predsednik unije

EU za multietnično Makedonijo
02. 04. 2001 00.00
V Skopje je prispel visoki predstavnik Evropske unije za varnostno politiko Javier Solana, v torek pa bo prispel tudi George Robertson, ki bo makedonsko prestolnico obiskal na čelu delegacije Severnoatlantskega sveta.

Odzivi na Miloševićevo aretacijo
01. 04. 2001 00.00
Vest o aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je sprožila odzive po vsem svetu. Medtem ko večina držav aretacijo pozdravlja, pa obenem poudarjajo, da je to le prvi korak, ki bi moral nekdanjega predsednika privesti v Haag. S haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije so sporočili, da vztrajajo pri zahtevi, da se nekdanjega predsednika izroči Haagu.

Bush zavrnil sporazum o emisiji plinov
29. 03. 2001 00.00
Bela hiša je včeraj sporočila da je predsednik Bush zavrnil dogovor iz Kjota na Japonskem, v katerem so se države dogovorile o zmanjšanju emisije škodljivih plinov. Ameriški predsednik Bush sporazumu nasprotuje, ker je v nasprotju z ameriškimi gospodarskimi interesi. ZDA so največji proizvajalec ogljikovega dioksida na svetu.

Stoiber v Sloveniji
28. 03. 2001 00.00
Ministrski predsednik nemške zvezne dežele Bavarske Edmund Stoiber, ki se je mudil na enodnevnem uradnem obisku v Sloveniji, in predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek sta se v pogovarjala predvsem o možnostih za nadaljnje gospodarsko sodelovanje, o približevanju Slovenije Evropski uniji in razmerah v JV Evropi. "Bavarska je za Slovenijo najpomembnejši in najzanesljivejši gospodarski partner," je na novinarski konferenci poudaril premier Drnovšek in dejal, da se tamkajšnja podjetja zanimajo predvsem za sodelovanje pri izgradnji prometne infrastrukture, vlaganja v energetski sektor in uporabo Luke Koper.

Podpora Belgije pri vključevanju v EU
27. 03. 2001 00.00
Slovenija ima status bodoče članice Evropske unije in ne več samo statusa države kandidatke za članstvo, je po pogovorih z ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem danes v Ljubljani ocenila državna sekretarka za evropske zadeve v belgijskem zunanjem ministrstvu Annemie Neyts-Uyttebroeck. Delegacija države, ki bo v drugi polovici leta predsedovala uniji, je v Slovenijo prišla pod njenim vodstvom, potem ko je predsednik belgijske vlade Guy Verhofstadt zaradi davišnje hude železniške nesreče v bližini Bruslja odpovedal obisk v Ljubljani.

Kacin sprejel madžarskega veleposlanika
27. 03. 2001 00.00
Predsednik odbora državnega zbora za zunanjo politiko (OZP) Jelko Kacin je sprejel madžarskega veleposlanika v Sloveniji Gaborja Bagija. Sogovornika sta največ pozornosti posvetila vprašanjem, povezanim s širitvijo Evropske unije in zveze Nato ter razvoju dvostranskih odnosov. Pogovarjala sta se tudi o razmerah na širšem regionalnem območju.

Španija pripravljena svetovati
27. 03. 2001 00.00
Na povabilo ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franca Buta se na uradnem obisku v Sloveniji mudi njegov španski kolega Miguel Arias Canete z delegacijo. Canete je v okviru obiska s Francijem Butom podpisal tudi sporazum o sodelovanju med slovenskim in španskim kmetijskim ministrstvom.

FIFA in UEFA dosegli dogovor
24. 03. 2001 00.00
Mednarodna in evropska nogometna zveza (FIFA in UEFA) sta v Stockholmu ob robu spomladanskega vrhunskega zasedanja voditeljev Evropske unije tudi uradno potrdili dogovor o novem sistemu prestopov nogometašev. Predsedujoči EU, švedski premier Goeran Persson in predsednik Evropske komisije Romano Prodi v imenu petnajsterice ter predsednika obeh nogometnih zvez, Sepp Blatter in Lennart Johannson, so s podpisi na štirih nogometnih žogah simbolično končali šestmesečne pogovore, po katerih sta obe nogometni organizaciji sprejeli spremenjena pravila prestopov nogometašev, skladna z zakodonajo EU.

Albanski uporniki pri Skopju
24. 03. 2001 00.00
Del albanskih skrajnežev v Makedoniji se je iz Tetova premaknil proti vasi Gračane, ki je od Skopja oddaljena le slabih 10 kilometrov, leži pa ob jugoslovansko-makedonski meji, je danes poročal makedonski časnik Dnevnik. Skrajneži naj bi se naselili v zapuščene hiše v vasi, kmalu pa naj bi tam odprli novo fronto. Makedonski premier Ljubčo Georgievski je sinoči potrdil, da makedonska vojska še ni začela operacije za uničenje albanskih skrajnežev, in dodal, da se šibka makedonska država oborožuje in pridobiva čas. Georgievski je to izjavil na skopskem letališču, medtem ko je vojska prevzela štiri ukrajinske helikopterje, pričakujejo pa še dve pošiljki helikopterjev iz Grčije.

Vrh EU v Stockholmu
23. 03. 2001 00.00
Ob strategiji za krepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva so bile zaostrene razmere v Makedoniji, odnosi z Rusijo in kritične razmere v evropskem kmetijstvu dodatne, a odmevne teme, ki so voditelje držav Evropske unije zaposlovale prvi dan zasedanja v Stockholmu. Sicer pa je bila švedska prestolnica danes gostiteljica še dveh dodatnih vrhunskih srečanj. Vrh EU se je o napetih razmerah v Makedoniji pogovarjal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim, o poglabljanju dvostranskih odnosov pa z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Albanski skrajneži zavrnili ultimat
21. 03. 2001 00.00
Makedonska vojska in policija naj bi po nekaterih virih včeraj popoldan s topništvom in minometi napadala položaje albanskih skrajnežev v hribih okoli Tetova. Tiskovni predstavnik makedonske vlade, Antonio Miloševski, pa je omenjene informacije zanikal in dodal, da sta makedonska vlada in obrambno ministrstvo postavila albanskim skrajnežem ultimat, ki velja do danes do polnoči. Albanski uporniki so ultimat že zavrnili.

O prihodnosti Evrope
20. 03. 2001 00.00
Evropska unija bo demokratično legitimnost utrdila le, če bo prisluhnila željam in pričakovanjem svojih državljanom. Zato je treba v razpravo o prihodnosti Evrope vpeti vse segmente družbe. In ker jih kot prihodnje članice ustroj unije močno zadeva, je treba upoštevati tudi razmišljanja kandidatk za članstvo. Takšno mnenje je prevladovalo na današnji razpravi o prihodnosti Evrope, ki jo je v Evropskem parlamentu v Bruslju pripravil odbor za institucionalne zadeve, nanjo pa povabil predstavnike parlamentov kandidatk za članstvo. Iz Slovenije se je srečanja udeležil Slavko Gaber, vodja slovenskega dela skupnega parlamentarnega odbora z EU.

Siloviti spopadi na območju Tetova
19. 03. 2001 00.00
Na širšem območju Tetova že od zgodnjih jutranjih ur potekajo hudi spopadi med makedonsko policijo in albanskimi skrajneži. Po poročanju tamkajšnjih medijev makedonske sile silovito napadajo albanske skrajneže, slednji pa menjujejo položaje in napadajo z več strani. Boji naj bi se pomaknili na območje zahodno od Tetova. Albanski skrajneži naj bi v noči na ponedeljek osvojili hrib Kale. Spopadi v mestu, od koder se je izselila že večina civilnega prebivalstva, potekajo že šesti dan. Begunci iz Tetova, ki so jih začasno namestili v makedonskem glavnem mestu Skopje, so tudi za danes napovedali protestni shod pred poslopjem makedonske vlade.

Kwasniewski v Sloveniji
17. 03. 2001 00.00
Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski, ki je že včeraj prispel na tridnevni delovni obisk v Slovenijo, se bo danes v Bohinju srečal s premierjem Janezom Drnovškom.

Kwasniewski v Sloveniji
16. 03. 2001 00.00
Na povabilo predsednika republike Milana Kučana je na tridnevni delovni obisk v Slovenijo prispel poljski predsednik Aleksander Kwasniewski. Poljski predsednik je po pogovorih s slovenskim kolegom izrazil prepričanje, da je leto 2004 realen datum za nov krog širitve Evropske unije in da bosta Slovenija in Poljska takrat skupaj postali njeni članici. Kwasniewski je izrazil tudi podporo prizadevanjem Slovenije za članstvo v zvezi Nato.

Debata o slovenski skupnosti
16. 03. 2001 00.00
Predsednik izvršnega odbora Unije Italijanov Maurizio Tremul in predsednik Slovenske kulturno-gospodarske zveze Rudi Pavšič bosta nocoj gosta debatnega srečanja z naslovom Italijanska manjšina, slovenska manjšina v luči sprejetja zakona o zaščiti slovenske skupnosti v Italiji v prostorih Italijanske skupnosti Giuseppe Tartini v Piranu. Namen soočenja je osvetlitev prihodnosti obeh narodnih skupnosti, njunih skupnih interesov in možnosti za medsebojni dialog.

Drnovšek na Dunaju
16. 03. 2001 00.00
Slovenija in Avstrija sta dosegli napredek na večih področjih, nedavno sklenjen dogovor glede kulturnega sporazuma pa kaže na željo obeh strani, da uredita odprta vprašanje, je skupaj z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom na Dunaju poudaril predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek. Schüssel je ponovno zagotovil avstrijsko podporo Sloveniji pri njenem vključevanju v EU, saj je po njegovih besedah v interesu Avstrije, da Slovenija čimprej postane članica Unije.

Malteški predsednik v Sloveniji
15. 03. 2001 00.00
Na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo je danes prispel malteški predsednik Guido de Marco. Danes se je sestal z gostiteljem, slovenskim predsednikom Milanom Kučanom, s katerim nameravata največ pozornosti nameniti institucionalnim reformam Evropske unije in procesu širitve povezave. Govorila bosta še o aktualnih varnostno-političnih vprašanjih v Evropi, o položaju v JV Evropi ter sodelovanju mediteranskih držav. V četrtek se bo malteški gost srečal tudi s premierom Janezom Drnovškom in predsednikom državnega sveta Tonetom Hrovatom, v petek pa se bo pogovarjal še s predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem. Sporazum o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med Slovenijo in Malto je v veljavi od 29. junija 1992

Pahor na Dunaju
15. 03. 2001 00.00
Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) in predsednik DZ Borut Pahor se je na povabilo predsednika Socialdemokratske stranke Avstrije (SPOe) Alfreda Gusenbauerja danes na Dunaju udeležil četrte konference SPOe, so sporočili iz ZLSD.

Pahor bo skrajšal obisk
13. 03. 2001 00.00
Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) in predsednik DZ Borut Pahor se zaradi protokolarnih obveznosti ob smrti nekdanjega podpredsednika Skupščine Republike Slovenije Vitodraga Pukla v četrtek ne bo udeležil četrte konference avstrijske Socialdemokratske stranke (SPOe) na Dunaju. Pahorjev obisk sicer ni odpovedan v celoti, saj se bo na povabilo predsednika SPOe Alfreda Gusenbauerja in predsednika avstrijskega parlamenta ter podpredsednika SPOe Heinza Fischerja jutri udeležil uradne delovne večerje, so sporočili iz ZLSD.

Lokalne volitve v Franciji
12. 03. 2001 00.00
V Franciji so se včeraj zvečer zaprla volišča na prvem krogu lokalnih volitev, ki veljajo za pomemben preizkus pred parlamentarnimi in predsedniškimi volitvami, ki so napovedane za prihodnje leto. Po prvih ocenah javnomnenjskih institutov se je volitev udeležilo približno 70 odstotkov volilnih upravičencev. Drugi krog volitev bodo pripravili prihodnjo nedeljo.

Kacin sprejel tržaškega župana
06. 03. 2001 00.00
Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jelko Kacin je danes v Ljubljani sprejel župana Trsta Ricarda Illya. Govorila sta o sodelovanju na lokalni, regionalni in državni ravni, širitvi Evropske unije ter izgradnji prometnih povezav, pa tudi o pozitivnih odmevih na nedavno sprejetje zaščitnega zakona za Slovence v Italiji.

Vlaganja v zakonu o telekomunikacijah
06. 03. 2001 00.00
V ospredju včerajšnje javne predstavitve mnenj k predlogu zakona o telekomunikacijah, ki jo je odbor Državnega zbora za gospodarstvo sklical na zahtevo četrtine članov odbora, je bilo vprašanje prekomernih vlaganj, ki so jih posamezniki in lokalne skupnosti vložili v izgradnjo telekomunikacijskega omrežja. Vlagatelji, ki so pred nekaj dnevi ustanovili svoje združenje, so tako med drugim poudarili, da bi moral nov zakon vsebovati tudi 64. člen trenutno veljavnega zakona o telekomunikacijah, ki določa, da so ti upravičeni do povračila prekomerno vplačanih vložkov.

Končan vrh Organizacije afriške enotnosti
03. 03. 2001 00.00
Voditelji 53 afriških držav so včeraj ob koncu dvodnevnega vrha Organizacije afriške enotnosti (OAU) v libijskem obmorskem mestu Sirta napovedali, da bodo uresničili Afriško unijo, idejni projekt libijskega voditelja Moamerja Gadafija, za ustanovitev formalno povezane gospodarske in politične zveze pa je potrebna še ratifikacija. Predlog za ustanovitev Afriške unije je podpisalo 51 od 53 držav članic.

Veleposlanik Vajgl o širitvi EU
01. 03. 2001 00.00
Slovenski veleposlanik v Avstriji Ivo Vajgl se je na vabilo poslanske skupine Socialdemokratske stranke Avstrije (SPÖ) na Dunaju udeležil pogovora o širitvi Evropske unije, na katerega so povabili še veleposlanike Madžarske, Češke, Slovaške in Poljske. Veleposlaniki so poslancem največje avstrijske parlamentarne frakcije predstavili stališča svojih vlad o širitvi EU in glavne dosežke na različnih področjih. Veleposlanik Vajgl je poudaril, da Slovenija pričakuje avstrijsko podporo pri vključevanju v EU, nenazadnje zaradi tesnih gospodarskih vezi.

Flahaut obiskal enote SV
27. 02. 2001 00.00
Obrambni minister Kraljevine Belgije Andre Flahaut, ki danes končuje uradni obisk v Sloveniji, se je dopoldne mudil v enotah Slovenske vojske (SV). Na Brniku si je ogledal 15. brigado vojaškega letalstva SV, v Bohinjski Beli pa je obiskal pripadnike 32. gorske brigade SV. V spremstvu belgijskega obrambnega ministra je bil tudi poveljnik 1. operativnega poveljstva vojaškega letalstva in zračne obrambe, brigadir Jožef Žunkovič. Že včeraj pa je Flahaut po pogovorih delegacij slovenskega in belgijskega obrambnega ministrstva z gostiteljem, ministrom za obrambo Antonom Grizoldom, podpisal pismo o nameri, ki predvideva sklenitev sporazuma o dvostranskem sodelovanju na vojaškem področju, in sicer z namenom krepitve odnosov med obema državama ter vzpostavitve osnov bodočega sodelovanja.

Zasedanje ministrov EU v Bruslju
26. 02. 2001 00.00
Na črni listi, ki je prej zajemala več kot 600 nezaželenih Jugoslovanov, jih zdaj ostaja le še trinajst z nekdanjim jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševićem na čelu.

Podpisana nova pogodba o EU
26. 02. 2001 00.00
Zunanji ministri Evropske unije so danes v Nici podpisali novo pogodbo o EU. O vsebini pogodbe, s katero je unija v pripravah na širitev reformirala skupne institucije, so se decembra lani, prav tako v Nici, dogovorili voditelji petnajsterice. S podpisom je pogodba nared za ratifikacijo v Evropskem in v nacionalnih parlamentih držav članic. Vsi postopki do dokončne potrditve naj bi bili opravljeni najkasneje do izteka prihodnjega leta, saj se je petnajsterica zavezala, da bo od začetka 2003 naprej pripravljena na sprejemanje novih članic.

Balkanski vrh v Skopju
23. 02. 2001 00.00
Predsednika Makedonije in ZRJ Boris Trajkovski in Vojislav Koštunica sta danes v Skopju ob robu vrha Procesa za sodelovanje v JV Evropi (SEECP) podpisala sporazum o meji med državama. Slovesnosti ob podpisu sporazuma sta se udeležila tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana in koordinator Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo Bodo Hombach.

Program Evropske komisije za leto 2001
13. 02. 2001 00.00
Članice EU in evropske insitutcije so v nekem trenutku izgubile rdečo nit, ki naj bi ji sledile pri izgradnji unije, je danes v nagovoru poslancem Evropskega parlamenta dejal predsednik Evropske komisije Romano Prodi. Prodi je v parlamentu predstavljal program komisije za leto 2001.