pitne

Gasilci posredovali na več kot 500 lokacijah

30. 07. 2020 06.22

Neurje z močnimi nalivi in vetrom, ki je ponekod s seboj prineslo tudi več kot pet centimetrov debelo točo, je povzročilo ogromno škodo na objektih, avtomobilih in vrtninah. Pristojne službe, ki so delale pozno v noč, danes nadaljujejo z intervencijami na terenu, pregledujejo najbolj ogrožene objekte in odpravljajo največje težave. Na delu so že tudi zavarovalnice, saj je prijav škode ogromno. Zavarovalnice za prijavo te medtem priporočajo elektronske poti.

Do rezultatov analize pitne vode velja v Anhovem prepoved uporabe vode za prehrano

30. 07. 2020 16.29

Potem ko smo v torek poročali, da je pretekli petek prebivalcem Anhovega pritekla v vodovod penasta sivo-rjavo umazana voda, ki je smrdela po apnu, kemikalijah ali cementu, še vedno niso znani rezultati kemijske analize pitne vode. Občina Kanal ob Soči je zato občane obvestila, da voda ni pitna, prav tako ni primerna za uporabo pri kuhanju in umivanju zob. Za pomoč pri oskrbi občanov s pitno vodo so se obrnili na gasilce.

Zaradi onesnaženja prepovedali kopanje v Soči od Rodeža do Plavi

30. 07. 2020 12.44

Zaradi onesnaženja reke Soče so v občini Kanal ob Soči na območju od Rodeža do Plavi do preklica strogo prepovedali kopanje v reki. Po do zdaj znanih podatkih je manjša količina neznane snovi odtekla v reko in pustila oljne madeže, je pojasnil poveljnik občinske civilne zaščite Igor Komac. Kot nam je potrdil, ne gre za dogodek, ki je bil povezan s težavami pred dnevi, ko so prebivalci poročali o umazani vodi, ki je pritekla v vodovod in smrdela po kemikalijah.

'Slovenska Istra potrebuje dodatni vodni vir'

29. 07. 2020 14.44

Okoljski minister Andrej Vizjak je po sestanku z župani Brkinov in Krasa ponovil stališče vlade, da slovenska Istra potrebuje dodatni vodni vir in da zagovarja rešitev z akumulacijo Padež, da pa bodo pred dokončno odločitvijo v okviru sprejemanja državnega prostorskega načrta obnovili vse strokovne podlage. V postopku bo sodelovala tudi stroka.

Penasta, po kemikalijah smrdeča voda presenetila prebivalce Anhovega

28. 07. 2020 14.26

Organizacija Eko Anhovo in dolina Soče je na družbenem omrežju objavila informacijo, da je pretekli petek prebivalcem Anhovega pritekla v vodovod penasta sivo-rjavo umazana voda, ki je smrdela po apnu, kemikalijah ali cementu. Občina Kanal ob Soči do včeraj prebivalcem ni pojasnila, kaj se je zgodilo, trdijo z organizacije. Z občine odgovarjajo, da so danes zjutraj na svoji spletni strani sporočili, da je izvor onesnaženja vodovodni priključek industrijske čistilne naprave Eternit Slovenija, voda v vodarni pa je bila neoporečna.

V Temzi našli več mikroplastike kot v Renu, Padu in Donavi

21. 07. 2020 19.50

Raziskava znanstvenikov na Univerzi v Londonu je pokazala, da ima reka Temza, ki teče skozi London, večjo gostoto mikroplastike kot druge večje evropske, celo nekatere svetovne reke. Plastične drobce so našli v želodcih rakov, ki živijo v njej. Znanstveniki zato ljudi opozarjajo, naj bolj pazijo, katere izdelke uporabljajo, kako z njimi ravnajo in kam jih po uporabi odvržejo.

Zelenjava med mladostniki bolj priljubljena, pitje sladkih pijač močno upadlo

16. 07. 2020 10.50

Ugotovitve raziskave NIJZ med mladostniki kažejo, da se po letu 2010 nekoliko umirja trend naraščanja odstotka čezmerno hranjenih in debelih, vendar je ta v skupinah 13-letnih fantov in 15-letnih deklet še vedno neugoden. Skrb vzbujajoče je tudi, da je na različnih shujševalnih dietah kar dobra petina deklet, skoraj polovica 15-letnih fantov pa pije energijske pijače.

'Namesto zaščite pitne vode Vizjak ukinja okoljske varovalke'

15. 07. 2020 12.29

Minister Vizjak je pred kratkim v javno obravnavo poslal predlog sprememb Uredbe o odpadkih, ki se nanašajo na prenehanje statusa odpadka in s katerimi bi vse dosedanje nezakonitosti elegantno rešil z novimi, za kapital ugodnejšimi pogoji. Po novem bi lahko gospodarstvo kar samo sebi predpisovalo nabor onesnaževal in mejne vrednosti za produkte iz odpadkov. Vgrajevali bi jih tudi v tla in za njimi bi se izgubila vsaka sled, opozarjajo nevladne organizacije in dodajajo, da so podzemne vode glavni vir pitne vode v Sloveniji, zato bi ohranjanje okoljskega nadzora nad vsemi materiali, ki se jih vnaša v tla, morala biti prioritetna naloga ministra za okolje.

Po svetu že 12 milijonov okuženih. Bolsonara tožijo, ker si je snel zaščitno masko

09. 07. 2020 08.07

V Združenih državah Amerike, kjer se pandemija še ne umirja, so v zadnjih 24 urah potrdili 60.000 novih primerov okužbe, v sredo pa so postavili nov mejnik treh milijonov potrjenih primerov okužbe. Na svetovni ravni je število okuženih v enem tednu poraslo za milijon, skupaj se je tako okužilo že 12 milijonov ljudi. Umrlo jih je 548.914. Brazilsko združenje za tisk pa je napovedalo tožbo proti predsedniku Bolsonaru, saj si je med tiskovno konferenco snel zaščitno masko.

Vizjak pričakuje sprejem prostorskega načrta za dodatni vodni vir za Istro do konca mandata

07. 07. 2020 17.47

Okoljski minister Vizjak je po srečanju s koordinacijo županov Istre in predstavnikov lokalnega gospodarstva ponovil odločitev o izbiri Padeža za dodatni vodni vir za slovensko Istro. Tako bodo začeli z umeščanjem projekta v prostor, državni prostorski načrt zanj bi po njegovem lahko sprejeli do konca mandata te vlade.

Sodišče v Washingtonu odredilo zaprtje spornega naftovoda v Severni Dakoti

07. 07. 2020 08.52

Zvezno sodišče v Washingtonu je v ponedeljek odredilo, naj se sporni naftovod Dakota Access, proti kateremu že več let protestirajo tamkajšnje indijansko prebivalstvo in okoljevarstveniki, zapre, nafta iz njega pa naj se izprazni v 30 dneh. Ogorčenje so že izrazili ameriški predsednik Donald Trump in predstavniki energetskega sektorja.

Vaja jamskih reševalcev v Kačni jami: 'ponesrečenca' uspešno izvlekli na površje

05. 07. 2020 15.15

Vsako leto člani Jamarske reševalne službe izvedejo več reševalnih vaj, tokrat so jo izvedli v Kačni jami, ki sicer velja za tretjo najdaljšo jamo v Sloveniji. Spustili so se 180 metrov globoko na dno jame ter navideznega ponesrečenca, ki ga je odigral eden izmed reševalcev, oskrbeli in izvlekli na površje.

Okoljevarstveniki svarijo, da ogroža ljubljansko vodo, občina pojasnjuje: projekt je ključen za čisto okolje

21. 06. 2020 08.08

Projekt kanalizacijskega kanala C0 v Ljubljani, ki je pred dvema letoma povzročil pravi 'kmečki punt' in razburja nekatere okoljevarstvenike, je trenutno v presoji, ali potrebuje okoljevarstveno soglasje. Medtem ko nekatere okoljevarstvene organizacije svarijo, da ta ogroža vir pitne vode za celotno prestolnico, krajani podpirajo izgradnjo, saj ta ureja dolgoletne frustracije z neurejenim kanalizacijskim sistemom. Na Mestni občini Ljubljana trdijo, da je projekt ključen za kakovost bivanja meščanov in predvsem projekt, ki bo zanamcem zapustil zdravo in čisto okolje.

V pričakovanju zvezdic

10. 06. 2020 08.21

Slovenija se v svetu vse bolj uveljavlja kot vrhunska kulinarična destinacija in ni malo gostov, ki k nam pridejo zgolj zato, da bi dobro jedli. Po novem jih nagovarjajo in vabijo s spletno stranjo, ki predstavlja celostno gastronomsko zgodbo Slovenije. Vse bližje pa je še en pomemben datum za naše ponudnike: prihodnji teden bodo izvedeli, kdo je prepričal stroge Michelinove sodnike.

V Sloveniji ustanovili nov kraj. S tem želijo spodbuditi razvoj

08. 06. 2020 20.38

Najmanj 10 stavb in ime, ki ga nima še noben kraj – to sta dva od pogojev za ustanovitev novega naselja pri nas. V zadnjih desetih letih je v Sloveniji nastalo devet novih naselij, deseto pa naj bi bilo, kot si želijo v Občini Gorje, naselje Zatrnik. Domačini bi radi s tem spodbudili razvoj, tudi turistični, so pa z nastankom naselja povezani tudi določeni stroški.

Civilna iniciativa bo na onesnaževanje pri Suhadolah opozorila s protestom

05. 06. 2020 11.11

Civilna iniciativa Mengeš ob današnjem svetovnem dnevu okolja pripravlja protest pred smetiščem podjetja Publikus v Suhadolah. Kot opozarjajo, se onesnaževanje območja nekdanje gramoznice zahodno od Suhadol dogaja že več kot 12 let, a pristojni še vedno niso ustrezno ukrepali. Odpadki neposredno ogrožajo tudi podtalnico, dodajajo.

Priporočila za športe, ki so dovoljeni: v praksi težko izvedljivo in nesmotrno, a še vedno bolje kot nič

21. 04. 2020 09.34

Po novem je igranje tenisa, badmintona, golfa in balinanje znotraj občin spet dovoljeno, a varnostna priporočila tako za igralce kot za upravljavce igrišč so zelo podrobna, v praksi pa, sploh pri tenisu, tudi težko izvedljiva. "Ko berem navodila, me ima, da ostanemo zaprti do nadaljnjega, saj bi bilo to bolj smotrno," pravi eden od njih. Razočarani so tudi na Badmintonski zvezi Slovenije, saj menijo, da bi v dvoranah lahko zagotovili dovolj veliko distanco za igranje badmintona, visok strop pa bi omogočil dobro prezračevanje. Dodatna omejitev je seveda še vedno tudi prepoved prehajanja občin.

NIJZ priporoča: v dlje časa zaprtih objektih pustite vodo na vseh pipah teči vsaj 15 minut

21. 04. 2020 08.47

V času omejitvenih ukrepov se je v številnih javnih objektih zmanjšala ali prekinila poraba vode, zaradi česar pa lahko v hišnem vodovodnem sistemu pride do razmnoževanja mikroorganizmov ali izločanja nevarnih snovi iz omrežja v pitno vodo, opozarja NIJZ. Priporočajo, da na vseh pipah v objektih, ki so bili dlje časa zaprti, povečamo pretok vode za najmanj 15 minut.

Slovence v karanteni bodo testirali trikrat, za varovanje objekta bo poskrbljeno

27. 03. 2020 07.28

V Sloveniji je pristalo letalo s Slovenci in nekaj Avstrijci iz Madrida. Po posebnem evakuacijskem letu so že v karanteni v velenjskem hotelu. V uporabo vladi ga je ponudil Hisense, lastnik Gorenja. Po začetnem protestu občine Velenje, da o zadevi niso bili obveščeni, so zdaj sporočili, da bodo v celoti prevzeli koordinacijo za zagotavljanje bivalnih pogojev. Objekt bo varovan, vse nastanjene Slovence pa bodo na okužbo testirali trikrat.

Brezdomci morali prekiniti prodajo uličnega časopisa, ki je za marsikoga edini vir preživetja

25. 03. 2020 13.34

V hudi stiski te dni živijo tisti, ki so bili že pred razglasitvijo epidemije potisnjeni na sam rob družbe. Brezdomci so zaradi ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa čez noč ostali brez sanitarij in pitne vode. Prav tako so morali prekiniti prodajo uličnega časopisa. Brezdomci v Ljubljani bodo lahko uporabljali sanitarije s prhami na Društvu prostovoljcev Vincencijeve zveze dobrote, Društvo Kralji ulice pa prosi za solidarnost. 

Vsak dan topel obrok za zdravstvene delavce, tablice za starostnike, da se lahko vidijo s svojci

19. 03. 2020 11.40

V zahtevnih časih, v katerih smo se znašli, se rojevajo tudi lepe in navdihujoče zgodbe o solidarnosti in medsebojni pomoči. Gostinci po vsej državi ponujajo brezplačne obroke za zdravstvene delavce in ljudi z roba družbe. Brezdomcem delijo tudi pijačo, saj jim je, ker so javni WC-ji in fontane zaprti, onemogočen dostop do pitne vode. Ljubljanski hostel je odstopil sobe zaposlenim v UKC Ljubljana. V domovih za ostarele skrbijo, da se stanovalci prek pametnih naprav lahko vidijo s svojimi svojci.

Vsak dan topel obrok za zdravstvene delavce, tablice za starostnike, da se lahko vidijo s svojci

19. 03. 2020 06.00

V zahtevnih časih, v katerih smo se znašli, se rojevajo tudi lepe in navdihujoče zgodbe o solidarnosti in medsebojni pomoči. Gostinci po vsej državi ponujajo brezplačne obroke za zdravstvene delavce in ljudi z roba družbe. Brezdomcem delijo tudi pijačo, saj jim je, ker so javni WC-ji in fontane zaprti, onemogočen dostop do pitne vode. Ljubljanski hostel je odstopil sobe zaposlenim v UKC Ljubljana. V domovih za ostarele skrbijo, da se stanovalci prek pametnih naprav lahko vidijo s svojimi svojci.

Pritožba Romov zaradi dostopa do vode v romskih naseljih zavrnjena

10. 03. 2020 14.14

Evropsko sodišče za človekove pravice je zavrnilo pritožbo dveh romskih družin zaradi nezagotavljanja dostopa do pitne vode v romskih naseljih, saj ni ugotovilo kršitve posameznih členov evropske konvencije o človekovih pravicah. V Amnesty International Slovenije so že napovedali pritožbo.

V desetih tednih smo obkrožili svet

07. 03. 2020 07.00

Pot proti domu je bila ekspresna. Še v sredo smo pakirali torbe na Havajih in lovili zadnje dopoldansko sonce, nato pa s hitrim postankom v Los Angelesu v četrtek že pristanemo v Londonu, kjer nas za dobrodošlico pričakata sneg in dež ter nič kaj prijetni dve stopinji.

Program nove vlade: naborništvo, univerzalni otroški dodatek, učinkovito varovanje meje

26. 02. 2020 07.57

Predsednik Borut Pahor je državnemu zboru predlagal prvaka SDS Janeza Janšo za novega predsednika vlade. Med ključnimi ukrepi nove vlade, zapisanimi v koalicijski pogodbi, naj bi bili postopna uvedba naborništva, učinkovito varovanje državne meje, uvedba univerzalnega otroškega dodatka, stanovanjska shema za mlade družine in gradnja najemniških stanovanj.

Osnovna šola Planina pri Sevnici

24. 02. 2020 07.30

Osnovna šola, ki je nove prostore dobila leta 2012, ima 200-letno tradicijo. Pohvalijo se lahko z vključenostjo v številne projekte, leta 2014 so dobili novo telovadnico, denar, ki bi ga prejeli za morebitno zmago, pa bi porabili za tehnično učilnico, morda sobo za umirjanje ali nove tablice.

Močan veter podiral drevesa: klonila 230 let stara lipa in poškodovala hišo

10. 02. 2020 06.09

Zaradi močnega vetra se s številnimi težavami spopadajo na Celjskem in Koroškem. Na območju Elektra Celje je trenutno brez oskrbe z električno energijo 341 odjemalcev, posledično je ponekod motena oskrba s pitno vodo. Zaradi podrtega drevja je bilo oz. je še zaprtih več cest, pihanje vetra se medtem že nekoliko umirja.

'Vredna' 42 bilijonov evrov, zagotavljajo pitno vodo, uničili pa smo jih skoraj 90 odstotkov

02. 02. 2020 08.23

Se zavedate vseh razlogov, zaradi katerih moramo narediti vse, da ohranimo svetovne zakladnice biodiverzitete? Mokrišča namreč niso le oaze za ljubitelje narave, ampak je njihova zaščita pomembna s strateškega vidika države. Bogata vegetacija v mokriščih čisti vodo in omogoča rabo pitne vode. V mnogih predelih sveta so mokrišča ob rekah, jezerih in morju vir preživetja lokalnih prebivalcev. Mangrove in koralni grebeni denimo varujejo obalne skupnosti pred hurikani, neurji in cunamiji.

Plastični paradoks: brez materiala, ki duši svet, si težko predstavljamo življenje

22. 01. 2020 07.00

Plastika. Do leta 2050 je bo po napovedih v svetovnih morjih plavalo več kot rib. ’Glavobol’ za naravo in ekosisteme. Material, ki ga je izumil človek in je vdrl v vsak kotiček našega življenja. Material, ki ga želimo izkoreniniti, a si brez njega ne predstavljamo življenja. Ironično pa je, da smo ga izumili zato, da bi rešili nekatere okoljske probleme. So pozivi k prenehanju uporabe plastike upravičeni ali obstajajo načini, kako učinkovito upravljati z njo?

Kaj je za zasutimi predori? Kje se nahaja vhod v drugi sklop rovov? In kam za vraga je izginila gospa Hilda?

12. 01. 2020 09.07

Globoko pod površjem mariborskega Tezna je dolga desetletja tiho ždela legenda o skrivnostnih 'Hitlerjevih' rovih in le čakala na to, da jo nekdo znova odkrije. Skrite in spregledane zgodbe mariborskega podzemlja se danes počasi, korak za korak, razkrivajo vedoželjni javnosti. Še več – vsi nostalgiki, zgodovinski navdušenci in radovedneži se lahko vanje podate kar sami. Morda pa bo prav vam uspelo razvozlati sistem temačnega blodnjaka, najti prehod v druge sklope rovov ali odgovoriti na begajoče vprašanje: Kam je izginila uradnikova pomočnica Hilda Fišer?