pitne

Predvidena sprememba predstavlja tveganje za poslabšanje kakovosti pitne vode
19. 03. 2021 11.50
V ponedeljek obeležujemo svetovni dan voda in prav prihodnji teden bodo poslanci DZ glasovali o predlaganih spremembah Zakona o vodah. Ker predlogi med drugim predvidevajo tudi spremembe, ki predstavljajo tveganje za morebitno poslabšanje in onesnaženje virov pitne vode z nevarnimi snovi, kar izrecno nasprotuje določbam evropske direktive o pitni vodi, ki je bila sprejeta konec lanskega leta, je Zbornica komunalnega gospodarstva poslance pozvala k zavrnitvi predlaganega amandmaja.

Je pitna voda v Sloveniji res varna?
16. 03. 2021 12.44
Imamo toliko varovalk, da ne bo onesnaženja pitne vode, zagotavlja minister za okolje, ki poskuša v zakon spraviti novelo, da bi se tudi na vodovarstvenih območjih gradilo objekte z nevarnimi snovmi. Kako te varovalke v resnici delujejo, pa vam lahko povedo prebivalcih Deskel, ki morajo kljub vsem papirjem, da je njihova voda v redu, to nenehoma prekuhavati in ki so morali celo sami meriti strupene snovi, ko se je pojavilo onesnaženje iz tovarne, ki ima prav tako vse papirje, da onesnaženja sploh ne more biti. In ki se morajo boriti celo za to, da ne bi pili vode, ki jo črpajo kar iz Soče in je namenjena tovarnam. Več o tem danes zvečer ob 22.00 v oddaji Preverjeno.

'Če želimo zdravo pitno vodo, potem morajo biti naši vodni viri zaščiteni'
08. 03. 2021 12.25
V društvu Eko krog, civilni iniciativi Danes ter društvu Eko Anhovo in dolina Soče so se odzvali na predlagane spremembe zakona o vodah, ki naj bi ga spreminjali po skrajšanem postopku. Po prepričanju naštetih bi spremenjen zakon zaradi "parcialnih ekonomskih koristi naše vodne vire, vključno s pitno vodo, izpostavil posegom z negativnim vplivom na naravo, okolje in zdravje ljudi".

Svetnike pozivajo k odstopu: Občina se je postavila v bran zasebnemu podjetju in ne svojim občanom
05. 03. 2021 09.30
"Bilo bi korektno, da odstopijo vsi svetniki, ki so glasovali za sklep o novinarki Mojci Dumančič," pravijo v civilni iniciativi Danes. "Žal so sprejeti sklepi občinskega sveta le vrhunec dlje trajajoče kampanje, katere cilj je diskreditacija in utišanje vseh, ki izpostavljajo težave s podjetjem Salonit Anhovo," še dodajajo.

Civilna iniciativa na državno tožilstvo zaradi onesnažene vode
19. 02. 2021 12.50
Civilna iniciativa bo v ponedeljek pristojno državno tožilstvo seznanila s svojimi ugotovitvami glede oskrbe s pitno vodo v Anhovem. Po lanskem onesnaženju pitne vode na črpališču Močila so namreč ugotovili, da je imelo črpališče le dovoljenje za črpanje tehnične vode, poteklo pa je konec lanskega leta. Medtem pa so iz občine Kanal ob Soči kritični do nekaterih trditev civilne iniciative.

Jug ZDA v temi, nekatere družine spijo v prižganih avtomobilih
18. 02. 2021 08.21
V ZDA se še vedno spopadajo s hudimi posledicami snežnega neurja, ki je zajelo državo konec preteklega tedna. Trenutno je najhuje v Teksasu, kjer sta brez elektrike ostala več kot dva milijona ljudi. Številni so tako brez ogrevanja in v temi že več dni. Razglašene so izredne razmere, številne družine noči prebijajo v neogrevanih domovih in avtomobilih, večja škoda je tudi na vodovodnem sistemu, primanjkuje tudi goriva.

Leto in pol po nesreči kriminalisti ovadili štiri osebe
03. 02. 2021 11.01
Za železniško nesrečo v Hrastovljah leta 2019 so odgovorne štiri osebe, ki so jih koprski kriminalisti kazensko ovadili zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja opustitve nadzorstva v javnem prometu in obremenjevanja in onesnaževanja okolja. Odgovorna je tudi pravna oseba, pri kateri so kazensko ovadene osebe zaposlene.

Posnetki 'prej in potem' razkrivajo opustošenje, ki ga je za seboj pustil potres
30. 12. 2020 18.11
Na Hrvaškem pospešeno odpravljajo posledice rušilnega potresa, ki je povzročil veliko gmotno škodo predvsem na območju Petrinje, Gline in Siska. V reševanje so se vključili ljudje z vseh koncev Hrvaške, humanitarna pomoč pa prihaja tudi iz drugih držav. Resnično opustošenje, ki so ga za seboj pustila tresoča se tla, pa prikazujejo posnetki 'prej in potem'.

Prebivalci Anhovega zahtevajo nov vodni vir. 'Obnova vodarne ne pride v poštev'
07. 12. 2020 19.49
Kljub sporočilu, da je vodooskrba iz vodarne Močila zdaj varna, prebivalci Anhovega še niso mirni. Pomirilo jih ni niti zagotovilo sodnega cenilca, da sta podjetji Eternit in Salonit izvedli ukrepe, ki preprečujejo onesnaženje pitne vode. "Vode iz vodarne ne pijemo, saj ji ne zaupamo," pravijo in zahtevajo nov vodni vir.

Sneg in dež v Italiji zahtevala dve smrtni žrtvi, huda ura tudi na Hrvaškem
07. 12. 2020 11.52
Sever in severovzhod Italije je minuli konec tedna prizadelo slabo vreme s snegom in dežjem, ki je zahtevalo najmanj dve smrtni žrtvi. Hudo neurje je prizadelo tudi dele Hrvaške. V obeh državah so poplavljena številna mesta, sprožili so se zemeljski plazovi, brez elektrike pa so ostala številna gospodinjstva. Slabo vreme naj bi se sicer nadaljevalo tudi danes.

Množična grobišča minkov na Danskem ekološka bomba
28. 11. 2020 15.50
Na Danskem ne pojenja razburjenje zaradi množičnega pokopa več milijonov minkov, ki so jih usmrtili zaradi strahu pred covidom-19. Zdaj opozarjajo, da je bil način pokopa živali poln napak in nezakonit. Množična grobišča so označili za ekološke bombe, ki v nekaterih primerih ogrožajo celo vir pitne vode.

Zdravstvenemu osebju v ptujski bolnišnici ne primanjkuje vode
30. 10. 2020 18.33
Direktorica Splošne bolnišnice Ptuj je na širšo javnost naslovila dopis, v katerem je med drugim zapisala, da bodo hvaležni tudi za podporo v obliki kakšnih dobrin, kot so voda, sokovi in podobno. Na zapis so se takoj odzvali tudi domačini, ki zdravstvenim delavcem pošiljajo vse, kar lahko. Preverili smo, ali je res možno, da ostane zdravstveno osebje celo brez pitne vode in ugotovili, da gre pravzaprav za nekoliko neposrečeno komunikacijo bolnišnice, ki pa lahko s takim pozivom precej prestraši javnost.

Spopadi med policijo in protestniki na protivladnih protestih v Iraku
26. 10. 2020 10.55
V iraški prestolnici so ponovno izbruhnili spopadi med iraškimi varnostnimi silami in protestniki, potem ko se je več tisoč ljudi po vsej državi zbralo na ulicah ob obletnici protivladnih protestov, ki so se začeli oktobra lani. V Bagdadu so varnostne sile s solzivcem poskušale odgnati demonstrante, nekateri protestniki pa so na policijo metali kamenje in molotovke.

Civilna iniciativa: Občina ne sme biti odvisna od Salonita
16. 10. 2020 13.16
Pogodba med občino Kanal ob Soči in Salonitom Anhovo o opravljanju storitev na vodarni Močila je po oceni civilne iniciative Danes sporna, saj občini ne omogoča infrastrukturne neodvisnosti od Salonita. V civilni iniciativi namreč menijo, da bi morala biti oskrba pitne vode neodvisna od zasebnih podjetij. Člani matičnega odbora DZ pa so vlado medtem pozvali, naj preveri razpoložljiva evropska sredstva za zagotovitev pitne vode v Kanalu ob Soči.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode
11. 10. 2020 09.36
Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

Prebivalci Anhovega še vedno ne zaupajo vodovodu
07. 10. 2020 20.20
Prebivalci Anhovega dva meseca in pol po onesnaženju pitne vode, ko jim je iz pip pritekla voda, pomešana z industrijskimi odplakami, še vedno ne zaupajo vodovodu. Obupani so, ker si v kratkem ne morejo obetati rešitve svojih težav. Vode, ki se črpa iz reke Soče in je večkrat motna, namreč nikakor ne želijo več piti. Prenovljena vodarna Močila pa naj bi prešla v last Salonita Anhovo. Prebivalci s 600 podpisi pod peticijo od županje zahtevajo, da zagotovi drug neoporočen vodni vir.

Odbor DZ ni podprl prepovedi frackinga v Sloveniji
06. 10. 2020 18.41
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je zavrnil predlog Levice za novelo zakona o rudarstvu, ki bi predvidela prepoved pridobivanja zemeljskega plina z metodo hidravličnega lomljenja, t. i. frackinga, v Sloveniji. Koalicija je sledila stališču vlade, da bo to problematiko vključila v novelo tega zakona, ki jo sama pripravlja.

V Sloveniji vodovodi ponekod stari 100 let, težava ni le v Anhovem
06. 10. 2020 17.17
Poslanci opozicijskih SAB, LMŠ, Levice in SD so vložili zahtevo za sklic seje odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor, na kateri bodo razpravljali o zagotavljanju čiste pitne vode v Anhovem in drugod po državi. Med drugim se želijo seznaniti z razlogi za težave v Anhovem in pregledati možnosti za financiranje zagotavljanja vodnih virov.

Mura bo dobila 4,6-milijonski 'zdravilni tretma', a grožnje še vedno ostajajo
04. 10. 2020 07.00
Evropska Amazonka bo končno dočakala težko pričakovano revitalizacijo, največjo na in ob reki Muri do sedaj. V zadnjih sto letih je namreč zaradi človeških posegov in vremenskih sprememb naš biser postal slabše domovanje za številne rastlinske in živalske vrste. Zavedanje, da se na reki dogajajo nekateri nezaželeni procesi ter da se posledično ekološko stanje reke slabša, ni novo: "Po eni strani že desetletja poteka diskusija, ali bi nemara reko zajezili in jo izkoriščali v energetske namene, po drugi pa, da bi reko renaturirali." V Zvezi društev Moja Mura pa opozarjajo, da ne bodo mirno spali, dokler obstaja možnost, da bi na tem dragocenem območju postavili verigo osmih hidroelektrarn.

Sporni vodovod Močile: občina in Salonit Anhovo prikrivala okvaro črpalke?
02. 10. 2020 14.54
Črpalka na glavnem črpališču za vodarno Močile, ki na območju Anhovega s pitno vodo oskrbuje več kot 1100 ljudi, je bila v okvari od februarja lani, opozarja civilna iniciativa Danes. Vodstvo občine in Salonita Anhovo, ki ima vodarno posredno v lasti, sta po njihovih besedah za okvaro vedela dlje časa, a nista niti ukrepala niti obvestila krajanov.

Kam s komunalnim blatom? Država predlaga monosežig in predelavo v gradbene proizvode
22. 09. 2020 14.40
Odstranjevanje blata iz komunalnih čistilnih naprav je po zastoju izvoza še vedno pereča tema, pravijo na ministrstvu za okolje in prostor. Zato so pripravili državne usmeritve za ravnanje s temi komunalnimi odpadki. Predlagajo dve možnosti: monosežig in predelavo odpadnega blata v nove gradbene proizvode. Ali bodo vzpostavile lastno infrastrukturo za monosežig, bo stvar občin.

Se ponavlja zgodba z azbestom? 'Tudi takrat so govorili, da je vse po zakonu in da ne škoduje'
19. 09. 2020 07.37
Prebivalci Občine Kanal ob Soči že dolga leta opozarjajo na svoje zdravstvene in okoljske težave. Kljub temu Salonit Anhovo svojo dejavnost nemoteno nadaljuje, emisije pa je v vseh teh letih celo povečeval. Cementarna je neposredno odgovorna za tisoče uničenih življenj, smrti in uničenega okolja, opozarjajo v društvu Eko Anhovo in dolina Soče.

Mineva 15 let od orkana Katrina, ki je zahteval več kot 1800 življenj
29. 08. 2020 09.44
Mineva 15 let, odkar je ameriško zvezno državo Louisiano in soseščino prizadel orkan 5. stopnje z imenom Katrina, ki je po prihodu na kopno 29. avgusta 2005 povzročil smrt več kot 1800 ljudi in za približno 135 milijard evrov gmotne škode. Največ žrtev in škode je bilo v New Orleansu in okolici.

Eternit preiskuje, ali so zaposleni odgovorni za onesnaženje vode v Anhovem
18. 08. 2020 14.32
Pristojni iz družbe Eternit, ki je odgovorna za julijsko onesnaženje vode v Anhovem, so zagotovili, da je bilo onesnaženje enkraten dogodek, ki so ga morebiti povzročili zaposleni, ker so pomanjkljivo opravili nedavna vzdrževalna dela. Če bodo odkrili nepravilnosti, bodo zoper odgovorne ukrepali, so zatrdili.

Pred ponovnim dovoljenjem za uporabo vode iz vodovoda v Anhovem ima NIJZ še nekaj zahtev
14. 08. 2020 16.28
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) bo pred izdajo dovoljenja za ponovno uporabo pitne vode iz vodovoda v Anhovem postavil še nekaj zahtev, je po današnjem obisku v Anhovem povedal direktor NIJZ Milan Krek. Med temi zahtevami je tudi zagotovilo podjetja Eternit, da do podobnega dogodka ne bo več prišlo.

'Kaj (še) se bo moralo zgoditi, da bo država zaščitila prebivalce pred onesnaževalci okolja?'
13. 08. 2020 13.51
Zdravniška zbornica Slovenije okoljsko in zdravstveno ministrstvo ter NIJZ znova poziva k odločnemu ukrepanju in zaščiti zdravja prebivalcev Anhovega. "Nedopustno je, da je objekt odpadnih voda zgrajen tako, da je mešanje voda mogoče," so kritični. Na pristojne zato vnovič apelirajo, da takoj sprožijo tudi vse postopke ugotavljanja morebitne kazenske odgovornosti vseh vpletenih, ki so omogočili razmere, da se je pitna voda sploh lahko onesnažila.

Analiza vode v Anhovem: voda primerna za uporabo, oceno bo podal še NIJZ
10. 08. 2020 13.35
Potem ko je pretekli mesec prebivalcem Anhovega pritekla v vodovod penasta sivo-rjavo umazana voda, ki je smrdela po apnu, kemikalijah ali cementu, je zdaj občina Kanal ob Soči dobila rezultate vseh analiz vode v Anhovem. Onesnaženje se je pojavilo v vodovodnem sistemu zaradi napake na industrijski čistilni napravi družbe Eternit. Rezultati sicer kažejo, da je voda primerna za uporabo, vendar bo končno oceno podal NIJZ.

Reka Mura: priložnost za nova delovna mesta in izboljšanje naravnega stanja
09. 08. 2020 11.18
Reka Mura z okolico je zaradi posega človeka in vremenskih sprememb postala slabo domovanje številnih živalskih in rastlinskih vrst. Zdaj je dobila priložnost, da se približa naravnemu stanju in izboljša svojo podobo, so prepričani strokovnjaki. Obeta se ji največja revitalizacija do zdaj, projekt Natura Mura, ki bo med drugim vplival na privlačnost destinacije v turističnem smislu, odprla se bodo tudi številna nova delovna mesta.

Analiza pitne vode pokazala osemkrat povišano vrednost kroma in težkih kovin
08. 08. 2020 19.27
V Anhovem po tem, ko je zaradi onesnaženja v podjetju Eternit iz pip tekla umazana in smrdljiva voda z usedlinami, prebivalce s pitno vodo oskrbujejo gasilci. Toda tudi voda iz cisterne je bila motna in smrdljiva, nekaterim je bilo po pitju celo slabo. Gasilci so potrebovali nekaj ur, da so cisterno očistili nesnage, pitno vodo pa zdaj zajemajo v sosednjem kraju. Krajani so razburjeni tudi zaradi rezultatov analize, ki je pokazala, da je v vodi kar osemkrat presežena vrednost kroma in težkih kovin.

Dan po eksploziji: reševalci se prebijajo skozi ruševine, bolnišnice preplavljene z ranjenci
05. 08. 2020 06.06
Dan po eksploziji iz libanonske prestolnice prihajajo pretresljivi posnetki opustošenja. Reševalci se prebijajo skozi ruševine in iščejo morebitne preživele tragedije, ki je po zadnjih podatkih zahtevala vsaj 135 življenj, ranjenih je 5000 ljudi. Bolnišnice so preplavljene z ranjenci, medtem ko svojci iščejo pogrešane sorodnike. Po prvih ocenah je eksplozija, ki je odjeknila v pristanišču, povzročila škodo v polovici prestolnice, brez strehe nad glavo je ostalo okoli 250.000 ljudi.