pitne

Podnebni aktivisti v Berlinu odžagali vrh božičnega drevesa
21. 12. 2022 12.50
Podnebni aktivisti iz skupine Last Generation so v nemški prestolnici poskrbeli za nov podvig. Tokrat je bila njihova tarča 15 metrov visoko božično drevo, postavljeno pred brandenburškimi vrati, ki veljajo za simbol Berlina in države. Potem ko so se povzpeli na drevo, so odžagali njegov vrh.

Skok v prazgodovino: na Ljubljanskem barju postavili koliščarsko vasico
18. 12. 2022 11.25
Kako dolga je pot do prazgodovine? Na Ljubljanskem barju je kratka, a zelo slikovita. Na Igu so namreč sredi mokrotnih travnikov postavili pravo koliščarsko vasico. Do nje se lahko sprehodimo le peš, po novi pohodni poti, ki ponuja razgledno panoramo, ki so jo opazovali že koliščarji. Mi smo si novo pridobitev ogledali, še preden bo odprla svoja vrata za širšo javnost.

'Ne moreva pomivati, kuhati in se ogreti. Balkon je postal hladilnik'
30. 11. 2022 11.32
Zaradi pomanjkanja pitne vode in elektrike v ukrajinski prestolnici so mestne oblasti v začetku tedna premišljevale, da bi odredile delno evakuacijo. Kasneje je župan prebivalce pozval, naj območje, če le lahko, zapustijo. Mladi par s trimesečnima dvojčkoma, ki še vztraja v v središču mesta, je podrobneje opisal razmere.

Poročilo ZN o vojnih zločinih: usmrtitve in mučenja vojaških ujetnikov
19. 11. 2022 14.48
Združeni narodi so objavili poročilo o zločinih in zlorabah vojnih ujetnikov, ki sta jih zakrivili obe strani. V poročilu, ki se sklicuje na pričevanja več deset ukrajinskih in ruskih vojnih ujetnikov, razkrivajo, da je v vojnih ujetništvih prišlo do mučenja, zlorab in ponekod tudi do smrti. Nedavno je Moskvo razburil tudi posnetek domnevnega poboja ruskih ujetnikov v luganski regiji. Dogodek sedaj preiskujejo tudi Združeni narodi in ukrajinska vojska.

Huda letošnja suša razkrila tudi potopljeno mesto pod reko Tigris
19. 11. 2022 16.30
Letošnje poletje so temperature tako po Evropi kot drugod po svetu podirale rekorde, bilo pa je bilo tudi precej suho. Suša zaradi lege še posebej prizadene države bližnjega vzhoda, med njimi tudi Irak. Zaradi pomanjkanja vode so se zato letos opazno znižale gladine rek, tudi Tigrisa, izpod katerega se je prikazalo antično mesto Zakhiku.

Soočenje tik pred volitvami: kaj obljubljajo v Ljubljani, Mariboru in Kopru?
18. 11. 2022 18.00
Tik pred volitvami so mnenja soočili kandidati mestnih občinah Ljubljana, Maribor in Koper. Kandidati obalne občine so največ besed izmenjali o oskrbi Kopra z vodo in stanovanjski problematiki. V Mariboru so se medtem dotaknili afere, ko je trenutni župan Saša Arsenovič v središču Maribora napadel mladoletnika. Pa tudi o tem, da Arsenovič skrbi le za središče mesta, manj pa za druge dele mesta. V Ljubljani pa se je trenutni župan Zoran Janković soočil z očitki, da je v svojem 16-letnem mandatu zanemaril zdravstvo ter da je zavajal pri gradnjah. Kakšna pa je prihodnost Ljubljanskega potniškega prometa?

'Če ne bomo ukrepali, naše občine kmalu ne bo več. Kje so alarmi?'
17. 11. 2022 14.18
Je bilo za občino Kanal ob Soči že včeraj prepozno? Odhajanje mladih in staranje prebivalstva, ki sta posledica nezadržne centralizacije, namreč ogrožata njen obstoj. Po zadnjih podatkih SURS-a ima občina 5245 prebivalcev, kar pomeni, da kmalu ne bo več izpolnjevala osnovnega pogoja za ustanovitev, kar je 5000 prebivalcev. V zadnjih 20 letih je sicer število mladih v občini v starostni skupini 19–26 let upadlo za kar 62 odstotkov.

Je novogoriška brezposelnost najnižja doslej?
14. 11. 2022 06.00
V tretjem soočenju pred lokalnimi volitvami na 24UR ZVEČER so se pomerili kandidati za župana oz. županjo Nove Gorice – aktualni župan Klemen Miklavič, Samo Turel (Gibanje Svoboda), Tomaž Horvat (SD) in Damjana Pavlica (SDS). Ali se v Novi Gorici kaže trend odseljevanja občanov? Je stopnja brezposelnosti na najnižji ravni? So okoliške občine bolj uspešne pri črpanju sredstev?

Več kot 300 krajanov zahteva odškodnino zaradi onesnažene vode
28. 10. 2022 10.33
Več kot 300 krajanov krajevne skupnosti Šempeter v Spodnji Savinjski dolini se je odločilo za vložitev tožbe zoper žalsko komunalo zaradi hudih prebavnih težav, ki so jih imeli zaradi onesnažene vode v začetku tega meseca. Krajan Miran Obrez je povedal, da bodo podpise podpore tožbi zbirali še do 8. novembra. Dejal je tudi, da žalski komunali očitajo ogrožanje zdravja iz malomarnosti, saj vode nekaj dni niso preverjali in je klorirali.

V Mars trčil meteorit in 'pred očmi' Nase ustvaril enega večjih kraterjev
28. 10. 2022 07.07
"To je vznemirljiv trenutek v geološki zgodovini in mi smo mu bili priča," je dejala Ingrid Daubar z Univerze Brown, ki vodi skupino, ki Mars raziskuje s sondo InSight. Vesoljska sonda je namreč na Marsu odkrila največji krater v našem Osončju, ki so mu bili lahko znanstveniki priča ob nastanku. Na rdečem planetu so izkopali okoli 150 metrov široko in 21 metrov globoko udarno jamo, ki je nastala po padcu meteorita.

Kovačeva: To, kar se je zgodilo, ni slučaj, je plod sistematičnega delovanja
26. 10. 2022 08.58
Inštitut 8. marec je na tiskovni konferenci pojasnil, da napad na direktorico inštituta ni bil osamljen primer. Z nasiljem, napadi in grožnjami se soočajo že dalj časa. "Trenutno imam na sodišču in Policiji pet postopkov, ki so povezani z grožnjami s smrtjo neposredno meni ali pa kolektivu inštituta. Eden od storilcev je bil pravnomočno obsojen na dva meseca pogojne kazni, ker me je hotel razkosati," je povedala Kovačeva. Kljub temu se umaknili in skrivali ne bodo, kot pravijo, gredo v boj za referendum o RTV.

Združeni narodi svarijo pred naraščanjem primerov kolere na Haitiju
26. 10. 2022 06.58
Koordinatorka za humanitarne zadeve ZN na Haitiju Ulrika Richardson je v torek opozorila, da na Haitiju še naprej narašča število okužb s kolero in je potrebno hitro posredovanje za zajezitev izbruha. Od minulega četrtka do nedelje je število okužb naraslo s 1000 na skoraj 2000, doslej pa je umrlo 40 oseb.

Rusi s posnetkom prenovljene soseske vabijo v 'obnovljeni' Mariupol
22. 10. 2022 14.58
Kmalu po začetku vojne je Mariupol v jugovzhodni Ukrajini postal središče najbolj srditih bojev. Za mnoge je predstavljal tudi simbol trmastega upora Ukrajine, a mesto je plačalo davek vojne. V le nekaj dneh je bila uničena vsa infrastruktura: od prometnic, sistemov za oskrbo z energijo in vodo do javnih zgradb in stanovanjskih hiš. Vodstvo ruskih separatistov je že poleti napovedovalo, da bodo mesto ekonomsko in kulturno obnovili. Sedaj pa so se pojavili posnetki, ki prikazujejo dokončano sosesko, ki pričakuje nove stanovalce.

'Potrebujemo konkreten zeleni preboj, ne le javnih nastopov!' Kateri kandidat ga bo zmogel?
21. 10. 2022 06.00
Kakšno vlogo bo prevzel novi predsednik republike pri podnebnih spremembah? Klimatolog in okoljski ekonomist Aljoša Slameršak pravi, da se morajo politiki najprej izobraziti, njegove izkušnje namreč kažejo, da vladajoči pogosto ne poznajo niti osnov podnebne fizike in se ne zavedajo posledic političnih potez. So se predsedniški kandidati pripravljeni poučiti? Kdo verjame v podnebne spremembe in kako bodo prispevali k zeleni preobrazbi?

Pitna voda iz žalske komunale znova brez norovirusov in bakterij
18. 10. 2022 14.02
Pitne vode iz vodovoda žalske komunale ni treba več prekuhavati, saj so tudi sredini rezultati odvzetih vzorcev pokazali, da v vodi ni več norovirusov in bakterij. Analize so tako pokazale, da je voda zdravstveno ustrezna in primerna za uživanje, je zapisano na spletni strani žalske komunale.

Paradižniki kot vir pitne vode: 'Žanjemo vodo, ki nastaja naravno'
18. 10. 2022 06.00
V ameriški Kaliforniji iz paradižnikov pridobivajo vedno bolj dragoceno pitno vodo. Paradižniki namreč vsebujejo 95 odstotkov vode, zato se na prvi pogled enačba zdi preprosta. Toda v marsikateri predelovalnici, kjer rdeče zlato spreminjajo v omake in druge izdelke, preostalo tekočino zavržejo. Kalifornijsko podjetje pa jo prečisti in shrani. 'Še več, žanjemo vodo, ki naravno nastaja tudi v drugem sadju in zelenjavi,' pravi soustanovitelj in prvi mož družbe.

Ponekod omejitve pri delovanju športnih objektov in novoletni razsvetljavi
15. 10. 2022 10.40
Zaradi podražitev so nekatere mestne občine poleg priporočenih že uvedle dodatne ukrepe za manjšo porabo energentov, možnosti nadaljnjega ukrepanja pa še preučujejo. Novomeška občina je denimo do nadaljnjega zaprla bazen na Osnovni šoli Grm, v Kranju pa so napovedali omejitve pri novoletni razsvetljavi.

NIJZ: Če je voda motna, ukrep prekuhavanja velja tudi za umivanje
11. 10. 2022 09.49
Pitna voda iz žalskega vodovoda se je onesnažila z mikrobi, je razjasnila epidemiologinja Alenka Trop Skaza na izredni seji polzelskega občinskega sveta. Ocenila je, da je prekuhavanje vode učinkovit ukrep tudi v primeru norovirusa. Tri minute burnega vretja pomeni široko mikrobiološko varnost. Direktor žalske komunale Janez Primožič je pričakoval jasne usmeritve stroke glede norovirusa, na seji je soustanoviteljem ponudil odstop, a ga spodnjesavski župani niso sprejeli. Strokovni direktor NIJZ Ivan Eržen je glede prekuhavanja dejal, da če je voda sorazmerno bistra, je prekuhavanje vode potrebno le za pripravo hrane. Če je voda motna, pa ukrep velja tudi za umivanje, je izpostavil. Glede internega nadzora v žalski komunali je Kos dejal, da je nadzor pokazal vdor fekalnega izvora v vodovodni sistem.

Venezuelski reševalci iščejo pogrešane, število žrtev plazu narašča
11. 10. 2022 15.14
Zaradi močnega deževja so v Venezueli poplavljale reke, v soboto ponoči pa se je sprožil tudi zemeljski plaz, ki je odnesel ogromne površine poslopij in kmetijskih zemljišč. V mestu Las Tejerias v zvezni državi Aragua je umrlo najmanj 36 oseb, še okoli 567 ljudi je pogrešanih. Šlo je za rekordne padavine, saj je po besedah notranjega ministra v enem dnevu padlo toliko dežja, kot ga sicer pade v celem mesecu.

Ali kandidati za predsednika države darujejo v humanitarne namene?
11. 10. 2022 13.03
Kandidati za predsednika države so redni darovalci v humanitarne namene, ki se zavedajo, da bo draginja močno vplivala na številne prebivalce. Prav zato so prepričani, da bi država morala draginjo s primernimi ukrepi blažiti in da je treba omenjeno krizo reševati kot skupnost. Država bi namreč morala po njihovem narediti več, da ne bi bilo vse breme pomoči tistim, ki jo najbolj potrebujejo, na humanitarnih in nevladnih organizacijah.

Komunala Žalec opozarja: 'Norovirusa v vodovodnem omrežju ne pomnimo'
09. 10. 2022 14.40
Direktor Javnega komunalnega podjetja Žalec Janez Primožič je sporočil, da prebivalcem Matk, Šešč, Šempetra, Zgornjih Grušovelj in Ločice ob Savinji pitna voda v kratkem še ne bo pritekla iz pip. NIJZ je v petek potrdil prisotnost norovirusa v vodovodnem sistemu, ki je napajan iz vodnega vira Matke. Kot je pojasnil Primožič, fekalne bakterije v vodovodnem sistemu niso več prisotne, težavo pa predstavlja norovirus, ki ostaja v vodi. Na pomoč žalska komunala zdaj kliče NIJZ, saj gre, kot svari Primožič, za širši javnozdravstveni sistem. Tudi strokovnjak sanitarnega inženirstva Darko Drev poudarja, da komunala te težave brez sodelovanja zdravstvene stroke ne more rešiti sama.

Po 12 letih se je kolera vrnila na Haiti
06. 10. 2022 18.38
V karibski državi Haiti, ki se sooča s politično in gospodarsko krizo, je bilo ugotovljenih več primerov kolere. Smrtonosna okužba je po navedbah haitijskega ministrstva za zdravje ubila že osem ljudi, po podatkih medicinske humanitarne skupine Medecins Sans Frontieres pa je bilo ugotovljenih 68 novih primerov. Veliko večino primerov kolere so zaznali pri otrocih.

'Izbruh bolezni napoveduje humanitarno katastrofo'
05. 10. 2022 15.42
Vojno opustošeno državo Sirijo je zdaj prizadela še druga vrsta vojne. Tokrat zdravstvena. Izbruh kolere je še posebej zaskrbljujoč v prenatrpanih begunskih taboriščih, ki imajo močno omejen dostop do čiste vode ali sanitarnih izdelkov. Od konca septembra je sirsko ministrstvo za zdravje zabeležilo 39 smrti in skoraj 600 primerov bolezni. ZN opozarjajo, da se bolezen "zaskrbljujoče razvija."

'Drugi val smrti in uničenja': Smo na robu zdravstvene katastrofe
04. 10. 2022 18.32
Za reševanje Pakistana po obilnih poletnih poplavah, ki so zahtevale več kot 2000 smrtnih žrtev in pustile milijone preživelih brez strehe nad glavo, ZN potrebujejo petkrat več pomoči, so ocenili predstavniki organizacije. Zaprosili so za višji znesek mednarodne pomoči – dobrih 835 milijonov evrov. Državo namreč ogroža zdravstvena katastrofa, saj se v njej širijo bolezni, ki se prenašajo z vodo. Za njimi je zbolelo že več kot milijon ljudi, umrlo pa več kot 350 ljudi.

V celjski bolnišnici zaradi prebavnih motenj pomoč poiskalo 47 ljudi
04. 10. 2022 13.51
Zaradi prebavnih motenj je pomoč v celjski bolnišnici poiskalo 47 ljudi, dva od njih so hospitalizirali. Sprva so na žalski občini domnevali, da je motnje povzročila zakalitev vidnega vira, vendar so kmalu ugotovili, da gre za tehnično napako na vodnem viru Šempeter. Kljub temu da je okvara že odpravljena, je treba vodo do preklica prekuhavati. NIJZ bo namreč opravil analizo vode, rezultati pa bodo znani v dveh dneh.

Na območju Žalca onesnažena pitna voda, več oseb s prebavnimi težavami
03. 10. 2022 16.30
V celjski bolnišnici so sprejeli 10 bolnikov iz Spodnje Savinjske doline zaradi prebavnih težav. Pri dveh bolnikih je šlo za izoliran črevesni virus, nihče od sprejetih pa ni v življenjski nevarnosti. Vzrok naj bi bila oporečna pitna voda, o čemer pa prebivalci sploh niso bili obveščeni.

Po orkanu Ian brez elektrike še vedno več kot milijon ljudi
02. 10. 2022 09.32
Število smrtnih žrtev orkana Ian, enega najmočnejših, ki je kdajkoli prizadel ZDA, je močno naraslo. Glede na uradne podatke je samo na Floridi umrlo več kot 40 ljudi, medtem ko ameriški mediji navajajo, da je žrtev že več kot 70. Opustošeno Florido bo v naslednjem tednu obiskal predsednik ZDA Joe Biden.

Zabava ob razkritju spola: preiskava zoper par, ki je reko obarval v modro
29. 09. 2022 11.46
Brazilsko okoljsko ministrstvo je spožilo preiskavo zoper par, ki je na zabavi ob razkritju spola naraščaja, ki ga pričakujeta, z barvo onesnažil reko. Kot so sporočili z ministrstva, sta bodoča starša ravnala neodgovorno, če sta s kemikalijami onesnažila vir pitne vode bližnjega mesta Tangara da Serra.

Na Filipinih umrlo najmanj osem ljudi, v Vietnamu množična evakuacija
27. 09. 2022 12.51
Na Filipinih je v divjanju tajfuna Noru, ki je otočje zajel v nedeljo, po zadnjih podatkih umrlo najmanj osem ljudi, še tri osebe pa so pogrešane. Tajfun se zdaj s hitrostjo do 175 kilometrov na uro pomika proti Kambodži in Vietnamu, kjer so oblasti odredile množično evakuacijo.

Deli Portorika in Dominikanske republike brez elektrike in pitne vode
20. 09. 2022 07.18
Orkan Fiona se je, po tem ko je pustošil po Portoriku in Dominikanski republiki, še okrepil in je zdaj že druge kategorije na petstopenjski lestvici. Fiona je na oba karibska otoka prinesla močno deževje in veter ter povzročila hude poplave. Skoraj 90 odstotkov Portorika je še vedno brez elektrike, le okoli 30 odstotkov prebivalcev ima dostop do pitne vode. Predsednik Dominikanske republike je medtem sporočil, da bodo v najbolj prizadetih provincah razglasili stanje naravne katastrofe.