ekonomist

Več kot 60 mednarodnih psihologov, ekonomistov, inovatorjev na konferenci DOBA Fakultete v Mariboru
21. 11. 2024 00.15
Maribor je te dni v središču pozornosti akademskega in poslovnega sveta, saj gosti izjemen dogodek – prvo konferenco v Sloveniji, ki povezuje psihologijo in poslovni svet. Na 12. mednarodni znanstveni konferenci DOBA Fakultete, ki velja za enega najpomembnejših dogodkov tega leta, se bo zbralo več kot 150 udeležencev z uglednih domačih in tujih univerz, raziskovalnih inštitucij ter vodilnih podjetij. V dveh intenzivnih dnevih bo predstavljenih kar 60 strokovnih prispevkov, ki so plod raziskovalnega dela mednarodno priznanih strokovnjakov.

Delavci so za zaprtje poslovalnic M Tehnike izvedeli pol ure pred uradno objavo
19. 11. 2024 19.05
"Zapiramo vse preostale poslovalnice M Tehnike in dva Cash&Carryja," je najavila lastnica Mercatorja Fortenova. Sindikalisti so na nogah, pa ne, ker bi bili ogroženi zaposleni – za te se bo namreč našlo novo delovno mesto znotraj Mercatorja, ampak ker je Fortenova novico sporočila tik pred javno najavo in brez predhodne uskladitve s svetom delavcev, kot to navaja zakon. Se bo končalo le pri teh poslovalnicah ali bi lahko Mercator v kratkem videli v drugih rokah, kot po odpovedanem nakupu Tuša, morebiti prav zaradi finančnih težav Fortenove, špekulira ekonomist Matej Lahovnik?

Finančni komentar: Konec optimizma
19. 11. 2024 07.41
Svet se po zmagi Donalda Trumpa hitro spreminja. Strah pred novim valom inflacije narašča, zato splošni optimizem bledi. Ameriški delniški trg je minuli teden krvavel. Evropa še vedno ostaja brez rasti, enako tudi Japonska. Na Kitajskem se nevarni padci nadaljujejo. Nižje vrednosti imata tudi zlato in surova nafta. Pospešeno rastejo zgolj kriptovalute, z bitcoinom na čelu.

Erjavec: Želimo nagovoriti tiste, ki jih skrbi prihodnost Slovenije
13. 11. 2024 17.50
Karl Erjavec je skladno z napovedmi na upravni enoti overil svoj podpis kot 200. podpisnik v podporo ustanovitvi nove stranke Zaupanje, katere ustanovni kongres bo še ta mesec. "Želimo nagovoriti predvsem tiste volivce, ki jih skrbi prihodnost Slovenije," je ob tem dejal Erjavec. Do prihodnjih volitev pa želi okrepiti stranko na terenu.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?
02. 11. 2024 15.01
So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

Erjavec s stranko Zaupanje na politični parket konec novembra
23. 10. 2024 17.48
Na političnem parketu se nadaljujejo koraki do novih političnih strank. Med politične akterje se s stranko Zaupanje vrača izkušeni politik Karl Erjavec, ki za 27. november napoveduje ustanovni kongres, marca bo sledil še programski in kadrovski kongres. Predsednik DS Marko Lotrič ustanovitev stranke napoveduje v začetku prihodnjega leta.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2
21. 10. 2024 10.55
Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

Zakaj Tuš prodajamo močno zadolženemu tujemu podjetju?
19. 10. 2024 19.55
Bo trgovec Tuš naslednje slovensko podjetje, ki bo romalo v roke Hrvatov? Mercator še naprej čaka na zeleno luč agencije za varstvo konkurence, da prevzame še Tuš. Neuradno naj bi zaradi zahtevnosti združitve agencija odločitev sprejela šele v drugi polovici prihodnjega leta. Ob tem pa odmevajo tudi vse glasnejši pomisleki, zakaj nekoč paradne konje slovenskega gospodarstva prodajamo tujim, močno zadolženim družbam. Vladajoča politika, ki zaskrbljeno spremlja dogajanje, ima, opozarjajo ekonomisti, tudi zakonske možnosti, da kupcem postavi pogoje ali, če je to za državo strateškega pomena, posel tudi prepreči.

Za predsedniški stolček se poteguje šest kandidatov, v ospredju le dva
19. 10. 2024 06.58
Lahko Američani izbirajo res le med Trumpom in Harrisovo? Ameriški volilni sistem je le na videz demokratičen, v resnici pa je močno polariziran. Niti mnogi Američani ne vedo, da se za predsedniški stolček poteguje kar šest kandidatov, saj mediji izpostavljajo le bitko med vodilnima strankama republikancev in demokratov. Kakšne možnosti, če sploh, pa imajo drugi kandidati? In kdo vse se podaja v bitko za glasove volivcev?

Presušeno največje umetno jezero na svetu: električni mrki podjarmili Zambijo
18. 10. 2024 11.48
Dolgotrajna suša je Zambijo pahnila v vsakodnevne električne mrke. Hidroelektrarna, najpomembnejši vir energije za to državo, namreč zaradi suše ne more več normalno delovati. To je za državo, ki je kar 80-odstotno odvisna od enega vira energije, lekcija o tveganjih, ki jih prinaša zanašanje na le en vir energije.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove
12. 10. 2024 13.38
Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00
Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

'Pri iskanju rešitev za podnebno krizo ne smemo popuščati populizmu'
30. 09. 2024 17.59
Tudi Slovenija ni imuna na vplive podnebnih sprememb, ki se pri nas kažejo kot vse pogostejše poplave, ekstremne suše in gozdni požari. "Pretekla leta so me utrdila v prepričanju, da so potrebni dogovori in ukrepanje zdaj," je zato v uvodu četrtega predsedničinega foruma poudarila Nataša Pirc Musar. Na Brdu pri Kranju so tokrat razpravljali o pravici do zdravega življenjskega okolja. V ospredju so bile podnebne spremembe, voda, zrak in ohranjanje biotske raznovrstnosti, pa tudi izzivi zelenega prehoda.

Kako slabo živimo v Sloveniji in po svetu?
28. 09. 2024 09.27
Večina v razvitih in razvijajočih se državah zmotno verjame, da se je v zadnjih 20 letih svetovna ekstremna revščina povečala, kaže Ipsosova anketa Perils of perception (slo. nevarnosti čutnega dojemanja) iz leta 2017. Le petina jih je vedela, da se je v resnici občutno zmanjšala.

V gospodarstvu nižja povprečna plača kot v javnem sektorju
25. 09. 2024 19.53
Zasebni sektor ima, kot kažejo podatki, nižjo povprečno plačo kot javni sektor. Julijska povprečna neto plača je bila za skoraj 300 evrov nižja kot v javnem sektorju, v marsikaterem podjetju pa plač niso uskladili niti z inflacijo. Letos naj bi sicer po raziskave agencije Manpower plače dvignila tretjina podjetij.

Pretiran preplah: slovenski dobavitelji v avtomobilski industriji optimistični
25. 09. 2024 19.10
Ob padcu prodaje avtomobilov in pozivih nemškega avtomobilskega giganta Volkswagen, naj država ponovno uvede subvencije za električna vozila, se tudi drugod po Evropi širi strah pred morebitno krizo avtomobilske industrije. Magna je tako že napovedala odpuščanja. V Gradcu, kjer delajo tudi številni Slovenci, bodo odpustili 200 zaposlenih, skupaj naj bi bilo v tem obratu pod vprašajem kar 2500 delovnih mest. Toda v združenju slovenskih dobaviteljev avtomobilski industriji niso tako pesimistični. Po njihovem gre za pretiran preplah.

Finančni komentar: Agresivni rez za gospodarski optimizem
24. 09. 2024 07.00
Ameriška centralna banka Fed je prvič po letu 2020 agresivno znižala obrestno mero v želji, da spodbudi gospodarski optimizem. Delniški trgi so dan po odločitvi zacveteli, v osrednji ameriški indeks S&P 500 je priteklo okoli 1000 milijard evrov, a je začetno navdušenje že začelo kopneti.

Finančni POPkast: Gospodarski obeti in analiza tveganj
19. 09. 2024 07.00
Centralne banke so začele s ciklom nižanja obrestnih mer, inflacijski pritisk tako v ZDA kot v Evropi popušča tudi zaradi Kitajske, ki ji proizvodnja počasneje raste od pričakovanj, kar vpliva na nižjo ceno nafte in posledično na nižjo stopnjo inflacije.

'Popolna nevihta', politično motivirana preobrazba in 20 milijard evrov: boj za preživetje
19. 09. 2024 07.09
Ena od treh evropskih tovarn avtomobilskih velikanov, kot so BMW, Mercedes, Stellantis, Renault in Volkswagen, dela veliko manj od svojih zmogljivosti. Bloomberg Intelligence ugotavlja, da je v nekaterih obratih proizvedena manj kot polovica vozil, ki bi jih teoretično lahko izdelali. Medtem ko evropske številke vse bolj skrbijo, pa kitajski konkurenti iščejo proizvodne lokacije na evropskih tleh.

Ali res poznate vse prednosti mesa z znakom "izbrana kakovost – Slovenija"?
17. 09. 2024 00.15
Ali ste vedeli, da vaša odločitev za nakup mesa z oznako "izbrana kakovost – Slovenija" pozitivno vpliva na celotno verigo preskrbe s hrano?

ECB naj bi v septembru znižala obrestne mere, sledi še znižanje decembra?
11. 09. 2024 15.27
Evropska centralna banka naj bi 12. septembra zaradi padajoče inflacije in počasne rasti znižala obrestne mere. Analitiki napovedujejo, da se bo depozitna obrestna mera znižala za 25 bazičnih točk. Do dodatnih nižanj bi lahko prišlo še decembra, nato pa še v letu 2025, ko bodo ponovno ocenili tudi gospodarske napovedi in inflacijo.

Inženirski poklici: Ključ do uspeha v sodobnem gospodarstvu
09. 09. 2024 00.15
Inženirski poklici so zelo iskani. Ponujajo visoke plače, stabilno zaposlitev in možnost pozitivnega vpliva na svet. Pomanjkanje inženirjev je velika priložnost. Študiraj inženirstvo in oblikuj prihodnost!

Zdravnikov je dovolj, a vsak tretji dela s skrajšanim delovnim časom
08. 09. 2024 13.21
Slovenski zdravstveni sistem je globoko v težavah, pa čeprav teh težav ni več vsak dan na naslovnicah medijev. Dolge čakalne vrste, obravnava, po kateri bolniki nimajo občutka, da so bili slišani, razpadajoče stavbe in pokvarjena oprema. Na drugi strani pa zdravstveno osebje, ki pravi, da je preobremenjeno, tarča pritiskov in celo groženj. A Slovenija še zdaleč ni edina s takšnim stanjem.

Umrl je ekonomist in politik Dušan Šinigoj
20. 08. 2024 14.06
V 91. letu starosti je v nedeljo zvečer umrl slovenski ekonomist in politik, zadnji predsednik izvršnega sveta Socialistične republike Slovenije Dušan Šinigoj. V svojem življenju je zasedal več političnih funkcij, slovensko vlado pa je vodil v letih pred osamosvojitvijo.

Turisti bežijo pred poletno vročino, na Hrvaškem cveti skrita 'gorska oaza'
05. 08. 2024 09.12
V upanju, da se bodo izognili neusmiljenim vročinskim valovom, se vse več turistov na Hrvaškem odloča za pobeg v gore. Številni turisti so tako navdušeni nad vasico Fužine, ki je obdana z zelenimi vrhovi. Gozdovi tam pokrivajo več kot 60 odstotkov Gorskega kotarja, zaradi česar območje označujejo kar za "hrvaško Švico".

Je Furs Juretu Jankoviću odpisala več kot pol milijona evrov dolga?
03. 08. 2024 20.33
Finančna uprava se je umaknil z deleža Jureta Jankovića, mlajšega od sinov ljubljanskega župana, ki ga ima ta v podjetju Electa Holding. Prav tako so umaknili hipoteko na 1400 kvadratnih metrov veliki parceli. Po nekaterih informacijah naj bi del dolga mlajši od bratov Janković odplačal, del pa naj bi zastaral. "Živimo v državi dvojnih meril," medtem meni ekonomist Matej Lahovnik, Finančna uprava pa zaradi varovanja podatkov o podrobnostih molči.

Finančni POPkast: Bitcoin kot zrcalo gospodarstva
01. 08. 2024 07.00
Minilo je 15 let, odkar je neznana oseba ali več njih z vzdevkom Satoshi Nakamoto ustvarila bitcoin kot orožje proti obstoječi finančni hegemoniji. Trenutna tržna kapitalizacija bitcoina je okoli 1300 milijard evrov in sodi med največje naložbene razrede. V ZDA bi lahko celo postal strateška rezerva.

'Za vsako opravljeno uro delajo 21 evrov izgube'
24. 07. 2024 18.41
Kako se bo končala pot za avtoličarje in avtokleparje, ki stavkajo in za nekatere zavarovalnice ne opravljajo več storitev? Zdaj s študijo, ki jo je izdelal znani slovenski ekonomist Jože P. Damijan, dokazujejo, da so njihove delovne ure res krepko podplačane. Pri vsaki storitvi, ki jo izvedejo za kakšno od zavarovalnic, imajo v poprečju tretjino izgube, kažejo izračuni. In kaj bodo zdaj storile zavarovalnice?

So ženske res bolj občutljive na mraz kot moški?
21. 07. 2024 18.43
Temperature so vsak dan višje, v pisarnah pa mnogi še vedno sedijo oblečeni v dolge majice, jakne in tudi puloverje. Zakaj? Preveč klimatizirani prostori so spodbudili "žensko zimo", ki je nadomestila poletno vročino. In prav ženske so tiste, ki jih večkrat vidimo oblečene v dolge rokave, ker naj bi jim bilo, po ugotovitvah nekaterih strokovnjakov, najbolj udobno pri višji temperaturi.

Macron z 'izrabljeno podobo' izginil. Lovec na naciste: 'Bojim se skrajne levice'
06. 07. 2024 17.08
Potem ko je skrajna desnica zmagala v prvem krogu predčasnih splošnih volitev v Franciji, so stranke levice in sredine pozvale k fronti proti skrajni desničarski stranki. Ta praksa v francoski politiki obstaja že desetletja in je delovala. A tokrat se zdi, da se bodo morali Macron in sredinski zavezniki pogledati v ogledalo in končno razmisliti o lastnih napakah, ki vodijo v vzpon ekstremizmov.