pitne

'Čas je, da zaradi stvari, ki se dogajajo v Anhovem, ljudje začnejo odhajati v zapor'
20. 08. 2021 12.36
Več kot leto dni po onesnaženju pitne vode z industrijskimi odplakami morajo prebivalci Anhovega, Deskel in okoliških zaselkov ob večjem deževju vodo še vedno prekuhavati. Ekološka združenja so ponovno pozvala k takojšnemu priklopu na vodni vir Mrzlek. Županjo Kanala Tino Gerbec so ob razkritju obremenilnih dokumentov pozvali k odstopu.

Spisane že tri interpelacije: očitki letijo na Dikaučiča, Vizjaka in Kustečevo
18. 08. 2021 08.53
Kot kaže, nas čaka pestra politična jesen, opozicija je napovedala že tri interpelacije, razmišljajo tudi o četrti. Poleg interpelacije ministrice za šolstvo Simono Kustec ima stranka LMŠ že spisano interpelacijo zoper ministra za okolje in prostor Vizjaka in ministra za pravosodje Dikaučiča. Očitki Dikaučiču se nanašajo na imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev, očitki Vizjaku pa na, kot pravi opozicija, "okoljsko in širše družbeno škodljiv" zakon o vodah. V koaliciji vidijo napovedane intepelacije kot nov poskus rušenja vlade. Vodja poslancev SMC ocenjuje, da stranke opozicije med seboj kar tekmujejo, kdo bo hitrejši in razdiralnejši.

Mladi Vipavki uspelo prehoditi 1340 kilometrov dolgo pot od Slovenije do Albanije
16. 08. 2021 19.17
1340 kilometrov in 55.000 višinskih metrov je v zadnjih treh mesecih večinoma zgolj v družbi svojega psa Pikija prehodila študentka iz Šmarij na Vipavskem, ki je premagala zahtevno pot Vio Dinarico. Maruša Orel je na poti čez Slovenijo, Hrvaško, Bosno in Hercegovino, Črno goro, Srbijo in Kosovo vse do Albanije okusila strah pred ljudmi, pa tudi medvedi in kačami, se dnevno soočala s težavami pri iskanju pitne vode in vmes tudi resno zbolela. Nič od tega pa je ni odvrnilo od nadaljevanja poti do cilja!

V Sloveniji voda prvič potrjena kot možen vir okužbe z zajčjo mrzlico
10. 08. 2021 11.46
Epidemiološka obravnava primerov zajčje mrzlice (tularemije) v severnoprimorski regiji je prvič v Sloveniji potrdila prisotnost bakterije Francisella tularensis v pitni vodi treh zasebnih vodovodov, namenjenih lastni oskrbi, so pojasnili na NIJZ. Preiskava za potrditev vzročnosti še poteka. Na NIJZ odsvetujejo pitje vode iz vodnih virov v naravi.

Moskva od Kijeva terja odgovore o sestreljenem letalu in 'smrti mirnega prebivalstva'
22. 07. 2021 20.58
Rusija je na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP) vložila tožbo proti Ukrajini. Moskva Kijev med drugim krivi za usodo letala družbe Malaysia Airlines nad vzhodno Ukrajino leta 2014, ko je umrlo skoraj 300 ljudi. V tožbi mu očitajo še diskriminacijo rusko govorečega prebivalstva, pa tudi odgovornost za smrti na protestih leta 2014.

Reke trenutno hladne, morje vnovič toplejše
20. 07. 2021 14.03
V poletnih dneh je na mestu vprašanje, kako se prebiti čez vročino, kako se ohladiti. Ena od možnosti, ki nam pogosto pride na misel, je osvežitev v jezerih, rekah in morju. V Sloveniji ima status kopalne vode več kot 40 lokacij, kjer strokovnjaki spremljajo kakovost vode. Ta je letos povsod primerna za kopanje, zagotavljajo na agenciji za okolje. Morje ima po krajši ohladitvi 25 stopinj, Soča pri Čezsoči le 11.

Regionalni direktor WHO v Sloveniji: Do konca avgusta bo delta različica prevladovala
14. 07. 2021 13.21
Delta različica se hitro širi, beležimo ponovni porast okužb s koronavirusom, cepljenje je ključnega pomena, so poudarili predsednik Pahor, zdravstveni minister Poklukar ter regionalni direktor WHO Hans Kluge, ki je na obisku v Sloveniji. K cepljenju je pozval tudi Janša. "Zdaj je na vas! Nevarnost covida-19 je še vedno tu, a odgovornost za vaše zdravje in zdravje vaših bližnjih je povsem v vaših rokah," je zapisal premier in dodal, da ne stroka, ne EU, ne vlada ne morejo narediti nič več.

Analize so pokazale, da voda v Dečanih ni vzrok množičnih zastrupitev
14. 07. 2021 15.41
Ko je na območju občine Dečani več sto ljudi v zadnjih dneh poiskalo zdravniško pomoč zaradi zastrupitve, so sumili, da je razlog lokalni vodovod, vendar je kosovski inštitut za javno zdravje zdaj zatrdil, da voda ni oporečna.

Bo Fajonova dobila podporo? So Vizjaku šteti dnevi?
13. 07. 2021 15.16
Po strmoglavljenju novega zakona o vodah in referendumskem porazu vlade opozicija napoveduje politično ofenzivo. Pred sredinim sestankom opozicije so na mizi vse opcije, največ pa se govori o ponovnem poskusu izglasovanja konstruktivne nezaupnice vladi ter namigih predsednice SD Tanje Fajon, da je pripravljena sprejeti ponudbo, da nastopi kot kandidatka za novo mandatarko. Pa ima dovolj podpore? Vprašljiva je tudi usoda ministra za okolje in prostor Andreja Vizjaka. Izvedeli smo, da so znotraj stranke NSi mnenja, da bi minister moral sam podati odstop.

Iz opozicijskih vrst pozivi k predčasnim volitvam
12. 07. 2021 07.29
677.119 volivk in volivcev je, kot kažejo delni izidi, na referendumu zavrnilo novelo zakona o vodah – proti noveli zakona o vodah je glasovalo 86,60 odstotka volivcev, za pa 13,40 odstotka. Referendum je zaznamovala tudi druga največja volilna udeležba, na volišča se je podalo kar 46,15 odstotka vseh volilnih upravičencev.

Opozicija: Ljudstvo te vlade ne podpira! Janša: Brez drame
11. 07. 2021 20.48
Referendum o noveli zakona o vodah se je po besedah ministra Vizjaka ugrabil in zlorabil za druge cilje, tudi politične. "Ljudje so odreagirali čustveno. Bodrilo in spodbujalo se jih je z nekimi pamfleti, ki nimajo veze s samim namenom zakona," je dejal v prvem odzivu. "Vlada je močno izgubila zaupanje, ljudje so glasovali za spremembe," so sporočili iz SD in Janšo pozvali k odstopu. Ta je izid referenduma pospremil z besedami: "Brez drame."

Zaključne besede pred volilnim molkom: 'Vse nas je povezala voda'
09. 07. 2021 10.52
Organizatorji referendumske kampanje imajo le še danes čas, da volivce in volivke prepričajo v glasovanje za novelo Zakona o vodah ali proti njej na referendumu to nedeljo. Opolnoči bo namreč nastopil volilni molk. Zanimanje volivcev za referendum je sicer veliko – v dveh dneh predčasnega glasovanja jih je glas oddalo skoraj 54.500. Ob 11. uri so na sklepni novinarski konferenci svoje stališče še zadnjič predstavili člani gibanja Za pitno vodo: "Narave in skupnosti ne damo in zanju se bomo borili še naprej."

Končno poročilo o odvzetih vzorcih potrdilo prisotnost bakterij, uporaba vode prepovedana
09. 07. 2021 14.30
Končno poročilo analize odvzetih vzorcev na vodovodnem sistemu Golo-Zapotok razkriva, da so v štirih vzorcih odkrili bakterijo Clostridium perfringens, v enem vzorcu pa so zaznali fekalne bakterije. Pitna voda torej predstavlja tveganje za zdravje uporabnikov, zato ukrep prepovedi uporabe vode iz vodovodnega sistema Golo-Zapotok ostaja v veljavi do preklica.

Soočenje zagovornikov in nasprotnikov: kaj pomeni glas za in kaj proti?
08. 07. 2021 15.23
O čem bomo glasovali na nedeljskem referendumu? Je novela Zakona o vodah tako škodljiva, da je usoda vode v rokah državljanov in državljank, kot trdijo pobudniki referenduma? Bodo na obrežjih rek, jezer, morja nenadzorovano zrasli novi hoteli, restavracije, bencinski servisi? Je ogrožen dostop do obale? Ne drži, trdijo predlagatelji zakona, ki poudarjajo, da so novelo zakona predlagali, da okrepijo varovanje ustavne pravice do kakovostne vode, na priobalnih zemljiščih bo možno graditi le enostavne objekte, če to dopuščajo občinski prostorski načrti.

V onesnaženem vodovodu Golo-Zapotok odkrili bakterijo
08. 07. 2021 14.02
Delni rezultati vzorčenja vode v vodovodnem sistemu Golo-Zapotok, ki jo je zaradi vonja po naftnih derivatih od torka prepovedano uporabljati, so pokazali prisotnost bakterije Clostridium perfringens. Ostali rezultati bodo znani predvidoma v petek. Prepoved uporabe vode ostaja v veljavi, je sporočila občina Ig.

'Zakon o vodah povečuje tveganje za onesnaženost voda'
07. 07. 2021 11.21
Jamarska zveza opozarja na škodljivost novele zakona o vodah. Zakon posega ostalih vodnih in priobalnih zemljišč posega tudi na območje ponornih voda ter presihajočih jezer, ki neposredno vplivajo na kakovost podzemnih kraških voda, opozarjajo.

Onesnaženje vodnega vira pri Igu: 'Voda že tri dni smrdi po nafti'
06. 07. 2021 14.37
Zaradi onesnaženja je prepovedana uporaba vode iz sistema Golo–Zapotok pri Igu. Z iške občine so ob tem sporočili, da je vodni vir, ki oskrbuje sedem naselij, onesnažen z naftnimi derivati. Prebivalcem so zagotovili nadomestno oskrbo z vodo, zdaj pa čakajo na rezultate analize vzorcev vode iz vodovoda, ki bodo znani čez dva dni.

Gneča za predčasno glasovanje, na voliščih nekaj zmede in zapletov
06. 07. 2021 06.26
Na prvi dan predčasnega glasovanja o zakonu o vodah se pred volilnimi mesti vijejo kolone volivcev, ki bi radi oddali svoj glas. "Ljudje čakajo v vrsti po več ur, tudi na soncu, in se zato vračajo domov, volišče je zelo slabo označeno," razmere v Ljubljani opisujejo v Gibanju za pitno vodo. O težavah poročajo tudi iz drugih slovenskih mest. Državna volilna komisija odgovarja, da DVK zaplete na voliščih rešuje s pristojnimi okrajnimi enotami in volivce poziva k potrpežljivosti.

Novela zakona o vodah po oceni geografov s Filozofske fakultete neprimerna
06. 07. 2021 12.56
Novela zakona o vodah je neprimerna, saj ne prispeva k vzpostavitvi boljših okvirjev za upravljanje z vodnimi viri, temveč učinkuje ravno nasprotno, ocenjuje Oddelek za geografijo ljubljanske Filozofske fakultete. Med drugim so zapisali, da bi bilo treba pri tako občutljivih vprašanjih zasledovati najširši možni družbeni konsenz. Zmaga na referendumu bi bila po oceni SD velika zaušnica Janševi vladi, po mnenju Šarca pa pomeni prihodnost.

Ministrstvo: Pozno obveščanje DSO o glasovanju je bila nenamerna napaka
05. 07. 2021 06.49
Gibanje za pitno vodo ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve očita, da je nedopustno oviralo stanovalce domov za starejše pri njihovem uresničevanju volilne pravice na referendumu o noveli zakona o vodah. Ministrstvo je domove, kot so navedli, o možnosti glasovanja varovancev po pošti obvestilo tik pred iztekom roka za prijavo. Na ministrstvu odgovarjajo, da je šlo za človeško napako, in nikakor za načrtno ali namerno oviranje referenduma.

Predčasno glasovanje v Ljubljani bo potekalo na Gospodarskem razstavišču
02. 07. 2021 10.21
Predčasno glasovanje o zakonu o vodah za 14 volilnih okrajev na območju Upravne enote Ljubljana bo kljub temu, da je sedež na Linhartovi cesti 13, potekalo na Gospodarskem razstavišču, opozarjajo na upravni enoti.

Podporniki in nasprotniki novele zakona o vodah ostajajo na različnih bregovih
29. 06. 2021 06.48
Današnje soočenje zagovornikov in nasprotnikov novele zakona o vodah pri predsedniku države Borutu Pahorju je izpostavilo različna mnenja o zakonu, o katerem bodo državljani odločali na referendumu. Zagovorniki so prepričani, da bo zakon izboljšal ali vsaj ne bo poslabšal stanja voda, nasprotniki pa opozarjajo na različne možnosti interpretacije.

Kotički v Sloveniji, kjer se lahko ohladimo
28. 06. 2021 11.47
Po znosnejših dneh ob koncu tedna bo vroč afriški zrak, ki se širi proti našim krajem, znova poskrbel za hudo vročino. Zato bodo v teh dneh pogoste misli – kako se ohladiti? Dobre osvežitve namreč ne bo zagotovilo niti morje, saj se po podatkih Arsa njegova temperatura približuje 30 stopinjam Celzija. Vse toplejše postajajo tudi celinske vode, a imamo v naši državi kar nekaj kotičkov v naravi, ki nam lahko olajšajo prebroditi vročino. Predstavljamo nekaj predlogov.

Tri osebe v priporu zaradi odlaganja komunalnega blata
21. 06. 2021 19.15
Zaradi odlaganja komunalnega blata v naravo v Pivolah v Hočah so tri osebe od šestih ovadenih v priporu. Tožilstvo je pripor predlagalo zaradi ponovitvene nevarnosti za po neuradnih informacijah direktorja ljubljanskega prevozniškega podjetja Lazas Mirana Zupančiča, za enega od zaposlenih v tem podjetju in 36-letnega domačina, ki je pokazal, kam bi lahko blato odložili. Tožilstvo je pripor predlagalo, saj so osumljeni že v preteklosti kršili predpise v zvezi z obdelavo odpadkov.

Pobudniki referenduma o noveli zakona o vodah vladi očitajo izkrivljanje dejstev
21. 06. 2021 14.13
Gibanje Za pitno vodo, pobudnik referenduma o noveli zakona o vodah, vladi očita netransparentne, neresnične izjave in izkrivljanje dejstev o predlagani noveli v času referendumske kampanje. Spomnili so na sodbo ustavnega sodišča iz leta 2018, ki vlado zavezuje k celovitemu podajanju informacij tako v prid zakonu kot proti njemu.

Kako smo pristali do grla v blatu in postali raj za okoljske kriminalce?
21. 06. 2021 14.49
Kdor pri gradnji čistilne naprave ni razmišljal dolgoročno, se sedaj dobesedno utaplja v komunalnem blatu. Ko je Madžarska leta 2019 rekla 'ne' našemu komunalnemu blatu, je vlada ostala pri iskanju rešitev, kako bi Slovenija končno postala samozadostna. Še vedno smo na točki iz leta 2019, opozarjajo na Zbornici komunalnega gospodarstva. "Takrat si niti predstavljati nismo mogli, da bodo priložnost zaznali 'okoljski kriminalci', ki bodo blato sicer od upravljavcev čistilnih naprav legalno prevzeli in ga nato nelegalno odložili v naravo." So pa nekateri vendarle gledali v prihodnost in čistilne naprave opremili s sušilnicami, s čimer so precej oklestili tonažo blata. A tudi ti se soočajo s težavami in pritiski.

Janši nov mandat na čelu SDS, prejel je šest glasov proti
19. 06. 2021 08.01
Edini kandidat za predsednika stranke SDS Janez Janša je na glasovanju prejel 650 glasov za in šest proti. S tem je bil že devetič izvoljen na mesto predsednika stranke, kateri predseduje že od leta 1993. 12. kongres stranke poteka pod sloganom Gradimo Slovenijo #zate. Enako so poimenovali nosilno programsko resolucijo.

Peterica s pomočjo 36-letnika našla lokacijo in odvrgla 197 ton blata
18. 06. 2021 10.22
Vedno več je odkritih črnih odlagališč komunalnega blata. Očitno ne gre več za naključja, pač pa za dobro organizirano kriminalno dejavnost, s katero so podjetja, ki bi morala poskrbeti za obdelavo odpadka, tega odvrgla v naravo in povzročila veliko ekološko škodo, sebi pa omogočila velike zaslužke. V povezavi z odlagališčem v Pivoli so kriminalisti opravili več hišnih preiskav in pridržali šest oseb. Preiskava je pokazala, da je bilo v odvrženem blatu več nevarnih kovin ter bakterija salmonela, zoper šest fizičnih in dve pravni osebi pa je podana kazenska ovadba.

V povezavi z odvrženim blatom v Pivoli hišne preiskave in šest pridržanih
17. 06. 2021 11.30
V primeru odvrženega komunalnega blata na območju Pivole so kriminalisti izvedli več hišnih preiskav, v okviru katerih so pridržali šest oseb. Po neuradnih podatkih naj bi bili pridržani štirje vozniki tovornjakov ter direktorja obeh podjetij, ki naj bi bili odgovorni za prevoz blata na končno lokacijo. To naj bi bila podjetje CEP iz Celja ter direktor prevoznika iz Ljubljane. Napredek v kriminalistični preiskavi v zvezi z nelegalno odloženim blatom je pozdravil minister za okolje in prostor Andrej Vizjak. Kot je dejal, je vsaj delno zadovoljen ob tem žalostnem dogodku. Ob tem upa, da bo sanacija območja čim prej končana.

Voda v Ložicah spet primerna za uporabo
15. 06. 2021 17.01
Voda na vodooskrbnem sistemu v Ložicah, ki je bila od 5. maja neustrezna za prehrano, pitje in umivanje zob, je znova primerna za uporabo, so sporočili predstavniki Občine Kanal ob Soči. Voda je sicer imela neobičajen okus in vonj po naftnih derivatih, kar so prvi opazili občani. O tem so obvestili pristojne na režijskem obratu občine, ki so naposled prepovedali uporabo pitne vode za omenjene namene.