predsednik unije

Kandidatke za načrtno pogajanje

28. 05. 2001 00.00

Kandidatke za vstop v Evropsko unijo pozdravljajo pogodbo iz Nice, ki je potrdila unijino širitveno strategijo, obenem pa si želijo bolj zavezujočega časovnega načrta za potek pristopnih pogajanj. Za uspeh procesa širitve je potrebna podpora javnega mnenja tako v državah članicah unije kot v kandidatkah za vstop vanjo, so danes v Bratislavi poudarili udeleženci 11. srečanja predsednikov parlamentov kandidatk za EU - med njimi predsednik državnega zbora Borut Pahor - s predsednico Evropskega parlamenta. Slednja se zaradi obveznosti srečanja ni udeležila, zastopal pa jo je podpredsednik Evropskega parlamenta Guido Podesta.

Predsednik Kučan na Češkem

28. 05. 2001 00.00

Na povabilo češkega predsednika Vaclava Havla se predsednik republike Milan Kučan mudi na enodnevnem delovnem obisku na Češkem. Srečanje v Lanah pri Pragi je predvsem priložnost za pogovor Kučana in Havla pred junijskim tradicionalnim srečanjem predsednikov srednjeevropskih držav, ki bo letos v Italiji. Predsednika bosta govorila o poglobitvi sodelovanja med državama, ki se uspešno razvija na vseh ravneh, izmenjala pa bosta tudi izkušnje obeh držav pri približevanju EU ter stališča o aktualnih evropskih varnostno-političnih procesih, zlasti o širitvi zveze NATO in pričakovanjih ob vrhu zavezništva v Pragi leta 2002.

Slovenija v Natu leta 2002?

28. 05. 2001 00.00

"Ne morem si predstavljati, da bi tako pomembno zasedanje, kot je vrh zveze Nato, potekalo v Pragi, ne da bi zavezništvo povabilo novih članic in da med povabljenimi ne bi bilo Slovenije," je danes po pogovorih s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom na dvorcu v Lanah pri Pragi dejal češki predsednik Vaclav Havel. Havel je ob tem še izrazil trdno pričakovanje Češke, da bo Slovenija povabljena v Nato na vrhu zavezništva leta 2002.

Schuster sklenil obisk v Sloveniji

24. 05. 2001 00.00

Slovaški predsednik Rudolf Schuster je sklenil dvodnevni uradni obisk v Sloveniji. Pred tem se je srečal še s predsednikom vlade Janezom Drnovškom. Tako premier Drnovšek kot predsednik Schuster sta poudarila dobre odnose in sodelovanje med državama na vseh področjih, ki jih potrjuje današnji obisk.

Zeman v Sloveniji

24. 05. 2001 00.00

Na dvodnevni uradni obisk je prispel češki premier Miloš Zeman s številno gospodarsko delegacijo. Z gostiteljem premierom Drnovškom sta se posvetila skupnem cilju - članstvu obeh držav v Evropski uniji. Oba sta poudarila, da pri vključevanju ne gre za konkurenco, temveč za skupen interes kandidatk.

Granić v Sloveniji

24. 05. 2001 00.00

Na povabilo predsednika komisije državnega zbora za evropske zadeve Lojzeta Peterleta se na obisku v Sloveniji mudi predsednik odbora za evropske integracije hrvaškega sabora Mate Granić. Ko je govoril o odnosih med državama, je nekdanji hrvaški zunanji minister dejal, da bi lahko vsa odprta vprašanja rešili s pogajanji. Mednarodna arbitraža pa naj bi bila le skrajna rešitev.

Drnovšek o nujnosti širitve EU

20. 05. 2001 00.00

V italijanskem Cernobbiu se je zaključila mednarodna konferenca Aspen European Dialogue, ki je bila posvečena nekaterim aktualnim temam, povezanim z Evropsko unijo, med njenimi udeleženci pa je bil tudi slovenski premier Janez Drnovšek. Na zadnji, šesti razpravi z imenom Agenda za Evropo, sta poleg premiera Drnovška med drugim sodelovala tudi podpredsednica irske vlade Mary Harney ter Samuel Huntington, znani profesor harvardske univerze in predsednik harvardske akademije za mednarodne študije. Premier je v svojem nastopu spregovoril o odnosih med ZDA in Evropo, poudaril pa je tudi nujnost nadaljevanja širitvenega procesa transatlantskih povezav.

Berlusconi svari pred širitvijo

19. 05. 2001 00.00

Zmagovalec parlamentarnih volitev v Italiji in najverjetnejši predsednik italijanske vlade Silvio Berlusconi je ocenil, da je treba biti pri širitvi Evropske unije na Vzhod zelo previden. Berlusconi je ob robu novinarske konference v Rimu povedal, da je širitev na Vzhod zaskrbljujoča za evropske države, saj je gospodarstvo kandidatk za članstvo na Vzhodu zelo drugačno od evropskega.

Drnovšek v Cernobbiu o reformi EU

19. 05. 2001 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes v okviru mednarodne konference Aspen European Dialogue v italijanskem Cernobbiu nastopil na razpravi, ki je bila posvečena vprašanju evropskega vladanja in institucionalni reformi unije. V svojem nastopu je Drnovšek med drugim poudaril, da je Slovenija zadovoljna z rezultati decembrskega vrha v Nici, ki zagotavljajo nadaljnjo širitev unije, in obenem izrazil željo po večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev v EU.

Bush in Putin junija v Ljubljani

19. 05. 2001 00.00

Za pripravo prvega in doslej najbolj elitnega vrha v mandatu obeh predsednikov, ki bo 16. junija v Ljubljani, je celo manj kot mesec dni časa, medtem ko je organizacija Clintonovega obiska junija leta 1999 trajala skoraj pol leta. Vendar zunanji minister Dimitrij Rupel pravi, da zaradi tega ni preveč zaskrbljen. Čeprav sinoči sprva iz Mladike uradno obiska niso hoteli potrditi, tako da smo prvo novico o obisku povzeli po agenciji Reuters, je minister Rupel kasneje povedal, da so že med tednom iz Washingtona dobili vprašanje, ali bi bili v Ljubljani pripravljeni gostiti ameriškega predsednika. Obisk naj bi bil v vseh pogledih izjemna priložnost za Slovenijo. Veliko zadovoljstvo nad izbiro Slovenije kot gostiteljice prvega vrha Bush-Putin sta izrazila tudi oba uradna gostitelja, premier Janez Drnovšek in predsednik Milan Kučan.

Bush in Putin junija v Sloveniji

18. 05. 2001 00.00

Ameriški in ruski predsednik George Bush in Vladimir Putin se bosta prvič sestala 16. ali 17. junija v Ljubljani. To je danes v Washingtonu napovedal ameriški državni sekretar Colin Powell po srečanju Busha z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom.

Putin in Persson o Rusiji in EU

17. 05. 2001 00.00

V Moskvi se je davi s srečanjem ruskega predsednika Vladimirja Putina in predsedujočega Evropski uniji, švedskega premiera Goerana Perssona začel vrh EU-Rusija.

EU diskriminira delavce

17. 05. 2001 00.00

Uvedba prehodnih obdobij za delovno silo iz bodočih novih članic Evropske unije, za katero se zavzemajo nekatere od starih članic, bi pomenila diskriminacijo državljanov EU, je na novinarski konferenci opozoril predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Izrazil je tudi prepričanje, da EU ne bi smela enačiti vseh kandidatk in, če to morda velja za nekatere druge države, uvajanje prehodnih obdobij za Slovenijo nikakor ni upravičeno.

V Bratislavi o širitvi Nata

12. 05. 2001 00.00

Ne smemo se spraševati, kaj lahko Evropa stori za nas, temveč kaj mi lahko storimo za Evropo, je dejal gostitelj konference, slovaški premier Mikulaš Dzurinda, v svojem uvodnem govoru. V sporočilu ameriške administracije je bila podpora širitve Nata jasno izražena. Slovenski premier Janez Drnovšek pa je ob tem povedal, da Nato še vedno nima pravega načrta za prihodnost, vendar bo moral vključevati širitev zavezništva.

Gröndahlova spodbudno o Sloveniji

08. 05. 2001 00.00

Norveška si bo kot članica zveze NATO prizadevala za pomoč Sloveniji pri včlanjevanju v severnoatlantsko zavezništvo, je po pogovorih s predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem poudarila predsednica norveškega parlamenta Kirsti Kolle Groendahl, ki se z delegacijo mudi na večdnevnem uradnem obisku v naši državi. Predsednik DZ Pahor pa je poudaril, da med državama ni odprtih političnih vprašanj, tokratni obisk, ki je prvi na najvišji parlamentarni ravni po osamosvojitvi Slovenije, pa bo okrepil sodelovanje med parlamentoma.

Kacin sprejel avstrijsko veleposlanico

07. 05. 2001 00.00

Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jelko Kacin je sprejel Jutto Bastl, veleposlanico, ki je lani vodila avstrijsko predsedovanje Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi. Ker je Avstrija lani predsedovala OVSE, je bila glavna tema pogovorov prav sodelovanje Slovenije v tej organizaciji. Kacin je gostjo seznanil z razlogi za slovensko kandidaturo za predsedovanje OVSE v letu 2005 in poudaril, da gre za izziv, ne le zaradi stalnih sprememb na stari celini, temveč tudi zaradi sprememb v neposredni soseščini. Spregovorila sta še o trenutnih razmerah v Makedoniji.

Rupel v Düsseldorfu

05. 05. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je danes v nemškem Düsseldorfu udeležil kongresa nemških liberalcev (FDP). Minister je pozdravil udeležence kongresa, srečal pa se je tudi z nekaterimi vodilnimi predstavniki stranke, med drugim z nekdanjima nemškima zunanjima ministroma Hansom Dietrichom Genscherjem in Klausom Kinklom. Govorili so predvsem o prihodnosti Evropske unije, ki je del programa te opozicijske nemške stranke. Nemški sogovorniki so izrazili optimizem glede širitve povezave, obenem pa opozarjajo, da brez Poljske širitve ne bo, je povedal minister Rupel. Kot je še dejal, je FDP Slovenijo podpirala vseh deset let od začetka njene samostojnosti in ima tudi velike zasluge za to, da je postala Slovenija samostojna in bila mednarodno priznana. Genscher je na srečanju z ministrom Ruplom tudi dejal, da se bo morda udeležil proslave ob 10. obletnici slovenske neodvisnosti 25. junija.

Kim Jong-Il nezaupljiv do Busha

03. 05. 2001 00.00

Severnokorejski voditelj Kim Jong-Il je napovedal ohranitev moratorija na raketne poskuse vsaj do leta 2003, so po današnjem srečanju v Pjongjangu povedali člani delegacije Evropske unije. Sporočili so tudi, da je Kim izrazil pripravljenost, da odpotuje v Južno Korejo na vrhunsko srečanje, na katerem bi govorili o ameriški politiki do Severne Koreje.

Persson v Severni Koreji

02. 05. 2001 00.00

V severnokorejsko prestolnico je kot prvi zahodni premier in predstavnik evropske unije prispel švedski premier Persson ter delegacija EU. Na pogovorih s predsednikom Kim Jong Ilom je Persson

EU se zavzema za model socialne družbe

30. 04. 2001 00.00

Ob prazniku dela se na dvodnevnem obisku v Sloveniji mudi generalni sekretar Evropske konfederacije sindikatov Emilio Gabaglio. Evropska konfederacija, njena članica je tudi Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, združuje skoraj 70 sindikalnih konfederacij iz več kot 30-ih evropskih držav.

Nezaupnica ukrajinski vladi

26. 04. 2001 00.00

Ukrajinski parlament je izglasoval nezaupnico vladi premiera Viktorja Juščenka. Predvsem poslanci komunistične stranke so vladi Juščenka očitali, neuspešno reformiranje ukrajinskega gospodarstva. Pred poslopjem parlamenta pa je medtem potekalo množično zborovanje v podporo premieru, ki se ga je udeležilo okoli deset tisoč ljudi.

Kako proračune uskladiti z EU

22. 04. 2001 00.00

Finančni ministri držav kandidatk za članstvo v Evropski uniji so na srečanju s finančnimi ministri petnajsterice v švedskem Malmoeju opozorili na težave, ki jih imajo pri usklajevanju proračunov s proračunsko ureditvijo Unije. Posebej za 24 ur je finančni minister Tone Rop ocenil položaj Slovenije na področju finančne ureditve med ostalimi članicami: "Z estonskim finančnim ministrom sva se strinjala, da smo kar precej pri vrhu. Sicer pričakujemo, da bomo poleg opozoril glede problemov in kako jih čim hitreje reševati, slišali tudi kakšne predloge držav članic Evropske unije. Verjetno bo eden od predlogov, da se poleg izmenjave gospodarskih programov držav članic Evropske unije pripravljajo tudi gospodarski programi za kandidatke z enim ciljem, da se jim približamo in da počasi vodimo enotno evropsko gospodarsko politiko. Sicer so tudi na drugih področjih med kandidatkami velike razlike'', je še povedal Rop.

ZDA zavračajo Kjotski protokol

22. 04. 2001 00.00

V New Yorku so se, na prvem sestanku po propadu novembrskega vrha o klimatskih spremembah v Haagu, zbrali ministri za okolje iz vsega sveta. Medtem ko se je več kot 40 predstavnikov držav izreklo za obvezno zmanjšanje emisij škodljivih snovi, so Združene države Amerike vztrajale, da bi spoštovanje dogovora iz Kyota preveč škodilo ameriškemu gospodarstvu, ki je največji svetovni onesnaževalec okolja. Administracija predsednika Busha namreč zagovarja prostovoljno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov.

Je Kjotski protokol ogrožen?

21. 04. 2001 00.00

Okoljski ministri in strokovnjaki za podnebje iz 40 držav bodo danes v New Yorku določili teme za naslednjo svetovno konferenco o varovanju podnebja, ki je sklicana za 16. julij v Bonnu. Enodnevno srečanje v New Yorku je prvo tovrstno po konferenci o podnebju v Haagu decembra lani. Strokovnjaki za podnebje se bojijo, da so se možnosti za izvajanje Kjotskega protokola od srečanja v Haagu še poslabšale, saj ZDA niso pripravljene izvajati njegovih določil. Namesto tega naj bi ZDA predstavile nov predlog za zmanjšanje emisij škodljivih snovi, ki povzročajo globalno segrevanje. Srečanja se udeležujejo predstavniki "treh taborov": Evropske unije, tabora Dežnik, ki so ga do zdaj vodile ZDA, vanj pa so vključene tudi Kanada, Japonska in Avstralija, ter skupina držav v razvoju G-77.

Gospodarski dialogi pred vstopom v EU

19. 04. 2001 00.00

Finančni ministri Evropske unije se bodo ob robu dvodnevnega neformalnega zasedanja, ki se bo jutri začelo v švedskem Malmoeju, prvič sestali s kolegi iz 13 držav kandidatk za članstvo. S srečanjem, ki se ga bodo med drugim udeležili tudi guvernerji centralnih bank 28 držav, petnajsterica v okviru priprav na širitev s kandidatkami začenja širok gospodarski dialog. Pred popoldanskim srečanjem v soboto se bodo kandidatke na razpravo s članicami pripravile na dopoldanskem sestanku v danskem Koebenhavnu.

Seminar o širitvi EU v Gradcu

19. 04. 2001 00.00

V avstrijskem Gradcu in v Mariboru bo konec tedna potekal mednarodni seminar z naslovom Širitev Evropske unije: Stari sosedje - novi partnerji. Slovenija v Evropi - 10 let samostojnosti. Seminar bosta v Gradcu odprla avstrijski kancler Wolfgang Schüssel in deželna glavarka avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic, na temo Avstrija - Slovenija - Evropa pa bosta spregovorila avstrijski kancler Schuessel in predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Širitev EU prinaša novo partnerstvo

19. 04. 2001 00.00

V Gradcu se je danes začel dvodnevni seminar Širitev Evropske unije: Stari sosedje novi partnerji. Slovenija v Evropi - 10 let samostojnosti, ki sta ga odprla deželna glavarka avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic in pooblaščenec avstrijske vlade za širitev EU Erhard Busek. Na temo Avstrija - Slovenija - Evropa sta spregovorila avstrijski kancler Wolfgang Schüssel in predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Pred uvedbo evra v Nemčiji

08. 04. 2001 00.00

Nemško gospodarstvo naj bi v času uvajanja evra prihranilo približno 40 milijard nemških mark. Zaradi uvedbe skupne valute naj bi se torej stroški znižali v višini enega odstotka bruto domačega proizvoda, saj skoraj polovico vse blagovne menjave Nemčije predstavlja trgovanje z državami Evropske unije, je povedala predsednica odbora za gospodarstvo in finance evropskega parlamenta Christa Randzio-Plath.

Makedonija zanika odgovornost za napad

03. 04. 2001 00.00

Makedonska vojska je sporočila ugotovitve notranje preiskave, po kateri makedonski vojaki niso odgovorni za smrt treh civilistov, med njimi ameriškega novinarja, ki so jih pretekli teden v kosovski vasi Krivenik ubile granate z makedonske strani. Komisija strokovnjakov makedonske vojske je ugotovila, da je bila notranjost Kosova izven dosega makedonskega topništva.

Castro svari pred novo hladno vojno

02. 04. 2001 00.00

Ob odprtju 105. dnevov Medparlamentarne unije v Havani je kubanski predsednik Fidel Castro posvaril pred novo hladno vojno. V slavnostnem govoru je Castro dejal, da oboroževalna tekma onemogoča prostovoljno razorožitev velikih držav. Castro je kritiziral ZDA, ker so napovedale, da ne bodo uresničile Kjotskega protokola o zmanjševanju emisij okolju škodljivih plinov in zaradi načrtov Washingtona o graditvi nacionalnega protiraketnega sistema.