maščob

Si želite nebeško mehko kožo brez strij in celulita?
04. 08. 2023 00.15
Ste že kdaj sanjali o koži brez strij in celulita? Če je odgovor pritrdilen, potem imamo za vas neverjetno novost!

Kdo odloča, kaj bomo jedli? 'Iluzija je, da je to potrošnik'
08. 07. 2023 07.16
Kaj, predvsem pa kdo vpliva na našo prehrano? To med drugim raziskuje in razkriva novo poročilo krovne evropske potrošniške organizacije BEUC, imenovano Iluzija izbire. Nakup, priprava in zaužitje hrane so v veliki meri posledica odločitev v živilskem sektorju in ne izbire potrošnikov. Evropsko komisijo zato pozivajo, naj sprejme zakonodajo, ki bo Evropejcem olajšala izbiro zdrave in bolj trajnostne prehrane. Ugotovitvam krovne evropske potrošniške organizacije sicer pritrjuje tudi konzorcij neodvisnih znanstvenikov, ki svetuje Evropski komisiji. Ni čudežne roke, ki bi potrošnika usmerjala pri prehodu na bolj trajnostno zdravo prehrano, so jasni znanstveniki.

BLOG: Ali 'fat burnerji' res delujejo?
04. 06. 2023 07.00
Pred kratkim sem v svojem fitnes centru začel s šesttedenskim Vital izzivom, na katerega se je prijavilo več kot 200 posameznikov in posameznic. Večina je prišla z željo po izgubi odvečne maščobe in glede na to, da sem trenutno v fazi pisanja jedilnikov in navodil za hujšanje, sem se odločil, da tudi z vami delim delček tega, kar svetujem svojim strankam. Veliko jih sprašuje, katere "fat burnerje" priporočam in ali ti sploh delujejo. Prepričan sem, da bi ta tema znala biti zanimiva tudi za vas.

Smernice glede prehranjevanja otrok v veljavi že naslednje šolsko leto?
10. 05. 2023 18.17
Strateški svet za prehrano je razpravljal o prehrani otrok in mladostnikov v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Skupni cilj so po besedah članov sveta boljše prehranjevalne navade in prehranjevalni status otrok. Računajo, da bodo konsenz glede smernic prehranjevanja dosegli v kratkem, da bi te v veljavo stopile že z naslednjim šolskim letom.

Zmagovalki ženskega teka, ki opozarja pred družinskim nasiljem, kuhinjski robot
09. 05. 2023 07.41
Organizatorji ženskega tekaškega tekmovanja v Španiji, ki je na ulice privabilo kar 32.000 tekačic, so bili tarča seksizma, saj je zmagovalka poleg nagrade dobila še dve darili – kuhinjskega robota in sesalec, kar je sprožilo veliko gneva na družbenih omrežjih, darili pa je kot neprimerni označila tudi državna sekretarka na ministrstvu za enakopravnost.

Znaki, ki nakazujejo, da imate zamaščena jetra
10. 04. 2023 00.15
Jetra so eden najpomembnejših organov v našem telesu. Kljub temu da skrbijo za nešteto življenjsko pomembnih funkcij, je zaskrbljujoče, da ima že vsak četrti Slovenec zamaščena jetra, pa se tega sploh ne zaveda!

Velikonočni zajtrk bo letos dražji, več stane tudi peka potice
08. 04. 2023 07.00
Velika noč je tik pred vrati in večina slovenskih gospodinjstev je na nedeljski zajtrk verjetno že dobro pripravljena. A zaradi podražitev hrane bo zanj treba letos odšteti nekoliko več. Podražila se je tudi peka potice.

Strateški svet: Gre za možnost izbire in ne za uvajanje veganske prehrane
07. 04. 2023 12.56
Potem ko smo poročali, da pediatri nasprotujejo rastlinskim menijem v šolah in vrtcih, se je odzval Strateški svet za prehrano. Kot pravijo, gre le za možnost izbire med mešanim in rastlinskim obrokom in ne za uvajanje veganske prehrane v vzgojno-izobraževalne zavode.

V vrtcih in šolah več zelenjave, polnozrnatih žit in stročnic
04. 04. 2023 20.56
Člani strateškega sveta za prehrano so se seznanili z recenzijo smernic za prehranjevanje v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Te so nespremenjene od leta 2010, nove pa morajo po besedah predsednice sveta upoštevati uradna priporočila glede omejitev nasičenih maščob, holesterola in prostih sladkorjev ter zagotoviti dovolj prehranskih vlaknin.

Ali južnomorske slone v zgodnjo smrt vodi (pre)velik spolni nagon?
26. 03. 2023 19.01
Nove raziskave kažejo, da bi samce južnomorskih slonov lahko v prezgodnjo smrt vodila (pre)velika želja po parjenju. Cilj samcev je, da bi imeli čim večji harem samic. Harem samic pa lahko imajo le tako, da so najmočnejši in postanejo "šefi plaže". Preden se iz morja preselijo na obalo, kjer stražijo svoje samice, morajo dobiti dovolj maščob, zato se številni nespametno na lov podajajo v nevarne vode, kjer pa sami postanejo plen.

Nekoč 'rešitev za debelost' brez kalorij, danes mu grozi umik s trga
18. 03. 2023 09.00
Čeprav so se umetna sladila leta kazala kot zamenjava za sladkor brez kalorij, nove raziskave kažejo ne le, da umetna sladila niso nobena zdrava zamenjava za sladkor, ampak bi lahko na dolgi rok predstavljala celo dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni. Za splošno zdravo populacijo so si ugotovitve glede možnih tveganj uživanja umetnih sladil, ki so (vsaj) na papirju varna, za zdravje še nasprotujoče. A se število študij povečuje in tudi vedno bolj kompleksne so, vključujejo več možnih vplivov, predvsem dolgotrajnega uživanja umetnih sladil, pojasnjuje dr. Urška Blaznik iz NIJZ. Kot izpostavlja, umetna sladila niso del uravnotežene prehrane: "Vsi skupaj bi se morali navaditi na manj sladek okus, kot nam ga vsiljuje industrija."

Pomanjkanje hranil vpliva na razvoj nevrodegenerativnih bolezni
15. 03. 2023 07.55
Delovanje možganov in skladiščenje informacij bi lahko primerjali s proizvodnjo, ki vsak dan ustvari in obdela ogromno količino informacij. Te ob ustreznih pogojih razporedi in shrani. Možgani kot kompleksen sistem velikega števila možganskih celic – vsebujejo namreč več sto milijard nevronov in še 10-krat več podpornih celic (celic glia) – za svoj razvoj in normalno delovanje tako kot vsi deli telesa potrebujejo energijo, ki jo primarno pridobijo s hrano. Ta predstavlja nepogrešljivo gonilo celotnega živčnega sistema in pomembno vpliva na številne kognitivne sposobnosti, predvsem na razmišljanje, koncentracijo in pomnjenje.

Obeta se postopno umirjanje cenovnih pritiskov v verigi s hrano
04. 03. 2023 09.18
Rast cen hrane v Sloveniji, ki je lani pomembno prispevala k inflaciji, tudi letos ostaja visoka. V zadnjih mesecih se je rast cen vložkov v kmetijstvu precej upočasnila, kar bo postopoma vplivalo na umirjanje cenovnih pritiskov po celotni stroškovni verigi, so ocenili v Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj.

V škatlah za pico, papirnatih lončkih: PFAS vplivajo na presnovo, hormone ...
23. 02. 2023 17.11
Onesnažena prst na salzburškem letališču, onesnažena pitna voda v Leondingu ... V Avstriji narašča zaskrbljenost zaradi onesnaženja naravnega okolja s PFAS (per- in polifluorirane alkilne spojine). Poleg tega pri severnih sosedih opozarjajo, da je tveganje veliko večje, kot se je dolgo predvidevalo, saj se pravzaprav vsakodnevno srečujemo s temi potencialno škodljivimi in delno neraziskanimi snovmi.

Analiza predpakiranega govejega mletega mesa: z ekološkim ne morete zgrešiti
15. 02. 2023 11.01
Od desetih vzorcev predpakiranega govejega mletega mesa, katerih analizo je naročila Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS), je bila kakovost dveh nezadovoljiva. Kot dobro so ocenili meso v štirih vzorcih. Najbolje se je izkazalo meso iz ekološkega kmetijstva.

BLOG: Ni tako važno, kaj 'žreš', bodi raje pozoren na to, kaj 'žre' tebe
12. 02. 2023 07.00
Nekaj mojih misli medtem, ko stojim in gledam v tablo pred onkološkim inštitutom: diagnoza rak te sesuje, obrne življenje na glavo. Stres, strah, tesnoba in negotovost te primejo v svoje kremplje. Pokaže nam, koliko smo pravzaprav majhni, ranljivi in minljivi. Hitro ugotoviš, kako zelo majhne težave si imel vse do sedaj, ti pa si jih brez zveze poveličeval, jim dajal tolikšen pomen, da si izgubil največjo vrednoto – zdravje! Ne moreš verjeti, kako so minute v čakalnici lahko dolge celo večnost. Ne moreš verjeti, kako ti lahko izraza benigen in maligen povzročita tolikšno navdušenje oz. razočaranje. Prvi predstavlja svetlobo, drugi temo ... in zdaj je napočil trenutek resnice ... in kmalu izveš, katerega si bolj hranil.

Privlačna, okusna, oglaševana: ultra predelana hrana veča tveganje za raka
04. 02. 2023 17.07
Raziskovalci Imperial's School of Public Health iz Velike Britanije so pripravili najobsežnejšo oceno povezave med ultra predelano hrano in tveganjem za nastanek raka do sedaj. Ultra predelana živila, kot so gazirane pijače, serijsko proizveden pakiran kruh, številni pripravljeni obroki in večina kosmičev za zajtrk, za našo prehrano niso najboljša izbira, so ugotovili.

BLOG: Ali mi bo uspelo shujšati do poletja?
29. 01. 2023 11.20
Shujšati je lahko zahtevno, vendar obstajajo načini, ki lahko pomagajo pri doseganju tega cilja. Ena od najučinkovitejših metod oziroma učinkovitih kombinacij za hujšanje je vadba in zdrava prehrana. Za začetek je pomembno, da si zastavite cilj hujšanja in se držite tega cilja. To lahko storite tako, da si zapišete cilj in ga postavite na vidno mesto, da se ga spomnite vsak dan.

Od novih testenin do jogurtov: med novimi živili izbrali najbolj inovativna
25. 01. 2023 14.23
Jogurt s sirupom smrekovih vršičkov, polnozrnati kruh z lanom, proteinski jogurti in pirine rožice z lanenimi semeni. To je le nekaj od skupno desetih inovativnih izdelkov, ki so prejeli letošnjo nagrado za najbolj inovativna živila.

BLOG: Glavni cilj novoletnih zaobljub naj bo zdravje
01. 01. 2023 14.42
Na začetku najprej vsem bralkam in bralcem želim srečno in uspešno v novem letu! Predvsem pa vam želim veliko zdravja in notranjega miru oziroma zadovoljstva. Zdaj pa se osredotočimo na novoletne zaobljube. Veselega decembra in vsega, kar ta prinaša s seboj, je konec. Za mesec januar pa so ponavadi "rezervirani" občutki krivde, slaba samopodoba ter načrti, kako se "spraviti" v formo za poletje in kako se rešiti raznoraznih težav, ki jih s seboj prinaša sodoben način življenja.

Koronavirus lahko na nekateri hrani preživi več dni
02. 12. 2022 09.28
Britanski strokovnjaki so potrdili, da lahko koronavirus na nekaterih živilih, že pripravljenih na uživanje, ostane več dni. Znanstveniki so teste izvedli tako, da so virus namenoma razmazali po embalaži in prehrambnih izdelkih, med njimi so bili sadje, pecivo in ustekleničena pijača. Izbirali so živila, ki jih lahko potrošnik poje brez kuhanja in pranja. A kot pravijo, tveganje za potrošnike ostaja zelo nizko.

10 načinov, kako dobre bakterije (probiotiki) varujejo naše zdravje
10. 11. 2022 00.15
Naše črevesje ni le prebavni organ, temveč je del našega imunskega sistema, saj je odgovorno za kar 80 odstotkov naše imunosti.

Zelene Doline v podporo imunskemu sistemu – Nova linija napitkov LCA IMUNO
13. 10. 2022 00.15
Že samo en napitek zadosti 40 % priporočenih dnevnih potreb po vitaminu C in nam tako pomaga krepiti naš imunski sistem.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23
September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

BLOG: Kako se znebiti napihnjenega trebuha?
25. 09. 2022 07.00
Napihnjenost trebuha se pojavi, ko so prebavila napolnjena z zrakom ali plini. Napihnjen trebuh je po navadi znak slabe prebave, zaradi katere v črevesju nastaja preveč vetrov. Zaradi slabe prehrane večine ljudi, visoke ravni stresa, rednega uživanja raznoraznih zdravil in izpostavljenosti različnim onesnaževalcem ni presenetljivo, da imajo ljudje težave z napihnjenostjo. Tokrat si bomo podrobneje ogledali razloge, zaradi katerih se morda spopadate z napihnjenim trebuhom, in izvedeli kaj več o naravni pomoči za napihnjenost.

BLOG: Kakšne so prednosti kolostruma oziroma 'prvega mleka'?
28. 08. 2022 10.40
Kolostrum je "prvo mleko", ki ga proizvedejo mlečne žleze po porodu in traja le kratek čas, preden se spremeni njegova sestava. To "prvo mleko" je izloček prsne žleze samic sesalcev prvih 6 ur (nekateri strokovnjaki menijo, da do 36 ur) po tem, ko je samica povrgla mladiča. Za mnoge sesalce je kolostrum bistvenega pomena za preživetje novorojenih potomcev.

Dojenje ima mnogo dobrobiti, a nikakor ne sme biti prisila
21. 08. 2022 14.32
Dojenje je najboljše, kako to, da ne dojiš, kaj je s tabo narobe? Ali svojemu otroku ne želiš dati svojega mleka? Ali s tako majhnimi dojkami sploh lahko dojiš? To je le nekaj v družbi precej pogostih vprašanj o dojenju, ki marsikateri mamici povzročajo stisko. Takšna vprašanja so povsem nepotrebna in pogosto tudi neprimerna. Nikomur ne koristijo, ustvarjajo pa dodaten pritisk. Še posebej na tiste mame, ki bi rade dojile, pa ne morejo.

5 skrivnosti najboljših slovenskih košarkarjev, zaradi katerih so postali svetovno znani!
18. 08. 2022 08.10
Kaj potrebujete, da bi postali naslednji Luka Dončić ali Goran Dragić?

Norveški premier brani usmrtitev Freye: Včasih moramo sprejeti neljube odločitve
16. 08. 2022 06.00
Potem ko je odločitev norveškega direktorata za ribištvo, da usmrtijo Freyo, 600-kilogramsko samico mroža, ki se je rada sončila na čolnih v Oslu, razburila javnost in borce za živali, je norveški premier sporočil, da je bila odločitev prava. Aktivisti, na drugi strani, so prepričani, da bi morali najprej oglobiti opazovalce. Vrstijo se tudi pozivi, naj razkrijejo dokumentacijo o tem, kdo je sprejel odločitev o evtanaziji Freye in na kakšni podlagi.

Prava izbira: prehransko ustreznejša ponudba obrokov
08. 08. 2022 11.42
NIJZ izpostavlja nov projekt, ki so ga razvili po dveh letih izvajanja in sliši na ime Prava izbira. Gre za simbol, ki omogoča gostincem izpostavitev višje kakovosti njihove ponudbe, potrošnikom pa omogoča lažjo prepoznavo in izbiro prehransko ustreznejših obrokov. Posebna pozornost je namenjena subvencionirani študentski prehrani.