pitne

Brežan napovedal večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki
31. 05. 2022 14.49
Pred člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je uspešno predstavil kandidat za ministra za okolje in prostor Uroš Brežan. Med drugim je napovedal novelo nedavno sprejetega novega zakona o varstvu okolja, večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki, sprejem podnebnega zakona ter strateški načrt za reševanje stanovanjske problematike.

Nekateri vodni viri po nesreči v Melaminu očitno vendarle onesnaženi
28. 05. 2022 08.07
Javno podjetje Hydrovod Kočevje je obvestilo uporabnike pitne vode ponekod na območju Kočevskega in Bele krajine, da po mnenju Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Agencije za okolje RS obstaja verjetnost povezave oz. možnost zatekanja onesnaževal iz tovarne Melamin prek reke Rinže ali Bilpe v vire pitne vode. NIJZ zato ljudem na tem območju odsvetuje uporabo vode za pitje, pripravo hrane in osebno higieno. Okoli 1100 osebam bodo s cisternami dostavili nujno potrebne količine pitne vode.

Poplave opustošile dele Bangladeša, primanjkuje pitne vode in hrane
22. 05. 2022 11.14
Močno deževje je v delih Bangladeša in Indije povzročilo obsežne poplave, ki so prizadele na milijone ljudi in zahtevale najmanj 57 žrtev. Po navedbah oblasti na severovzhodu Bangladeša beležijo najhujše poplave v 20 letih. Številni prebivalci so obtičali na poplavljenih območjih brez pitne vode, hrane in elektrike.

V Anhovem in Robidnem Bregu znova onesnaženje vode
16. 05. 2022 11.49
Krajani Anhovega in Robidnega Brega morajo prekuhavati vodo iz pip, potem ko je prejšnji teden prišlo do novega onesnaženja vode. Ta je smrdela po fekalijah, nekaj dni so jih zato oskrbovali z vodo iz gasilske cisterne. Režijski obrat občine Kanal trdi, da je šlo za človeško napako pri priklopu črpalk v vodarni Močila, krajani pa so ogorčeni.

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?
14. 05. 2022 07.41
Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

'Onesnaženje zraka s požarišča ni ogrozilo okoliških prebivalcev'
13. 05. 2022 13.08
Dimnim plinom in strupenim kemikalijam, ki so se sprostili ob eksploziji v kočevski tovarni Melamin, so bili v prvih dveh urah izpostavljeni poškodovani delavci ter policisti in gasilci, ki so prvi prišli na kraj nesreče, a so bili ustrezno zaščiteni z izolirnimi dihalnimi aparati. So pa raziskave pokazale, da površinske vode in črpališča pitne vode na območju Kočevja niso ogroženi.

NIJZ prebivalcem Kočevja svetuje čiščenje površin
13. 05. 2022 12.52
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je po četrtkovem požaru v kočevski kemični tovarni Melamin objavil nadaljnja priporočila okoliškim prebivalcem. Med drugim priporočajo, da vrtnine, ki so že primerne za uživanje, na območjih, ki so bila izpostavljena dimu in sajam, zavržejo, ker bi bile lahko onesnažene.

Eksplozije v Kijevu, Nato: Ukrajino smo pripravljeni podpirati tudi več let
28. 04. 2022 07.33
Ruske sile so po navedbah generalštaba ukrajinske vojske znatno pospešile napade na vzhodu Ukrajine, od koder poročajo o smrtnih žrtvah tudi med civilisti. Ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov je dejal, da so pred ukrajinsko vojsko izjemno težki tedni, in opozoril pred velikim uničenjem v prihajajoči ruski ofenzivi na vzhodu države. Nato je sicer zagotovil, da je pripravljen Ukrajino podpirati tudi več let, nemški parlament pa je z veliko večino podprl skupni predlog vladajoče koalicije in opozicijskih konservativcev o dobavi težkega orožja Ukrajini. Kremelj je medtem dejal, da dobave orožja Ukrajini ogrožajo evropsko varnost. V času obiska prvega moža ZN so medtem v Kijevu odjeknile nove eksplozije.

'Človeška napaka' zapenila Sočo, v reko več ton snovi
21. 04. 2022 11.38
Uprava za zaščito in reševanje je ob 6.43 dobila obvestilo o onesnaženju Soče med Srpenico in Kobaridom. Šlo je za izlitje iz TKK Proizvodnje kemičnih izdelkov v Srpenici. Do izlitja je prišlo med prečrpavanjem snovi, potrebne za proizvodnjo cementa. Po zagotovilih poveljnika Civilne zaščite Bovec, Edija Melinca, gre po doslej znanih podatkih za nenevarno snov. Enako je zatrdil tudi direktor omenjenega podjetja. V okolje naj bi se “zaradi človeške napake” razlili najmanj dve toni t. i. polikarboksilatnega polimera. Izlita snov, ki je vidna kot pena na površini vode, se je razširila proti Tolminu. Civilna zaščita izvaja intervencijo in je Sočo zaprla za plovbo.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?
21. 04. 2022 06.09
Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

Borci v Mariupolu se ne predajo: 'Borili se bodo do konca'
17. 04. 2022 07.55
Kljub pozivu Moskve, naj ukrajinske obrambne sile v Mariupolu položijo orožje in se umaknejo iz mesta, se ukrajinski borci ne nameravajo predati. Ruske sile nadaljujejo z napadi na to pristaniško mesto na jugu Ukrajine, zračni napadi se vrstijo tudi drugje po državi. Medtem so iz Kijeva sporočili, da danes prekinjajo evakuacije civilistov z vzhoda države. Ukrajinski predsednik Zelenski pa je opozoril, da so razmere v Mariupolu nečloveške in Zahod pozval, naj Ukrajini takoj zagotovi težko orožje.

Ob 110. obletnici potopa Titanika na BRIO tudi serija o legendarni plovbi
16. 04. 2022 09.00
Zgodbo čezoceanske križarke Titanik poznamo vsi, a vseeno je vedno znova zanimivo poslušati zgodbe z legendarno kratke plovbe enega največjih plovil tistega časa. Letos Titanik praznuje 110 let in s tem tudi 110. obletnico potopa.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?
07. 04. 2022 06.19
Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?
28. 03. 2022 06.00
Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

V Dakarju in Dubaju izpostavili slovenska prizadevanja na področju vodnih virov
22. 03. 2022 15.38
Zaradi vse večje konkurence za vodo med različnimi uporabniki, sektorji in državami, je pritisk na vlade, da zagotovijo varnost preskrbe z vodo, vse večji. Pogosto tudi na škodo čezmejnega sodelovanja na področju voda, so opozorili na svetovnem forumu o vodi, ki poteka v Dakarju. Pomen zaupanja med državami je na forumu izpostavil tudi predstavnik slovenskega ministrstva. Ob svetovnem dnevu voda pa je okoljski minister Vizjak v Dubaju vodil okroglo mizo na visoki ravni. Na njej je poudaril prizadevanja Slovenije v smeri trajnostnega in učinkovitega upravljanja vodnih virov na vseh ravneh.

Čeprav je očem nevidna, je ključna za naš obstoj
22. 03. 2022 09.14
Velika večina tekoče sladke vode na svetu je skrita pred našimi očmi. "Podzemne vode so nevidne, a njihov vpliv je viden povsod," opozarjajo na okoljskem ministrstvu. Letos je svetovni dan voda namenjen osveščanju o pomenu podzemnih voda in poteka pod sloganom Nevidno naredimo vidno.

V Mariupolu brez elektrike, ogrevanja in hrane ujetih še 350.000 ljudi: topijo sneg, da bi dobili vodo
17. 03. 2022 07.35
Oblasti v ukrajinskem mestu Mariupol so sporočile, da je iz obleganega mesta pobegnilo približno 30.000 ljudi, vendar ocenjujejo, da jih je v mestu še vedno več kot 350.000. V gledališču, ki so ga v sredo bombardirale ruske sile, je bilo več kot 1000 ljudi, ki so si tam poiskali zatočišče, so sporočile mestne oblasti. Večina ljudi, ki so se zatekli v klet, naj bi napad po navedbah ukrajinskega poslanca preživela. Rusija odgovornost za napad zavrača. Iz zatočišča naj bi počasi že prihajali tisti, ki so tam poiskali zavetje. Število morebitnih poškodovanih oziroma žrtev še ni znano.

Opustošen Mariupol: 'Kdo nam bo vrnil naše otroke, kdo?'
12. 03. 2022 18.20
Ruske sile so 17. dan invazije na Ukrajino obstrelile mošejo v Mariupolu, v kateri je od začetka obleganja zavetje poiskalo 80 ljudi. Med njimi so bili tudi otroci, je sporočila ukrajinska vlada. O žrtvah še ne poročajo. Toda še preden je Mariupol postal tarča največjega kopenskega konflikta v Evropi po drugi svetovni vojni, je mesto živelo v sožitju, so dejali prebivalci. Število smrtnih žrtev v Mariupolu je v petek po 12 dneh obleganja preseglo 1500, so sporočili iz urada župana. Mesto je opustošeno, ukrajinske oblasti so dejale, da v obstreljenem mestu vlada prava humanitarna katastrofa. Humanitarna skupina Zdravniki brez meja je sporočila, da prebivalci umirajo zaradi pomanjkanja zdravil in pitne vode. Prav tako primanjkuje tudi hrane.

Ukrajina se boji, da se bo ruski invaziji priključila Belorusija, Pentagon miri: Ni znakov za to
11. 03. 2022 05.50
Situacija v Ukrajini je tudi 16. dan ruske invazije napeta. Ruske enote so izvedle nove napade na zahodu države, kamor v prepričanju, da je tako varneje, beži vedno več ljudi. Rakete so tako padle na letališča v zahodnih mestih Luck in Ivano-Frankivsk, prvič od začetka invazije so Rusi bombardirali tudi zahodno mesto Dnipro. Ukrajina opozarja na možnost, da se bo ruski invaziji kmalu pridružila še Belorusija, a Pentagon miri, da ni nobenih znakov, da bi se beloruske enote ali sile premaknile v Ukrajino. Ukrajinski zunanji minister je sporočil, da je v obleganem Mariupolu v 12 dneh umrlo 1582 civilistov, kar je označil za "najhujšo humanitarno katastrofo na planetu". V mestu Melitopol, ki so ga zasedle ruske enote, pa naj bi ugrabili župana.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'
06. 03. 2022 07.00
Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

Množični beg iz Kijeva, sosednje države pripravljene na sprejem beguncev
24. 02. 2022 13.23
Številne evropske države in organizacije so obsodile ruski napad na Ukrajino, hkrati pa izrazile solidarnost in podporo njenim prebivalcem. V evropskih državah, zlasti tistih, ki mejijo na Ukrajino, se pripravljajo na prihod beguncev iz te države. Na Poljskem odpirajo devet centrov za njihov sprejem. Poljski notranji minister je zagotovil, da bo Poljska sprejela toliko ljudi, kolikor jih bo prečkalo meje. Iz ukrajinske prestolnice se medtem valijo kolone vozil, saj želijo ljudje zapustiti mesto. Ameriška veleposlanica pri Združenih narodih je ocenila, da bi lahko ruska invazija iz Ukrajine pregnala do pet milijonov prebivalcev te države.

Pet tednov po izbruhu vulkana v Tongi le obnovili internet
22. 02. 2022 14.19
840-kilometrski internetni kabel, ki je speljan pod morjem in povezuje Tongo s preostalim svetom, so popravili pet tednov po tem, ko je podvodni vulkanski izbruh prizadel majhno pacifiško otoško državo. Dela še niso zaključena, saj so internet obnovili na glavnih otokih, usposobiti morajo še lokalne kable, ki oskrbujejo obrobne otoke.

'Napadi so krik prestrašenega človeka, ki se boji izgube položaja in moči'
20. 02. 2022 10.18
Čeprav je Nika Kovač znana kot prodorna, prepoznavna direktorica Inštituta 8. marec, si želi Slovenije, ki "njene" ustanove ne bi potrebovala. Bitka proti spornemu zakonu o vodi in za redefinicijo spolnega nasilja in posilstva sta le dva projekta, ki sta jo javno izpostavila in ji ob podpornikih nakopala vrsto kritikov, ki pa je niso uspeli utišati. Z Niko Kovač, ki je pred kratkim postala Slovenka leta, smo govorili o tem, kako lahko v volilnem letu vsak posameznik uveljavi svoj glas, o tem, kaj želijo mladi, kako je mogoče s sodelovanjem preseči politične pole. Pa tudi o tem – ali jo mika politika in ali bi s svojim velikim kritikom – premierjem Janezom Janšo – šla na kavo.

Opozicija: Vlada menca glede uveljavljanja predkupne pravice v Savi
17. 02. 2022 13.31
Po tem, ko je skupina poslancev s prvopodpisanim poslancem LMŠ Branetom Golubovićem v sredo v DZ vložila zahtevo za sklic izredne seje na temo prodaje Yorkovega deleža v Savi Madžarom, so o zahtevi spregovorili še na novinarski konferenci. Ni jasno, zakaj vlada menca oziroma se ne želi izreči, kaj bo naredila s premoženjem, je dejal Golubović. V Levici in opoziciji sklicujejo izredno sejo z zahtevo, da država zaščiti turizem in uveljavi predkupno pravico.

SAB z volilnim programom, v NSi poudarili pomen dostopnosti javnega zdravstva
14. 02. 2022 18.30
Stranka SAB je predstavila svoj volilni program, s katerim se bodo podali na letošnje državnozborske volitve. Program z naslovom "Naredimo, kar je treba" sloni na štirih stebrih: nujne prioritete, ključni projekti, solidarnost in zelena preobrazba. Obljubljajo stabilizacijo javnih financ, povrnitev pravne države in skrb za upokojence. V stranki NSi so medtem organizirali razpravo o javnem zdravstvu. Sodelujoči so se strinjali, da mora biti javno zdravstvo varno, kakovostno in dostopno, v središču pa mora biti bolnik.

Velik preboj na slovenski fakulteti: inovativna naprava za zmanjšanje količine odpadnega blata
13. 02. 2022 07.15
Na ljubljanski Fakulteti za strojništvo so pod vodstvom prof. dr. Matevža Dularja zagrizli v smrdeč, predvsem pa izredno pereč okoljski problem. Izumili so napravo, ki bo učinkovito zmanjšala končno količino odpadnega blata v čistilnih napravah, pri tem pa bo nastajalo tudi trajnostno gorivo. Tehnologijo, razvito na slovenskih tleh, bo po predvidevanjih v letu in pol že mogoče ponuditi na trgu. Trenutno še pilotni projekt poteka na štirih čistilnih napravah v Sloveniji in celo v grški prestolnici.

Zajc: Na gospodarskem ministrstvu pričakujemo uveljavitev predkupne pravice za Yorkov delež v Savi
09. 02. 2022 16.46
Na gospodarskem ministrstvu po besedah državnega sekretarja Simona Zajca ob morebitni prodaji 43-odstotnega lastniškega deleža sklada York v družbi Sava pričakujejo, da bosta Slovenski državni holding (SDH) in ministrstvo za finance v svojem delu nalog po proučitvi vseh relevantnih okoliščin uveljavila predkupno pravico državnih lastnikov družbe.

Na Dunaj nič več z bencinskimi in dizelskimi vozili?
05. 02. 2022 16.08
Dunaj se je zavezal, da bo z ogrevanja na plin postopoma prešel na sosežig, sončne celice in geotermalno energijo – medtem ko se Ljubljana šele počasi pripravlja na prehod s premoga na plin. Vstop v mesto z bencinsko in dizelsko gnanimi avtomobili ne bo več mogoč, s plinskimi in električnimi vozili pa bodo pomladili vozni park magistrata, da bi do leta 2040 postali ogljično nevtralno mesto.

Po neurju, ki je vzelo tudi življenja, še sneg. Kandidat zaključil kampanjo
31. 01. 2022 09.18
Potem ko je sever Evrope prizadelo neurje, ki je za seboj pustilo veliko škode, ugasnilo je tudi več življenj, zdaj na nekaterih prizadetih območjih pričakujejo še obilno snežno pošiljko. V Avstriji medtem opozarjajo na povečano nevarnost snežnih plazov.

Turki z gradbenim dovoljenjem za delavsko naselje pri Orehku
28. 01. 2022 21.12
Občina Postojna je turškemu podjetju Yapi Merkezi, ki sodeluje pri gradnji drugega tira med Divačo in Koprom, izdala gradbeno dovoljenje za delavsko naselje pri Orehku pri Postojni. Turški delavci so trenutno nastanjeni v lokalnih hotelih.