pitne

'Zaprtje Debelega rtiča sem omenil, da bi streznil ljudi'
20. 07. 2022 20.04
Ob boju z ognjenimi zublji na drugi strani potekajo boji za vsako kapljo pitne vode. Redukcije so nujne, da bo pitna voda čim dlje tekla iz pip gospodinjstev, a v torek je koprski župan Aleš Bržan rešitev videl v omejevanju porabe vode v gospodarstvu, med drugim pa je izpostavil tudi začasno zaprtje mladinskega zdravilišča na Debelem rtiču. In to je na noge dvignilo zaposlene, pa tudi starše, ki so, kot pravijo na Debelem rtiču, v sredo zaskrbljeno klicali in preverjali, ali se bodo njihovi otroci v prihodnjih tednih lahko zdravili na morju. Debeli rtič jasno zavrača županov predlog o zapiranju zdraviliških programov, Bržan pa se posipa s pepelom: da bi streznil ljudi, sem izrabil njihovo ime.

Stari znanec s protestov je na Krasu, gasilce oskrbuje z vodo
20. 07. 2022 14.49
Vodni top bo prvič v zgodovini uporabljen za pomoč gasilcem, so sporočili s Policije. Poslali so ga na Kras, kjer bo pomagal pri gašenju požara, ki je tudi na slovenski strani že zagrozil tudi hišam. Z njim bodo gasilce oskrbovali z vodo, ki jim jo bodo s tem vozilom dovažali s kraškega območja. "Tokrat bo vodni top uporabljen za pomoč ljudem," so zapisali. Oglasili so se tudi z Ministrstva za notranje zadeve, odkoder so sporočili, da odločitev policije, da na pomoč pošlje vodni top, pozdravljajo. Policijski vodni top lahko v notranjosti prevaža do 10.000 litrov vode.

Kako ravnati ob požaru?
20. 07. 2022 14.16
Požar na Krasu, ki se je z italijanske strani razširil na slovensko, ogroža prebivalce. Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki gorijo, temperature in drugih okoliščin, opozarjajo predstavniki NIJZ. Prebivalci in ljudje, ki se znajdejo v bližini požara, so plinom in delcem, ki botrujejo ognjenim zubljem, neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje lahko tudi s hrano in vodo. Zato so na NIJZ spisali priporočila, kako ravnati ob požaru.

Redukcija vode na Obali? Župani in minister iščejo rešitve
19. 07. 2022 07.05
Čeprav so zaprli tuše na plažah, prepovedali pranje avtomobilov in zalivanje vrtov, so razmere na Obali vse bolj kritične. Le še vprašanje časa je, kdaj bo treba uvesti redukcijo vode. Ne le, da bodo pipe tako nekaj ur dnevno suhe, pač pa voda po prekinitvi dobave tudi ne bo več pitna. Koprski župan predlaga, da bi morda lahko vodo najprej omejili delu gospodarstva, istrski župani pa so se z ministrom za okolje Urošem Brežanom pogovarjali tudi o dodatnem viru vode. O tem na Obali razpravljajo že 30 let.

Ukrep o omejevanju porabe pitne vode: kršiteljem bodo zaprli vodovod
18. 07. 2022 08.38
V hrvaški Istri je v veljavo stopila napovedana omejitev porabe vode prve stopnje. To pomeni, da je pitno vodo prepovedano uporabljati za pranje vozil in javnih površin, kot tudi za zalivanje zasebnih in javnih zelenih površin ter za tuširanje na plažah in kopališčih. Izjema so le tržnice in ribarnice. Državni inšpektorat bo vse kršitelje prepovedi kaznoval z izključitvijo iz sistema oskrbe z vodo.

V hrvaški Istri prepoved pitne vode za pranje vozil in tuširanje na plažah
15. 07. 2022 19.03
V hrvaški Istri bo s ponedeljkom stopila v veljavo omejitev porabe vode prve stopnje. To pomeni, da bo pitno vodo prepovedano uporabljati za pranje vozil in javnih površin, kot tudi za zalivanje zasebnih in javnih zelenih površin ter za tuširanje na plažah in kopališčih. Izjema bodo le tržnice in ribarnice.

Pomanjkanje vode v Istri najhujše v 35 letih: 'Črn scenarij zagotovo sledi'
15. 07. 2022 16.35
Skupščina javnega podjetja Rižanski vodovod je uvedla dodatne ukrepe po občinskem odloku iz leta 1987, ko so morali v Slovenski Istri zaradi pomanjkanja vode zadnjič zapreti pipe. Po prepovedi uporabe pitne vode za kmetijske namene so zdaj še druge gospodarske subjekte pozvali k znižanju porabe za 30 odstotkov. Razmere so torej najslabše v 35 letih.

Ukrepi varčevanja z vodo v Istri uspešni, a napoved ne dopušča optimizma
11. 07. 2022 13.16
Ukrepi za varčevanje z vodo, ki so jih sprejeli istrski župani, kažejo pozitivne učinke, a vremenska napoved za prihodnje dni ne dopušča optimizma. Edini način, da se izognejo dodatnim omejitvam in redukcijam, je varčevanje z vodo, so sporočili iz Rižanskega vodovoda Koper.

'Redukcijam pitne vode na Obali se najverjetneje ne bomo mogli izogniti'
07. 07. 2022 13.25
Prazne fontane, nedelujoči tuši na plažah, presušena tla ... To so podobe slovenske Istre, ki se sooča s hudo sušo. Tako hudo je, da se letos redukcijam vode, obdobjem, ko iz pip na Obali ne bo pritekla voda, najbrž ne bo mogoče izogniti. Kdaj se obeta ta scenarij, ko druge rešitve več ne bo, v rižanskem vodovodu ne morejo napovedati, saj je vse odvisno od tega, kdaj bo treba vodo začeti vračati v sistem. In obeti niso najboljši. Naš hišni prognostik napoveduje, da se vsaj do 20. julija ne pričakuje obilnejših padavin, situacijo pa bo še dodatno zaostrila vročina, ki se vrača naslednji teden.

Župani obalnih občin uvedli prepoved vse nenujne rabe vode
05. 07. 2022 17.24
Čeprav se poraba pitne vode v slovenski Istri kljub povečanemu obisku v minulih dneh ni povečala, pa so zaradi dolgotrajne suše količine vode čedalje bolj omejene in verjetnost redukcij vse višja. Istrski župani so zato v sodelovanju z Rižanskim vodovodom in civilno zaščito sprejeli vrsto ukrepov za nadaljnje zmanjšanje porabe vode, pa tudi popolno prepoved vse nenujne rabe vode.

Italija zaradi suše v petih regijah razglasila izredne razmere
04. 07. 2022 20.21
Italija je zaradi suše razglasila izredne razmere v petih severnih regijah. Napovedala je tudi 36,5 milijona evrov vreden sklad za pomoč prizadetim.Izredne razmere so razglašene v Furlaniji-Romanji, Furlaniji-Julijski krajini, Lombardiji, Piemontu in Venetu.

Zaradi suše ponekod prepoved zalivanja vrtov, pranja vozil in polnjenja bazenov
04. 07. 2022 15.09
Ne le na površinskih slojih tal in vodotokih, suša je tudi v podzemnih vodah. Izrazita suša podzemne vode je trenutno v goriški, gorenjski, ljubljanski in dolenjski regiji, drugod je v večjem delu zmerna suša podzemnih voda. Stanje bi izboljšale le obilnejše dolgotrajne padavine. V vse več občinah uvajajo določene prepovedi rabe pitne vode.

V Italiji najhujša suša v zadnjih 70 letih: v Padski nižini ogrožena polovica živinoreje
03. 07. 2022 18.01
Visoke temperature in pomanjkanje padavin pestijo sosednjo Italijo, ki se spopada z najhujšo sušo v zadnjih 70 letih. Kmetje naj bi izgubili do 40 odstotkov pridelka, v Padski nižini je ogrožena polovica živinoreje. Na vedno daljši seznam mest, ki omejujejo porabo pitne vode, se je vpisala tudi Verona. Zalivanje vrtov in športnih igrišč, pranje avtomobilov in polnjenje bazenov je odslej prepovedano, kršiteljem pa grozi do 500 evrov kazni. Nadpovprečno vroče je sicer po domala vsej Evropi, ki podira neslavne temperaturne rekorde.

V Veroni zaradi suše uvajajo omejitve porabe pitne vode
02. 07. 2022 18.18
Mestne oblasti v Veroni na severovzhodu Italije so napovedale omejitve uporabe pitne vode zaradi trajajoče hude suše, ki povzroča vse večje težave po celotni Italiji, med drugim tudi v Rimu, Milanu, Lombardiji in ob reki Pad.

V tovornjaku našli 46 trupel migrantov, 16 preživelih hospitalizirali
28. 06. 2022 07.49
V ponedeljek so v San Antoniu v prikolici poltovornjaka našli najmanj 46 trupel migrantov. 16 oseb, ki so kazale znake življenja, med njimi tudi štirje otroci, so prepeljali na zdravljenje v bližnje bolnišnice. Oblasti domnevajo, da je šlo za primer tihotapljenja ljudi, ob približno 40 stopinjah Celzija pa v vozilu ni bilo ne hlajenja ne pitne vode. Gre za eno največjih tragedij med poskusom nezakonitega prečkanja meje med ZDA in Mehiko.

Opozorila so bila zaman: težave so tukaj
28. 06. 2022 06.00
Premalo je posluha za strokovne ugotovitve, ki so nam omogočale pripravo postopkovnikov za odziv na trenutne razmere, pravi agrometeorologinja Andreja Sušnik. Časa je bilo dovolj, ampak še vedno se v lastni coni udobja mnogi prepričujejo, da je to morda le kratkotrajna zgodba, ki bo minila, ampak težave so tukaj. Lahko se zgodi tudi, da se bomo v tradicionalno z vodnimi viri bogati Sloveniji morali odločati, komu dati prednost.

V Milanu zapirajo vodnjake in pozivajo k 'toplejšim' domovom ter pisarnam
25. 06. 2022 17.04
V Milanu bodo v okviru omejitev porabe vode zaradi suše izklopili vodnjake. Ukrep so napovedali po tem, ko je širša regija Lombardija razglasila izredne razmere, ki bodo trajale do 30. septembra, in županom odredila, naj omejijo nepotrebno porabo vode. Odlok predvideva zaprtje vseh vodnjakov, razen tistih, v katerih so prisotne živali in rastline. Še naprej bodo delovale fontane, namenjene pitju, saj se temperature v Milanu že več tednov gibljejo nad 30 stopinj Celzija, kmalu pa naj bi prišel nov vročinski val. Poleg tega prebivalce spodbujajo, naj domov in pisarn ne hladijo preveč.

Sušne razmere se zaostrujejo, pozivi k odgovornemu ravnanju s pitno vodo
24. 06. 2022 10.37
Ob visokih temperaturah se je po državi stanje vodne bilance površinskega sloja tal kot tudi hidrološke suše poslabšalo. V večjem delu zahodne, osrednje in jugozahodne Slovenije je tako že prisotna izrazita suša, ki lahko ob vročinskem valu preide tudi na mejo izjemne suše, svari Arso, ki poziva k odgovornemu ravnanju s pitno vodo.

Na izviru Rižane ni več vode, v Vipavski dolini prepovedi porabe
23. 06. 2022 15.23
Zaradi zgodnjega začetka turistične sezone je na območju slovenske Istre povečana poraba pitne vode, kar je v kombinaciji s premajhno količino padavin pripeljalo do tega, da na izviru Rižane vode sploh ni več. Za pripravo pitne vode črpajo podtalnico. V državi bi lahko zaradi nizkih vodostajev v kratkem prišlo do pomanjkanja pitne vode, v Vipavski dolini in v kanalski občini so že uvedli prve prepovedi glede porabe.

Ob vročih dnevih ne pozabite na varovanje zdravja živali
20. 06. 2022 14.21
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ob povišanih temperaturah ozračja poziva k ustrezni skrbi za živali. Skrbniki morajo živalim zagotavljati pogoje, v katerih lahko prenašajo visoke temperature. Med ključnimi ukrepi so zadostna količina vode, zadrževanje v senci in omejitev prevoza živali na zgodnje jutranje ure ali ponoči.

Severna Koreja poroča o epidemiji neznane črevesne bolezni
20. 06. 2022 11.27
Medtem ko se Severna Koreja še naprej bori proti covidu-19 ali temu, kar je poimenovala "primeri vročine", državni mediji zdaj poročajo o "akutni črevesni epidemiji". Državne oblasti so napotile medicinsko ekipo in epidemiološke preiskovalce v provinco Južni Hwanghae, približno 120 kilometrov južno od glavnega mesta Pjongjang, ki se bori z izbruhom črevesne bolezni. Vsaj 800 družin, ki so se okužile, je prejelo pomoč.

Vzorci potrdili, da nesreča v Melaminu ni vplivala na pitno vodo
16. 06. 2022 15.43
Preiskave vzorcev vode, vzetih iz vrtin in zajetij na Kočevskem 6. in 7. junija, so pokazale, da v preiskanih virih pitne vode ni zaznati vpliva industrijske nesreče, do katere je prišlo 12. maja v Melaminu. Poročilo o tem, ki ga je objavil NIJZ, tako potrjuje ugotovitve vzorcev vode, vzetih konec maja.

Raziskava računskega sodišča: dostop in razlike v cenah občinskih storitev
15. 06. 2022 10.48
Računsko sodišče je med 212 slovenskimi občinami izvedlo raziskavo o težavah njihovih prebivalcev pri dostopanju do storitev splošnega pomena. Izkazalo se je, da največ težav zaznavajo na področjih, na katera nimajo neposrednega vpliva (ukinjanje bankomatov), področjih, kjer to zahteva velike finančne vložke v infrastrukturo (slabe cestne povezave), in na področjih, ki so sistemsko pomanjkljivo urejena (težave pri izbiri osebnega zdravnika). Raziskava o cenah storitev in pristojbinah, ki jih zaračunavajo občine, pa je pokazala, da so največje razlike na področju komunalnega prispevka in odvajanja ter čiščenja komunalnih odpadnih voda.

Za prebavne težave 50 otrok v Marezigah kriv norovirus
13. 06. 2022 12.47
Preteklo sredo je od pouka na Osnovi šoli Ivana Babiča - Jagra Marezige, ki jo sicer obiskuje nekaj čez 260 učencev, izostalo okoli 50 otrok. Z Rižanskega vodovoda Koper so šolo v soboto obvestili, da pitna voda v šoli ni bila kontaminirana. Ravnateljica šole Eneja Rožanec je povedala, da je bil razlog za prebavne težave norovirus. Vzrok zastrupitve še 26 učencev iz Laškega, ki so bili v šoli v naravi v Ankaranu, medtem še ni znan.

Na taboru v Ankaranu zastrupljenih 26 otrok, v šoli v Marezigah 50
10. 06. 2022 12.50
Na taboru v Ankaranu je imelo 26 učencev iz Laškega prebavne težave, tri so morali odpeljati v bolnišnico. Nekateri starši so bili z odzivom vodstva nezadovoljni, saj so otroke, kljub naporni noči, peljali na sprehod, nekatere deklice pa naj bi imele še vedno težave z drisko. Ravnatelj šole medtem zagotavlja, da nikogar niso v nič silili, otrokom so po navodilih zdravnika zagotovili tudi prepečenec in čaj. Starše najbolj jezi dejstvo, da še vedno ne vedo, kako so se njihovi otroci sploh zastrupili. Kot pravi ravnatelj, analize vzorcev še niso prejeli. Zaradi prebavnih težav je od pouka v sredo izostalo tudi približno 50 učencev v Marezigah, po podatkih inšpektorata tam preverjajo pitno vodo.

150.000 evrov za romsko skupnost preusmerjenih v izgradnjo mostu
07. 06. 2022 19.46
Več kot polkilometrski viseči most nad reko Savinjo, ki bo povezal celjski Stari grad z bližnjo vzpetino, ne bo ostal le na papirju. Gradnja bi morala biti zaključena že v drugi polovici prihodnjega leta, je prepričan celjski župan Šrot. Skoraj pet milijonov evrov vreden projekt ne razdvaja le domačinov. Na nogah je tudi romska skupnost. Ministrstvo za gospodarstvo pod vodstvom Zdravka Počivalška je namreč 150.000 evrov proračunskih sredstev, sprva namenjenih za infrastrukturo v romskih naseljih, preusmerilo v gradnjo turistične brvi v Celju. Na ministrstvu sicer zagotavljajo, da je prerazporeditev zgolj začasna.

'Eksplozija smrti med otroki' na Afriškem rogu neizbežna
07. 06. 2022 17.05
Če poleg vojne v Ukrajini svet ne bo razširil svojega pogleda na krizo na Afriškem rogu in nemudoma ukrepal, tej regiji grozi "eksplozija smrti med otroki," so opozorili pri Unicefu. Stroški terapevtske hrane za zdravljenje otrok s hudo akutno podhranjenostjo občutno rastejo, zato bo organizacija potrebovala dobrih 11 milijonov evrov več, kot je sprva načrtovala.

Zaradi želje po vodi splezala v vodnjak
03. 06. 2022 10.56
Po spletu je zaokrožil posnetek indijske ženske, ki je zaradi pomanjkanja pitne vode na območju Madhya Pradesh nezavarovana splezala v globok vodnjak. Vsakoletna suša v državi prizadene več milijonov ljudi.

Analiza 16 vzorcev pokazala, da voda ni onesnažena
31. 05. 2022 15.28
Direktor podjetja Hydrovod Kočevje Antun Gašparac je sporočil, da so prejeli poročilo o rezultatih preiskave vzorcev vode iz vrtin in zajetij v zvezi z okoljsko nesrečo v podjetju Melamin. Rezultati ne kažejo odstopanj od predpisanih parametrov za pitno vodo.

Brežan napovedal večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki
31. 05. 2022 14.49
Pred člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je uspešno predstavil kandidat za ministra za okolje in prostor Uroš Brežan. Med drugim je napovedal novelo nedavno sprejetega novega zakona o varstvu okolja, večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki, sprejem podnebnega zakona ter strateški načrt za reševanje stanovanjske problematike.