države eu

Nemčija in Francija ''avantgarda'' EU

27. 06. 2000 14.16

Nemčija in Francija bi morali biti po mnenju francoskega predsednika Jacquesa Chiraca ''utiralki poti'' za prihodnost Evropske unije. V svojem govoru pred nemških bundestagom je Chirac še dejal, da bi morala Pariz in Berlin skupaj z drugimi državami ustanoviti ''avantgardno skupino'', ki bi utrla pot v prihodnost EU. Ta skupina bi morala biti po mnenju francoskega predsednika ''odprta za vse, ki bi se ji želeli priključiti''.

Hermes SoftLab kupil Zaslon

27. 06. 2000 11.29

Hermes SoftLab je pretekli teden sklenil pogodbo o odkupu kontrolnega deleža v podjetju Zaslon in tako uspešno končal nakup, ki ga je s pismom o nameri odkupa napovedal že sredi marca. Podjetji menita, da je združevanje nujen in samoumeven korak, saj prepletanje tehnologij in intelektualnega kapitala obeh podjetij predstavlja najbolj učinkovit način soočanja s konkurenco na globalnem finančnem trgu, ki za svetovne ponudnike informacijskih tehnologij predstavlja enega najhitreje rastočih trgov.

Opazovalci niso zadovoljni z volitvami

26. 06. 2000 11.54

Pierre Schori, opazovalec EU na parlamentarnih volitvah v Zimbabveju, ki so potekale ta konec tedna, je sinoči opozoril, da volitve niso bile svobodne in pravične. Obsodil je nasilje in zastraševanje, za kar je po njegovem odgovorna stranka zimbabvejskega predsednika Roberta Mugabeja.

Zaključek vrhunskega zasedanja EU

21. 06. 2000 19.01

Včeraj se je končalo dvodnevno vrhunsko zasedanje EU, na katerem so v prvi vrsti govorili o reformi skupnih institucij za zagotavljanje delovanja unije po sprejemu novih članic ter o razvijanju skupne varnostne in obrambne politike.

Italijanski izvoz mesnih izdelkov

18. 06. 2000 19.21

Izvoz italijanskih šunk in drugih mesnih izdelkov se je lani povečal za 9,4 odstotka, tako da je Italija lani izvozila 68.000 ton mesnih izdelkov. Zaradi znižanih cen pa je bil dobiček od izvoza teh izdelkov lani le za 2,1 odstotka višji od dobička v letu 1998.

Trgovina - generator gospodarske rasti

18. 06. 2000 10.36

Trgovina, ki v EU predstavlja drugo najmočnejšo gospodarsko dejavnost, je tudi v Sloveniji zelo pomembna dejavnost, ki vpliva na vse vidike gospodarskega in družbenega dogajanja. Trgovinske dejavnosti EU zaposlujejo 16 odstotkov vseh zaposlenih, v Sloveniji pa so, po podatkih slovenskega statističnega urada, septembra 1999 zaposlovale 12,5 odstotka vseh zaposlenih v Sloveniji. Tako evropska kot tudi slovenska trgovska podjetja pa zaradi težnje po povečevanju ekonomske moči zadnja leta pospešeno iščejo nove oblike povezovanja in združevanja.

Blagovna menjava Slovenije zrasla

17. 06. 2000 12.10

Slovenija je v letošnjih prvih štirih mesecih v primerjavi z enakim obdobjem lani povečala obseg blagovne menjave. Uvoz se je povečal za 3,3 odstotka, izvoz pa za 2,3 odstotka, pri čemer se je izvoz v države EU zmanjšal za odstotek. Za razliko od blagovne menjave Slovenije z državami EU pa se obseg blagovne menjave z državami EFTA, CEFTA, državami bivše Jugoslavije in Rusko federacijo povečuje.

Mesić sprejel Li Penga in odšel v Albanijo

16. 06. 2000 11.29

Hrvaški predsednik Stipe Mesić in premier Ivica Račan sta danes ločeno sprejela predsednika stalnega odbora kitajskega ljudskega kongresa Li Penga, ki vodi kitajsko delegacijo na uradnem obisku na Hrvaškem. Li Peng se je s hrvaškima predstavnikoma pogovarjal o odnosih in sodelovanju med državama, pri čemer sta obe strani soglašali, da je treba okrepiti gospodarsko sodelovanje med Hrvaško in Kitajsko.

Čehi očitajo zavlačevanje pri širitvi

11. 06. 2000 19.58

Vodilni češki politiki so Evropski uniji danes očitali, da ni zainteresirana za bližajočo se širitev na države Srednje in Vzhodne Evrope ter da želi sprejem novih članic potisniti v ozadje. Češki premier in predsednik socialdemokratov (ČSSD) Miloš Zeman je v razpravi na češki televizijski postaji Prima pojasnil, da se EU trenutno osredotoča na notranje reforme in da je širitev precej zanemarila.

Solana v Zagrebu

09. 06. 2000 19.24

Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana se je danes v Zagrebu srečal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, premierom Ivico Račanom in zunanjim ministrom Tonino Piculo.

Novi vodja delegacije Evropske komisije

07. 06. 2000 17.03

Novi vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji, veleposlanik Eric van der Linden, je danes izročil poverilno pismo predsedniku države Milanu Kučanu ter s tem uradno prevzel položaj. Na njem je nasledil veleposlanika Amirja Naqvija, ki se mu je mandat iztekel že lansko poletje, tako da je v vmesnem obdobju delegacijo vodil odpravnik poslov Vincent Piket.

Začenjajo se dnevi javnega prava

05. 06. 2000 08.23

V Portorožu se danes začenjajo 6. dnevi javnega prava, na katerih bodo sodelovali številni domači predavatelji, ki bodo obravnavali precej aktualne teme. Tridnevno srečanje sta pripravila ljubljanska pravna fakulteta in inštitut za javno upravo omenjene fakultete.

Vrh Rusija - EU v Moskvi

29. 05. 2000 20.48

Visoki predstavniki Rusije in Evropske unije so na današnjem vrhunskem srečanju govorili predvsem o gospodarskih vprašanjih in o položaju v Čečeniji, Guterres pa je poudaril, da je ruski predsednik Putin izrazil pripravljenost za politično reševanje problemov, je poročala ruska agencija Interfax. Putin je poudaril, da ima Rusija pripravljeno mirno rešitev za konflikt na Kavkazu.

Ruplovo pismo Fischerju

29. 05. 2000 19.19

V. d. zunanjega ministra Dimitrij Rupel se je danes v pismu nemškemu zunanjemu ministru Joschki Fischerju odzval na njegovo vizijo združene Evrope ter med drugim zapisal, da si Slovenija želi hitre širitve Evropske unije, tako da bi se lahko tudi države kandidatke udeležile strateških razprav in prispevale k prihodnji podobi EU.

Sklenjena sindikalna konferenca

27. 05. 2000 16.53

V slovenski prestolnici se je danes sklenila tridnevna sindikalna konferenca, ki jo je v sodelovanju z evropsko komisijo sklicala evropska konfederacija sindikatov. Udeleženci iz tranzicijskih držav in nekateri gosti iz EU so obravnavali vprašanje uveljavljanja direktive EU o evropskih svetih delavcev v državah kandidatkah za vstop v EU. Omenjena direktiva delavcem v multinacionalkah, ki imajo sedež izven območja EU, ne omogoča soupravljanja in sodelovanja v organih na ravni multinacionalk. Globalizacija ne pozna meja, širjenje multinacionalk pa zajema tudi države izven prostora EU, zato sindikalisti menijo, da bi morali imeli možnost sodelovanja v teh organih, s čimer so soglašali tudi predstavniki EU. Evropska komisija naj bi tako že začela proces vključevanja predstavnikov multinacionalk izven EU v svete multinacionalk.

ISO 14001 in ISI 900 za Luko Koper

27. 05. 2000 16.25

Slovenski inštitut za kakovost iz Ljubljane je danes popoldne pred gasilskim domom v Sečovljah podelil Luki Koper mednarodna certifikata za sistem kakovosti ISI 9001 in za sistem ravnanja z okoljem ISO 14001. Podelitev certifikatov sovpada s praznovanjem 43-letnice ustanovitve podjetja.

Železniška povezava iz EU in Slovenije

27. 05. 2000 13.19

Intereuropa je minuli četrtek vzpostavila nove možnosti za prevoz po železnici in organizira prevoz blaga z direktnimi vlaki na relacijah Ljubljana-Hrvaška-ZRJ-Bolgarija-Turčija, Grčija-Bližnji Vzhod, Ljubljana-Hrvaška-ZRJ-Makedonija-Grčija, Ljubljana-Hrvaška-ZRJ-Romunija-Moldavija in Ljubljana-Hrvaška-Šid.

Pismo predsedniku DZ Podobniku

26. 05. 2000 18.00

Poslanska skupina LDS se pridružuje predsednici odbora DZ za notranjo politiko in pravosodje Darji Lavtižar Bebler (LDS), ki je v današnjem pismu predsedniku DZ Janezu Podobnika in vodjem poslanskim skupin opozorila na nesklepčnost sej odbora. Kot so sporočili s poslanske skupine LDS, bi morali nedavna opozorila predstavnikov Evropske komisije o počasnem delu DZ vzeti resno.

Kučan o politični situaciji v Sloveniji

26. 05. 2000 08.02

Torkov izid glasovanja za novo vlado je novo znamenje in dokaz, da so dober izhod za državo in državljane samo volitve, je na slavnostni akademiji ob 50. obletnici Eti Izlake med drugim poudaril predsednik republike Milan Kučan. Po njegovem mnenju bodo z volitvami državljani dobili možnost, da oni presodijo o tem, komu zaupajo, da bo z državo v prihodnje upravljal v njihovem interesu. Zdaj pa je vsa odgovornost na poslancih, je dodal.

Sodelovanje med Grčijo in Češko

25. 05. 2000 21.51

Grčija in Češka sta danes v Atenah v okviru prizadevanja srednjeevropskih držav za vstop v EU podpisali meddržavni sporazum o gospodarskem sodelovanju. Sporazum obsega gospodarsko, industrijsko in tehnološko povezovanje med državama, Češka pa si prizadeva tudi za povečanje grških neposrednih naložb v njeno gospodarstvo.

Rupel o vključitvi Hrvaške v PfP

25. 05. 2000 21.39

V. d. zunanjega ministra Dimitrij Rupel je v današnjem govoru na zasedanju Evroatlantskega partnerskega sveta (EAPC) v Firencah pozdravil vstop Hrvaške v program Partnerstvo za mir (PfP) in se zavzel za nadaljnji prispevek zavezništva k trajnemu miru in stabilnosti na celotnem evroatlanstskm območju ter še posebej v JV Evropi.

Kučan in Huber o dobrem sodelovanju

25. 05. 2000 20.35

Predsednik države Milan Kučan je danes sprejel ministra dežele Bavarske Erwina Huberja, ki vodi bavarsko delegacijo na zasedanju mešane komisije v Sloveniji. Kučan je na srečanju med drugim poudaril, da ima sodelovanje med Slovenijo in Bavarsko že dolgoletno tradicijo, kar dokazuje 20-letnica zasedanja mešane slovensko-bavarske vladne komisije, so sporočili iz urada predsednika republike.

Predsednik Litve končuje obisk v Sloveniji

24. 05. 2000 13.06

Predsednik Litve Valdas Adamkus se je drugi, zadnji dan obiska v Sloveniji srečal s predsednikom DZ Janezom Podobnikom in s predstavniki parlamentarnih strank ter z ljubljansko županjo Viko Potočnik, nato pa bo obiskal še Luko Koper in občino Piran.

Litovski predsednik prispel v Slovenijo

23. 05. 2000 11.14

Na povabilo predsednika države Milana Kučana je na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo prispel litovski predsednik Valdas Adamkus s soprogo in številčno gospodarsko delegacijo. Adamkus tokrat Kučanu vrača obisk, saj je bil slovenski predsednik v Litvi v začetku maja lani. To je bilo njuno prvo srečanje.

Slovenija z EU o sproščanju trgovine

21. 05. 2000 10.20

Predstavniki Slovenije in Evropske komisije bodo jutri v Bruslju nadaljevali pogajanja o sprostitvi trgovine s kmetijskimi proizvodi. Kot je znano, v Bruslju pričakujejo, da bo ta trgovina med državami kandidatkami za vstop v EU in petnajstimi polnopravnimi članicami popolnoma sproščena že s 1. julijem letos. Državni sekretar v ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc But pričakuje, da bo Evropska komisija sprejela predlog Slovenije o postopnem sproščanju trgovine za t.i. občutljive kmetijske proizvode.

Končana konferenca v Anconi

20. 05. 2000 16.33

V. d. zunanjega ministra Dimitrij Rupel je v govoru na konferenci Jadransko-jonske pobude o razvoju in varnosti, ki se je danes končala v Anconi, dejal, da so na konferenci sodelovale različne države z območja Sredozemlja, ki pa so usmerjene k istemu cilju - združeni, razviti in kulturni Evropi. V. d. zunanjega ministra je še posebej pozdravil aktivno vlogo Evropske komisije v pobudi, saj je pobuda tesno povezana s Paktom stabilnosti za Jugovzhodno Evropo. Po Ruplovih zdaj potekajo prizadevanja za vnovično vzpostavitev stabilnosti in zaupanja v tem delu Evrope. Pozdravil je tudi navzočnost predstavnika Črne gore, ki si močno prizadeva za uveljavitev vrednot demokracije in zagotovitev človekovih pravic, na čemer temelji evropska integracija.

Hitrejše prilagajanje davčni zakonodaji EU

20. 05. 2000 15.36

Udeleženci 7. dnevov slovenskih davčnih svetovalcev v Termah Čatež so zadnji dan srečanja razpravljali o tem, kako izkoristiti nasprotja med nacionalnimi in EU davčnimi interesi v prid davčnih zavezancev. Ob tem so poudarili, da bo morala Slovenija svojo davčno politiko hitreje in pogumneje prilagajati EU.

ZDA in EU podpirajo proteste

20. 05. 2000 13.52

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in zunanji minister Portugalske, ki trenutno predseduje v EU, Jaime Gama, sta na novinarski konferenci po včerajšnjem srečanju povedala, da ZDA in države EU podpirajo proteste proti režimu Slobodana Miloševića v ZRJ. Na sestanku, ki je bil namenjen pripravi na vrh EU in ZDA, ki bo prihodnji mesec v Lizboni, sta se pogovarjala o razmerah v ZRJ in o možnostih podpore srbskemu ljudstvu, ki se bori za svoje pravice. Gama je povedal, da se bo EU v prihodnje osredotočila na sodelovanje s civilno družbo in neodvisnimi mediji, ki ustvarjajo pogoje za močno opozicijo ZRJ.

Kandidatke za NATO sprejela skupno izjavo

19. 05. 2000 19.32

Zunanji ministri oz. njihovi namestniki iz vseh devetih držav kandidatk za članstvo v zavezništvu, med njimi v. d. slovenskega zunanjega ministra Dimitrij Rupel, so na današnji konferenci o zvezi NATO v Vilniusu sprejeli skupno izjavo, v kateri so izrazili solidarnost in zavezanost oblikovanju celovite in svobodne Evrope v zavezništvu, ki bo vključevalo evropske države, ZDA in Kanado, kot temelju stabilnosti in varnosti v 21. stoletju. Izrazili so tudi trdno prepričanje, da bo vključitev novih držav v NATO in EU omogočilo oblikovanje svobodne, nerazdeljene in uspešne Evrope, ter se zavezali, da bodo skupaj delovali za dosego tega cilja.

Italijanska poslanca kritično o Kučanovem govoru

18. 05. 2000 19.54

Italijanski evropski poslanec iz vrst Evropske ljudske stranke Rocco Buttiglione, ki ga je podprl tudi njegov kolega Antonio Tajani, je po včerajšnjem govoru slovenskega predsednika Milana Kučana v Evropskem parlamentu predsednico parlamenta Nicole Fontaine pozval, naj predsedniku Slovenije posreduje nezadovoljstvo, po besedah Buttiglioneja več italijanskih poslancev, s Kučanovim govorom. Kot je za STA dejal Buttiglione, je Fontainova na poziv pozitivno odgovorila.