pitne

Slovenec, ki v Ngannoujevi domači vasi snema film: Francis je idol za tukajšnjo mladino
22. 01. 2022 19.30
Pred težko pričakovano borbo med Francisom Ngannoujem ter Cirylom Ganom smo se pogovarjali s slovenskim filmskim ustvarjalcem, režiserjem in producentom Rokom Kadoičem, ki se prav te dni nahaja v Kamerunu, natančneje v vasi Batié, kjer se je rodil in otroštvo preživljal Francis Ngannou, aktualni nesporni prvak UFC-jeve težke kategorije. Kranjčan v Kamerunu namreč snema dokumentarni film, z nami pa je delil izkušnjo iz te afriške države. Pogovarjali smo se o fundaciji, ki jo je Ngannou vzpostavil v domači vasi ter o nestrpnem pričakovanju borbe lokalnega heroja.

V Tongo prispela prva letala s humanitarno pomočjo
20. 01. 2022 08.13
V Tongo so prispela prva vojaška transportna letala, ki so dostavila prepotrebno zalogo vode in drugih potrebščin. Na poti so tudi druga letala in ladje, ki sta jih poslali Nova Zelandija in Avstralija. Po izbruhu vulkana je država sredi Tihega oceana sicer že pet dni odrezana od sveta.

Razmere po izbruhu vulkana katastrofalne: na enem otoku porušene vse hiše
18. 01. 2022 07.50
Po sobotnem izbruhu vulkana na otoku Tonga, se je oglasila tongovska vlada, ki je potrdila smrt treh oseb. Prav tako je sporočila, da je otok prizadela nesreča brez primere, najbolj pa so jo skupili manjši obrobni otoki. Na enem so namreč uničene vse hiše, na drugem pa sta celi ostali le dve. Sicer pa je Nova Zelandija že v ponedeljek poslala prve pošiljke pomoči za Tongo, a pepel na vzletno-pristajalni stezi glavnega letališča v prestolnici Nuku'alofa preprečuje pristanek humanitarnih letal.

Del prebivalcev Zatrnika že več let živi brez dostopa do pitne vode
07. 01. 2022 19.22
Gre za naselje v občini Gorje, kjer so ljudje pred več kot 40 leti zemljo kupili za gradnjo vikendov in se kasneje tja preselili za stalno. Župan pojasnjuje, da so ljudje vedeli, kje gradijo in pod kakšnimi pogoji, kar naj bi bilo zapisano tudi v pogodbi. Na občini so sicer že sprejeli program oskrbe s pitno vodo za prihodnja tri leta, a strategije še nimajo. Prebivalci upajo na spremembo, župan pa zagotavlja, da bodo po korakih vsem zagotovili pitno vodo.

Po divjanju tajfuna na Filipinih že več kot 300 mrtvih
20. 12. 2021 08.20
Število smrtnih žrtev tajfuna Rai na Filipinih se je povzpelo na 375. Po prvotnih podatkih filipinske policije je umrlo 208 oseb, kasneje se je število žrtev povečalo. Več kot 500 je ranjenih, 56 pa jih še pogrešajo. Na opustošenih območjih še vedno najbolj primanjkuje pitne vode in hrane za preživele.

Število žrtev po tajfunu na Filipinih narašča, umrlo več kot 140 ljudi
19. 12. 2021 07.44
Potem ko je v četrtek Filipine zadel super tajfun Rai, se prebivalci s pristojnimi službami še vedno trudijo najti preživele. Svoje domove je sicer izgubilo okoli 300.000 ljudi, število žrtev pa iz ure v ure narašča. Mrtvih je najmanj 142 ljudi, žrtev bi lahko bilo še več, saj veliko oseb še vedno pogrešajo.

Trap mojstri Matter se vračajo iz amebnega stanja
19. 12. 2021 11.00
V pop sferi ne mine vikend brez Weeknda.

Nenavaden prizor v Beogradu: ulica je 'pogoltnila' tovornjak
13. 12. 2021 12.30
V Beogradu je razneslo vodovodno cev, zaradi česar je počil asfalt in zazevala je velika luknja. Vanjo je zgrmel voznik s tovornjakom, a na srečo se ni poškodoval, poročajo srbski mediji. Voznik je povedal, da se je vse zgodilo v sekundi. Ocenil je, če bi v luknji pristal z obema kolesoma, se ne bi mogel izvleči iz nje.

Uprava za zaščito in reševanje: 'Trenutne vrednosti prašnih delcev dokaj normalne'
30. 11. 2021 09.18
Nacionalni inštitut za javno zdravje zaradi požara v Vižmarjah prebivalcem svetuje, naj se izogibajo onesnaženemu okolju, dokler območje požara ne bo očiščeno. Osebe, ki so bile izpostavljene dimu in imajo zdravstvene težave, pa naj se posvetujejo s svojim zdravnikom. Uprave RS za zaščito in reševanje pa so sporočili, da dodatnih nevarnosti ne zaznavajo.

Evropska delegacija o Sloveniji: Stanje demokracije je zaskrbljujoče
18. 11. 2021 07.28
V Bruslju bi morali razpravljati o oktobrski misiji za ugotavljanje dejstev glede stanja demokracije v Sloveniji, vendar je zaradi odsotnosti vodje delegacije razprava preložena na 29. november. Misijo so sicer zaznamovali komentarji predsednika vlade Janeza Janše, ki ni želel sprejeti evropske delegacije. Ta je medtem že objavila poročilo in v njem izrazila zaskrbljenost zaradi ozračja sovražnosti, nezaupanja in globoke polarizacije v Sloveniji, ki je spodkopalo zaupanje v različne javne organe in tudi med njimi.

Amandma uspel: prebivalci Anhovega bodo dobili čisto pitno vodo
18. 11. 2021 16.19
"Ljudje, uspelo nam je. Amandma je bil sprejet," je sporočil Inštitut 8. marec. Državni zbor RS je namreč sprejel amandma k proračunu, ki ga je vložila poslanska skupina LMŠ skupaj z opozicijo. Amandma, ki so ga pripravili v Inštitutu 8. marec, bo tako zagotovil proračunska sredstva za izgradnjo novega vodovoda z virom čiste pitne vode za prebivalce Anhovega. "Ker si vsi zaslužimo zdravo okolje, ki ne ogroža naših življenj," so dodali pri Inštitutu.

Amandma za nov vodni vir v Anhovem ima podporo dela koalicije
17. 11. 2021 13.14
Poslanke in poslanci razpravljajo o proračunih za leti 2022 in 2023, razprava pa se večinoma vrti okoli velikega primanjkljaja. Opozicija vladi očita neodgovorno trošenje. So pa v NSi napovedali podporo nekaterim opozicijskim dopolnilom, med drugim naj bi zagotovili tudi denar za vodni vir v Anhovem.

V gibanju za pitno vodo pozivajo poslance k podpori krajanov Anhovega
15. 11. 2021 09.35
1100 prebivalcev Anhovega od dostopa do čiste pitne vode loči politična volja. Poslanke in poslanci lahko v proračunu namreč zagotovijo sredstva za nov neodvisen vir pitne vode, kar bi omogočili s podporo že vloženemu amandmaju. Na novinarski konferenci so v Združenju za pitno vodo uvodoma povedali, da je amandma v soboto na odboru za finance padel. O amandmaju bodo poslanci uradno glasovali v četrtek, gibanje pa jih poziva, naj podprejo krajane in krajanke Anhovega in jim zagotovijo ustavno pravico do pitne vode.

Na Bledu za preusmeritev izvirskih voda s čistilne naprave v jezero
14. 11. 2021 11.50
Blejska občina si prizadeva, da bi izvirske vode, ki so speljane v mešani kanal in preobremenjujejo čistilno napravo, lahko znova speljali v Blejsko jezero, kot je to nekoč že bilo. To bi blagodejno vplivalo tudi na samo jezero, so prepričani na občini. Vendar pa za to potrebujejo dovoljenje ministrstva za okolje in prostor.

'Do čiste pitne vode v Anhovem še trije glasovi'
12. 11. 2021 13.53
Do čiste pitne vode v Anhovem manjkajo še trije glasovi podpore v državnem zboru, potem ko je Gibanje za pitno vodo zagnalo kampanjo za zagotovitev pitne vode v Anhovem, pa se je pozitivno odzvalo tudi okoljsko ministrstvo. Projekt mora zdaj podpreti še lokalna oblast, je povedala Nika Kovač z Inštituta 8. marec.

Poziv poslancem: čista pitna voda za vse, tudi za krajane Anhovega
08. 11. 2021 11.22
Referendumski boj za čisto pitno vodo se nadaljuje. Tokrat s konkretnim primerom. Namreč, 1100 prebivalcev Anhovega še vedno nima dostopa do čiste pitne vode. A to lahko poslanke in poslanci popravijo že prihodnji teden in v proračunu zagotovijo sredstva za nov neodvisen vir pitne vode. K tem so jih pozvali predstavniki različnih civilnih iniciativ, s podpisom pod peticijo pa lahko čisto pitno vodo za prebivalce Anhovega zahtevajo tudi državljani.

So govorice o slabem ravnanju s konji iz okolice Komna resnične?
03. 11. 2021 18.52
S premalo pitne vode in krme ter v slabih življenjskih razmerah naj bi zopet živeli konji iz okolice Komna, o katerih smo v preteklosti že večkrat poročali. Da so živali zvezane, da jim primanjkuje naravne paše in da prosto tavajo naokrog, zdaj zopet opozarjajo prebivalci Malega Dola – ali je stanje res tako skrb vzbujajoče?

Laboratorij za preučevanje človeške ribice bi radi odprli tudi za obiskovalce
29. 10. 2021 15.47
Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je obiskal jamski laboratorij Tular v Kranju. V edinem laboratoriju za preučevanje človeške ribice v Sloveniji so ministra seznanili s projektom informacijskega centra, ki ga želijo urediti v sodelovanju z Mestno občino Kranj.

Gozdni požar v Avstriji bi lahko ogrozil oskrbo z vodo na Dunaju
28. 10. 2021 14.04
Avstrijski gasilci se borijo z največjim gozdnim požarom v zgodovini države, ki je doslej v bližini mesta Reichenau v deželi Spodnja Avstrija uničil 155 hektarjev gozda. Gasilci skušajo preprečiti, da bi se ogenj razširil na območje gorovja Rax, saj bi požar lahko ogrozil oskrbo z vodo na Dunaju, opozarjajo oblasti.

Ministra Vizjaka zaradi afere Glupi davki in Zakona o vodah čaka interpelacija
27. 10. 2021 12.16
Opozicijske poslanske skupine LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP so vložile interpelacijo zoper ministra za okolje in prostor Andreja Vizjaka.Med drugim mu očitajo nezakonito in netransparentno delovanje v škodo države, pa tudi sprejem zakona o vodah, ki je po njihovi oceni škodljiv in v nasprotju z zakoni. Vizjak je v odzivu ocenil, da gre za nadaljevanje političnega boja opozicije zoper delo vlade v času zaostrovanja epidemioloških razmer v državi.

Piran bo štiri leta živi laboratorij za iskanje rešitev za podnebno krizo
22. 10. 2021 11.38
Piran bo za štiri leta postal živi laboratorij iskanja trajnostnih rešitev za omilitev posledic podnebne krize, v katerem se bodo osredotočili na reševanje težav s pomanjkanjem pitne vode in postavljanje sistema za zgodnje zaznavanje ekstremnih vremenskih pojavov, so sporočili z Znanstveno-raziskovalnega središča Koper (ZRS Koper). Sodelujoči prebivalci bodo skupaj z raziskovalci preverjali možnosti, kako zmanjšati uporabo pitne vode za splakovanje straniščne školjke.

Posebni vladni projekt za spodbujanje precepljenosti in donacija cepiva Janssen v Covax
21. 10. 2021 21.35
Vlada je sprejela posebni vladni projekt za spodbujanje precepljenosti oseb v populaciji proti covidu-19. Za izvajanje projekta bodo zagotovljena sredstva iz državnega proračuna. Ob tem je odločila tudi, da bo cepivo Janssen darovala v instrument Covax. Predvidoma gre za več kot 600 tisoč odmerkov cepiva, ki bodo primarno namenjena Afriki. Vlada je sprejela tudi sklep o prenehanju sklepa o nabavi dodatnih 100.000 odmerkov cepiva Janssen.

Nov vodni vir za preskrbo obalno-kraške regije bi zgradili v Brkinih, a ne brez zapletov
19. 10. 2021 18.27
Obalni župani že leta opozarjajo, da se slovenska obala s kraškim zaledjem sooča s hudim pomanjkanjem pitne vode. Izvir reke Rižane kot edini vodni vir za obalo namreč ne zadošča potrebam vsega prebivalstva. Ali bo voda pritekla iz pip prebivalcev slovenske Istre je – še posebej poleti – odvisno od količin, ki jih na slovensko obalo pošljeta sosednja Hrvaška in Kraški vodovod. Lokacija novega vodnega zajetja je sicer že določena, prav tako je potrjena izvedba prostorskega načrta, a brez zapletov ne gre.

Ponovna regulacija marž in energetski vavčer za ogrožena gospodinjstva?
18. 10. 2021 06.23
Vlada bo v luči rastočih cen energentov po besedah premierja Janeza Janše sprejela vse tiste ukrepe, ki so oz. bodo v okviru skupnega evropskega trga dovoljeni. Na njih bodo med drugim spregovorili ta teden na vrhu EU. Med možnostmi je omenil ponovno regulacijo marž in energetske vavčerje za ogrožena gospodinjstva.

Sedemčlanska družina na pot po Afriki: 15.000 kilometrov in humanitarna pomoč
17. 10. 2021 08.00
Sedemčlanska sestavljena družina Culiberg se je te dni podala na enomesečno pot po Afriki. Tokrat ne gre za klasičen družinski dopust, ampak je njihova pot obarvana dobrodelno, saj želijo z zbranimi sredstvi pomagati pri gradnji zavetišč za otroke v Bocvani. Jasna Žaler Culiberg, mama in ustanoviteljica družinskega bloga 2many4granny, nam je tik pred odhodom zaupala, kako so potekale enoletne priprave na takšno pot, s katerimi izzivi se je soočala in kako bodo otroci nadomestili izostanek od pouka.

Varstvo gozdov je vključeno v vse ukrepe gospodarjenja z gozdovi
29. 09. 2021 00.15
Pri zdravstvenem varstvu gozdov sodeluje več inštitucij

Mož, ki je peš dosegel severni in južni pol: Računovodje bi rešili Antarktiko
25. 09. 2021 21.45
Pri 11 letih si je Robert Swan zapičil v glavo, da bo kot prvi človek na svetu pripešačil na severni in južni tečaj. 20 let pozneje mu je uspelo, takoj nato si je zadal nov cilj: ohraniti Antarktiko, "edini kraj na svetu, za katerega smo vsi odgovorni". "Če rečeš, da boš nekaj naredil, moraš to tudi narediti. Na svetu je preveč besed," pravi in se bori dalje.

Temna plat idilične Velike planine
21. 09. 2021 13.07
Za čudovitimi razgledi narave na Veliki planini se skriva tudi precej neprijetna in kdaj tudi precej smrdeča skrivnost. Večina objektov na tej planoti naj ne bi imela primerno urejenih greznic. Kaj se zgodi z vso fekalno vodo, ki jo tu puščajo lastniki hiš in skoraj 300.000 turistov, kolikor jih obišče Veliko planino, v resnici ne ve in ne nadzira nihče. Vse, kar spustiš v zemljo na planini, pa zaradi apnenčastih tal konča v izvirih pitne vode v dolini. Poleg tega odpadno vodo na bregove Kamniške Bistrice spuščajo tudi nekateri objekti v dolini. Da ne gre za majhno težavo, nakazuje tudi to, da so bili skoraj vsi vodni izviri pod planino kdaj že prekomerno onesnaženi, tudi s fekalno bakterijo E. coli.

Ob dnevu vrnitve Primorske k matični domovini Zorčič o pomenu povezovanja Slovencev
15. 09. 2021 21.40
Predsednik državnega zbora Igor Zorčič je v poslanici ob prazniku vrnitve Primorske k matični domovini poudaril, da ta zgodovinski dogodek simbolizira povezovanje Slovencev na zedinjenem ozemlju. Prav to je bil eden izmed odločilnih predpogojev za nastanek samostojne in neodvisne Republike Slovenije, je zapisal. Premier Janez Janša pa je v svoji poslanici spomnil na odgovornost do generacij primorskih Slovencev, "ki jih trpljenje in preizkušnje niso zlomili, ampak le še okrepili".

Cardi B pokazala poplavljeno skoraj petmilijonsko stanovanje v Atlanti
03. 09. 2021 17.58
Glasbenica Cardi B je na družbenem omrežju Instagram s svojimi sledilci delila videoposnetek poplavljene hiše, ki jo imata z možem, raperjem Offsetom. Hiša stoji v zvezni državi Georgia, ki je bila močno prizadeta med divjanjem orkana Ida. Zvezdnica in njen mož sta hišo kupila leta 2019, zanjo pa sta odštela 4,6 milijona evrov.