predsednik unije

Program Evropske komisije za leto 2001

13. 02. 2001 00.00

Članice EU in evropske insitutcije so v nekem trenutku izgubile rdečo nit, ki naj bi ji sledile pri izgradnji unije, je danes v nagovoru poslancem Evropskega parlamenta dejal predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Prodi je v parlamentu predstavljal program komisije za leto 2001.

Srečanje Chiraca in Blaira

09. 02. 2001 00.00

Na jugozahodu Francije se je začel enodnevni francosko-britanski vrh. Predsednik Chirac in britanski premier Blair sta se na srečanju posvetila predvsem vprašanju nelegalnega preseljevanja in o pripravah na prihodnje vrhunsko zasedanje Evropske unije. Srečanja se udeležuje tudi francoski premier Lionel Jospin.

Zadolžitev Evropske investicijske banke

08. 02. 2001 00.00

Evropska investicijska banka se bo v letošnjem letu zadolžila za približno 33 milijard evrov, je dejal predsednik banke Philippe Maystadt. Lansko leto se je Evropska investicijska banka že zadolžila za 29 milijard evrov. Maystadt je še povedal, da je imela banka 31. decembra lani za približno 160 milijard evrov dolga, medtem ko je vsota posojil znašala 199 milijard evrov.

Landaburu v Sloveniji

05. 02. 2001 00.00

Na vabilo ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja bo na dvodnevni delovni obisk v Slovenijo danes prispel vodja pogajalske ekipe Evropske unije s kandidatkami za članstvo Eneko Landaburu. S predstavniki slovenske vlade, parlamenta in gospodarstva se bo pogovarjal o slovenskih pripravah na članstvo v uniji ter trenutnem stanju v pristopnih pogajanjih, v tem okviru torej tudi o vseh odprtih vprašanjih.

ZDA ostajajo na Balkanu

03. 02. 2001 00.00

Ameriški državni sekrertar Colin Powell si je v minulih dneh prizadeval razgnati strahove o umiku ZDA z Balkana in na pogovore sprejel več predstavnikov držav z območja, obenem pa zavrnil pogovor s predsednikom Črne gore Milom Djukanovićem. Tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher je uradno pojasnil, da se Powell in Djukanović nista sestala zaradi "težav z urnikom", ter zato, ker se ZDA ne želijo vmešavati v volilni proces v Črni gori, kjer bodo aprila pripravili parlamentarne volitve, po katerih se bodo njeni prebivalci odločali tudi o razpisu referenduma o neodvisnosti.

ECB ni zvišala obrestnih mer

02. 02. 2001 00.00

Evropska centralna banka v četrtek ni zvišala ključnih obrestnih mer. Najpomembnejša obrestna mera v dvanajstih državah članicah evropske denarne unije, obrestna mera za refinanciranje bank pri centralni banki, tako še vedno znaša 4,75 odstotka. Svet je danes razpravljal tudi o denarnopolitični situaciji v evroobmočju in kot je povedal predsednik ECB Wim Duisenberg, glede na situacijo za zdaj še ne razmišljajo o spreminjanju obrestnih mer. ECB tako pri spremembi obrestnih mer ni sledila ameriški centralni banki, ki je včeraj po pričakovanjih sprejela odločitev o znižanju ključne obrestne mere, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar, in sicer za 50 bazičnih točk, oziroma pol odstotka, na 5,5 odstotka ter diskontno obrestno mero, po kateri ameriška centralna banka posojajo denar komercialnim bankam, prav tako za pol odstotka, na pet odstotkov.

Odložilni veto k zakonu o preoblikovanju PCP

01. 02. 2001 00.00

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič je v imenu interesne skupine delojemalcev državnega sveta vložil predlog za odložilni veto k zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln (PCP) na cestnih mejnih prehodih z državami članicami Evropske unije v mejne prodajalne. V obrazložitvi predloga za odložilni veto piše, da je sicer razumljiva zahteva, da na dan vstopa Slovenije v EU ne smemo imeti več prostocarinskih prodajaln na naših mejah, vendar pa je nerazumljiva naglica in prehitevanje dogodkov prav v škodo zaposlenih, ki povrhu delajo še na demografsko ogroženih področjih, kjer ni drugih realnih zaposlitvenih možnosti.

DZ podprl preoblikovanje

31. 01. 2001 00.00

Državni zbor je v drugi obravnavi v okviru hitrega zakonodajnega postopka z 38 glasovi za in osmimi proti kot rok za preoblikovanje prostocarinskih prodajaln na cestnih mejnih prehodih z Avstrijo in Italijo določil 1. junij letos.

Svetovni ekonomski forum

26. 01. 2001 00.00

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je odpotoval v švicarski Davos na 31. Svetovni gospodarski forum, ki se je začel v četrtek. Spremlja ga minister za finance Tone Rop. Drnovšek in Rop naj bi se v soboto predvidoma srečala z danskim in norveškim predsednikom vlade Rasmussenom in Stoltenbergom ter s hrvaškim predsednikom Mesičem, v nedeljo pa bo Drnovšek sodeloval v razpravi o obnovi in stabilnosti na Balkanu.

Djukanović za referendum o neodvisnosti

25. 01. 2001 00.00

Črnogorski predsednik Milo 195144ukanovič je danes v Podgorici napovedal, da bo referendum o neodvisnosti Črne gore razpisal po parlamentarnih volitvah v tej jugoslovanski republiki, ki so napovedane za 22. april. Po referendumu naj bi nato predčasno volili tudi novega črnogorskega predsednika, je še dodal 195144ukanović.

Sklad tveganih naložb

25. 01. 2001 00.00

Ministrstvo za gospodarstvo pripravlja predlog za preoblikovanje Slovenske razvojne družbe (SRD) kot podjetja, po katerem naj bi premoženje, ki ga ima SRD, namenili pidom. Je pa pod okriljem SRD od pet do sedem podjetij, ki še niso zrela za prodajo oz. za prenos na pide. To so letalski prevoznik Adria Airways, Elan, ob nakupu katerega si je SRD zastavil dveletni načrt prestrukturiranja, Cimos, ki mu je še potrebno poiskati strateškega partnerja, Hoteli Bernardin, Gio in podjetje Intercement. Omenjena podjetja bi lahko izločili v samostojno družbo, če pa bi vanjo pritegnili še nova sredstva, bi to lahko postala neka oblika sklada tveganih naložb, ni pa nujno, je v pogovoru za današnji časnik Delo povedal predsednik uprave SRD Marjan Rekar.

Začetek Svetovnega gospodarskega foruma

25. 01. 2001 00.00

Danes se je v Davosu začel 31. Svetovni gospodarski forum. Osrednja tema letošnjega šestdnevnega foruma je Ohranjanje gospodarske rasti in premostitev razlik: okvir za našo globalno prihodnost. Približno 3200 politikov, gospodarstvenikov in akademikov bo med drugim razpravljalo o možnostih zmanjševanja razlik med bogatimi in revnimi državami. V Davos bosta jutri odpotovala tudi predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek in minister za finance Anton Rop.

PP nadgrajuje sistem vzreje

21. 01. 2001 00.00

Perutnina Ptuj je spremenjene razmere pri vzreji in trženju mesa ter mesnih izdelkov izkoristila tudi za hitro prestrukturiranje zlasti vzreje piščančjega mesa. Tako je v letošnjem letu začela nadgrajevati doslej vzpostavljen sistem reje piščancev pri kooperantih na Štajerskem. Reja poteka na farmah v naravnem okolju in ob nadzorovanih mikroklimatskih pogojih. S tem je krog najsodobnejšega načina vzreje in krmljenja izključno s koruzo in sojo še bolj zbližan z naravnimi zakonitostmi in vrednotami potrošnikov po zdravem načinu prehranjevanja, so sporočili iz omenjenega podjetja.

EU pozdravila dogovor

21. 01. 2001 00.00

Komisija Evropske unije je pozdravila dogovor med Mednarodno (FIFA) in Evropsko nogometno zvezo (UEFA), dosežen v petek v Zürichu. Pri EU menijo, da je bil to predpogoj, da se nadaljujejo dogovori o reformi sistema prestopov nogometašev in reformi pogodb. V Bruslju napovedujejo nov sestanek za sredo in pričakujejo, da bodo z obema krovnima nogometnima zvezama kmalu dosegli ustrezen dogovor.

Kučan na mednarodnem forumu

20. 01. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan se je včeraj v Berlinu udeležil Mednarodnega foruma Bertelsmannove fundacije, ki je letos potekal pod geslom Evropa odpravljenih meja. Kot je v svojem govoru poudaril slovenski predsednik, je evropski vrh v Nici, vsaj kar zadeva institucionalno reformo, pristal pod zastavljenimi cilji, s stališča kandidatk, tudi Slovenije, pa njegov dosežek nikakor ni slab. "Vrata unije so se jim zdaj dokončno odprla in možnost, da bodo volile poslance v Evropski parlament že leta 2004, se zdi povsem realna. S tem se verjetno končuje "nezdravo pripravljalno" obdobje, ki je kandidatke utrujalo v birokratsko zapletenih in počasnih pogajanjih s komisijo in v dvostranskem izsiljevanju članic," je dejal Kučan.

Kacin na Malti

20. 01. 2001 00.00

Na Malti se je danes končal dvodnevni sestanek ad hoc Odbora za sodelovanje in varnost v Sredozemlju (CSCM) Interparlamentarne unije (IPU), ki se ga je udeležil tudi predsednik odbora državnega zbora za zunanjo politiko in vodja slovenske nacionalne skupine IPU Jelko Kacin.

FIFA se opravičuje evropski zvezi

19. 01. 2001 00.00

Mednarodna nogometna zveza (FIFA) je v petek rešila spor z Evropsko nogometno zvezo (UEFA) in umaknila enostranske predloge za pogajanja z Evropsko unijo o prestopih nogometašev. V Zürichu sta se sestala oba predsednika omenjenih zvez, po uri in pol sestankovanja pa je Sepp Blatter kolegu Lennartu Johanssonu obljubil, da bosta FIFA in UEFA odslej sodelovali z roko v roki.

Odzivi na sojenje Plavšićevi

12. 01. 2001 00.00

"Biljana pod ključem" je le eden od naslovov prispevkov s katerimi so vsi srbski dnevni časniki na prvih straneh objavili novico o predaji nekdanje predsednice Republike srbske haaškemu sodišču. V številnih komentarjih in odzivih se največkrat izpostavlja pogumno gesto sedemdesetletne političarke in podpira njeno odločitev, ki je, kot pišejo časniki, najboljši način, da se umakne kolektivno krivdo s celotnega srbskega naroda.

Predsedstvo EU ne obljublja širitve

09. 01. 2001 00.00

Švedsko predsedstvo Evropske unije in Evropska komisija si bosta prizadevala, da bi bilo moč junija letos določiti prve ciljne datume o izvedbi širitve, vendar pa v danem trenutku tega ni moč obljubiti. Vse je namreč odvisno od napredka na pristopnih pogajanjih oziroma pripravljenosti kandidatk na prevzem obveznosti članstva. To sta po srečanju v Stockholmu povedala švedski premier Goeran Persson in predsednik Evropske komisije Romano Prodi.

Kacin sprejel Sardelića

05. 01. 2001 00.00

Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jelko Kacin je sprejel novega hrvaškega veleposlanika v Sloveniji Celestina Sardelića. V središču pogovora so bili predvsem načini reševanja odprtih vprašanj med državama in širitev Evropske unije. Kacin je v pogovoru poudaril, da je za Slovenijo strateško pomembna prioriteta izhod na odprto morje, in sicer teritorialni izhod v mednarodne vode. Ob tem je izrazil razumevanje za interes Hrvaške po ohranitvi meje z Italijo, pa tudi prepričanje, da bosta državi lahko poiskali kompromisno rešitev.

Kacin sprejel španskega veleposlanika

05. 01. 2001 00.00

Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin in španski veleposlanik v Sloveniji Luis Felipe Fernandez de la Pena sta se danes pogovarjala o sodelovanju med državama ter širitvi Evropske unije in zveze NATO. Posebno pozornost sta namenila okrepitvi sodelovanja v obdobju priprav Španije na predsedovanje EU v prvi polovici leta 2002.

Zadovoljstvo ob uvedbi evra

04. 01. 2001 00.00

Z novim letom je kot dvanajsta članica EU uvedla tudi Grčija. Ob tem dogodku je zadovoljstvo izrazil tudi grški premier Kostas Simitis in na slovesnosti grške vlade, ki se je je udeležil tudi predsednik Kostis Stefanopulos, poudaril, da dogodek pomeni začetek hitrejšega razvoja države, zaposlovanja, socialne enakosti in razcveta. Z vstopom na območje evra Grčija postaja aktivna članica Evropske monetarne unije s ciljem, da na vseh področjih doseže raven razvitosti EU, je poudaril Simitis.

Arafat pričakuje odgovor Washingtona

01. 01. 2001 00.00

Palestinski voditelj Jaser Arafat je po prihodu iz Kaira, kjer se je danes sestal z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubrakom, v Gazi dejal, da v naslednjih 24 urah od ameriške administracije pričakuje "podrobnosti" o kompromisnem mirovnem predlogu ameriškega predsednika Billa Clintona. Neki neimenovani visoki palestinski predstavnik pa je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da naj bi se Arafat drevi po telefonu pogovarjal s Clintonom, ki naj bi mu "odgovoril na vprašanja palestinske strani".

Enajsterica z novim letom dvanajsterica

28. 12. 2000 00.00

S 1. januarjem 2001 bo evro kot dvanajsta članica Evropske unije uvedla Grčija, ki je pred dvema letoma izven območja skupne valute kot edina država petnajsterice ostala zaradi neizpolnjevanja strogih konvergenčnih kriterijev. Po lastni volji še naprej evra ne uvajajo Finska, Velika Britanija in Švedska.

Perutnina Ptuj uspešno na tuje trge

27. 12. 2000 00.00

Perutnina Ptuj je zaključila vse formalnosti, povezane z reorganizacijo podjetja Pipo Čakovec, ki je pred dnevi prešlo v večinsko, 59,45-odstotno lastništvo Perutnine Ptuj. Pričakovanja obeh podjetij in njihovih zadružnikov za prihodnost so velika, od združitve pa bodo gotovo največ imeli potrošniki perutninskega mesa in izdelkov na Hrvaškem. "Že v prihodnjem letu nameravamo v Čakovcu podvojiti obseg proizvodnje. Zadružnikom, ki redijo brojlerje, je uprava Perutnine Ptuj Pipo Čakovec, že poslala ponudbo za povečanje vzrejnih zmogljivosti. Za tiste, ki se bodo zanjo odločili, bomo priskrbeli še kapital za izvedbo načrtov," je med drugim na današnji novinarski konferenci povedal predsednik uprave in generalni direktor Perutnine Ptuj Roman Glaser.

Pogovori Koštunice in Jospina

22. 12. 2000 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac je med včerajšnjim srečanjem z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico v Parizu izrazil upanje, da bodo jutrišnje parlamentarne volitve v Srbiji omogočile "napredek na poti demokracije in sprememb".

Kacin z Di Teodorom in Pavšičem

15. 12. 2000 00.00

Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin je sprejel predsednika odbora za manjšinska vprašanja pri italijanskem političnem gibanju Naprej, Italija Andrea di Teodora in predsednika Slovenske kulturno-gospodarske zveze Rudija Pavšiča. Govorili so predvsem o manjšinski politiki, širitvi Evropske unije in bližnjih parlamentarnih volitvah v Italiji.

Premier Drnovšek v Bratislavi

11. 12. 2000 00.00

V Bratislavi se je začelo srečanje premierov držav članic Višegrajske skupine. Srečanja se udeležuje tudi predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek, ki bo skupaj s kolegi iz Slovaške Mikulašem Dzurindo, Češke Milošem Zemanom in Madžarske Viktorjem Orbanom ocenil izide vrha Evropske unije v Nici, ki se je končal zgodaj davi. V Bratislavi zaradi bolezni manjka poljski premier Jerzy Buzek.

EU dosegla dogovor

11. 12. 2000 00.00

Voditelji Evropske unije so v današnjih zgodnjih jutranjih urah po petih dneh končali vrhunsko zasedanje v Nici in na doslej najdaljšem vrhu v zgodovini unije dosegli dogovor o institucionalni prenovi, ki odpira pot za izvedbo širitve. Po osemnajstih urah pogajanj so se odločili, da bodo v skladu z lastno zavezo novo pogodbo ratificirali najkasneje v dveh letih, tako da bi morala biti unija z začetkom 2003 pripravljena na sprejem novih članic.

Ciampi praznuje 80. rojstni dan

09. 12. 2000 00.00

Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi praznuje danes 80. rojstni dan. "To bo dan kot vsak drugi, tako kot je bilo vedno doslej v mojem življenju," je dejal Ciampi, ki prejema čestitke tako iz Italije kot iz celega sveta. Kot so povedali Ciampijevi sodelavci, je najlepše darilo prišlo iz Nice, kjer so voditelji držav in vlad Evropske unije razglasili listino EU o temeljnih človekovih pravic. Italijanski predsednik si je namreč z vsem srcem prizadeval za sprejetje listine, temelja bodoče evropske ustave.