pitne

KOMENTAR: Od žejne koale do goreče cerkve. Smo v zadnjem času res postali bolj neumni?

01. 01. 2020 13.24

Ljubek prizor, tako so ponekod zapisali ob novici, ki je obkrožila svet med prazniki, da je v Avstraliji žejna koala zaustavila rekreativne kolesarje in prosila za vodo. Srečna koala, ki je postala vest, je danes v Avstraliji redkost, večina koal je tam namreč ob zadnjih požarih umrla v grozljivih mukah.

Princ William in Kate predstavila desetletni ekološki projekt

31. 12. 2019 16.55

Kraljeva člana princ William in Kate Middleton sta v videoposnetku, ki sta ga objavila na družbenih omrežjih, združila spomine na leto 2019, predstavila pa sta tudi nov desetletni ekološki projekt. Nagradila bosta 50 ljudi, ki bodo našli najboljše ekološke rešitve.

Nova dražba zemljišč: Janković znižal ceno zemljišč ob URI Soča

17. 12. 2019 11.48

Zoran Janković se je na novinarski konferenci dotaknil tudi napovedane dražbe zemljišč ob URI Soča. Cena za večji sklop A s površino okrog 12.000 površinskih metrov bo 410 evrov za kvadratni meter, za zemljišča v izmeri dobrih osem tisoč kvadratnih metrov v sklopu B, ki jih URI Soča potrebuje za svojo širitev, pa 220 evrov za kvadratni meter. Če bo ta zemljišča kupila Slaba banka, bomo po njegovem mogoče končno dobili državni dom za starejše.

Janković: Gradnjo kanala C0 bomo nadaljevali

29. 11. 2019 14.47

Ljubljanska občina bo nadaljevala gradnjo kanalizacijskega kanala C0 v skladu s pridobljenimi gradbenimi dovoljenji, je danes poudaril župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković. Državnemu zboru pa je očital, da projekt spodkopava zgolj zaradi njegovega priimka.

Arso zaradi kinet v predhodni postopek za kanalizacijski kanal C0

28. 11. 2019 14.18

Agencija RS za okolje je prejela zapisnik Inšpektorata za okolje in prostor o inšpekcijskem pregledu projekta izgradnje kanalizacije v Ljubljani in začela predhodni postopek za kanal C0 po uradni dolžnosti. V tem postopku se ugotavlja, ali je treba za nameravani poseg izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje.

Občini Oplotnica 'z mukotrpnim delom' uspelo legalizirati na črno zgrajen vodovod

24. 11. 2019 14.37

Občina Oplotnica je lani na črno zgradila 12 kilometrov vodovoda, zato ji je grozilo, da bodo vodovod porušili. Pred kratkim pa jim ga je le uspelo legalizirati. Ker je vodovod zgradila na črno, občina Oplotnica ne bo deležna nikakršnih sankcij, ''saj zakon določa, da postopek o prekršku ni dopusten, če pretečeta dve leti od dneva, ko je bil prekršek storjen.''

Ali Ljubljani z gradnjo 135 milijonov vredne kanalizacije 'tiktaka' ekološka bomba?

22. 11. 2019 19.28

Ministrstvo za okolje je pri reviziji postopka ugotovilo sum nepravilnosti. Kanalizacija, ki gre čez potresno in vodovarstveno območje, bo ogrozila vir pitne vode za skoraj pol milijona Slovencev, opozarjajo kmetje in lastniki zemljišč. Gradnja se je sicer že začela, čeprav vseh gradbenih dovoljenj še ni, pa tudi študija vpliva na okolje ni bila opravljena. Poslanci zdaj predlagajo ustavitev del.

Mengeški župan Jerič med ovadenimi zaradi zaprtja in porušitve vodovoda

19. 11. 2019 14.39

Tomaž Štebe je skupaj s še okoli 80 sopodpisniki na Nacionalni preiskovalni urad vložil ovadbo zaradi zaprtja in porušitve magistralnega vodovoda medobčinskega vodovodnega sistema Krvavec ter zaradi odvzema vodnih pravic Občini Mengeš na virih pitne vode Izviri pod Krvavcem. Med osumljenimi ovadba izpostavlja mengeškega župana Franca Jeriča.

Protesti v Iraku: 'Ta mlaka krvi se mora končati'

10. 11. 2019 13.21

V Iraku se nadaljujejo protivladni protesti, ki so do sedaj zahtevali že okoli 300 smrtnih žrtev. Demonstracije so izbruhnile zaradi korupcije in pomanjkanja delovnih mest, protestniki pa sedaj zahtevajo odstop vlade in spremembe političnega sistema.

Onesnaženih več kot 2500 jam v Sloveniji, tudi z nevarnimi odpadki

05. 11. 2019 08.14

V Sloveniji je odkritih in registriranih več kot 13.000 podzemnih jam, kar dobra petina pa jih je onesnaženih z različnimi odpadki, tudi nevarnimi. Kot je povedal predsednik Jamarske zveze Slovenije Igor Benko, so v okviru raziskave med onesnažene uvrstili več kot 2500 jam. Večinoma gre za jame blizu poseljenih območij.

Policisti morajo na stranišče v 400 metrov oddaljene prostore

20. 10. 2019 10.01

Že vse od začetka septembra so policisti policijske postaje Ljubljana Center brez tekoče pitne vode in sanitarij. Če si želijo umiti roke, natočiti kozarec vode ali opraviti potrebo, se morajo po notranjem atriju sprehoditi do 400 metrov oddaljenega sodišča. Na MNZ zagotavljajo, da bo napaka odpravljena do začetka novembra.

'Visoke stopnje samooskrbe v Sloveniji ni mogoče doseči brez zmanjšanja živinoreje'

16. 10. 2019 06.00

Slovenci kljub podobam zdrave, domače hrane, ki nas vsakodnevno nagovarjajo z oglasnih panojev, lokalno pridelamo manj kot 40 odstotkov sadja in zelenjave. Posebej nizka je samooskrba z ekološko pridelanimi živili. ’'Dokler se bo na najbolj rodovitnih ravnicah pridelovala krma za živino, visoke stopnje samooskrbe v Sloveniji ne bomo dosegli,'' opozarjajo v slovenski fundaciji za trajnostni razvoj Umanotera.

Jamarstvo za najmlajše: 'Tam spodaj se čas ustavi'

06. 10. 2019 07.11

"Pri raziskovanju jam ni moč vnaprej načrtovati poti, kaj šele časa, porabljenega za raziskovanje. Spodaj se čas ustavi, zato se lahko ob okvirni napovedi, kdaj se bomo vrnili na površje, zmotimo tudi za več ur," pojasnjuje jamarska reševalka Mateja Mazgan. Vpogled v jamarstvo pa so zdaj v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani dobili tudi otroci.

Nova avantura Bernarde Jurič: Bolečina obstaja le, ko o njej razmišljaš

05. 10. 2019 07.00

Ultramaratonska kolesarka Bernarda Jurič se je vrnila s 5700 kilometrov dolge poti po avstralskih brezpotjih, med kačami, krokodili, insekti, kjer ni pitne vode in tudi po 500 kilometrov ne srečaš nikogar. Po kaskaderskem padcu na 310. kilometru je pogumna Ptujčanka z zlomljenim rebrom prevozila še 2696 kilometrov.

Kangler: Nismo vsi enaki pred zakonom

19. 09. 2019 18.49

Oktobra se v središču prestolnice obeta protest vrste civilnih iniciativ in političnih strank desnega političnega pola. Pod geslom Rešimo Slovenijo se bodo zbrale 10. oktobra. V kabinetu predsednika vlade pravijo, da ima vsakdo pravico organizirati shod. Nosilec protesta je nekdanji mariborski župan Franc Kangler v sodelovanju s SLS.

Litijski gasilci vztrajajo: problemov je več, zato bomo pogodbo zamrznili

11. 09. 2019 08.47

Čeprav je občina Litija poravnala svoje finančne obveznosti do litijskih prostovoljnih gasilcev, ti pravijo, da številni drugi problemi ostajajo. Od četrtka se tako ne bodo odzivali na pozive po gašenju morebitnih požarov ali prevozu pitne vode. Še enkrat odgovorne pozivajo k pogovoru in iskanju rešitev. Na te težave se je že odzval minister Erjavec, ki je zagotovil, da bo vlada povečala sredstva za zaščito in reševanje.

Nočni mori na Bahamih ni videti konca, bojijo se izbruha bolezni

09. 09. 2019 10.52

Kaos, uničenje, smrt. Med ruševinami opustošenih krajev na Bahamih vsem na očeh še vedno ležijo posmrtni ostanki žrtev, ljudje nimajo hrane in vode, bojijo se širjenja nalezljivih bolezni. Številni so katastrofo izkoristili za hiter zaslužek. Med njimi letalski prevozniki, ki so začeli izstavljati račune za evakuacijo.

Letališče v Freeportu popolnoma uničeno: 'Raven opustošenja je dih jemajoča'

05. 09. 2019 07.48

Medtem ko se okrepljeni orkan Dorian vztrajno pomika proti Južni Karolini, na Bahamih odpravljajo posledice opustošenja. Število smrtnih žrtev se je povzpelo na 20, nujno pomoč pa potrebuje še več kot 70.000 ljudi. Reševalne ekipe zaradi velikega uničenja težko dostopajo do poškodovanih, pomaga jim tudi ameriška obalna straža.

Senzorika: temeljni kamen pametnih trajnostnih mest in skupnosti

31. 08. 2019 07.00

"Ko bomo imeli vse podatke na spletu, bo to super za človeštvo. To je predpogoj za reševanje številnih težav, s katerimi se človeštvo sooča." (Robert Cailliau, pionir svetovnega spleta)

Brez prave strategije: nekateri železniški tiri še iz Jugoslavije

20. 08. 2019 04.13

V zadnjih mesecih se je zgodilo kar nekaj nesreč na železniškem omrežju, v Hrastovljah in nato še dvakrat v Rimskih Toplicah, ki so bile zelo podobne in povzročile več škode, na Primorskem bi zaradi uhajanja kerozina lahko ostali brez vira pitne vode. Razlog pa je zastarelo železniško omrežje, na katerega je država pozabila in vanj vlaga le toliko, da ne pride do kolapsa, čeprav je zemljevid prog zelo podoben tistim, ki ga je izdelala še nekdanja skupna država Avstro-Ogrska.

Progo Divača–Koper bodo znova odprli jutri dopoldne

12. 08. 2019 14.19

Slovenske železnice po junijskem iztirjenju vlaka in izlitju kerozina pri Hrastovljah končujejo s sanacijo proge Divača–Koper. Vnovič jo bodo odprli v torek ob 10. uri, so potrdili na Slovenskih železnicah. Te medtem še naprej izvajajo monitoring morebitnega onesnaženja vode s kerozinom.

Prhe na obalnih kopališčih bodo od jutri dalje spet odprte brez omejitev

08. 08. 2019 15.00

Župani vseh štirih istrskih občin so se odločili, da s petkom odprejo vse prhe na občinskih kopališčih brez omejitev. Iz Rižanskega vodovoda Koper so sporočili, da je zaradi rednih padavin in ustrezne povprečne dnevne rabe pitne vode za zdaj dovolj.

'Žrtve niso izključene, gospodarski, družbeni in drugi vplivi bi prizadeli celotno Slovenijo'

02. 08. 2019 07.00

Kako smo v Sloveniji pripravljeni na morebitno jedrsko nesrečo Nuklearne elektrarne Krško?Kot pojasnjujejo na upravi za jedrsko varnost, ob jedrski nesreči v NEK ne moremo izključiti žrtev, kar pa je odvisno od dejanskega poteka nesreče in izvajanja zaščitnih ukrepov: "Število ranjenih ali bolnih v primeru uspešnih zaščitnih ukrepov bi bilo zelo majhno."

Omilitev varčevalnih ukrepov: prhe na Obali bodo spet delovale

30. 07. 2019 16.59

V vseh štirih občinah slovenske Istre – Piranu, Izoli, Kopru in Ankaranu – so pred dvema tednoma sprejeli posebne varčevalne ukrepe za zmanjšanje porabe pitne vode. Le dan po očitkih, da kljub varčevalnim ukrepom v Kopru čistijo službene avtomobile občine, pa so se odločili za opustitev nekaterih ukrepov.

Gre za prekoračitev meje ali dobro marketinško potezo?

23. 07. 2019 08.59

Da smo si ljudje različni, priča tudi odziv na marketinško tablo Vinakoper, ki je razdelila uporabnike družbenih omrežij. V času, ko se na Obali trudijo z nemoteno vodooskrbo prebivalcev, nekateri trdijo, da je promocijska tabla Vinakoper neokusna, spet drugi pa, da je hudomušna popestritev v vročih dneh.

Redkejše zalivanje zelenic in plaže brez tušev

19. 07. 2019 07.54

V vseh štirih občinah slovenske Istre so začeli veljati posebni varčevalni ukrepi za zmanjšanje porabe pitne vode, ki jih bodo do preklica izvajala občinska komunalna podjetja. Tako bi se tudi v primeru onesnaženja vodnega vira izognili morebitnim redukcijam oz. občasnim prekinitvam dobave vode.

V vrtini ni bil kerozin, ampak drugo mineralno olje. Iščejo neznanega storilca

18. 07. 2019 14.02

Na agenciji za okolje so pojasnili podrobnosti o prisotnosti mineralnih olj na vrtini P-19. Na območju Hrastovelj je namreč po železniški nesreči v tla odteklo 9000 litrov kerozina, kar je med domačini in pristojnimi povzročilo precej zaskrbljenosti. A slednji ugotavljajo, da v vrtini ne gre za snov, ki je iztekla ob nesreči.

Pitna voda v Moravčah je neoporečna, župan napoveduje ovadbe

17. 07. 2019 16.52

Analiza pitne vode, ki jo je po neodvisni kemijski analizi vode in sanacijskega materiala na območju nekdanjega odkopa Drtija v Moravčah odredil minister za okolje in prostor Simon Zajc, je pokazala, da je pitna voda v Moravčah neoporečna, so sporočili z okoljskega ministrstva. Medtem pa župan Milan Balažic napoveduje ovadbe.

Najprej zaznali vonj, nato v vrtinah našli kerozin. Zajc: Pitna voda je še nedotaknjena

16. 07. 2019 09.21

Na širšem območju Hrastovelj so v dveh starih vrtinah našli kerozin. Okoljski minister Zajc se je zato odpravil na območje, kjer si je ogledal vrtino in vodarno ter se sestal z delovno skupino na terenu. Pitna voda je še nedotaknjena, je zagotovil minister po sestanku. Zdaj pripravljajo ukrepe, kako bodo kerozin izčrpali.

Otorinolaringologija bo dobila nov vodovod

16. 07. 2019 15.45

Na kliniki za otorinolaringologijo in cervikofacialno kirurgijo (ORL) Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana poteka prenova vodovoda. Dela bodo potekala v dveh fazah, zaključena bodo predvidoma konec novembra. V UKC pričakujejo, da se bo zaradi del in posledično zaprtja prostorov obseg storitev v letošnjem letu lahko zmanjšal do petine.