje Jugoslavije vzpostavili polne diplomatske odnose, ki bodo omogočili krepitev odnosov na vseh področjih, tudi gospodarskem, in olajšali reševanje vprašanje nasledstva nekdanje skupne države.

Vlada o navezavi diplomatskih odnosov z ZRJ

08. 12. 2000 00.00

Vlada, ki je danes na svoji drugi seji govorila predvsem o jutrišnjem obisku jugoslovanskega zunanjega ministra Gorana Svilanovića v Sloveniji in odnosih z EU, je sprejela sporazum o navezavi diplomatskih odnosov z ZRJ, za koordinatorja slovenske pogajalske skupine za nasledstvo pa imenovala Mirana Mejaka, ki je do nastopa prejšnje prehodne vlade to nalogo že opravljal, je po seji vlade povedal zunanji minister Dimitrij Rupel. Sporočil je tudi imeni dveh novih državnih sekretarjev v zunanjem ministrstvu. To bosta Ignac Golob in Miha Pogačnik.

Slaba podpora članstvu v EU

08. 12. 2000 00.00

Manj kot polovica prebivalcev treh baltskih držav podpira članstvo svoje države v Evropski uniji, je pokazala danes objavljena javnomnenjska raziskava, ki so jo novembra izvedli v Latviji. Po ugotovitvah raziskave latvijskega državnega Urada za evropsko integracijo, opravljene pri tisoč prebivalcih iz Latvije, Litve in Estonije, članstvo v EU podpira 45 odstotkov vprašanih, proti jih je 34 odstotkov, 21 odstotkov pa je neopredeljenih. Po mnenju analitikov je takšen rezultat posledica slabe obveščenosti prebivalcev o EU.

Širitev EU v 5 do 10 letih?

08. 12. 2000 00.00

Države, ki bodo med prvimi sprejete v Evropsko unijo, kot so Poljska, Češka, Madžarska, Slovenija ali Estonija, bi lahko postale članice evro območja v petih ali desetih letih, je v Frankfurtu ocenil guverner nemške centralne banke Ernst Welteke. Hkrati je bil mnenja, da novih članic v evropsko denarno unijo ne bi smeli sprejeti sočasno niti ne takoj po sprejemu v EU zaradi nevarnosti, da bi zaradi tega prišlo do neravnovesja.

Drnovšek zmerno optimističen

08. 12. 2000 00.00

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je po srečanju voditeljev Evropske unije z voditelji 13 držav kandidatk za članstvo izrazil zmeren, a ne pretiran optimizem, da bo petnajsterica na vrhu v Nici dosegla dogovor o institucionalni prenovi unije. Ob tem je poudaril, da je od rezultatov vrha odvisen prihodnji razvoj EU, neuspeh pa bi pomenil negativno sporočilo tako za članice kot tudi za kandidatke.

Kučan sprejel novo Drnovškovo vlado

08. 12. 2000 00.00

Predsednik države Milan Kučan je danes sprejel premiera Janeza Drnovška in člane vlade ob začetku njihovega dela. Po Kučanovih besedah je država pred zahtevnimi izzivi, temu ustrezna so tudi pričakovanja javnosti in zaupanje v novo vlado, ki ima močno podporo v državnem zboru, kar ji bo olajšalo delo. Predsednik Kučan je menil, da ima nova vlada možnost pokazati, da želi skrben nadzor nad svojim delom, ki v vsaki demokratični državi pripada opozicijskim strankam in javnosti.

Drnovšek zmerno optimističen

07. 12. 2000 00.00

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je po srečanju voditeljev Evropske unije z voditelji 13 držav kandidatk za članstvo izrazil zmeren, a ne pretiran optimizem, da bo petnajsterica na vrhu v Nici dosegla dogovor o institucionalni prenovi unije. Ob tem je poudaril, da je od rezultatov vrha odvisen prihodnji razvoj EU, neuspeh pa bi pomenil negativno sporočilo tako za članice kot tudi za kandidatke.

Fischer jutri v Sloveniji

06. 12. 2000 00.00

Predsednik avstrijskega parlamenta Heinz Fischer bo jutri prispel na tradicionalni zasebni delovni pogovor s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom. Iz urada predsednika Kučana so sporočili, da naj bi sogovornika v Ljubljani izmenjala poglede na aktualna dogajanja v obeh državah ter dvostransko in multilateralno sodelovanje. Po pogovorih, ki bodo pozno popoldne, je v Vili Podrožnik predvidena izjava za javnost. Fischer prihaja na obisk v Slovenijo prav v času, ko so se v avstrijski javnosti ponovno pojavile že večkrat slišane zahteve, da bi vstop Slovenije v Evropsko unijo pogojili z odpravo Avnojskih sklepov.

Usklajeni sociala in zaposlovanje

06. 12. 2000 00.00

Slovenija in Evropska unija sta na ministrskem krogu pristopnih pogajanj v Bruslju končali usklajevanja o dodatnem poglavju unijinega pravnega reda. Z zaprtjem poglavja o socialni politiki in zaposlovanju se je število poglavij, o katerih na tej točki pogajanja niso več potrebna, povzpelo na štirinajst.

Schröder poziva k pogumu

06. 12. 2000 00.00

Nemški kancler Gerhard Schröder je po srečanju s poljskim premierom Jerzyjem Buzekom v Varšavi pozval evropske voditelje k "pogumu" na vrhu EU v Nici, da bi dokončali izgradnjo združene Evrope, ki bi vključevala tudi srednje- in vzhodnoevropske države. Po Schröderjevem mnenju mora postati vrh v Nici mejnik na poti v združeno Evropo. "Bodimo pogumni, nacionalne interese potisnimo v ozadje in se osredotočimo na evropsko dimenzijo vrha v Nici," je poudaril Schröder. "Spomnimo se na narode srednje- in vzhodnoevropskih držav, kot so Poljska, Madžarska in baltske države. Naša naloga je dokončati zgodovinsko izgradnjo združene Evrope," je še dodal Schröder. Nemški kancler je še povedal, da si ne more predstavljati prvega kroga širitve EU proti Vzhodu brez Poljske. Schröder se mudi v Varšavi ob 30. obletnici podpisa sporazuma med takratno Zahodno Nemčijo in Poljsko, s katero je bila priznana poljska zahodna meja, ki je tedaj tekla vzdolž Nemške demokratične republike.

Problem BSE vpliva na države EU

05. 12. 2000 00.00

"Pojav BSE slabo vpliva na države članice Evropske unije, dolgoročno pa tudi na države kandidatke za vstop v EU, saj so s tem povezana tudi pristopna pogajanja," je po srečanju s slovenskim ministrom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Francem Butom povedala švedska ministrica za kmetijstvo, prehrano in ribištvo Margarete Winberg. Švedska ministrica, ki je hkrati tudi ministrica za enakopravnost spolov, se je mudila na enodnevnem obisku v Sloveniji in se srečala tudi z ministrom za pravosodje Ivanom Bizjakom in z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem.

Usklajeno še eno poglavje

05. 12. 2000 00.00

Slovenija in Evropska unija sta na ministrskem krogu pristopnih pogajanj v Bruslju končali usklajevanja o dodatnem poglavju unijinega pravnega reda. Z zaprtjem poglavja o socialni politiki in zaposlovanju se je število poglavij, o katerih na tej točki pogajanja niso več potrebna, povzpelo na štirinajst.

Luksemburg se je pripravljen odpovedati komisarju

05. 12. 2000 00.00

Luksemburg se je pripravljen odpovedati svojemu stalnemu članu v Evropski komisiji, če bi v komisiji po razširitvi Evropske unije uvedli načelo rotiranja, je danes za francoski radio dejal luksemburški premier Jean-Claude Juncker.

Optimizem zunanjih ministrov

04. 12. 2000 00.00

Zunanji ministri Evropske unije na zasedanju v Bruslju niso uspeli uskladiti mnenj o ključnih vprašanjih prenove skupnih institucij. Kljub temu so prepričani, da bodo voditelji držav dogovor o institucionalni reformi podpisali na vrhunskem sestanku v Nici. Gre za izjemno pomembno reformo, brez katere širitev ni mogoča.

Verheugen o odpravi Avnojskih sklepov

04. 12. 2000 00.00

Evropski komisar za širitev Günter Verheugen je glede zahtev, da bi EU pogojila vključitev Slovenije v EU z odpravo Avnojskih sklepov, ki so se pojavile v avstrijski javnosti, dejal, da ne bi smeli "zahtevati, da bi države spreminjale svoje ustave". "Tudi Avstrija in Nemčija nista spremenili zakonov iz časa nacizma. Vendar mora praktično uveljavljanje pravne ureditve iz preteklosti ustrezati evropskih pravnim normam. Zakonodaja, ki ureja odškodnine, ne sme biti diskriminatorna," je dejal Verheugen in priporočil Avstriji "izjavo o spravi" s sosedo. "Potrebno bi bilo skupaj premostiti preteklost," je objavljeno na spletni strani slovenske redakcije avstrijskega radia in televizije (OeRF).

Avstrija ni blokirala pogajanj o energiji

04. 12. 2000 00.00

Avstrija ni blokirala sprejema skupnih stališč EU o energiji na novembrskem krogu pogajanj s Slovenijo, temveč so se države članice unije soglasno odločile za odlog nadaljnje obravnave poglavja o energetiki, dokler nacionalni strokovnjaki ne bodo preučili raziskave o potresni varnosti Nuklearne elektrarne Krško. To je v pismu, ki ga danes objavlja bilten Uniting Europe, zapisal Martin Sajdik z oddelka za širitev na avstrijskem zunanjem ministrstvu. Sajdik s pismom zanika pisanje omenjenega biltena po novembrskem krogu pogajanj, po katerem je Avstrija zaradi nenehne zaskrbljenosti glede varnosti slovenske nuklearke v Krškem blokirala sprejem skupnih stališč EU o energetiki.

Byrne zahteva odprtje meje

01. 12. 2000 00.00

Evropski komisar za zdravstvo in varstvo potrošnikov David Byrne je od španske vlade zahteval, naj ponovno odpre svoje meje za francosko in irsko govedo. Byrne je dejal, da po mnenju izvedencev EU zaprtje meja za omenjeno govedo ni upravičeno.

Ukinitev vizuma za Bolgare

01. 12. 2000 00.00

Bolgarija je z veseljem sprejela dogovor ministrov Evropske unije za pravosodje in notranje zadeve glede ukinitve viznega režima. Bolgarski predsednik Peter Stojanov je v parlamentu v Sofiji dejal, da za Bolgarijo v tem trenutku pada berlinski zid, premier Ivan Kostov pa je menil, da je to prvi korak Bolgarije proti EU in izraz dejstva, da je Bolgarija pomembna država, ki jo EU potrebuje.

Slovenske žičnice so varne

27. 11. 2000 00.00

Slovenske žičniške naprave kljub starosti - pred lansko smučarsko sezono je bila povprečna starost večjih slovenskih žičniških sistemov 19,7 leta - izpolnjujejo z zakonom predpisane zahteve, ki so v primerjavi z alpskimi državami in državami celotne EU med najstrožjimi . Kot je na novinarski konferenci povedal minister za promet in zveze Anton Bergauer, je slovenska žičniška infrastruktura zastarela, vendar dobro vzdrževana, zato v zadnjih letih na napravah večjih nesreč ali izrednih dogodkov ni bilo. Minulo sezono je bilo na slovenskih smučiščih skupaj 116 nesreč, pri čemer se je 65 oseb lažje, 35 pa huje poškodovalo, smrtnih žrtev pa na srečo ni bilo.

ZRJ sprejeta v SEP

25. 11. 2000 00.00

ZR Jugoslavija je postala 17. članica Srednjeevropske pobude (SEP). V članstvo so jo danes v Budimpešti sprejeli predsedniki vlad držav članic SEP, ki so pozdravili demokratične spremembe v ZRJ. Obenem so se zavzeli za ureditev odnosov med Srbijo in Črno goro, pa tudi za dialog med Srbi in Albanci na Kosovu. Po spremembah na oblasti v Beogradu je ZRJ v dobrem mesecu tako postala članica še ene mednarodne organizacije, potem ko je bila sprejeta v Združene narode, Organizacijo za varnost in sodelovanje v Evropi in Jadransko-jonsko pobudo ter postala udeleženka Pakta stabilnosti za JV Evropo. Vrha SEP v Budimpešti sta se udeležila tudi jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović in črnogorski predsednik Milo Djukanović. Povabljen je bil sicer tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica, vendar se vrha ni udeležil zaradi napetih razmer na Kosovu in jugu Srbije.

JV Evropa na poti v Evropo

24. 11. 2000 00.00

Pet držav zahodnega Balkana je nepovratno na poti v Evropo , je bila ugotovitev predsednika Evropske komisije Romana Prodija na sklepni novinarski konferenci vrha držav EU in zahodnega Balkana. Poudaril je, da pomeni parafirani sporazum z Makedonijo in začetek pogajanj o tem sporazumu s Hrvaško konkretno sporočilo ostalim trem državam regije - BiH, Albaniji ter ZRJ, katerim želi unija pomagati čimprej priti do tega cilja.

Prost izvoz in denarna pomoč za ZRJ

24. 11. 2000 00.00

Jugoslovanska podjetja bodo lahko od 1. decembra prosto izvažala približno 95 odstotkov industrijskih in kmetijskih izdelkov na tržišča držav Evropske unije, je poročala državna agencija Tanjug.

Konferenca Euro Info Centrov

23. 11. 2000 00.00

V Pragi se danes začenja tridnevna letna konferenca Euro Info Centrov, ki se je ob predstavnikih Evropske komisije udeležujejo predstavniki 282 centrov iz skupaj 26 držav, med njimi tudi predstavniki treh slovenskih Euro Info Centrov, in sicer iz Ljubljane, Maribora in Kopra. Teme srečanja so tri: osrednja je vzpostavitev tesnejšega sodelovanja oziroma povezovanja med mrežami, ki jih je Evropska unija podobno kot mrežo EIC postavila v podporo podjetniškemu sektorju, druga je širitev EU in njene posledice ter priložnosti za podjetja, tretja, posebna tema letošnje konference pa je elektronsko trgovanje.

Zasedanje skupščine zveze NATO

21. 11. 2000 00.00

Nemški kancler Gerhard Schröder in generalni sekretar zveze NATO George Robertson sta se v Berlinu, kjer poteka letno zasedanje Parlamentarne skupščine zveze NATO, zavzela za tesnejšo povezanost med državami članicami Evropske unije in zvezo NATO. Oba sta državljanom ZR Jugoslavije izkazala spoštovanje za mirno revolucijo v državi.

Slovenija ponudila 180 vojakov

21. 11. 2000 00.00

Slovenija je danes Evropski uniji za izvajanje prihodnjih evropskih vojaških misij ponudila okrog 180 vojakov iz enot, ki so se že preizkusile ali so tekoče vključene v mednarodne mirovne misije. Slovensko ponudbo je na srečanju obrambnih ministrov EU s kolegi iz petnajstih partnerskih evropskih držav, od tega 13 kandidatk za članstvo, v Bruslju predstavil državni sekretar v obrambnem ministrstvu Bojan Pograjc.

Dogovor o testiranju rizičnega goveda

21. 11. 2000 00.00

Kmetijski ministri Evropske unije so v Bruslju sklenili dogovor o izvajanju testiranja glede okuženosti z boleznijo norih krav pri večjem, ne le vzorčnem številu goveda. V skladu z dogovorom bodo v celotni EU od 1. januarja 2001 testirali vse rizične živali, stare več kot 30 mesecev, na podlagi izkušenj pa nato odločali o morebitni uvedbi testiranja vsega nad 30 mesecev starega goveda.

Jutri o razmerah v JV Evropi

21. 11. 2000 00.00

Slovenski in hrvaški predsednik, Milan Kučan in Stipe Mesić, se bosta jutri na Bizeljskem sestala na pogovorih o vrhu EU in držav zahodnega Balkana, ki bo v petek v Zagrebu, ter o novih razmerah na JV Evrope. Kot so povedali v uradu slovenskega predsednika, se o dvostranskih vprašanjih predsednika ne bosta pogovarjala.