pitne

V Pivoli začeli sanacijo nelegalno odloženega blata
14. 06. 2021 12.48
Na območju Pivole v občini Hoče-Slivnica so delavci krškega podjetja Kostak začeli odvažati nedavno nelegalno odloženo blato. Poveljnik hoške civilne zaščite Boštjan Horvat je pojasnil, da ga bodo prepeljali na lokacijo podjetja, sanacija pa bo potekala vsaj mesec dni. Medtem bodo hiše, ki so ostale brez zasebnega zajetja, priklopili na vodovod.

Začetek kampanje: 'Ne želimo, da voda postane privilegij bogatih'
10. 06. 2021 14.36
Začela se je kampanja pred referendumom o noveli zakona o vodah, ki bo 11. julija. Pobudniki referenduma so znova opozorili na škodljivost novele. V kampanjo se bodo vključili kot organizatorji, pri čemer na velika finančna sredstva ne računajo. Noveli ostro nasprotujejo tudi v opoziciji. V Levici pravijo, da je treba vodo ubraniti pred vlado, v SAB, da novela olajšuje izkoriščanje obrežij in s tem pitne vode, v SD, ki prav tako vstopa v kampanjo, pa, da gre za "eno od zelo pomembnih dobrin, ki ne sme biti ogrožena".

Šestan po ekološki katastrofi v Hočah: 'Sanacija bo dolgotrajna in težka'
06. 06. 2021 20.31
Odvrženih 200 kubičnih metrov mulja iz čistilne naprave v naravo v občini Hoče so že označili za ekološko katastrofo, zdaj pa vsak dan terja dodaten davek. Ne samo da neznosno smrdi, najhuje je to, da je pitna voda onesnažena. Analize so pokazale, da vsebuje smrtno nevarne bakterije. Dež zdaj spira še mulj in ga odnaša po potoku naprej po več krajih vse do reke Drave.

Na desnem bregu Save raj za sprehajalce, na levem črna odlagališča
25. 05. 2021 06.00
Podjetnik, ki bo v naravo odložil gradbene odpadke, lahko dobi od 10.000 do 30.000 evrov kazni, seveda, če ga inšpektorji dobijo pri umazanem delu. Takšno kazen tvega kljub temu, da bi ga odvoz na ustrezen obrat za predelavo odpadkov stal nekaj sto evrov. So okoljski inšpektorji res brezzobi tigri, ki kršitelje le redko izsledijo, ali so slednji tako pogoltni za svoj dobiček, da so pripravljeni nevarne odpadke odvreči na območje vodnega zajetja? Medtem ko postajajo rečna obrežja rekreacijska območja, pa so zgolj nekaj metrov stran legla divjih odlagališč.

Podobe razdejane Gaze: 'Ne prepoznamo več svojega mesta'
23. 05. 2021 12.56
Izrael in palestinsko gibanje Hamas sta po 11 dneh intenzivnega boja sklenila začasno premirje, a nasilje se ni končalo brez posledic. Izraelski letalski napadi so Gazo povsem razdejali in povzročili veliko materialno škodo. Travmatizirani prebivalci imajo malo upanja na boljše čase, medtem ko se spominjajo porušenih stavb in smrti svojih družinskih članov.

Vizjak: Podpisniki so bili zavedeni, gre za zbiranje podpisov proti pitni vodi
20. 05. 2021 06.00
Smo bili priča največjemu in najuspešnejšemu podvigu okoljskega gibanja od osamosvojitve Slovenije, kot pravijo okoljski aktivisti in organizatorji zbiranja podpisov za referendum o pitni vodi? Ministrstvo za okolje in prostor jim očita, da so zavedli podpisnike pod zahtevo za referendum. Ali to drži? V 24UR ZVEČER sta svoje poglede soočila minister za okolje Andrej Vizjak in Uroš Macerl, eden od pobudnikov zbiranja podpisov.

Zbrali več kot 50.000 podpisov za referendum o vodi
19. 05. 2021 09.58
Pobudniki referenduma o sporni noveli zakona o vodah so zbrali precej več od zahtevanih 40 tisoč podpisov in jih prinesli v državni zbor. "Prepričani smo, da bomo zmagali, saj se borimo za stvar, ki nas povezuje, to je čista pitna voda," so povedali ob tem. Državni zbor mora v skladu z zakonodajo referendum razpisati v sedmih dneh po vložitvi zahteve.

Tik pred ekološko katastrofo: na Danskem izkopavajo 13.000 ton trupel minkov
13. 05. 2021 17.36
Da gre za "zadnji korak v mračni sagi", opisujejo tuji mediji, ko poročajo o izkopu kar 13.000 ton trupel minkov, ki so jih lani novembra na Danskem pobili iz strahu pred širjenjem mutriranih sevov novega koronavirusa. Način pokopa živali je bil namreč poln napak in nezakonit, množična grobišča pa so označili za ekološke bombe, ki v nekaterih primerih ogrožajo celo vir pitne vode.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?
10. 05. 2021 07.05
Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

Leben se vrača v politiko: 'Dovolj je bilo besed, zavajanj in umetnih delitev'
08. 05. 2021 15.12
Zaživela je Stranka zelenih dejanj (Z.DEJ) – njeno vodenje je pričakovano prevzel njen pobudnik, nekdanji okoljski minister Jure Leben, ki je kot temeljne vrednote stranke izpostavil svobodo, strpnost, demokracijo in spoštovanje. Po njegovih ocenah je v politiki čas za menjavo generacij. Glede sodelovanja s trenutno vladno garnituro je dejal, da je to za zdaj lahko bolj negativno kot proaktivno, saj ne vidi podlag že na področju vrednot, še posebej pa ne, kar se tiče zakona o vodi.

Do preklica voda v naselju Ložice ni pitna
07. 05. 2021 17.16
Režijski obrat Občine Kanal ob Soči je v sredo prejel obvestilo, da ima voda iz vodovoda Ložice neobičajen okus in vonj po naftnih derivatih. Na režijskem obratu sklepajo, da se je voda onesnažila zaradi izlitja naftnih derivatov na vodozbirnem območju. Do preklica je tako prepovedana uporaba vode iz vodovoda, poskrbeli so za nadomestno oskrbo s pitno vodo. "Obstaja velika verjetnost, da bosta vodna vira onesnažena daljši čas," so zapisali v obvestilu za javnost.

Ministrstvo zavrača navedbe pobudnikov referenduma o vodah glede overjanja podpisov
28. 04. 2021 14.50
Ministrstvo za javno upravo zavrača očitke pobudnikov referenduma o vodah, da so lahko ljudje podpis na upravnih enotah overili samo po predhodnem naročanju. "V dopisu smo načelnice in načelnike pozvali, naj se za zbiranje podpisov zagotovi učinkovito, varno in sprotno sprejemanje podpor volivcev," so pojasnili. V civilni iniciativi Za pitno vodo so doslej zbrali nekaj več kot 10.000 podpisov za referendum o zakonu o vodah.

Očitki Salonitu Anhovo: 'Voda iz črpališča se uporablja tudi za druge namene'
23. 04. 2021 15.01
Družba Salonit Anhovo je pretekli teden ponovno pridobila podaljšanje vodnega dovoljenja za tehnološko vodo, ki ji je poteklo decembra lani. V civilni iniciativi Danes so prepričani, da se voda iz črpališča uporablja tudi za druge namene. V družbi to zanikajo in poudarjajo, da se dovoljenje nanaša izključno na tehnološko (hladilno) vodo. Na direkciji za vode tudi pravijo, da je bilo dovoljenje izdano zgolj za neposredno rabo vode za tehnološke namene.

Oskrba Istre in kraškega zaledja s pitno vodo: Če Istra ostane brez vode, bo suha vsa Slovenija
20. 04. 2021 17.57
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je obravnaval problematiko ureditve oskrbe prebivalstva slovenske Istre in kraškega zaledja s pitno vodo. Pri tem so člani podprli sklepe, ki ciljajo na racionalnost in vzdržnost projekta, ne pa tudi sklepa, po katerem bi ministrstvo znova preverilo vse možnosti za vzpostavitev vodnih virov.

Pobudniki referenduma o zakonu o vodah državljane pozivajo k dejanjem
20. 04. 2021 08.00
Pobudniki referenduma o zakonu o vodah, zbrani v pobudi Za pitno vodo, so ob začetku zbiranja podpisov danes pozvali državljane, naj izkoristijo priložnost in s svojim dejanjem vplivajo na dogajanje v državi. "Vsak državljan lahko nekaj naredi. Ne jamrajte, ne pravite, da se ne da. Zdaj je priložnost, zberimo te podpise," je dejal Uroš Macerl.

Karibski otok prekrit s pepelom, prebivalci ostali brez elektrike in pitne vode
11. 04. 2021 15.36
Vulkan na majhni otoški državi v Karibskem morju je še vedno aktiven. Nemo, organizacija za upravljanje izrednih razmer na otoku St. Vincent, je sporočila, da je zaradi ponovnega "eksplozivnega dogodka" na vulkanu prišlo do izpada električne energije in pomanjkanja pitne vode. Večina države je tako rekoč prekrita s pepelom.

Poziv WHO: Vsi bi morali imeti enak dostop do zdravstvenih storitev
07. 04. 2021 12.55
Danes je svetovni dan zdravja. Tokrat je posvečen trenutno najbolj aktualni javnozdravstveni temi – kako svet po pandemiji covida-19 vrniti v sprejemljive tirnice življenja, da bo bolj pravičen za vse in da bodo vsi ljudje in vse družbe uživali več zdravja in blaginje, so pojasnili na NIJZ. Gospodarska zbornica Slovenije pa je ob današnjem dnevu izpostavila pomen kakovostne sestave živil. Medtem na Rdečem križu Slovenije prebivalce spodbujajo k udeležbi na preventivnih zdravstvenih programih.

Sporna novela Zakona o vodah: zbrali dovolj začetnih podpisov za referendum, a potrebujejo jih še več
05. 04. 2021 18.34
Po številnih pobudah, opozorilih in shodih okoljevarstvenikov, s katerimi so neuspešno pozivali poslance k zavrnitvi novele Zakona o vodah, zdaj posegajo po referendumu. Vložiti morajo najmanj 2500 podpisov za pobudo referenduma, iniciative pa zagotavljajo, da imajo podpisov več kot dovolj. Ročno zavoro na novelo zakona pa bi lahko zategnil tudi Državni svet, ki bo glasoval o odložilnem vetu.

Državni svetniki o vetu na sporno novelo zakona o vodah
03. 04. 2021 20.45
DS je za torek sklical izredno sejo, na kateri bo odločal o odložilnem vetu na novelo zakona o vodah. Predlog za veto je vložila interesna skupina negospodarskih dejavnosti, ki se pridružuje oceni strokovnih institucij in civilne družbe, da novela strokovno ni primerno utemeljena in ne dosega skupnih ciljev celostnega upravljanja voda.

Opozicija vložila predlog za ustavno obtožbo predsednika vlade
02. 04. 2021 07.21
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so v skladu z napovedjo vložile predlog državnemu zboru, da pred ustavnim sodiščem obtoži predsednika vlade Janeza Janšo. Kot je že pred dnevi povedal prvak LMŠ Marjan Šarec, mu med drugim očitajo "opustitev dolžnega ravnanja pri nakupu cepiv, uničevanje STA in poseganje v tožilstvo".

Kroos: Bojkot SP 2022 ne bi preveč pomagal delavcem
31. 03. 2021 15.30
Vezist nemške reprezentance in madridskega Reala Toni Kroos je pred naslednjo reprezentančno preizkušnjo v kvalifikacijah za SP 2022, ki ga bo gostil Katar, dejal, da je bila dodelitev prihajajočega mundiala tej zalivski državi "napaka". V isti sapi je Kroos vseeno dodal, da bi z bojkotom turnirja nogometaši storili bore malo za izkoriščane delavce.

Strokovna združenja obžalujejo sprejem sporne novele o vodah
31. 03. 2021 15.04
Predstavniki strokovnih združenj in društev, ki delujejo na področju voda, so znova izrazili obžalovanje ob sprejemu sporne novele Zakona o vodah. Pomembni strokovni pomisleki v zvezi z varovanjem in odnosom do priobalnih in vodnih zemljišč ob možni širitvi posegov vanje žal niso bili upoštevani, poudarjajo.

Macerl: Nevladniki smo velik trn v peti politike, ki dela za umazan kapital
31. 03. 2021 06.00
Namesto, da bi sledili zavezam, ki vodijo k večji zaščiti naših voda, sprejeta novela zakona o vodah Slovenijo pelje stran od teh ciljev, so prepričani okoljevarstveniki. Ni dopustno, da kratkoročni politični ali kapitalski interesi določajo politiko do voda in njihovo upravljanje, vztrajajo tudi strokovnjaki, ki očitajo vladi, da jih je pri pripravi zakona popolnoma prezrla in dala prosto pot nenadzorovani gradnji na priobalnih območjih ter s tem ogrozila celo pitno vodo.

DZ potrdil novelo zakona o vodah, gibanje Zdrava družba želi referendum
30. 03. 2021 17.30
DZ je s 44 glasovi za in 38 proti potrdil novelo zakona o vodah. Medtem ko so v vseh poslanskih skupinah pozdravljali krepitev sredstev za redno vzdrževanje in upravljanje vodotokov, pa so bili v opoziciji kritični do sprememb, povezanih s posegi na vodna in priobalna zemljišča. Gibanje Zdrava družba pa je, potem ko je DZ danes potrdil za del javnosti sporno novelo zakona o vodah, že začelo z aktivnostmi za razpis zakonodajnega referenduma.

S citiranjem ustave protestniki pozvali k zavrnitvi sporne novele zakona o vodah
29. 03. 2021 12.02
Na Trgu republike so se – v skupinah po 10, z maskami in varnostno razdaljo – zbrali podporniki čiste pitne vode, ki so se jim pridružili tudi Mladi za podnebno pravičnost. S transparenti in citiranjem 70.a člena ustave, ki zagotavlja pravico do pitne vode, so poslance pozvali, naj ne sprejmejo predlagane novele zakona o vodah. Na krajšem shodu se je zbralo okoli 50 ljudi. Pod peticijo za pitno vodo pa so medtem zbrali več kot 11.500 podpisov.

Ministrstvi za okolje in gospodarstvo umikata sporni člen novele zakona o vodah
24. 03. 2021 11.37
Ministrstvo za okolje in prostor in ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo sta dosegla soglasje, da iz novele zakona o vodah, ki je v obravnavi v DZ, izvzameta člen, ki bi omogočil gradnjo objektov in naprav, ki uporabljajo nevarne snovi, na vodovarstvenem območju, so sporočili z ministrstva za okolje.

Predlog ustavne obtožbe naj bi vložili konec prihodnjega tedna, a z dopolnitvami
23. 03. 2021 17.51
Predlog ustavne obtožbe proti premierju Janezu Janši, ki jo je prejšnji teden napovedal prvak LMŠ Marjan Šarec, bodo po naših informacijah vložili konec prihodnjega tedna. Opozicijske stranke so že začele z usklajevanjem besedila ustavne obtožbe, ki pa jo čakajo še dopolnitve. Te so nujne, pravijo v SD, medtem ko SAB napoveduje, da bo v besedilo vključen tudi očitek kršitve ustavne pravice do čiste pitne vode. Levica pa predlaga dopolnitve glede "protiustavnega omejevanja pravice do referenduma glede orožarskih apetitov vlade".

'Voda je ključna za naš obstoj, zato moramo storiti vse, kar je v naši moči, da jo zaščitimo'
22. 03. 2021 13.02
Stalni posvetovalni odbor za podnebno politiko pri predsedniku RS se je odzval na sprejemanje novele Zakona o vodah. Odločevalce je s posebnim priporočilom opomnil, naj pri sprejemanju novele na prvo mesto postavijo pravico do pitne vode. Predsednik DZ Igor Zorčič, ki je ob današnjem svetovnem dnevu voda obiskal novomeško enoto Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, pa je ocenil, da je pred politiko odločitev, za katero upa, da bo sprejeta v duhu svetovnega dneva voda.

Slovenski okoljevarstveniki svarijo: Zaščitimo vodne vire
22. 03. 2021 06.56
Obeležujemo svetovni dan voda, ki je letos namenjen ozaveščanju o pomenu te dobrine. Slovenija velja za bogato državo z vodami, a mora vodne vire ščititi tudi za zanamce, opozarjajo strokovnjaki. Te dni so razprave o pomenu vode in ščitenja vodnih virov razgrete, saj javnost deli predlagana novela zakona o vodah. Na pravico do čiste vode je opozoril tudi varuh človekovih pravic. Posvaril je pred hitrimi rešitvami, ki bi to pravico lahko ogrozile. Vsak peti otrok na svetu sicer nima dovolj vode, da bi zadostil svojim vsakodnevnim potrebam.

'Protestna rekreacija' na Trgu republike: Pitne vode ne damo
19. 03. 2021 20.29
Na Trgu republike v Ljubljani je potekala tiskovna koferenca ter "rekreacija", na kateri so udeleženci opozorili na problematičnost novele zakona, s katero bo dovoljeno graditi kemijsko nevarne objekte na vodovarstvenih območjih. Maloštevilni udeleženci so še opozorili, da se občutno zmanjšuje standard varovanja pitne vode ter ogroža varovanje rek in podtalnic.