predsednik unije

Nemški kancler v Sloveniji
25. 06. 2001 00.00
Nemški kancler Gerhard Schröder, se je na Brdu pri Kranju srečal z gostiteljem Janezom Drnovškom in zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom. To je bil prvi uradni obisk kakega nemškega kanclerja v samostojni Sloveniji.

Makedonska vojska prenehala z ofenzivo
24. 06. 2001 00.00
Makedonska vlada je ustavila ofenzivo proti oboroženim albanskim upornikom, ki so se utrdili v vasi Aračinovo v bližini Skopja.

Nato zavrača delitev Makedonije
23. 06. 2001 00.00
Generalni sekretar zveze Nato George Robertson je danes v Bruslju zavrnil vse poskuse delitve Makedonije. Poudaril je, da vojaki zveze Nato ne bodo sodelovali pri delitvi države, in sicer niti pri vzpostavitvi, niti pri nadzoru demarkacijskih črt. Vendar pa je po njegovih besedah zavezništvo pripravljeno sodelovati pri zbiranju in uničevanju orožja, ki bi ga po političnem dogovoru predali albanski skrajneži. Robertson je še poudaril, da je politični dialog, katerega cilj so realistične reforme, edini izhod iz krize v Makedoniji.

Politična kriza v Litvi
22. 06. 2001 00.00
Politična kriza v Litvi se je še zaostrila, potem ko so propadla pogajanja med glavnima strankama vladajoče koalicije Liberalno unijo in stranko Nova unija. Litovski premier Rolandas Paksas, sicer predsednik Liberalne unije, je v sredo zaradi razkola med omenjenima strankama odstopil, po neuspešnih pogajanjih pa izjavil, da so pogajanja s stranko Nove unije postala nesmiselna. Dodal je, da Nove unije sploh ne obravnavajo več kot koalicijske partnerice.

Prodi na Irskem
22. 06. 2001 00.00
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi se je po včerajšnjih spornih izjavah, da ratifikacija pogodbe iz Nice ni pravni pogoj za širitev Evropske unije, danes v Dublinu sestal še z irskimi nasprotniki širitvenega procesa. Irski nasprotniki pogodbe iz Nice, ki so jih 7. junija na referendumu podprli tudi volivci, s tem pa se je v krizi znašel celoten širitveni proces EU, so že napovedali, da se bodo še naprej borili proti ratifikaciji te pogodbe. Prodi je ob tem dejal, da če Irska pogodbe iz Nice na ponovitvi referenduma ne bo sprejela, bo ta sporazum potisnjen ob stran, v EU pa bo treba odpreti novo fazo pogovorov. "Politično bo širjenje unije sicer zagotovo nemogoče," je še povedal Prodi.

Deset let vrhovnega sodišča
22. 06. 2001 00.00
Vrhovno sodišče je po organizaciji in delu primerljivo z vrhovnimi sodišči držav Evropske unije, vstop Slovenije v omenjeno evropsko družino pa bo vrhovno sodišče pričakalo pripravljeno in prilagojeno za uporabo prava Evropske unije, je na današnji slovesni občni seji v počastitev 10. obletnice vrhovnega sodišča poudaril predsednik sodišča Mitja Deisinger. Ob tem je izrazil skupno željo sodnikov, da bi jim s trdim delom uspelo odpraviti zaostanke na sodiščih in zagotoviti sojenje v razumnem roku, s čimer bi okrepili pravno državo, vladavino prava in enakost pred zakonom. Slovesnosti so se poleg predstavnikov sodne veje oblasti udeležili tudi predsednik države Milan Kučan, predsednik ustavnega sodišča Franc Testen, predsednik državnega zbora Borut Pahor in minister za pravosodje Ivan Bizjak.

Irska predsednica nadaljuje obisk
21. 06. 2001 00.00
Irska predsednica Mary McAleese se je danes udeležila delovnega zajtrka s predstavniki slovenskih in irskih podjetij, sestala se je z ministrico za gospodarstvo Teo Petrin, srečala pa se bo tudi s premierom Janezom Drnovškom, ljubljansko županjo in nagovorila člane Društva za mednarodne odnose. Med obiskom v Sloveniji si bo ogledala Bled, Postojnsko jamo in slovensko obalo, v petek zvečer pa se bo vrnila v domovino. Po včerajšnjem prihodu se Mary McAleese srečala z zunanjim ministrom Ruplom, predsednikom državnega zbora Pahorjem, zvečer pa ji je gostitelj predsednik Kučan na Brdu pri Kranju priredil slavnostno večerjo.

Solana spet v Skopju
21. 06. 2001 00.00
V Skopje je danes dopotoval visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki se bo skušal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim in predstavniki štirih največjih strank dogovoriti za nadaljevanje dialoga o rešitvi krize v državi. "Veliko je še treba storiti," je ob prihodu v Makedonijo dejal Solana. Brez iskrenega političnega dialoga bo težko razrešiti sedanjo krizo, zato je naš cilj pomagati pri razvoju političnega dialoga, je še dejal predstavnik EU.

Irska ostaja zagovornica širitve EU
20. 06. 2001 00.00
Irskega "ne" pogodbi iz Nice nikakor ne gre razumeti kot zavračanja širitve Evropske unije, je na novinarski konferenci po pogovorih s predsednikom republike Milanom Kučanom zatrdila irska predsednica Mary McAleese, ki je dopoldne prispela na uradni obisk v Slovenijo. Irska ostaja zagovornica širitve EU, v kateri je tudi sama ogromno pridobila, in upa, da bo lahko leta 2004, ko bo znova na čelu unije, v njej pozdravila tudi Slovenijo, je dodala McAleesejeva.

Politična kriza v Litvi
20. 06. 2001 00.00
Predsednik litovske vlade Rolandas Paksas je na novinarski konferenci sporočil svoj odstop. Premierov odstop je bil neizogiben, potem ko je prišlo do razkola med Liberalno unijo in stranko Nove unije, ki je zahtevala Paksasov odstop.

Powell in Riceova o vrhu v Sloveniji
17. 06. 2001 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell in svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice sta tik pred odhodom letala Air Force One iz Slovenije menila, da je bilo sobotno vrhunsko srečanje predsednikov ZDA in Rusije, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju ustrezen sklep Busheve enotedenske turneje po Evropi. "Mislim, da je bil odličen teden, in vesel sem, da se je končal na tako lep način tu, v Sloveniji. Pri tem se želim zahvaliti tudi slovenskemu vodstvu za njihovo gostoljubnost," je med drugim dejal Powell.

Končano zgodovinsko srečanje
17. 06. 2001 00.00
Vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju je potekalo brez zapletov. Pred začetkom vrha so potekali ločeni dvostranski pogovori ameriškega in ruskega predsednika s slovenskima gostiteljema, predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Janezom Drnovškom. Premier Drnovšek je s Putinom govoril predvsem o situaciji na jugovzhodu Evrope ter o trenutni situaciji v Makedoniji, Bush in Drnovšek pa sta govorila o vprašanju Nata in njegove širitve ter o vprašanju partnerstva med ZDA in Rusijo. Drnovšek je izrazil upanje, da bo srečanje začetek novega dialoga med voditeljema. Na tiskovni konferenci je slovenski premier spregovoril tudi o stališču Slovenije do protiraketnega stališča. Dejal je, da ZDA ne bodo odstopile od tega projekta, saj izhajajo iz predpostavke, da so tehnološko vodilna država na tem svetu, da se ščitijo pred množičnimi raketnimi napadi ter dodal, da se mu zdi bistveno, da ZDA v tem ne nastopajo enostransko, zato želijo v dialog vključiti tudi Evropo in Rusijo.

Na Brdu končano zgodovinsko srečanje
16. 06. 2001 00.00
V gradu na Brdu pri Kranju se je končalo vrhunsko srečanje med predsednikoma Združenih držav in Rusije. Ameriški predsednik Bush je po srečanju z ruskim predsednikom Putinom na skupni tiskovni konferenci dejal, da se ZDA in Rusija soočata z novimi izzivi ter da morata državi premostiti odnose, ki jih je ustvarila hladna vojna. Bush upa, da bosta s tovrstnimi pogovori državi nadaljevali tudi v prihodnje. ''Rusija in ZDA morata razviti nove odnose ter premostiti tiste, ki jih je prinesla hladna vojna. Obenem morata poiskati nove rešitve za stabilnost in varnost v svetu je,'' je dejal Bush.

Bush na Poljskem
15. 06. 2001 00.00
Ameriški predsednik Bush je iz švedskega Goeteburga pripotoval na Poljsko, kjer se je v Varšavi srečal s poljskim predsednikom Kwasniewskim. Bush je v Goeteburgu izrazil zavzemanje za širitev tako Nata, kot Evropske unije, enako stališče je izrazil tudi na Poljskem.

Bush v Goeteburgu
14. 06. 2001 00.00
Goeteburg je v pričakovanju demonstrantov zasedlo na tisoče varnostnikov in policistov, a brez spopadov z razjarjenimi nesprotniki globalizma ni šlo. Protestniki nasprotujejo tako ameriškemu zavračanju okoljskega protokola iz Kjota, načrtom za vzpostavitev protiraketnega ščita in izvajanju smrtne kazni, kot tudi nekaterim evropskim temam in globalizaciji nasploh. Medtem pa je ameriški predsednik Bush poskušal voditelje Evropske unije prepričati, da varovanje okolja ogroža ameriško gospodarstvo.

Širitev Nata prihodnje leto
13. 06. 2001 00.00
Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je izrazil zadovoljstvo ob današnji napovedi držav članic zveze Nato, da nameravajo na vrhu v Pragi prihodnje leto odpreti vrata zavezništva za vstop novih članic. Kot je še dejal v izjavi iz Dublina, kjer se mudi na obisku, bo Slovenija po njegovem mnenju med povabljenimi državami, če bo izpolnila naloge, ki jih nalaga Akcijski načrt za članstvo v zavezništvu. Ruplu so irski sogovorniki zagotovili, da negativen izid referenduma, na katerem so Irci pred dnevi zavrnili ratifikacijo pogodbe iz Nice, ni uperjen proti širitvi Evropske unije in da bo Irska nadaljevala politiko aktivne podpore širitvi unije. Sicer so irski sogovorniki izrazili mnenje, da je Slovenija kvalificirana kandidatka za članstvo v EU, ki ga lahko doseže v okviru ciljev, ki si jih je zastavila, tako da bi lahko postala članica EU 1. januarja 2004 in že sodelovala na volitvah v Evropski parlament.

Bush podpira načrte EU
12. 06. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je v Španiji pričel evropsko turnejo. V pogovoru za belgijske medije je podprl načrte Evropske unije za oblikovanje skupne obrambne in varnostne politike pod pogojem, da ta ne bo prizadela enovitosti zveze NATO in da bo Evropa zagotovila dovolj sredstev, s katerimi bo lahko zavezništvo ohranjalo mir v svetu.

Busha čakajo protesti
12. 06. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je prispel v Španijo, kjer začenja svoj prvi uradni obisk v Evropi po prihodu na položaj. Busha in njegovo soprogo Lauro je na madridskem letališču pričakal španski zunanji minister Josep Pique, nato pa se je ameriški predsednik odpeljal v palačo Zarzuela v predmestju Madrida, kjer se bo srečal s španskim kraljem Juanom Carlosom in kraljico Sofijo. Po pogovorih s španskim suverenom se bo Bush odpravil na posestvo Quintos de Mora 160 kilometrov južno od španske prestolnice, kjer ga bo na kosilu gostil španski premier Jose Maria Aznar.

Skrajneži prekršili premirje
12. 06. 2001 00.00
Makedonska vojska je včeraj prekinila obstreljevanje vasi na severu države, ki jih zasedajo albanski skrajneži, da bi omogočila evakuacijo civilistov, ki so še na območju. V ponedeljek zjutraj je makedonska vojska še obstreljevala položaje albanskih skrajnežev, čeprav so ti dan prej zagrozili, da bodo v tem primeru začeli napadati Skopje. Svetovalec makedonskega predsednika Borisa Trajkovskega za nacionalno varnost Nikola Dimitrov je poudaril, da ukrep makedonske vojske nima nič opraviti z grožnjo ONV, da bodo njeni pripadniki danes napadli Skopje, če makedonske sile ne bodo ustavile operacij proti skrajnežem.

Solana o mirovnem načrtu
09. 06. 2001 00.00
Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je v Skopju, kjer bo makedonske politične voditelje skušal prepričati, naj podprejo mirovni načrt predsednika Trajkovskega. Načrt predvideva modernizacijo makedonskih varnostnih sil, ukrepe za razorožitev upornikov in pospešitev političnih reform, s katerimi bi se približali zahtevam Albancev. Solana se je na letališču srečal z veleposlaniki evropskih držav v Makedoniji, nato pa se je sestal s Trajkovskim.

Podpora celovitosti Makedonije
09. 06. 2001 00.00
Srednjeevropski predsedniki so ob koncu dvodnevnega srečanja v italijanski Verbanii podprli ozemeljsko celovitost Makedonije, ob tem pa izrazili upanje v spoštovanje pravic manjšin in medetnični dialog v tej državi. V sklepni izjavi so najostreje obsodili vse oblike ekstremizma, težnje po etnično čisti državi in kršitve človekovih pravic. Gostitelj srečanja, italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi, je poudaril, da bi predsedniki na prihodnjem srečanju radi videli tudi Makedonijo. Sicer bo prihodnje, deveto srečanje srednjeevropskih predsednikov potekalo v Sloveniji. Letošnjega srečanja se je udeležilo 14 predsednikov, med njimi slovenski predsednik Milan Kučan, prvič pa tudi predsednika ZRJ in Moldavije, Vojislav Koštunica in Vladimir Voronin.

Slovenija v EU ''po načrtu''
08. 06. 2001 00.00
Verheugen se je v okviru obiska v Sloveniji sestal z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem. Pogovori so tekli o vključevanju Slovenije EU in o slovenskih stalilščih do odločitev petnajsterice v zvezi s širitvijo. Po besedah Verheugna je evropska komisija zadovoljna s potekom pristopnih pogajanj s Slovenijo in z napredkom, ki ga je država naredila, saj je Slovenija ena najbolje pripravljenih kandidatk za članstvo v EU. V pogajanjih s Slovenijo sicer obstaja nekaj težav, ki pa niso nepremagljive. Med temi je komisar omenil dve, prostocarinske prodajalne (PCP) in vprašanje prehodnih obdobij za prost pretok delovne sile. Glede PCP je Verheugen izrazil prepričanje, da bodo slovenske oblasti problem, ki naj ne bi vplival na proces širitve, rešile, saj gre nenazadnje za kredibilnost in ugled Slovenije, ki se je zavezala, da bo PCP zaprla.

Verheugen pri Ruplu in Bavčarju
08. 06. 2001 00.00
V Sloveniji sta na prvem uradnem obisku predsednik Evropske komisije Romano Prodi in komisar za širitev Günther Verheugen. Verheugen, se je zjutraj sestal s predstavniki sindikatov. Vstop v Evropsko unijo namreč ne sme biti le cilj, temveč predvsem sredstvo, da bi vsi bolje živeli, meni predsednik zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in za 24 ur še dodal, da je "stališče Evropske unije, da je Slovenija pripravljena za vstop v EU, največ omejitev je le na področju prostega pretoka ljudi, delavcev, saj nočejo diskriminirati ostale države, ki kandidirajo. Mi smo temu nasprotovali, ker je to krivično in ni nikakršnega razloga, da bi se Evropa bala 800 tisoč delavcev, ki dela trenutno v Sloveniji."

Guterres zaključil obisk
07. 06. 2001 00.00
Zadnji dan dvodnevnega uradnega obiska v Sloveniji se je portugalski premier Antonio Guterres danes v Ljubljani srečal s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom in predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem. Kot so sporočili iz urada predsednika republike, so bila izhodišča pogovora Guterresa in Kučana o evroatlantskih integracijskih procesih notranje institucionalne reforme unije, njena regionalna politika, prost pretok delovne sile ter unijina kmetijska politika. Predsednika sta soglašala, da imata obe državi ob številnih vprašanjih enake ali zelo podobne poglede ter skupne interese. Predvsem jima je skupno stališče, da širitev EU, torej tudi širitev in krepitev njenega sistema vrednot, ki vsem zagotavljajo razvoj, varnost in stabilnost, lajša reševanje povsem pragmatičnih vprašanj.

Portugalski premier v Sloveniji
06. 06. 2001 00.00
Slovenija in Portugalska bosta v Evropski uniji strateški partnerici, tesno posvetovanje pa bosta začeli kar takoj. To je po srečanju s slovenskim premierom Janezom Drnovškom na Brdu pri Kranju dejal predsednik portugalske vlade Antonio Guterres, ki je na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji.

Luksemburški tisk o Drnovškovem obisku
30. 05. 2001 00.00
Luksemburški tisk je ob včeraj končanem dvodnevnem uradnem obisku slovenskega premiera Janeza Drnovška veliko pozornosti posvetil Sloveniji, njenim dosežkom na poti v Evropsko unijo in vprašanju prehodnih obdobij pri prostem pretoku delovne sile po širitvi unije. Luksemburg je za Slovenijo zgled, izjavo slovenskega premiera povzemajo luksemburški časniki, ki Drnovška označujejo kot številko ena slovenske politike.

Evropa celovita le s Slovenijo
30. 05. 2001 00.00
Slovenskega premiera Janeza Drnovška je včeraj, ob koncu uradnega obiska v Luksemburgu, sprejel veliki vojvoda Henri, ki je sprejel Drnovškovo povabilo, da morda še letos obišče Slovenijo. Uradni obisk slovenskega premiera v Luksemburgu je bil v znamenju zelo prijateljskih odnosov z gostiteljem, predsednikom luksemburške vlade Jean-Claudom Junckerjem, ki se je kolegu Drnovšku dopoldne pridružil na sprehodu po starem jedru Luxembourga. Juncker je poudaril, da bo Evropa celovita le, če bo Slovenija članica tako Evropske unije kot zveze NATO. Juncker je napovedal, da se bo z Drnovškom vnovič srečal, še preden bo Slovenija postala članica Unije. Drnovšek je ponovil, da je za Slovenijo luksemburška izkušnja v evroatlantskih povezavah zelo zanimiva in koristna.

Civilisti v ognjenem obroču
29. 05. 2001 00.00
Tudi zjutraj so se nadaljevali napadi na položaje albanskih skrajnežev v vaseh zahodno od Kumanova, kamor je ponoči padlo sedem granat. Albanski izstrelki naj bi ponoči zadeli dve tovarni v mestu, granate pa so eksplodirale še v bližini železniške postaje in vojašnice, v kateri so operativni štab makedonske vojske ter francoski in belgijski pripadniki mednarodnih mirovnih enot na Kosovu (KFOR). Zvezne enote skušajo skrajneže pregnati iz vasi Slupčane, Orizari, Opae, Lipkovo in Otlja. Po zadnjih podatkih naj bi vojska že prevzela nadzor v vasi Matejce, kjer so vidni znaki topniškega obstreljevanja - npr. podrt minaret džamije.

Kandidatke za načrtno pogajanje
28. 05. 2001 00.00
Kandidatke za vstop v Evropsko unijo pozdravljajo pogodbo iz Nice, ki je potrdila unijino širitveno strategijo, obenem pa si želijo bolj zavezujočega časovnega načrta za potek pristopnih pogajanj. Za uspeh procesa širitve je potrebna podpora javnega mnenja tako v državah članicah unije kot v kandidatkah za vstop vanjo, so danes v Bratislavi poudarili udeleženci 11. srečanja predsednikov parlamentov kandidatk za EU - med njimi predsednik državnega zbora Borut Pahor - s predsednico Evropskega parlamenta. Slednja se zaradi obveznosti srečanja ni udeležila, zastopal pa jo je podpredsednik Evropskega parlamenta Guido Podesta.

Predsednik Kučan na Češkem
28. 05. 2001 00.00
Na povabilo češkega predsednika Vaclava Havla se predsednik republike Milan Kučan mudi na enodnevnem delovnem obisku na Češkem. Srečanje v Lanah pri Pragi je predvsem priložnost za pogovor Kučana in Havla pred junijskim tradicionalnim srečanjem predsednikov srednjeevropskih držav, ki bo letos v Italiji. Predsednika bosta govorila o poglobitvi sodelovanja med državama, ki se uspešno razvija na vseh ravneh, izmenjala pa bosta tudi izkušnje obeh držav pri približevanju EU ter stališča o aktualnih evropskih varnostno-političnih procesih, zlasti o širitvi zveze NATO in pričakovanjih ob vrhu zavezništva v Pragi leta 2002.